SaC&idse&MJ/ïont John Lamers: Zangsolisten en topsterren naar „Singing Europe 69 Oprechte amateur tussen songs en pannelappen mexisexi wat een mensen Scheveningen steekt Knokke naar de kroon DE LEIDSE COURANT VRIJDAG 7 FEBRUARI 1969 - Beraad over kiesstelsel in het slop "PR zijn sterke aanwijzingen, dat het kabinet-De Jong vóór het normale einde van zijn ambtstermijn met een redelijk aantal wijzigingen voor grondwetsherziening kan komen, maar dat de burger maar geen hoge muts moet opzetten voor de mogelijkheden om het Nederlandse kiesstelsel drastisch te herzien. Dat komt dan in de eerste plaats doordat de staatscommissie-Cals geen kans ziet op het voornaamste punt hoe worden bij parlementsverkiezingen de Kamerzetels toegewezen met een duidelijk meerderheidsvoorstel bij de regering te komen. De voorstanders van een stelsel met twee kiesronden waardoor dus in elk geval bij de tweede stemming de vorming van twee of drie blokken noodzakelijk wordt blijven binnen de staatscommissie duidelijk in de minderheid; mr. Cals zelf schijnt er ook niet veel voor te voelen, zodat de voorstanders beperkt blijven tot de socialistische leden een enkele K.V.P.'er en natuurlijk de heer Gruijters van D '66. Nu wil het lot, dat de tegenstanders van dit soort kiesstelsel dat overigens in landen waar men het toepast bij verschillende burgers ook op fel verzet stuit het weer allerminst eens zijn over het alternatief; een kleine groep wil alles bij het oude laten, onder meer omdat elke voorgestelde verandering de kansen van kleinere partijen, die niet mee doen met blokvormig, sterk reduceert. Een wat grotere groep, overwegend vertegenwoordigers van de christen-democratische partijen, voelt voor één kiesronde, maar dan met twaalf districten, die niet met elkaar verbonden kunnen worden; ook dit kan het aantal fracties in de volksvertegenwoordiging in het parlement reduceren, maar dwingt de kiezers en partijen niet zo sterk in de richting van een twee- of drie-partijenstelsel. het het zittende kabinet bijzonder moeilijk om een beslissing te nemen over de voortzetting van de partij. De regering kan natuurlijk een dubbele vraag stellen: of de verhouding in de volksvertegenwoordiging wel even verdeeld is als de staatscommissie zelf en hoe de kaarten bij publieke opinie en bij de kiezers in hun totaliteit liggen. Wij hebben niet de indruk, dat de meningen in het parlement minder verdeeld zullen zijn als in de staatscommissie-Cals. Een gewone meerderheid voor een regeringsvoorstel lijkt ons thans alleen haalbaar, wanneer het kabinet met een compromis zou weten te komen en dan wellicht nog alleen in het geval dat degenen, die het niet bij de bestaande praktijk willen laten, bereid gevonden worden om tezamen achter het compromis te gaan staan. De mening van het volk is een moeilijk te achterhalen zaak; opiniepeilingen en de via de communicatiemedia naar voren komende tendens bevatten altijd een ruime onzekerheidsmarge. Alleen een volksraadpleging die onze grondwet niet kent zou meer duidelijkheid kunnen brengen en dan nog alleen, indien de wetgever erin slaagt het volk te laten kiezen zonder dat factoren, die bij de kieswetkwestie een ondergeschikte rol spelen, een belangrijk gewicht in de schaal gaan leggen. dat het kabinet inderdaad verstandig handelt, wanneer het ervoor past de kwestie van de kiesstelselhervorming te gaan forcei-en. De hele samenleving is in beweging; ook op politiek terrein breken nieuwe opvattingen door en die nieuwe opvattingen hebben ook betrekking op het "stelsel waarmee onze natie generaties lang gewerkt heeft. Maar het is maar de vraag of de discussie vandaag aan de dag al uitgekristalliseerd is. De storm, die vooral is gaan woeden sedert D '66 een deel van de kiezers voor zijn nieuwe opvattingen wist te