S)a£cldóe Somant Van Gogh ontdekt in Londen? Jean Fournet beloning..! MINIMUMLOON in Webern en Beethoven KRO over verzuiling en ontzuiling PAGINA 2 DE LBIDSE COURANT WOENSDAG 5 MAART 1969 W Niet te veel naar eigen navel kijken CRACTIEVOOZITTER drs. Den Uyl zelf heeft in een plastische beeldspraak het advies gegeven, hoe de Partij van de Arbeid deze week erin zou kunnen slagen van het belangrijke congres waarvoor ze etaat, geen ongelukken te maken. „Op ons vorig congres viel iets te bespeuren van het besef dat in concrete politieke actie de vemieuwingswil gestalte moest krijgen. Verdeeldheid en verwarring ook in eigen kring is er op gevolgd. Als heit. congres nu erin slaagt meer naar de problemen dan naar de mensen te kijken, meer aandacht heeft voor de politiek dan voor de eigen navel, dan, ja dan Den. Uyl maakt zijn zin niet af, maar we nemen aan dat hij achter de puntjes een heerlijk visioen ziet. het visioen van een Partij van de Arbeid die aan het hoofd van een progressieve concentratie naar een Imponerende verkiezingsoverwinning op marcheert. Zo ver zijn we evenwel nog niet. Ook drs. Den Uyl zal zich herinne ren, dat na het vorige socialistische par tijcongres zo wel binnen als buiten zijn kring nogal kritische kanttekeningen ge maakt zijn over de vemieuwingswil Ook vandaag wil de realiteit* dat inzo- verre men gezamenlijk weer door een ver- nieuwingswil bezield zou kunnen worden, geduchte obstakels de door drs. Den Uyl vurig begeerde besloten frontlinie verhin deren. Laurens ten Cate. de kritische beschouwer wiens artikelen niet zelden een goede spiegel zijn van de moeilijk heden in de socialistisohe partij van nu, noemt die nog eens even in hetzelfde nummer van het PvdA-orgaan waarin de fractieleider adviseert niet te veel naar eigen navel te kijken. Ten Cate wijst erop, dat momenteel in de partij over allerlei zaken ongelijk ge dacht wordt, waarbij aan details soms overtrokken betekenis wordt gehecht. In de tweede plaats signaleert Ten Cate het verschijnsel dat de socialisten, en dan nog wel in van elkaar gescheiden colonnes, allerlei mooie toekomstschetsen op papier zetten, maar te weinig bedacht zijn of ze in de praktische politiek, om te beginnen bij verkiezingen, hiervoor wel voldoende steun zullen krijgen, zodat de macht om het program uit te voeren binnen hun be reik komt te liggen. Met andere woorden: is het program van de Partij van de Arbeid wel voldoen de attractief voor de kiezers in die zin dat ze ook bereid zijn hun stem eraan te geven. Tenslotte leest men tussen de regels van Ten Cate's artikel dan ook nog door, de vrees dat men op het congres vanwege de vele bomen het bo6 uit het oog zou gaan verliezen, om de eenvou dige reden, dat er in de praktijk heel wat minder eensgezindheid bestaat over de USSBNTEEEL in Ten Cates situatie- beschrijving vinden we de medede ling, dat onder de socialisten over allerlei zaken ongelijk gedacht wordt. Die diver gentie heeft naar onze mening niet meer uitsluitend betrekking op details. Het gaat hier, in de controverse tussen Nieuw Links en de aanhangers van de door mensen als Wiardi Beekman. Drees, Vorrlnk. Suurhof e.a. gepropageerde sociaal-democratie om een soortgelijke breuk, als in de confessionele partijen is voortgevloeid uit de botsing tussen oudere en jongere generaties, ieder met hun eigen mentaliteit. Die controverse heeft zich inderdaad toegespitst op details zoals het aantal zetels voor Nieuw Links in het partijbe stuur en de secretaris/post voor de Nieuw- linkser drs. Van Dam. Maar daarom ook vrezen we. dat met een compromis op deze detailpunten de spanning niet echt weggenomen wordt. Zeker niet nu volgens het jongste opinie-onderzoek, overigens een detail onderzoek. de sympathie voor Nieuw IJnks in de partij groter zou zijn dan van bovenaf wel eens te verstaan is ge geven. Waarbij dan natuurlijk nog wel een vraag blijft, of een zelfde beeld te voorschijn komt. wanneer men een opinie onderzoek zou houden' onder de kiezers niet-partij'leden, die de socialisten graag in hun achterban aanwezig zouden zien. ITOORLOPIG zien we dus