welterusten.... VOOR STRAKS ALVAST ¥f>to£&cA Inspraak bevolking Mgr. Marthy (Parijs): dialoog noodzakelijk Celibaat niet moeilijker dan gehuwd zijn Compensatie-orders voor Leopardtanks Nixon deze maand naar Europa Rijles in Rusland schoolvak TETRA GIFTIG ONTSLAG GEHUWDE ONDERWIJZERES WEER IN DISCUSSIE Minister zal spoed betrachten Belasting op vakantiegeld eerder innen Vertragingen bij treinen in Leiden en Den Haag Alcohol voor jongeren een groot gevaar Levenskosten 1 pet hoger dan geraamd ZATERDAG 8 FEBRUARI 1969 DE LETDSE COURANT i het goed is, valt u op de helft van dit artikel slaap. En als u het goed met uzelf voor hebt, n moet u ervoor zorgen, niet met een schok icr wakker te worden. Marianne Kohier en ui Chapelle vertellen u precies, waarom dat niet ~tl is en hoe u het kunt voorkomen. Ze doen in een allergezelligst boekje, dat „Waken- ien-dromcn" heet en zojuist in een Nederlandse laling van Elsclics Heidemann (want het ver- oorspronkelijk in het Frans) bij G. J. A. a Amsterdam werd uitgegeven. |nderd en één recepten voor een goede nachtrust" ns voorgeschoteld en tijdens het lezen van boek heb ik er verschillende van geprobeerd, it de massagegevallen, maar bijvoorbeeld de ïlletjes van Lewis Caroll (u weet wel, de rijver van Alice in Wonderland). Die man kon ar niet in slaap komen en gaf zichzelf als ïedie wiskunde-achtige opgaven. Zoals: maak „oneindige reeks" door een willekeurig woord nemen en daarvan telkens één letter zodanig veranderen, dat een nieuw woord ontstaat. Bij- irbeeld: Toos, Koos, kool, koel, keel, enzovoort, gras, kras, kaas, maas, maan, enz." probeerde het. Nou heb ik toch al weinig last slapeloosheid, maar onder leiding van Lewis rollna drie woorden snurkte ik al. En daar »ft dit boekje ook al remedies tegen. Die komen Amerika. Er zijn verschillende methodes, maar ht fluiten is een hele goeje. Niet door de snurker toe te passen natuurlijk, maar hij kan er zelf wat aan doen. De vindingrijke Amerikanen i er van uit, dat mensen die snurken meestal hun rug liggen. Vandaar: neem een klein rubber letje en bevestig dat zo op het pyjamajasje, dat tussen de schouderbladen komt te zitten. Als slaper op zijn rug ligt, heeft hij er last van en jait zich vanzelf op zijn zij. Het snurken is over. JTSPANNING DOOR INSPANNING dit boekje worden moeilijke dingen op een ge- ikkelijke manier verteld. Want als u slecht apt, niet in slaap kunt komen of te vroeg ilcker wordt, dan moet u toch wel zo'n beetje n uit te vorsen waaraan dat te wijten is. En oorzaken daarvan gaan de schrijvers met u na en te lijf in hun honderd en één recepten. De hoofd oorzaak is natuurlijk, dat u te gespannen bent. Als eenvoudigste en plezierigste methode om ons te ontspannen noemen de schrijvers: lachen. En daar hoeft u niet om te lachen, want in hun boekje bewijzen ze hun gelijk. Daarnaast geven ze heel simpele en wat moeilijker oefeningen voor de spie ren, rekoefeningen en massage-oefeningen die u in bed kunt uitvoeren. Ze praten over de beste slaaphouding, geven aparte recepten aan mensen „die alles zwart zien" en aan de tobbers, die te nerveus zijn om te geloven dat er ook voor hen goede methodes zijn om in te slapen. En liefst, zonder slaapmiddelen. GEEF HET MAAR OP Als u wakker wordt vóór het eerste hanegekraai. Dit soort slapeloosheid is ongetwijfeld het moei lijkste te bestrijden, geven de schrijvers toe. Maar: „In negen van de tien gevallen is het namelijk uw eigen schuld dat u op die onmogelijke tijden wak- Een klein rubberballetje tussen de schou derbladen en het snurken is over een en al complex ker wordt. Als u uw lever hebt