FRANKRIJK LINKS EN RECHTS ONTEVREDEN George Pompidou genoemd in proces Markovic GOUD VOOR KATTEN beloning..! S. P. D. -KAND ID A A T C. D. U. -KANDID A A T Vandaag eerste proeven met LM WEL OF NIET GEGETEN BIJ ALAIN DELON Bij verhuizen eerst de prijs opvragen FSY niet achter Spoorweg-CAO Hard beraad werknemers werkgevers en regering A Gustaf Heinemann: fel, onafhankelijk Gerh. Schroder: nuchter, bekwaam Vlucht Apollo 9 Eerst flinke nachtrust Stekende Pers overleden Bomfabriek in Montreal ontdekt IT 196! WOENSDAG 5 MAART 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 (Van onze correspondent Lucas Kleyn) PARIJS In de zaak-Markovic 1 oktober vorig jaar bü Parys vermoord, dader tot op heden nog niet gevonden is de naam van het echtpaar Pom pidou voor de tweede maal genoemd. Tot dusver is in de slepende affaire, die nu al vUf maanden duurt, nog maar één man gearresteerd, beschuldigd van medeplichtigheid aan de moord op Stefan Markovic, namelijk de Corsicaan Marcantoni, die in de jaren 1955 tot 1960 naam had in de onderwereld, maar sedertdien naar zyn eigen zeggen een fatsoenlijk leven heeft geleid en volhoudt, dat hij ten onrechte in de gevangenis van Versailles zit opgesloten. Hij is verscheidene malen verhoord maar veel heeft het nog niet opgeleverd. De verdedigers van Marcantoni doen natuurlijk alles om hun cliënt vrij te krijgen en daarvoor zoeken zij haarfijn uit, wat in de dossiers zou kunnen wijzen op een tegen strijdigheid. Men kan hen dat moeilijk verwijten. Zij doen als advocaten hun plicht. Stefan, het vermoorde slachtoffer, was een playboy. Een tijdlang in dienst van het echtpaar Nathalie en Alain Delon. Delon was eertijds een armoedzaaier maar schoot plotseling als een pijl omhoog als filmster. Zijn vrouw Nathalie idem. Beiden zijn sedert kort gescheiden met een alimentatie voor Nathalie van tienduizend franc per maand. Alain Delon heeft voor de rechter van onderzoek in Versailles altijd ontkend, dat het echtpaar Pompidou bij hem aan tafel zou hebben gegeten, maar thans is de broer van de vermoorde Stefan, Alexander, komen opdagen met de verklaring, dat hij en Stefan gegeten hebben bij Alain Delon en dat bij die maaltijd eveneens de heer en mevrouw Pompidou aanwezig waren. Alexander zegt, dat hij zich die maaltijd nog heel goed herinnert, want na afloop heeft het hele gezelschap zitten kijken naar de televisie waarop ter gelegenheid van het festival van Cannes een bekroonde Joego-Slavische film werd vertoond. Stefan en Alexander zijn beiden Joego-Slaviërs. Voor de advocaten van Marcantoni zit hier een tegenstrijdigheid in. Alain Delon zegt: „De Pompidous hebben bij mij thuis nooit gegeten" Alexander Markovic beweert het tegendeel. Van daar dat zij bij de rechter van onderzoek van Versailles het verzoek hebben ingediend Pompidou als getuige te horen. De rechter heeft nog geen beslissing genomen, wat hij met Pompidou zal doen: wel of niet verhoren. Levensloop De Corsicaan Marcantoni werd gisteren uit zijn cel gehaald om nog eens uitvoerig zijn levensloop aan de rechter van onderzoek te vertellen. „Ik dacht dat u dat al lang wist", zei Marcantoni, maar toch ging hij er voor zitten. Hij komt uit een gezin van vier broers en één zuster. Zijn vader was beroeps militair. Verder dan de lagere school heeft hij het nooit gebracht. Hij werkte na zijn schooltijd in het wapenarsenaal van Toulon, deed mee aan de zelf vernietiging van de Franse vloot, toen de Duitse bezetters de vrije zone van Frankrijk binnentrokken en dook onder in de illegaliteit. De Duitsers kregen hem in 1944 te pakken