nog niet, dat iedereen die naai' het partijcongres gaat. bezield is van het voornemen om niet meer „naar eigen navel" te kijken, maar de ogen op zal heffen voor een col lectieve blik naar de „mooie rode" hemel. Niettemin hopen we. dat het socialisti sche partijcongres niet zal uitlopen op een pandemonium van verwarring. Want daarmee is niemand die een politiek be geert die het algemeen belang van ons land op korte en wat langere termijn be geert. gediend. Zoals we niet hebben kunnen gelovèn in het gelijk van socialisten die. misschien met de beste bedoelingen, de ondergang van de confessionele partijen en het mis lukken van de christen-democratie be geerd hebben, zo zien we voor het alge meen belang ook weinig heil in een uit elkaar spatten van de Partij van de Ar beid als centrum van socialistische opvat tingen omtrent onze maatschappij structuur. Wel passen we dan omwille van de politieke duidelijkheid op de Partij van de Arbeid dezelfde richtlijn toe, die we voor de christen-democratie eisen: niet onder één dak houden wat mentaal en politiek onverenigbaar is. Voor socialisten moet die conclusie trouwens gemakkelijk vallen: ze hebben het porf. Romrne altijd kwalijk genomen, wanneer hij tegenover hun kritiek de ideologie van de verzoening van het on verzoenlijke stelde. D '66 en de betrekkelijkheid HOEWEL hij alleen maar voor zich zelf sprak, heeft mr. Van Mierlo verklaard, dat de twee staatsrechtelijke stokpaardjes van zijn partij gekozen minister-president en districtenstelsel bij verkiezingen geen breekpunten zullen vormen, wanneer ooit gepoogd zal wor den D '66 bij een kabinetsformatie te betrekken. Alles is dus betrekkelijk; zelfs de punten die vlammend in het krijgsbanier van drs. Gruijters stonden geschreven, toen de grondvester van D '66 tegen de „traditionele partijen" ten strijde trok. Overigens hopen we, dat mr. Van Mierlo voor zijn opvattingen de meer derheid van D '66 achter zich heeft. Dan komt er meer zicht op duidelijke uit spraken van D '66 op punten, die bij kabinetsformatie de beslissende rol moeten gaan spelen. Kiezen voor de C.H.U. ELKE vernieuwing doet pijn; ook in de politiek. Aan die prijs ontkomt ook niet de C.H.U., tot voor kort het summum van rust in Nederlands poli tieke dreven. Tot nog toe is de Unie een van de weinige partijen die van de nieuwe tijden in de politiek betrek kelijk weinig last gehad hebben. Zo verwonderlijk is dit nu ook weer niet, aangezien de C.H.U.-partijleiding niet gedwongen werd haar voorkeur voor een nogal vrijblijvende opstelling op te geven. Het heeft in de C.H.U. onder de vernieuwingsdrang wel eens ge kraakt, maar tot grote beroeringen on der het kiezerskorps leidde dit toch niet. Maar ook voor de C.H.U. gaat het getij van „blijf zitten waar je zit en verroer je niet" voorbij. In de Unie ls meer politieke activiteit ontstaan en het ziet ernaar uit, dat de C.H.U.-aan- hang binnenkort echt moet gaan kiezen. Dan zal ook de Unie pijn niet bespaard blijven. Eerste symptoom hiervan is het ver zet van een conservatieve groep C.H.U.'ers tegen het nieuwe ontwerp- program van de Unie. De sterkte van deze groep is niet precies bekend, maar zijn teleurstelling over het nieuwe pro gram wel. Dit wordt als „socialistisch" afgewezen; goedkeuring van dit pro gram zou voor de bezwaarden onder wie minstens één hoofdbestuurslid kunnen leiden tot een breuk met hun Voor een tweede beslissende keuze komen de C.H.U.'ers te staan wanneer hun partij straks moet gaan beslissen over werkstukken van de „groep van achttien". Aanvaarding van deze stuk ken betekent, dat de C.H.U.'ers zich verbinden tot zeer nauwe samenwer king met Anti-Revolutionairen en de K.V.P. Een samenwerking die een dui delijk politieke kleur zal moeten dragen en dan ook weer bepaald niet van be houdende zin. In verband met het stre ven naar een christen-democratische partijenconcentratie hebben we al meer dan eens hier voorspeld, dat zeker in het begin de betreffende partijen op ledenverlies zullen moeten rekenen. Er zal mogelijk zelfs een verband komen tussen de omvang van dat verlies en de duidelijkheid