Griep? Chefarine „4" doet wonderen! KIESINGER SUST FRANKRIJK IN WEU-CONFLICT Eën leefregel voor alle franciscanen Kinderen vierden carnaval in kerk Aanwezig op zitting assemblee Bezorging van brood en melk blijft probleem China gelast beraad met Washington af Boos over vlucht van Liao Ho-sjoe Verlaging aftrekbare kosten bij loon- en inkomstenbelasting OPNIEUW DEBAT OVER PRIJZEN Kandidatuur B. M. Korsten te voorbarig Wrede Ham let Parkeerwacht mag meer bekeuringen uitschrijven .xaat de kleinen tot mij komen" WOENSDAG 19 FEBRUARI 1969 DE LMDSE COURANT BONN De West-duitse regering heeft een verzoeningsgebaar tegenover Frankrijk gemaakt in de hoop te kunnen bijdragen tot een oplossing voor i de crisis, die binnen we W.E.U. is ontstaan. Zoals bekend dreigt Frankrijk uit de W.E.U. te lopen, als zonder zijn toestemming bijeenkomsten worden gehouden. Gaullistische zcgsliden hebben intussen verklaard, dat Frankrijk de bijeenkomst van de W.E.U.-assemblee morgen en vrijdug in Parijs zal bijwonen. Bonn zal er niet een gewoonte van maken deel te nemen aan besprekingen van de W.E.U., al§ deze geboycot werd door Frankrijk. Eerder had een woord voerder van de regering zijn bezorgdheid van Bonn uitgedrukt over de crisis: „De bondsregering zal elke poging tot ver deze Europese samenwerking binnen het en verwelkomt beraadslaging binnen het raam van de W.E.U. De regering te Bonn had afgelopen vrijdag aan de besprekingen in Londen deelgenomen, „omdat volgens artikel 8 van het verdrag van de W.E.U. elke partner het recht heeft om een bijeen komst te eisen als hij van mening is dat BESNEEUWD LIMBURG (Van e r verslaggevers) MAASTRICHT Na de melkvoorzie- ningsproblemeu gaat nu ook de broodle vering in Limburg problemen opleveren, in vele gebieden is de sneeuw zo zwaar opgehoopt, dat er met de gewone brood wagens niet meer doorkomt. Net als de melkfabrieken zagen ook de diverse Lim burgse broodfabrieken zich genoodzaakt een noodregeling te treffen om de klan ten aan hun „boterham" te helpen. er een situatie ontstaan is die de vrede bedreigt", maar volgens de Westduitse regering was artikel 8 alleen ontworpen voor „bijzondere gevallen" en afgezien I van deze konden vergaderingen van de j raad alleen unaniem bijeengeroepen worden. De verklaring werd uitgegeven nadat bondskanselier Kiesinger terug gekeerd was van een lang weekend in Baden Wiirtemberg. Hij had nauwelijks zijn bureau bereikt of de Franse am bassadeur, M. Seydoux, stond al voor de deur om uitleg te geven over de houding van de Franse regering. Naar verluidt zou Seydoux Kiesinger gezegd hebben, dat Parijs bereid is „er een spons over te halen", als Duitsland „berouw toont". Toonde Duitsland dat berouw niet en blijft ermee doorgaan om Engeland de plaats van Frankrijk te laten innemen, dan kan het Frans- Duitse vriendschapsverdrag beter op gezegd worden. (Copyright Guardean-Binnenhof,- Leidse Courant). Gekaapte jachten in haven van Gau Sjau HONGKONG (AP) In Hongkong is vernomen dat de bemanning van de za terdag door de Chinezen gekaapte drie jachten uit Hongkong vast worden ge houden in een kleine havenstad by j Voorbijgaande schepen hebben gerap- j porteerd de hoge masten van de drie j jachten te hebben gezien in de Chinese haven Gau Sjau, juist ten noorden van j Macao. De vijftien opvarenden, onder wie vier 1 kinderen, zouden thans in Gau Sjau wor- j den vastgehouden „in afwachting van een onderzoek door de Chinese autoriteiten". Zoals bekend heeft China onlangs h> nota's aan Nederland en de Verenigde Staten de uitlevering van de voormalige tijdelijk zaakgelastigde in Den Haag Liao Ho-sjoe geëist. Deze uitlevering is door Washington, waar naartoe Liao is vertrokken, geweigerd. Prins Bernhard, zo te zien in een zeer