Literatuur in slechte optima forma Onenigheid nog niet bijgelegd Mensen en meningen MILAAN- CELTIC OP TV ~f~fzfiioritaó -ffufrtoritaó -ffupioritaó RADIOPROGRAMMA NTS-bestuur uit kritiek op uitlating Rengelink PAGINA 2 DE T.ETDSE COURANT WOENSDAG 19 FEBRUARI 1969 Oog om oog, tand om tand in Eu ropa OP minstens drie fronten van de Euro pese politiek bestaat er momenteel flinke spanning tussen Frankrijk en de landen die krachtens geldende verdra gen zijn beste bondgenoot hadden 1 ten zijn: de EEG, de NAVO en de West- europese Unie. De tegenstellingen tussen Parijs en de vijf andere EEG-landen zijn bijna oud als de moeilijkheden binnen de Noordatlantische Verdragsorganisatie. Ze hangen samen met de machtsover name door het gaullisme en vooral met de neo-nationalistische opvattingen van president De Gaulle, als het gaat om de vaststelling van Frankrijks rol in de toekomstige wereld. Over de Westeuropese Unie heeft Pa rijs zich tot dusverre nog niet erg druk gemaakt. In de jaren dat Adenauer en De Gaulle een hecht tweemanschap schenen te vormen als symbool van de Frans-Duitse verzoening, interesseerde Parijs zich vrijwel niet voor de toch moeilijk van de grond gekomen Unie. En bij gebrek aan serieuze medewer king van Franse zijde konden de andere zes partners niet veel anders doen dan de organisatie in een routinetempo te laten draaien. AAN het gebrek aan interesse is plot- ••seling een einde gekomen. Omdat er op EEG-basis met Parijs over politieke samenwerking zonder het aanvaarden van De Gaulles axioma's nog altijd niet te praten valt en het kweken van nieu we relaties met Engeland door verkap te of openlijke Franse veto's geboycot wordt, moesten Italië, de bondsrepubliek en de Beneluxlanden wel aan de West europese Unie denken, waarin ze immers met Frankrijk èn met Engeland vere nigd zijn. Hoe deze verandering van conferen tietafel een 9treep door De Gaulles be rekeningen geweest is, bewijzen wel de felle reacties van Parijs. Venijnige woordvoerders van het Elysée en de Quai d'Orsay hebben in verschillende toonaarden de vijf partners van Frank rijk in de EEG van kwade trouw en hen tezamen met Engeland van het zich niet houden aan de spelregels van de Westeuropese Unie beschuldigd. Want volgens het WEU-statuut kun nen er in de Unie alleen maar bespre kingen plaatsvinden met instemming van alle leden. En Frankrijk heeft zo als duidelijk werd door zijn afwezigheid niet met het politieke beraad over het Midden-Oosten willen instemmen. NU Frankrijk dreigt ook de samen komst van de weinig invloedrijke As- semblée der Westeuropese Unie van don derdag te zullen boycotten, begint het erop te lijken, dat In Europa, ditmaal het Europa van het Westen, de ..oog om oog, tand om tand"-theorie hoogtij viert. Welke bedoelingen Frankrijk vijf EEG-partners ook precies gehad mogen hebben, ze wisten dat ze met hun over leg inzake het Midden-Oosten op gevoe lige tenen van president De Gaulle en premier Debré moesten trappen. Op dit moment is het voor de Franse regering misschien nog niet zo erg, dat er een nieuwe poging wordt gedaan om Groot- Brittannië via een achterdeur de EEG- club binnen te halen Wat Parijs zijn bondgenoten vooral zal kwalijk nemen is, dat de Franse regering zelf graag een exclusieve bemiddelende rol in het Midden-Oosten spelen zou en zich in die droom gedwarsboomd ziet in WEU-ver- band. Uitgerekend dus