beloning..! Lof van Yoorschotense raad voor nota over democratie VOORMALIGE EIGEN HOME YDO-GEBOUW JEUGDACTIE Overdekte en Vlaardingse zwemschool werken samen bij les aan zesjarigen Belangstelling Ontspannen „stadsgezichten" op feestavond van de politie Dr. Lieftinck bij afscheid benoemd tot officier O.N. BIOSCOPEN MARKTEN PAGINA 4 DE LEIDSE COURANT ZATERDAG 1 MAART I960 Burgemeester de Kool opende A. B. N. vestiging in Voorschoten Vrijdagmiddag heeft burgemeester L. de Kool door middel van het af tekenen van een cheque de vestiging van de Algemene Bank Nederland in de Schoolstraat te Voorschoten offi cieel geopend. Lachende derde bij deze officiële opening was de voorzitter van de Stiching Recreatie Bad Voorscho ten, de heer A. Eveleens, die de door de bank aangeboden cheque ten be drage van 1000.- van de burgemeester in ontvangst mocht nemen. De Algemene Bank Nederland is de zevende bankinstelling in Voorscho ten. Directeur van het district Den Haag. de heer Tjeenk Willink, hield een historisch praatje aan de opening: totaal Zie de krant van 8 maart vooraf, waarbij hij de combinatie .van oud en nieuw Voorschoten zeer aan trekkelijk vond. Binnen korte tijd zal ook een tweede vestiging van de Al gemene Bank Nederland in Voor- schoten plaats vinden. Het bankgebouw is gevestigd in een nog vrij nieuw pand, waarin eerst een I supermarkt gevestigd was. Inwendig1 is het gebouw geheel aangepast. Het heeft een lange balie en ondergronds is de kluis en de ruimte voor het op bergen van sieraden e.d. van de oliën- ten. Ook het ondergronds kamertje voor het uitknippen van coupons en het controleren van de schatten ont breekt niet. Burgemeester De Kool noemde de vestiging van de bank in het centrum een aanwinst voor Voor- ZonnebloemVoorschoten van alle markten thuis Ruimte voor groot aantal activiteiten Vanmiddag opende voorzitter drs. E. Ackermans van de Stichting Leidse Jeugd-Actie het nieuwe LJA- onderkomen in het voormalige Ydo- gebouw aan de Hooglandse Kerk- gracht. Hij stond stil bij de vroegere bestemming van het gebouw en het verdwijnende ambacht van het steendrukken, dat hier werd be oefend, een techniek, die de hoog ste eisen stelde aan vakmanschap en estetisch inzicht. Dit zijn hoe danigheden, die ook bij de creatieve handvaardigheid noodzakelijk zijn, aldus de heer Ackermans. Daarnaast zullen in de LJA-verga- der- en discussieruimten het gesproken en geschreven woord een belangrijke rol gaan spelen. In het jeugdmuseum, ook ondergebracht in dit gebouw, zul len de voorwerpen worden verzameld en geëxposeerd, die eigenlijk nog geen antiek zijn, maar die toch ook niet worden gemaakt. bruikbaar is geworden en speciaal wilde de voorzitter de heer Trouwee bedanken, die als bouwkundige naast zijn dagelijks werk het verbeteren van de accommodatie voor zijn rekening heeft genomen. Jeugdmuseum en pad vindersruimten zijn nog niet helemaal ingericht zodat de officiële ingebruik neming daarvan nog even op zich moet laten wachten. De voorzitter vroeg tenslotte aan dacht voor het geëxposeerde werk van de handenarbeidscursisten, van wie 'r aantal deze week het examen A afleg de. Van de cursusleiders maakten de heren Rosdorff en Labordus zich ook verdienstelijk bij het gezellig en bruik baar maken van de verschillende ruim ten; mevrouw Steinibach gaf waarde volle adviezen. groot bij ouders en scholen Dank zij king tussen De LJA is dankbaarheid verschul-de Vlaardingse zwemschool Van der Zwa.11 en De Overdekte in Leiden krij gen sinds kort ook eerste- en