van het politiek program. De Katholieke Volkspartij ligt wat dit betreft al een aantal jaren op de ope ratietafel, maar de uitwerking van de ingreep kan nog groter worden. Aan de pijn die hierbij geleden moet worden, zal ook de C.H.U. niet ontkomen. Wan neer nu leden uit de Unie stappen, omdat ze het eigen partijprogram te radicaal vinden, is het in zo verre gelukkig dat op die manier politiek stelling genomen wordt tegen het pro gram. Dit is altijd plezieriger dan wan neer tegen nieuwe vormen verzet ge boden gaat worden om gevoelsmatige redenen. Alles verandert, ook voor politieke overtuigingen TOEN vorige week mr. Toxopeus en mr. Van Mierlo, als gastsprekers bij de jongerenorganisatie van de V.V.D., elkaar vliegen probeerden af te vangen, bleken ze het op één punt toch wel eens te zijni het bestaan van confessionele partijen is een onding. Zowel de liberale staatsman als de eerste woordvoerder van de jonge libe ralistische democraten stellen, dat het hebben van dezelfde confessie nog nim mer tot gelijkluidende politieke over tuigingen heeft geleid. Wanneer mr. Toxopeus en mr. Van Mierlo bedoelen te zeggen, dat het hebben van eenzelfde confessie zonder meer uiteenlopende politieke overtui gingen mogelijk maakt, zullen we anni 1969 hun uitspraak niet betwisten. Be doelen ze ook in twijfel te trekken, dat mensen vanuit hun confessie tot een bepaalde maatschappijopvatting komen, waarvoor ze georganiseerd willen wer ken, dan zeggen we „neen" tegen beide Dan confronteren we hen liever mei het feit, dat tegenwoordig zelfs het hebben van eenzelfde politieke ideologie als bijvoorbeeld socialisme of libera lisme niet tot gelijkluidende politieke overtuigingen leidt. Alles verandert, ook voor politieke overtuigingen. LONDEN (AP) Een schilderij, dat door een Italiaanse journalist in een Londense antiek-rommel winkel werd gekocht, zou van de hand van Van Gogh zijn. Dr. Luigi Grosso, die voor de BBC werkt, had het doek voor slechts 45 pond (een kleine vierhonderd gulden) gekocht. De 52-jarige Grosso, die in 1948 naar Londen kwam, zei dat het de vondst van zijn leven was. Grosso had het doek gekocht, omdat hij had opgemerkt, dat het met „Vincent" was gesigneerd. Het schilderij stelt een gebukte boerenvrouw voor een huisje voor. Volgens deskundigen werd het in 1884 geschilderd, in de tijd dat Vincent van Gogh nog in Nederland woonde. Bij het onderzoek was gebleken, dat onder afbeelding van de boerenvrouw een andere voorstelling zat, die bij een bestraling met röntgen stralen voor de dag kwam, t.w. een span ossen, dat een ploeg voorttrekt. Er bestaan voorbereidende tekeningen voor het schilderij met de ossen. Ook heeft Van Gogh er in zijn brieven over gesproken. De foto's zullen naar Nederland worden gestuurd voor een onderzoek door deskundigen. Dr. Rosso heeft getracht de geschiedenis van het schilderij na te gaan. „Ik heb begrepen, dat het uit een Nederlandse ver zameling afkomstig is", zo verklaarde hij, „maar dat is alles wat ik weet". Daniel Wayenberg in Prokovjev Met de Passacaglia (op. 1: 1908van Anton Webern begon gisteravond in De Doelen het door Jean Fournet geleide con cert van het Rotterdams Philharmonisch Orkest. Indrukwekkende vertolking, met een accurate verzorging van de structuur, waardoor de muziek voor een niet luie en passieve luisteraar volledig werd openge legd, romantisch natuurlijk soms werd men even aan Johannes Brahms her innerd maar met een reserve, zo ken merkend voor de voorname geest van deze Franse dirigent. Als geheel een ongemeen knappe prestatie, die echter door het auditorium maar koeltjes ontvangen werd. gehoord het beleefdheidsapplaus. Is Anton Webern in wat hij te vertellen heeft een en al soberheid. Prokovjev in zijn Pianoconcert in g klein, het tweede in de reeks van vijf, door hem in 1918 ge schreven, lijkt het tegendeel. Heeft hij hierin eigenlijk wel iets te vertellen? Dat hebben wij ons voortdurend afgevraagd, luisterend naar de briljante weergave van Daniël Wayenberg, die hiermede een ca- mouflagepolitiek bedreef. Hij suggereerde namelijk iets. dat er niet of