S)e CoidieSoii/fcant 1 f Sneeuwexplosie plaatst Horeca in zuiden voor enorme stroppen FajJlissement van Carnaval '69 Super- benzine een cent per liter lager in prijs GROOT CARNAVAL Kamerlid Cornelissen vrijgelaten Trein reed in op vuurzee: 13 doden Witte pompen zakken mee Mgr. Huibers na val naar ziekenhuis Australische twijfel over referendum in W.-Irian GRUWELIJKE MOORD STELT RECHERCHE VOOR RAADSELS Motief nog onduidelijk, dader niet gevonden Overleden op 200 m diepte KANS OP REPORTAGE MILAAN- CELTIC PAPENGRACHT 32-LEIDEN POSTBUS 11. TELEFOON 20935 REDACTIE 20015 en 25594 ADVERTENTIEAFDELING 20826 GIRO 10 30 03 Bank: Amro-Bank N.V., Leiden DIR.: C. M. DRABBE J F J M. KOENS HOOFDREDACTEUR L C. J ROOZEN KLACHTEN bezorging tel 33839 (18.00—19.00 uur) ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p.w. 1.10, p. rand. 4.70, p. kwart. 14.10; fr. p. post 16.95 ADV (excl B.T W.) 22 ct p. mm Telefoontjes 2,- DINSDAG 18 FEBRUARI 1969 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN GUUR WEER De weersverwachting van het KNMI, geldig tot morgenavond Vrij veel bewolking met morgen in de loop van de dag vanuit het zuiden weer toenemende kans op sneeuw. Tot krachtig en aan de kust tot hard of stormachtig aanwakkerende oostelijke wind. In de nacht en ochtend meest matige, en morgenmiddag overwegend lichte vorst. 60e jaargang, no. 17.677 (Van e r verslaggevers) MAASTRICHT Carnaval belooft dit jaar voor de horecasector een enorme strop te worden. De zware sneeuwval heeft het feest volkomen ver knoeid. De mensen blijven overdag thuis en al leen 's avonds gaat men naar een café of een res taurant. Het ergst worden nieuwe bedrijven getroffen met jonge ondernemers, die voor zware lasten staan. De heer Vincken, horeca-afgevaar- digde in Limburg, zegt: „Ik hoef niet te vertellen hoe de ondernemer eraan toe is, die een orkestje en extra-personeel voor carnaval heeft gehuurd. De opbrengst zal hooguit de helft van het vorige jaar zijn. De sneeuw heeft de klanten voor min stens 50% in huis gehouden. In dertig jaar heb ben we zo iets niet meegemaakt". In Valkenburg ging de optocht niet door, een kapitale strop. De voorzitter van de Maastrichtse horeca noemde de „sneeuwexplosie" een bijna nationale ramp, die het carnaval heeft weggevaagd. Gehoopt wordt dat de komende zondag als de optochten worden gehouden, en later halfvasten nog iets goed zul len maken van de misère. De KVP-fractie van Maastricht heeft een telegram aan de Carnavals vereniging „De Tempeleers" gestuurd waarin zij haar medeleven betoont in verband met de ui terst slechte weersomstandigheden die de activi teiten van de carnavalsvereniging praktisch on mogelijk maken. De Limburgse gehuchten Camerich en Cottesen zijn al bijna drie dagen van de buitenwereld afgeslo ten. De ongeveer acht boerderijen zitten als het ware tot het dak in de sneeuw. Vijfduizend liter melk staat te wachten op levering aan de fabriek. Belangrijkste is dat het krachtvoer voor de ongeveer 500 koeien en kalveren bijna op is. Melkventers in Zuid-Limburg zijn vandaag niet aan de huisdeuren verschenen. Het is onmogelijk door de sneeuwbergen en brokken bevroren sneeuw een pad te vinden. Op diverse plaatsen hebben de melk- slijters een centraal punt betrokken waar de consu menten terecht kunnen. Schooljongens zijn op ver schillende plaatsen ingeschakeld bij het bezorgen var melk bijvoorbeeld aan zieken en ouden van dagen. Door de sneeuw zakte in Tongeren een kermisten' in elkaar. Men wist de mensen nog tijdig te waar