monter praatje met enkele Afrikaanse studenten. Deze volgen als eersten een cursus by het „Radio Nederland Opleidingscentrum" in Hilversum. Olietank leeg, ambtenaren 'vrij (Van onze correspondent DEDEMSVAART Het grootste gedeelte van de ambtenaren werk zaam op de gemeentesecretarie en bedrijven in Dedemsvaart kreeg gisteren onverwacht een vrije mor gen. De centrale verwarming was namelijk uitgevallen, waarvan de oorzaak na onderzoek bleek te zijn een totaal lege olietank. De Shell, waarbij de gemeente een contract heeft lopen, moet op geregelde tij den de tanks bij alle gemeentege bouwen peilen en zonder opdracht steeds weer bijvullen.. Deze keer was dit niet geberd met als resul taat een steenkoud gemeentehuis. Burgemeester en wethouders, die dinsdagsmorgens plegen te verga deren bleven op hun post en be hielpen zich met een elektrische straalkachel. ADVIES COMMISSIE-HOFSTRA AAN TWEEDE KAMER ZEVEN PUNTEN TER BESTUDERING WARSCHAU. (A.F.P., Reuter, A.N.P.) Peking heeft een bjieenkomst tussen Chinese en Amerikaanse diplomaten in Warschau die morgen zou plaats hebben, afgelast in verband met de vlucht van de diplomaat Liao Ho-sjoe via Neder land naar de Verenigde Staten. Het zou de 135ste bijeenkomst z(jn geweest In Warschau, de enige plaats waar de Amerikanen rechtstreeks contact met vertegenwoordigers van de Chinese volksrepubliek hebben. In een verklaring van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Peking, die door de radio is verspreid, staat dat voor Peking de bijeenkomst „ongelegen komt als de Verenigde Staten een anti-Chinese sfeer scheppen". Niet gezegd is of en wanneer de Chinezen het overleg willen hervatten. In Warschau zei iemand van de Chinese ambassade dat de bijeen- j komst niet doorgaat omdat „de Ameri kaanse regering met instemming van de Nederlandse regering de Chinese ex- diplomaat tot hoogverraad had aan gespoord". De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, William Rogers, liet een verklaring uitgeven waarin hij de Chinese beschuldigingen met betrekking tot Liao Ho-sjoe van de hand wijst maar het betreurt dat de bijeenkomst is af gelast. De Verenigde Staten blijven bereid met de Chinese volksrepubliek te spreken over een overeenkomst voor vreedzame coëxistentie en om de dialoog met Peking op elk moment te hervatten. (Van parlementaire redactie Van c e parlementaire redactie) (ADVERTENTIE) i In Maastricht ondervond de broodbe- voorrading gisteren reeds grote moeilijk- i beden. De Maastrichtse broodfabriek kon met haar elektrische broodbezorgwagens niet meer in de buitenwijken komen. Niet alleen zwoegden de broodbezorgers met „sneeuwobstakels" op de binnenwe gen, velen moesten nog voor de tweede maal naar de fabriek terug. De afna- me bij de mensen was dusdanig groot, dat de normale voorraad niet voldoende bleek. Een verschijnsel, dat te wijten is aan het feit, dat vele kleine bakkers geen brood bezorgen. Ook de melkbezor- ging blijft nog vele problemen opleve ren. Het ophalen van de melk bij de boeren wordt met veel kunst en vlieg werk georganiseerd. De grootste moei lijkheden echter levert de distributie op. Met grote vrachtwagens, die geen bij- produkten, maa* slechts gepasteuriseer de melk vervoerden, worden de mees te klanten voorzien. In Heerlen en om geving moesten de huisvrouwen soms met de sneeuwschop de melkwagentjes proberen te bereiken. Hulp van sneeuwruimer Geneeskundige hulp met behulp van een sneeuwruimer werd dinsdag ver leend in Noorbeek. Een inwoonster van deze plaats had dringend medische hulp nodig en had daarvoor een beroep ge daan op een dokter in Gulpen. Deze kwam echter met zijn auto niet verder dan Ter Linden. Teruggekeerd in Gul pen heeft de dokter meteen een beroep gedaan op de