tweede- klassertjes van de lagere scholen in Leiden en omgeving zwemles. Hoewel de overheid en de scholen deze zwem lessen niet subsidiëren, is de animo er voor groot: momenteel krijgen al zo'n zevenhonderd zes- en zevenjarigen uit Leiden en omgeving wekelijks zwem- De scholen verlenen hun bemidde ling bij het contact tussen de genoem de zwemschool en de ouders en ook worden de kinderen, buiten de nor male schooltijden dus zaterdagoch tend en op doordeweekse dagen na vier uur met de autobus van school gehaald en later weer teruggebracht. De kinderen zijn tegen ongevallen ver zekerd van het instappen in de bus tot aan het uitstappen voor het zwem bad. De zwemlessen worden gegeven door bevoegde instructeurs en instructriees en de opleiding gaat eventueel door tot en met het tweede diploma. En de praktijk blijkt, dat deze jonge kinde ren over het algemeen na rond vijftig lessen het eerste diploma kunnen be halen. Voor lesgeld, inclusief vervoer LEIDSE AGENDA ZATERDAG 1 MAART MAANDAG 3 MAART '/uiderkerk Jeugd concert Mij voor Toonkunst, 14.30 uur. Stadsgehoorzaal Toonkunstkoor: „Theodora". Gen. repetitie met publiek, 20.00 uur. DINSDAG, 4 MAART Microtheater „Imperium" Cursus amateurtoneel. Stadsgehoorzaal „Toonkunstkoor „Theodora". 20.00 uur. Gemeentecentrum Oegstgeest Discus sie-avond KVP. 20.00 uur. WOENSDAG, 5 MAART Schouwburg Modern toneel: „In Dickicht der st&dte" van Brecht, 20.00 maand in rekening gebracht en dat blijken vele ouders over te hebben voor goed zwemonderricht aan kin deren, dat over het algemeen pas in de vierde klas begint. De kinderen zijn wekelijks een half uur in het water, aan- en uitkleden gebeurt dus buiten de eigenlijke les tijden. Verscheidene ouders nemen regelmatig een „perronkaartje" in het zwembad, zodat' zij zichzelf op de hoogte kunnen stellen van de vorde ringen in de zwemkunst van hun kin- Tussen de kramen op de Voor- schotense weekmarkt was vrij dag een kraam, waarin de leden van „De Zonnebloem" hun idea len aan de markt brachten en tevens de noodzakelijkheid van enige financiële steun, welke bij de uitvoering noodzakelijk is. Het liet de marktbezoekers niet koud en „De Zonnebloem" boek te in totaal 150-nieuwe leden en kreeg daarnaast de gelegenheid De Zonnebloem wat meer be kendheid te geven. verzekering, wordt 12,50 per de Burchtzaal. Het is altijd aardig mensen gade te slaan in een andere hoedanigheid, dan waarin men ze gewoonlijk ontmoet. Gisteravond organiseerde de Neder landse Politiebond, afdeling Leiden, voor haar leden de jaarlijkse feest avond in „De Burcht". Veelal verge zeld van hun dames en het uniform thuisgelaten, bevolkten vele bekende Leidse gezichten de onlangs vernieuw- B. en IV meer voorlichting over gemeentezaken In de gisteravond gehouden gemeenteraadsvergadering van Voor schoten werd mr. H. P. Engel (VVD) als nieuw raadslid beëdigd en geïnstalleerd. Daarna kwam aan de orde de nota inzake doeltreffende democratie. Verschillende malen is aan de orde geweest het grote belang van voorlichting van de burgerij op het terrein van het bestuur der gemeentehuishouding. Voorschoten doet op dit punt al veel. In een uitvoerige nota gaven B. en W. wat zij denken te gaan doen en te kunnen doen. de laatste voor de reeds gevestigde burgerij in bepaalde wijken; op deze avonden trachten het gesprek goed los te maken, opdat „tweerichting- verkeerontstaat. Het op zo ruim mogelijke schaal toepassen van openbaar gehoor over allerlei belangrijke onderwerpen, wel ke zich hiervoor lenen, zoals bestem mingsplannen, verkeers- en