nauwelijks was, n.l. muziekHet commentaar in het programma drukte het iets hoffelij ker uit: „Het tweede pianoconcert toont ons een Prokovjev vol van jeugdige over moed en van pianistische vaardigheid, die voorlopig zijn creatieve gaven lijken te overschaduwen." Die „pianistische vaardigheid", daar moesten we het echt van hebben en deze werd door de solist dan ook gepresenteerd op een wijze, dat hij werkelijk de indruk bevestigde te geloven in wat hij te berde bracht; dat hij muziek maakte, in- plaats van noten. Noten, die, dit moet opgemerkt, bij het publiek insloegen. Na de pauze Beethovens Zesde Symfo- Ere-avond voor Iril Gadescov DEN HAAG Op 15 januari j.l. vierde Richard Vogelesang zijn 75ste verjaardag, de man die als Iril Gadescov de eerste Nederlandse balletdanser was met wereld vermaardheid. In Amerika en Europa vierde hij grote successen vóór 1938, het jaar dat hij het wat rustiger aan ging doen. Hij ging toen in Den Haag wonen en vestigde er een balletschool. Vrienden en relaties zijn van mening dat hem een ere-avond moest worden aangeboden. Deze wordt vrijdag 21 maart gegeven in Pulehri Studio. Foto's en af fiches uit het bezit van Gadescov, aange vuld met ander materiaal, zullen worden tentoongesteld, terwijl vakleerlingen van het Stedelijk Muzieklyceum te Arnhem o.l.v. Winja hun medewerking hebben Tijdens de avond zal aan Iril Gadescov een huldeblijk worden aangeboden. Pen ningmeester van het huldigingscomité is M. Hartog, Nieuwe Schoolstraat 71, Den Haag, giro 490421. Er heeft zich een klein comité gevormd dat deze bijeenkomst van harte wil aan bevelen. Hierin hebben zitting genomen: Willy de la Bije, Kees de Bruin, M. de Bruyn-Kranendonk, Rico Rulthuis, Fie Carelsen, Lily Green, Alex de Haas, M. Hartog, Corrie Harting, Charles Heynen, Peter Leoneff, Winja Marowa, Enny Meunier, Nel Oosterhout, Toer van Schaaik, Paul Steenbergen, Alex Voor molen en Myra Ward. „Fresco's uit Florence" verlengd nog drie dagen langer in Nederland te houden. De tentoonstelling zal verlengd worden tot en met 12 maart 1969. De tentoonstelling zal op die maandag, dinsdag en woensdag ook 's avonds van half acht tot 10 uur te zien zijn. Er zijn doorlopende demonstraties, filmvoorstellingen over het schilderen in fresco en over het van de muren afne men van die muurschilderingen. Het restaurant is die laatste drie dagen de hele dag geopend van 10 tot 23 uur. G. J. van der Hoek Hoofd Educatieve Dienst Zie de krant ven 8 maart a.s. Willem Sandberg lector in Harvard BOSTON (ANP) De heer Willem Sandberg, oud-directeur van het Stede lijk Museum in Amsterdam, is benoemd tot lector aan de universiteit van Har- De heer Sandberg zal zijn functie in september van dit jaar voor de duur van een semester aanvaarden. Hij bekleedt dan het Erasmuslecto- raat dat in 1967 werd opgericht aan de Harvarduniversiteit met de financiële steun van Nederlandse industrieën en bedrijven, een regeringssubsidie en met de steun van de Nederlandse gemeen schap in de Verenigde Staten. Op het ogenblik wordt de functie bekleed door dr. Ernsl van dei Beugel. Het Erasmuslectoraat heeft tot doel de Nederlandse economie, kunst en ge schiedenis te onderrichten aan de be roemde Amerikaanse universiteit. nie, de zogenaamde Pastorale in F groot (op. 68: 1807—1808), door Jean Fournet en de zijnen waarlijk uitstekend geïnter preteerd. Muziek van iemand, die kan en wil gelukkig zijn en daardoor gelukkig maken; muziek van een in wezen buiten gewoon eenvoudig, buitengewoon primitief mens. die daardoor de luisteraar, mits niet blasé, steeds weer opnieuw weet te ontroeren. Als bij Webern streefde hier Fournet naar een weergave, die het gevoel beper kingen oplegde: de suggestieve kracht er van werd daardoor juist des te groter! En het orkest speelde met een overgave, met een toewijding, met een artistiek ver antwoordelijkheidsgevoel dermate groot, dat ieder der talrijke hoorders in de Doe lenzaal betrokken werd bij wat er in deze wondere, nog altijd jonge muziek gebeur deof hij wilde of niet 1 B. R. Persconferentie Joris Ivens in Rome ROME De Nederlandse