Het regent klachten bij rijbelasting Inwendige wordt opengelegd OOST-BERLIJN WIL NIET REAGEREN Yoorjaarscongres P.v.d.A.: partijen zijn onverzoenlijk Fiscus: „Te wijten aan slordigheid van het publiek Nieuw jasje voor grote OPELs Kiescollege al in W.-Berlijn Drie juweliers in noorden bestolen Daders niet dezelfden SPLITSING MOGELIJK PAGINA 6 DE LEIDSE COURANT DINSDAG 4 MAART 1969 (Van een onzer verslaggevers) APELDOORN-DEN HAAG De dienst Centraal Bureau voor de Rytuigenbeiasting in Apeldoorn van het ministerie van Financiën wordt al maandenlang bestormd met klachten. Als gevolg van het nieuwe systeem van controle op de betaling van motorrijtui genbelasting zyn vorig jaar 180.000 Nederlandse automobilisten „betrapt". Zy kregen een navordering en een boete. Van dat aantal hebben maar liefst 70.000 schriftelijk bezwaar tegen de naheffing ge maakt. Niet minder dan 50.000 appellanten zijn ach teraf in het gelük gesteld en hebben van de betrokken dienst een excuusbriefje ontvangen. Tevens zijn en worden de naheffingen en boetes terugbetaald. Die terugbetaling verloopt echter uiterst stroef. Amb tenaren, die onder de bezwaarschriften worden be dolven, vertelden dat het ongeveer tien tot twaalf weken kan duren alvorens de vermeende „overtre ders" hun eigen geld terugkrijgen. Deze onplezierige situatie heeft zich in 1969 onverminderd voortgezet. Nadat de lawine bezwaren de laatste maanden wan staltige vormen ging aannemen, heeft het ministerie van Financiën een voor dat departement uitzonder lijke beslissing genomen. Normaal nemen de be lastingdiensten een bezwaarschrift pas dan in be handeling, als het gevorderde bedrag inclusief boete is betaald. Sedert enige maanden echter kan de be taling van de navorderingen worden opgeschort, wan neer men meent, dat men ten onrechte tot betaling is gedwongen en beboet. Appellanten wordt gead viseerd te wachten met betalen tot het Centraal Bureau heeft gereageerd op het bezwaarschrift. Het zal algemeen bekend zijn, dat de kentekens van de Nederlandse automobielen worden gefotografeerd door speciale belastingambtenaren, die in herkenbare personenauto's tot in de verste uithoeken werken. Naar het ministerie van Financiën ons meedeelde, dienen de genoemde cijfers te worden gerelativeerd: „In Apeldoorn staan 2,5 miljoen auto's geregistreerd. Per jaar moet het Centraal Bureau zes miljoen aan giftemutaties verwerken. Dank zij de nieuwe con trolemethode worden veel meer overtredingen achter haald. Per jaar worden namelijk 2,5 miljoen auto's gefotografeerd." Dat er een grote vertraging is ontstaan in de af werking van de bezwaarschriften is niet verwonder lijk. Het tiental ambtenaren, dat zich uitsluitend met de afhandeling van de protesten bezighoudt, moet elk bezwaar volledig checken. „Een verschrikkelijk karwei", zo merkte een ambtenaar op. „In de toekomst zal die afhandeling wat vlotter gaan. Er zullen meer mensen aan het werk worden gezet en daarnaast zal ook het systeem worden veranderd. Uiteraard vinden we het een vervelende zaak, dat de mensen zo lang op hun eigen geld moeten wach ten", aldus het ministerie. Slordig De oorsprong van dc tienduizenden misverstanden zijn volgens Financiën voor „negentig procent te wij ten aan slordigheden, vergissingen en fouten van het publiek" De overige tien procent neemt de belasting dienst om dezelfde redenen voor eigen rekening. In het bijzonder schijnen er talrijke ponsfouten te wor den gemaakt. Het systeem van fotograferen zou waterdicht zijn. Niet of niet geheel duidelijk her kenbare kentekens komen niet in de computer. Deze worden bij voorbaat door ponstypistes