overbelast, neemt die om twee uur 's nachts wraak. Als u uw dar men hebt „mishandeld", knorren ze en doen u pijn. Ook uw zenuwen worden op dat moment wakker om u beter wakker te kunnen houden", En dan zijn er weer, de honderd en één recepten. En door deze groep beginnen ze met het lakonieke advies: geef het maar op, sta op, kleed u aan. „Dit is hét moment om een stadswijk die u niet kent eens goed te gaan bekijken, langs de rivier te wandelen of door weilanden of bossen te lo pen". En thuisgekomen, mag u niet opnieuw naar bed. U moet een douche nemen en de dag maar zien door te komen. „Na twee of drie van zulke nachten zal uw slapeloosheid hoogstwaarschijnlijk voorgoed verdwenen zijn". SLAAP NIET TE VEEL Maar zo wreed pakken de schrijvers de slape- lozen maar een enkele keer aan. Ze doen dat bij voorbeeld de „luxeslapers" niet eens. Mensen, die meer slapen dan nodig is, zijn namelijk meestal geen luilakken, maar moedelozen. Meer slapen dan nodig is kan echter net zo schadelijk voor onze gezondheid zijn als te weinig slaap. Ik had een heleboel aangestreept in het boekje, want er staan zo verschrikkelijk veel leuke tips in. Het is misschien het enige nadeel van het boek: het is niet slaapverwekkend. Maar ik moet m'n enthousiasme inperken en vertel u alleen nog maar, dat er heel behartigenswaardige dingen gezegd worden over de slaapgewoonten van het kind, over voedingsleer en slaap, over de droom en over honderd-en-één recepten voor een gezonde slaap droomuitleg. En tenslotte kan ik het niet nalaten om de schrijvers u nog iets te laten vertellen over kaï-akter en slaap. IN WELKE HOUDING SLAAPT U De gebaren die we maken en de houdingen die we aannemen (ook in onze slaap) laten altijd iets van ons karakter zien. Psychiaters hebben een hele wetenschap ontwikkeld over het gedrag van de mens en zijn omgeving, door patiënten in hun slaap te observeren. Als u de gewoonte hebt op uw rug te slapen, betekent dat bijvoorbeeld dat u met uzelf tevreden bent en vastbesloten uw plaats onder de zon te verdedigen. Slaapt u met opgetrokken knieënU bent een zaam en hebt behoefte aan bescherming. Plat op uw buik? U lijdt een beetje aan complexen en hebt de neiging, alles nogal negatief te benade ren. Ligt u helemaal in elkaar gerold Trekt u het laken over uw hoofd? Dan bent u een zwak keling of een pessimist. En als de ene bedgenoot de andere zover naar de rand van het tweeper soonsbed duwt, dat deze zo ongeveer op de grond rolt, dan heeft hij of zij ten opzichte van de ander (onbewust) aggressieve gevoelens. En nog iets: de bezige man (of vrouw) legt zijn hand met een herszuchtig gebaar op de schouder van zijn echt genote. Ik merk het al: u slaapt nog niet. Dan krijgt u tip honderd en twee van mij: koop dat boekje of leen het, maar lees het in elk geval En om in de sfeer te blijven: welterusten (ADVERTENTIE) Vakmanschap is meesterschap Bierkenners vragen WERKLOZEN UITGESLOTEN (Van onze correspondent) DEN BOSCH De Brabantse arbeids bureaus beben enkele tientallen werklo zen van arbeidsbemiddeling uitgesloten. Volgens de hoofdinspecteur voor de ar beidsvoorziening in Noord-Brabant, ir. A. J. de Wlldt, zullen er in de komende maanden nog meer op de zwarte lijst worden gezet. Er zijn overigens ook werkgevers, die van de werkeloosheidsvoorzieningen mis bruik maken. Enkele maanden geleden kondigde ir. de Wildt maatregelen aan tegen werklozen, die stelselmatig wei geren passend werk te aanvaarden. Die aankondiging heeft haar uitwerking niet gemist, zo verklaarde hij gisteren. Twee van de drie werklozen, die voor plaatsing op de lijst in aanmerking komen, kiezen