parkeer- aangelegenheden, wijkvoorzieningen, etc. Verdere verbetering van de voor lichting zowel in woord als in beeld; o.a. verbetering van het gemeentelijk voorlichtingsblad „Raadhuisklanken", het tentoonstellen van bestemmings plannen, maquettes, fotomateriaal e.d., verband houdende met het ge meentelijk bestuur; Een goede samenwerking met de Alle fracties hadden waardering voor deze nota. De heer Schuurmans verklaarde (na mens de Prot. Clir. groep en KVP): „De samenstellers verdienen een compliment. De afstand burgery-overheid wordt gro ter. dat komt omdat veel zaken inge wikkelder worden. Goede communicatie en voorlichting is nodig. De heer De Vos van Stewijk (VVD) noemde de nota een codificatie van wat reeds in Voorschoten wordt gedaan. De iiolti B. en w. noemen in het sluitstuk van de nota concrete aanbevelingen voor een doeltreffender democratie. Een zo ruim mogelijk gebruik ma ken van de instelling van functionele commissies. Voor de naaste toekomst denken wij hierbij aan commissies voor sport, jeugdzaken en culturele aangelegenheden, met zo ruim mo gelijke bestuurs- en beheersbevoegd heden, onder toezicht i de raad en Het intensiveren van burgef- en wijkavonden. De eerste bedoeld voor kennismaking met nieuwe inwoners, Op het programma stond het blijspel Vrrdt-ilrhfMrl om -Vrijen met Amerika" van Wim t OllJIVilLHJ v/111 .Bischot. Zoals regisseur G. A. N. Cor- nelisse in zijn toelichting op het stuk VfHPn mpf mpf*1 hl schrijft, zet de vereniging hiermee een VI Ij til lilt L ZA.111C1 IJVd traditie voort om „vrolijke ontspan ning" te brengen op een feestavond. Nu reden tot lachen is er voldoende gegeven en er werd door de zaal dank baar gebruik van gemaakt. Men is bereid de simpele intrige voor lief te nemen omdat het spel zonder preten ties is geschreven en opgevoerd.*Men wil gewoon een kapstok om wat gekke situaties aan op te hangen. Het be treft twee zussen, natuurlijk van adel maar zonder een cent. Hoe dit op te lossen? Voor hen en vooral voor de huishoudster Neel lijkt het 't eenvou digst om een advertentie te plaatsen, waarin (betalende) gasten gevraagd worden. En al spoedig komt een kleur rijk groepje zich aanmelden. Een „ech te" Amerikaan: Texashoed, dikke si gaar, opzichtig hemd en nogal onbe houwen. Een Nederlandse Canadees, die op de centen let. De Amerikaan vergezeld van een lieftallige dochter, de Canadees en zijn vrouw. Komische scènes liggen voor de hand. De Euro pese „beschaving" botst met de zake lijkheid van de Nieuwe Wereld. Maar niet geheel ten onrechte heet 't stuk „Vrijen met Amerika", zodat na veel geharrewar rustig gesproken kan wor den van een voorbeeldige samenwer king tussen de Verenigde Staten en Europa. De toneelgroep van de politiebond beschikt waarlijk 'over aardige talen ten. Wat ook in andere opvoeringen duidelijk is, was ook nu weer 't geval. G. A. N. Cornelisse. nu als oom An- In beginsel een uitspraak doen om dries is de sterkste troef uit het ge- klaagschrlften voor onderzoek in zeischap. Rolvast en beheerst zet hij handen te stellen van een commissie, j zijn type neer. Dit kan bepaald ook De Voorschotense raad discussieerde gezegd worden van H. J. Roest, die vérvolgens over de instelling van een kostelijk, clownesk, de Amerikaan ge- raadscommissie Beroepszaken. Voor het verder bouwrijp maken pers; door het verstrekken van al lerlei gegevens van belangrijke aan gelegenheden. Daartoe zal het aan beveling verdienen het tijdstip van openbaarmaking van bepaalde be langrijke voornemens van b. en