winnen, is per slot van rekening pas een paar jaar oud. Niemand weet waartoe de studies die in verschillende politieke groeperingen gaande zijn, min of meer spontaan nog zullen leiden. Moet men dit proces verstoren door ingrepen in het kiesstelsel, waarvan niemand weet hoe het in d? praktijk de burgers bevallen zal? Niet qua programma, maar wellicht wel qua politieke structuur is het kabinet-De Jong straks in het licht van de geschiedenis toch een soort van overgangsregering. Deze regering heeft nog zoveel andere belangrijke zaken op haar programma staan, dat het te billijken valt, wanneer ze de ongetwijfeld ook belangrijke kwestie van het kiesstelsel maar ter beslissing overlaat aan de jaren zeventig. Misschien liggen de kaarten dan duidelijker of misschien is tegen die tijd ontdekt, dat men de kwalen van onze huidige parlementaire democratie ook kan oplossen zonder een revolutionaire ingreep in het kiesstelsel, waarvan in het buitenland de voordelen boven de nadelen ook bepaald niet door een indrukwekkende meerderheid worden erkend. Niet dit middel minister Klompés plan de nieuwe omroepwet per 1 mei in werking te laten treden weer op de helling te zetten, heet het dat hun voornaamste bezorgd heid de kans van een TROS-Telegraaf- combine betreft. Dan moeten ze vooral niet door hun studiegroep laten nagaan op welke wijze een wilsuitdrukking van de Nederlandse kijker en luisteraar verkregen kan wor den. Ze nemen dan het o.i. beslist niet geringe risico, dat een grote groep Ne derlandse kijkers en burgers een voor keur voor combinaties als TROS-Tele- graaf en AVRO-Televizier te kennen gaat geven. Op een hachelijke manier gaan de vijftien omroepmedewerkers dan bevor deren „dat de in de Nederlandse samen leving bestaande pluriformiteit in de omroep tot uitdrukking gaat komen". Ook wij sluiten niet uit, dat vroeg of laat nog wel eens pogingen zullen wor den ondernomen oio het stuntje van AVRO en Televizier te herhalen. Maar minister Klompé heeft laten blijken dat ze waakzaam is; boveftdieti kan bekend zijn dat een grote meerderheid van de gezamenlijke NTS- en NRU-besturen (straks in grote lijnen het NOS-bestuur) alles wil doen om herhaling van een Televiziercoupe te voorkomen. Juridisch zal de nieuwe omroepwet gegadigden hiervoor trouwens weinig ruimte laten. Wij vrezen dat een actie zoals nu in Hilversum ontketend wordt, alleen maar leiden zal tot een verdere verzwakking van de principiële omroepverenigingen. De manier waarop de „groep van vijf tien" naar pluriformiteit streeft, maakt straks pluriformiteit gelijk aan chaos. Dan krijgen de kijkers wat meer bloot en de luisteraars meer gedurfde uit latingen. Maar blijkt ook dat velen ir Nederland de pluriformiteit als de „knol len in plaats van citroenen" zullen Waar we gisteren oprecht van genoten hebben? Van het zien van het eerste deel van Paganini's vioolconcert, ge speeld door Herman Krebbers met begeleiding van het Kunstmaand- orkest. We hebben het hem al een paar maal horen spelen, steeds zijn ongeloof lijke techniek bewonderend in deze op gave die technisch zó zwaar is dat maar weinig violisten dit aandurven. Maar gisteren konden we het ook zien: Krebbers' ongelooflijk soepele linker hand die speels wonderen verrichtte. Waarom niet het gehele concert? Dat mag de hemel weten! Wagenaars Cyrano kwam er tintelend uit en de changementen tussen ouverture en concert boden boeiende kijkstof. Maar Krebbers' vingers in Paganini waren zó fascinerend dat we èn Wagenaar èn changementen hadden willen missen om Paganini compleet te kunnen horen VARA's Achter het Nieuws bood Britse t.v.