S)e £<2icl6e6ou^cimt Meerderheid wijst prijsstop af Roolvink belooft verhoging van sociale bijstand JA CHT op REUZENSLANG Nixon zegt steun toe aan Berlijn Geboren i Israëliërs^ j nemen macht over KOEL ONTHAAL VOOR MOTIES Wedstrijd in Amazonegebied Schrijversbal gaat gewoon door Vertraging rij-examens door griep en sneeuw Fusie lussen Nillmij en Eerste Ned. Moeder zweeg 18 jaar over dood baby Op doorreis ALLON OF DAJAN? Cairo vreest spectaculaire aanval naar Italië Oekrainse bisschoppen gearresteerd JAMIN Astronauten Apollo 9 zijn ziek .Soekarno is ziek man PAPENGRACHT 32-LEIDEN POSTBUS 11. TELEFOON 20935 REDACTIE 20015 en 25594 ADVERTENTIE AFDELING 20826 GIRO 10 30 08 Bank: Amro-Bank N.V„ Leiden DIR.: C. M. DRAB BE J. F. J M. KOENS HOOFDREDACTEUR: L C. J. ROOZEN KLACHTEN bezorging tel. 33839 (18.00—19.00 uur) ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p.w. i jo, p. mnd. 4.70, p. kwart, 14.10: fr p post 16 95 ADV. (excl. B.T W.) 22 ct p. mm Telefoontjes 2,- DONDERDAG 27 FEBRUARI 1969 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VEEL BEWOLKING Veel bewolking met bier en daar enige sneeos* Zwakke tot matig» wind tussen noordoost en OMt Vannacht lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt, morgen overdag ongeveer dezelfde tem peraturen al» vandaag. 60e jaargang, no. 17.685 Pen en publiek volgden tot diep ht de nacht het prijzendebat. (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG. Er komt geen algemene maatregel tegen de prijsstijgingen. Wel zal minister De Block (Economische Zaken) op korte termijn beslissen over een aantal maatregelen tegen te hoge prijzen. Dat werd gisteren duidelijk tijdens het prijzendebat in de Tweede Kamer. Minister De Block kreeg voor zijn prijsbeleid de steun van de regeringspartijen. Een motie van de oppositie, waarin om een algemene prijsmaatregel werd gevraagd, maaktbij de stemming geen enkele kans. De hele Kamer loonde zich bezorgd over de forse prijsstijgingen. De oppo sitie vond de goed bedoelde woorden van mm»ter De Block niet genoeg, maar toonde zich teleurgesteld over het ach terwege blijven van krachtige maatrege len ter beteugeling van de prijsontwik keling. Minister Roolvink (Sociale Zaken) kon wat tevredenheid aan de oppositie ont lokken, want hij kwam met enkele toe zeggingen ter verbetering van sociale uitkeringen. Uitkeringen ingevolge de arbeidsongeschiktheidswet aan invaliden zullen per 1 januari met 4 percent om hoog gaan. De minister toonde zich ver der welwillend tegenover verdere ver hoging van het minimumloon, waarover de Stichting van de Arbeid gauw zal beraadslagen. Ook de kinderbijslag zal stijgen met 3 pet. De oppositie kwam met vijf moties, waarin een uitspraak van de Kamer werd gevraagd over: E enalgemene prijsmaatregel (de mi nister wil deze als stok achter de deur houden); een verhoging van het wettelijk mini mumloon tot 142.per week; verhoging van de bijstandsuitkeringen, hetgeen een zaak van de gemeenten is; uitstel van de accijnsverhoging, die voor 1 juM op het program staan; uitstel van de huurverhoging van 1 april tot tenminste 1 juli. P.v.d.A., D '66, PSP en PPR dienden deze moties in. De regeringspartijen rul len deze moties koel ontvangen. r verslaggevers) AMSTERDAM Het schrüversbal, waarmee vrijdagavond de Boekenweek wordt geopend, zal ondank» telegram men, brieven, commentaren en protesten rehouden worden in de sfeer van het „Palais du Pape". Gisteren is in Amsterdam een infor matief gesprek gevoerd met burgemees ter Samkalden. die geen aanleiding zag tot een of ander verbod. In de middag hebben vertegenwoordigers van de Ver eniging ter Bevordering van de Belangen des Boekhandels, de Nederlandse Boek verkopersbond en de Koninklijke Ne derlandse Uitgeversbond epn „excursie" gemaakt naar Vijfhuizen, waar aan de versiering wordt gewerkt. Nadat zij de decoraties hadden bezichtigd, zeiden de delegaties geen reden le zien om de oorspronkelijke opzet te veranderen. Bij de telegrammen „contra" is ook ten protest van het Michaëllegioen, dat „als groepering van duizenden geloofs- getrouwe rooms-katholieke staatsbur gers" een beroep op burgemeester Sam kalden doet om deze ..openbare beledi ging" te voorkomen DEN HAAG Met ingang van 1 maart zal de telefonische