BESTEEDT AAN GEVONDEN DIEREN DE JUISTE' ZORG 1 MARJOLEIN BRIËR JE LICHAAM IS HET MOOISTE INSTRUMENT, DAT JE HEBT ZATERDAG 1 MAART 1969 Peil gestegen En een, twee en drie en vier. En op en neer. Draai en uit. In een ruimte drie hoog in de Muziekschool aan het Rapenburg zijn zeventien meisjes bezig deze oefening onder de knie te krijgen. Bijna allemaal in maillot en zwart balletpakje. Marjolein Briër (bijna 27) geeft haar pupillen les in bewegingsleer. Van haar leerlingen is ze nauwelijks te onderscheiden. Alleen door haar stem valt het me op, dat zij de aanwijzingen geeft. Ze pept de meisjes enorm op en het is duidelijk merkbaar, dat het en thousiasme, dat er van haar uitgaat, op de groep overslaat. Marjolein Briër is sinds twee jaar directrice .van de Balletschool. Zelf zegt ze: noem het liever maar leidster, want directrice vind ik zo'n rot woord. Pas kort woont ze in een enorme flat aan de Schubertlaan. Het eerste wat ze zegt, als ik binnen ben, is: kijk maar niet naar de rommel, want ik ben nog druk bezig met inrichten. Toch ziet het er al goed uit. Overal fijne kleuren en verder veel hout. Dat is de eerste indruk, die je krijgt, als je rondkijkt. In de hoek staat een groot televisietoestel. De muren zijn nogal licht gehouden. In haar flat kijk je ver uit over de nieuwe wijk Noord-Hofland in Voorschoten. Beneden schaatsen kinderen op de Korte Vliet. Ik sta doodangsten uit, zegt ze, als ik die kinderen zie. Ze rijden vlak langs dat wak daar. Als ze erin schieten, kan ik niets doen. Bovendien dooit het hardstikke. Marjolein Briër is niet groot. Ze is gekleed in een oranje-achtige broek en een trui. Wat vooral opvalt, is haar expressie. Soms gaan haar ogen wijd open, als ze antwoord geeft. Ze praat erg makkelijk. Aan een stuk door. Wat vindt jij eigenlijk het belang rijkste van ballet? Waarom heb je ballet gekozen? Dat is een heel lang verhaal. Ik begon met ballettoen ik 12 jaar was. Op de Leidse Balletschool, xoaarvan An ter Haar-Pasman directrice was. Het ging prima, maar ik heb n'ooït gedacht, dat ik danseres wilde worden. Dat kwam niet in me op. Ik vond het leuk om te doen, maar als het slecht weer xoas, bleef ik thus.i Dan had ik geen zin. Toen ik 17 was, gebeurde er iets typisch. Op een avond stond ik in de les. en kreeg zo'n vreemde gewaarwording over me. Gewoon ondefinieerbaar. Opeens besefte ik, waarom ik armen, benen een lichaam had. Ik dacht, dat wil ik niet meer loslaten. Dat gevoel. Enorme vrees Ik ging heel hard werken, maar een, twee, drie lessen in de week waren niet meer voldoende voor me. Maar aan door gaan dacht ik nog niet. Een jaar later zei An tegen me: Marjolein, wil je door gaan in ballet. Nou, dat vond ik fantas tisch, maar ik had voor haar altijd een enorme vrees. Ik voelde me altijd heel klein bij haar. Ze kleineerde ook ieder een. Voor kinderen, aan wie ze een hekel had, had ze bijnamen. Wat r bijnaam had jy? Ze noemde me Mina of Kleintje. Ik was in die tijd ook niet goed gepropor tioneerd. Dat kwam later pas, toen ik ging dansen. Ik mocht haar ook niet, omdat ze onderscheid maakte. Vertelt, dat ze naar de Academie in Rotterdam ging, maar dat ze bijna niets van ballet wist, omdat haar directrice daar nicks over had gezegd. Via een vooropleidingsklas kwam ze in de eer ste klas. In die tqd dacht ik, dat ik enorm goed was. Ik had vijf jaar ballet gehad, maar op die proefles wist ik niet, hoe ik moest gaan staan. Toch zagen ze blijkbaar wel iets in mij. Ze vroegen, hoe lang ik ballet had gedaan. Ik zei: vijf jaar. Ik dacht: ze vinden me vast goed. Lacht om zichzelfWat, zeiden ze, vijf jaar. Dat is ongelooflijk. Nou, ze vinden me nog beter, dacht ik. Later kwam ik erachter, dat ze het schandalig vonden, dat iemand na zo lange tijd zo wordt afgeleverd. Instrument Op de Academie heb ik vier jaar lang heel hard achter elkaar gewerkt. Ik besefte ook steeds meer, hoe fantastisch het