Tweede Schiphol in Zuid-Flevoland Schijndelse gif moord Minnaar Riet H. trekt bekentenis in Raadsman: dat ondeugdelijk middel Machtsstrijd in Syrië Onzekere toekomst voor president Frei Luchtverkeer over 10 jaar verdubbeld OPRUIMING KROTTEN MOET KRACHTIGER WORDEN AANGEPAKT Weinig kritiek op keuze van Golda Meir Moeder ziet haar zoon sneuvelen... Anti-Nixon schandaal in Parijs daar- edig i (Eed. iksvee lveren den; 3 DINSDAG 4 MAART 1969 DE LEIDSE COURANT (Van een onzer verslaggevers) MAASTRICHT Voor de officier stond het dat de tengere, beheerste en beschaafde mai middelbare leeftijd, die hem zonder met de of knipperen aankeek, het afschuwelijke feit, ee ging tot koelbloedige moord op zijn vrouw door del van gif, had gepleegd. In zijn requisitoir derde hij het huiselijke tafereel van nu bijna jaar geleden in Geleen. De man had een verhc met zijn buurvrouw, de inmiddels berucht g den Schijndelse gifmengster Riet H., die reeds giftmoorden heeft bekend. Ze wilde met hem wen. doch dan moesten echter eerst haar eiger en de lit de Gif leek hun het geëigende middel. Er werd koffie gezet in het kopje dat de vrouw van V. werd toege speeld. Met een behoorlijke dosis D.D.T.-poeder ge daan. De vrouw dronk het op en werd ernstig ziek doch overleed niet. Men dacht aan een galblaasont steking, omdat haar braaksel groen was. Enige tijd later werd de poging herhaald, doch nu was het niet de man doch Riet H. die het initatief nam. Ook deze tweede poging overleefde de vrouw. In mei 1960 werd hun huwelijk door scheiding ont bonden en verhuisde haar man naar Amsterdam, waar hij sindsdien een arbeidzaam leven leidt. Tot datde vroegere buurvrouw in Geleen, de Schijn delse gifmengster Riet H. in het nieuws kwam. De gescheiden vrouw van V. herinnerde zich toen, dat zij tweemaal doodziek geworden was na het drinken van koffie met haar man en Riet H. Zo kwam de zaak aan het rollen. V. werd op 3 de cember 1968 in Amsterdam aangehouden en naar Ge leen overgebracht, waar de politie hem meedeelde, dat hij van poging van gifmoord op zijn vroegere vrouw werd verdacht. Aanvankelijk ontkende hij, doch al spoedig nadat hem was gezegd, dat Riet H. ook had bekend, gaf hij de feiten toe. Ook tegenover de rechter-commissaris in Maastricht deed hij dit. Toen kwam enkele weken later de grote omzwaai. Zowel V. als Riet H. trokken hun bekentenissen, zon der behoorlijke motivering, in. Ook tijdens de zit ting voor de Maastrichtse rechtbank verklaart de ver dachte nadrukkelijk, dat hij van de hele zaak niets afwist. „Mijn vrouw en Riet H. hebben bij ons nooit koffie gedronken", zei hij, „ik ben volkomen onschul dig". ..Maar waarom hebt u dan eerst zo gedetailleerd t ik bekende", antwoordde hij, „ik heb maar wat gezegd, omdat men die vrouw (ook dan bedoelde hij Riet H.) toch eerder zou gelo ven dan mij. Als men mij toen gevraagd had, of ik mijn vrouw had doodgestoken, zou ik ook ja gezegd Dramatisch was de getuigenis van Riet H., die door de verdediging was gedagvaard. Als een schichtig dier kwam zij, onzeker alle kanten uitkijkend, de rechtszaal binnen. Zij was gekleed in een modieus beige mantelpak met donkerrode laarsjes en men zou niet van haar zeggen dat zij twee mannen door vergif van het leven heeft beroofd. Nadrukkelijk vermijdend de verdachte aan te kijken, nam zij me' knikkende knieën voor het getuigenhekje plaats Hakkelend begon zij al dadelijk te verklaren, dat zi; niets wenste te zeggen, daar dit haar eigen zaak zot kunnen schaden. Ze wilde daarom niet de eed afleg gen, omdat zij niets met deze zaak te maken had De president had enige moeite haar aan het ver stand te brengen, dat ze toch de eed kon afleggen er dan nog altijd het antwoord op een vraag