Voor hetzelfde geld met rente! Scheidende KVP-secretaris dr. L. A. N. Albering „HET IS SNEL GEGAAN MET CHRISTELIJKE SAMENWERKING DE GAULLE ZOEKT STEUN IN MIDDELLANDSE ZEE CAFÉ CRÈME 1.75 Rome wordt over kuif gestreken rookt u 20 geurige Café Crème sigaartjes. Een nieuwe dienst van de ABN de BTW-rekening met 4l/a°lo rente. Zo verdient u aan uw belastinggeld. Algemene Bank Nederland Radicalen: „Je mag wel gek zijn als j'e j'ong bent" Venus-5 en -6 functioneren normaal Geen gelukkige avond voor min. Witte veen Studentenparochies solidair met Amsterdam VRIJDAG 7 FEBRUARI 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 (Van t correspondent Lucas Kleijn) PARIJS Het komende referendum over afschaffing van de Senaat en decentralisatie van het bestuur, is voor de Franse regering een welkome aanleiding om de aandacht van het volk af te lelden van een nieuwe koers, die De Gaulle gaat varen In de Middellandse Zee. HU kan daarbij rekenen op de Franse communisten, die zün referendum bestrijden maar hem steunen in zUn blokkade tegen Israël. In de Franse Kamercommissie voor Buitenlandse Zaken, is door het katholieke centrum gesteund door de socialisten, een voorstel ingediend het wapenembargo naar Israël op te heffen, maar dat voorstel is verworpen door de gaullisten en door de communisten, die er tegen stemden. Bij de gaulisten was verdeeldheid. Maar toen de commissievoorzitter, zelf gaullist, de zweep van de discipline op tafel gooide, bogen de rebellerende gaullisten en stemde unaniem tegen. Het streven van De Gaulle naar een Middellandse-Zeege- meenschap die de generaal wil vormen, komt in de eerste plaats tot uitdrukking in de reis van de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Debré naar Franco-Spanje. De officiële radio zegt maar heel weinig over de uitzonderingstoestand dat land en vertelt de luisteraars, dat het in de hoofdstad Madrid zo druk is, dat men in de binnenstad onmogelijk kan parkeren en dat de stad uiterlijk een volmaakt normaal beeld vertoont. Met nadruk wordt de mening weergegeven van de Spaanse pers, „dat het bezoek van Debré de belangrijkste reis is die Franse minister sedert tien jaar heeft gemaakt" en „dat de Pyreneeën geen scheidingslijn meer vormen tussen Frank rijk en Spanje". Niet alleen met Spanje maar ook met Tunesië worden d< vriendschapsbanden aangehaald. Aan Parijs is een bezoek gebracht door de Tunesische minister van Buitenlandse Zaken Boerguiba junior. Met Tunesië viel wel het een en ander goed te maken. In 1964 blokkerde Boerguiba sr de Franse oorlogshaven Bizerta en Het vrijwilligers oprukken naar olie bronnen van de Sahara, waarbij 3000 Tunesiërs het leven lieten. Na de ontruiming van Bizerta onteigende Boerguiba een aantal Franse bezittingen waar Frankrijk op reageerde met het staken van financiële, economische, technische militaire hulp. Geleidelijk is die hulp toch weer hersteld, maar er blijven tussen Frankrijk en Tunesië nog steeds meningsverschillen bestaan over het embargo naar Israël dat de beide Boerguiba's willen uitbreiden tot alle Arabische lan den. Ook is Tunesië wat betreft Vietnam minder Amerikaans dan Franrijk. Het bezoek van Boerguiba jr aan Parijs e vriendelijke woorden die tijdens een gesprek onder vier ogen door De Gaulle en Boerguiba zijn gewisseld, moet men als een poging van de generaal om ook dit land voor Middellandse-Zeepolitiek te winnen. Verder heeft bij De Gaulle zijn opwachting gemaakt de nieu we ambassadeur van Libië Abdoel Hamid