en sloten hem op in de Santégevangenis van Parijs, waaruit hij bij de komst van de geallieerden bevrijd werd. Toen ging Marcantoni het slechte pad op. Maar dat is inmiddels door een amnastie vergeven en vergeten. Hij keerde terug op de dwalingen zijns weegs, kocht een bar in Parijs. De zaken gingen goed en toen kocht hij lijke als bij. Alles in het strikt fatsoen- Marcantoni mag geloven. Door een s hij invalide geworden en draagt het GEORGES POMPIDOU oorlogskruis. Bij het afscheid vroeg hij de rechter van instructie: „Wanneer kom ik eindelijk de gevangenis uit?" „Misschien eind maart", zei de rechter, „maar hou mij niet te Veel aan mijn woord". CONSUMENTENBOND (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Wanneer men gaat verhuizen, is het aan te bevelen zo mogelijk verhuizers prijsopgaaf te doen. Het kan honderden guldens schelen. Tot deze conclusie komt de Ned. Consumentenbond na een onderzoek in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. Zes Amsterdamse verhuizers werd ge vraagd naar de prijs van een verhuizing Zaandam naar Rotterdam. De prijs- ven liepen uiteen van 350 tot 683 gulden. In Rotterdam werd aan zes ver huizers gevraagd hoeveel een verhui- van Rotterdam naar Zaandam kost. Hier liepen de opgaven van 425 tot 530 gulden. Tenslotte werd aan drie Haagse verhuizers prijsopgaaf gevraagd voor i verhuizing van Den Haag naar Zoe- meer; de opgaven schomméicU tot 500 gulden. Er vinden elk jaar ongeveer 35Ö.000 verhuizingen plaats. The Cats, de Volendamse groep, I is voor de eerste maal aan goud toe. die in de Nederlandse beatgelederen Gisteren kregen ze gouden platen een van de eerste plaatsen inneemt, uitgereikt voor de single Lea. De sen regering, werkgeversbond en vakcen trales. De stemming is niet bepaald gun stig. Zouden deze onderhandelingen mis lukken, dan staat Frankrijk' aan de voor behouden. Het i alleen vakverenigingslei- UTRECHT (ANP) De directie van de Nederlandse Spoorwegen en drie bonden voor het vervoerspersoneel heb ben goedkeuring gehecht aan de voor stellen van de reglement dienstvoorwaar- den-CAO-commissie. De personeels- raad en de directie werden het eens over de afsluiting van een CAO voor de tijd van drie jaar. De vierde vakbeweging, de federatieve spoorweg vakvereniging (F.S.V.), wil zich naar aanleiding van de gevoerde discussie nader beraden. der van de CGT, maar tevens lid van het besuur der communistische partij. De drie vakcentrales zijn het wat de be ginselen betreft oneens. De moderne F. O. wil niets te maken hebben met de com munistische CGT. Tussen die twee in staat de vroeger christelijke, thans neu trale CFDT, die de balans in het mid den probeert te houden. Maar zodra het om lonen en werktijden gaat, vallen alle verschillen tussen de drie vakcentrales weg en vormen zij een gesloten eenheid. Schumann vertegenwoordigt de rege ring en genationaliseerde bedrijven, dat wil zeggen spoor, gas, elektriciteit, staats mijnen enz. Eenzijdig heeft hij namens de regering gedecreteerd procent in maart en twee procent in ok tober. Volgens de regering zijn de lo- met 15 procent verhoogd. hoogd is met bewijzen beschikt Schumann over stapels boeken met statistieken waarin hij zich zelfsprekend betwisten de drie vakcen trales die cijfers. Daar kan eindeloos over worden getwist. „Statistieken", is, gezien Franse verhou- er Huv«" thuisvoelt als een vis in het Zie de krant van 8 maart a.a. veel van wa dingen. De werkgevers, gaat schuil achti pulente Schumann en zegt: „Als de gering niet meer dan vier procent kan geven, gaan wij daar zeker niet boven