-reportage over abortus praktijken in Engeland. Een naar onze smaak wat griezelige reportage. De VARA had (in dit geval wél) gezorgd voor een tegenwicht in de vorm var een commentaar van prof. dr. A Sikkel, die bepaalde dingen in d« Britse praktijk laakte en zinnige kant tekeningen plaatste over de gewetens vollere aanpak die in ons land ge bruikelijk is. KRO's Brandpunt begon boos over minister Luns die in een recent radio interview zei dat de Nederlandse t.v. een vrij eenzijdige politieke voorlich ting geeft. Brandpunt mag boos zijn wat ons betreft, maar we geloven dat mr. Luns gelijk heeft. Als het aan de t.v.-nieuwsartikelen lag zou de bui tenlandse politiek een enorme ruk naar links moeten maken: vriendschaps verdragen met Rood-China, Cuba en Oost-Duitslandoorlogsverklaringen aan de Verenigde Staten, Spanje. Por tugal, Griekenland en nóg een paar landen, waarbij de keuze tussen oorlog of vriendschap met Rusland en Tsjecho- Slowakije nog even in de ijskast blijft. Op het meedoen aan de anti-Luns- mode na kwam Brandpunt overigens goed voor de dag met als sterkste on derwerp een reportage uit Harlem waarin werd aangetoond dat de Ameri kaanse negers over een sterkere macht (Van 'erslaggevers) EINDHOVEN Een kleine, intens stille sterve ling in een decent, grüs confectiepak. Tussen de krappe revers een frivool broderiemozaïek op het witte overhemd, een gouden horlogeketting ver- dwUnt zigzaggend in de borstzak, waar groot vaders knol tikt. zoals hU nergens tikt. HU draagt met ere het hoofd van een vermoeide page, zijn linkerhand is kruiselings getatoeëerd met schram men. ZUn naam: John Lamers. ZUn functie: staf functionaris bU een Brabantse textielfabriek. Zijn hobby: muziek maken. ZUn grote, vergeefse droom: nog ooit de stralende status te bereiken een absolute topster. Een Nederlandse Udo Jürgens, voor wie het geld reeds begint te stromen, als hU alleen maar zUn keel schraapt. |n afwachting van dat moment bestookt hij nu tussen 's morgens half negen en 's avonds half zes de huwbare dochters der lage landen met ver leidelijke aanbiedingen van lakens, slopen, vin gerdoekjes en pannelappen. Dat houdt hij vol tot vrijdagvand en dan vindt weer de wekelijkse metamorfose van succesvolle staffunctionaris tot blitze troubadour plaats. Het Brabants witgoed maakt bliksemsnel plaats voor de smeuiige re freinen uit de top veertig, die hij met zijn „John Lamers" Syndicate" de vaderlandse feestzalen in stampt. Wat hij zelf vindt van die onthutsende combinatie van textiel en artistieke hoogstand? Hij haalt zijn schouders op, glimlacht vaag. Een kwestie van accentverschuiving, meent hij. De uitzet van zijn werkgever wordt vervangen door de inzet van hemzelf. Dat is alles. CRAZY LOVE Twee keer heeft hij tot nog toe serieus gepro beerd de sprong naar het beroepsmatig musiceren te maken. Eerst in 1959, toen hij als 16-jarige h.b.s.'er tweede werd in een talentenjacht van Johnny Hoes. Het was een weddenschap om een slof sigaretten: zijn schoolvrienden zeiden, dat hij niet durfde. „Een regelrechte uitdaging", houdt Lamers achteraf stug vol, „ik wist, dat ik het wel kon. Ik speelde al op schoolfeesten. Ik had zelf wat liedjes gemaakt. Toen het lukte, wilde ik gelijk verder. Ik zag het helemaal voor me. Het was de tijd van Johnny Lion en de Blue Dia monds. En van Pimmetje Maas en Paul Gimbel. In Engeland zat Cliff Richard net aan de top en bij ons waren de Tielman Brothers een sensatie. Ik maakte een hit, „Crazy Love", ik dacht, dat ik er helemaal was. Achteraf ben ik alleen maar blij, dat mijn ouders toen hebben gezegd, dat ik dat muzikantenleven maar mooi uit mijn hoofd moest zetten. Ik vind het nog steeds een goeie beslissing, want ik zie de ellende om me heen. Het is een riskant vak met een hoop nieten en een enkel troostprijs je. Wie zijn er nog over van al die sterren, die tien jaar terug het eeuwige leven hadden? Het is niet te geloven. Zo stonden ze aan de top en zo waren ze in de mist