al-Bakkoes, wie de generaal culturele, economische en polieke hulp Frankrijk in het vooruitzicht heeft gesteld. „De vrede in het Midden-Oosten", zei De Gaulle in een korte toespraak tot de nieuwe ambassadeur, „moet berusten op rechtvaardigheid en het zelfbeschikkingsrecht van de volken". Wat Frankrijk daar onder verstaat is met Israël wel duidelijk. Tenslotte is ook nog de eerste minister van Malta bij Debré en Couve de Mur- ville op bezoek geweest. Houdt men tenslotte nog in het oog, dat De Gaulle Rome over de kuif strijkt, dat Pompidou op bezoek is geweest bij de Paus en dat de Frans-Duitse betrekkingen de laatste maanden sterk verkoeld zijn dan is er alle reden om de nieuwe Franse koers in het Middellandse-Zeebekken met aandacht te volgen. In tussen zitten, zoals De GauUe dat jaren geleden eens genoemd heeft, de Russen maar een etappe van de Tour de France van Straatsburg verwijderd. (ADVERTENTIE) Fijne geselecteerde tabak, verwerkt tot slanke, gave, geurige sigaartjes. Café Crème, van Henri Winterman; Twintig van die geurige sigaartjes gaan er in een elegant aanbied-blikje. 't Is maar hoe u uw rook-geld besteden wilt HENRI WINTERMANS 20 voor School voor Rijn en binnenvaart in Amsterdam AMSTERDAM (ANP) Met de woorden „Ik vaar de haven uit en ga stuurboord af", heeft de burgemeester van Amsterdam, dr. I. Samkalden, de daad bij het woord voegend en reohts het podium afstappend gistermiddag het nieuwe gebouwencomplex van de prot- chr. school voor de Rijn. en binnenvaart en de kustvaart „Oranje Nassau" in Am sterdam-West officieel geopend. Meer dan tweehonderd jongens In de leeftijd van 12 tot 16 jaar kunnen op de nieuwe school een driejarige cursus vól gen, waarmee zij de basis leggen voor hun opleiding op de kust-, Rijn- en bin nenvaartschepen. Voorts kunnen zij door middel van schriftelijke cursussen van de stichting koninklijk onderwijs fonds voor de scheepvaart, waartoe de school behoort, het leerlingenstelsel vol- gen met als einddoel het matrozendiplo- ma. Op dezelfde wijze kunnen zij verder studeren voor het schippersdiploma. Tenslotte zijn er ook nog pnrallelcursus- sen voor verschillende richtingen, zoals de radarcursus. Staatslening (7) aangekondigd DEN HAAG (ANP) De minister van Financiën is voornemens over te gaan tot de uitgifte van een 7 pet staatslening tegen een koers van 100 pet. Het bedrag van de lening wordt na sluiting van de inschrijving vastgesteld. Het recht wórdt voörbehóudeti op de ingeschreven bedragen een procentuele toewijzing toe te passefi. Op de lening zal de eerste tien jaren geen aflossing plaatsvinden. Daarna, te beginnen op 15 maart 1980, aal aflossing geschieden in 15 jaarlijkse termijnen en wel afwisse lend 7, 6 en 7% per jaar, aódat telkens In drie opeenvolgende jaren- 20% van de lening wordt gedelgd. Versterkte of algehele aflossing is de eerste Hen jaren niet toegestaan, De rente gaat inn op 15 maart 1969. De coupons verschijnen op 15 maart. Storting op dinsdag 18 maart, Het ligt in de bedoeling de inschrij ving open te stellen op donderdag 20 februari van 09 tot 16 uur, Kosygin weer voor voetlicht MOSKOU (AFP) De Russische pre- ier Kosygin heeft donderdag de Hon gaarse partijleider Kadar ontvangen, die bezoek aan Moskou brengt. Het was voor het eerst sinds enkele maanden dat de Russische regeringsleider weer in het openbaar verscheen. Zijn afwezig heid gaf aanleiding tot geruchten die va rieerden van een ernstige ziekte tot de mogelijkheid dat hij bij het Kremlin in