in een verband waarbij de Britse regering betrokken moet worden en dat terwijl De Gaulle juist en tot nog toe niet zonder suc ces bezig is geweest langzaam maar zeker de Britten uit hun positie van tweede westelijke wereldmacht te ver drijven. Het moet president De Gaulle heel wat waard zijn om straks met Nixon, wanneer de nieuwe Amerikaanse presi dent in Europa is, als de meest-gezag hebbende Europese politicus over kwes ties als Vietnam' en het Midden-Oosten te kunnen praten. Op een moment dat de Britse regering eindelijk wat meer initiatieven gaat ondernemen zie Wil sons reis naar Bonn en Berlijn drei gen bondgenoten Frankrijk in zijn stre ven naar een solistisch optreden te sto- F\E Europese burger moet met belang- stelling afwachten, of en onder wel ke voorwaarden de Westeuropse mo gendheden aan de vóóravond van Nixons komst, een openlijke ruzie weten te voor komen. Dezelfde burger moet zich ook met bezorgdheid afvragen, wat er van de werkelijke integratie, vooral die op poli tiek terrein, terecht kan komen, zolang het Europa tussen de EJbe en oceaan in de kern van de zaak politiek dermate ernstig verdeeld blijft, als op momen ten waarop men diplomatenmaskers laat vallen, blijkt. Wat verdragen feitelijk waard zijn, blijkt meestal het duidelijkst (en behal ve het duidelijkst ook het meest veront rustend) wanneer Parijs, Londen, Bonn of Brussel laten merken, als ze de kans krijgen, liever toch solo te spelen dan zich te schikken in de passende rol bin nen het integratieverband. Dit heeft al heel wat ogen en tanden gekost en het hart wordt er bepaald niet warmer door! WA Halen en brengen AT iedereen al vreesde, heeft de BOVAG uitgerekend: van elke gulden, die auto £app inclusief* de investering ettelijke dubbeltjes naar de staatskas. De wegen, die daartoe leiden zijn legio: tnvoerbelasting, B.T.W., accijns op de brandstof, motorrijtuigbelasting, suppletie voor het wegenfonds; daarbij komen dan nog via heffingen van lagere overheidsorganen parkeerheffingen, tun nelrechten en brugrechten. Wanneer een plan, dat nog in petto is, doorgaat, komt er ook nog een belasting op het parkeren ▼oor eigen woning, als men bij gebrek aan een garage zijn vervoermiddel op de openbare weg moet laten „overnachten". Tegenover de klachten van autorijdend Nederland kan de overheid altijd nog het argument stellen, dat juist het gemotoriseerd verkeer haar tot enorme investeringen noodzaakt vanwege de wegenbouw en andere verkeersvoorzie- ningen. Het i dus tussen de overheid en de gemotoriseerde burger een relatie van brengen". In andere gevallen „haalt" de overheid zonder enige directe tegenprestatie; bijvoorbeeld de accijns op tabaksartikelen en alcohol. Vandaar dat het voor de overheid een grotere strop zou zijn, wanneer de doorsnee burger minder gaat roken en drinken, dan in het geval dat de „motorisering" van de Nederlandse burgerij gaat afremmen. In dat geval behoeft de overheid immers minder uit te geven voor verkeersvoorzieningen. Minder inkomsten voor de fiscus uit de heffingen op genotsartikelen als siga retten en sterke drank, betekent: wel minder ontvangen, maar niet minder uit geven. Zo beschouwd geeft de B/T.W. de over heid aan het consumptiefront meer zekerheid in de breedte, Als diezelfde overheid dan ook maar een goede op lossing weet op de vraag, hoe dan ook in de toekomst de uit dit middel voort vloeiende