f9 Geheel nieuwe opzet Leidse schouwburg op (10 miljoen) van het Schuttersveld beloning..! twgf: beloning..! Uitbreiding vaargelegenheid door vollopen van polders Dienst Omroepbijdragen spoort in Leiden 772 „zwartkijkers op Leidse schouwburg zaak voor het stadsgewest? Eind volgend jaar aanbesteding? DINSDAG 4 MAART 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Wensdroom lijkt nu zeker te realiseren Groslijst kandidaten voor verkiezing deken van Leiden UITNODIGEND VOOR THEATER" MET STUDIO EXPERIMENTEEL TONEEL die door hun bevolei Een i beslissend. Als alles naar wens verloopt (volgens wethouder S. Sannes van Onderwijs en Culturele Zaken zal het toch zeker nog wel een jaar of 4 a 5 duren) krijgt Leiden eindelijk een lang begeerde nieuwe schouwburg. Het zal dan een nieuwe „nieuwe schouwburg" zijn, want de nieuwe schouwburg, waarvoor in 1955 het eerste krediet werd verstrekt door de raad en die op het ogenblik als ze inder daad gebouwd zou worden minstens 24 miljoen gulden zou gaan kosten, is voorgoed van de baan. Er zal ook geen fasering worden toegepast en ook Oude Vest-schouwburg behoudt eigen plaats in toneelgebeuren In hun voorstel aan lange geschiedenis vs schouwburgproject, dat 18 miljoen aan kosten liep dit bedrag verder duidelijker, dat het pk an het vorige in 1964 nog ruim vergde. Elk jaar liiei zijn. G.S. wezei van de financiële lasten werd dc kleine zaal uit het ontwerp gelaten. In 1968 kwam er een gewijzigd bouwplan, dat door weglating van de kleine zaal leid de tot een besparing van bijna 2,5 mil joen gulden, wat overigens door dc ge- algeme naakt. ga a 'oor de bouw van schouwburgen ertzalen bracht b. en w. er toe i denken aan een geheel plan. Bovendien was het college ervan overtuigd, dat de „stormachtige ontwik keling" van het toneel en (ie theater- bouw in de meer dan 15 jaar durende periode van voorbereiding tot onvermij delijke consequentie heeft gehad, dat tempel", maar wel wordt gestreefd naar een attractief „open" en uitnodigend theater. Een volledig programma van eisen zal na de opdrachtverlening in overleg met architect en rijkscommissie nader worden uitgewerkt. De inrichting van de nieuwe schouw burg zal, in overeenstemming met het karakter van het gebouw, bepaald niet abel i wel zijn. De technische outillage dient aan de hoogste thans te stellen eisen te vol doen. Er is hierbü niet gedacht aan een accommodatie voor zeer omvangrijke produkties. Wel zal straks voor realisa tie van modern toneel alles in de Leidse schouwburg voorhanden zijn, inclusief de snufjes met verdraaibare podiums, apparatuur voor geraffineerde verlichting en geluidsweergave en al wat dies meer zij. Toneeltechnisch zal dus in Leiden naar „het einde" worden gestreefd. FLEXIBEL De zaal zal 'n capaciteit van zo'n 750 goede zitplaatsen (in het oude plan was voorzien in 850) niet te boven gaan. Toneelgrootte en toneelaccommodatie, orkestbak en artiestenvertrekken zullen dus niet worden afgesteld op maximale, maar op gemiddelde behoefte, zoals uit bovenstaande opzet blijkt. Het geheel zal door een flexibele opzet geschikt zijn voor alle toneel, musicals, ballet, ook opera's. geen groots plan, waarvan een aantal accommoda ties is weggelaten. De raad zal dan ook over twee weken dit „oude" ontwerp wel vaarwel zeggen en waarschijnlijk het besluit nemen over te gaan tot de bouw van een schouwburg volgens