is om te dansen. Om dingen met je lichaam te doen als instrument. Dat is zo mooi. Je lichaam is het prachtigste instrument, dat je hebt. Je geest is na tuurlijk ook belangrijk, want als die niet werkt, werkt je lichaam niet. Ik heb ook vreselijk vee.l tegenslagen gehad op de Academie. Al gauw ging ik eigen choreograficn maken, omdat ik dat gewoon zelf wilde. Vaak dacht ik ook, waarom doet men dit niet zo. Dat is toch beter. Op den duur kregen ze dat door en vooral het laatste jaar begonnen ze me te boycotten. Ze gingen kijken, hoe ze me moreel konden krenken. Ik was te klein en dik en niet geschikt voor ballet. Voor dat afkraken zijn jongens niet zo gevoelig, maar meisjes juist wel. Ik ben daar vreselijk gevoelig voor. Ik mocht nergens meer in, want Briër liep te hard van stapel en moest geremd worden. Het is altijd erg pijnlek, als de leerling beter gaat worden als choreo graaf dan de pedagoog. Daar waren ze gewoon een beetje bang voor. Ja, in het laatste Academiejaar heb ik de school van An Pasman overgeno men. Ik had het wel erg druk, maar kon het toch volhouden. Daarom be greep ik ook die boycot niet, maar ik ■moest er gewoon doorheen. Dat heeft me ook een enorme standvastigheid ge geven. Alles heeft nu eenmaal een doel en dat heeft ook zo moeten zijn. Uiteindelijk hebben ze me toch niet ka pot gekregen en ik heb mijn eindexamen gedaan. Al mijn collega's zakten en ik was de enige die slaagde. Ik heb een tijd. gehad daar, jongen. Ongelooflijk. Ik kan niet vertellen, wat ik psychisch alle maal heb doorgemaakt. Vreselijk. Toch zijn er ook positieve kanten aan ge weest. Ik heb veel geleerd op het gebied van de techniek. Toen ik de Balletschool overnam, wist ik niet, hoe ik het had. Ze wisten ge woon niets. Nu na twee jaar kan ik ge rust zeggen, dat ze meer hebben ge leerd dan in die 15 jaar bij An Pasman. Het peil is enorm gestegen. Bij kleuters gebruik ik ook niet de gewone termen. Ik geef een voorbeeld: ik zeg niet draai je benen uit, want dat begrijpen ze niet, maar ik zeg: doe je deuren open. Zo werk ik. Ook met zilver kleurige en gouden kanten van de benen, zodat ze een „tendu" kunnen maken. Ik heb nu op donderdagmiddag een kleuterklas die gezien mag worden. In één jaar hebben ze al zoveel bereikt. Soms ga ik weieens helemaal verkeerd uit de verhoudingen staan en laat ik m'n kinderen het verbeteren. Sta ik zo goed, vraag ik dan de klas en dan is het al gauw van nee, juf, je moet zo staan. Dan komen ze aanwijzen, hoe het moet. Zo laat ik mijn kinderen syste matisch ocrrigeren. Ik heb deze school weer helemaal opgebouwd en ik vind wel, dat ik er trots op mag zijn. Er is op mqn school een openhartige sfeer. Iedereen is zichzelf. Je moet al leen uitkijken, dat als je het touwtje te ver laat vieren, ze niet een loopje met je nemen. Dat krijg je, als je te gemak kelijk met je leerlingen omgaat. Dan denken ze: oh, jongen, met Briër kun je maken wat je wil. Ze mogen enorm veel bij me. Ik ben erg veerbaar, maar als het lijntje breekt, kunnen ze niets meer doen. Voor een bui tenstaander is het net of ik over mij heen laat lopen, maar dat hou ik alle maal in m'n achterhoofd. Ik ben gelukkig en ongelukkig. Ge lukkig ten opzichte van mijn school en zo, maar ik mis wel de mensen, die in het professionele werken. Voor mijn leer lingen heb ik geen amateuristische in stelling. De stof is vaak vrij moeilijk, maar daar kunnen ze zich dan aan op trekken. Ik zou zelf dolgraag meer theater willen doen. Ik wil in de toekomst een avondvullend programma gaan geven. Dan zou ik me echt gelukkig voelen. Als ik maar op de planken ben. Dat het publiek mijn werk ongecompliceerd vaardt en zegt; het was fijn. Zonder Ja, die had ik, maar die heb ik ont bonden, omdat de techniek achteruit ging en de mensen ook zeer onregelma tig kwamen trainen. Ik ben nu van plan e.en nieuwe compagnie (groep) te men. Waarschijnlijk ga ik in september