Overval op portier hotel: buit f 2500.- Deserteur schiet jonge vrouw dood Landen W arschaupakt zijn tot onverwachte aanval in staat Gegrepen na jacht in Eifel VERKEER GING VOORZICHTIG OVER BAR SLECHTE WEGEN Borman bij Paus Paulus Ajoeb Khan nodigt oppositie aan tafel MAANDAG 17 FEBRUARI 1969 j)E LEIDSE COURANT PAGINA 5 UTRECHT (ANP) De politie in Utrecht zoekt twee mannen die zaterdag nacht, even na drie uur, de 66-jarige por- an het Terminushotel, de heer H. Pasveer, gedwongen hebben de brandkast openen. Ze maakten f 2550,buit. De portier deed om ongeveer drie uur zijn laatste ronde door het stille hotel toen hij achter tapkast in de bar een donkerblonde man van ongeveer 35 jaar aantrof die om bier vroeg. De portier weigerde en vroeg de man het hotel te verlaten. Deze stemde toe, maar op de gang pakte hij de potier eensklaps beet en eiste geld. Via de achterdeur kwam er een tweede man binnen en samen be dreigden ze de portier. De portier weigerde de sleutels van de brandkast te geven, ondanks dat het tweetal hem bedreigde „kapot te zullen maken". Na nieuwe bedreigingen ver telde hij echter waar de sleutels wa len. Een van de mannen hield de por tier vast waarna de tweede een stalen kast in de portiersloge openbrak en daaruit de sleutel van de brandkast haalde. De twee hebben de portier vervol gens gedwongen om, in een kantoortje aan de achterkant van het hotel, de brandkast te openen. Er stonden vier geldkistjes in. Op het zien daarvan ver- Enquête in studentenparochie Welke weg moet worden gevolgd? Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM In de Amsterdamse studentenkapel is gisteren onder alle kerkgangers een enquête gehouden over de wegen, die de parochie in de toekomst denkt te zullen gaan. Gevraagd werd o.a. ?n vindt dat het gesprek met de bis schop moet worden voortgezet en wat n denkt dat gedaan moet worden als op 1 maart geen oplossing voor de kwestie-Vrijburg is gevonden stoppen met de diensten, doorgaan buiten verant- oordelijkheid van de bisschop, gewoon doorgaan of de studentenecclesia uit el kaar laten vallen. Ook werd gevraagd of men de diensten zou blijven bezoeken, als de pastores „buiten verantwoordelijkheid van de bis schop" met de diensten zouden doorgaan en of men daarin een afscheiding zou zien van de Katholieke Kerk. Verder of met een preekpermissie voor Jos Vrij burg de zaak is opgelost dan wel verder gepraat moet worden, om ook toestem ming te krijgen voor het voorgaan ir\. de eucharistie. Gepeild is ook naar de nadelen, die men uit een mogelijke breuk zag voortvloeien. Voorts werd gevraagd, wat het voor de kerkganger zou betekenen, als op of na 1 maart de diensten zouden worden stop gezet. Ook de kwestie van de financiën ingeval van een „vrije opstelling" der pastores werd aangesneden: „Bent u be reid, maandelijks een bedrag te geven voor het onderhoud van de pastores Tenslotte werden nog vragen gesteld naar de wenselijkheid van voortzetting van het gesprek binnen de parochie en naar de wijze waarop dit moet gebeuren. Binnen de werkgroep, die de enquête heeft opgesteld, is nl. de vraag gerezen, of deze groep wel representatief is voor het geheel van de „ecclesia". KATWfjKSE VISSERSBOOT AANGEVAREN (Van onze correspondent) KATWIJK. Het Katwijkse vissers schip Hendrika Johanna KW 81 is op de Noordzee aangevaren door de Britse treiler Suffolk Warner (147 ton). De negen bemanningsleden van het Britse schip zijn door de Katwijker aan boord genomen. Even later zonk de Suffolk Warrier. Het Nederlandse schip onder vond weinig hinder van de aanvaring. Beperkte toelating diergeneeskunde UTRECHT (ANP) Het bestuur van de faculteit der diergeneeskunde van de rijksuniversiteit te Utrecht heeft be sloten tot een zeer beperkte toelating tot de practica van het aantal nieuw inge schrevene eerstejaars studenten in sep tember 1969. Voorts is besloten tot het invoeren van wachtlijsten op verschillende mo menten in de studie wanneer het aantal studenten de maximum capaciteit van de practica overschrijdt- Het aantal studenten dat wordt toege laten zal op grond van personeelsuit breiding