ongenade was gevallen. (ADVERTENTIE) Op een BTW-rekenlng kunt u dagelijks geld storten, dat u later voor de BTW aan de fiscus moet afdragen. Zo reserveert u tijdig uw belasting. U kunt over het tegoed beschikken door overmaking aan de fiscus of door overboeking naar een depositorekening bij de ABN. Over uw tegoed op de BTW-rekenfng wordt een rente vergoed van 41/2% per jaar. Wilt u meer weten? Op onze Kantoren zal men u graag nader, inlichten. U bent welkom bij de (Van een onzer verslaggevers) RIJSBERGEN „De samenwerking tussen KVP, ARP en CHU is alleen mogelijk als de drie partijen voldoende vooruitstrevend zün. Dat zit er wel in. In de groep van 18 is duidelUk gesteld, dat men niet tevreden is met de hui dige situatie in Nederland en in de wereld". Dat zegt de secretaris van de KVP, het Tweede-Kamerlid dr. Leo A. H. Al- bering, die vandaag 65 jaar wordt. Ziekte heeft hem, voor zover het de actieve politiek betreft, al enige tijd buiten spel gezet, maar in zijn fraai gelegen huis in het landelijke Rljsber- gen houdt hij zich via kranten, radio en televisie nauwkeurig op de hoogte van wat er gaande is- Zijn verjaardag en zijn naderend af scheid als partijsecretaris in maart zijn aanleiding tot een gesprek met Al- bering over Albering en diens kijk op allerlei actuele zaken. „De dokter is optimistisch", zegt hij over zijn oog ziekte, „en ik derhalve ook, maftr in mijn hart vloek ik". Sinds oktober is hij, politicus van professie, niet, meer in de Kamer geweest. Enkele jaren geleden toonde hij Zich al een vurig voorstander van samenwer king en samensmelting van de drie christelijke partijen ..Het is sneller gegaan dan ik dacht", zegt hij nu. „Aalberse en ik zijn er altijd voor ge weest. Het is merkwaardig, dat de CHU nu zo goed mee gaat"- „lk geloof wel, dat er een vooruitstre vend programma uit de bus zal komen, al zijn er natuurlijk moeilijkheden. De A.R.P. en de C.H.U. hebben een con servatieve achterban en de KVP ge deeltelijk ook. Het klinkt gek, maar de arbeiders zijn het meest behoudzuch tig tegenwoordig" Progressief Albering over Albering; ,,In hel begin, in 1944, gold ik als progressief, maar nu vinden ze me meer gematigd voor uitstrevend, geloof ik. Niet dat ik zo veranderd ben, maar het zijn de om standigheden. In de partij heb ik nooit moeilijkheden gehad". Hij staat bekend als iemand met. een zekere bifidlngs- kracht, tact, souplesse, ervaring er handigheid- Ook de radicalen, die uit de KVP ge lopen zijn: „Een van mijn zoons is lid van de P P R. Je mag wel watj gek zijn, als je jong bent. Ik heb tegeti hem ge zegd: als je nu niet vooruitstrevend bent, ben je een ouwe zak als je 50 bent. Ik zeg niet dat de P.P-R, gek is, hoor. Maar ze praten nu met de P.S.P. en dan vraag ik: zit daar nu toekomst in? Het vertrek van de radicalen Vind ik een verlies voor de KVP, wenl mei hen verdwenen ideeën. Aan de andere kant: als je niet in een groep thuis hoort, moet je opstappen Over zijn werk in de Kamer, waarin hij sinds 1956 zit: ,,Ik ben gespeciali seerd In onderwijs én binnenlandse zaken. In die hoedanigheid heb ik heel interessante dingen mogen doen. De mammoetwet, de Bijlmermeerkwestie, de weduwen- en wezenvoorziening. De KVP heeft in de oorlog vooruitstre vende standpunten ingenomen. Vlak m de oorlog hebben we sterk gezorgd voor do arbeiders, want die waren het slechtst aan toe. Zodoende hebben we toen de middengroepen wat. wnarloosd, maar later hebben w voor geijverd de inkomens van dit tegorie op 80 