uit". Hij houdt de drie vakcentrales he spookbeeld voor van devaluatie, want d< betalingsbalans is toch al zo slecht. Fran krijk voert veel meer in dan het uit voert en verliest iedere week meer en meer van zijn kostbare goudvoorraad. Hoogstens zijn de werkgevers bereid met de vakbonden te overleggen over loons verhogingen per bedrijfstak. Pas over een dag of drie zal men kunnen zeggen, waar reid is. Er is in de afgelopen dagen wild gestaakt bij Renault. Hier en daar bij de Parijse voorstaptreinen en bus sen en vanmiddag waren alle winkels dicht als gevolg van een stakingsparool in mei vorig jaar Frankrijk hebben red,"want wij waren praktisch de eni gen die aan het werk bleven. De arbei ders wonnen hun stakingen, maar wij kre gen nul op het request. En nu is het on ze beurt. De middenstand klaagt steen en been over verplichte ziekteverzeke ringen die niet kunnen worden opge bracht en over de papierenrompslomp als gevolg van de nieuwe BTW. Deze middenstandsbeweging is niet zónder ge vaar. In 1955 maakte de beruchte Pouja de zich meester van de middenstand er haalde met een grote sprong het jaai daarop 52 zetels in de Kamer. Die over winning duurde maar kort, Poujad» raakte hoe langer hoe meer in anti-se- mitisch en anti-parlementair vaarwatei Zelfs de hele 5de republiek kon hem ge stolen worden. Met De Gaulle erbij. Pou- jade kwam op zwart zaad te zitten en probeerde bij het Elysée in het gevlei te komen. „Als De Gaulle loyaal is te genover ons", zei hij in 1967, „dan zal ik de eerste zijn mijn jas uit te trekken om hem te verdedigen." Het gevaar van het middenstandse oproer is, dat Maximum van studietoelagen steeg met 9.4% DEN HAAG (A.N.P.). Bü de vas studietoelagen is voor het lopende jaai rekening gehouden met een prüsstyginf van 4 procent. Door dit percentage al Dit verklaart de minister van Onder wijs en Wetenschappen, dr. G. H. Ve- ringa, in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid, dr. J. G. H. Tans (P.v.d.A.). Tegenstander herbewapening De stormachtige ■^1 olitieke loopbaai de Westduïtse minister van Jus titie Gustaf Heinemann werd geken merkt door felle onafhankelijkheid en een reeks conflicten met wijlen kan selier Konrad Adenauer. Toen de So ciaal-Democratische Partij Heinemann aanwees als haar kandidaat om pre sident Heinrich Lübke op te volgen, noemde de socialistische leider Willy Brandt hem „een buitengewone kan- De 69-jarige Heinemann is 'n succes volle advocaat, een pacifist, gewezen burgemeester van Essen en gewezen directeur van 'n kolenmijn. Hij speel de een belangrijke rol in protestant se kringen, was een felle tegenstander van de Westduitse herbewapening en lid van beide grote politieke partijen. Heinemann werd als lid van de Chris- het oosten als telijke Democratische Unie minister hankelijk zou zijn. van Binnenlandse Zaken in Adenauers eerste kabinet in 1949. Toen Adenauer de westelijke mogendheden over her bewapening van Duitsland benaderde, westen onaf- Heinemann uit protest af. Een aantal jaren is Heineman de enige mi nister in het na-oorlogse Duitsland ge weest die uit eigen vrije wil was af getreden. 1 In het najaar van 1951 vormde Heine mann een vereniging voor vrede in Europa om steun te winnen tegen de herbewapening en in 1952 verliet hij de C. D. U. om met anderen de alge mene Duitse volkspartij te stichten, Sommigen bestempelden hem als een gevaarlijke neutralist en fellow travel ler en een tiental keren heeft hij zich met succes tot de rechtbank gewend om ontlast te worden van de beschul digingen, dat de partij door de com- vertegenwoordiging in de bonds dag en viel in 1957 uiteen. Heinemann werd toen lid van de SPD en kreeg daarin geleidelijk een leidende posi tie. In die jaren toonde hij zich een krachtig tegenstander van Adenauers politiek. Tijdens een parlementair de bat in 1958 over de defensieplannen, deed hij een van zijn scherpste aan vallen op Adenauer en eiste dat de- >u aftreden. 