terzijde gelegd. Volgens mededelingen van het ministerie zou het grootste aantal misverstanden ontstaan door onduide lijk schrijven. Een M wordt vaak voor een N aan gezien, een 4 voor een 9, of de letters worden voor aan in plaats van achteraan de kentekencombinatie gezet (AX 64-38 moet zijn 64-38 AX). „Er wordt inmiddels al beter gelet op die onwaar schijnlijkheidsfactor. Bovendien zullen we in een voorlichtingsactie het publiek duidelijk proberen te maken, dat het nauwgezetter moet. Wanneer kan ik nog niet zeggen, maar er zal een aantrekkelijk fol dertje worden uitgebracht", aldus een voordvoerder van Financiën. „De moeilijkheden bij deze dienst in Apeldoorn heeft het publiek dus voor het grootste deel aan zichzelf te wijten." Zieke kleppen van hart ver vangen Tekening van hartklepcorrectie, zoals die thans wordt toegepast. Links dc mitrlisklep en rechts dc aortaklep. Inzet: de ingeplante klep- De drie grote modellen van Opel, Kapitan, Ad miral en Diplomat, heb ben een nieuw jasje ge kregen. De buitenafme tingen zjjn compacter geworden: desondanks heeft men de ruimte binnen groter kunnen maken. Evenals bij de zo pas geïntroduceerde Fiat 130 kan men van een versoberde carrosserie spreken. In ons land zal de Kapitan uitgerust worden met een zes cilinder 2,8-litermotor (148 SAE pk), de Admiral met een zescilinder- motor, die 158 SAE pk levert en de Diplomat i met een V-8-motor van, 274 SAE pk Voor deze modellen werd tevens een geheel nieuwe ach- - ijjl terwielophanging ont- wikkeld. In het interieur heeft men het komfort verhoogd en de veilig heid bevorderd (geen 1 uitstekende delen). Op de foto dc Admiral (Van onze medische medewerker) In de medische literatuur van 1948 valt nog bijzonder weinig te lezen over heelkundige grepen op de inwendige hartstructuren. Alleen dat Allen en Graham, Cutler en Beek omstreeks 1925 twaalf patiënten opereerden aan een vernauwing van de klep tussen linker voorkamer en linkerkamer. Deze af wijking heet mitralisstenose. Slechts één patiënt overleefde de operatie vier jaar. Deze had hem maar heel lichte beterschap gebracht. Van 1925 tot 1948 bleef het inwendige van het men senhart gesloten gebied. In die tijd ging de wetenschap gesta dig vooruit. De narcosetechniek ging in de jaren veertig enorm vooruit. Dank zij de uitvinding van Fleming (penici- line) werden de antibiotica ontwikkeld, ontwikkeld, die het gevaar voor infec tie sterk indamden en tenslotte dacht men nieuwe technieken uit, die het mo gelijk maakten de bloedstroom langer te onderbreken. Wanneer men bij een lichaamstemperatuur van 37 graden de bloedtoevoer naar de hersenen langer dan drie minuten onderbreekt, treden er blijvende hersenletsels op. Maar als een patiënt afgekoeld kan worden tot een temperatuur van 28 graden, dan kan deze kritieke periode tot 15 20 mi nuten verlengd worden. Juist voldoende voor bepaalde ingrepen in het inwendi ge van het hart. Mager succes Weer was het een Amerikaan, dr. Bai ley, die een heelkundige correctie aan durfde van mitralisstenose. In 1948 on dernam hij de eerste operatie. De re sultaten waren magertjes. Het grote aantal slachtoffers verwekte veel pro- Hartchirurgie in vogelvlucht (III) test. Hem werd verweten, dat de ope ratie te voorbarig was. Bailey werd zelfs voor een commissie geroepen, bij wie hij zich moest verantwoorden. Bai ley betaalde voor drie van zijn beste patiënten een vliegtuigreis en ver scheen met hen voor de commissie. Hun getugenis deed de balans in zijn voordeel overhellen. Langdurige inwendige hartoperaties ble ven echter nog onmogelijk. Het verwij deren van de vernauwde klep tussen