sneeuwruimersploeg van de gemeente. Zonder aarzelen boden de ambtenaren van openbare werken hun diensten aan en een nieuwe tocht naar Noorbeek werd ondernomen. Het bleek geen sinicure, maar uiteindelijk werd het doel bereikt. Ook de mabulancewa- ren kon op die manier Noorbeek berei- De vier middelen, verenigd in Chefarine „4" - elk afzonderlijk al beroemd - wer ken tezamen nog beter en helpen vaak ook dan wanneer andere middelen falen. De combinatie is ideaal om pijn of griep snel en doeltreffend te bestrijden. NEDERLANDS INITIATIEF Burgemeester van Gouda (Van verslaggevi i de DEN HAAG De benoeming public relation adviseur B. M. Korsten tot burgemeester van Gouda, die naar zijn eigen zeggen te verwachten valt. wordt in Haagse politieke kringen hoogst onwaarschijnlijk geacht. Vast staat, dat de heer Korsten niet tot de sollicitanten behoort. De commissaris van de koning in in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, is met z'n informatiearbeid nog niet zover gevorderd, dat hij de minister van Bin nenlandse Zaken reeds een voordracht heeft doen toekomen over vervulling van de Goudse burgemeestersvacature. Mocht de commissaris een voorkeur voor de DEN HAAG (KNP) Negentien Ne derlandse franciscaanse congregaties met samen 10.000 zusters en broeders hebben één gezamenlijke leefregel aan genomen. De tekst van de deze fran ciscaanse leefregel is verschenen in de vorm van een fraai uitgevoerde brochu re. Hij wordt ook toegestuurd aan de Nederlandse bisschoppen en ter kennis van de Romeinse instanties gebracht. „De franoiscaanse leefregel" bevat eigentijdse omschrijvingen van het ide aal van Franriscus, het celibatair leven, de armoede en gehoorzaamheid, alsme de het leven in en toetreden tot de kloos tergemeenschap en het werk. Als volko men nieuw element stelt de nieuwe leefregel ook de mogelijkheid open, om voor een bepaalde tijd het leven van de gemeenschap tc deien en ermee sa men te werken. Het initiatief tot het opstellen van de nieuwe regel werd reeds drie jaar ge leden genomen door de generale en Politie-opt reden sneller door speciaal radionet provinciale oversten van franciscaanse congregaties. Een speciaal daartoe sa mengestelde commissie stelde een ont werptekst samen. Deze werd in meer dan 390 communiteiten van zusters en broeders besproken en van wijzigingen voorzien. De franciscanen, kapucijnen en conventuelen in Nederland konden deze tekst niet aanvaarden vanwege hun internationale verbondenheid. Zij hebben ieder eigen constituties die veel grotere compromissen bevatten dan deze Ne derlandse leefregel. Dit Nederlands intiatief op het gebied van intercongregalionele samenwerking trekt ook al sterk de aandacht van het buitenland. Een Engelse, Franse, Duit se, Italiaanse en Indonesische vertaling van de leefregel is dan ook al bijna ge reed. Deze nieuwe leefregel zal in de plaats komen van de oude kloosterre gel van Pius XI en de vele constituties van de afzonderlijke congregaties. De Romeinse instanties worden van deze nieuwe leefregel op de hoogte gesteld. Ofschoon Rome een dergelijke •erking van religieuzen zeer op prijs k^frag DEN HAAG. Een fiscale advies commissie onder leiding van oud-minis ter van Financiën, prof. mr. H. J. Hofstra, heeft aan staatssecretaris Grapperhaus (Financiën) een advies uitgebracht over nieuwe regelingen in de inkomsten- en loonbelasting met betrekking tot de aftrekbare kosten. Staatssecretaris Grap perhaus heeft het advies aan de Tweede Kamer aangeboden zonder dat de rege ring zelf reeds een standpunt over deze materie heeft bepaald. 1. De reiskostenregeling te ontkoppelen van de algemene kostenregeling voor inkomsten uit arbeid. 2. De grens van 600 gulden in de alge mene kostenregeling voor inkomsten uit arbeid te doen vervallen. 