LEIDATO mening ■*1 LEIDATO KAN IN GROENOORDHAL NOG MEER ALLURE KRIJGEN HUISHOUDSHOW Tekeningen en grafiek in Galerie v. d. Vlist Zelf kinderloos adopteerden echtelieden zes kinderen Boskoopse huisvrouw start aktie t.b.v. Zeehospitium in Katwijk DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Nu ook ruimte voor stands van landelijke merken en firma's De achtste Leidato, welke van 30 augustus tot 7 september In de Groenoordhal aan de Willem de Zwijgerlaan wordt georganiseerd, zal ruim twee-en-half maal zo groot worden als de laatste expositie, die gehouden werd in de demontabele hallen op het Schuttersveld. De organisatoren van de Leidse Detail Ambachtstentoonstelling, die voor hun ambitieuze nieuwe stap wel over een kostendrempel van twee ton moeten, krijgen in de Groenoordhal de beschikking over ongeveer 8000 vierkante meter. Veel meer dan voorheen zal men nu de aanvragen van Leidse gegadigden voor een stand kunnen honoreren. Bovendien biedt de Groenoordhal voldoende ruimte om bedrijven en industrieën gelegenheid te geven om in eigen stands op de Leidato te demon streren naast het Leidse zakenleven. koopshow zullen opluisteren. Dat zal dan gebeuren op een groot podium, midden in de hal, dat als blikvanger en breker van de enorme ruimte moet fungeren. Op het podium komt ook een draaiende reclametoren van negen meter hoog. De artiesten zullen even wel minder als bij de ,.oude" Leidato de boventoon voeren. Wel, indien mo gelijk iedere dag 'n „topper". Dage lijks bovendien een modeshow. Weer selectie van gegadigden Hoewel de Groenoordhal onder, de grootste overspanning van Europa ver de omvang van andere Leidato-accom- modaties overtreft zal het Leidato- bestuur dezelfde eisen als in het ver leden blijven stellen aan gegadigden voor de stands: Men moet komen met een interessant en aantrekkelijk assor-j timent. De selectie blijft nodig, zo I deelde men ons mee, om de Leidato van allure te laten blijven. Men wil zelfs nog verder. Nu men volop de ruimte heeft om spectaculaire fabrieks- en merkenstandis aan te trek ken is het mogelijk, dat de Leidato, welke waarschijnlijk ook in de toe komst in de Groenoordhal gehouden wordt, zich verder ontwikkelt tot een landelijk evenement, een beurs van meer dan stedelijke of regionale bete- kenis. Met de gemeente Leiden is in I principe al de afspraak gemaakt, dat j de Leidato voortaan ieder jaar een i week de beschikking krijgt over de veemarkt- sporth al Kosten bestreden worden uit de standverhuur, niet te vergeten de reclame en de toegangsprijzen, die op het ogenblik op ongeveer 2.- per persoon begroot worden door het Leidato-comité. Ten gerieve van het publiek, dat niet over eigen vervoer naaT de Groen oordhal beschikt het aantal parkeer plaatsen is plm. 1500 wordt thans nog bekeken door de organisatoren of een pendeldienst met het station on derhouden kan worden. In studie zijn Showelement Zoals in andere jaren is het show element ook dit jaar ruim vertegen woordigd. In de komende maanden zal nog veel moeten worden uitgewerkt, maar thans staat reeds vast, dat we derom dagelijks artiesten de kijk- en verder ideeën om op bepaalde mid dagen vervoer te regelen voor bejaar den in tehuizen. Men denkt ook weer aan speciale middagen voor de jeugd van bepaalde vormen van onderwijs (huishoudscholen). Men wil verder nog een eventueel reductietarief bekijken. Voor moeders, die met kinderen meer dere keren de Leidato willen bezoe