cineast Jo ris Ivens, die van de Italiaanse auto riteiten het bevel heeft gekregen het land te verlaten, heeft gisteren op een persconferentie in Rome verklaard de uitwijzing een zwaardere slag voor „de individuele vrijheid en de vrijheid van meningsuiting" dan voor hemzelf te vin- De heer Ivens was in Florence als gast aanwezig op het „Festival der vol keren", een festival voor documentaire films met sociale inslag, toen hem zater dag het bericht bereikte dat hij voor maandagavond Italië moest verlaten. „Daarop heb ik besloten naar Rome te gaan om de zaak duidelijk te maken, en ik heb hier van vrienden vernomen dat het uitwijzingsbevel was ingetrokken en dat de Italiaanse minister van Bin nenlandse Zaken verklaard had niets van de zaak af te weten. Het hoofd van de politie heeft mij toen laten weten dat ik in Italië kon blijven". Ivens zei gaarne bevestigd te willen zien dat de hele zaak een vergissing was geweest, maar te betwijfelen of de Italiaanse regering zelfkritiek zou leve- Ivens, die onlangs in Laos een film heeft gemaakt over de oorlog aldaar, verzekerde dat de Amerikaanse bombar dementen op dat land „even geweldda dig en wreed zijn als die op Vietnam" „De film die ik over Laos heb ge maakt moet de muur van stilte slechten waarmee dat land wordt omringd", zo stelde hij. TROS-contract voor Tonny Schifferstein (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM Met ingang van de volgende maand zal de heer Tonny Schifferstein als producer ind ienst tre den van de TROS-televisie. Tonny Schifferstein heeft in de omroep wereld een goede reputatie. Jarenlang werkte hij voor de KRO-radia en -tele visie. Daarna trad hij op contractbasis in dienst bij de AVRO, waar hij o.m. vele amusementsprogramma's en tv- spelletjes onder regie van Lucille de Mul produceerde. In zijn nieuwe functie bij de TROS is Tonny Schifferstein de opvolger van Rijk de Gooyer. Op het ogenblik dut u dit leest weet u of de charmante NTS-omroepster, die j gisteravond Ajax' beslissende wedstrijd tegen Benfica de „Match van het jaar" noemde, gelijk had. Op het ogenblik dat wij dit schrijven hopen wij dat zij verschrikkelijk voorbarig is geweest. Omdat als Ajax vandaag won de vol gende ronde uiteraard belangrijker j wordt dan wat zich vandaag in Parijs i afspeelde. De NTS zij overigens geprezen om de wijze waarop zij in een extra-,, Verbin- ding mei de schaduwen van gro te gebeurtenissen projecteerde. Het was een goed ineengezet programma waarin we kennis maakten met de are na waarin de tweeëntwintig gladiato ren strijden moeten, benevens met de wijze waarop het naar Parijs ge stroomde thuisfront de avond voor DE dag zich vermaakte. Daartoe had de NTS een gevarieerd programma in elkaar gezet in een ca baret in Montmartre. Daar werden Chevaliersuccessen gezongen, een wat moderner liedje gebracht en ge- stripteased op een wijze die sugge reerde dat in Parijs de stripkunst is verwaterd. Zulks waarschijnlijk met het oog op de kijkers die rond elf uur nog verwachten dat kinderzieltjes ge schokt worden door beelden die in et nografische kinderprogramma's sinds lang bon-ton zijn. Verder zagen we „De dwaze wereld van Tommy Cooper", een bepaald wel genietbaar Brits programma, al geven wij de voorkeur aan de Black and White Minstrel Show, die ook door de KRO geprogrammeerd was. Vanavond in Nieuwspoort ging „om technische moeilijkheden" niet door. We hebben alle begrip voor dit soort moeilijkhe den. Maar er was kennelijk één perfect werkende camera in Den Haag; er was ook een buitengewoon belangrijke bijeenkomst tussen regering en Stich ting van de Arbeid. Voor ons was het onbegrijpelijk dat „Vanavond in Nieuwspoort" geen mogelijkheid zocht om, die handicap overwinnend, belang rijk nieuws van commentaar te voor- Op „n" bracht de NTS „Denkbeeld". Het was een gesprek met Franz Jo sef Strauss, de Wcstduitse minister die in het verleden bewees kritiserende journalisten de baas te zijn. Ook AV. L. Brugsma en Neal Ascherson slaagden er niet in door het Strausspantser heen te breken. AA'aardoor we nog steeds niet weten of Strauss een groot Euro