schuldig Toen ging Riet H. tot het afleggen van de eed over. Zij beantwoordde slechts positief een vraag van de verdediging, of zij bij haar laatste ontken ning bleef, namelijk dat zij noch verdachte V. iets met deze zaak te maken hadden. In zijn verdediging kwam mr. Moscowicz hierop terug. Hij gaf een karakterschets van deze vrouw, die niet al te intelligent is en graag geschitterd heeft in de rol van grote gifmengster en would-be sexbom. Zij heeft twee moorden op haar gekreten en van zo'n vrouw mag men toch nauwelijks scrupules verwach ten om verdachte V. kwaad te doen. Volgens mr. Moscowicz is jaloerzie het motief geweest waarop zij haar vroegere minnaar, die haar in 1960 in de steek heeft gelaten, van poging tot moord beschul digd heeft. „Een jaloerse vrouw", zei hij, „is tot veel in staat. Het is best mogelijk dat geen sprake van een poging tot vergiftiging geweest is. Verdach te V. heeft redelijke verklarii van zijn bekentenis' het intrekken het primair ten laste >ord, met ontslag van rechtsvervolging, op grond van de ondeugdelijkheid an het middel, wanneer de rechtbank mocht aanne- len, dat een voorzichtige poging met D.D.T. gedaan ■as. In ieder geval verzocht hij zijn cliënt over twee 'eken, op de dag van de uitspraak, in vrijheid te ;ellen. Arrestaties na vechtpartij om loopse hond UTRECHT (ANP) De rijkspolitie heeft gisteren vier arrestaties verricht in verband met de flinke vechtpartij in stabiel; ehapen ftaande 0, Iris- 1. stuk, Prelu- 0, Pri- Ralph Cursus (stich- IIZEN vallen de nacht van zaterdag op zondag. De burenruzie ontstond tussen twee families. Het discussiepunt betrof de aanwezigheid van een loopse hond. Een van de vechtjassen, die zaterdag avond flink wat had gedronken, wilde zich gaan wreken. Kort daarop ontstond terwijl béide partijen zich van de no dige hulp hadden verzekerd de vecht partij, waarbij werd gestoken, geslagen en geschoten. Tijdens de schermutselin gen kreeg een 17-jarige jongen een schot in de buik. Een 16-jarige dochter heeft daarna kans gezien de luchtbuks van één van de aanvallers te grijpen en in de Ijssel te gooien. Daarna vluchtte zij met twee andere familieleden en een broertje in een auto naar een zieken huis. De rit werd echter nog veel snel ler, toen het viertal werd achtervolgd door de aanvallers. Daardoor werd een bocht met te hoge sneheid genomen, waardoor de auto uit de bocht vloog. Alle inzittenden werden met inwendige kneuzingen opgenomen in het ziekenhuis in Oudewater. De vier verdachten zullen zo spoedig mogelijk aan de officier van justitie in Utrecht worden voorgeleid. DAMASCUS (Reuter-AFP) Na een weekeinde van spanning schijnt de cri sis in Syrië in een machtsstrijd te zijn overgegaan tussen de militairen en de socialistische Baathpartij. Het nationale congres is bijeengeroepen om te trach ten de geschillen die tot de staatsgreep van generaal Al Assad vorige week don derdag hadden geleid, bij te leggen. Ver wacht wordt dat het over tien dagen zal vergaderen. De president en regerings- Winsten voor extreem links en rechts (Van onze correspondent Richard Gott) SANTIAGO Toen de inwoners var Chili zondag naar de stembus gingen on een nieuw parlement te kiezen, heerste er apathie. Sindsdien is het alles koorts achtig speculeren wat de klok slaat Toen de uitslagen binnen kwamen, w»! een duidelijke trend waarneembaar achteruitgang voor de Christelijk Demo cratische Partij van Frei die op hei ogenblik aan de regering is en ichtsc >n de socialisten behaalden een zodanige winst, dat zij nu niet langer het risico lopen dat er een links georiënteerde splinterpartij zal ontstaan. Deze uitslagen weerspiegelen zich in de samenstelling van het nieuwe parle ment, waar de christelijke