schuwen. Maar een elfjarige jongen was juist te laat. Hij kwam onder het ineenstortende dak. Zijn lichaam werd tien minuten later uit de puinhoop gehaald. De jongen bleek echter al overleden. Onder een zeker anderhalve meter dikke sneeuw laag is het dak van een constructiehal in Nuth be zweken. De schade wordt op twee ton geraamd. schoon te krijgen. Mogelijk dat de lijn- vluchten van de KLM morgen hervat kunnen worden Het platform, dat in een grote berg sneeuw is veran derd, kan echter zeker niet worden gebruikt. Bij even tuele vluchten zullen de passagiers, na een gegraven looppad, naar de baan moeten lopen. Bijna heel Europa zucht nog onder aanhoudende sneeuwval en koude. In Zweden en Lapland werd 40 graden vorst gemeten en in Moskou 15 graden bij heldere hemel. Het internationale treinverkeer rijdt met enorme vertragingen. Op de spoorlijn Zagreb Rijeka zijn verschillende treinen met meer dan 100 passagiers blijven steken in de dikke sneeuwlaag. In Frankrijk ligt de sneeuw bij de grensplaats Maubeuge (vlakbij België) minstens een meter hoog. In het noor den van West-Duitsland is men er bijna in geslaagd de sneeuw de baas te worden; de voornaamste ver keerswegen zijn weer goed berijdbaar. In tegenstelling met Limburg heeft het carnaval in Duitsland niet veel van de sneeuw te lijden gehad omdat duizenden vrij willigers hebben geholpen de routes van de Optochten sneeuwvrij te maken. Bij alle kou het zonnigste nieuws uit Zuid-Spanje, waar vakantiegangers aan de stranden liggen te zonnen bij temperaturen van 17 graden. Maar in Madrid is het kwik nog onder het nulpunt en grote gebieden liggen onder een dik sneeuwvacht. Tenslotte de vooruitzichten. Het weer blijft volgens onze weerkundige medewerker winters met lichte tot matige vorst en af en toe nog wat sneeuw. Op enkele plaatsen kan het verkeer hinder ondervinden van de mist. ADVERTENTIE DINSDAG 18 FEBRUARI Aanvang 8 uur in café-restaurant HET BLESSE PAARD te STOMPWIJK Entree 1. verslaggevers) DEN HAAG Het KVP-Tweede-Ka- merlid, ir. P. A. M. Cornelissen. die, zo- alt wijgisteren reeds meldden, zondag j.l. In Nigeria was aangehouden. is gis teren door tussenkomst van de Neder landse ambassadeur in Nigeria weer vrij gelaten. De heer Cornelissen is na zijn vrijla ting terstond van Benim doorgereisd naar de Nigeriaanse hoofdstad Lagos. Zijn aanhouding was het gevolg van moeilijkheden die ontstonden doordat men er de heer Cornelissen van verdacht het vliegveld van Benim te hebben gefo tografeerd. JOHANNESBURG (Reuter) Dertien negers zijn omgekomen en meer dan 180 werden gewond, toen gisteren bij het station Langlaagte, ten z.-w. van Jo hannesburg, een volle reizigerstrein in reed op een benzinebrand. Een tankwa gon met benzine was bij het rangeren in brand geraakt. Zes andere wagons met dezelfde vloeistof vlogen ook in brand. De brandende benzine verspreid de zich over een grote oppervlakte. Juist toen de brand op zijn hevigst was, reed de personentrein op de vuur zee in. De ramen van de voorste rij tuigen barstten van de hitte. Vijf van de elf rijtuigen brandden uit. Zeker 87 passagiers, allen negers, zijn met ernstige brandwonden in zieken huizen opgenomen. Meer dan honderd anderen konden na behandeling naar (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De grote benzineraaat- scbappijen hebben de prijs van de superbenzine met een cent per liter ver laagd. De prijs van de normale benzine wordt niet verlaagd. De witte pompen zullen wel een cent zakken. Het besluit tot verlaging van de prijs >or de superbenzine is de benzinemaat schappijen door de huidige marktom standigheden min of meer afgedwongen. De belangrijkste aanleiding is de situa tie aan de grens, waar talrijke auto- Medisch directeur nog spoorloos HAARLEM (A.NP.). Hoewel de Haarlemse politie van vele zijden be richten ontvangt van personen, die menen de sinds woensdagmiddag ver miste dr. C. A. Graafland, geneesheer directeur van het St.