S)e CcicbeSoii^cmt Arabische landen vrezen tegenacties van Israël Aanval van dooi plaatste verkeer in ons land voor nieuwe winterproblemen Benfica- Ajax op televisie Roof motief voor moord in Haarlem Zeven man in Irak ter dood gebracht JORDANIË LOOPT HET MEESTE GEVAAR Vier Arabische week eerder bijna terroristen aangehouden Weggooiziekenhuizen doelmatig en goedkoop In Leuven lever overgebracht Student1 wil Nixon ontvoeren PAPENGRACHT 32-LEIDEN POSTBUS 11. TELEFOON 20935 REDACTIE 20015 en 25594 ADVERTENTIEAFDELING 20826 GIRO 10 30 03 Bank: Amro-Bank N.V., Leiden DIR.: C. M. DRABBE J. F J M. KOENS HOOFDREDACTEUR L C J ROOZEN KLACHTEN bezorging tel 33839 (18 00—19 00 uur) ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p.w 1 10, p. mnd. 4.70, p. kwart. 14 10; fr p post 16 95 ADV (excl. B.T W.) 22 ct p. mm Telefoontjes 2,- DONDERDAG 20 FEBRUARI 1969 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN (Van erslaggevers) DEN HAAG Langzaam maar zeker be gint de dooi terrein te winnen op de vorst. De eerste aanvalspogingen brachten gis teravond en vannacht echter veel narig heid mee voor het verkeer. Sneeuw, ijs- regen, ijzel, onderkoelde regen maakten van vele wegen spiegelgladde ijsbanen. De bestrijding daarvan werd intensief ter hand genomen, maar soms was het onbe gonnen werk voor de strooiers om de zich snel wisselende natuurelementen onder controle te krijgen. Veel wegen bleven ondanks hardnekkig strooien vrijwel on berijdbaar. De Haagse politie heeft door de ontmoeting vorst-dooi een unicum beleefd. Door de bar slechte weersomstandigheden werd de politie gedwongen de surveillance met motorvoertuigen te staken. De elf politieauto's, die normaal in de nacht in Den Haag rondrijden, bleven van drie tot zeven uur binnen, evenals de speciale groepssurveillance. Deze maatregel wordt ge middeld één keer per seizoen genomen. Oor zaak van het staken van de politiesurveillance was een ware ijsregen, die de straten in een ommezien in de mooiste maar ook gevaarlijke ijsbanen had omgetoverd. Bij Zoetermeer raakte vannacht m de stuif sneeuw de heer A. J. S. met zijn auto in een slip op de gladde rijksweg. De wagen botste tegen een paaltje en vloog vervolgens op een boom. Met diepe vleeswonden in hals en ge zicht kroop de bestuurder uit zijn totaal ver nielde wagen. Door een passerende automobilist werd hij naar een arts gebracht. Na behandeld te zijn kon de man naar huis gaan. Bevroren sneeuw en onderkoelde regen legde het vrachtwagenverkeer bij de grensovergang Wernhout volkomen lam. Tussen Brasschaat en Wernhout ligt in de langs de weg lopende sloot een aantal vrachtwagencombinaties, tien tallen andere autokolossen staan schots en scheef over de hoofdweg. Men had in België kennelijk niet op ijzel en bevroren sneeuw ge rekend. er was dan ook in het geheel niet gestrooid. Een file auto's van ruim vijf kilo meter stond vanmorgen tussen Wernhout en Zundert. Vele binnenwegen in Brabant en Limburg waren vanmorgen nog altijd volkomen onberijdbaar. In Zuid-Limburg stond de thermometer van morgen om ongeveer negen uur al vijf graden boven nul. Op dat ogenblik vroor het echter in Groningen nog vijf graden. De zachte lucht wint echter gestaag terrein en zal vermoedelijk vanavond ook de noordelijke provincies hebben bereikt. Narigheid is echter weer, dat zich boven de langzaam smeltende sneeuw op vele plaatsen in ons land mist zal vormen. Bar en boos In het uiterste noorden van Groningen werd het door de sneeuwval van de afgelopen nacht en de stormachtige wind bar en boos. Tal van dorpen in dit gebied zijn momenteel niet of nauwelijks meer bereikbaar door de hoog op gestuwde sneeuwmassa's. De Damster Autobus maatschappij te Appingedam, die de busdien sten onderhoud tussen de kleine dorpjes en gehuchten, kon er niet meer doorheen komen. De sneeuw lag hier