democraten 'n meerderheid in het lagerhuis hebben 'erloren. Dit parlement zal zitting heb- hebben, toch nog heel wat onder de 30 procent zitten, die in 1961 en ln de jaren daarvoor door rechts behaald zijn. De linkse tendenzen in het politieke leven in Chili hebben zich voortgezet. Of de traditionele links-georiënteerde partijen munt uit deze tendenzen zullen kunnen slaan, moet nog bezien worden. Als de communisten, socialisten en radi calen zouden kunnen samengaan, zouden ze meer dan 43 pet. van de s hebben, genoeg om 'n president te kie zen. Maar dan zouden ze moeilijkheden ondervinden bij het selecteren van een kandidaat Een andere mogelijkheid is. dat de Christelijk Democratische Partij uiteen zal vallen, waarvan de helft dan zich zou afscheiden om met de communisten sa- volksfront te vormen' Maar de rebelle rende linkse elementen in de Christelijk Democratische Partij zijn zwaar ge troffen door de achteruitgang in het aantal stemmen op die partij. Ze hebben Dick Holthaus heeft zijn voorjaars- en zomercollectie gepresenteerd. Op de foto een beige mantel, gedragen over een bijpassende tweedelige Ds. v. d. Hoeven vol energie weer naar Israël SCHIPHOL (ANP) Na een verlof van 2 maanden in ons land, tijdens het welk hij als welsprekend propagandist voor Israël nationale vermaardheid verwierf, is de 28-jarige ds. J. VV. van der Hoeven samen met zijn Arabische vrouw teruggekeerd naar zijn stand plaats: de graftuin van Jezus Christus in .Ih vnormaliee Jordaanse sector van Reductie op veertarieven voor bewoners Rozenburg? DEN HAAG (ANP) De minister n Verkeer en Waterstaat, drs. J. A. Bakker, zal met Gedeputeerde Staten Zuid-Holland overleg plegen of de ven voor het veer Rozenburg-Maas sluis met minder dan zestig procent, zoals onlangs is gebeurd, kunnen worden verhoogd, of dat bewoners van Rozen burg een korting kan worden verleend. Het oude tarief, een kwartje per over tocht, is laag, zo zegt de minister voorts Stichting tegen geluidshinder de heeft e Stichting tegen Geluidshinder door liegtuigen een provisorisch plan open aar gemaakt voor de bouw van 'n twee- Ie Schiphol midden in de voormalige l rand dus ook de zal zijn en dat d huidige geluidshinder in de omgeving van Schiphol zal worden verdubbeld, tenzij men het luchtverkeer zal weten te verspreiden en daartoe biedt volgens de stichting de Flevopolder nu nog unie ke gelegenheid. Naar dit tweede grote vliegveld in Ne derland, dat zich hemelsbreed op slechts 30 km afstand van Schiphol zou bevin den, zou de stichting alle lesvluchten, de nachtvluchten, het charterverkeer en in de toekomst ook zoveel mogelijk vracht vluchten willen dirigeren. Schiphol zou het geregelde lijnverkeei Wel zal de aanleg van een tweede na tionale luchthaven, ook als dependance van Schiphol, grote kosten met zich mee brengen, doch daarvan zou men kunnen aftrekken alle kosten, die in de naaste en verre toekomst gemaakt zullen moe- lim anderhalf miljoen voetgangers, ruim 570.000 fit bromfietsers, ruim 800.000 bestuurders van personenauto's en bijna 70.000 vracht auto- en buschauffeurs van het veer ge bruik! Het exploitatieverlies bedroeg bijna een miljoen gulden en zal ook dit Opvoering van bouuproduktie „Het luiden van de alarmklok al leen is niet voldoende", aldus het rap port. ..Er moet iets gebeuren. Tot nu toe wordt door de overheid alleen geschermd met maatregelen als preferent baange bruik en snel afbuigen van gestarte vlieg tuigen. De cijfers bewijzen echter, dat dit voor de toekomst slechts lapmidde len zijn. die hoogstens tijdelijk enige verlichting kunnen brengen, maar op de lange duur slechts druppels zijn op een gloeiende plaat. Wat men ook aan voert of technisch probeert, het