-Elisabethsgasthuis in Haarlem, gezien te hebben, is z(j er niet in geslaagd de verdere door hem gevolgde route na het monument op de Afsluitdijk vast te stellen. De luchtvaartdienst van de rijkspolitie blijft ook actief en zoekt af en toe met een helikopter in de omgeving van de Afsluitdijk Voor zover kan worden na gegaan had dr. Graafland weinig geld op zak. Wel was hij in het bezit van betaalcheques. De politie heeft bij ban ken laten informeren of betaalcheques op zijn naam zijn aangeboden, maar dit is nog niet het geval geweest. mobilisten naar België of West-Duitsland overwippen om daar te gaan tanken. Na de recente verhogingen in Nederland was het voor velen aanlokkelijk gewor den om van de goedkopere benzine in België en West-duitsland te profiteren. De Nederlandse maatschappijen hopen dit door de prijsverlaging met een cent voor superbenzine enigszins te gen te gaan. De totale benzineafzet be staat voor circa 70 procent uit superben zine en circa 30 prrv«w -normale benzi- Chevron tot voor kort Caltex gehe ten was de eerste maatschappij, die tot prijsverlaging over is gegaan. Dat ge beurde zondag j.l. reeds. Vannacht om' twaalf uur zijn de andere maatschappij en gevolgd. Nederland kent ten aanzien van de ben zineprijzen drie verschillende zones, waarvan de indeling samenhangt met de afstand tot de raffinaderijen. In deze drie zones kostte de superbenzine tot nu toe resp. 62, 61 en 60 cent. Die prijs wordt nu teruggebracht tot resp. 61, 60 en 59 cent. Het prijsverschil tussen super en nor male bezine bedroeg tot dusver 3.3 cent. Dit verschil is nu echter teruggebracht tot 2,3 cent. Het is heel uitzonderlijk, dat niet tevens de prijs van normale ben- :ine omlaag gaat. Daar bestaat geen anleiding toe. Bij vroegere prijswijzi- ingen gingen altijd beide benzinesoor- •n in prijs omlaag of omhoog. Ook de merklozc benzine bij dc zoge- lamde witte pompen zal een cent per ter omlaag gaan voor wat betreft de uperbenzine. Een der voornaamste le- eraneiers van witte benzine verklaar- e: „Wij volgen de prijsbewegingen van e merkbenzine. Wij zitten daar nu 5 •nt per liter onder en dat prijsverschil illen en zullen we handhaven". (Van onze correspondent) MELBOURNE De Australische re gering heeft tot zover geen commentaar gegeven op de aankondiging van de In donesische regering dat in augustus a.s. „een vrije keus" door de bevolking van West-Iran gedaan zal worden door 1000 daarvoor geselecteerde personen. Australisch Nieuw-Guinea grenst aan dat van Indonesië en de Australische re gering wil graag vermijden betrokken te raken bij ontevredenheid van de bevol king over het Indonesische bestuur, en wil graag tegengaan, dat er vluchtelin gen zullen komen. Maar de Indonesische verklaring is met gevoelens van twijfel ontvangen. De Melbourne Herald zegt, dat er nooit een reëel vooruitzicht is geweest op een referendum naar Westerse maatstaven over de vraag of de bevolking van Iri an onder Indonesisch bestuur wil blij ven. Maar wat Indonesië van plan is „gaat regelrecht tegen elke vorm van democratie in". Als de V.N. nu het plan van Indonesië door