vaak meer dan een meter hoog „Het is daarbuiten noodweer op het ogenblik. Het is thans nog erger dan vanmor gen vroeg, toen we het nog probeerden", aldus het commentaar van de directie van de auto- busonderneming. Een andere autobusdienst te Groningen meldde voor vele lijnen vertragingen. De luchtvaart maatschappij NLM heeft de vluchten vanaf Eelde praktisch moeten staken. Dak ingestort Door het gewicht van de sneeuwlaag is in Eysden het dak van een bioscoop ingestort. In Maastricht bezweek een glazen lichtkoker van een modehuis onder het gewicht van de sneeuw vracht en stortte midden tussen de kostuums en jassen. Bij een landbouwer in Montfoort zakte het dak van de koestal in. In Klein- Haasdal werd een loods verpulverd onder een laag sneeuw van minstens een ton gewicht. Een meisje liep verwondingen op door een neerstortende dakpan. Tussen de bananen, sinaasappelen, mandarijnen, produkten van zeer zonnige landen, staat als een ijzige wachter de man, die aan de tropische vruchten nog wat hoopt te verdienen. Noodza kelijke moedigheid dus OVERWEGEND LICHTE DOOI De weersverwachting, meegedeeld door het KNMI, geldig tot morgenavond: Bewolkt, maar geen regen van betekenis, met op vele plaatsen mist. In hoofdzaak zwakke tot ma tige wind tussen zuidoost en zuidwest. Overwegend lichte dooi. HAARLEM (ANP) Vannacht om half één heeft men In een bouwkeet in Haarlem het Ifjk aangetroffen van een man, die naar de politie vermoedt door wurging om het leven is gekomen. Tevoren moet hU met een fles op het hoofd zijn geslagen. Het slachtoffer is ongeveer 65 jaar oud. Het motief Is, vol gens de politie, beroving. OP VAKANTIETRIP Moeder en enig kind omgekomen bij autobotsing (Van onze correspondent) PARIJS Op de autoweg Roubaix- Parijs, ter hoogte van Amiens zijn de 23-jarige mevrouw G. Herrewer en haar- enig kind dochter Marleen van twee jaar, op tragische wijze omgekomen bij een autoongeval. De vrouw vergezelde haar man een vrachtwagenchauffeur bij een Roosen- vaalsbedrijf en expeditiebedrijf NV sa men met haar dochtertje op een rit naar Parijs. De auto van de heer Herreweg (24) botste door nog onbekende oorzaak op een tegemoetkomende vrachtwagen. De Nederlandse chauffeur werd slechts licht gewond, zijn vrouw en kind moesten met zeer enrstige' verwondingen naar een ziekenhuis worden gebracht, waar ze kort na aankomst zijn overleden. De heer Herreweg had zijn vrouw en doch tertje op zijn rit naar Frankrijk mee genomen als compensatie voor de plot selinge onderbreking van enkele dagen vakantie. Zijn werkgever vroeg hem in te vallen voor een zieke collega. Filmverslag (Van onze omroepcorrespondent HILVERSUM De N.T.S. zal heden avond van 18.36 uur tot 18.56 uur via Nederland I een filmverslag uitzenden van de gisteren gespeelde Europacup- wedstrijd BenficaAjax in Lissabon. Samensteller van dit filmverslag Is Martjjn Lindenberg en commentator is Ben de Graaf. Later op de avond, name lijk: van 22.45 tot 23-15 uur zal dit film verslag op Nederland II worden her haald en voorzien van een korte na beschouwing. BAGDAD (AFP) Vier militaire spionnen zijn vandaag gefusilleerd in Basman en drie burgerlijke spionnen op gehangen in de centrale gevangenis in Bagdad. Dit heeft radio-Bagdad van morgen bekendgemaakt. „De lijken van deze verraders zijn van ochtend tentoongesteld op het Tahrir- plein in Bagdad", aldus radio-Bagdad. De radio voegt eraan toe, dat de terecht- gestelden leden waren van een spiona- georganisatie ten behoeve van Israël. Zij hadden belangrijke militaire gehei men prijsgegeven. Radio-Bagdad heeft als namen opge noemd van burgers, die tot de strop ver oordeeld waren; Abdoellah Daoed Soe- leiman, Adboellah al-Jaboeri en Imad Hanoesj. De namen van de ter door veroordeelde militairen zijn opgegeven: Abbas Salloem, Raad Taha Achmed al- •Jenabi, Mohammed