meest irriterende element in de geluidshinder, namelijk de frequentie van de overko mende vliegtuigen zal nimmer vermin- De dependance zou dank zij de spoor wegen. die geheel los van dit plan al een spoorlijn hebben geprojecteerd van Amsterdam naar Zwolle precies door de zuidelijke Flevopolder heen, een trein verbinding met de hoofdstad kunnen krij- linder dan e i half u (Van onze correspondent) TEL AVIV Gebeurtenissen sinds af gelopen vrijdag wijzen erop. dat Golda Meir aan het hoofd van de volgende r :ring i dat schiet Onderzoek naar 3 sterfgevallen in W. Gasthuis AMSTERDAM (ANP) Naar aanlei ding van een mededeling, gedaan door een getuigedeskundige in het proces te gen medewerkers van een farmaceuti sche industrie, volgens welke ook in het Wilhelminagasthuis in Amsterdam sterf gevallen zouden zijn veroorzaakt door de toediening van onsteriele infusie vloeistoffen, is door de directie van dit ziekenhuis een onderzoek ingesteld naar de juistheid van deze verklaring, zo wordt van de zijde van het W.G. mee gedeeld. De verklaring van de getuige bleek te berusten op het in het Nederlands tijd schrift voor geneeskunde verschenen verslag van de door een van de aan het W.G. verbonden artsen gefnaakte dis cussieopmerking in vergadering van chi- (Van c leidde sterfge vallen ln uiteenlopendi hij meende dat een besmetting door de gebruikte infusievloeistof moest worden gedacht als oorzaak van de dood. Het ingestelde onderzoek heeft geen aanwijzing opgeleverd voor de veron derstelling dat de toegediende infusie vloeistoffen geïnfecteerd zouden zijn ge- de officier van justitie, die nisneming van de stukken geen aanwezig achtte voor justitie* DEN HAAG Vandaag en morgen behandelt de Tweede Kamer de begro ting van het ministerie van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid en de nota van minister Schut over: dc toekomst van het oude woningbestand- Woensdag staat de krotpopruiming centraal- Begin oktober van vorig jaar heeft minister Schut in zjjn nota het beleid voor het oude wijken uiteengezet. De P-v.d.A. vond die plannen onvoldoende, sprak van de woningvoorraad SHENANDOAH (Pennsylvania) (AP) „Mijn God", riep Helen Yuhas. ..mijn zoon is op dat schip". Het gebeurde zaterdag toen mevrouw Yuhas naar een t.v.-film van een mili taire actie in „Yang Harbor" in Zuid der meer zien hoe het munitieschip „LCU 1.500" werd beschoten. Zondag deelde de marine mede. dat haar zoon. de 20- jarige Ronald, die de volgende maanc Maar jaarlijks komen er zo'n 25-000 krot ten bij. Het zal tot 1980 duren voordat de nu al bestaande krotten zijn weg gewerkt. Maar intussen zijn er dan zo'n 250-000 bij gekomen- Een groot deel van de oude woningen komt tijdelijk voor verbetering in aanmerking. Ongeveer 250.000 huizen worden nu nog niet als krot aangemerkt en zullen in ieder geval tijdelijk kunnen worden opgeknapt- Ver der is er nog een behoorlijk aantal hui zen van vóór de tweede wereldoorlog dat aan het stijgende welvaartspeil dient te worden aangepast- Bij handhaving van de woningproduktie van 125.000 wonin gen per jaar komt geleidelijk bouw capaciteit beschikbaar om per jaar 35.000 krotten te vervangen. Minister Schut wil de sanering van verouderde wijken aantrekkelijker maken door de ijkssubsidie beschik- stellen- Ook de subsidieregelin- worden aangepast Gelijkwaardig De P.v.d.A. wil dat d< krotopruiming veel krachtiger worden aangepakt- Daartoe zou de bouwproduk- grotere subsidies beschik baar komen- In de rij van meest dringen de behoeften moet de vernieuwing en verbetering van het wonen een gelijk waardige plaats krijgen naast gezond heidszorg, onderwijs en ontwikkelings hulp. Aldus de nota van de P.v.d-A- De socialistische wensen vergen per