3. De algemene kostenregeling voor in komsten uit arbeid zo nodig van 5 op 4 procent terug te brengen. 4. Het basisbedrag van de algemene kostenregeling voor inkomsten uit arbeid te verhogen van 120 tot 150 gulden. 5. Het basisbedrag van de reiskosten regeling te verhogen van 120 tot 180 gulden. 6. De invloed van het woon-werkvervoer op de autokostenvergoeding te laten vervallen. 7. De autokostenvergoeding niet meer te doen gelden voor de werknemer, die met een eigen auto rijdt. Binnenkort is van de commissie-Hof- i advies over de tarieven en vrij- derlandse inkomstenbelasting een belas ting naar draagkracht wil zijn. Daarbij is het niet van belang van welke zijde (man of vrouw) de inkomsten zijn bin nengekomen. De structuur van het tarief laat daar om geen hogere aftrek toe dan 1200 gulden voor een gehuwde vrouw zonder kinderen met een volledige dagtaak buiten de gezinshuishouding. Een ver ruiming van de aftrek waardoor deze het bedrag van de besparende factoren van het huwelijk overschrijdt, zou in feite betekenen, dat een echtpaar met bijvoorbeeld 15.000 gulden inkomen min der belasting zou moeten betalen dan twee ongehuwden met het halve inko men (7500 gulden). Volgens de commissie is het duidelijk dat dit tot een onverant woorde belastingdiscriminatie zou leiden t.o.v. de andere gehuwden en t.o.v. de ongehuwden. ROME (Reuter) De Italiaanse toneelspeler en regisseur Carmelo Bene moet een boete van 180.000 lire (ruim duizend gulden) betalen, omdat hij naar het oordeel van een~rechtbank te Rome de actrice Marcherita Puratisch in Shakespeares Hamlet te hard zou hebben geslagen. Dit gebeurde in een door hem ingelaste scene, waarin hij, als Hamlet, haar, als Ophelia, herhaaldelijk in het gezicht sloeg. Volgens de klacht; van de actrice had zij na 25 voorstellingen wegens hoofdpijn ziekteverlof gevraagd, onder overlegging van een medische verklaring. Carmelo Bene had haar toen echter ontslagen. DEN HAAG Volgende week woens dag zal in de Tweede Kamer weer een debat plaatsvinden over de stijgende prijzen. De P.v.d.A. zal opnieuw aan dringen op een algemene prijsmaatre gel. Vorige week maakte minister De Block (Economische Zaken) bekend, dat in de periode 15 december tot 15 januari de prijzen met 3,5 procent zijn opgelopen. Hij beloofde het parlement hiervan een nadere analyse te geven. Deze in een brief vervatte analyse zal nu morgen de Tweede Kamer bereiken. Behalve minister De Block zal ook mi nister Roolvink (Sociale Zaken en Volks gezondheid) het debat volgende week bij wonen. Zijn aanwezigheid wordt nodig gevonden door de P.v.d.A., omdat door de prijsstijgingen veel mensen in de la gere inkomensgroepen in nood zijn ge raakt. „De bewindsman zal ons moeten zeggen welke maatregelen hij hiervoor genomen heeft of nog gaat nemen. De stijging met 3,5 procent is hoger dan wie dan ook had kunnen verwachten. Een algemene, prijsmaatregel blijft op zijn plaats", zo reageerde de P.v.d.A.-frac- tieleider drs. Den Uyl. Ook mej. Kessel (groep-Aarden) gaf uiting aan haar ongerustheid over de prijzen. Bij de minister van Volkshuis vesting drong zij er op aan de huurver hoging van zes procent te verschuiven naar 'n latere datum. De verhoging moet op 1 april ingaan. Mej. Kessel noemde een dergelijk uitstel één van de midde len om verdere kostenstijgingen tegen te gaan. Zij vroeg om een snel antwoord van de regering, aangezien bij eventue le goedkeuring van haar voorstel nog voor 1 april een wetswijziging nodig is. Het is overigens nauwelijks aan te ne men, dat de regering op dit verzoek zal ingaan. het successierecht te wachten. Werkende vrouw Het feit, dat de inkomsten van de man en zijn werkende vrouw voor de inkomstenbelasting worden samengesteld