peaan of een gevaarlijk Duitser is. Vg. Hergroepering FM-kanalen (Van ónze omroepcorrespondent) HILVERSUM De interesse voor de stereofonische uitzendingen via de fm- zender Lopik op kanaal 19 in de fre quentie 92,6 mhz is tot nu toe vrij ge ring gebleken, omdat de luisteraar^ in het oosten, noorden en zuiden des lands buiten dit zenderbereik ygllen. De PTT zal daarin spoedig een verbe tering aanbrengen, door ook de fm-zen- ders Smilde op kanaal 16 en Markelo op kanaal 15 via de fm-golf te stereo- riseren, zo vernemen wij. Bij proefnemingen is echter gebleken dat de ontvangstkwaliteit van deze stereokanalen in het oosten en noorden van ons land bepaalt niet zo gaaf is als de technici meenden te mogen ver wachten. Daarom is men bij de PTT op de gedachte gekomen om de fm- kanalen op een andere wijze te gaan groeperen. Bovendien wil men de stereo-uitzendin gen vanuit Hilversum via straalver bindingen rechtstreeks aan de zenders Lopik, Markelo en Smilde doorgeven, waardoor een kostbare aanleg van ka bels naar de zenders wordt vermeden. De grote vraag voor de echte liefheb bers van stereo blijft echter nog of Hil versum straks „echte" stereoprogram ma's de ether instuurt. In de randstad Holland blijkt herhaaldelijk, dat de ge luidssignalen via de rechter- en lin- kerluidsprekersbox volkomen indentiek zijn, waardoor de zozeer gewenste ruimtelijkheid ontstaan door een looptijdverschil van het geluid tussen rechter en linkeroor totaal ont breekt. Men onderkent deze „stereo vervalsing" ook bij de zogenaamde stereoplaten, die mono afspeelbaar zijn. Dit wordt compatibele-stereo ge noemd, maar heeft in feite niets met stereo van doen. Indien men een echte stereoplaat afluistert via de monokop dan hoort men duidelijk door een lis pelend bijgeluid, dat deze zwarte schijf alleen maar geschikt is voor stereo- weergave. In elk geval zijn de PTT-autoriteiten en de omroepbestuurders druk in de weer om zo mogelijk binnen vier zes weken ook het oosten en noorden des lands te stereoriseren. (Vervolg van de voorpagina) Met name zal in de volgende gesprek ken de regering haar kostenveroorzaken- de beleidsvoornemens kenbaar moeten maken, opdat een discussie vooraf moge lijk wordt. Nu moet de S.E.R. zjjn ad viezen veelal baseren op reeds genomen beleidsbeslissingen van de regering. Wet name de vakbeweging verlang! t meer zicht op langere termijn, voor- omdat er dit jaar teveel is overhoop gehaald, dat kostenverhogend werkt. we in 1970 gezamenlijk een goed beleid willen voeren, dan zullen we zeer tijdig moeten weten, welke kostenver hogende elementen ons te wachten staan en welke meteen doorgevoerd moe ten worden en welke nog uitgesteld kun- worden". Zo werd gesteld, zowel van «gevers- als van werknemerszijde Minister Roolvink merkte op, dat vol gend jaar de loonontwikkeling meer zal moeten aansluiten op de produktiviteits- stijging. „Voor een keer er bovenuit gaan, zoals thans gebeurt, is geen on verantwoorde zaak, maar zo kan het niet blijven", aldus deze bewindsman, Ir. Bosma van de werkgevers heeft >g eens beklemtoond, dat de prijsont wikkeling van dit moment voornamelijk oorzaken heeft, die buiten de invloed van het bedrijfsleven liggen. Slechts een klein deel heeft betrekking op door berekening van arbeidskosten. Niettemin wil het bedrijfsleven wel meewerken aan I een in de hand houden van de gang van zaken en mag de overheid gerust in- j grijpen, waar iets fout gaat, maar dan incidenteel, niet over de hele linie. De heer Van Eibergen (C.N.V.) stelde hier tegenover, dal het de vakbeweging niet zo interesseert, wat precies de oor zaken van de prijsstijgingen zijn. De vakcentrales kijken naar de kostcn- i stijging als totaliteit en naar de moge lijkheden tol reële inkomensverbetering I die dan nog resten. „Niemand is ge- i diend met grote kostenstijgingen, want die leggen een druk op de ioononderlian- De vakbeweging is dan ook graag be- j reid te zoeken naar wegen, die leiden I lot een wezenlijke positieverbetering van j de werknemers zonder dat deze gepaard gaat met hoge percentages loonsverbete ringen. „We moeten gezamenlijk nagaan, of we in de gang gezette loon-prijs- spiraal tot staan kunnen brengen". Partijen hadden gisteravond ook het voornemen na te gaan hoe in Neder land de besparingen het beste bevorderd kunnen worden en hoe met name de invoering van het spaarloon hierin past In dit verband wordt ook gedacht aan het aantrekkelijk maken van besparingen in de fiscale sfeer. Door tijdgebrek is dit punt echter niet geheel uit de verf ge komen. Besloten werd tot een voort zetting van dit gesprek op korte termijn, maar dan in een wat kleinere kring. STER (Reclameuitzcndingen o 19.05. 