lasten rechtvaardig kunnen worden verdeeld. Het uur van de waarheid ITVE situatie in de Katholieke Kerk spitst zich toe. Pressiegroepen aan de basis dringen aan op grondige structuurveran deringen, in de eerste plaats op afschaf fing van de celibaatewet. Paus Paulus, hoogste gezagsdrager in de Kerk, laat duidelijk weten, dat het wat hem betreft er niet van zal komen. En daar tussenin staan de bisschoppen, verantwoordelijk van de ene kant voor het wel en wee van hun plaatselijke kerk, van de andere kant voor het behoud van de eenheid binnen het wereldepiscopaat. De Jongste rede van de Paus ontneemt ons de mogelijkheid om ons over de situa tie illusies te maken. Hij handhaafd ten aanzien van het priestercelibaat zijn oude standpunt en baseert dat op de oude ar gumenten. Hebben zij die pleiten voor de „lange weg" wel gelijk, waar zij kan sen op succes menen te zien bij het aan staande beraad op hoog niveau? Zullen zij daar voldoende medestanders voor herziening van de celibaatswet vinden en wat nog belangrijker is zullen zij voor een dergelijke ingreep het fiat krij gen van de Paus Men moet wel een doorgewinterde optimist zijn, om deze verwachting nu nog overeind te kunnen houden. En het is warempel geen won der, dat voorstanders van de „korte weg" ronduit verklaren, er niet meer in te ge- Wij zijn benieuwd, welke invloed de rede van de Paus zal hebben op het ak koord, dat bisschop Zwartkruis en de Amsterdamse studentenpastores voor 1 maart hopen te sluiten. Naar men tot op heden aannam zou dit akkoord berusten op een aan Vrijburg gegeven permissie, om buiten de eucharistieviering te preken. De studentenpastores hebben laten door schemeren, dat zij daarmee genoegen zou den nemen, mits het gezien zou worden als een eerste stap op de weg naar een totale ontkoppeling. Vraag is of aan deze laatste voorwaarde na de rede van de Paus nog kan worden voldaan. En of er dus een acceptabel akkoord gesloten kan worden. De situatie in de Katholieke Kerk wordt nu werkelijk penibel. Tot nog toe hebben we ons kunnen zonnen In de gedachte, dat het Vaticaans concilie een doorbraak van de gevestigde orde betekende. Helaas zijn er tekenen die erop wijzen, dat we te vroeg hebben gejuicht. Het uur van de waarheid nadert. Mysterie rond moord in Breda BREDA Het onderzoek naar de moordaanslag op de Etten-Leurse typo graaf J. Mallens gepleegd in de nacht van zondag op maandag, in een zijsteeg te Breda heeft nog Weinig resultaat op- leverd. Rechercheurs hebben gisteren ca féhouders in Princenhage ondervraagd Daarbij is komen vast te staan dat de heer Mallens in de bewuste nacht een bar in Princenhage heeft bezocht. Dat moet gebeurd zijn nadat hij omstreeks half een zijn ouders had verlaten. Volgens een buurvrouw van de familie, is er op de avond voor de dood van de heer Mal lens iemand in het huis van de familie geweest. Zij hoorde tussen elf en half twaalf een auto stoppen. De buurvrouw vertelde verder dat 's morgens vroeg iemand aan de deur van de woning van de fam. Mallens is geweest. Toen zij naar buiten keek zag zij autosporen op straat, terwijl vanaf de straat voetsporen naar de woning van Mallens liepen. Kleine voetsporen zegt zij. Omdat de sporen 's morgens nog te zien waren moeten ze volgens haar gemaakt zijn nadat het zondagnacht opgehouden was met sneeu- DEN HAAG (ANP) Volgens het CBS telde de Nederlandse bevolking op 