met vijf professionelen werken, die alle maal de Academie hebben afgelopen. En verder drie mensen uit de ontbonden groep, die nog constant vier avonden in de week komen trainen. Als dat zou door gaan, ben ik wel helemaal gelukkig. Wat probeer je met ballet by je leerlingen te bereiken? Dat ze hun lichaam leren ontdekken. Dat ze zich anders gaan leren bewegen en dat ze gevoel krijgen voor hun li chaam. Je moet niet overhaast te werk gaan. Ze verbeteren hun houding. Ook muzikaal steken ze op, omdat ze moeten luisteren naar maat en ritme. Belangrijk vind ik ook, dat ze door ballet meer gevoel krijgen voor andere kunstuitingen. Ze kunnen bijvoorbeeld beter een modern schilderq waarderen. Techniek Je leert ook veel techniek gewoon. Ik ben me zelf nogeens een keer rot ge schrokken. Ik liep met een koffer bij de Doelensteeg in de richting van de Witte Singel. Het was donker en bij het brug getje stonden twee knullen van een jaar of zeventien. De een vloog opeens naar m'n hals en de ander naar m'n koffer. In een flits wist ik me eruit te draaien en liep in een noodgang terug. Ik was helemaal van streek en voelde me een heel klein kind, maar dacht ik later, als ik geen lichaamstechniek had gehad, wie weet, wat er wel niet was gebeurt. Nou, ergeren niet natuurlijk, maar ik straat ook vaak. Dan zit ik in de zomer kijk er wel naar. Vooral als ik naar een dancing ga. Dat doe ik graag. Niet om lekker door te zakken, maar om te kij ken, Hoe de menens zich bewegen. Op terrasje en kijk naar de voorbij gangers. Ik bekijk mensen altijd. In de trein krijg ik er wel eens ruzie door. Het valt me ook op, hoe onelegant tegen woordig de jeugd zich beweegt. Vaak bewegen de ouderen zich nog eleganter dan de jongeren. Als ik tieners in de les heb, is het vaak abominabel om aan te zien. Spelenderwijs probeer ik de houding van mijn leerlingen te verbeteren. Als ze ergens mee bezig zijn, zeg ik constant: rug recht. Wanneer ik de jongeren be kijk, krijg ik vaak de neiging ze toe te schreeuwen. Om te roepen: doe wat. Ga rechtop lopen en heb geen minderwaar digheidscomplex, omdat je lang bent, want lang is net zo mooi als dat je kort bent. Het ligt er maar aan. hoe het gebruikt, het gekke is, dat als ik dergelijke hou dingen zie, ik erdoor word geïnspireerd. Volgens mij is het geestelijke luiheid van deze mensen. Hun bovenkamer (ze wijst naar haar hoofd) werkt niet zo. Dat is een heel kwalijk ding. Ik maak geen onderscheid. Ik vind het allebei even fijn. Ik geef net zo graag kleuterlessen als dameslessen. Het komt allemaal van binnen uit m'n hart. Ik heb een groep dames. Daar zitten er bij van 52. Ze zijn erg gelukkig met hun ene uurtje in de week. En dan ben ik ergens ook al weer gelukkig. Ik heb gehoord, dat je misschien uit de muziekschool moet, omdat men last van je heeft, als er bene den wordt gespeeld. Ben je op zoek naar een andere ruimte? Marjolein lacht en zegt: 'n fantastisch probleem, wat je daar aansnijdt, hoor. Op zoek naar ruimte? Ik was op zoek. Mijn school is totaal onafhankelijk van de Muziekschool. Vorig jaar zomer wa ren er plannen om de Balletschool te gaan inlijven. Dat ging me maar vrese lijk aan het hart. Ik stond voor de keus: inlijving of eruit, maar ik kon niet met 300 leerlingen op straat gaan staan. De 15-jarige termijn van de vorige directrice was echter af gelopen en ik ben er eigenlijk zomaar ingekomen. Toen zeiden ze: je moet naar andere ruimte gaan zoeken. Ambtenares Er volgden eindeloze discussies. Het voorstel werd: de Balletschool wordt onderafdeling van de Muziekschool en de gemeente zorgt voor een ander lo kaal. Ik zei: ik wil niet. Ik was een en fant terrible. Dat ben ik nog steeds. Daar ging m'n hele hebben en houen. Ik wou geen ambtenares worden. Ik heb deze school zelf opgebouwd. Ik zou adjunct-directrice worden en een vast salaris krijgen, maar dat salaris was abominabel. Een timmerman of een