verdwenen. Ik ontmoet ze ook hier in Eindhoven. Zielige zui- perds, die een contractje hebben in een nachtclub. Als ze veertig zijn, komt er een knul van acht tien, die beter bij stem is en het voor de helft van de prijs doet. Daar ga je dan met je dromen en je capsones. Dit vak barst van de zielepoten. die de weelde niet konden verdragen. Het ene moment verdienden ze goud geld, het volgende ogenblik stonden ze met lege handen op straat. Ook daar moet je aan wennen, geloof me. De Heikrekels vragen nou 2000 gulden voor één op treden, maar dat genre blijft niet in de mode. Dat is even een rage en dan komt er weer iemand met wat nieuws. Het is een vak, waar je verrekte moeilijk gelukkig in kunt blijven. KüNSTLER Toch heb ik een paar jaar geleden weer serieus gespeeld met het idee om beroeps te worden. Ik maakte in Berlijn opnamen met het orkest van Werner Müller. Ik werd op het vliegveld Tem pelhof afgehaald door een particuliere chauffeur met een slee van een wagen. Ik zat in een eerste klas hotel, ik had een apart mannetje, dat mijn kleding verzorgde en een ander mannetje, dat ervoor zorgde, dat de scheiding in mijn haar keu rig recht zat. Op z'n moment ga je aarzelen. In Duitsland is een zanger de grote „künstler", voor wie alle deuren opengaan. Ik dacht: „Ik stop met die tex tiel en ik stap het vak in". Ik meende het bloed serieus. Er zat een hoop perspectief in, ik kon zo beginnen. Gelukkig zat ik bij een orkestje, waar ik zonder contractbreuk niet kon weglopen. Dat heeft me uiteindelijk gered. Ik was een jongen van 21 en dat opgeklopte luxe leventje trok me wel. Achteraf denk je alleen: „Laat mij nou maar rustig reclame maken voor linnenuitzetten. Dan blijft er altijd nog genoeg tijd over voor de mu ziek. Ik beschouw dat zingen als een geweldige hobby. Zoals een ander postzegels spaart of fi- guurzaagt. En toevallig verdien ik er ook nog wat extra's mee. Ik ben getrouwd, ik heb twee URKER-KNEUTERIGHEID Als oprechte amateur gaat John Lamers het nu in het Nationale Songfestival opnemen tegen ve- dettes, die al jaren met het beroepsbijlt.je hakken. Eerst op 13 en 14 februari in de voorronden in Amersfoort, daarna op de finale in het Scheve- ningse Circustheater. John Möring van platen maatschappij Bovema heeft voor hem drie ijzer- I sterke nummers uitgezocht, ex-voetballer en ba riton Hans Boskamp geeft hem enige haastige toneellessen. Zegt Möring, vooralsnog stralend: „Het gaat bij een songfestival allereerst om de repertoirekeuze. Lamers heeft bewezen, dat hij een goede zanger is, maar als je hem opscheept met een onmogelijke tekst, dan is hij toch mooi nergens. Het is bij songfestivals ook altijd ge woonte om met de gekste melodieën op de prop- pen te komen. Ze willen opeens allemaal wat an ders, iets, wat nog nooit door de concurrentie is gedaan. Het resultaat is meestal een Urkerkneu- terigheid, die nergens op slaat. Wij doen daar beslist niet aan mee. John krijgt gewoon de lied jes, die hem het beste liggen. Liedjes, waarvan wij denken, dat ze het straks bij een internatio naal publiek zullen doen". IJZERSTERKE PANNELAPPEN Heeft Lamers inmiddels zijn eigen kansen ook al gewogen? Hij zou het wel denken. „Allereerst", zegt hij, „moet ik mezelf zo voordelig mogelijk verkopen. Als dat lukt. heb ik een reële kans om overeind te blijven. Het gaat er bij mij niet om dat songfestival te winnen, als dat mocht gebeu ren, dan is dat meegenomen. Waar het mij om gaat is, dat het publiek zal zeggen: „Lamers is gewoon een jongen, die zijn vak verstaat". Lamers na kantoortijd hoog in het muzikale zadel met commerciële meezingers als Costa Bra- va, Pure Natuur en Ik bewonder jou pendelt in deze slopende dagen voortdurend tussen de ijzer- sterke pannelappen van zijn werkgever en de ijzersterke songs, die de