ken, zou dit een attente tegemoetko ming betekenen. Of dit allemaal door kan gaan Is nog een vraag, want voor de 8ste Leidato is thans nog niet veel meer dan een voorlopige opzet gemaakt. Medio mei willen de or ganisatoren de zaak op papier ge heel rond hebben met degenen, die uiteindelijk het festijn zullen moeten maken: de standhouders, de reclamemensen, de impressa- rio's van de artiesten, de deel nemende fabrieken en nog zovele anderen, wier medewerking onmis baar is. Zes maanden cel geëist tegen drinkende inbreker uit Bodegraven De 34-jarige los werkman uit Bode graven zit wel vol goede voornemens, maar houdt zich onledig met misbruik van sterke drank en nu en dan een Inbraak. Dit laatste bracht hem (weer eens) voor de Haagse rechtbank. Ten- laste was hem o.a. gelegd: Inbraak lu I een winkel aan de Kerkstraat te Bode- j graven en diefstal van een transistor Ier waarde van 530.De president van de rechtbank constateerde, dat er nog wel meer opgesomd kon worden, dal niet In de dagvaarding stond vernield. Verdachte gaf de feiten vlot toe „Het wordt tijd dat verdachte nu eens gaat meewerken om tot een beter leven te komen," adviseerde de officier. Er ls van verschillende kanten getracht verdachte in het rechte spoor te brengen, doch dat loopt telkens fout door zijn De officier wilde verdachte nog een kans geven om uit de sleur te komen. Hij eiste zes maanden gevangenisstraf, waarbij hij toezegde geen ten uitvoer legging te zullen vragen van de voor- waardelgke gevangenisstraf, welke ver dachte reeds eerder is opgelegd. Boven dien vond hij het wenselijk de los werk man voorwaardelijk ter beschikking van de regering te stellen, met een proeftijd van drie jaar, met als voorwaarde, dat verdachte zich laat opnemen in een kliniek tot bestrijding van alcoholisme. Verdediger, jnr. E. D. Wiersma had wel begrip voor de eis van de officier. Aan de feiten valt niets af of toe te doen, maar met de straf kon pleiter zich niet helemaal verenigen. Verdachte heeft wel moeite gedaan om van de drankzucht af te komen, maar kon geen voldoende hulp krijgen. De behandeling van verdachte is het voornaamste en daarom vroeg zijn advocaat te volstaan met een kortere gevangenisstraf, zodat zo spoedig mogelijk met die behandeling kan worden begonnen. „Hij zat altijd vol goede voorrfemens waar weinig of niets van terecht is ge komen; hij heeft een hele lijst van mis drijven op zijn naam," repliceerde de De rechtbank zal over 14 dagen vonnis Kaninefaten-konijn te Noordwijkerhout werd brandoffer C.A.O. LANDBOUWWERKTUIGEN In het Landbouwschap is overeen stemming bereikt over de C.A.O. 1969- 1970 voor de landbouwwerktuigen ex ploiterende ondernemingen. De nieu- - «re C.A.O. gaat in op 1 maart a.s. I en heeft een looptijd van een jaar. De Mbeidstijd is verkort met 65 uur per jatr, de lonen zijn voor dè diverse functies verhoogd met 27 a 31 cent per uur. In Galerie v. d. Vlist aan de Boter markt is tot en met 27 februari a.s. een tentoonstelling ingericht van tekeningen door Wim de Mol, alsmede tekeningen en grafiek van L. M. van der Willigen (Kedi). Op het eerste gezicht lijkt het werk •van Wim- de= Mol'-«21 jaar, -vier jaar Vrije Acad. te Den Haag, woont In Kat wijk) sterk op het erotische'gericht, Gouden bruidspaar Zoetemelk in Warmond „Toen ons huwelijk kinderloos bleef, hebben mjjn man en ik de zorg en op voeding op ons genomen van zes nog zeer jeugdige kinderen, drie meisjes en drie