aannemer verdient nog het dubbele. Na lang wikken en wegen, dacht ik: ik heb geen andere keus. Ik heb enorm getwijfeld, maar het kon niet anders. Als ik niet wide, ging ik eruit. De zaal zou komen in de vroegere school voor BLO-nazorg aan het Pieterskerkhof. Ze waren allemaal zeer verrast, toen ik zei: akkoord. In september 1968 kreeg ik een brief van wethouder Sannes, waarin stond, dat de gemeente het financieel niet kon bolwerken. Ik heb een maand later op verzoek nog een begroting inge diend, maar daarna heb ik niets meer gehoord. t de i i ballet-mln- Nou, het komt er een beetje in. Op het ogenblik is het een modegril. Ik heb nu al nieuwe inschrijvingen voor september. Overal in Leiden en omge ving word ik gevraagd om balletles te geven, zoals door de hervormde jeugd raad in het gebouw Leython aan het Levendaal. Daar ben ik wel voor te Ik vind het wel een beetje beangstigend. Iedereen wil opeens ballet. Het gaat te snel voor mijn gevoel. Toch is ballet ge woon noodzakelijk. Het hoort bij de op voeding. Net als vroeger muziek. Raadgevingen van dierenparkdirecteur Louwman te Wassenaar EEN AAP IS GEEN HUISDIER Vlieders en blijvers „Als de mensen wat meer van die- rengewoonten afwisten zouden ze niet zo snel ingrijpen. Het is eigenlijk alle maal erg eenvoudig. Er zijn twee soorten vogels: nestvlieders en nest blijvers. Tot de eerste soort behoren b.v. eenden. Je ziet ze vaak: een moeder en daarachter een rij kleintjes. Dreigt er gevaar, dan stuiven de jongen uit elkaar en gaan plat tegen de grond liggen. Is het gevaar geweken, dan zoekt moeder het grut weer op. Zie je eens zo'n eenzaam kleintje, dan kun je er wel op rekenen dat vlakbij een angstige moeder zit te wachten tot je weer weg bent. Het best is om even weg te lopen en van eeri afstandje toe te kijken. Vooral niet overhaast ingrijpen. Dat geldt ook voor haasjes. olieslachtoffers en door kou bevangen dieren. „Sommige mensen hebben de ge woonte brood uit de auto te gooien. Natuurlijk komen daar meeuwen op af. Ze vliegen zich vaak bij het duiken naar het brood te pletter tegen de auto's. Ik hoop altijd r niet zelf gaat prutsen s Je kan veel beter naa arts gaan." dat men Het dorp „We moeten een scherp onderscheid maken tussen tamme en schuwe die ren. De tamme zqn niet bang en niet in staat zelf voedsel te vinden. Het zou gewoon moord zijn ze los te laten. Daarom houden we ze hier. De schuwe kunnen we wel loslaten. Die komen heel vaak weer aan waaien. We hebben een paar jaar ge leden eens een reiger gehad. Als het vriest of slecht weer is, staat hq by het bruggetje op de bewaker met de emmer vis te wachten. Hulpeloos Nestblijvers zqn die hulpeloze vo geltjes, die met een open bek om eten zitten te piepen. Ze zijn na drie In de dierentuin is in een afgelegen hoekje waar geen publiek komt een invalidentuin ingericht. De heer Louwman noemt die hoek „Het dorp". Er lopen vogels met geamputeerde vleugels, dieren met verkeerd gezette poten. Ook worden er nogal eens jonge zeehondjes binnengebracht. Het aan tal moederloze zeehondjes blijkt bij zonder hoog te z\jn. De heer Louw man verklaart: „In tegenstelling tot de meeste andere dieren zwemt moe der zeehond haar jong achterna. Aangezien er nogal veel tweelingen Over apen en krokedillen Het is tegenwoordig mode om er een zo exclusief mogelijk huisdier op na te houden. De exotische papa gaaien zqn een bekend voorbeeld. Maar ook aapjes vinden gretig af trek. De eerste gedacht: zo'n schattig klein aapje, dat ik zelf mag voeden en de fles geven. En kleertjes aan trekken. Denk eens even aan alle dwaze streken die het zal uithalen. Ja, ja. De heer Louwman denkt daar an- Je kunt hem niets verbieden. Hq moet klimruimte hebben en die vindt je nauweiqks in huis... ook worden apen gevaarlijk als ze groot zqn. Dat ia wel te verklaren. Hij ziet het gezin waarin hij is op genomen als zijn eigen familie. Daar van wil hij, net