962 was hij het weekblad „Der Spiegel" i het conflict van dit blad met Frans Defensie was. Heinemann werd 23 juli 1899 in de Ruhrstad Schwelm geboren. Zijn va der was directeur van het gezonds- heidsplan van Krupp. In de eerste we reldoorlog heeft hij korte tijd ge diend en daarna studeerde hij aan ver schillende universiteiten, o.a. Mün- chen, Gottingen en Berlijn. Hij heeft eraan herinnerd, dat hij een keer tij dens zijn studententijd in Mtinchen Adolf Hilter heeft ontmoet toen hij naar een nazivergadering ging in een Münchener Bierhalle, maar voor de vergadering ten einde was, had hij het lokaal verlaten. Na zijn doktoraal. trad hij toe tot de juridische afdeling van een staal- maatschappij in Essen. Tijdens de tweede wereldoorlog was hij een van de leiders in de belijdeniskerk. Van 1945 tot 1949 was hij lid van de raad van de Protestantse Kerken en van 1949-1955 hoofd van het Duitse prote stantse parlement, dat zowel Oost- als West-Duitsland omvatte. Als lid van de CDU kwam hij in het parlement en daarin keerde hij later terug als lid van de SPD. In 1965 was hij lid van het socialistische schaduw kabinet. Toen de coalitie in 1966 werd gevormd, kreeg hij de portefeuille an justitie. Sterk pro- Amerikaans lid te worden van de partij, teneinde de echte nazi's buiten hun gelederen te houden. Dat is het enige wat er ge beurd is". Hij werd lid van de Nazi partij in 1933 en bedankte in '41, toen der, die eens voorbestemd leek om kanselier van West-Duitsland te wor- -f M den, heeft die ambitie opgegeven om federaal president te worden. De 58- jarige Schroder is door de Christen jf h Democratische Unie kandidaat ge- - 7" r£ - steld om president Lübke, ook een se afkomst, trouwde. Schröder werd 11 september 1910 in Saarbrücken geboren als de zoon van 'n spoorwegambtenaar. Hij studeerde rechten en politieke wetenschappen, onder andere een jaar aan de univer- Schröder, een protégé van Konrad Adenauer, begaf zich in 1949 in de po- 1 litiek, toen de federale republiek werd gesticht. Hij heeft zi(*h nu bijna 20 )aar in het machtscentrum bevonden: eerst als minister van Binnenlandse ffffPS Zaken, daarna Buitenlandse Zaken en )a Defensie. Hij heeft een reputatie van dr i Pi proraovcerde in 1933. Opgeroepen voor de militaire dienst in 1939, diende Schröder bij de artillerie en werd in 1942 aan de voet gewond. Wegens zijn huwelijk met een vrouw, die de Nazi's half joods noemden, bracht hij het nooit verder dan de rang van kor- Na de oorlog opende hij een advoca- gen verwijten hem een zekere arro- de CDU en de socialisten. Het is een gantie. feit, dat Kiesinger liever Richard von Schröder is zeer dicht bij de vervul- Weiszacker als presidentschapskandi- ling geweest van zijn lang gekoesterde daat had gezien dan Schröder. wens om kanselier te worden. Dat was Nadat Schröder in 1967 last had van in november 1966, toen Ludwig Er- zijn hart, is er niet meer gewaagc hard werd vervangen. Maar bij een van zijn kanseliersschapskansen. Hi stemming in de CDU over de kandi- heeft een maand in het ziekenhuis ge- datuur voor het kanselierschap, ver- legen met „stoornis van het hartrit- loor hij in de derde ronde van Kurt me", dat flauwvallen tot gevolg had. Georg