nieuwsdienst, die door het ANP wordt verzorgd, de gehele dag te beluisteren zijn. De „Ge sloten tijd" op maandag tot en met vrij dag van 9 tot 12 uur 's morgens zal dan xijn opgeheven. Voorlopig op het tele foondistrict 's-Gravenhage na kan met in het gehele land het laatste nieuw in het kort vernemen door 't nummer 06222-333 te draaien. RIO DE JANEIRO (AP) In de wildernissen van het Ama zonegebied maken Brazilianen en buitenlanders jacht op een reuzenslang, die misschien de laatste van zijn soort is. Ver scheidene expedities jagen er op de „cobra grande" en pro beren elkaar de 1 .Amazonegebied, werd het enorme monster waargenomen door de Itali aanse bioloog Bruno Falci in het zuiden van het district het vangen v tige serpent. i hel i Men meent dat het gejaagd. Rondonia. Hij beschikte niet behoort tot het geslacht van de Falci is naar Brazilië terug- over de middelen om de slang anaconda's. Gewoonlijk zijn gekeerd om aan de jacht deel n pro- le vangent maar besloot hem die veel kleiner en jagers tin bjj ook niet te doden, hij maakte geleerden achten het mogelijk, nodige bij zich usach- enkele foto's van de slang, ter- dat de reuzenslang wijl hij sliep nadat hij blijk- laatste dan toch een vi had laatste van zijn soort is- In t i. Ditmaal heeft hij het i de slang te niet de vangen en naar een dierentuin van de in Europa te brengen, maar hij één van de velen die te Belem be- de ,cobra grande" zoeken. DEN HAAG (ANP) De griep en de sneeuwval zijn er oorzaak van, dat aan vragers van een rij-examen in een aan tal gevallen rekening zullen moeten hou den met vertraging. De directie van hel. Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewij zen zegt hierover: „Nadat de alom heer sende griep reeds storend had gewerkt op het afnemen van de rij-examens, werd door de extreme sneeuwval, die het examenrijden op vele plaatsen on mogelijk maakte, verdere vertraging in het afwerken van de examens veroor zaakt. Dit was in het bijzonder langs onze oostgrens en m Limburg het geval, doch ook zij het in mindere mate elders. Door de examinatoren van het CBR werden, voor zover mogelijk, wel de theorie-examens alvast afgenomen. Aanvrager: rij-examen zullen dr .1 gevallen rekening moeien houden dat de behandelingstijd door bovengenoemde oorzaken enigszins zal uitlopen". President Nixon, kort na zijn aai komst in West-Duitsland, tezame met bondskanselier Kiesinger. BRUSSEL (ANP) Een oproep voor militaire dienst voor een jongeman in Luik heeft zijn moeder ertoe gebracht bij de politie op te biechten, dat haar kind als baby was gestorven en dat ze dit overlijden 18 jaar geheim had weten te houden. Hij is in 1951 gestorven aan brand wonden, toen zijn oudere broertje met lucifers spelend zijn wiegje in brand had gestoken.", zo verklaarde de vrouw. Zij had zelf het brandje geblust en het lijkje verborgen in een bouwval in een steeg. Aaan haar buren had ze verteld dat zij het kind bij familie had uitbesteed. Haar man had haar kort voor het ongeval verlaten en was nooit meer komen op dagen. Het oudere broertje had in de loop der jaren het tragische voorval ge heel vergeten. Toen dezer dagen een oproep voor militaire dienst op naam van haar over leden kind arriveerde, achtte de vrouw het beter de zaak aan de politie te mel den. Zij is, hangende een nader onder zoek, op vrije voeten gelaten. Het „Maagdenhuis" in Amsterdam, waar de administratie van de universiteit van Amsterdam is gevestigd, is gesloten in verband met de plannen van de studenten om dit gebouw te bezetten, ledereen moet een collegekaart tonen om binnen gelaten te worden. De meisjesstudent ox> de Joto kon dit niet en haar werd de toegang geweigerd. (Van onze correspondent) TEL AV1VDe dood van de Israëlische minister-president Levi Esjkol betekent, dat de macht nu eens en vooral naar het „sabrageslacht" zal gaan. het geslacht van de Israëlische politici, die in het Midden-Oosten geboren en getogen *»n. Hoeveel kandidaten er ook op papier mogen staan, dc twee personen die in feite al» opvolger in aanmerking komen ztfn Mosje Dajan, de minister van Defensie, eu Ylgal Allon, de pas benoemde vice-minister-president. Hoewel Daian, de populaire held, de verpersoonlijking is van Israël voo gehele wereld, maakt