levert geen grond op voor het verlenen van belastingverlichting voor de wer kende gehuwde vrouw, zo meent de commissie-Hofstra. De commissie acht deze samenstelling juist, omdat de Ne- Minister Bakker op zoek naar 25 miljoen parlementaire redactie DEN HAAG - Minister Bakker moe i dit jaar binnen zijn begroting een extra 25 miljoen gulden zoeken. Dit gevolg van het graven van een geul stelt, zal het zich moeilijker kunnen v erenigen met de inhoud leel- m dr"[4oUert^' regd. «ld» dr._ F Vocting O.F.M. Cap I toUtl 150 mlljof„ gulden m„r gtmoeld gjjf ivankelijk werd geraamd. De be- Twee van de drie astronauten bij de komende Apollovluchten zullen een mimtepak dragen dat hen in staat stelt onafhankelijk vande cabine in de ruimte te bewegen. Het pak weegt zevenentwintig kilogram en de cilinder op de rug nog eens acht kilogram. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De parkeerwachters krijgen vanaf morgen meer bevoegdhe den. Vandaag mogen zij alleen maar parkeerbonnen uitschrijven voor dege nen, die te Jang hebben geparkeerd bij een parkcermetcr of tc lang hebben ge parkeerd. blijkens de parkeerschijf, in een blauwe zone. Vanaf 20 februari kunnen zij ook gaan optreden bij alle parkeer- en stopovertredingen. Toen sommige gemeenten overgingen lol het aanstellen van parkeerwachters, kregen deze zogenaamde transactiebe- voegdheid voor parkeerschijf- en par- keermeterovertredingen. Zij konden de automobilisten, die te lang parkeerden, meteen een boete laten betalen (als de automobilsiten zich lieten zien) dan wel een boetebon achter de ruitewissers aanbrengen. De bedoeling hiervan was, dat met behulp van parkeerwachters de naleving van de verkeersregels op een belangrijk punt als het parkeren inten siever en dus effectiever kon worden ge maakt. De toch reeds onderbezette poli tiekorpsen konden op deze manier wor den ontlast van een stuk routinearbeid. Gebleken is, dat de inschakeling van parkeerwachters aan haar doel heeft beantwoord. Daarom wil men de politie nog meer ontlasten door deze parkeer wachters ook te laten controleren op alle stop- en parkeerovertredingen. De parkeerwachter zal daarom voortaan parkeercontroleur gaan heten. Overtredingen, die voortaan ook door de parkeercontroleurs kunnen worden afgehandeld, zijn: een voertuig tot stilstand brengen op een trottoir, voetpad, fietspad of over steekplaats: overtreding van een stopverbod; parkeren waar dat verboden i6 op grond van het bekende blauw-rode bord; parkeren langs een doorgetrokken gele streep: een fiets of bromfiets verkeerd parke- e parlementaire redactie) DEN HAAG heer Korsten uitspreken, dan valt niet '(Binnenlandse Zaken) heelt aan te nemen, dat de regering didatuur-Korsten zal mede gezien in het licht van de publici teit, die de heer Korsten trok naar aan leiding van public-relationadviezen vooi leden van het kabinet-Cals. Ministerie van Marine in Lissabon verbrand LISSABON (AP) Een felle brand heeft het Portugese ministerie van Mari ne voor tweederde in de as gelegd. Alle beschikbare brandweermensen met hun materiaal werden naar de plaats van de brand gedirigeerd. Na drie uur was het vuur onder controle. king uitgevaardigd, die lot doel heeft de vaardigheid in het gebruik van het dienst pistool door leden van de gemeentepoli tie op peil te houden. Bepaald is, dat iedere politieman ten minste vier maal per jaar of zoveel meer als nodig is met zijn dienstpistool aan schietoefeningen moet deelnemen. De resultaten, die hij daarbij behaalt, moeten worden geregistreerd. Deze oefe ningen zijn erop gericht de politieman, die vaardigheid en die mentale instel ling te doen behouden, die hem in staat stellen bij de uitoefening van zijn dienst op een verantwoorde wijze te be oordelen, wanneer