een nieuw ontwerp van het architectenbureau G. en J. D. Postma te Rotterdam, dat ook het afgedankte project ontwierp. De uit voeringskosten zullen ten hoogste (op basis van het prijspeil van 1 juli 1969) 10 miljoen gulden mogen bedragen. Alleen de plaats van vestiging: het Schuttersveld, is gehandhaafd gebleven. maken van de ingang, garderobe, toi- I letten, pauzeruimte, buffet en kleed ruimten van de grote zaal. In beginsel J zal de „studio" tegelijk met de zaal gebruikt moeten kunnen worden. TREFPUNT Verder is gedacht aan een bescheiden café-restaurant bij voorkeur met ter ras dat de schouwburg ook bulten de voorstellingstyden tot attractief tref punt kan maken. De mogelijkheid van quick-service maaltijden en de beschik king over tenminste één vergaderzaal zal daarvoor mede een vereiste zijn. Buffetten zullen wellicht in samen hang met de exploitatie van het café restaurant dienen voor pauze-doel einden en voor bijeenkomsten in de schouwburg overdag. Als overige ruim ten worden genoemd: een ruime entree en wandelgelegenheid, garderobe, toilet ten, balie en een min of meer afgeslo ten foyer, verder dienstvertrekken voor directie, administratie en technisch per- OUDE SCHOUWBURG OVERNEMEN In de overbruggingsperiode, totdat de nieuwe schouwburg voltooid zal zyn, zal de oude schouwburg aan de Oude Vest dienst moeten blyven doen. B. en w. willen dat oude vertrouwde bouwsel ook voor de toekomst handhaven en zo mo gelijk van de Leidsche Schouwburgvere niging overnemen. Eind deze maand zal op een aandeelhoudersvergadering over deze mogelijkheid nader gesproken wor den. De oude schouwburg zal evenwel tezijncrtijd op eenvoudige, doch doeltref fende wijze geschikt moeten worden ge maakt voor voorstellingen voor een pu- karakter hier beter dan in de nieuwe schouwburg kunnen plaatsvinden. Een heel belangrijk voordeel zou zijn gelegen in de mogelijkheid van de oude schouwburg om, na het op korte termijn ondergaan van tehcnische verbeteringen, in het bijzonder het toneelhuis betreffen- aardbare tijdelijke compen- zodanig gecoördineerd beheer te in, dat tussen de nieuwe en oude schouwburg (als deze gemeente-eigen dom is geworden), de Stadsgehoorzaal komende Cultureel Centrum in het voormalig Carmelitessenklooster aan de Oude Vest niet alleen van geen on derlinge concurrentie sprake zal kun nen zijn, maar dat door een doelmatige gebruikmaking van het totale bestand aan ruimten, inventaris en personeel 'n maximaal rendement wordt bereikt. B. en vv. hebben vandaag met G.S. een gesprek over de schouwburg. Reeds nu wordt nagegaan In hoeverre voor het Cult. Centrum, bestemd voor 't gebruik door K O, en het bestaande gunstigste voorwaarden voor 'n weder zijds zo economisch mogelijk gebruik kunnen worden geschapen. B. en w. stellen in hun uiteenzetting aan de raad voorop, dat het architecten bureau Postma geen enkele blaam treft ten aanzien van het oude plan. Het bu reau blijft, ook blijkens verdere oriën- zeker voor handhaving wel uiterst belangrijk voordeel is voorts, dat het bureau (dat volledig in de Leid se situatie is ingewerkt) heeft doen we ten, dat het op grond van tijdsbesparing, in geval van handhaving, bereid is zijn rechtmatige aanspraken op het hono rarium voor de herziening van 't oude plan (bijna 21,500 guldeni en dc decla- brengen. KREDIETEN Het college vraagt de raad thans ter voldoening van het