jongens, en wij zjjn thans zeer ge lukkig en dankbaar te kunnen zeggen dat allen thans een goede positie in de aatschappij hebben weten te venver- m". Aldus mevrouw J. E. Zoetemelk- Brand (77 jaar) gehuwd met J. C. Zoe temelk (77 jaar) die op 26 februari a.s. hun gouden huwelijksfeest vieren. Dat dit mooie sociale werk ook in de hoog ste kerkelijke kringen werd gewaar deerd ls wel duidelijk gebleken toen zjj bjj gelegenheid van hun veertig-jarig huwelijksfeest van Paus Johannes XXni een oorkonde in ontvangst, mochten nemen waarin deze zyn grote waardering uitsprak voor de wijze waarop zjj de aan hen toevertrouwde kinderen hebben opgevoed en begeleid. Toen de heer Zoetemelk in 1919 in het huwelijk trad kocht hij in de ge meente Hoogmade een tuindersbedrgf, groot 3 ha. met hierop een afgebrande boerderij. Met grote energie en wils kracht heeft hij het bedrijf van de grond af aan opgebouwd, maar na tien jaar bleek dat het bedrijf niet meer rendabel was, waaraan de toen heer sende economische crisis niet vreemd was. In 1928 ging het gezin naar Apel doorn waar de heer Zoetemelk als be heerder van de tuinderijen in dienst trad- bij de daar gevestigde St.-Jozef- stichting, maar noch hij noch zyn echt genote en kinderen konden aan deze wennen, zodat men reeds het jaar daar voor hen geheel vreemde omgeving op deze gemeente verliet om zich te vestigen in de gemeente Alkemade, in het hem zo bekende polder- en wa terland, waarnaar steeds zijn verlangen was uitgegaan. Na tien jaar in het boerenbedrijf werkzaam te zijn geweest, vestigde hij zich in 1939 in Warmond waar hij de exploitatie van een hoen- derbedrijf op zich nam. En dankzij zijn grote energie en werklust niet zonder resultaat. Maar ook voor de sterken komt eenmaal de tijd dat zij niet meer kunnen doen wat zjj willen doen en na onderling overleg (want zij deden al tijd alles samen) besloten zij hun in trek te nemen in Huize St.-Liduina te Warmond om daar hun laatste levens jaren van een welverdiende rust te kunnen genieten. Niets doen is er echter voor de heer Zoetemelk niet bij en als tijdspassering verzorgt hij ook nu nog het bij het huis behorende hoenderpark terwijl ook de om het huis liggende tuinen zijn grote belangstelling hebben. doch bij nadere beschouwing wordt dit facet toch wel weer naar de achtergrond gedrongen. Het zijn verbeeldingen op groot formaat vol fantastische figuren, monsters en mensen met wijdopen mon den en skeletachtige ledematen. Licha men lijken in ontbinding, gedrochtelijke ■wezens verslinden elkaar. Vooral de ogen nemen in deze werkstukken een voorname plaats in. Hoewel technisch knap gedaan zal de beschouwer echter niet goed raad weten met de intentie van deze jonge tekenaar. Titels, waaruit w(j de bedoeling zouden kunnen afleiden, worden met de teke ningen niet meegegeven; men moet er dus naar raden en gezien de beelden is dit een hachelijke zaak. Daarom sprak het werk ons (persoonlijk) weinig aan. Andera is dat met de tekeningen en grafische prentjes op klein tot zeer klein formaat van L.M. (Kedi) van der Willigen (26 jaar, woont en werkt in Den Haag, Kon. Academie en St. Joost te Breda). Ook deze werkjes liggen voor het merendeel op het fantastische en fantasierijke vlak. Deze tekenaar geeft wel titels, maar ook hier wordt toch ook veel aan de fantasie van de kijker overgelaten. Het zyn minutieus uitgewerkte prentjes met een prachtig kleurgevoel en ondanks het kleine for maat soms