Allon toch de n te kans. De pas verenigde socialistische Patlj staat achter hem. Allon wordt be schouwd als de bekwamere en even wichtiger politicus, taktisch in de om gang met collega's in de coalitie, bo vendien iemand die in staat is de een dracht die Israël nodig heeft, te bewa- Allon was al voor de Suez-crisis politi cus, maar zijn militaire loopbaan staat velen nog even levendig voor de geest als die Dayan. Allon, die 50 jaar is, kwam in 1931 bij de illegale Hagana, en stond van 1945 tot 1948 aan het hoofd van de Palmach-commando's. Geduren de de oorlog van 1948 hield hij de jonge Gamel Abdoel Nasser gevangen, en vol gens de Israëlische verhalen vochten de beide soldaten, die toen in de politiek in opkomst waren, het samen uit. Net zoals Daian, die drie jaar ouder is, is Allon een zoon van het land. Bei den studeerden af aan landbouw hoge scholen in Israël, maar Allon ging nog een stapje verder door filosofie, politie ke wetenschappen en exonomie te gaan studeren in Oxford. Hoewel verschillend van aard, heb ben Daian en Allon toch veel gemeen. Veel dat in stabielere tijden zou kun nen leiden tot een verbetering van de Joods-Arabische betrekkingen. Ze zijn onder andere hierin anders dan de politic van Esjkols igeneratie dat ze opgegroeid zijn in een klimaat waarin de Arabieren als iets vanzelf sprekend werden aanvaard. Zowel Dai an als Allon kennen uit Galilea, wat nog steeds voor het grootste deel het domein van de Arabieren is. Geen van beiden zal als minister-president de idee van het zionistische aanwezigheidsrecht van Israël of van de status van Israël als joodse staat opgeven, maar hun denken en gevoelens zijn, in tegenstelling tot diie van hun Oosteuropese politieke voor gangers, in zeer belangrijke mate die van het Midden-Oosten. Ais ze ooit tot (Van onze correspondent) BERLIJN In een toespraak tot door te vliegen het personeel van de Siemensfabriek te West-Berlijn heeft president Nixon van morgen de bevolking van West-Berlijn alle steun toegezegd. „Vier van mijn voorgangers als president hielden vast aan het beginsel dat Berlijn vrij moet blijven. Ik zeg u hier en nu. dat ik ook dit principe trouw blijf". President Nixon, die een bezoek in vertrouwen werd genomen in zaken van vitaal belang, zoals het non-pro liferatieverdrag. Nixon bracht ook een onverwacht bezoek aan de Duitse Bondsdag die onder voorzitter Kai-Uw# von Hassel in vergadering bijeen was. Met het bezoek aan Berlijn zou Nixon zijn verblijf in Duitsland afsluiten om Rome. Daarna volgt nog Parijs, waar Nixon met De Gaulle onder meer het probleem van het Midden-Oosten wil bespreken. Over deze kwestie heeft hij ook in Engeland van gedachten gewisseld vermoedelijk als voorbereiding van een uiteindelijke viermogendhedenconferentie. Vrouw in bad verdronken ORANJEWOUD (A.NP.). Een 20- jarige vrouw te Oranjewoud is dood in de badkuip gevonden. Vermoedelijk is zij tijdens het nemen van een bad onwel geworden en daardoor verdronken. De recherche heeft de zaak in onderzoek. WENEN (AFP) Het r.-k. persbu reau „Kathpress" meldt dat de katho lieke Oekrainse bisschop mgr. Basil We- lyczkovski door de Russische geheime dienst Is gearresteerd toen hij in Lwow een kamer binnenging om een zieke de bieoht af te nemen. Het persbureau had dit gehoord van ballingen uit de Oekraï ne, die in 1946 officieel is verboden en op last van de Russische autoriteiten werd opgenomen in de Russiscb-ortho- doxe Kerk. een conferentie komen; Ms ze ooit een nieuw patroon moeten ontwerpen, zal dit hen een goede start geven. In de Arabische wereld groeit de over tuiging dat Israël met de recente aan val op Syrië in een nieuwe en oorlog zuchtige gemoedstoestand is komen te verkeren. Als de dood van Esjkol enig verschil maakt, is het aldus de Ara bieren waarschijnlijk dat ze hierdoor agressiever dan ooit zijn geworden. Voorspellingen dat verdere en nog gro ter verwoestingen aanrichtende actie» van Israels nieuwe politiek van „actie ve defensie" volop in voorbereiding zijn, bereikte gisteravond een nieuw hoog tepunt met de voorspelling van Moham med Haikal. hoofdredacteur van AJ- Ahram, vertrouweling van Nasser en. het schijnt, een steeds belangrijker wor dende steunpilaar van het Egyptisch re giem. Hij waarschuwde