oude vakrotten voor hem hebben geboetseerd. Hij gebruikt daarvoor het vliegtuig, want tijd is voor hem peperduur geld. „In feite", zegt hij verontschuldigend, „is die com binatie van mij nog niet zo gek. De meisjes, cTie verondersteld worden de uitzetten te kopen, die ik in mijn reclame hogelijk aanprijs, vormen im mers ook het publiek, dat zaterdags en zondags naar mijn liedjes luistert. Misschien is dat de reden, waarom ik ze zo goed aanvoel". NEDERLAND (STER- I reclameuitzendingen a 2?tf!l6f kunnen beschikken dan Black Power zich voorstelt: Green Power n.l., waar bij de „groene macht" staat voor d< kleur van het dollarbiljet. De laatste dag van Thomas Merton" tenslotte, een KRO/RKK-uitzending, boeide om de lucide wijze waarmee de Amerikaanse monnik het complete monastieke gegeven, óók voor zover dat leeft in niet-christelijke godsdiensten, afzette tegen de moderne tijd en met name tegenover het marxisme. Het feit dat Merton een paar uur na dit college overleed gaf deze uitzending iets extra- poignants, maar dit mag geen extra- sentimentswaarde verlenen aan de door hem geconstateerde broodnuchtere feiten. Gouden leeuw voor Heintje FRANKFORT Het 12-jarige Zuid limburgse zangertje Heintje heeft don derdag de „Gouden leeuw" van radio Luxemburg gekregen voor zijn lied „Heidschi Bumbeidschi". De „Leeuwen" werden toegekend voor de geliefdste schlagers en zangers daarvan in het tweede half jaar van 1968. Het liedje werd gekozen door luisteraars en de jury van journalisten. De „Zilveren leeuw" ging naar twee Oostenrijkse zangers, de bronzen naar een Westduitser. De prijzen zullen op 1 maart in Essen worden uitgereikt. SCHEVENINGEN Om Scheveningen op te stuwen in de vaart van de song festivallende steden en dorpen zal in de periode van 4 t.e.m. 9 juli aanstaan de in het Kurhaus in Scheveningen een Europees songfestival worden ge houden onder het motto „Singing Euro pe '69". Vijftien Europese landen zul len deelnemen. Waaronder België, De nemarken. Engeland. Hongarije. Frank rijk, Nederland, Italië, Portugal, Oos tenrijk, Spanje, Tsecho-Slowakije, W. Duitsland. Joego-Slavië, Zweden en Zwitserland. Het doel van dit festival is het propageren van het culturele, lied, het bevorderen van de culturele en vriendschappelijke banden tussen de deelnemende landen en het fungeren als springplank voor jong talent in de showbusiness. Het initiatief voor „Singing Europe '69" is genomen door de in 1968 opgerichte stichting „Klinkende Muziek", de orga nisatie is in handen van impresario Lou van Rees. Het bestuur van de stichting „Klinkende Muziek" bestaat uit mr. T. Landheer, directeur VW Den Haag. de heer P. Beishuizen van de commisie collectieve grammofoon- platencampagne, de heer W. van Vught en J. Barends namens de horeca-Sche- veningen. Tijdens het festival zal uitsluitend mu ziek in het licht genre met uit zondering van opera en operette ten gehore worden gebracht. De ploegen van de verschillende landen omvatten twee zangers-solisten, een muzikale at tractie, alsmede een ploegleider, een jurylid en eventueel een dirigent. Ploeg leider van de Nederlandse afvaardi ging is „beroepstiener" Herman Stok. Steun van orkest Elke zanger zal twee composities ten gehore brengen waarvan er een spe ciaal voor „Singing Europe '69" ge schreven en gecomponeerd dient te zijn. De muzikale attractie kan bestaan uit een instrumentalist, een duo, een trio of een kleine groep, die in staat wordt gesteld eveneens twee nummers (vo caal of instrumentaal) naar vore brengen. De deelnemers zullen, indien zij zichzelf niet instrumentaal begelei den, kunnen rekenen op de steun var een speciaal voor het festival samen gesteld orkest en combo. Het grote or kest, ongeveer 35 man sterk, staat on- (ADVERTENTIE) Twaalf „toppers" Per avond zullen telkens