linkervoorkamer en linkerkamer was een betrekkelijk eenvoudige operatie. In de wand van de linkervoorkamer werd een insnede gemaakt, waardoor de chi rurg zijn wijsvinger naar binnen stak. Met de top van de vinger tastte hij voorzichtig de vernauwde klep af en trachtte dan de drie vergroeide lippen los te maken. Als de klep te zeer ver hard of vergroeid was, werd aan de wijsvinger een klein mesje vastgemaakt de klep werd losgesneden. Hart-longmachine Intussen kwamen door het ontwikkelen van een bruikbare hartlongmachine an dere mogelijkheden binnen het bereik. Deze machine vervangt tijdelijk het hart en pompt zuurstofrijk bloed door de pa tiënt. Aanvankelijk was het grote pro bleem, dat het bloed in zo'n machine aan het schuimen ging en. luchtembolie (verstoppen van de bloedvaten door luchtbellen) kon veroorzaken. Een ander nadeel was dat men een zeer grote hoeveelheid bloed nodig had van de bloedgroep van de patiënt (tenminste twintig donors). Dr. Cooley record houder in harttransplantaties vond een systeem uit, volgens welke het bloed van de patiënt verdund door een plasticzak stroomt waarin zuurstof werd gepompt. Het schuimen werd voorkomen en donors waren niet meer nodig. En met deze bruikbare hart longmachine kon de operatieduur aan merkelijk verlengd worden. Er kunnen nu ingrepen op de vier hartkleppen worden uitgevoerd en thans is het zelfs mogelijk dat al te zeer beschadigde kleppen door kunstkleppen vervangen worden. Kunstklep De meest bekende kunstklep is die van Starr. Het is een roestvrij korfje, waar in zich een balletje van kunststof be vindt. Bij iedere hartslag beweegt het balletje in de korf zich heen en weer. In het begin maakten deze balletjes veel lawaai. Het metaalachtige geklink in de borstkas (zonder stethoscoop te horen) werkte sommige patiënten ver schrikkelijk op hun zenuwen. Tegen woordig maken ze heel wat minder lawaai. Gevaar voor infectie blijft niet temin bestaan. Ook kunnen zich bloed- klonten op de kunstkleppen vormen. Dit gevaar wordt evenwel zoveel moge lijk ondervangen door het toedienen van bloedverdunnende produkten. De aangeboren hartaandoeningen en klepgebreken vormen evepwel maar een minderheid. Angina pectoris, hartinfarct en myocarditis (ontsteking van de hart spier) komen veel meer voor. Voor deze patiënten brengt de gewone hartchirur gie geen oplossing. Zij kunnen alleen geholpen worden met een nieuw hart. (Van een onzer verslaggevers) BERLIJN Tot op heden heeft de Oostduitse regering niet gereageerd op een nieuwe poging van de West-Berlijnse senaat om tot een oplossing te komen voor de situatie in West-Berlijn. Onder tussen gaan in de westelijke sector dc voorbereidingen door voor de verkiezing van een bondspresident op woensdag, cn het schijnt, dat alleen nog maar door iets dat veel weg heeft van een wonder, de plannen veranderd zouden kunnen worden. Nadat er tot in de vroege ochtend be sprekingen gevoerd waren tussen de bondskanselier Klesinger, de minister van Buitenlandse Zaken Brandt en de minis ter voor Duitse Zaken, Wehner, werd de senaat gevraagd nogmaals toenadering tot Oost-Berlijn te zoeken. Maar 'n telex- boodschap waarin gevraagd werd om een nieuwe bespreking, werd niet beant- Ministers en vele andere leden van het verkiezingscollege zijn in West-Ber- lijn aangekomen, en de Russen hebben geen pogingen gedaan het luchtverkeer te belemmeren. De Russische regering heeft tot nu toe niets ondernomen te lalen zien dat zij haar waarschuwing ten uitvoer legt, dat zij de veiligheid van geallieerde vliegtuigen, die leden van het college naar de stad vervoeren, niet kon garanderen. De geallieerde