honorarium en de kosten voor het oude ontwerp een aan vullend krediet te verlenen van 82.937 gulden en verder een krediet van 140.000 gulden beschikbaar te stellen voor een nieuw schetsontwerp. Bij de eerste kandidaatsstelling voor het ambt van deken van Leiden zijn kan didaat gesteld (In alfabetische volgor de): G. J. M. Brenkman (geb. 1934), pree- fect van „Leeuwenhorst" te N'hout. E. van Diepen, (geb. 1921), pastoor van Rijpwetering; P. J. M. Lansbergen (geb. 1934), kape laan te Oegstgeest; J. Meyer (geb. 1919), pastoor te Den Haag: Dr. L. 1920). Leidei H. P. R. A. v.d. Plas (geb. 1932), assis tent te Naaldwijk: J. P. Serjsener (geb. 1919), bouwpastoor te Alphen-Noord: Dr. A. J. Simonis (geb. 1931), kapelaan te Den Haag; Drs. A. M. E. Th. Vreeburg (geb. 1924), leraar op „Leeuwenhorst" te N'hout; Drs. A. Vulsma (geb. 1918), Diocesaan Centrum voor Jeugdzielzorg, Den Haag. Maandagavond 10 maart riënpoelstraat 4 t den. Uit de groslijst zullen dan maximaal 6 kandidaten worden gekozen. Voordat tot stemming wordt overgegaan, zal er gelegenheid zijn om de voorkeur voor bepaalde kandidaten toe te lichten. Op deze bijeenkomst mogen met stem recht aanwezig zjjn: alle priesters van het dekenaat; 5 leden van elke parochieraad en de le den van de Dekenale raad; 1 afgevaardigde van elk religieus insti- t-priest ordei Uit de 6 kandidaten kozen, die als lijst van voordracht in volgorde van het aantal verkregen stem men aan de bisschop wordt voorgelegd. De bisschop bespreekt deze kandidaten op de Dekensvergadering. Deze stemming geschiedt schriftelijk en blijft geheim. In deze ronde wordt gestemd door alle priesters en de leden van de Dek. Raad van Lelden en 2 personen (niet-pries- ters) uit Voorschoten en 2 uit Wasse- In een tijdsbestek van een week De aktie, die de Dienst Omroepbij dragen (voorheen Dienst Luister- en Kijkgeldensinds 'n week voert in Leiden heeft bepaald een overrompelend karak ter. Velen zyn verrast door de ambte naren, die kwamen informeren naar het orige: nlyk c Een speciale hartewens van de eer- j der genoemde rijkscommissie van advies is een ruimte voor experimenteel toneel, waarvan elders in het land (b.v. bij het Amsterdams studententoneel) reeds voorbeelden te vinden zijn. Ook bij de nieuwe Leidse schouwburg is gedacht i dergelyke ruimte: sober, maar ■pbM van theaterbomv .n irvrirlit variabel incericht. hoofdzakelijk „etned van tneatemoi g bedoeld voor experimenteel toneel, proef- een doelmatige en zo economisch n.o- tonee| Qf tfWork8hop» Door de veelzij dige bruikbaarheid zal deze iliek tér, eenvoudiggj: cp flexibel ^'jvri- opzet De accommodatie moet duidelijk func ailei andei doele die mtwerpen plan is geen programma van :isen meer opgesteld. De bouwkundige ispecten, zoals die in het raadsvoorstel itaan geformuleerd, getuigen meer van len haast ingetogen en „beheerst ge- of vereld daarbij inbegrepen. In verband met de variabele inrich- ;ing zal de capaciteit van deze experi- itele ruimte wisselend zijn; maal kunnen er 250 personen terecht. De ruimte krijgt geen eigen voorzie- kunst- ningen. De „studio" zal gebruik kunnen totaal Zie de krant van 8 maart Extra boete bij verstek voor intrappen ruit Dc officier van justitie bij de Haagse politierechter was heel slecht te sprekeu over gedragingen van een 25-jarige ver dachte uit Sassenheim, die terecht moest staan omdat bij op 27 augustus