en betere ruimtelijke voorzie ningen jaarlijks worden herzien- slapte de aandacht van de twee en daarvan maakte de portier gebruik j van door via twee openslaande deu ren te vluchten naar het Utrechtse sta tionsplein. Op zijn hulpgeroep reageerde niemand. Daarom liep de portier naar een wachtende taxichauffeur die snel in actie kwam. Een in de Stationsstraat wegrennende man kon hij echter niet meer achterhalen. Van de vier in de brandkast staande geldkistjes bleken er twee verdwenen te zijn die de rovers in grote haast hebben meegenomen. De politie heeft een nauwkeurig signa- de twee overvallers. lement v Kwestie A'dam wordt nog voor maart geregeld HILVERSUM (KNP) De provinciaal der jezuieten, pater J. Hermans, heeft goede hoop, dat tussen de Amsterdam se studentenpastores en de bisschop van Haarlem nog vóór 1 maart een rege ling zal worden getroffen. Hij heeft dit zondagavond in het KRO-radioprogram- ma Kruispunt meegedeeld. Tevoren had hij enige uren overleg gepleegd met pa ter Schonenberger, assistent van gene raal Arrupe voor de Duitssprekende lan- Het gesprek over de regeling is volop bezig, aldus pater Hermans. „Ik denk dat we met enige gerustheid het resul taat hiervan kunnen afwachten". De re geling zal natuurlijk wel enige compli caties meebrengen wat betreft opstelling van spelregels en dergelijke. Pater Her mans verwacht, dat de pastores met de door hem bedoelde oplossing tevre den zullen zijn en dat deze niet het ka rakter van „een compromis" zal hebben. Hij sloot zich liever aan bij prof. Haars- ma, die het toestaan van de prediking in de eucharistie een eerste faze heeft genoemd in een reeks ontwikkelingen, die tot ontkoppeling van ambt en celi baat moeten leiden. Wat betreft een in grijpen van generaal Arrupe, waarmee deze in een recente brief gedreigd heeft, zei pater Hermans: „Als wij met de bisschop tot een regeling komen, valt het fundament weg om maatregelen te nemen en daarmee worden dunkt mij de moeilijkheden binnen de orde opge lost". Het uitgangspunt voor het ingrij pen van de generaal was volgens pa ter Hermans zijn gedachte, dat de pas tores zich van de bisschop wilden los maken. Deze indruk, door meerdere bui tenlandse bladen gevestigd noemde hij bezijden de waarheid. WESTDUITS WITBOEK r AKEN (AP) Het parket van Aken heeft bekendgemaakt, dat de 19-jarige Belgische soldaat Jean Marie van den Eynde zaterdag in hechtenis is genomen onder verdenking een autorüdster te hebben doodgeschoten, een kind te heb ben verwond en gedreigd te hebben op een politieman te schieten. Officier van justitie Heinz-Friedrich Wunderlich verklaarde tegenover de pers, dat de politie de soldaat op een camping bij Dedenborn in het Eifel- gebergte te hebben gegrepen. Intussen is hij naar een gevangenis in Keulen overgebracht. De jonge soldaat, gelegerd in het nabije Düren, had vrijdag zonder verlof te heb ben zijn onderdeel verlaten om naar Zuid-Frankrijk te gaan Hij probeerde benzine voor zijn auto te krijgen en voorbijgangers in Saarbrücken merkten op ,dat Van den Eynde een burgerjas over zijn uniform droeg. Zij waarschuw den de politie. Toen de politie hem aan- (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het aantal verkeerson gelukken is ondanks de barre weersom standigheden in een groot deel van het land dit weekeinde nog meegevallen. Autobestuurders schijnen dan intuïtief heel wat voorzichtiger te rijden. Sneeuw- duinen bij Diever waren de oorzaak dat een personenauto met vijf inzittenden in een slip geraakte en tegen een boom botste. Een 34-jarige vrouw werd daarbij gedood, de andere inzittenden werden licht gewond. Op een met knipperlichten beveiligde spoorwegovergang in Wadenoyen (gem. Zoelen) is zaterdagmiddag een personen auto, bestuurd door een 24-jarige inwoner uit Est tegen de trein gereden die van Geldermalsen op weg was naar Nijmegen. De bestuurder, waarschijnlijk door de zon verblind, werd zwaar gewond. Hij heeft enige tijd op een met de spoorbaan paral lel lopende weg gereden en is toen links af de overgang opgedraaid. Bij de botsing is de auto io drie delen uiteengereten: Eén