Dit is een mooi moment om te veranderen* Want Mantano kost 25 voor één-40. S)a Ceidóe Souwnt Connie Vink gaat zingen in Roemenië Televisie rond Ajax begint vanavond al TELEVISIE VANAVOND DE LEIDSE COURANT DINSDAG 4 MAART 1969 Compliment achteraf" UET door de Universitaire Pers Rot- terdam uitgegeven boekje „Mooi rood is niet lelijk" begint met een hoofdstukje dat als titel meekreeg „Waarschuwing geconfronteerd zullen worden met een denktrant, die nauw verwant is met Nieuw Links. Ook zonder die waarschuwing zullen de meeste lezers wel tot die gedachte zijn gekomen. Het elftal van Mooi Rood steekt zijn kleur niet onder stoelen of banken. Evenmin zal het de aandachtige lezer ontgaan, dat in het boekje belang rijke vraagstukken wél, andere belang rijke vraagstukken niet zijn behandeld; zo ook het feit, dat sommige hoofdstuk- behandeld. Niettemin stellen wij tegenover deze waarschuwing vooraf graag een com- Nieuw Links, erkennen we graag, dat het boekje van de Rotterdamse elf ons is bevallen. De toon van Nieuw Links overheerst, natuurlijk; maar ze klinkt in dit boekje meer reëel dan in publi- katies en verklaringen van Nieuw Links vaak het geval is. Misschien heeft een zekere dosis Rot terdamse nuchterheid toch op de auteurs zijn invloed gehad, hoewel de elf juist willen betogen, dat Rotterdam niet aileen samen kan vallen met zakelijke dyna miek, maar ook met sociale bewogenheid. lijk c die hoofdstukken staan dan toch schillende details, waarvoor we ons ge wonnen willen geven. Details ook die in vooruitstrevende kringen buiten Nieuw Links gemeengoed behoren te zijn, of in elk geval moeten worden. Om enkele voorbeelden te noemen. In het hoofdstuk over de noodzakelijke modernisering van ons strafrecht zal men de oplossing, die aanstuurt op afschaf fing van alle vrijheidsberoving binnen betrekkelijk korte tijd niet gemakkelijk in de praktijk aanvaarden. Maar de ar gumenten van mr. Cor Gutter tegen de praktijk van ons huidige strafrecht snij den niettemin menigmaal hout; hij be wijst bijvoorbeeld, dat we met verkeerde middelen de kwaal van het recidivisme te lijf zijn gegaan. Zo onderschrijven we ook direct, naar aanleiding van de beschouwing over de democratisering, dat vele pleidooien zin loos zijn, omdat degenen die ze houden zo weinig doen aan de realisering ervan. Nog een voorbeeld: in de beschouwingen over ontwikkelingshulp en nieuwe in ternationale samenleving staan gedach ten waarmee menig lezer zich moeilijk kan verenigen. Maar men vindt er ook reële conclusies, als die waarin wordt geconstateerd hoe voor arme landen de sociale revolutie een noodzakelijke voor- Waarde kan zijn om tót ontwikkeling" te komen, maar nooit een voldoende voor- Waarde daartoe kan zijn. Even reële opmerkingen staan er ook in de beschouwingen over vermogens verhoudingen, economische groei en wel vaartsverdeling. Bij Nieuw Links wordt wat deze zaken betreft dikwijls de fout gemaakt, dat men zo veel bomen rooit, dat het hele bos gevaar loopt te ver dwijnen. In dit opzicht is „Mooi rood" in elk geval een „beter rood". EEN hoofdstuk wat ons bijzonder heeft geboeid, is dat van de onderwijs socioloog Han Leune onder het motto: „Naar een nieuwe schoolstrijd". Bij de lezing hiervan is het ons zo vergaan, dat we meer uitroep- dan vraagtekens in margine hebben gezet. We delen niet de mening van Leune, dat het allemaal bij de praktijk van de te maken zouden hebben met „verzuild onderwijs". Waar is, dat meer samen werking^ nodig is en dat de specifieke veranderingen onderhevig is. Maar de problematiek, de meest knellende pro blematiek, wordt niet opgelost door de overheid, los van de verzuilingsgrenzen, vrijheid te geven tot hergroepering en reorganisatie. Het is niet waar, dat de ideologie van de „gelijke