hij van zijn dienst pistool al dan niet gebruik zal maken. Benoemingen R'dam ROTTERDAM (KNP) De bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen, heeft in overleg met de provinciaal der re demptoristen, poter drs- F. H- Gossens C.ss.R., met ingang van 1 maart benoemd tot medewerker van het bisdom als con sulent voor pastorale opbouw. Tevens is hij vanaf die datum opgenomen in het college van diocesane „hoofden van dienst". Deze opdracht houdt in het geven van advies en eventueel van begeleiding bij processen van vernieuwing en veran dering. Speciaal waar het de opbouw van organisatievormen van de pastoraal in de dekenaten betreft. In nauw overleg met het diocesaan bestuurscollege zal hij daar werkzaam zijn, waar de plaatselijke in stanties een beroep op hem doen. De bis schop van Rotterdam heeft vervolgens op diens verzoek eervol ontslag verleend aan de heer J. F. M. van Neijenhoff, student te Nijmegen. De heer Van Neijenhoff treedt nlt de bediening en zet zijn studie dit jaar nodige bedrag niet al te veel pro blemen zal opleveren Het ligt onder meer in de bedoeling om te bezuinigen op de dijk bij de Markerwaard. Hieraan zou de minister al negen tien miljoen gulden verdienen. Met deze mededelingen ont krachtte minister Bakker het sombere, be toog van de PvdA-afgevaardigde Van Thijn. Deze had gezegd dat minister Bakker met zijn collega van Financiën aan het zwartepieten was geraakt, ..Een uitslag is niet te voorspellen, maar de anti-revolutdonaire minister Bakker zal (Von onze wel tolgeld moeten betalen voor de belas tingverlaging van de liberaal Witteveen". BREDA De jeugd uit de zei de socialist. Hij vroeg zich af of de Bredase wijken IJpelaar en wegenbouw misschien vertraagd zou moe- Mariaveld heeft gistermiddag ten worden of dat eventueel de kwaliteit een in de carnavalshistoric gaat worden verminderd. Ook vreesde drs uniek kindercarnaval beleefd- Van Thijn dat het openbaar bii Pastoor B. Vroklage. die in de den had, erwarmde ruimte. En zo vorstelden gistermiddag dui- >m een duizendtal kinderen zenden kinderen na de op- uaaaaw :e kunnen ontvangen. Het tocht de Mariakerk binnen, lage heeft in Mariaveld en eugdcomité. dat de organisa- -- - de kinderoptocht in gehore bracht. Mariaveld en IJpelaar in han- aantal kinderen, de kerk weer schoon opgeleverd. Het initiatief van pastoor Vrok- lage heeft in Mariavei geluidsinstallatie IJpelaar veel bijval, aanstekelijke carnavalsmuziek ook wel kritiek los geslagen. De voorzitter van het jeugd- bezuinigingen de dupe zou worden. „Dan stad bekendheid geniet blijft staatssecretaris Keizer zitten met de zwartepiet van Witteveen". meende hij Minister Bakker vond echter dat het alle maal zo n vaart niet loopt. „De beloofde 800 miljoen kilometer rijksweg voor 1973 komt er zonder enige twijfel", leidde »#n pertinente antwoord. het bulten te kond plan de optocht te laten volstrekt geen moeite veel waardering omdat liü uitmonden in een grote hos- zich in een gew zijn kerkgebouw tot een echt partij op het Mariaplein. Maar bevinden, want ontvangstcentrum voor de gistermorgen reed een geluids parochie wil maken, stelde de wagen door de wijken on de klei- bekend te maken, dat de op- aanvankelijk De jeugd had er blijkbaar actiecomité zei op de kritiek: Mariakerk open i carnavalsvierders, omdat tocht gezien de weersomstan- comité, geassiseerd door «ei w_« - dlgheden 2ou eindigen kt een ,Waar praten we eigenlijk gewijde ruimte te nog over als Jezus zelf zegt: ■ant er werd ge- Laat de kinderen tot mij gezongen dat het komen". Ik denk dat hij de lieve lust was. Een paar laat9te zal zijn geweest, die later heeft het jeugdactie- zich aan dit spontane kinder feest heeft geërgerd. sprongen

Leidse Courant | 1969 | | pagina 7