de vingers zou zien, „zou het ook moeten ophouden met kri tiek te hebben op het werkelijk democra tisch programma dat Australië bezig is ten uitvoer te leggen onder bijna even moeilijke omstandigheden in oostelijk Nieuw-Guinea". De Lissabonse jeugd steekt de draak met Ajax. Toevallig heet het wasmiddel precies zo als het elftal, dat morgenavond tegen Eusebio en de zijnen moet aantreden. Een verscheurd Ajax, dat totaal leeg de vernieling ingaat (denken de jongetjes). (Van verslaggevers) BREDA In een zijsteegje van de Bredase Heilaarstraat heeft de Bredase politie gisterochtend het lichaam aange troffen van de 29-jarige typograaf J. Mallens uit Etten-Leur. De man is in de nacht van zondag op maandag tussen zijn auto en een muurtje door een nog onbekende de schedel ingeslagen. De moord is waarschijnlijk gepleegd met een oude riek, die op 'n nabijgelegen landje is gevonden. Op de kapotte riek zijn bloed sporen aangetroffen. Het gezicht van de vermoorde man was onherkenbaar ver minkt. De Bredase recherche heeft geen idee wat de beweegredenen van deze moordaanslag kunnen zijn geweest. De man was gehuwd en was vader van twee jonge kinderen. Gisterochtend omstreeks 9.00 uur kreeg de Bredase recherche een telefoontje van een bewoner, die melding maakte van de merkwaardige vondst in het stille steegje. Hij had het lichaam wel gezien, maar durfde niet te gaan kijken. De po- HAARLEM (KNP) De oud-bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, is za terdag voor een algeheel onderzoek ln de Mariastichting in Haarlem opgeno men, nadat hij eerder vorige week van een trapje was gevallen. De thans 93- jarige bisschop, die nog nooit een dokter aan zijn bed heeft gehad en nog zeer vitaal is, werd voor de zekerheid in het ziekenhuis opgenomen, omdat hij bleef klagen over pijn. Mgr. Huibers woont sinds zijn afscheid als bisschop van Haarlem in 1960, in huize Bosbeek te Heemstede, waar de zuster van de Voor zienigheid een klooster hebben. Weer goedkope koelhuisboter BRUSSEL (ANP) Nederland heeft maandag in de Europese ministerraad in Brussel toestemming gevraagd om voor 1 april a.s. 3000 ton koelhuisboter tegen verlaagde prijs op de Nederlandse markt te mogen brengen. De vijf partners bleken er in beginsel geen bezwaar tegen te hebben. De Euro pese commissie zal een officieel besluit van de EEG-raad, dat hiervoor nódig is, uitwerken. Het Nederlandse verzoek ging gepaard et de verzekering, dat ervoor ge zorgd zal worden, dat de goedkope koel huisboter alleen de Nederlandse consu ment ten goede komt. litie vond tussen een Volkswagen en een muurtje het lichaam van de heer J. Mallens, wiens gezicht bijna onherken baar verminkt was. In de sneeuw en op de auto bevonden zich bloedsporen. Dok ter J. Zeldenrust die sectie op het lichaam verrichtte, constateerde dat de man tussen half drie en vier uur moet zijn overleden. Aan dit steegje wonen geen mensen; er bevindt zich uitsluitend een meubelfabriekje. De man heeft omstreeks half een zijn vrouw en twee kinderen achtergelaten bij zijn ouders in de Wil lem Barentzstraat. Hij wou met 2ljn auto alleen naar zijn woonplaats rijden, omdat hij de vólg^lde ochtend vroeg in de Rijsbergen zou assisteren in een friteskraam. Cafés Hij heeft in dit steegje waarschijnlijk zijn auto geparkeerd. Of hij café's heeft bezocht in de periode tussen half een en half drie is niet bekend. Het wordt niet onmogelijk geacht, maar tegenover zijn familie had hij te kennen gegeven onmid dellijk naar huis te zullen gaan. Wat er zich in de