kansen" het moeilijk heeft door de ideologie van de verzuilings- pacificatie. Leune verwacht te veel van de overheidsgreep op het onderwijs. Dat het bijzonder onderwijs fouten maakt, zij erkend, maar de overheid als be hoedster van het onderwijs kleunt even neer hij kritiek levert op Op de stiefkindsrol, die het beroeps onderwijs bij de onderwijsvernieuwing speelt; op het vasthouden aan een se lectie, die schoolbelangen de doorslag laat geven; op de nog altijd veel te ge ringe contacten tussen ouders en school; op de keuze van verkeerde middelen om tot onderwijsdemocratisering te komen; op de veel te geringe begeleiding van schoolzwakke gezinpen. Op deze terrein valt er veel te ver beteren, zonder dat men „ontzuiling" als noodzakelijke voorwaarde daartoe gaat propageren. LIET slot van „Mooi rood" heeft betrek- king op de kieswetwijziging; Cor de Boef, de schrijver van dit stuk, loopt niet over van enthousiasme voor kies wetwijziging. Hij verzet zich tegen het bepleiten van zo'n wijziging om op die manier tot een ander partijsysteem te geraken, vooral wanneer de gelijkheid daarmee geweld wordt aangedaan. Ook argumenten als „meer binding met volks vertegenwoordigers door districtenstel sel" of „kleine partijen schaden de wer king van de democratie" spreken socio loog De Boef niet erg aan. De laatste regels van dit hoofdstuk en van het gehele boek luiden: „Een van de onduidelijkheden is het kiesstelsel ergens verantwoordelijk voor te stellen, waar het niets mee te maken heeft". Een prik in de ballon van politici onder wie socialistische die denken, dat een twee- of driepartijenstelsel de burger een politiek aards paradijs kan bezorgen. Naar onze mening kan zelfs 't „mooie rood" van de Rotterdamse studiegroep dat niet. Maar het boekje, dat uit hun beraad is voortgekomen, "heeft de grote verdienste, dat het een resultaat is van Luc van Gent |l ANTENNE Bij vervangt Rob Touber (Van ome omroepcorrespondent HILVERSUM De oudste televisie regisseur van de KRO, de heer Luc van Gent, thans sinds een jaar directeur van de Stadsschouwburg in Den Bosch, is aangezocht voor de televisieregie van de Lurelelstrip „Rust noch duur". (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM Connie Vink zal Nederland vertegenwoordigen op het tweede internationale lichte muziek festival om het Gouden Hert, dat van 5 tot 9 maart in Brasov in Roemenië wordt gehouden. Zij zal behalve het liedje „De toeteraar", waarmee zü in de finale in Scheveningen als tweede eindigde, ook nog het in het Roemeens vertaalde liedje „At dusk" zingen. Connie Vink viel pas op het laatste moment in voor Shirley, die aanvan De eerste aflevering van dit door Guus Vleugel geschreven t.v.-programma kwam tot stand onder regie van Rob Touber. die volgens de KRO niet in staat bleek binnen de vastgestelde tijd deze uitzending gereed te krijgen. Reportages van Apollovlucht kelijk naar Brasov afgevaardigd zou worden, maar die op het ogenblik ten gevolge van een keelaandoening haar stem kwijt is. Aan het festival nemen televisie organisaties uit 28 landen, waaronder dus Nederland, deel. Voor Nederland heeft in de internationale jury zitting Dick van Bommel, hoofd van de af deling amusement van de NCRV- televisie. Er worden drie onderschei (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM De eerstvolgende rechtstreekse reportage vanuit de Apol- lo-9 is gepland voor woensdagmiddag 5 maart. Aangezien de NTS die middag echter een rechtstreekse reportage van uit ParU-s van de voetbalwedstrijd AjaxBenfica uitzendt, wordt de Apolloreportage op beeldband vastge legd en van 18.00 tot 18.15 uur via Ne- dingen uitgereikt, alle vergezeld van een geldprijs, te weten het Gouden Hert, het Zilveren Hert en het Bronzen Hert. Bovendien