Ghafoer en Hamad En dit is de derde keer dat de doelman van Ajax, Gert Bals, zijn armen „in extase" kan heffen. De man, die zelf zo'n groot aandeel had in de zege van- zijn ploeg door zijn doel als een leeuw te verdedigen, staat erbij alsof hij wil zeggen: „Hoe is het mogelijk". Misschien heeft hij het ook wel gezegd, zoals zovelen die geen rooie duit meer gaven voor Ajax na de matige wedstrijd van een week geleden. Maar zie, Ajax vertornde zich in een geheel andere gedaante. In de normale vorm, en dat betekent op hoog niveau, van grote Europese klasse. Het op eigen veld gevreesde Benfica, dat slechts eenmaal in het Estadio da Luz een Europa-Cupwedstrijd had verloren, werd koelbloedig tot een beslissingswedstrijd gedwongen. Het „wonder van Lissabon" in woord en beeld op onze sportpagina. (Van onze correspondent, David Hiast) BEIROET. De Arabische landen Libanon voorop vrezen omvangrijke Israëlische represaillemaatregelen, maar in Israël krijgt men de indruk dat men daar voorlopig politieke munt wil slaan uit de reacties van de wereldopinie. Mochten deze reac ties niet leiden tot het gewenste gevolg, namelijk het staken van overvallen, dan lijkt een Israëlische vergeldingsactie niet te vermijden. Israël heeft Libanon reeds ge waarschuwd, maar Libanon ont kent dat het viertal, dat in Zlirich de overval pleegde, ook maar iets met het land te maken heeft. De Libanese pers suggereert dat het vliegveld van Damascus een concur rent van dat van Beiroet het Israë lische wraakdoel zou kunnen worden. (ADVERTENTIE) Grote klaverjaswedstrijd op VRIJDAG 21 FEBRUARI 8.15 u in de ALKEN BURCHT' te Roelofarendsveen. ZüRICH (AP-Reuter) De vier Ara bische terroristen, onder wie een meisje, die na de aanval op het El Alvliegtuig in Zurich gearresteerd zijn, waren al een week geleden op het vliegveld gezien, maar zijn toen, door een ongelukkige sa menloop van omstandigheden niet aan gehouden. Het hoofdbureau van politie in Zürich was telefonisch gewaarschuwd dat vier verdachte personen stonden te kijken naar het vertrek van een vliegtuig van de El Al bij een hek van een parkeerplaats, ongeveer op dezelfde plaats vanwaar de aanval ondernomen werd. Het hoofdbu reau kon door een mankement aan de ra dioinstallatie niet tijdig genoeg patrouil lewagens ter plaatsten sturen om een on Niet duidelijk hoe zij land binnenkwamen derzoek in te stellen. Het Is niet duide lijk hoe het viertal Zwitserland is bin nengekomen en hoe zij hun wapens heb ben gekregen. Zelf hebben zij ver klaard dat zij hun passen vernie tigd hebben toen zij binnen het land waren. In het hotelletje waar de vier hun intrek hadden genomen heeft men nog meer explosieven ontdekt. Het meis je dat bij de aanval betrokken was komt oorspronkelijk uit Gaza en is geëmi greerd naar Jordanië. Zij is onderwijze- De Zwitserse politie heeft voorts de identiteit onthuld van de Israëliër, die een van de aanvallers neerschoot. Het is de 23-jarige „ambtenaar van de Israë lische regering" Rachamin Mordechai. Volgens het Israëlische blad Maariv m Mordechai een held van de laatste veld tocht. Een Zwitserse regeringswoordvoer der heeft verklaard dat een rechtbank zal moeten uitmaken of Mordechai handel de uit wettige zelfverdediging. De Osservatore Romano heeft in eea kort commentaar de aanval op het vlieg tuig veroordeeld. De vier aanvallers zijn immers van Damascus naar Zwitserland gevlogen. Daar staat tegenover dat één van de vier zijn plaatsbewijs in Beiroet heeft gekocht. Maar het grootste gevaar loopt wellicht Jordanië, want een woordvoer der van het Palestijnse bevrijdingsfront in Caïro heeft om zo te zeggen Egypte, Syrië en Libanon „vrijgesproken" en Jordanië als land van herkomst ge noemd. De schuldige is in ieder geval het Palestijns bevrijdingsfront, of liever één van de drie stromingen daarin. Dit front is