krachten oefenen him recht van toegang over land uit door militaire konvooien over de autobahn van Helmstedt naar Berlijn te sturen. Hierdoor is het de geallieerden mogelijk dc bewegingen van Russische en Oostduitse troepen nauwer te volgen. Geen nakeuring in Heerlen ITTEREN Het bevolkingsregister van de Limburgse gemeente Itteren is zodanig in de war, dat er een volkstel ling nodig ls om de zaak weer in orde te brengen. Alle Itterse gezinshoofden hebben het verzoek gekregen met spoed hun gezinssamenstelling aan de gemeen tesecretaris mee te delen. Het is noodza kelijk om de achterstallige mutaties die zich in de bevolkingsaanwas hebben voorgedaan alsnog in het bevolkingsre gister te verwerken. De administratieve janboel in het gemeentehuis is voor de raad aanleiding om morgen te beslissen over het ontslag van de sinds lang om streden gemeentesecretaris F. Dolmans, die noch persoonlijk noch ambtelijk is te handhaven. Bij zijn benoeming tot waar nemend secretaris van Itteren op 3 fe bruari jl. verklaarde de heer F. Corten- raad gemeentesecretaris van Borgha ren, openlijk in de raadsvergadering dat de administratieve toestand in Itteren „zonder meer chaotisch was". Het orga nisatiebureau van de vereniging van Ne derlandse Gemeenten kwam later tot een soortgelijke conclusie. Hangende de ont slagprocedure is de heer Dolmans de toe gang tot de dienstlokalen van het ge meentehuis ontzegd. Acht ton schade bij treinbrand UTRECHT (ANP) De schade bij de brand in de sneltrein AmersfoortLeeu warden vorige week maandagavond bij Akkrum, wordt geraamd op 800.000 a één miljoen gulden. Zoals bekend ging bij deze brand ook een zending isotopen verloren. Arrestatie daders bankroof nabij •respondent) KERKRADE De Kerkraadse cherche weet steeds meer licht te bren gen in de brutale bankroof, die vrijdag avond op de Middenstandsbank in Spek- holzerheide werd gepleegd. Vast staat val gepleegd moet zijn door de 20-jarige zeeman J. T. uit Kerkrade-BIeijerheide, en de 18-jarige Indonesiër H. L„ metaal bewerker van beroep, die woonachtig is te Kerkrade. Vertoning van foto's der verdachten aan bankkassier Math Augenbroe en diens assistente Annie Kuypers had een positief resultaat. Bovendien trof de politie het pistool waarmee T. zich tij dens de overval bediende, in een woning waarin hij veelvuldig komt, aan. Het is een luchtdrukpistool van Italiaanse makelij met een 45-millimeterpa- troontje. Overigens goed genoeg om ie mand dodelijk te kunnen treffen. Nederlandse druk voor gesprek van EEG met Israël BRUSSEL (ANP) Onder Neder landse druk is gisteren in de Europese ministerraad in Brussel de kwestie van onderhandelingen met Israël voor lopig althans uit het slop gehaald. Nadat minister Luns had verklaard, dal Israël al tweeëneenhalf jaar aan de EEG-deur staat en dat er een onaan vaardbare discriminatie van dal /and dreigde te ontstaan, is overeengekomen, dat de Europese Commissie een ontwerp- mandaat voor een eerste onderhande- lingsfaze over preferentiële regelingen sal opstellen. Dit mandaat zal op een van de vol gende vergaderingen aan de ministers worden voorgelegd. De Franse reactie op de gang van zaken was gisteren alleen maar, dat men nota nam van het feit. dat de commissie een mandaat zou gaan uitwerken. Minister Luns had betoogd, dat de EEG wel met andere landen van het Middel- landse-Zeegebied associatieakkoorden heeft gesloten of over speciale regelingen onderhandeld' maar dat men Israël als maar liet wachten. Hij kon daarom nog niet akkoord gaan met het vaststellen van een datum voor ondertekening van associatieakkoorden van de EEG met Marokko en