van een indringend ritme in trefzekere lijnvoering. Om enkele titels te noemen: „Engel 3" is zeer mooi van kleur, „Het ei" prachtig strak van lijn en kleur. „La Musique" is .een mooi prentje, „Dat ene moitient" flitsend en fascinerend. Het figuratieve „Kind met speelgoed" treft door eenvoud en charme. Dat Kedi op zeer klein formaat mooie prentjes weet te maken bewijzen een aantal „miniatuurtjes" met naar onze smaak het mooiste ..Geharnaste engel". Willen» Prins. Jos Valentijn (16) in Inzeil op 500m: 43.1 sec. Ter Aarse Jos Valenten (16 jaar) heeft bij wedstrijden in Inzeil een beste tijd gemaakt op de 500 meter, die hij in 43,1 wist af te 'leggen. Over de 1500 meter dqgd hg 2^18,5. op belde afstanden werd Tig' derde. Op de 1000 meter werd hij vierde in de tijd van 1,3,1 en op de drie kilometer vijfde in de tijd van 5,56,9. In het eindklassement bezette Valentijn de vierde plaats met 183.800 punten. Jos Valentgn werd uitgezonden door de K.N.S.B. omdat zijn prestatie bij de nationale wedstrijden daar aanleiding toe gaven. Joop Koeleman uit Ter Aar, zelf oud-schaatsenrijder, ging met de ploeg mee als coach. Het verblijf in Inzeil noemde Joop Koeleman een sukses. Hij had zes deel- ers onder zijn hoede. Hy noemde Jos Valentijn met name een prima rijder voor de korte afstanden, een jongen waarin beslist toekomst zit. LEIDERDORP Directeur NOVIB in Scheppingskerk In de Scheppingskerk aan de Van Poelgeestlaan in Leiderdorp wordt aan staande zondagmorgen 23 februari om 11.00 uur een dienst gehouden, waarin de directeur van de NOVIB, de heer G. J. van Vlijmen, zal spreken over de verhouding tussen de arme en rijke landen. Dr. P. L. Schoonheim, hervormd predikant voor experimenteel kerke- werk te Leiden, zal hierbij de leiding hebben. De dienst gaat uit van de hervormde Welkom op het GRASSO-SCHIPOns GRASSO-SCHIP is een Er is, bij ons aan boord, héél varende showroom. Er zijn wat te beleven op het gebied van demonstraties en films. Let op de de efficiënte persluchttechniek! juiste datum'Noteer de ligplaats! V met grassossa volle kracht vooruit! LAATSTE NIEUWS HET IS IN LEIDEN 20 FEBRUARI OVER HET HAVEN GRASSO-SCHIP expositie geopend ran 10.00 tot 22.00 uur gemeente en is voorbereid door een oekumenische werkgroep in samenwer king met de plaatselijke groep ontwik kelingswerk. Medewerking verlenen een blokfluitensemble en een kinderkoor. Na afloop is er discussie voor belangstellen den (met koffie). Er is een kinderoppas. Iedere belangstellende wordt uitgeno digd deze experimentele kerkdienst bij te wonen, zondag aanstaande om 11.00 uur in de Scheppingskerk. ZOETERWOUDE-H.R. LOTERIJ BEJAARDENTOCHT De heer A. C. Duindam is winnaar geworden van de hoofdprijs een fiets in de verloting, die was georganiseerd door het Oranjecomité Zoeterwoude- Hoge Rijndijk ten bate van de komende bejaardentocht. De overige prijzen zijn reeds aan de winnaars thuisbezorgd. Klaverjassen. Ten bate van een tweede veld houdt de voetbalvereniging „Meerburg" vrijdagavond a.s. om acht uur een klaverjaswedstrljd in de cantine. •S-HERTOGENBOSCH i [MD cl] DODO Van de zes kinderen zijn er vijf ge trouwd en 19 kleinkinderen zijn thans de grote trots van de heer en mevrouw Zoetemelk. Dankzij him goede gezond heid, kunnen zij nog intens meeleven met het geluk van hun kinderen en kleinkinderen. Öp 26 februari a.s. zul len zij hun gouden huwelijksfeest vie ren en velen zullen zeer zeker van deze gelegenheid