eieren voor hun geld. 1 Het heerszuchtige gebaar (Van onze correspondent) GIESSEN De raad van Brabants einste gemeente, het 1000 inwoners tel- nde Giessen in het land van Hcusden Altena, gaat de moderne kreet, dat bevolking inspraak moet heben, in aktijk brengen. de raadsvergadering, die op 24 fe- uari gehouden zal worden, mag ieder- meepraten over de beleidsnota van n W. en de gemeentelijke begroting. >t zullen de raadsleden hun algemene jhouwingen houden eq „daarna is het rd, aan heli publiek,De vergadering >rdt niet gehouden in de raadzaal, Var öp de publieke tl'ibung mógr, plaats, voor een man of 15, maar in •rpshuis. NIEUWE CAO BIJ NS UTRECHT (ANP) De paritaire (ommissie, waarin vertegenwoordigers de directie van de spoorwegen en [un de vakbonden overleg hebben ge- ■er een nieuwe collectieve ar beidsovereenkomst voor het N.S.-perso- peel, heeft overeenstemming bereikt i C.A.O. voor drie jaar (1 januari 1969-31 december 1971). In de- periode zullen de loonmaatregelen, de overheid voor haar personeel reft, maatgevend zijn voor de loon maatregelen bij N.S., maar binnen dit jiader zal N.S. wel een eigen beleid [blijven voeren. De per 1 januari 1969 voorlopig toe- [gekende loonsverhogingen van 1,9 pro- (cent op basis van de nacalculatie 1968 5 procent van het loonbeleid 9, zullen in de nieuwe C.A.O. worden [verwerkt. In de basis voor de berekening van vakantiebijslag zal 14 procent pres tatiebeloning worden opgenomen. Voor ersoneel van 23 jaar en ouder bedraagt minimumvakantiebijslag 600 gulden. [Verder is afgesproken, dat de 14 pro nt prestatiebeloning ook zal worden |>pgenomen in de basis voor de bere keningen van de gebruikelijke decem- Iberuitkering. Ook in de secundaire sfeer (zijn veel verbeteringen door gevoerd. V S-ambassadeur bij Vaticaan ST.-LOUIS (AP) President Richard Nixon zal een persoonlijke afgezant met de rang van ambassadeur bij het Vati- bcnoemen op korte termijn, aldus de St.-Louis Dispatch. Volgens het blad zou Nixon zijn afge zant nog willen benoemen voor 2 m wanneer hij een bezoek brengt aan Vaticaan. Geen Amerikaanse president heeft nog :en afgezant naar het Vaticaan gezon den sinds Franklin D. Roosevelt in 1939. (Van onze correspondent L. Kleijn) PARIJS Aan mgr. Marthy, aarts bisschop van Parijs (65 jaar) is gister avond via de zender radio Luxemburg gevraagd, wat hij dacht van het mani fest van de 621 Franse priesters, die om verandering van hun status van geestelijke hebben gevraagd: de vrij heid willen om door te werken in hun eigen onderhoud te voorzien, en even tueel willen huwen en toch priester blij- „Het zijn er inderdaad niet veel", luidde het antwoord van mgr. Marthy, die men meer dan eens in Parijs kan zien rondrijden in z'n 2 pk. Soms neemt hij lifsters mee en begint onderweg met hen 'n gesprek, soms houdt hij stil voor een café en drinkt aan de bar een glas. DEN HAAG (ANP) Met de Duitse fabrikant van de Leopardtank, die het Neder landse leger in gebruik gaat nemen, is contractueel overeengekomen, dal deze lot een bedrag van rond 148 miljoen gulden aan compensatie-orders zal plaatsen by de Nederlandse industrie, terwijl voor de nog te plaatsen bestelling voor reserve onderdelen een aanvullende compensatie van ca. 15 miljoen gulden is voorzien. Dit heeft de minister van Defensie, W. den Toom, meegedeeld in een nota aan de Eerste Kamer, naar aanleiding van het eindverslag inzake de defensiebegroting 1969. Daarenboven, aldus de bewindsman, is met de regering van de - Bondsrepubliek overeengekomen, dat het ministerie van Defensie van de Bondsrepubliek compen serende orders tot een bedrag van