dode bij slippende autc in de sneeuw Door het ongeluk werden de treinreizigers ongeveer drie kwartier opgehouden. Zondagmorgen overleed in een zieken huis te Utrecht een 52-jarige kantoorbe diende uit Odijk De man werd ernstig gewond toen hij 's nachts met zijn auto eerst een lichtmast raakte en vervolgens tegen een boom reed. In Groningen reed een 54 jaar oude vrouw op de fiets door een rood verkeerslicht en werd overreden door een tankwagen. Ze was op slag dood. De chauffeur merkte niets van het onge val en reed door. Zaterdag werd in Vries een 59^arige man bij het oversteken door «en auto gegrepen. De man stierf t©r plaatse. Op de rijksweg Sas van Gent I Sluiskil is de 47-jarige W. v. Oosten, uit Vlaardingen. dodelijk verongelukt toen hij in botsing kwam met een tegenligger Ter hoogte van de spoorwegovergang Didam-Zevenaar is vanmorgen omstreeks acht uur een tankwagen met dieselolie, die na een slip enkele bomen schampte en dwars over de weg kantelde, geheel uitgebrand. Het verkeer werd ongeveer twee uur gestremd. De bestuurder kon zich met enkele kneuzingen aan de han den tijdig in veiligheid brengen. Op het moment dat de tankwagen losschoot van de truc kwam er juist een tegenliggend busje aan. Een botsing volgde waarbij het busje werd opengereten. Ook de bestuurder hiervan kon zich nagenoeg ongedeerd redden- Te 5-jarige Adelheid de Vries uit Bunnik is vanmorgen op vijf over elf overreden door de sneltrein Utrecht Arnhem. Het kind, dat onder de gesloten bomen van de overweg was gekropen, was op slag dood. sprak, haalde Van den Eynde een sten- gun onder zijn jas vandaan en begon te schieten. De politieman sprong op zij, maar een meisje van elf jaar werd in het hoofd getroffen. Van den Eynde wist weg te komen en sprong in een auto, die gereden werd door de 20-jarige mevrouw Ilona Maria Hauer uit Saarbrücken. Hij beval haar om in een andere richting te rijden dan de politiewagens die intussen waren op geroepen om hem na te zetten. Toen mevrouw Hauer weigerde ver der te rijden, schoot Van den Eynde haar dood en wierp haar lijk uit de auto. Gebruik makend van het geld van de doodgeschoten vrouw om benzine te ko pen, reed Van dei^Eynde naar het Eifel- gebergte, maar veroorzaakte een klein ongeluk in Dedenborn. Hij verliet de wa gen en ontsnapte te voet voordat de door voorbijgangers gewaarschuwde politie ter plaatse was. Onmiddellijk werd de omgeving afge zocht. Hij werd op de camping ontdekt waar hij druk bezig was om zijn stengun uit elkaar te nemen teneinde zich er van te ontdoen. WEER of geen WEER DE BILT. Boven Ceniraal Europa bevindt zich een samen gesteld lagedrukgebied, dat zich tijdens het weekeinde in de richting van ons land uitbreidde. Een storing in de bovenlucht bracht het afgelopen etmaal langdurige sneeuwvalwaarbij plaatselijk flinke hoeveelheden .N.M.i. Aanhoudend >EELT vfEDE: l'Orst gemeten werden. Vanochtend meldde het vliegveld Deelen een totale sneeuwhoogte van 28 centimeter. Het lagedrukgebied neemt thans verder in betekenis af. waardoor de sneeuwkansen kleiner worden en de kans op opklaringen groter. In de nacht moet daarom in de opklarings- lebiedeu op matige tot strenge orst gerekend worden. Vooruitzichten voor woensdag: veranderlijk winterweer met plaat selijk sneeuw en in het algemeen lichte vorst in de nacht. Weersvooruitzichten voor woens dag in cijfers gemiddeld over ons land: aantal uren zon: minder dan drie; min. temp.: nul tot zes graden onder normaal; max. temp.: én tot zes graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens twaalf uur: zeventig procent; kans op een geheel droog etmaal: vijftig procent. Weer in Nederland Weer in Europa ■ladrid Stockholm ISS driftsneeuw <4 Het Amsterdamse Lilalobestond zaterdag tien jaar. Reden om in dit unieke cabaret-café een flink feest op touw te zetten. Het geheel werd opgeluisterd door de befaamde tenor Leonard Delferro, die een duetje zong met gastvrouwe Jossy Haland. Drie doden bij roofoverval BERLIJN (DPA) In een café in de Westberlijnse wijk Reinickendorf zijn vanmorgen vroeg drie mensen doodge schoten aangetroffen, twee