te Sas- senheim twee draadglasruiten van een windwering bad stuk getrapt. Verdachte liet verstek gaan. Hij had via de reclassering te kennen gegeven, dat hij de schade zou vergoe- adviseerde dan ook deze schade zo mogelijk van verdachte terug te vorderen. Merkwaardig was het, dat verdachte in het bijzijn van twee politiemannen de I constateerde de officier, dat geduld teneinde en de eis luidde week gevangenisstraf met toewijzing v de civiele vordering van 78, 1 De rechter was het daarmee eens. Wethouder Sannes, die gistermiddag op een persconferentie een nadere uiteenzetting gaf over de voorstellen aan de Leidse raad met betrekking tot liet nieuwe schouwburgplan, lieeft als zijn wens te kennen gegeven, dat de nieuwe schouwburg een gewestelijke zou worden. Dit zou, aldus de wethouder, een logische consequentie zyn (op den duur althans) van de samenwerking in het stadsgewest Leiden, zoals dat geldt voor onderwijszaken, recreatie, huisvesting enz. Niettemin gaat Leiden eerst zelf de zaak opzetten. Daarna zou de wethouder die een en ander opmerkte naar aanleiding van vragen over de exploitatieopzet eens (geheel vrijblijvend) willen gaan praten met de buitengemeenten. PROVINCIAAL TONEEL IN LEIDEN? De wethouder vertelde verder, dat Leiden geïnteresseerd is in de vestiging hier ter stede van een provinciaal toneelgezelschap. De •V" Culturele Raad véor ZuidrHöUaüd is van deze ittteïessé op de hoogte. De tentens bestaat, dat de grote toneelgezelschappen zich gaan toe leggen op het optreden in beide grootste gemeenten Rotterdam en Den Haag. De „regio" zou dan voorzien moeten worden door een gewestelijke groep, zoals dat ook op muziekgebied het geval is met- het Gewestelijk Orkest voor Zuid-Holland. Leiden zou. als derde gemeente in de provincie, zeker in aanmer king komen voor standplaatsgemeente van een dergelyke gewestelijk toneelgezelschap. Deze functie zal echter, zo zei de heer Sannes. mede afhankelijk zijn van het nieuwe schouwburgproject. ►ezit van een radio oi' tv. Tocl Ie heer E. W. Waayenberg, an de Dienst, niet dat het algemeen ge- aiddelde, 10-15 procent, overschreden zal kwamen daardoor een boete die varieert van vijftig tot hondervijftig gulden. Wel moeten zij uiteraard de achterstallige bedragen betalen. Aan 380 personen moest een proces verbaal worden uitgereikt. In Leiden waar 20 ambtenaren me opsporing belast zyn wordt gewerkt gens het systeem van de zgn. „gerichte controle". Moest vroeger ieder huis ge ïnspecteerd worden ,nu wordt gebruik gemaakt van de gege> puter (lijsten waarop iedere geregistreer de vermeld staat) en kan de heer Waay enberg met 'n gerust hart zeggen dat de controle in Leiden binnen tien dagen be- erwacht ëindigd kan worden. Het ligt in de i wachting dat het team binnenkort Rotterdam zal „binnenval len". Hoewel de cijfers mogelijk imponeren verzekerde de heer Waayenberg ons dat de aktie zeker niet op de eerste plaats ondernomen wordt om zoveel mogelijk processen verbaal op te maken, een in druk die men in Leiden gekregen heeft geen melding is gemaakt houdei aktie. Arnhem is de eerste plaats geweest waar een onderzoek werd ingesteld. In de Gelderse hoofdstad begon de aktie op 5 januari. In totaal 3000 personen werden betrapt. In Zaandam waar ge durende 2Vj week een aktie gevoerd den. In Amsterdam-Noord tenslotte waar de aktie iets eerder is gestart dan in Leiden zijn tot nu toe 560 illegale luisteraars en kijkers opgespoord. totaal ÉS QXP IOJ HU?