w. te vervroegen. De thans gebruikelijke periode tussen verzending van de raadsvoorstellen aan de raadsleden (en de pers) en tijdstip van de raads- vergaderinng Is daarvoor vrij kort. In verordeningen van de gemeente een ruimer recht van beroep nastre- Museum van Natuurlijke Historie De sporthal Verder kwam het definitieve plan voor de bouw van een sporthal ter spra ke. De keuze is gevallen op een type van de Kon. Ned. Heide Mij., dat wordt aangepast aan de plaatselijke omstan- Alle sprekers waren verheugd over de snelle aanpak van dit object. De heer Krol wilde het terras nog doen verplaat sen naar de zuidzijde. Of dat mogelijk is, zal nog worden bezien. Men hoopt op 1 april met de bouw te beginnen en 15 september zal de sporthal klaar moe ten zijn. I stalte gaf. Edward, de zoon des huizes. 1 vertolkt door A. Kersten, zou wat meer 3 kre-1 aan kracht winnen door vrijer spel, Hoe aardig ook mevrouw M. W. S. Bol de huishoudster Neel de eerste viool laat spelen, toch is het gevaar van overdrijven aanwezig. Maniertjes op zich kunnen bijdragen tot het vermaak, maar wanneer dezelfde bewegingen te vaak worden herhaald missen zij hun doel en gaan zelfs hinderen. Van de bijrollen, welke overigens verdienstelijk werden vertolkt, noe men we de namen van mej. E. Klaij en mej. Sj. Lodema, die zich beiden toch wel onderscheidden. Na afloop van de voorstelling was men nog gezellig bij een met medewerking van een dans- orkest onder leiding van de heer H. Glasbergen. I In een In-sloten bijeenkomst in het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie te Leiden nam dr. M. A. Lieftinck op 28 februari afscheid van de instelling bij het bereiken van de pensioen gerech tigde leeftijd. Na te Amsterdam biologie gestudeerd te hebben vertrok de heer Lieftinck naar Java om een betrekking te aanvaarden aan het Zoölogisch Museum te Buiten zorg: in 1938 werd hij directeur van dit museum. Zijn onderzoek ligt voorname lijk op entomologisch terrein, waarbij in het bijzonder libellen (Odonata) en byen (Hymenoptera) zijn belangstelling hebben. Zijn meer dan 260 publicaties getui gen van zijn grote kundigheid en zij laten ook zien, dat hij een zeer ruime biologische belangstelling bezit. In Bui tenzorg kwamen ook zijn organisato rische gaven duidelijk tot uiting. In 1954 keerde de heer Lieftinck naar Nederland terug om in dienst te treden bij het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie. Zijn wetenschappelijke verdiensten wer- De films in de week van 27 febr. t/m 5 maart zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Camera: Romeo en Julia, 14 jr. 3e suc cesweek. Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45. 7.00 en 9.15 uur- Nacht voorstellingen, do. vr. zat. Ma- zarin, 18 jaar, 24.00 uur. Jeugdmatineé: zo. wo. 2.30 uur. Win- netou, het grote opperhoofd. Lido: The Graduate, 18 jaar, 2e succes week. Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondags: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: Mysterie in Tiplo, 18 jaar. Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Studio: De grote stilte, 18 jaar 5e suc cesweek. Dagelijks: 2.30. 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Trianon: Met zes wordt 't Hommeles a.l. Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Rex: Viva Django, 18 jaar. Dagelijks: 2.30, 7.15 en. 