als in de apenwereld, de leiding krijgen. Hq zal er ook voor vechten. Die beesten hebben grote hoektanden waarmee ze iemand levensgevaarlijk kunnen bqten. Er zijn al heel wat mensen in het zieken huis beland. Als de mensen me raad vragen over hun aapje, dan raad ik ze altqd aan het boekje Apen in huis van Jan van Rheenen te kopen. Ik krqg vaak apen hier. De eige naar heeft de aap gekocht toen hq klein was, Wordt hq echter groot en onhandelbaar dan gaan de mensen eraan kapot en brengen ze hem maar Op een dag voelen we het allemaal: de lente zit in de lucht. Het voorjaar brengt jong leven met zich mee. Vele mensen kunnen het in huis niet meer uithouden en trekken de natuur in. En er zullen weer honderden wande laars zqn die op hun voorjaarstochten een zielig jong vogeltje of haasje vinden en met diep medeiqden prompt besluiten het mee naar huis te nemen om het daar groot te brengen. AI klinkt het hard, in de meeste gevallen zqn deze jonge dieren er veel meer mee gebaat als „de lieve mensen" hen aan hun lot overlaten. De heer J. W. Louwman, directeur van het dierenpark Wassenaar, kan daarover heel wat vertellen. Hq krqgt per jaar grote hoeveelheden gevonden, ver ongelukte of nlet-meer-gewenste dieren in zqn dierentuin. weken hun nest uitgegroeid. Als ze uitvliegen kunnen ze al aardig voor zichzelf zorgen, ook al zien ze er nog wat onbeholpen uit. Mensen nemen zo'n diertje mee en proberen het zelf op te voeden. Vaak mislukt het, dan brengen zij het ten- einderaad maar bij ons. Het ellendige is dat, als je zo'n diertje eenmaal hebt aangeraakt, het niet meer wordt geaccepteerd door de moeder." Het zijn echter niet alleen jonge dieren die in Wassenaar terecht ko men. Er zqn ook heel wat veronge lukte dieren die er een gastvrij ont haal vinden. Reigers, die tegen elek triciteitsdraden zqn gevlogen, stook- ivorden geboren moet zy kiezen welk jong zy zal volgen. Het andere wordt afgestoten en spoelt hulpeloos op het strand aan. Die moederloze zeehond jes worden „huilers" genoemd. Als ze binnen 24 uur gevonden zyn, kunnen we ze nog wel redden. Ze krygen heel vette melk: een room- oplossing met gemalen vis, vitaminen en hormoonpreparaten. De werpplaatsen van zeehonden in Nederland zqn de Zuidhollandse en Zeeuwse eilanden en de Wadden. ders over: „Ik raad het de mensen altqd af. Baby-aapjes zqn inderdaad erg leuk. Ik heb er zelf wel eens een in huis. De moeder geeft hem dan geen melk en we moeten hem dan wel zelf voeden. Maar de mensen vergeten dat het geen baby-aapje blijft. Ten eerste is het onmogeiqk om het dier zindelijk te krqgen. De kleertjes vindt hij heus niet leuk en bovendien stinkt hq geweldig." Op dat ogenblik komt er een op passer voorbq met het kapotte hobbel paard van de mensaap. „Een aap heeft beweging nodig. Cico Mevrouw Bodrq-Schouten uit de Leidse Jan Vossensteeg heeft daar echter helemaal geen last van. zq is erg gelukkig met haar 2 jaar oude aapje Cico. Zij houdt er ook 4 papagaaien, een hond en een kat op na en het bevalt haar best. Cico is niet zindeiqk en maakt alles kapot wat hq in zijn handen krqgt. Daarom zit hij dan ook in een kooi in de huiskamer. Maar mevrouw Bodrq en haar gezin zqn gewoon lief voor hem en willen hem zeker niet kwijt. Apen zijn echter niet de enige die ren die men tegenwoordig zo graag als huisdier aanneemt om ze later naar de Wassenaarse dierentuin te brengen. Krokodillen wil men nog wel eens in huis nemen. Die zijn ook zo leuk niet meer als ze anderhalve meter lang zqn. De heer Louwman vertelt: „In Den Haag woont een aannemer die een antiloopje in zijn huis heeft rondlo pen. Hq vindt zo'n diertje in de huis kamer heel gewoon, zq'n behang is tot op 1.50 hoogte helemaal opgevreten en van het bankstel is niets meer over. Je moet er alles voor opofferen en noem dat maar gewoon." Daar is het ook een Hagenaar voor.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 11