19.14, 20.05 20.26) NTS 18.15 uur: AjaxBenfica. voetbal (1ste helft) 19.00 uur: De fabeltjeskrant 19.09 uur: Nieuws in het kort 19.17 uur: AjaxBenfica. voetbal (2de helft) 20.09 uur: Journaal Stichting Socutera 20.45 uur: Inburgeren 21.10 uur Brief van een onbekende vrouw, film 22.35 uur: Tweede journaal 22.40 uur: Nabeschouwing AjaxBenfica ±23.00 uur: Impressie feestelijke heropening Nieuws- 23.15 uur: Openbaar Kunstbezit *'rnpRLAND II STER (Reclameuitzendingcn om 18.56. 19.56 en 20.16) NTS 18.50 uur: De fabeltjeskrant 19.00 i Nie i het kort AVRO 19.03 uur: Muziekmozaïek NTS 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Zes critici op zoek naar een schrijver •21.00 uur: De Saint, t.v.-serie 21.50 uur: Televizier, actualiteitenrubriek NTS 22.25 uur: Tweede journaal Televisie morgen Schooltelevisie 14.00 uur: Schooltelevisie De met aangegeven programma's zijn kleurentelevisieprogramma's. HILVERSUM I VARA 20.10—20.40 uur: Het oproer kraait, rebelse liedjes 22.55—23.55 uur: Contrasten, muziekprogramma HILVERSUM II NRU 20.15—22.20 uur: Concertgebouworkest 22.45—23.55 uur: Iks een sprong in he' duister, gevarieerd programma NIEUWSDIENST HILVERSUM I: 7.00, 8.00, 11.00, 13.00. 16.00. 18.00. 19.30, 22.30, 23.55 HILVERSUM II: 7.00, 7.30, 8.00. 8.30. 11.00, 12.30, 16.00, 18.30. 22.30. 23.55 HILVERSUM III: Elk heel uur vanaf 9.00 RADIO PROGRAMMA HILVERSUM I (402 kraait: rebelse liedjes mentsprogramma. 22.00 Stereo: 2.30 Nieuws. 22.40 Mededclin- Actualitelten. 22.55 Contrasten: mo- klassieke muziek (opn.). 23.55—24.00 NRU: 19.00 Openbaar Kunstbezit. tig Plus: serie uitzendingen t.g.v. d NRU: 22.30 Nieuws. 22.38 Parlementair o zicht. 22.45 Stereo: X. een sprong in het d ter. 23.55—24.00 Nieuws. BRUSSEL NED. (324 m) 9.00 Nieuws, weervericht 9.40 Citermuziek. 20.00 n berichten. 22.15 i berichten. 23.10 i ding voor de zeelieden. J Ochtendgymnastiek. 7.20 8.33 De groenteman). 8.50 Morgenwijding. 9.00 Stereo: moderne kamermuziek (gr.). 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen (gr.). (11.00 —11.02^Nieuws)^ 11,30^ Pianorecital: klassieke klassieke muziek. 12.28 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.29 Modern platteland. 12.34 Toppers van toen (gr.). 13.00 Nieuws. 13.11 Radiojournaal. 13.30 't Muzikantenuurt I. Blazers van de Koninklijke Militaire Ka pel:'moderne en klassieke muziek; II. Weens strijktrio: klassieke muziek; III. Stereo: om- roepdubbelkwartet: volksliederen; IV. Stereo: pianorecital: klassieke muziek. 14.30 't Is his torisch: programma over geschiedenis en ar cheologie. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Nieuws. HILVERSUM (9,00—9.10 Gym lofoonmuziek. 1 HILVERSUM III (240 m en FM-kanalen) NCRV: 9.00 Nieuws. 9.02 Onder de hoogte- zon: voor de zieken. 9.40 Z7.z7.oet.instru mentaal programma. 10.00 Nieuws. 10.03 Mu ziek bij de koffie: licht platenprogramma. (11.00 Nieuws). NRU: 12." Felix Meurders. KRO: 13.00 tualiteiten. 13.08 TNT: licl" 15.03 Holster: pop- en countrymuziek. 16.00' Nieuws. 16.08 lORRrrr,:: ..hitparade. 17.00 Buitenlands persoverzicht. 13.01 bericht, dagklapper en beurs Tafelmuziek. 14.00 Nieuws. 14.03 Schoolra dio (15.00—15.03 Nieuws). 15.30 Buitelingen. 16.00 Nieuws. 16.03 Beursberichten. 16.09 Hand in hand met Nederland. 17.00 Nieuws, weer bericht en mededelingen. 