vrouwen en een man. Volgens de politie is de kas leeggeroofd en hebben de daders, van wie vooralsnog elk spoor ontbreekt, tal rijke malen geschoten. Samen werking NA VO- landen noodzakelijk BONN (DPA-Reuter-AFP) De W'estduitse regering heeft in een defen- siewitboek, liet eerste ooit door haar uit gegeven erop gewezen dat de recente trocpenverschuivingen in Oost-Europa de Warschaupactlanden 'n betere gelegen heid bieden voor een verrassingsaanval, speciaal In Midden-Europa. De omvang en puraatheid van de troe pen in de onmiddellijke omgeving van de Westduitse grens maakten zo'n aan val zonder lange voorbereiding mogelijk. Er waren door de inval in Tsjeeho-Slo- wakije negen Russische divisies bijge komen, waarvan vijf of zes in dat land zelf. Ingeval er een aanval kwam zou de waarschuwingstermijn voor de NAVO waarschijnlijk niet meer dan enkele da gen „of misschien zelfs, uren" bedragen. Tegenover West-Europa staat een troe penmacht van ongeveer honderd modern uitgeruste divisies met circa 30.000 tanks en sterke luchtvloten met in totaal bij na 3.400 gevechtsvliegtuigen, waaron der 2.000 toestellen voor directe steun van landstrijdkrachten. Daarnaast schikte het Warschaupact in de Oostzee over circa 280 oorlogsschepen en 100 lan dingsvaartuigen. De landen van het Pact hebben voorts nog de beschikking 26 miljoen geoefende reservisten. Bonn spreekt zich uit voor uitbreiding van de internationale samenwerking bij wapenprojecten. De ontwikkeling van een nieuw gevechtsvliegtuig in samen werking met Engeland, Nederland en Italië wordt het belangrijkste gemeen schappelijke project genoemd waaraan de Bondsrepubliek tot dusver heeft deel genomen. Over de vergoeding van de 1«- geringskosten van de Amerikaanse en Britse troepen zegt het witboek dat het in de toekomst onmogelijk zal zijn dit uitsluitend of overwegend door wapen aankopen te doen. Gemeenschappelijke projecten worden als mogelijke oplossing genoemd. VATIC'AANSTAG (KNP) Paus Pau lus heeft zaterdagmorgen de Ameri kaanse astronaut Frank Borman in au diëntie ontvangen. Tevoren had deze in de synodezaal in het Vaticaan een le zing gegeven voor het curiepersoneel en het diplomatieke corps bij de H. Stoel, waarbij ook de twintig minuten durende kleurenfilm van de maanreis werd ver- Er werd ook gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen. Borman ver stond de vraag van een Syrische bis schop of er leven op de maan was alt»: of er een duivel op de maan was. Hij antwoordde dat er op aarde meer kwaad werd gedaan dan op de maan. Hij wee* erop dat hijzelf en zijn kameraden had den ervaren dat in de ruimte alle aard se problemen nietig schijnen. „Wij heb ben ervaren wat Paus Paulus vaak zegt dat alle mensen absoluut eikaars broeders moeten zijn naar eenheid stre ven", aldus Borman, die ook nog de Vaticaanse sterrenwacht bezocht in Cas- telgandolfo. Gina huilend met Franco Zeffirelli Aanslag op Bhoetto mislukt KARATSJI (AP) De groep van acht oppositiepartijen, democratisch actieco mité geheten, heeft er zondag in toege stemd met president Ajoeb Khan bijeen te komen aan een ronde tafelconferentie om te trachten een einde te maken aan de politieke crisis van Pakistan, die thans drie maanden heeft geduurd. De leiders van de oppositie, die m La hore bijeenkwamen, hebben Ajoeb ge vraagd of zij hem woensdag in plaats van maandag, zoals Ajoeb had voorge steld, in Rawalpindi kunnen ontmoe- Er was nog geen aanwijzing, dat de besprekingen zullen worden bijgewoond door de gewezen minister van Buiten landse Zaken Zoelfikar Ali Bhoetto, die de grootste politieke tegenstander is van Ajoeb. Zaterdag zou in Larkana een poging zijn gedaan om een moordaanslag op Bhoetto te plegen. De politie houdt nog een 18-jarige sigarettenverkoper vast. Hij wordt beschuldigd van wapenbezit. Bhoetto maakte een zegetocht door zijn woonplaats in een open jeep. toen hij. naar hij zei, op vijf meter afstand een jongeman zag met een pistool. De me nigte greep de jongen en zou hem ge lyncht hebben, maar Bhoetto kwam tus senbeide en zorgde ervoor dat de jongen aan de politie werd overgeleverd. Het