drie landen ploegen optreden, na elke twee zangers volgt een muzikale attractie. Na de pauze zal gedurende 40minuten een in ternationale vedette optreden. Momen teel zijn hiervoor onderhandelingen gaande met twaalf topfiguren uit de showbusiness, waarvan cr uiteindelijk zes moeten overblijven. De topfiguren aan wie de heer Van Rees reeds conceptcontracten heeft toe gezonden, zijn onder andere Esther en Abraham Ofarim, Gilbert Bécaud, Cliff Richard, Nana Mouskouri, Sylvie Var tan, Johnny Haliday, Sandy Shaw en de Flirtations, de Amerikaan Billy Eck stein. de Braziliaanse groep van Sergio Mendes, Johnny Matthis. Carmen Mc Ranij en Dustij Springfield. Een uit vijftien personen bestaande ju ry zal de presentaties van de deelne mers beoordelen. Behoudens toestem ming van de diverse omroepen en te levisieorganisaties zullen in deze jury, onder voorzitterschap van Norrie Para- mor (Engeland), onder meer zitting hebben: Svend Asmussen (Denemar- Brandpunt naar Suriname en Nigeria ken), Tito Burns (Engeland), Felix Marouani (Frankrijk), Pim Jacobs (Nederland), Erich Reindl (Oostenrijk) en Wolfgang Cischka (West-Duitsland). Openlijke stemming In afwijking van de beide andere song festivals gebruikelijke stemming achter gesloten deuren zullen de juryleden van „Singing Europe '69" een waarderings cijfer door het opsteken van cijferbor den bekendmaken. Voor de presentatie van het programma heeft de heer Van Rees zich met vier bekende Europese t.v.-presentatrices in verbinding ge steld, die alle, behoudens toestemming van hun omroepmaatschappijen, hun medewerking hebben toegezegd. Voor Nederland zal dit zijn Sonja Barends. Volgorde door loting De volgorde waarin de verschillende landenploegen optreden, zal door loting op het t.v.-scherm worden bekend ge maakt. Na de finale op 9 juli zal het songfestival worden besloten met een galabal, waarop naast vier grote orkes ten ook een big band en het trio Rho- da Scott, een ontdekking van Lou van Rees. uit Cannes, zullen optreden. De kosten van het songfestival bedra gen om en nabij de drie ton. De toe gangsprijs voor elke avond is f 15, voor het slotbal f25,Een abonne ment voor alle zes avonden zal f 80, gaan kosten. De heer Van Rees. gevraagd naar de reden waarom hij Herman Stok als pre sentator had gekozen antwoordde: „Hij was het meest enthousiast, en is in ie der geval een bekende personality en 'n volwaardige presentator". 18.35. Ï9.#3, ltöé NTS: 18.50 uur: De fabeltjeskrant 19.00 uur: Nieuws in het kort VPRO: 19.07 uur: Wereld op wielen, automobielen programma 19.40 uur: Pleidooi, korte film 20.00 uur: Journaal (NTS) 20.20 uur: Merel Laseur interviewt Barbara 20.30 uur: De G van Genis, amusementsprogramma 21.20 uur: Onaantastbaar, tv-serie 22.05 uur: Transit, chanson programma 22.45 uur: Tweede journaal (NTS) 23.00 uur: En France avec Nicolas <Teleao)-iri - NPHERLAND II (STER- reclameuitzendingen om 18.53, 19.56 en 20.16) NTS: 18.50 uur: De fabeltjeskrant 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.03 uur: Scala, magazine NCRV: 19.30 uur: Pick-up, platenshow 20.00 uur: Journaal (NTS) 20.20 uur: Bureau Bristol, tv-serie 21.10 uur: Udo Jürgens, show 21.30 uur: 29 Graden in de schaduw, blijspel 22.10 uur: actualiteitenrubriek Tweede journaal (NTS,) Televisie morgen NEDERLAND I TELE AC: 09.30 uur: Export 10.00 uur: Noten en tonen 10.30 uur: Groenteteelt onder glas 11.00 uur: En France avec Nicolas KRO: 16.00 uur: Nieuws in het kort (NTS) 16.02 uur: Daktari, tv-serie 16.50 uur: Oebele, jeugdprogramma De met aangegeveD programma's zijn kleurentelevisleprogramma's. VARA: 21.00-22.49 uur: Pianoconcert van Wladimir Ashkenazy 23.05-23.55 uur: Prettig weekend, relaxprogramma HILVERSUM II NCRV: 21.00-21.35 uur: De smaak van water, luisterspel TROS: 22.30-23.55 uur: Nieuws - nieuwer - nieuwst, gevarieerd programma Radionieuwsdienst HILVERSUM I: 7.00. 