procent van het oorlogse peil te brengen". Beginselpartij Over zijn positie in 1944, toen de KVP werd opgericht: „Ik hoorde toen bij de jongeren, met name Stokman. Wij wa ren voor een beginsel partij met pro gressieve programma's. Het accent wordt nu steeds meer op het program ma gelegd en dat vind ik juist- In de dagen van het bisschoppelijk mande ment heb ik gezegd: de katholieken zouden op de KVP moeten stemmen vanwege het programma en eigenlijk toch niet omdat de bisschoppen het voorschrijven". Over de Kamer: „Ik geloof niet, dat de kwaliteit van de Kamerleden min der is dan vroeger. Toen hadden w« enkele goede mensen, maar de midden moot was toch beneden de maat. Ik zit al 20 jaar in da kiesraad allemaal defuse lieden, behalve lk..M Dat de kwaliteit niet altijd blijkt komt van wege de verworden partijpolitieke si tuatie op het ogenblik", Over inspraak en medezeggenschap: „De tijd van het paternalisme is voor bij. Als ik vroeger in een vergadering kwam stond de hele zaal op. Zo serviel waren we toen. Autoriteit was alles. Ik vond het ook fijn. dat een minister tegen me praatte maar het is be lachelijk. Nu slaan we naar de andere kant door, geloof ik. Ik ben bijvoor beeld voor inspraak van middelbare scholieren en studenten, maar hoe kun je de scholieren en eerstejaarsstuden ten hun studieprogramma laten bepa len?" Over de jongeren: „In hun berede neringen kan ik goed inkomen, maar ik verdom het om op mijn leeftijd blindelings met ze mee te lopen. Je kunt niet doen alsof je 25 bent. Vroe ger gold: hoe ouder, hoe wijzer en dat is natuurlijk onzin. Maar het is ook niet zo, dat je met je 65 aftands bent", vind ik". KVP-secretaris dr- L. A. H. Albering hoopt, dat zUn opvolger en partUsecre- taris en directeur van het partijbureau zal zUn. H(j vindt het niet erg, na 24 jaar die functie neer te leggen. „Als Je oud wordt, moet je plaats maken voor jongeren", zegt hij. „zelfs als ze je willen houden". ,De Chinese Porseleinkast", de ten toonstelling die eerder in Amsterdam en Arnhem te zien was, wordt 15 fe bruari tot 16 maart gehouden in Mu seum Boymans-Van Beuningen te Rotterdam. (ADVERTENTIE) Vakmanschap is meesterschap Bierkenners vragen VROUW SLOEG KINDEREN OM EETLUST OP TE WEKKEN BREDA (ANP) Op eigen verzoek stond gisteren voor de Bredase recht bank terecht de 29-jarlge mevrouw der M. uit Tilburg, een moeder dochtertjes v»n vier en anderhalf die ervan verdacht werd haar deren In augustus jl. meermalen ernstig te hebben mishandeld. Zij had de kinde- geschopt en geslagen omdat zU bang dat de kinderen ziek zouden worden se niet goed aten. Telkens wanneer de kinderen eten wei gerden, sloeg zij erop. De vrouw i echtgenote van L. M. M. uit Tilburg, die vorig jaar werd veroordeel wegens het doden van zijn schoonvader. Voor de rechtbank verklaarde de vi niet te weten hoe zij tot haar daden ge komen was. Volgens een psychiater was de vrouw krankzinning. Hij had plaat sing in een inrichting geadviseerd aan de officier van justitie mr. A. Kallhoff, die dan ook niet tot een vervolging wilde overgaan. De vrouw had hiertegen be zwaren gemaakt en de raadkamer var de Bredase rechtbank gelastte daarop een vervolging door de rechtbank. „II ben erop tegen dat ik naar een inrich ting moet. Ik ben nu tot rust gekom en veel beter", zei de vrouw tegen de rechtbankpresident. De officier van justitie hield zich het deskundige advies en eiste ontslag van rechtvervolging en plaatsing in i inrichting voor de tijd van een jaar