gebruik maken om het gouden paar persoonlijk hun gelukwen sen aan te bieden. Hiertoe bestaat de gelegenheid in hotel „De Zon" van half vijf tot half zes n.m. Als bijzonderheid kan nog worden vermeld dat de heer Zoetemelk ook 40 jaar lezer en abonné is van de Leidse Courant. RSITAIR UNIVERSITAIR NIEUWS Geslaagd voor doct.ex.'II Gen., mej. M. R. Beintema (Den Haag) en de he ien E. M. Kwadijk (Rotterdam), S. J. Matthysen (Leiden), A. Mohazzab (Per- zië), H. Vochteloo (Leiden) en D. H. Winterberg (Delft): semi-artsex., mej. M. C. v. Doornik (Voorschoten) en de heren J. J. Schipperheijn (Den Haag) en L. L. M. Thomas (Den Haag): arts- ex.. de heren P. F. Briët (Apeldoorn), A. A. E. E. Brockmöller (Den Haag) en J. W. de Haan (Oegstgeest)kand.ex. A wisk. eu nat., de heer J. A4 Wenneker (Leiden): kand.ex. W3 wisk. en nat., de heer A. H. v. Ophuysen (Leiden); kand. ex. NI wisk. en nat., de heer N. J. Ros- man (Leiden): kand.ex. N2 wisk. eD natde heer A. Zweers (Leiden): kand.- X. 7' wisk. en nat.r de heren B. F. van Doorn en H. P. Zoetmulder (beiden te Leiden): kand.ex. S2 wisk. en nat., de lieer C. P. H. v. Dijke (Leiden); kand.ex. G wisk. en nat., de heer H. L. Heinsius en mej. A. A. M. v. Lierop (beiden te Leiden): kand.ex. KI wisk. en nat., de •lames H. Stoffer. B. Huidekoper, J. M. Krouwels (allen te Leiden); kand.ex. PI wisk. en nat., mej. E. W. C. Smit (Lei- den): doct.ex. Natuurkunde, de heren H. v. Kop (Amsterdam) en J. P. .1. Heemskerk (Leiden): doct.ex. Scheikun de, de heren D. D. Honijk, D. J. Pruisen c.l. en G. H. D. v. d. Stegen (allen te Leiden); doct.ex. Geologie, de heer Z. Smcenk (Leiden); doct.ex. Biologie, de heren E. v. d. Meijden, J. Vijverberg, P. Baas c.l., W. Backhuys c.l. en J. O F. C de Boer (allen te Leiden). BOEKHOUD-PRAKTIJKEXAMENS Voor het praktijk-diploma boekhouden slaagden P. Kühn. P. Koot. J. v. Tol en H. Visser (allen te Lelden); C. Zwet sloot (Zoeterwoude); B. Zuidwijk (Kou dekerk); W. Akerboom Roelofarends- j veen). Allen werden opgeleid door Prabo te Leiden. Ned. Gewichthefstrijd met superzwaargewicht- klasse in Vijf Meihal Op zondag 2 en 16 maart zullen in de Vijf Meihal de Nederlandse kampioen schappen gewichtheffen worden gehou den. Aan de wedstrijden, die om twaalf uur beginnen zal om. onze nationale kampioen deelnemen, Piet v. d. Kruk. Hij zal uitkomen in een nieuwe klasse, namelijk de superzwaargewichtklasse (boven 110 kg). Vorig jaar werd deze klasse reeds ingevoerd door de Inter nationale Bond en 1 januari van dit jaar heeft ook ons land deze categorie In gevoerd. Aan de kampioenschappen zullen on geveer 60 personen deelnemen. Waarom fietspaden niet gepekeld? Oegstgeest 18 febr. Vermoedelijk is het boter aan de galg gesmeerd, wanneer ik hier openlijk pro testeer tegen de wijze waarop de ge meente Leiden de wegen sneeuwvrij maakt. Zeker, er wordt gestrooid op de voornaamste autowegen. Dat er ech ter niets, volstrekt biets wordt gedaan aan de fietspaden, vindt menige wegge bruiker ronduit schandalig. Op drukke verkeerswegen als de Rijns- burgerweg en de Oegstgeesterweg zijn fietsers genoodzaakt van de autoweg gebruik te maken, met alle kwade kan sen daaraan verbonden. Speciaal by bus halten zie je ze geregeld onderuit gaan. Ik heb me laten vertellen (wijsma ken dat de fietspaden langs de Oegst geesterweg niet gepekeld worden, daar het gras In de bermen schade onder vindt van zout water. Al» het waar is maar ik kan het bijna