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.15. en 9.15 uur. Nachtvoorst, vr. zat. 23.30 uur 18 jaar, The collector. Korreltje .PUNT., den door de Universiteit van Basel be loond met een ere-doctoraat (1951); In de collegezaal van het Leidse mu seum werd dr. M. A. Lieftinck toege sproken door de burgemeester van Oegstgeest, jhr. T. A. J. van Eijsinga, vvien het verheugde te kunnen mede delen dat het H. M. de'Koningin behaagd had de heer Lieftinck te benoemen tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. Voorts spraken de directeur van het museum, prof. dr. L. D. Brongersma; de voorzitter van de Personeelsvereni ging, de heer C. van Heijningen; de voor zitter van de Nederlandse Entomolo gische Vereniging, dr. G. Barendrecht, en namens de talrijke collegae en vrien den, dr. A. Biakonoff. Alle sprekers getuigden van de grote waardering die zij hebben voor de wetenschappelijke, organisatorische en menselijke kwali teiten van dr. M. A. Lieftinck. Zij lieten hun toespraken van geschenken verge zeld gaan. Tot slot sprak dr. M. A. Lieftinck een dankwoord. Foto: Chr. Hoorn) De waakhond. LEIDEN, 28 febr. Groente Ap pelen 15-17; Aardappelen 13; Snijbonen 9.60; Prei 80-112; Rabarber 80-119; Stoofsla 50-67; Spruiten A 1.43-1.60; Spruiten B 1.48-1.64; Komkommers 30- 76; Uien middelfijn 12; Uien middel- grof 21-27; Witlof 1.20-167; per 110 kg. Knolseledrij 16-17; Sla 23-30; per 100 stuks. Raapstelen 15-16; Selderij 28-32; per 100 bos. LEEUWARDEN 28 febr. Kaas Com missienoteringen (in per kg.): Goudse kaas 3,31, Edammerkaas 3,08, broodkaas '3,08. Handel kalm. KERKDIENSTEN in dekenaat Leiden ZATERDAGAVOND Par. H. Lodewijk 7.00 uur Herensingel 7.00 H. Petrus 7.00 Hartebrug 7.30 H. Leonardus 7.00 H. Antonius 7.00 Oegstgeest 7.30 Bonaventura-kapel6.30 Meerburg 7.00 Haagse Schouw 7.00 Studenten 7.30 Laurentius (Voorschoten) 7.00 Moeder Gods (Voorsch.) 7.00 H. Willibrordus (Wass.) 7.00 Goede Herder (Wass.) 5.00 H. Joseph (Wass.) 7.00 De Menswording (L'dorp) 7.30 ZONDAG Parochie H. Lodewijk 8.30, 9.45, 11.00, 12.15 en 18.00 uur. Studentenparochie 11.45 uur. Parochie Herensingel 8.00, 9.30, 11.00, 12.15 en 18.30 uur. Bijkerk Timorstraat 9.30 en 11.00 uur. Parochie H. Petrus 8.00, 9.15, 10.45,12.00 en 18.00 uur. Parochie O. L. Vr. Ónb. Ontv. (Harte brug) 7.30, 9.00, 10.15, 12.00 en 19.00 u. Parochie H. Leonardus 8.00, 9.00, 10.45, 12.15 en 19.00 uur. Parochie H. Antonius (Z.W.) 8.00, 9.30, 11.00, 12.15 en 19.00 uur. Parochie Haagse Schouw 9.30, 11.30 en 18.30 uur. Parochie Oegstgeest 9.00, 10.30, 12.00 en 18.30 uur. Wijkkapel Bonaventura 8.00 en 10.00 u. 12.00 eD 18.00 uur. Parochie Meerburg (Z'woude) 8.45, 10.30, Parochie De Menswording (L'dorp) 9.00, 10.30 en 12.00 uur. Parochie H. Joseph (Wass.) 7.30, 8.45, 10.30, 12.15 en 19.00 uur. Parochie H. Willibrordus (Wass.) 8.00, 9.30, 11.00, 12.15 en 17.00 uur. Parochie H. Laurentius (Voorsch.) 7.30, 9.00, 10.30, 12.00 en 17.00 uur. Parochie Moeder Gods Voorsch.) 8.00, 10.00, 11.30 en 18.00 uur. Parochie Goede Herder (Wass.) 8.30, NAGEKOMEN FAMILIEBERICHTEN Na een leven vol strijd, is onze liefste man, pappa, zoon, schoon zoon, broer en zwager JAN KOELEWIJN in Gods heerlijkheid opgenomen. Hij is 38 jaar geworden. Uit aller naam: A. P. KOELEWIJN- HOOGDUIN Cock en Hans Katwijk a. d. Rijn, 28 febr. 1969, Noordwij kerweg 19. De overledene is opgebaard in de rouwkamer van Huize „De Wilbert", Overrijn 7, Katwijk a.d. Rijn. Bezoek maandag en dinsdag 's avond van 78- uur. Geen bloemen. De rouwdienst in de Ned. Herv. Kerk aan de Kerklaan te Katwijk a.d. Rijn, is bepaald op woensdag 5 maart a.s. om 2 uur, waarna de begrafenis zal plaats vinden.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 4