31 december 1968 12.798.000 zielen. De bevolkingstoeneming in het afgelopen jaar bedroeg ruim 137.000 personen en was daarmee wat hoger dan die in het voorafgaande jaar (1967: 126.000). De sedert 1964 in ons land waargenomen dalende tendentie van de bevolkingstoe neming heeft zich in 1968 dus niet voort gezet. Het belegen letterkundige thema van de ouder geworden man, die de .bloei" binnentreedt van een nieuwe liefde", is enigszins van inhoud veranderd. Hel thema is nu meer: hoe bewijs ik dat ik wel ouder maar niet seniel ben. dat ik wanneer het erop aan komt nog een fikse partij kan meeblazen? Het ouder worden is een gênante zaak, die zo goed mogelijk verheimelijkt moet worden. Anders gezegd: het verouderen is een element van verpaupering ge worden. En wie verpaupert, verzet zich tegen de verpaupering. In De Jacht op de okapi, geschreven door Phillippe Diole (een uitgave van De Arbeiderspers te Amsterdam) is de man die zich tegen de verpaupering verzet (probeert te verzetten) een ja ger op groot wild in Afrika. Hij trekt met vier jonge mensen, twee jongens en twee meisjes, als gids mee op een reis naar het noorden. De reden waar om hij zich voor die reis heeft laten strikken is zijn verliefdheid op het mooie meisje Francine, dat zich ook wel eens door hem laat strelen. Op de keper beschouwd is het boek slechts één lange klacht over de ouder dom, waarbij het vervelend eentonige pas doorbroken wordt, wanneer de zich snel wijzigende toestanden in Afrika en de Kongorevolutie ter sprake komen. Het spreek haast vanzelf dat de jager een kat krijgt. Het meisje voelt niets voor de „oude sater" en is hem alleen maar terwille om de reis tot een goed einde te laten verlopen: 't viertal hangt nu eenmaal geheel af van zijn kennis en zijn ervaring in het oerwoud. Een verbindend element tussen de di verse onderdelen van het boek is de zucht van de jager om een (zeldzame) okapi te vangen (als zinnebeeld van hei-wonnen jeugd?). Die okapi wordt ook werkelijk gevangen, maar (hier wordt het zinnebeeldige van het dier duidelijk) als de jager zijn gidstaak geeft vol bracht en de jongelieden hun bestem ming hebben bereikt, blijkt bij zijn som bere terugkeer d« okapi door hongerige inlanders te zijn opgegeten. Zonder het meisje Francine en zonder de okapi heeft zijn leven geen waarde meer. Die waarde is door de verder trekkende jeugdigen meegenomen. Het boek is door Marianne Kruik goed uit het Frans vertaald, maar waarom het vertaald moest worden blijft een vraag. De broze stolp Een ander droevig geval hebben we in De broze stolp van Alice Winter (een uitgave van C. de Boer. Hilver- Het meisje Dorrie fit met een vader- complex. Op zekere dag komt, wanneer het gezin (vader, moeder en Dorrie) op een meer aan het spelevaren is, de moeder om het leven. Tot vreugde van het meisje, dat echter wel zo voorzich tig is om niet aan haar omgeving te verraden hoe de dood van haar moe der strookt met haar diepste verlangens. Nu heeft zij haar vader voor zich al leen. Het zal voortaan zijn alsof zij met hun beiden als onder „een glazen stolp" leven, iedereen erbuiten gesloten. De vader heeft niets in de gaten van de gevoelens van zijn dochter. Er komt een huishoudster in huis, die te vrien delijk is. Op een slinkse manier weet Dorrie gedaan te krijgen dat zij weer verdwijnt. Daarna komt er een vrij jon ge vrouw in het huishouden, met als