Tunesië, die voor het einde van deze maand op het programma staan. (Van onze correspondent) GRONINGEN Binnen een uur vannacht bü twee juwelierszaken in respectievelijk Leeuwarden en Gronin- j gen inbraken gepleegd, waarbij voor in totaal naar schatting 35.000,aan sieraden uit de etalages verdween. Om streeks 5 uur vanmorgen, twee uur later, kwam de melding van een derde inbraak bü een juwelier in Zwolle. In Leeuwarden werd de politie om 5 over 2 gealarmeerd. Bij de juweliers- zaak van de firma G. M. J. Rolf bleek een steen door een etalageruit te zijn gegooid- De onbekende daders aangenomen wordt dat er twee man aan het werk zijn geweest grepen uit de etalage ringen, broches, colliers, armbanden, alles ter waarde van ongeveer 15-000, Een toevallig passerende chauffeur zag even later een gat in de ruit en waar schuwde de politie. Een andere getuige vertelde een auto te hebben horen weg rijden. De etalage had een dubbele ruit-, De Leeuwarder politie zette onder andere de weg naar Groningen af. Niettemin werd nauwelijks een uur later, omstreeks kwart over drie, bij de juwelier F. Hazekamp in Groningen een I soortgelijke inbraak geconstateerd. Ook I hier was een steen door de etalage ge- j worpen en wel met zoveel kracht dat de steen via een tweede raam, dat de etalage aan de binnenzijde beschermde, in de winkel belandde. Van 3 tableaux in de etalage verdwenen gouden en zil veren voorwerpen tot een waarde van zeker 20 000,—. Er werden onder andere 10U gouden ringen en 15 gouden armbanden gestolen, j De Groninger juwelier is niet tegen diefstal verzekerd- Passanten en om- j wonenden hadden het glasgerinkel van de brekende ruit gehoord en waarschuw- den de politie. Toen deze arriveerde! lagen behalve de glasscherven ook nog i verschillende gouden ringen op het trottoir voor de zaak- Een der voorbij gangers had een auto met twee mensen er in zien wegrijden- De Leeuwarder politie lijkt het nau welijks waarschijnlijk, dat de daders van de inbraken in Leeuwarden en Gronin gen dezelfde zijn, gezien het feit, dat de weg naar Groningen zo snel was afgezet- Alleen indien de dieven hebben beschikt over een bijzonder snelle wagen zou het mogelijk zijn geweest- fa dit brok „kunstgebak", voorstellend het beroemde Indiase Taj Mahal, zijn liefst zesenveertig kilo suiker en 276 eiwitten verwerktDe trotse architect, Eddie Reed, chef-kok in het Amerikaanse Avon Lake, was 1237 manuren in actie om dit staaltje vakwerk te creëren. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Democratisch Appèl en Nieuw Links staan op bet socialistisch congres van 6, 7 en 8 maart in het Haag se congresgebouw lünrecht tegenover elkaar. Dit congres door vele politici beschouwd als de belangrükste ontmoe ting sinds de oprichting van de partü moet uitmaken welke stroming in de P.v.d.A de overhand krjjgt: de jonge radikale groep socialisten, die de party volledig wil hervormen, of de mensen, die rechtdoor willen blijven gaan. De „botsing der meningen" zal vooral tot uiting komen by de discussies over de vernieuwing van de partüstructuur. Hierover is in het nabUe verleden al veel te doen geweest, omdat de groep Nieuw Links de vernieuwingen binnen de party noodzakeiyk acht voor haar doelstellingen. De ruim duizend socialistische afge vaardigden uit het gehele land zijn al enige tijd in het bezit van een lijvige agenda. Voorzitter dr. J. Tans die bij goedkeuring van het voorstel plaats moet maken voor dr. A. Vondeling als partijvoorzitter zal alle moeite heb ben de zeer lange agenda met moeilijke vraagstukken op tijd af te werken. Breekpunten in de agenda zijn vooral de partijstructuur, de