jaar 100 miljoen gulden meer overheids uitgaven. Voor dit jaar zou 50 miljoen meer nodig zijn. Om ervoor te zorgen dat wijken grond tegen een redelijke prijs beschikbaar komt. hebben de socialis tische Tweede-Kamerleden Van den Bergh. Westerhout, Daams en Vondeling een initiatief-wetsontwerp tot wijziging vr.n de onteigeningswet ingediend. drie de heeft. Een kan trekken uit de stemming van giste ren is, dat geen enkele kandidaat voor het presidentschap veel medewerking van 't parlement zal kunnen verwach ten. Men speculeert nu wie deze kandi daat zijn zal. De nationale partij is in 'n vreugdestemming en zal wel bijna zeker Jorge Alessandri, de populaire ex- president, naar voren schuiven. De vreugdestemming van de nationale partij is overigens een weinig voorbarig omdat ze, hoewel ze de achterstand, die ze in 1965 hadden opgelopen, ingehaald Garrison noemt Shaw meinedig leans heeft Clay L. Shaw van meineed beschuldigd. Shaw werd zaterdag vrij gesproken van samenzwering om presi dent John Kennedy te vermoorden. Vol gens Garrison loog Shaw toen hij alle tegen hem uitgebrachte beschuldigingen ontkende. Tegelijkertijd deelden de commissie voor misdrijven van New Orleans en de orde van advocaten mee dat zij van plan zijn de mogelijkheid van vervolging van Garrison te bespreken. Onder de duizenden inzendingen wa ren er enkele (te tellen op de vingers van één hand), die bepaald geen pro- Israëlische geest ademden. Een Amster damse van de Zeedijk, wier adres voluit getypt op de advertentie stonden, tikte er het volgende advies bo ven: „Drie atoombommen op Israël los sen alle problemen op". ze er zelfs wel ln toe. dat haar naam bo venaan de verkiezingslijst van de Mapai- partjj zal komen te staan voor de Knes- sethverkiezingen. Dit zal inhouden, dat zij als premier zal aanblijven. Allon kan niet anders doen dan achter haar staan; Dajan heeft zijn instemming betuigd, maar is bereid aan te van Defensie blijv) neer Golda Mei Dit betekent, d en de partij te v misschien ook in staat meer vriendschap pelijke betrekkingen met Dajan te gaan onderhouden dan tussen hem en Esjkol bestonden. De traditionele coalitiepartners van de Mapaipartij. te weten Mapam, de natio- naal-religieuze partij en de onafhanke lijk liberalen, zijn gewoon om de Mapai partij als de grootste partij de premie reid r (Copyright Guardia lent Nixon zün hielen gelicht of t chandaal is uitgebroken ;aullistische minister van Justitie Twee Parijse ochtendbladen, de rechtse Aurore en de linkse Combat, hebben een plaat en een manifest in handen gekregen, uitgegeven door „een comité voor de onafhankelijk heid van Europa". Op het plakkaat staat met grote letters: „Nixon go home" en in de tekst van het manifest staat onder meer het volgende te le zen: ..Met alle middelen waarover zij beschikken proberen de Amerikaanse regering en het Amerikaanse kapita lisme Europa politiek en economisch onde deler de x van Nixon veranderd in hakenkruis, waarmee genoemd mité wil suggereren dat Nixon nationaal-socialist is naar het v< beeld van Hitier. Het erge is dat het manifest onder meer de handteke- van Justitie en van Francois Mauriac. Voor alle zekerheid heeft de „Aurore" het bestuur van genoemd comité op gebeld en gevraagd naar de juistheid van de handtekening van Capitant. Het antwoord luidde dat van de hand tekening van Capitant geen misbruik is gemaakt en dat Capitant het m; test wel degelijk heeft getekend. Voorlopig neemt men in Parijs i dat Capitant al lang geleden zijn handtekening heeft geplaatst toen nog geen minister van Justitie en toen hij er geen flauw idee had dat Nixon ooit president van Verenigde Staten zou worden.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5