on vermijdelijk gevolg: de weduwnaar wordt verliefd. Het meisje kan dit niet verkroppen en probeert de vrouw met een mes te vermoorden. De vader kan nog net tussenbeide komen en Dorrie verdwijnt naar een zenuwinrichting. Ie dereen (in het boek) was het erover eens, dat het kind tot haar daad was gekomen, omdat zij haar moeder mis te en niemand in haar plaats wilde zien Op geen enkele plaats wordt door de schrijfster aangeduid hoe het complex bij het meisje zich heeft kunnen ont wikkelen. Zij tekent alleen maar een oppervlakkig beeld van een wat wuft echtpaar, dat zich aan het eigen kind weinig laat gelegen liggen. De vader is knap van uiterlijk, maar ontstellend onbenullig. De enige die wat sympathie kan oproepen is de moeder. Dorrie is, zoals de schrijfster haar ten tonele voert, veertien jaar oud. Vroeg rijp vertelt zij haar verhaal zelf. Maar ondanks dat vroegrijpe lijkt het begrips vermogen van het kind te hoog: een typisch literair verbeeld begripsvermo gen. Het wordt haast een lachertje als Alice Winter Dorrie laat vertellen hoe zij zich op een leeftijd van vier jaar al bewust is geweest van haar houding ten opzichte van haar vader. Die be wustheid ontstond tijdens een dagje met haar ouders aan het strand. Het is ka rakteristiek verwerking van psycho-ana- die erop duidt dat de schrijfster te wei nig vermogen bezit tot uitbeelden van echt leven. Zij verbeeldt volgens de theorie. Maar het boek is vlot geschre ven, wat tot uitdrukking komt door de goed verzorgde vertaling van Jan Har- denberg. De berenkuil Dat Hollanders „burgerlijk en senti menteel" zijn, staat als een paal bo ven water. Ze vormen daarin geen uit zondering op andere nationaliteiten. Al leen kunnen we ervoör ons nog één epi- teton aan toevoegen, dat in andere ta len moeilijk kan worden uitgedrukt: knus. Dat knusse kent tal van varian ten: van intiem tot lekker gezellig doen. In sfeer van dit laatste komen we te recht als we De Berenkuil van Noud van den Berenbeemt betreden (een uit gave van De Arbeiderspers te Amster- De verwikkelingen van de familie Vas- terman (een lekker symbolische naam) komen, zoals men dat noemt: sappig uit de verf. Pa's wil is wet. Moe is de gro te steun. Pa is mijnwerker, maar de mijn wordt gesloten (een sociale roman dus). Er wordt een regeling getroffen (we hebben niet voor niets zoveel ja ren sociale wetgeving achter de rug, o *ol), Pa komt in een fabriek. Geen zor gen dus voor Pa, wat het werk betreft. Maar met zijn opgroeiende kinderen, de Vastermannetjes, daar heeft hij wat mee te stellen. De oudste zoon (niet om te geloven van zo'n in-braaf Lim burgs, katholiek gezin), Frans, wil bij de provo's, draagt lang haar en wordt van school getrapt (alles echt naar het leven). Dochter Toke bakt het nog mo derner (voor Pa wil dat zeggen: nog bruiner). Ongetrouwd raakt zij in ver wachting, door toedoen van een jonge deugniet, waar rechtschapen Pa Vas- terman zo de pest aan heeft, dat goeie moe, als zij hoort wie de vader is, het niet eens aan Pa durft te vertellen. Enfin, het geheid ouderwets roomse verhaal is te onbenullig om het ver der te vertellen: natuurlijk komt alles weer op zijn pootjes terecht, met nog wel zoveel „modernisme", dat Toke ten minste niet geprest wordt om haar „schande" in te halen en te trouwen. Het is onbegrijpelijk dat er nog zulke verhalen worden geschreven en in druk