aanmerkelijk kleiner dan de grote concurrent El Fatah en beschikt over veel minder hulpbronnen. Daarom heeft het zich toegelegd op spectaculaire ope- Van onze parlementaire redactie DEN HAAG „We moeten toe naar een soort weggooizickenhuis", zei drs. Tilanus (CHU) gisteren in de Tweede Kamer bjj de behandeling van de begroting voor Volksgezondheid. Hij wilde met zijn opmerkingen bezwaar maken tegen de dure ziekenhuisbouw, waarmee ook veel tijd is gemoeid. Gewenst is een veel soepeler bouwwijze van geprefabridfeerde gebouwen met eei semi-permanent karakter. Door goedkopere bouw kan ook sneller aan vervangin worden gedacht. Nu is het zo, dat een ziekenhuis na tien jaar grondig moet worde gereorganiseerd en na 25 jaar eigenlijk totaal is verouderd. Minister Roolvink vond de opmerkingen van drs. Tilanus wel erg radicaal, maa /.ei anderzijds, dat in de ziekenhuisbouw geen dure monumenten tot stand gebrach moeten worden. Net als architecten hebben voorzitters van ziekenhuisbesturer wel eens de neiging een monument neer te zetten. Een flexibeler bouw, waarmee men meer kanten uit kan, verdient aanbeveling, aldus de minister. Mevrouw Veder-Smit (VVD) drong aan op een krachtiger bewaking van de dische kosten, die onrustbarend stijgen. Op de uitvindersbeurs ADVERTENTIE melk cn puur krokantjes 200 gram van 111 voor 99 niet te geloven voor die prijs! JAM1N raties die het in de publiciteit brengen. Egypte heeft alle verantwoordelijk heid Voor welke activiteit ook van de Palestijnse commando-organisaties. Jor danië vindt dat wat in Zürich gebeurd is geen terreur- maar een verzetsdaad is. Intussen heeft de Zwitserse ambas sade in Zürich een waarschuwing ge kregen, dat een bomaanslag gepleegd zal worden. Aanleiding voor Egypte om speciale bescherming te vragen. Libanon heeft ongeveer dezelfde ver klaring afgelegd als Egypte. Beiroet wil de V.N. en de Westelijke mogendheden langs diplomatieke weg uitdrukkelijk verzekeren dat het geen enkele verant woordelijkheid draagt voor de aansla gen op El Al-vliegtuigen. (Copyright Guardian - Het Binnen hof - De Leidse Courant). Vijfvoudige kindermoord in Johannesburg JOHANNESBURG (AP) De politie maakt jacht op de moordenaar van vijf kinderen, wier kelen waren doorgesne den en die daarna in brand werden ge- Buren in de wijk Riverlea bij Johan nesburg hebben verteld dat hun moe der, mevrouw Bogera Lefeura, 's avonds bij vrienden op bezoek was. De» nachts brak een buurman in toen hij rook zag opstijgen uit het kleine, drie kamers tellende, huis. BRUSSEL (ANP) In het academisch ziekenhuis te Leuven is een levertrans plantatie verricht, zo is woensdag be kendgemaakt. De lever, die is overge plant op een 42-jarige Belg, was afkom stig van een slachtoffer van een ver keersongeval. Ook een van de nieren van de donor is voor een transplanta tie gebruikt. Volgens de eerste berich ten is de toestand van ontvangende pa tiënt bevredigend. De overplanting werd verricht door een team onder leiding van prof. Morelle. LONDEN (AP) Een uit Ierland stam mende studentenleider die de organisatie van demonstraties tegen president Nixon tijdens diens bezoek aan Londen op zloh heeft genomen, heeft gezegd dat h|J Nixon wil ontvoeren, naar een vliegveld brengen en hem daar „in een Amerikaans vlieg tuig smijten". „Wij willen Nixon grijpen zodra de kans zich daartoe voordoet, hem uit de han den van zijn lijfwacht losrukken en naar Heathrow brengen". Aldus de 28-jarig« Edward Da voren, secretaris van de revo lutionair socialistische studenten federa tie. Volgens de Daily Sketch zou Da voren verder hebben gezegd: „Wij zijn met zo- velen dat wij gemakkelijk naar een Ame rikaans vliegtuig kunnen komen en hem aan boord smijten, wij willen Nixon, en als dat vechten met de politie betekent, dan zal er worden gevochten",

Leidse Courant | 1969 | | pagina 1