ca. 185 miljoen gulden zal verstrekken. Deze compensatie-orders moeten binnen een termijn van drie jaar zijn geplaatst bij de Nederlandse mechanische, fijnmechanisclie, elektronische, elektrotechnische, voer tuigen- en metallurgische industrie. Een specificatie van de te verwachten com pensatie-orders over genoemde bedrijfstakken is op dit moment nog niet mogelijk, omdat de onderhandelingen ter -"Jee nog niet ziin afgesloten. „Het zijn er inderdaad niet veel", zei hij, „als men bedenkt dat er in heel Frankrijk 50.000 priesters zijn, maar voor ik hun houding goed- of afkeur, wil ik met hen een dialoog beginnen. Ik zal proberen hen te begrijpen. Toen ik in Parijs kwam heb ik pas begrepen wat een moeilijke stad Pa rijs is. Parijs is een enorm complex, waarin men elkaar met de beste wil van de wereld niet meer kent. Men loopt langs elkaar heen. Dat geldt voor alle lagen van de bevolking, dat geldt voor de arbeiders en de studenten maar het geldt ook voor de Kerk. Waarom is deze protestbeweging onder de gees telijkheid begonnen in Parijs? waarom zijn de toestanden in Lyon heel anders? Waarom heeft in Reims geen enkele priester het manifest van de 621 onder tekend? In Parijs is het moeilijk om priester te zijn. Er is niet voldoende onderlinge samenwerking en daar lij den de priesters onder. Het wordt hoog tijd dat Parijs gehumaniseerd wordt. De Parijse structuur is niet soepel meer. Alles wordt georganiseerd en te gelijkertijd doet iedereen wat hij wil. Er is onder de priesters niet genoeg apostolische gemeenschap. De bisschop heeft niet voldoende gezag meer. Het gevaar, dreigt dat men zijn persoon lijke denkbeelden houdt voor de doctri ne van de Kerk en voor het ware evan gelie, maar dat zelfde evangelie be hoort toe aan Jezus Christus, die het aan de Kerk heeft toevertrouwd. Ik ben daarvoor als -bisschop in Parijs verant woordelijk en in die taak zal ik nim mer te kort schieten. Zodra het gaat om het handhaven van het authentieke ge- I loof dan zal ik hard zijn als een rots. Het evangelie is niet het privé-bezit van de mensen; wij allen zijn dienaren van de waarheid. Voor mij is de dialoog I het uitangspunt. Laat mij een voorbeeld I noemen. Toen ik de motie van de 621 las. was ik verbaasd. Ik begrijp niet hoe priesters dat kunnen schrijven. In de letterlijke zin genomen is de mo tie onaanvaardbaar. Toch zal ik pro beren hen te begrijpen. En wal het ce libaat betreft, wil ik nog het volgende verklaren: ik begrijp dat zij, die God willen dienen in het celibaat, het soms moeilijkhebben, maar zij hebben geen recht zich "aan eenmaal ahnvaarde ver plichtingen te onttrekken. Wie dat doel is ontrouw aan zichzelf en ontrouw aan God. Een priester in de ongehuwde staat, heeft niet meer moeilijkheden dan dc getrouwde leken". Het Spaanse staatshoofd Franco drukt de hand van Michel Behre, de Franse minister van Buitenlandse Zaken, tijdens een ontmoeting in het El Pardopaleis. In het midden Fernando Maria Castiella, de Spaanse minister van Buitenlandse Zaken. WASHINGTON (AFP-Reuter-AP) De Amerikaanse president, Richard Nixon, heeft bekendgemaakt, dat hij op 23 februari zal vertrekken voor een reis naar West-Europa, die hem achtereen volgens naar Brussel, Londen, VVest- Berlijn. Bonn, Rome en Parijs zal voe ren. Hij zal worden vergezeld door mi nister van Buitenlandse Zaken William Rogers en zijn raadgever voor zaken betreffende de veiligheid, dr. Henry Kissinger. De besprekingen die de Amerikaanse president Richard Nixon in Europa zal voeren, zullen zich volgens waarnemers in Brussel, Londen. Bonn, Rome en Pa rijs concentreren op de volgende