verschijnen. D.O. Radioreportage Benfiea-Ajax HILVERSUM (ANP) De NTS zal vanavond van 20.13 tot 22.00 uur op Ne derland I de voetbalwedstrijd Milaan Celtic uitzenden. Deze wedstrijd wordt, evenals de ontmoeting BenficaAjax gespeeld in de serie kwartfinales van hel toernooi om de Europacup voor lands kampioenen. De NTS heeft gemeend de ze reportage uit Milaan te moeten over nemen. nu zij door de uizonderlijke fi nanciële eisen van Benfica niet in staal is de wedstrijd in Lissabon uit te zenden. Herman Kuiphof voorziet de uitzending MilaanCeltic van commentaar. De radioreportage van BenficaAjax ia van 21.4023.35 uur te volgen op Hil versum II (298 m). (ADVERTENTIE) de senoritas van Hofnar mild tot aan de laatste trek zeg maan Hofnóóóóóóritas nrfrtT),n?'CT M TP? Mjffi ?i 'iSSLiiijjSïi Jillvi/iLi iklaAÜu. TOBM.tO JfvfrwrltaA »2£ r «tv* tien voor twee gulden Achter het Nieuws pleitte gisteren voor een meer intensieve regeringscon trole op het Verolmeconcern dat im mers een grote regeringsgarantie heeft gekregen voor de bouw van een mammoetdok. De vorm waarin dit ge beurde, was die van een voorgelezen hoofdartikel, de goedkoopst denkbare dus, maar voor t.v. ook de meest on geschikte. De argumenten werden ge haald uit de ontwikkeling van de Ier se werf van Verolme. waar de Ierse regering, als we Achter het Nieuws moeten geloven, vele miljoenen armer bij geworden is. Nu zijn we uiteraard gaarne bereid om Achter het Nieuws voetstoots te ver trouwen, zelfs al riskeren we daar een paar blauwe tenen mee. Maar we zou den het eleganter gevonden hebben als er wat meer dan een voorgelezen hoofdartikel op tafel was gelegd. Bij voorbeeld een verweer van Jacobus Verolme zelf, of bijvoorbeeld een ge sprek met de Ierse collega van de Ne derlandse minister, die volgens Ach ter het Nieuws bepaald wel praatgraag moet zijn over het Ierse Verome-échec. Vijftig jaar geleden kreeg de Neder landse vrouw kiesrecht. Voor de VARA aanleiding om een aantal Nederlandse vrouwen in „Vijftig jaar later" hardop te laten filosoferen over de vraag of de toen begonnen vrouwenemancipatie zich wel goed heeft doorgezet. Het was een aardig programma waarin heel wat werd opgerakeld. De teneur was, zo leek het ons tenminste, dat de Ne derlandse vrouw jaloers is op de Ne derlandse man. Vrouwen vinden som mige huishoudelijke werkjes vervelend en zouden liever arts, advocate, t.v.- medewerkster of iets dergelijks zijn. Welnu, we kunnen dat heel goed be grijpen. De meeste mannen vinden hun werk óók vervelend en ze zouden ook liever arts, advocaat of t.v.-medewer- ker zijn. De meeste mannen doen na melijk, net als de meeste huisvrouwen, veelal routinewerk. Zij kunnen dat niet als de meeste huisvrouwen, naar eigen inzicht indelen. En in hun werk zit meestal, in tegenstelling tot dat van de meeste huisvrouwen, geen mogelijk heid van 'n persoonlijke inbreng in de vorm van budgettering naar eigen smaak en ook geen gewetensvolle ar beid als het opvoeden van kinderen, waör de man toch vaak maar een on dergeschikte rol bij speelt. „Vijftig jaar later" was een aardig programma. Het moest een vervolg krijgen in „Een miljoen jaar later" over de emancipatie van de man, die op 'n klein bovenlaagje na, alleen nog maar kan beslissen hoe hij zijn kruis jes bij de voetbalpool kan zetten. En die bij „dertien goed" de besteding van zijn fortuin dan nog aan zijn vrouw zal moeten