tussenliggende pe riode heeft afgespeeld is een raadsel. De Ettenaar stond bekend als een stille man, die geen vijanden had. Hij is waarschijnlijk neergeslagen nadat hij zijn auto in het smalle steegje had ge keerd. De recherche heeft op een nabij gelegen akkertje een riek gevonden, die daar in het land heeft gestaan. Er zijn sporen gevonden van de auto naar de plaats waar deze riek moet hebben ge staan. De dader heeft de riek, die hij op het slachtoffer kapot heeft geslagen, later weer op het landje gegooid. De sneeuw, maar ook het overvolle cafébezoek vanwege carnaval bemoei lijkten het onderzoek. In de kleren van het slachtoffer, dat overigens geen car navalskostuum droeg, is een portemon nee met wat klein geld gevonden. Geen aanwijzingen De aanslag op de Ettenaar is voor de Bredase recherche een volmaakt raad sel. Er zijn geen aanwijzingen dat de man onder invloed verkeerde. Er zijn wel vage sporen gevonden, maar op de riek bevonden zich geen vingerafdrukken. Voor het onderzoek zullen vandaag 20 man recherche worden ingezet, die hun. belangstelling vooral richten op de café's in het voormalige Princenhage, waar zich de doodslag ook heeft voorgedaan. WASHINGTON (Reuter) Op de zee bodem ter hoogte van het eiland San Clemente bij Zuid-Californië is maandag een elektronicus, Berry L. Cannon, aan een hartaanval overleden. De man be vond zich in het onderzeese laboratorium Sealab, waarmee de Amerikaanse mari ne juist begonnen was met een twee maanden durend experiment. De opera tie op 200 meter diepte is voorlopig uit gesteld. tot de dokters de oorzaak van de dood hebben vastgesteld. Zwaaiend met zijn wandelstok werd „Oude Nol", de kwade genius van Hans van Z., vanmorgen de rechtszaal in Utrecht binnengevoerd, waar hü als ver dachte moet terechtstaan voor uitlokking tot moord. Op pagina 5 treft u het verslag van Piet 6noeren ever deze eerste zittingsdag. Komplot ontdekt tegen Soeharto DJAKARTA (A.N.P.). „Soeloeh Marhaen'.', het officiële orgaan van de Indonesische nationalistische partij, meldt onder aanhaling van het Molukse blad „Doeta Masjarakat", dat een samen zwering om president Soeharto van In donesië te vermoorden, door de militaire autoriteiten van de Molukken is ont dekt. Op 5 en 6 februari was een twin tigtal communisten gearresteerd. De aan slag op Soeharto zou in Masohi, de be langrijkste stad op de Molukken, moeten geschieden. Generaal Soeharto zou aan vankelijk deze maand daarheen gaan, maar het bezoek van de president aan de Molukken Is tot maart uitgesteld. Trainer Rinus Michels heeft er een meer dan zwaar hoofd in. De Ajaxcoach toch al niet zo'n „grage lacher" hield, bij het vertrek van de ploeg naar Lissabon, z'n gezicht helemaal in de plooi. Het uitstippelen van een strategie om Benfica tóch nog te verslaan (al is het maar met één puntje) kost dan ook nogal wat voetballende hoofdbrekens. (Van onze correspondent) HILVERSUM De N.T.S. stelt pogin gen in het werk aanstaande woensdag avond de voetbalwedstrijd F.C. Milaan- Celtic uit te zenden. Deze wedstrijd wordt evenals de ont moeting Benfica-Ajax op deze avond ge speeld in de kwartfinale om de Europa cup voor landskampioenen. De N.T.S pro beert deze t.v.-reportage uit Milaan over te nemen, nu zij door de uitzonderlijke financiële eisen van Benfica niet in de gelegenheid is de wedstrijd uit Lissa bon per televisie uit te zenden. De ont moeting Milaan-Celtic begint om 20.16 uur en zal via Nederland 1 de lucht in gaan.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 1