zal de jury twee eervolle vermeldingen verlenen, namelijk voor Ten aanzien van de tijdstippen van uit zending van de directe Apolloreporta- ges op donderdag 6 en vrijdag 7 maart kan op dit moment nog niets met zeker- vertolking van een in het Roemeens gezongen liedje. KRO stopt Disco-duel en Waauw (Van onze omroepcorrespondent HILVERSUM De programmaleiding van de KRO-tclevisie zal dc kritische plalcnrubriek „Disco-duel" en de po pulaire tienershow „Waauw" met in gang van de volgende maand niet meer Dit besluit is onder andere genomen, Uitslag loting Songfestival (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM De loting voor de volg orde waarin de solisten van de 17 aan het Eurovisie Songfestival deelnemende landen zullen zingen heeft het volgen de resultaat gehad: 1. Joego-Slavië, 2. Luxemburg, 3. Span je, 4. Monaco, 5. Ierland, 6. Italië, 7. Groot-Brittannië, 8. Nederland, 9. Oos tenrijk, 10. Zweden, 11. België, 12. Zwit serland, 13. Noorwegen, 14. Duitsland, 15. Frankrijk, 16. Portugal, 17. Finland. Evenals in de twee voorgaande jaren omdat men voor dit soort uitzendingen moeilijkheden ondervond bij de studio faciliteiten. Zo kon de Londense Dou glas Squires Dancers zich alleen op de donderdag vrijmaken voor de op namen in Nederland Vaak paste deze dag niet in het overbezette studio schema. Tegen de rubriek „Disco-duel" in de huidige vorm waren nogal wat bedenkingen gerezen. De meeste oppositie kwam van de zijde der platenproducers en sommige ar tiesten. Met ingang van het nieuwe sei landen aan het Songfestival deel. Dene marken ontbreekt wederom. Het Euro visie Songfestival wordt zaterdag 29 maart in het Teatro Real in Madrid gehouden. Soflenon- Ongeveer drie miljoen mensen hebben van eind 1957 tot oktober 1960 l'.i miljoen Contergantabletten ge slikt. Dit is maandag gezegd door een van de verdedigers in het zgn. softenon- proces, dat in Alsdorf bij Aken wordt zoen hoopt men zowel voor het tiener programma r.ls voor „Disco-duel" een gevoerd- Zeven voormalige medewerkers van de Westduitse farmaceutische fabriek De AVRO-d» Vracht in blik, d aan de opmars van de contai- bleek gisteravond een redelijk ïeprodukt maar ook weinig meer. saten aardige filmbeelden in, meer over de gewijzigde bela- systemen in zee- en luchthavens, erden in gesprekken met deskun- belanghebbenden ook heel wat i losgei eide i De oorzaak daarvan? Misschien had den de filmbeelden wat dynamischer gekund, maar we geloven dat het vooral kwam door die gesprekken. Het is een fout die in veel tv-documentai- res wordt gemaakt, namelijk dat men te veel mensen sprekend opvoert. Dat heeft eigenlijk alleen zin als het be kende persoonlijkheden zijn. Wanneer het echter, zoals ook in dit geval, fi guren betreft die de doorsneekijker zeggen hebben is er geen enke le noodzaak breeduit e halen. Natuurlijk moeten ze wel ondervraagd worden, maar dan alleen om de redac teur materiaal te verschaffen voor een doorlopend en afgerond commentaar bij een film die ongedeeld één verhaal vertelt zonder dat het ritme van de re portage telkens doorbroken wordt door wéér een vraaggesprek. Als menselijke ijdelheden gestreeld moeten worden, kan men dat dan doen door in de afti teling dank te betuigen aan de „be- In Attentie voor sport, de NCRV-ru- briek die gemakkelijk aan materiaal kwam door een complete aankoop, werd een tv-portret getekend van voetballer George Best. Aardig daarin was de constatering dat een topspeler als Best eigenlijk te vergelijken is met Rollende Steen Mick Jagger of een Beatle. Niet aardig van de NCRV was dat ze daags na Inzeil en daags vóór Parijs (waar immers de driehonderd zeventigste „match van de eeuw" gespeeld wordt) geen actueler onderwerp wist te vin den dan een tv-portret van de Britse