terbeschikkingstelling van de regering. MOSKOU (Reuter) iDe Sovjet-Unie heeft bekendgemaakt dat de Venus-5 de Venus-6 die vorige maand met i verschil van vijf dagen werden gelan ceerd, hun koers naar de planeet Venus goed vervolgen en normaal functioneren Gistermiddag was de op 5 januari ge lanceerde Venus-5 op een afstand van 7.685.000 kilometer van de aarde en de Venus-6 die 10 januari op weg ging 6.530.000. Eind mei zullen zij bij Venus aankomen. (Vervolg van de voorpagina) Minister Witlcveen, die de bestedings- beperkende maatregelen van het kabinet moest verdedigen (investeringsaftrek, kredietbeperkingen. compensatieverho gingen voor de gemiste huurbelasting ,d.) had toch al geen gelukkige avond, a een scherpe discussie met de socialis tische fractievoorzitter over de conjunc tuurverbeteringen van de laatste jaren en het beleid van het kabinet-Dc Jong, dat hiertoe had bijgedragen, noemde de minister als voorbeeld ook de begrotlng- 1967. drs. Den Uyl, minister van eco nomische Zaken uit het kabinet-Cals. hield hem daarop onmiddellijk voor, dat de begroting-1970 afkomstig was van destijds minister Vondeling. „Een begro ting, die het toenmalige Tweede-Kamer lid bijna op dezelfde plaats waar Ik nu sta, heftig aangevallen heeft", aldus drs. Den Uyl. De heer Den Uyl wees de belasting per 1 januari 1970 van de hand, „omdat de leefbaarheid van ons land hogere over heidsuitgaven vraagt. Daarvoor zullen de belastingen juist omhoog moeten". De regeringspartijen konden echter be grip opbrengen voor de beperkende maat regelen. Dsondanks blijft de motie- Nelissen over een differentiatie van de investeringsaftrek voor de regionale ge bieden gehandhaafd. Minister Witteveen waarschuwde er 's avonds duidelijk te gen. „Ik moet haar zeer ernstig ontra den", zei hij. Of de regering, wanneer zij toch aangenomen werd, de motie naast zich wilde neerleggen, daarover zweeg de minister. Alleen wilde hij los laten, dat hij in het kabinet allerminst op timistisch geluiden verwacht. Geen extra-merk Mr. Nelissen van de KVP, indiener van de motie, had intussen al geïnter rumpeerd, dat volgens fiscale deskundi gen de differentiatie allerminst ettra-ad- ministratieve werkzaamheden zou ver gen. De minister had ook dit namelijk als een bezwaar aangevoerd. Kennelijk geschrokken van hun recht streeks duel en na intern beraad zwak ten zowel mr. Biesheuvel als minister Witteveen laat op de avond de tegenstel lingen tussen elkaar wat af. Minister Witteveen hield in tweede instantie wat meer slagen om de arm en motiveer de zijn eerste uiteenzettingen als veron derstellingen. Mr. Biesheuvel toonde zich, zei hij, verheugd, omdat de minister zijn standpunt over de belastingverlaging „conditioneel" gesteld had. Als teken van zijn goed begrip stelde de AR-fractievoorzitter daarna voor om de beperking van de investeringsaftrek op 2 keer 2 procent te brengen, in plaats van op 2 maal 2,5 procent. „Daarmee komt meer geld binnen in de schatkist, waarmee de regionale gebieden geholpen kunnen worden", aldus mr. Biesheuvel. Verlaging De sociaal-economische deskundige van de AR-fractie, drs. B. Goudzwaard, gaf dezelfde avond voor de radio een uiteenzetting over de opvattingen van de AR ten opzichte van de eventuele belas tingverlaging. Daarbij somde hij op aan welke voor waarden deze belastingverlaging moet voldoen om de goedkeuring van zijn fractie te kunnen krijgen de continuïteit van het regeringsbe leid mag niet fundamenteel geschaad worden. Met afbrokkeling van