Kiesinger, die vervolgens kan- Schröder is het doelwit van de com- selier werd. munisten wegens zijn verleden als lie Sinds de val van Erhard en de keuze van de „Nazipartij". Hij heeft dit al- van Kiesinger, is de verhouding tussen dus verdedigd: „Na mijn studie aan de kanselier en Schröder koel ge- de universiteit van Bonn te hebben weest, ook al werd Schröder minister voltooid, bleef ik daar als professor van Defensie in het coalitiekabinet van assistent. Alle assistenten besloten nauwe banden aan metde fabrikanten in het Ruhrgebied. Hij is een van de meest vooraanstaande protestanten in de sterk rooms-katholieke CDU. Als minister van Buitenlandse Zaken stond Schröder bekend om zijn sterke pro-Amerikaanse oriëntering en hij heeft drie keer president Kennedy in de VS bezocht. Zijn pro-Amerikaanse houding deed hem de gunst van Aden auer en van anderen verliezen, die ge loofden, dat de toekomst van Europa van sterke banden tussen Frankrijk en Duitsland afhing. Een van zijn voornaamste tegenstanders was Franz Josef Strauss, leider van de Beierse afdeling van de CDU. HOUSTON (A.F.P. - Reuter - A.P.). De ruimtevaarders van de Apollo-9 hebben een flinke nachtrust achter de rug cn zün fit om de eerste proeven te nemen met het maanlandingsschip. Driemaal zijn nu de raketmotoren aangeslagen en men kon vaststellen dat het maanlandingsvaartuig, kortweg LM genoemd, stevig genoeg is om de schok- Vrijdag wordt in de Amsterdamse R.A.I. de veertiende Hiswatehtoonstelling geopend. De voorbereidingen zijn in volle gang om de fraaie schepen op tijd glanzend ai M leveren. DEN HAAG De 24-jarige Pers, die op 22 februari in een KLM-vliegtuig van Montreal naar Schiphol het 14-jarige meisje Martha Nühuys met een mes stak, De man, die al eerder had getracht een einde aan zijn leven te maken, sprong maandagmorgen van de balustra de op de vierde verdieping in het Huis van Bewaring aan de Haagse Casuarie- straat. Later overleed hij in een zieken huis. De Pers emigreerde een jaar ge leden naar Canada. Onlangs gelastte zijn vader hem terug te komen. In het vlieg tuig op weg naar Teheran kreeg de jongeman spijt en maakte amok. Hij trok een mes en raakte een van de passagiers, Martha Nijhuys uit Alphen aan da Rijn. ken, waarmee het ontbranden van de motor gepaard gaat, te doorstaan. Mc- Divitt en Schweickart zouden vandaag in de LM gaan. Scott blijft in de Apollo- cabine om de t.v.-uitzending te verzor gen. Als de instrumenten van de LM goed werken, zullen McDivitt en Schwei ckart de motor aanzetten, die moet zorgen dat te zijner tijd een zachte landing op de maan kan worden ge maakt. Deze motor blijft zes minuten aan. De baan van het samenstel Apollo en LM wordt daardoor een weinig veranderd. Tegen de avond gaan de beide ruimtevaarders in de Apollo terug. Deze wordt dan in een cirkel vormige baan om de aarde gebracht. Momenteel draait de Apollo op een hoogte van 486-207 km om de aarde. MONTREAL De Canadese politie heeft gisteren in Montreal dertig men sen uit een woonblok geëvacueerd na de ontdekking van bommen, dynamiet en detonators in een eenmans munitiefa briekje in het gebouw. Een man was be zig met het vervaardigen van een bom. Hij werd aangehouden. Volgens de politie betekent de overval waarschijnlijk „het begin van het ein de" van een recente reeks bomaansla gen in Montreal. De gearresteerde is een 25-jarig lid van het bevrijdingsfront van Quebec. Maandag werd na een telefo nische tip elders In Montreal een nog grotere hoeveelheid explosieven in be slag genomen.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5