pun ten: hoe kan de crisis in het Midden- Oosten worden bezworen; hoe kan de Oost-Westbetrekking worden verbeterd na de invasie in Tsjecho-Slowakije; hoe kunnen de Europese landen de Verenig de Staten hebben bij het stabiliseren van de situstie in Azië; wat dient te geschie den opdat dé NAVO wordt versterkt en een gelijker verdeling van de defensie- lasten van Europa wordt bereikt; hoe kan de Europese eenheid worden be vorderd gezien de vergeefse pogingen van Engeland toegelaten te worden tot de EEG? G.A.O. Heidemij UTRECHT Vertegenwoordigers van de Nederlandse Heidemaatschappij en de Grontmij en de drie agrarische be drijfsblinden hebben overeenstemming bereik! «ver de nieuwe CAO voor de cul tuurtechnische werken, die op 1 maart aanstaande ingaat en een looptijd heeft tot eind februari 1970. De basisuurlonen worden op 1 maart met 20 cent ver hoogd, hetgeen globaal neerkomt op een loonsverhoging van 6,5 procent. Op 1 januari 1970 wordt de wekelijkse ar beidstijd verkort van 43% tot 42'/2 uur, met een gelijktijdige verhoging van de uurlonen met 12 cent. De vakanties wor den met één dag uitgebreid. De specialis tentoeslag wordt verhoogd van 30 tot 33 cent per uur en de akkoorddervingstoe- slag van 60 tot 65 cent per uur. Onder de CAO voor de cultuurtechnische wer- iian vallen rond 5000 werknemers. MOSKOU (AP) De Russische re gering heeft vrijdag bevolen dat de belangrijke middelbare scholen het volgend jaar autorijlessen in hun leerprogramma zullen opnemen. De lessen zullen gegeven worden aan leerlingen tussen de 16 en 18 jaar. Er zal behalve aan het besturen van iPljt wcjrde^, geschon- ,rr..,'pècK ■mm intussen is de Russen die fou,d^Q;Willen bezitten door mid del van de pers bekend gemaakt dat het bestellen voor een in Rusland ge bouwde Flat net zoveel nut heetf als zich te laten inschrijven voor een reis naar de maan. Het verkoopcentrum van automobielen (waarvan nog niet bekend is wanneer zij op de markt zullen komen) heeft laten weten alle wachtlijsten naast zich neer te zullen leggen. Naar men zegt zijn er al ruim 30.000 aanvragers voor een Fiat. De eerste klanten zullen vermoedelijk niet voor 1970 aan hun trekken komen. De Russische Fiat zal worden gebouwd in een nieuwe fabriek in de stad Togliat- ti (genoemd naar de overleden Itali aanse communis tenleid eraan de Wol ga. Het werk aan en in die fa briek schijnt nogal vertraagd te zijn. Cernik belooft verdediging democratie PRAAG (Reuter-DPA-AFP) Pre mier Oldrich Cernik van Tsjecho-Slowa kije heeft op een persconferentie in Praag verklaard dat zijn regering ver strekkende wetsontwerpen bij het fede rale parlement zal indienen om de de mocratische rechten en vrijheden te ver zekeren. Het garanderen van deze rechten is een van de voornaamste taken van de regering. In de wetsontwerpen zullen wij zigingen worden aangebracht in de be staande artikelen over het recht van ver eniging en vergadering en de vrijheid van meningsuiting. Ook zal de onafhan kelijkheid van de rechtspraak worden gegarandeerd, aldus Cernik. De premier herhaalde vroegere belof ten dat niemand zal worden vervolgd we gens opvattingen die afwijken van de officiële. De regering zal de persoonlij ke veiligheid en individuele personen ver volgen die de wet overtreden. AMSTERDAM (ANP) Drie internis ten vestigen in een artikel in hel Ne derlands tijdschrift voor geneeskunde de aandacht op het verraderlijke be loop van tctrachloorkoolstoivergiftiging en op de naar hun mening wellicht on voldoend bekende grote giftigheid van deze wijdverbreide stof. De grootste bron van vergiftigingen lijkt hen gele gen in de huishoudelijk gebruik van „Te- tra" als ontvlekkingsmiddel. De internisten W. M. M. Driessen en P. W. Frederiks van het Sint-Barbara- ziekenhuis in Geleen en dr. P. G. A. B. Wijdeveld van het Sint-Radboudzieken- buis in Nijmegen hebben de ervaring opgedaan, zo schrijven ze„ dat bij de de drogist verkregen tetrachloorkoolstof slechts zelden is voorzien van een op schrift, waarop de giftigheid en de wij ze waarop nadeel voor de gezondheid van de gebruiker of van andere kan wor den voorkomen, vermeld staan. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het ministerie van Onderwys en Wetenschappen studeert momenteel op aandrang van de Tweede Kamer opnieuw over het vraagstuk van de gehuwdc-huwende onderwijzeres. Het gaat er daarbij om dat men af wil van de mogelijkheid, dat een onderwijzeres kan worden ontslagen op grond van het feit, dat zij in het huwelijk treedt. DEN HAAG (ANP) De Tweede-Ka merleden Weijters en Fievez (beiden KVP) heben de staatssecretaris van fi nanciën schriftelijk gevraagd of hij be reid is de mogelijkheid na te gaan om van vakantiegeld verschuldigde loonbe lasting te doen inhouden op de maande lijkse (evt. wekelijkse) loonbelastingen. Hierdoor zal op de uitkering van het va kantiegeld geen loonbelasting behoeven te worden ingehoudën,' aldus deze parle mentariërs. UTRECHT (A.N.P.). Ten gevolge van sneeuwval deden zich vanmorgen by de Spoorwegen moeilijkheden voor met wissels in de buurt van Leiden en Den Haag en op de „Hoekse lyn" (Hoek van HollandRotterdam). Vertragingen waren hiervan het gevolg. Zo hadden in de buurt van Leiden de treinen onge veer een half uur vertraging en de D-trcinen uit Hoek van Holland naar Duitsland vertrokken ongeveer een urn- te laat. De kwestie is bij de behandeling van de onderwijsbegroting aangesneden dooi de heren Vonhoff (WD) en Dijkstra (D'66) en Engelbertink (KVP). Laatst genoemde had zelfs gezegd van de mi nister wettelijke maatregelen te ver wachten. Minister Veringa zei in zijn antwoord de kwestie eerst te willen door praten met de organisaties van school besturen en met de personeelsorganisa ties. Daarbij zouden dan punten aan de orde komen als; eerbiediging van de aanstellingsvrijheld van leerkrachten bi.i het bijzonder onderwijs, de contractvrij heid van de bijzondere scholen, de auto nomie van de gemeenten en de prin cipiële en praktische bezwaren van de gemeenten en schoolbesturen. De minister zei te vertrouwen op een „gunstige uitkomst" van dit gesprek. Toen de heer Vonhoff hierop bij wijze van interruptie vroeg of de minister aan wettelijke maatregelen dacht, antwoord de de bewindsman: „Indien noodzake lijk". Bij de replieken kwam de heer Vonhoff andermaal op de kwestie te rug, hetgeen voor de minster aanlei ding was nog eens duidelijk uit te spre ken, dat hij zou zorgen voor wettelijke maatregelen „indien hiertoe na het over leg met de betrokken organisaties nog aanleiding toe bestaat". Hij zou in ieder geval „alle mogelijke spoed" betrachten. Het aantal gehuwde vrouwen, dat in lijdelijke dienst bij het lager onder wijs werkzaam is, is nog altijd niet on belangrijk te noemen. In 1960 waren het er nog 4000, in 1966 3600 en in sep tember 1968 waren het er altijd nog 3168. Van laatstgenoemd aantal waren er 2304 werkzaam in vacatures, waarin een vaste aanstelling mogelijk is. De .