Johan Cruyf. Al met al was het een nogal vrijblijven de tv-avond wat ons betreft. We hebben met genoegen meegeraden bij AVRO's Keerkwis en we ondergingen, óók bij de AVRO de Tom-Jonesshow. Daarin vonden we Tom niet zo goed als een ncn zijn, maar zijn Amerikaanse gast Charlie Callas (geen familie!) was kostelijk. HILVERSUM De beslissingswed strijd tussen Ajax en Benfica, die mor gen 5 maart in het Stade des Colombes in Parijs wordt gespeeld, zal zoals be kend rechtstreeks door de NTS worden uitgezonden. De reportage begint om 14.55 uur via Nederland I. Verslaggever is Herman Kuiphof. In verband met het feit, dat de wed strijd wordt gespeeld op een tijdstip dat velen door hun werk de directe televi siereportage niet kunnen volgen, zal de NTS deze reportage, met inbegrip van 'n eventuele halfuursverlenging geheel herhalen. Deze herhaling wordt, even eens via Nederland I, uitgezonden om 18.15 uur (eerste helft) en om 19.17 uur (tweede helft). Een nabeschouwing uit Parijs volgt om 22.40 uur. In verband met de herhaling van de voetbalreportage is het NTS-program- ma woensdagavond, in afwijking van hetgeen in de programmabladen is ge publiceerd, als volgt: 18.15-19.00 Herhaling eerste helft van Ajax—Benfica. 19.00-19.17 De Fabeltjeskrant, reclame. journaal en reclame. 19.17-20.05 Herhaling tweede helft van 20.05-20.30 Reclame, journaal en re- 20.30-20.40 Zendtijd politieke partijen (P.S.P.). 20.40-20.45 Stichting Socutera. 20.45-21.40 Inburgeren. 21.10-22.35 Hoofdfilm „Brief van een onbekende vrouw". 22.35-22.40 Journaal 22.40-— 23.00 Nabeschouwing Ajax 23.00-± 23.15 Impressies van de fees telijke heropening van het internatio nale perscentrum Nieuwspoort in Den Haag. 23.15-± 23.30 Openbaar Kunstbezit. Indien de wedstrijd onbeslist mocht eindigen en derhalve een verlenging van ongeveer een half uur noodzakelijk is, vervalt m.b.t. de herhaling van de re portage 's avonds het programma „In burgeren". Tot de overige landen die, in principe, belangstelling voor de wedstrijd hebben getoond behoren Frankrijk, België (Vlaams en Frans), Zwitserland. Portu- Van; wed- rjjd, brengt de NTS in hi ma „Verbinding met...." van plm. 22.40 tot plm. 23.15 uur via Nederland II (na 't aangekondigde programma uit Brus sel met de zanger Adamo) uit Parijs uit het Stade des Colombes. dc aan komst van het Nederlandse legioen in ParUs en een directe uitzending uit een De NRU zendt woensdag om 14.50 uur via Hilversum II eveneens een recht streeks verslag van de wedstrijd uit. Verslaggevers zijn Wim Hoogendoorn, Theo Koomen en Dick van Rijn. In de pauze van de wedstrijd wordt het nieuwsbulletin van de R; dienst uitgezonden. RADIO PROGRAMMA eend geloven, godsdienstige le- lage 9: De Zee, een spel met kst. 21.30 Babel 40-f: portret STER (Redan 18.56, 20.16) HIRO Zendtijd TELEAC 23.00 uur: Groenteteelt onder -RIAND II STER (Reel uitzendini Journaal •20.20 uur: Black and Wh it Advocaat Judd, 19.56 en 20.16) 18.50 uur: De fabeltjeskrant 19.00 uur 19.03 uur: Kapitein Zeppos, potjes hebben Tweede journaal Televisie morgen "ERLAND I NTS 11.00 uur: Schooltelevisie daden, jeugdprogr. kleurentelevisieprogramma's ,9.35—22.30 uur: Vanavond, amusementsprogr. HILVERSUM II muziek 23.30—23.55 uu Nightwatch RADIO NIEUWSDIENST HILVERSUM I: 7.00, 8.00, 11.00, 13.00, 16.00. 18.00, 19.30, 22.30, 23.55 HILVERSUM II: 7.00, 7.30, 8.00, 8.30, 11.00. 12.30, 16.00, 18.30, 22.30. 23.55 HILVERSUM III: Elk 0 Swingin' Softly: Big E hebban gevonden. Chemie Gcüaentha' staan hior tereeht Want Mantano stopt 25 van die héle goeie sigaretten in een pakje. En rekent daar gewoon één-40 voor. Eigenlijk zou u zo'n Mantano even moeten proberen. Uitgerekend nu. ÖVWW doartotf» Ocbbe(man»05 L

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2