17.15 Lichte gram- (Van o omroepcorrespondent) HILVERSUM Onder de titel: „Kijk naar jezelf KRO" vertelt de KRO-voor- zitter mr. H. W. van Doom in zijn om roepblad „Studio" dat de katholieke omroep tien radio-uitzendingen gaat wijden aan de verzuiling en ontzuiling in Nederland. Dr. G. Marsman, docent sociologie aan de universiteit van Nij megen en deskundige in de kwestie „massacommunicatie en ontzuiling" komt dan o.a. aan het woord. Mr. Van Doorn schrijft „dat hij niet in tien minuutjes wel eventjes een KRO-ja of KRO-nee zal uitspreken". Wat hij wel zal doen is duidelijk ma ken dat de verzuiling voor verschil lende gebieden een heel andere beteke nis heeft en reeds daarom niet voor alle gebieden als een lopende zaak kan worden beschouwd. Maar na Mars man en na wellicht nog andere on- afhandelijke deskundigen zal zeker het KRO-bestuur zelf zich over het vraagstuk buigen. In kleine kring be reidt de KRO die bezinning voor. En natuurlijk zal men naar wegen zoeken om de KRO-leden bij de bezinning te betrekken. Voor het ogenblik volstaat de KRO- voorzitter met twee kanttekeningen: le: in radio en televisie richten vogels van verschillende pluimage zich tot iedereen. In die zin werkt een omroep eerder ontzuilend dan verzuilend. 2e; wij moeten ons vooral bezinnen op de vraag wat een KRO kan bete kenen voor straks. In wezen gaat het erom of in de maatschappij van de komende jaren en in de gemeenschap van mensen, die haar zal vormen, een katholieke omroep een positieve bijdrage kan betekenen dat haar wer kelijk van nut kan zijn, aldus de KRO-voorzilter. De inleider van de radioserie is dr. J. A. van Kemenade, directeur van het instituut voor toegepaste sociologie. In een vraaggesprek met adj.-hoofdredac- leur Frits de Blaauw geeft hij tot slot een toekomstvisie en komt tot de conclusie dat de huidige verzuiling voortdurend afbrokkelt. Het voornaam se probleem voor het beleid is het juis te moment waarop de zuilen moeten omvallen. Tegelijk zullen nieuwe wor den gebouwd". Verzuiling is de orga nisatorische uitkristallisering van ver schillende waarden in de samenleving. Je ziet nu door alle levensbeschouwin gen heen nieuwe waarden ontstaan. Nieuwe groepen wat vaag nog te om schrijven als „progressief" en „behou dend" staan nu vaak scherper tegen over elkaar dan de oude verzuilingseen- heden. Dr. van Kemenade ziet hierin de verzuiling van morgen opdagen. VARA verloor vorig jaar ruim 10.000 leden HILVERSUM De VARA heeft vorig jaar ruim tienduizend leden verloren, zo blijkt uit het zojuist verschenen jaarverslag van de VARA. De samen stellers zeggen dat het ledental van de VARA op 31 december het afgelo pen jaar 458.421 bedroeg. Op 31 dec. van het jaar 1967 was dit 468.169. Ajaxverslag bij zege op l.p. HILVERSUM Wanneer Ajax van middag heeft gewonnen, zal er binnen enkele dagen een langspeelplaat op de markt verschijnen met de belangrijk ste fragmenten uit de radioreportage van Theo Koomen. Behalve deze hoog tepunten komen op de lp de veslagen van de Touraankomst, die voor Jan Janssen zo glorierijk verliep, en de re portage (ook van Theo Koomen) van de beroemde tien kilometer die Kees Verkerk te Inzeil aflegde in 15.03.6. De plaat wordt uitgebracht door CNR. EngelandF rankrijk woensdag op televisie (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM Voetballiefhebbers on der de kijkers zullen volgende week woensdagavond via Nederland II kun nen kijken naar de interland Engeland Frankrijk, die die avond in het Wem- bleystadion wordt gespeeld en door de VARA-lelevisie van de BBC zal worden overgenomen. Het t.v.-commentaar zal worden ver zorgd door Wim Hoogendoorn en Joop Niezen. De reportage begint om 19.40 uur en duurt tot 21.25 uur. Daaraan vooraf vertoont de VARA van 19.28 19.40 uur een reportage van shrovetide- voetbal in Engeland. Shrovetide-voetbal is een hoogst merkwaardige variant op het gewone voetbal. Het is een voet balmatch zonder regels en wordt door een onbeperkt aantal deelnemers in de straten van Ashbourne gespeeld. Dat er ieder jaar weer vrij ernstige ongeluk ken bij voorkomen, verhindert niet dat deze wonderbaarlijke traditie toch ge- handhaaft blijft De reportage werd ge maakt doot Jan Leyendekker, Hans Mo lenaar en Piet van Strien.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2