«vwge,86U varen tijdel ijk wifc-ky. zaam ter vervanging van met ziekte - verlof afwezjige leerkrachten. In 1968 AL JONG EEN „SLOKJE" (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT „Vooral voor de jon geren is alcohol tegenwoordig een groot gevaar. Een recent onderzoek heeft uitgewezen, dat veertig percent van alle mannelijke alcoholgebruikers al voor zijn zestiende jaar het eerste „slokje" dronk en tien percent al voor zijn twaalfde verjaardag." Tot deze uitspraak kwam de voorzit ter van de nationale commissie tegen het alcoholisme (N.C.A.), de heer T. Harteveld donderdag in Utrecht op de studiedag van de zestigjarige N.C.A. Prof. dr. W. K. van Dijk uit Groningen noemde vier vicieuze cirkels waarop het voortduren van de verslaving be rust: door het gebruik van alcohol ver andert de stofwisseling en wordt de be hoefte steeds groter; een verzwakking van de hersenfuncties waardoor de pa tiënt steeds minder weerstand krijgt; dan de psychische factor, schuldgevoe lens omdat men niet meer kan stop pen. Men gaat steeds meer gebruiken om die schuldgevoelens „weg te spoe len". Daar komt bij dat een verslaafde op de duur niet meer wordt geaccep teerd door zijn familie, vrienden. Kerk en in andere sociale groepen. Over het punt reclame merkte prof. Van Dijk op, dat er naast de officiële nog een zeer belangrijke officieuze pro paganda bestaat. Zo in de detective verhalen waarin de held elke minuut een glas whisky achterover slaat. Een man wordt vaak als slap gekwalifi ceerd als hij er na het drinken van twee glaasjes mee stopt. Prof. dr. H. Bianchi uit Amsterdam hield vervolgens een referaat over de sociaal-weten schappelijke aspecten van het excessief gebruik en de verslaving. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De kosten van le vensonderhoud stijgen niet 4,5 procent, zoals eerst geraamd is, maar 5,5 pro cent. Dit deelde minister De Block gis teravond in de Tweede Kamer mee. Daartegenover staat echter ook, dat de loonsom niet 6,5 procent omhoog gaat. zoals oorspronkelijk geraamd was. maar 8,5 procent. Drs. J. den Uyl, voorzitter van de socialistische Tweede-Kamerfractie, vond de hogere prijsstijging een veront rustende ontwikkeling. Hij drong daar om bij de minister aan op extra- pri j swaarnemingen. Minister De Block wees het nemen van een algemene prijsmaatregel op nieuw van de hand. Volgens hem is de consument veel meer gediend met maatregelen, die per sector genomen worden. „Bij een algemene prijsmaat regel weet hij namelijk niet waaraan hij toe is", aldus de minister van Eco nomische Zaken. Hij zette de Kamer verder uiteen, dat de invloed van de B.T.W. pas bij inkomens boven 20.000 gulden nadelig wordt. „Bij lagere in komens zal deze B.T.W. zelfs positief werken", aldus mr. De Block. West-Duitsland: geen kernwapens BONN (AP) West-Duitsland is nog steeds technisch „enkele jaren" verwij derd van het tijdstip dat het kernwapens zou kunnen maken, aldus is door dc Westduitse minister voor Wetenschap pen, Gerhard Stoltcnberg, verklaard. „Als wij vandaag de dag kernwa pens zouden willen maken dan zou het ons nog aan bepaalde technische voor zieningen ontbreken, maar over een paar jaar zouden wij wel zover zijn". Hii voegde eraan toe: „Wij zijn niet van plan om kernwapens te gaan maken". Nederland blijft Aswoensdag gewoon vieren UTRECHT (KNP) Overeenkomstig 't directorium voor de Nederlandse Kerk provincie (1969), maken de Nederlandse bisdommen priesters en gelovigen er op attent, dat kerkelijke viering van as- woensdag op 19 februari niet is afge schaft. Het nieuwe kalendarium van de Postconciliaire Raad voor de Liturgie te Rome, dat als experiment mocht wor den ingevoerd, wordt op dit punt door de Nederlandse bisschoppen niet gevolgd. De vasten begint dus gewoon op aswoens- dag. Deze dag is evenals Goede Vrijdag, geboden vasten- en onthoudingsdag.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 7