#" Zie de krant van 8 maart Kagerplassen in plan Ned. Heide-mij Bungalows, campings, woonboten Nog maar een plan Door de Nederlandse Heidemaatsehap- pij is bij de gemeente een recreatie-ont wikkelingsplan ingediend, in hoofdzaak TOPDAGEN Aannemende dat de Kagerplassen b nen afzienbare termijn op topdagen 1 maximaal aantal vaartuigen bevat, I aan de westzijde van de Kagerplassen. Deze verblijfswereld is landschappelijk kenbaar door een opgaande begroeiing in een overigens vlak land. Uitbreiding I van deze begroeiing ten noorden van het Huijs te Warmond is denkbaar in com- j binatie met de aanleg van enkele cam pings met watersport-accommodatie langs het water ten westen van de Hen meerpolder. In de lijn van de historisch geografische ontwikkeling kan als al ternatief plan gelden voor het daareven genoemde gebied alsmede voor de Hen- meerpolder, bebouwing met bungalows complexen met royale tuin- en laanbe planting op de hoger gelegen gronden sluitend ee tal ligplaa particulk de c Een t ding van de wateroppervlakte tot onge veer 750 ha in 1980, is dan ook nodig aangezien dan ongeveer 6000 boten ver wacht kunnen worden op topdagen. Vergroting van liet wateroppervlak i aiogelijk door inundatie van de Henmeer polder, gedeellelijke ontgronding van d Iweilandcrpolder en de Boterhuispoldei Uitbreiding van het aantal ligplaatsei worden. Bij handhaving irisch gebruik van bepaalde gebie dit bereikt worden door oevers in publiek eigendom te verwen >rd-oosten uitbreidin; modatie c en ontwikkeling hoging tegen de kaden het Huis te War- van de watersport- de lagere grond- m de Henmeerpolder de Henmeerpolder het i en op- iomplex met watersport-accommoda- e, architectonlsch-landschappelflk als n zeer hoogwaardig project zonder 'erheidssubsidie tot stand te brengen. DE door ontzanding van de Zwanburgerpol- der een wateroppervlakte van ongeveer 82 ha. Gedurende enkele jaren zal deze uitbreiding alleen al de toenemende be hoefte aan recreatiewater kunnen opvan gen. In een fasering tot 1980 zal er echter rekening mee moeten worden gehouden dat alsnog ongeveer 250 ha OOK VAN OOSTZIJDE Het is niet waarschijnlijk dat een der gelijke uitbreiding alleen op Warmonds gebied zal moeten worden gerealiseerd. Het meest voor de hand liggende is een toekomstige wateroppervlakte vergro ting aan de oostzdijde van de Kager plassen. Wanneer de nodige uitbreiding daar niet of niet geheel gerealiseerd kan worden dan kunnen ook op het grondge bied van Warmond gebieden aan de agrarische bestemming worden ont trokken en getransformeerd worden ln water. DE KOSTEN Wat de totale kosten betreft deze zul len voor de terreinen ten noorden van het Huis te Warmond ongeveer drie miljoen gulden bedragen, de terreinen in de Zweilandpolder vragen een investe ring van ongeveer twee en een half miljoen gulden. Voor de Henmeerpolder (exclusief de Hofpolder; kunnen de ianleg woonboothaven, aanleg uitbreiding wateropper- jachthavc vlak. maken van aanleg gelegenheid, aankoop en toegankelijk maken van oeverstroken, beplanting vogelreservaat, worden geraamd op vijftien miljoen gul den. Aan de randen van de plassen zul len ongeveer 20 ha ter beschikking ko men voor de bouw van bungalows en zomtrhui8jes. Indien gemiddeld 10 wo ningen per ha* worden gebouwd, dan [u i- bouwperceel