NAVO, de Neder landse defensie, de plaats en de macht van de Kamerleden in het partijbestuur, de progressieve samenwerking met D '66, de PPR en de PSP DE PARTIJSTRUCTUUR Nieuw Links wil in het partijbestuur van 21 leden zeker zeven Nieuw Links vertegenwoordigers gekozen^ zien. Bo vendien moet het aantal Kamerleden partijbestuurders sterk beperkt worden. Verder is de functie Kamerlidpartijvoor zitter volgens Nieuw Links onverenig baar. Het bijzondere geval van dr. Von deling moet een uilzondering blijven. Een groot deel van de P.v.d.A. vooral de groep Democratisch Appèl meent, dat Nieuw Links slechts twee partijbe stuurders mag leveren, omdat de groep niet meer rechten zou kunnen laten gel den. Sommige tegenstanders hebben zelfs al betoogd, dat de partij Nieuw Links geheel moet breken. DE PROGRESSIEVE De groep Democratisch Appèl ziet geen heil in een samenwerking met de PSP. Wel met D '66. maar ook de inhoud van de Politieke Party Radikalen betekent voor Democratisch Appèl heel weinig. Zeker wanneer het gaat om een samen werking in politiek verband. DE NAVO Een groot aantal leden van de P.v.d.A. staat achter het standpunt van Nieuw Links, dat Nederland de NAVO moet verlaten en dat de Nederlandse defensielasten sterk gedraaid moeten worden. Een andere belangrijke groep houdt vast aan de NAVO zolang Rus land een potentiëel gevaar oplevert de eigen satellietlanden en voor het ten. De voorstanders voor het verlaten van de NAVO bleken op het vorige so cialistische partijcongres al een grotere aanhang gekregen te hebben dan had verondersteld. Intussen is deze hang sterk toegenomen en men wacht hierover een nieuwe strijd tussen j voor- en tegenstanders. In feite zijn deze strijdpunten terug te voeren tot de tegenstellingen tussen de nieuwe generatie socialisten aanhangers van de bestaande P.v.d.A de oude SDAP-ers en de doorbraakleden van na de oorlog. Meningsverschillen komen tot uiting in het partijbestuur, in de Tweede Kamerfractie, in de ge westen en in tal van afdelingen. Het gaat in feite om de vraag: vóór of tegen Vondeling, vóór of tegen Den Uyl, vóór of tegen Nieuw Links (drs. Van Dam, André van der Louw enz.). Kort gezegd' vóór of tegen het oude of nieuwe cialisme. MENINGSVERSCHILLEN Enkele standpunten zün uitgegroeid tot onverzoenlyke meningsverschillen, die op het komende congres aanleiding kunnen geven tot enkele hevige uitbar- Naar sommigen menen kunnen hiei door spanningen ontstaan, die het vo< verschillende bekende fguren in de par tij onmogelijk maken nog langer lid blijven. Andere politici veronderstellen zelfs een splitsing in de partij, maar ver zal het op dit congres nog niet ko men. Een Nieuw Linkser als André der Louw, de toekomstige vice-voorzittei van de P.v.d.A.. zal ook deze keer wel zo manoeuvreren, dat de meerderheid van de partij zich bij de beslissingen zal neerleggen. Waarmee zijn groep in ieder geval dan weer een stapje verder ge komen is op weg naar de nieuwe Partij van de Arbeid. Twee doden bij frontale botsing (Van c correspondent) GOIRLE Gisteravond om half ach 2ijn bij een botsing tussen een personen auto en een vrachtauto tussen Goirle de Belgische grens twee personen het leven gekomen, een persoon wen levensgevaarlijk gewond. Het ongelui gebeurde doordat een personenwagen een vrachtauto frontaal in botsln kwamen. De bestuurder (25) van de per sonenauto en een medepassagier (6/ werden hierbij gedood. De 18-jari? zoon van de laatste werd levensgevaar lijk gewond. De bestuurder van de Bel gische vrachtauto en zijn bijrijder wei den licht gewond.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 6