was een verrassende bekendma king uit Lahore dat Ajoeb er in heeft toegestemd om sjeik Moejiboer Rahman vrij te laten en aan de besprekingen te laten deelnemen. De sjeik is leider van de oppositiepartij van de Awami Liga, Hij heeft twee jaar gevangen ge zeten onder de beschuldiging, dat hij de leiding had van een samenzwering. Een zegsman van de oppositiegroep ADVERTENTIE Handen en Lippen PUROL zei er bij Ajoeb op te hebben aangedron gen ook een uitnodiging voor de conferen tie te sturen aan de linkse volkspartij van Bhoetto en aan belangrijke persoon lijkheden, zoals de luchtmaarschalk As- ghar Khan, voormalig opperbevelhebber van de luchtmacht. Bhoetto zei inet verrast te zijn door deze stap van de oppositie, maar zelf had hij nog geen besluit genomen of hij zo hij zou worden uitgenodigd de conferentie zou bijwonen. Hij zou dat doen na zijn terugkeer in Karatsji waar hij met zijn medewerkers zal praten. Groepsvorming van priesters krijgt gestalte Gina gewond bij auto-ongeluk ROME (DPA) De Italiaanse film ster Gina Lollobrigida heeft zondag bij een auto-ongeluk bij Orvieto in Toscane een knieschijf gebroken en nog andere lichte verwondingen opgelopen. Zij reed samen met de film- en toneelregisseur Franco Zeffirelli, die eveneens lichte verwondingen opliep. Bij Gina rekenen de artsen op een genezingsduur van drie tot vier weken, bij Zeffirelli op een duur van tien dagen, maar volgens late re berichten zou hij een schedelbreuk hebben opgelopen. Gina Lollobrigida zat achter het stuur. Het tweetal was op weg naar Florence om er een voetbalwedstrijd bij te wo nen. Tussen Rome en Florence slipte de Rolls Roys op het gladde wegdek en reed tegen een vangrail. Gina kwam bij het ongeluk terecht tegen de voorruit en het dashboard. Franco Zeffirelli, die naast haar zat, kwam eveneens tegen de voorruit terecht en liep een aantal snij- wonden op. Gina huilde van de pijn op weg naar het ziekenhuis. Zondagavond werd zij naar een kliniek te Rome over gebracht. Daar zal zij een dezer dagen na een therapeutische behandeling wor den geopereerd. Zeffirelli ligt nog in Or vieto. Hij verkeeut in een shocktoestand cn kan nog niet praten. r verslaggevers) AMSTERDAM In het weekend zijn in Amsterdam ongeveer 100 priesters van de z.g. Americaingroep bijeenge weest, die vorig jaar ontstond, om de ontkoppeling van priesterschap cn celi baat le verkrijgen. Ook vertegenwoordi gers van soortgelijke bewegingen in Frankrijk en Duitsland waren aanwe zig. Pater Van Kilsdonk hield een in- Tijdens het debat kwam een voorstel ter tafel, om tot vorming van een ac tiegroep over te gaan. Besloten werd, een stuurgroep van vier man te vor men, die moet proberen deze groep van priesters, welke niet alleen opkomt voor ontkoppeling maar eerst en vooral voor een grotere evangelische vrijheid in de Kerk en voor een krachtiger optreden van de Kerk in wereldse problemen, uit te breiden. Ondanks de verschillen die aan de dag traden tussen voorstan ders van de „lange" en van de „kor te" weg, voelde men zich voldoende één, om zich als groep te poneren: op het pastoraal «mcillie, in priesterraden en zovoorts. Besloten is derhalve de bewe ging te consolideren en contact te zoe ken in bredere kringen. NA BEZOEK SCHOUWBURG Verpleegde niet terug naar Van Mesdagasiel GRONINGEN' (ANP) Zaterdagavond is na een bezoek aan de schouwburg in Groningen de 31-jarige M. O. niet terug gekeerd in het Dr. Van Mesdagasiel in Groningen, waar hij werd verpleegd. Het is de vierde keer in een week tijd dat verpleegden uit dit asiel óf ont vluchten óf niet terugkeren. De man is zonder geleide op de fiets naar de schouwburg gegaan. Na afloop is hij niet teruggekeerd. Uit een inrichting in Amersfoort zijn zondagmiddag twee jongens ontsnapt. Het zijn een 18-jarige geestelijk gestoor de uit Nijmegen en een wegens een ze denmisdrijf in de inrichting geplaatste eveneens 18-jarige jongen uit Wapenveld. De jongens, die tijdens een onbewaakt ogenblik via de achtertuin zijn ontsnapt, hebben een ketting en een schroevedraai- meegenomen.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5