overlaten. Do laatste maal dat wij over Hadimas- za schreven was dat in een zuur stukje over een programma dat aan intellec tuele boosaardigheid ten gronde dreig de te gaan. Vorige maal konden we niet kijken en prompt hoorden we an derdaags dat dit de beste Hadimassa aller tijden was geweest. We nemen aan dat ze ook beter was dan de af levering van gisteravond, maar we be kennen graag, dat. we gisteravond met genoegen hebben gekeken. Het was een goede aflevering, niet al te intellec tualistisch en bepaald niet boosaardig voor wie een licht-sadistische inslag verdragen kan. Als Hadimassa zó door gaat mag hij wat ons betreft nog heel lang doorgaan Vg. HILVERSUM I (402 m) Nieuws. 18.16 Actualiteiter van de Boerenpartij. 18.30 Popshow. 19.05 Stereo lich Openbaar Kunstbezit. 19.10 Meetlat en weeg schaal In de bedrijfspsychologie, lezing ln de serie Gastcollege. Morele Herbewapening: 19.50 Wordt Assam een tweede Vietnam?, do cumentaire. NRU: 20.00 Stereo: omroeporkest en tollaten: klassieke, semi-klassieke muziek. (29.60—21.00 Spelen met taal). NVSH: 21.30 Sextant, radioweekblad van de NVSH. NRU: 21.40 Reportage van de voetbalwedstrijd Ben fica—Ajax ln de kwartfinale om de Europa- landskampioenen 22.30 Nws). 23.3S Parlement 23.45 1 grammofoonnu- izlek. 23.00 Nteu' DONDERDAG HILVERSUM I (402 m) AVRO 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 Lichte grammofoonmuziek. VPRO: 7.54 Deze dag. AVRO: 8.00 Nieuws. 8,11 Radiojournaal. 8.20 den. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleutera. 10.10 Arbeidsvitaminen (gr.). (11.00—11.02 Nieuws). 11.201 Stereo: sopraan, altviool Beursi archeologie (opn.). -klas woord. 7.16 t [ualltal (gr). (7,*> nleuaHHBBHiH Overweging; 5.00 Nws). «.30 Nws. 8.32 Voor de hulsvrouw. (9.00-0.10 Gymnastiek voor de hulsvrouw). NRU: 10.00 Wat heeft dat klndr pedagogische lezing. 10.20 Stereo: muziek uit (gr. en opn.). KRO: 11.00 Nieuws. Fellx Meurders Hitparade1 17*00 N^uwj^ 17*02ActuaU teitenl 17.07—18.00 Draaljijofdraaiik: verzoekplaten. BRUSSEL NED. (324 muziek. (12.40 Wet chten. 13.20 Tafelrouzlek. 14. Nieuws. 14.03 Schoolradio. (15.00 Nieuws). 15.30 Buitelingen. 19.00 (Van onze omroepcorrespondenl) HILVERSUM Uit gesprekken met prominente figuren in de omroepwe reld valt op te maken, dat de menings verschillen in het NTS-bestuur na de komst van de nieuwe programma- commissaris, de heer J. .Rengelink, zeker niet verminderd zijn. Verschei dene NTS-bestuursleden nemen de heer Rengelink hoogst kwalijk dat hij tij dens een persconferentie heeft ver klaard tegenstander te zijn van een programmacommissaris, die wordt ge kozen uit de kring van bestuursleden, aangewezen door de kroon of de cul turele en maatschappelijke organisa- De heer Rengelink lichtte dit standpunt toe door te verklaren dat juist be stuursleden van de vrije omroepen in deze zware functie een volledige onaf hankelijke positie ten opzichte van de overheid kunnen innemen. Deze vrijmoedige uiteenzetting schijnt bij een deel van het NTS-bestuur gro te ergernis te hebben verwekt. Zij kre gen de indruk dat de heer Rengelink de bedoeling zou hebben gehad hen als een soort tweederangs bestuurders te bestempelen. Een van hen verklaarde desgevraagd, dat men de benoeming van de heer Voorlopig twee miljoen voor Biafra HILVERSUM (KNP) De secretaris van de stichting vluchtelingenhulp Biafra Conflict, mi G. E. van Walsum, heeft