het Egyptische volk over de televisie dat de Israëlisch» leiders nu een „spectaculaire zet" over wegen waarvan nog maar een maand gezegd werd dat die „militair en fy6iek onmogelijk" was. Hij zei dat ze er over dachten op gro te schaal het Suez-kanaal over de ste ken en door Egypte naar Caijro te mar cheren. „We moeten ons realiseren, zei hij, „dat we hier te maken hebben met „maniakken" die tot zulke extremistische daden gedwongen werden omdat ze niet tot vrede volgens hun eigen de konden komen". (ADVERTENTIE) bitterkoekjes 210 gram van 92 voor 82 niet te geloven voor die prijs! CAPE KENNEDY (Reuter) De Apollo-9 ruimtevlucht moet mogelijk een of meer dagen worden uitgesteld daar alle drie voor de vlucht aangewezen as tronauten lijden aan lichte keelpijn en neusverstopping. Dit heeft de medisch® leider van het Apolloproject, dokter Charles Berry, meegedeeld. Dr. Berry wil de toestand van de dr!» astronauten James Mc-Divitt, David Scott en Russel Schwelckart nog even aanzien, alvorens 'toestemming t« ver lenen of te weigeren voor de op morgen vastgestelde lancering. Alle 3 astronauten slikken geneesmid delen. Ook is hun aangeraden in het be- manningsverblijf te blijven en veel t« drinken. Technisch gezien is alles tot nog toa in orde, maar de ruimtevaartfunctiona rissen een herhaling voorkomen van de moeilijkheden op de reis rond de maan van de Apollo-7, toen commandant Wal ter Schirra kort na het vertrek een zwa re verkoudheid bleek te hebben opgelo pen en zich de hele reis beroerd voel de, terwijl ook de twee andere astronau ten in mindere mate verkouden waren. (Van onze financiële medewerker) DEN HAAG De Eerste Nederlandsche en Nillmij hebben besloten een fusie aan te gaan. Daartoe zal een holding worden opgericht onder de naam Eerste Neder landsche—Nillmij. De aandelen van deze holding zullen worden uitgegeven in ruil voor volgestorte aandelen Eerste Neder landsche en Ver. Nillmij in verhouding 100—100. Het dividend over 1968 zal bui ten de ruil worden gehouden. i de stad bracht, verklaarde 22 jaar geleden Berlijn voor het eerst ite hebben gezien. Velen leek het des tijds een stad zonder hoop en toekomst le zijn. maar deze pessimisten kenden de Berlijnse bevolking niet. U hebt deze stad weer opgebouwd, de schok van de crisis weerxtaan, het geloof in uzelf en in uw bondgenoten bewaard, al dus Nixon. De vraag waar de wereld thans Voor staat is niet of de Ameri kanen de verplichting tot verdediging van West-Berlijn zouden nakomen, maar hoe de uitdaging het beste wegge nomen kan worden, en hoe de weg naar een vreedzame oplossing van het probleem tan een gedeeld Duitsland kan worden gebaand. De status quo van Berlijn is niet bij voorbaat bevre digend. verre van dat. Laten we allen de toestand in Berlijn zien als een aansporing tot handelen. Nixon heeft gisteren bij zijn be raadslagingen in Bonn de Westduitse regering verzekerd dat ingeval van on derhandelingen tussen Washington en Moskou de belangen van de Westduitse regering ontzien zullen worden. Bonn heeft d« vorige Amerikaanse regering verw®t«n dat ze nooit door Washington DJAKARTA (ANP) „Soekarno is iiii een zieke man en heeft de neiging zijn gedachten te laten dwalen", zo heeft een van de hoge officieren die hein moet bewaken gezegd. De G7-jarige oud president „is niet langer de Soekarno, die we gekend hebben". Door zijn langdurige nierziekte is hij sterk verouderd en de eenzaamheid heeft hem geen goed gedaan en zijn geest ge broken. maar hij is niet geestelijk ge stoord. De eenzaamheid in het huis van zijn voormalige derde vrouw, de Japan se Ratna Sari Dewi, in Djakarta, heeft zijn persoonlijkheid sterk beïnvloed. Soe karno was gewend aan levendige ge sprekken met hoge buitenlandse gastei en nu mag hij alleen naaste familie leden en enige politiek onbetekenende oude vrienden ontvangen. Zo nu en dan wandelt hij in hemdsmouwen in zijn tuin en maakt hij een praatje met de be- I wakers over zijn verladen. van de jonge bewonderaars van prins Claus werd het te veel. Hij barstte In tranen uit tijdens een werkbezoek dat prins Claus bracht aan de Rotterdamse wijk Ommoord. Het gezicht, dat prins Claus trok, mocht de toestand niet verbeteren.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 1