niet geloveD mag de vraag gesteld worden of gras dan belangrijker is dan mensen. Bovendien is daarmee nog niet duide lijk, waarom fietspaden zónder grasber men evenmin gepekeld worden. Ik ben benieuwd met welke uitvluch ten de gemeente aankomt. Materiaalge brek? Hebben wfl In dit land dan zo zelden sneeuw dat er geen vehikel te vinden is dat, voorzien van een aneeuw- schuif en/of pekel, smal genoeg l» om op fietspaden te opereren? Personeelsgebrek Wat doen de mensen die normaliter de straten vegen, na sneeuwval? Hun bakfietsen zyn uitstekend ge schikt om een lading pekel te bevatten! En als er werkeiyk te weinig zijn, wat doen dan de soïdaten? Zitten ze rustig in hun kazernes betere tyden af te wach ten? Zou hun prima materiaal ge kocht van uw en mijn belastinggeld geen uitstekende diensten kunnen bewy- zen om het verkeer gaande te houden? Of betalen fietsers en bromfietsers daar voor niet genoeg belasting? Tyds een concours hippique zyn solda ten niet te goed om het parcours te ont doen van paardenvygen. Ik heb het ge voel (als Ik het mis heb. hoor ik dat graag) dat het sneeuwvrij maken van onze verkeeswegen. óók fietspaden, be- langryker is. „Het geld moet er komen en wel zo spoedig mogelijk. Natuurlijk kan dat", aldus mevrouw W. Hooftman-Jansen uit Boskoop, die afgelopen zondag startte met een aktie ten bate van het Zeehospitium in Katwijk. Mevrouw Hooftman-Jansen wil tweehonderdduizend gulden bijeen bren gen voor de aanschaf van enkele noodzakelijke voorzieningen. Afge lopen zaterdagmiddag zette zij haar doel uiteen tijdens een radio uitzending van HIRO (Humanistische Idealistische Radio Omroep). het Zeehospitium de nodige aanschaf fingen niet zelf bekostigen. ..Het ontbreekt het hospitium aan moderne middelen. Zo zijn byvoorbeeld thans nog oude zuurstofcylinders in gebruik, die nodig vervangen moeten worden door centrale zuurstofleldingen. Het voedseltransport is eveneens uit de tyd. Dat gebeurt nog door middel van brancards en bakfietsen. Het werk vbji de verpleegsters kan enorm worden ver gemakkelijkt. Daarom probeer Ik nu geld byeen te krygen. Dan kunnen die Ook de direktrlce van het Zeehospi tium. zuster Ryken, liet zich horen in het programma dat uitgezonden werd. Zij vertelde dat het Zeehospitium in Katwijk vroeger jaren uitsluitend t.b.c.- patiënten verpleegde, maar dat men zich nu omschakelt naar de revalidatie. Van de tachtig bedden in de t.b.c.- afdeling zyn er momenteel vyfentwintig onbezet en dat houdt in dat de exploitatie in het gedrang komt. De omschakeling naar revalidatiecentrum kost handen vol geld. Door do financiële positie kan zuurstofcylinders worden vervangen en kan een auto met verwarmde plaat wor den gekocht voor het voedseltransport," aldus mevrouw Hooftman-Jansen. De HIRO heeft nu een girorekening geopend, waarop bedragen kunnen wor den gestort (postgiro 214500 HIRO, Den Haag, met vermelding Zeehospitium) Sinds de uitzending van afgelopen zater dag zyn er tal van reacties binnen ge komen uit vele delen van het land. Mevrouw Hooftman-Jansen is voor velen geen onbekende. Ongeveer vijf jaren geleden startte zy met een Sint Nicolaas-aktie voor de patiënten van het Zeehospitium. Deze aktie ls ieder jaar een groot succes. „Ik weet niet hoeveel geld er momen teel al binnen is. Maar dat het er komt. geloof ik zeker..." Do Boskoopse hulsvrouw zal hopelijk niet teleur gesteld worden.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 3