dinsdagavond in de informatie rubriek van de zendgemachtigde Kerken, Kenmerk, als het voorlopige eindbedrag van de tweede hulpactie Biafra die nu bijna 14 dagen geleden van start ging, een bedrag van 21 miljoen gulden ge noemd. Hij deed dit aan de hand van «en steekproef. Rengelink beter had kunnen uitstellen totdat de commissie van „wijze man nen" uitspraak zou hebben gedaan over de NTS-taak met betrekking tot de gezamenlijke programma's. Immers eerst dan zal de NTS-pro- gramma-commissaris zijn arbeid kun nen toetsen aan de nauwkeurig om schreven richtlijnen over het karakter -en de vorm van de zogenaamde ont moetingsprogramma's en de uitzendin gen, die bij uitstek geschikt zijn voor een gezamenlijke aanpak. Maar in de commissie van „wijze mannen" uit het NTS-bestuur. die bin nen vier weken rapport hoopt uit te brengen over deze gecompliceerde materie zit ook de heer Rengelink. En hij kent beter dan wie ook de inhoud van dit rapport en hij zal bij de aan vaarding van de belangrijkste functie in de programmatische sector er ter dege rekening mee hebben gehouden. Sombere voorspellingen als zou de heer Rengelink spoedig het voorbeeld van zijn voorganger, de heer J. Caste- lijns, navolgen, en weer ontslag nemen worden door ingewijden niet au-sérieux genomen. Als het er op aan komt zullen de 12 om- roepvertegenwoordlgers in het NTS- bestuur één hecht blok vormen, waar tegen de oppositie uit te rijen der cul turele leden tevergeefs moet stormlo pen. Het lijkt bovendien hoogst on waarschijnlijk dat de NTS-voorzltter en de twee commissarissen uit de kring der kroonleden in dat geval hun pro grammacommissaris zouden afvallen. Het wordt zo langzamerhand tijd, zo hoort men in Hilversum zeggen, dat de beraadslagingen van het NTS-bestuur openbaar worden. Immers eerst dón zal het de kijkers en luisteraars goed voor ogen staan hoe de kaarten in Hilversum worden geschud in een college, dat als belangrijkste taak heeft dé belangen zowel van de kijker» al van haar medewerkers zo goed moge lijk te dienen. NEDERLAND I (8TER- reclame-uitzendingen om 18.56, 19.03, 19.56 en 20.16) NTS 18.50 uur: De fabeltjeskrant 19.00 uur. Nieuws in het kort 19.07 uur: Scala, magazine 20.00 uur: Journaal 20.13 uur: A.C. Milan—Celtic. 22.00 uur: Uitzending Stichting Socutera 22.05 uur: Carlie Chan, in Londen, film 23.20 uur. Tweede journaal 23.25 uur: Openbaar Kunstbezit NEDERLAND II (STER- reclame-uitzendingen om 18.56. 19.56 en 20.16) NTS 18.50 uur: De fabeltjeskrant 19.00 uur: Nieuws in het kort NCRV 19.03 uur: Pete Colley, muziekprogramma 19.20 uur: De prijs voor de welvaart, reportage 20.00 uur: Journaal (NTS) •21.03 uurr Wie is Walter Gropius, portret 21.33 uur: Hier en nu, actualiteitenrubreik 21.50 uur: Het koor Deo Cantemib 22.03 uur: Tweede Journaal (NTS) Televisie morge NEDERLAND I NTS /NOT 10.35 uur: Schooltelevisie 14.00 uur: Schooltelevisie 6 Licht* muziek i aangegeven programma's zijn klem l.sieprogr* VARA 21.00—22.00 uur: Plaats gevonden, amusementsprogr. 22.55—23.55 uur: Ensemble Syntagma NRU 21.40—23.35 uur: BenficaAjax, voetbal 23.35—23.45 uur: Parlement RADIONIEUWSDIENST HILVERSUM I: 7.00; 8.00, 11.00, 13.00, 16.00, 18.00. 19.30,22.30, 23.5j HILVERSUM II: 7.00, 7.30, 8.00, 8.30. 11.00, 12.30, 16.00. 18.30. 22.30, 23.55 HILVERSUM III: Elk heel uur vanaf 9.00

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2