ong. I 75.000,- bedragen. De overige gebieden zoals het poldt tje lussen de Botersloot en de Warck Lee. de eilanden in de Kagerplassen, eendenkooi en omgeving kunnen de t 1 genwoordige bestemming van agrarisch I MOGELIJKE SUBSIDIES respectievelijk natuurgebied behouden. I Wat de subsidies in deze zaak betreft Deze bestemmingen dragen bij tot het subsidieert het ministerie van C.R.M. j specifieke karakter van de Kagerplas- die oojecten, d.w.z. voorzieningen HERKOMST WATERTOEH adelijk. n de aankondigin gebeuren. In de snel mogelijk worden voorzien, en W. stellen zich voor, dat uiterlijk chitecten het schetsontwerp kan word officiële aanvaarding van het schel innen zijn; uiterlijk vier maanden na aanvaarding van he t bestekski aar zijn. Dit betekent hopen B. en W. d ar aan aanbesteding van de nieuwe schouwburg gedacht I ntijd zal een oplossing voor de financiering gevonden moetei de officiële opdracht aan >n hoogste acht maanden uitgewerkt plan gereed het uitgewerkte plan zal dat over ruim anderhalf en. In de tus- schrijden. Twee van deze zes boten zul len langs de oevers plaats kiezen. Voor de Kagerplassen zijn vele factoren die van belang zijn voor een toelaatbare be zettingsgraad van 'n plas zeer gunstig. Aangenomen is daarom dat hier ma ximaal acht boten kunnen uitvaren om dit maximum niet te overschrijden. Een wateroppervlakte van 420 ha maakt dus in dit geval de aanwezigheid van maxi- al 3360 vaartuigen mogelijk. noorden van de Groti uitbreiding plaats vind bebouwing van Warmond met voorzieningen :ote Sloot worden voc n-sporters. Sloot kan een waterspor •orden: Lei- Amsterdam rond War- van Nederland 6% en Het aantal toeristische ind bedraagt Haag S Sloot is eer projecteerd, spreid voo: het bestaande indus- teu zuiden van de Grote haven voor woonboten ge- ter sanering van thans ver- komende ligplaatsen voor thans: hotels-motels 64; tensions huurde kamers 110; tweede woningen, living-vans, weekend-arken 965; karu- peerhuizen 45; kampeer- en caravan terreinen 260; huisjes in for. kampen en 270. Totaal 1714. CAMPINGS EN BUNGALOWS Historisch-geografisch bevindt menselijke verblijfswereld zich pri HET PLAN ZWANBURG Het Warmonds deel van de Kager plassen zal reeds aanmerkelijk worden uitgebreid wanneer het plan Zwanbur- gerpolder zal worden gerealiseerd. Na aftrek van het terrein, gereserveerd voor de toekomstige dorpsuitbreiding resteert openluchtrecreatie en het toerisme waar van het publiek belang primair is. Het subsidie van C.R.M. bedraagt ten hoog ste 50% van de investeringskosten. Het ministerie van economische zaken kan projecten voor toerisme en openlucht recreatie subsidiëren wanneer van de projecten een regionale welvaartsstimu lans zal uitgaan. Investeringen kunnen Lot ten hoogste 85 worden gesubsidi eerd. Het ministerie van landbouw en visserij kan ontwaterings- en ontslui- tingswerken subsidiëren, in principe slechts wanneer die deel uitmaken van een groter geheel. Het sterk gedocumenteerde rapport besluit met de opmerking dat pas na onderling overig met omliggende „toe levende" gemeenten en met provinciale en rijksoverheidsinstanties, kan worden onderzocht, welke realiseringsmogelijk heden aanwezig zijn. Ook voor het vast stellen van de termijn waarop plannen in uitvoering kunnen worden genomen is het wenselijk tot een dergelijk overleg te

Leidse Courant | 1969 | | pagina 3