overheids voorzieningen, die tevens leidt tot een tragere groei van de ontwikkelingshulp „is niemand gediend". Het streven naar bezuiniging vindt zijn grens in de eis, dat bijvoorbeeld het sociaal beleid, de ontwikkelingshulp en het beleid ten bate van de regionale ontwikkeling ver dere voortgang moet vinden. De belastingverlaging moet ingepast kunnen worden in een gezond begrotings beleid. De overheid mag door deze belas tingverlaging geen „enorme Inflatie- haard in de samenleving worden. Door zo'n haard slokt de prijsstijging op wat de belastingverlaging tegemoet komt. Wanneer voor de financiering van d« belastingverlaging de BTW verder ver hoogd moet worden, dan wordt alleen de belastingdruk verlegd. Zoiets ls voor de AR alleen aanvaardbaar, wanneer er een compensatie komt voor de laagstbe taalden. In het Gemeentemuseum te Arnhem wordt van 15 februari tot 7 april een tentoonstelling gehouden van schilde rijen, tekeningen en grafiek onder de titel „Jonge Nederlandse realisten van Galerie Mukurti". In het Toneclmuseum aan de Amster damse Herengracht wordt dinsdag avond 18 februari een tentoonstelling geopend, gewijd aan het werk van de corontwerper Wim Vesseur. Pianist Malcolm Frager geeft zondag middag 16 februari een recital In Dlli-, gentia. Hij zal werken spelen van on der meer C. Ph. E, Bach, Beethoven (Appnslonala) en Schumann (Sympho- nische Etudes). UTRECHT (KNP) Het landelijk be raad van de vertegenwoordigers der 10 studentenparoohles In ons land is in het Utrechtse Cunera-huis gehouden onder voorzitterschap van de Tilburgse student Wilbert J. Wlllems. Hun beraad betrof de situatie ontstaan na de verklaring van de Amsterdamse studentehpastores. Na hun vergadering werd een ver klaring uitgegeven van de volgende in houd:„Overal waar mensen bevestigd worden in het geloof in Jezus van Na zareth, ervaren wij eenheid. De com plete structuur in gijti huidige vorm van katholieke Kerk is voor die eenheid in geloofsuiting niet noodzakelijk en werkt op sommige puhten zelfs belemmerend door zijn te weinig democratische vorm geving. Daarom vragen wij om begrip en ruimte voor plaatselijke experimen ten, om ontkoppeling van ambt en celi baat, overal waar het verplichte celi baat niet langer als positieve waarde wordt ervaren, en om een duidelijke standpuntbepaling zonder elkaar schuld te verwijten", »WJj fMn ven mening"» m wvolgt! de verklaring, „dat de discussie, op gang gebracht na de verklaring van de vier studentenpastores, niet meer onder broken kan worden. De studentenparo chies zullen ten alle tijde het contact met groeperingen, die desondanks bul ten de officiële gemeenschap komen te staan volledig handhaven". De veklaring is uitgegeven door de vertegenwoordigers van de studentenpa rochies te Amsterdam, Delft, Eindhoven, Enschede, Groningen, Nijmegen, Rotter dam, Tilburg, Utrecht en Wagenlngen. De Vertegenwoordigers van de studen tenparochies van Amsterdam, Eindho ven, Groningen, Nijmegen, Tilburg, Utrecht en Wageningen menen voorts, dat, mooht de concrete situatie te Am sterdam een breekpunt blijken, de ge loofwaardigheid van de officiële Kerk voor de studenten nog twijfelachtiger zal worden. Dan zullen deze studenten- parochies zich opnieuw beraden over de consequenties voor hun functioneren bin nen de officiële Kerk. De vertegenwoor digers van de studentenparochies uit Delft, Enschede ea Rotterdam gingen «et dit leetste niet zonder meer akkoord.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 7