8.00, 11.00, 13.00, 16.00,18.00, 19.30, 22.30, 23.55 HILVERSUM II: 7.00, 7.30, 8.00, 8.30, 11.00, 12.30, 16.00, 18.30. 22.30, 23.55 Omroepen hielden do( gidsreclame HILVERSUM Dit weekende vertrek ken twee televisieteams van KRO's actualiteitenprogramma „Brandpunt" "1 "i "i van Schiphol. De ene groep bestaan-, IllpInPTl flflOF de uit Brandpunt-redacteur Ed van H1C1U.C11 Westerloo en cameraman Pim Kor- ver vliegen via Amerika naar Surina me, waar opnamen zullen worden maakt van de onrust in bepaalde la- j gen der bevolking over de houding der I 7P"VPTl tOTl 1 Tl k S regering. Het tweede team, bestaande I in uil Charles 'Schwietert. filmjournalist j Piet Kaart en geluidstechnicus Henk Jenner vliegt naar Nigeria op uitnodi ging van de regering aldaar. Vooraf i is hen alle vrijheid van werken toege- RADIO PROGRAMMA HILVERSUM I (402 jeschouwd. 20.1 ■1. 20.45 Niet het leven, lezing. VARA; 21.1 Studio, KRO's programmablad, vertoont komende week: Noodkreet per telefoon - over de telefonische hulpdiensten in ons land Martin Jarvis, alias Jon Forsyte, alias Nicholas Nickleby: "Ik heb mijn gezicht niet mee". Quint's eigen prentenboek - Wim Quint in het zonnetje t.g.v. zijn 500ste(!) Radioprentenboek Ajax en het bijgeloof - over de merkwaardige tics van sommige Ajax-spelers; zoals de 2 schoppen die Bals voor het verlaten van de kleedkamer tegen de deurpost geeft Een anonieme Amsterdamse vuilnisman over »jn vak 2de deel van het exclusieve interview met BB: "Ik speel niet vals" - BB over haor vrienden, reisen, leeftijd en zoontje Nicholas. Wilt u Studio eHce week in de bus? Schrijf dan naar: KRO, Antwoordnc93; Amsterdam. (Geen poetoeget!) Wies Andersen blijft Lapoiiite HILVERSUM Wies Andersen, die aanvankelijk geweigerd heeft aan VARA-produkties (onder meer aan de Maigret-serie) verdere medewerking te verlenen, is gisteren op dit besluit teruggekomen. Hij zegt, niet te geloven in een anti-se- mistische opzet bij regisseur Mare Lie- brechts, die hij persoonlijk goed kent, maar van de andere kant kan hij ook begrip opbrengen voor de beslissing van de VARA onder invloed van de reacties buitenaf op die uitvoering van de poppenfilm. Wies Andersen zou zijn besluit gehandhaafd hebben, als het bij de VARA inderdaad ging om een per soonlijke afwijzing van Mare Lie- brechts als regisseur. De beslissing van de VARA ligt naar zijn mening echter op een ander niveau. (Van een onzer verslaggevers, HILVERSUM Met uitzondering van de NCRV die als enige omroep re clamezendtijd voor zijn groter pro grammablad koopt en de in finan- cicle moeiljkheden verkerende VPRO, un geven alle omroepen aan de door haar i tua geëxploiteerde gidsen ruime besehik- king over gratis zendtijd. .,jS De minister van CRM heeft onlangs haar bezorgdheid uitgesproken over de ijci toenemende bedekte reclame in de wa ether. Dal dit wel nodig was blijkt uil een artikel in het blad „Revue der re- j niê clame", waarin wordt aangetoond, hoe <22 de vier omroepen (AVRO. KRO. VARA en TROS) in een maand tijds zeven- l S|a, honderdduizend gulden bespaarden door deze gratis reclame. Het ergste maakte het de KRO, die in de periode van 22 november tot 22 de cember van het vorig jaar 331.340 gul den in eigen kas hield voor liefst 1730 seconden onbetaalde reclametijd via de tv en de radiozenders, i Als goede tweede volgt de AVRO, die zich 221.040 gulden bespaarde. De VARA zou 150.385 gulden in een maand kwijt zijn geweest aan betaalde recla- Imeboodschappen voor de gids en de TROS sluit de rij met 26.205 gulden. Bij deze kostenbegroting is men uitge gaan van de STER-tarieven. recital: klassieke (gr.). 22.40 22.52 Actualltei- ïekend: licht ge ilt). 20.30 Geva: mmoloonplaat. 19.00 Nieuw 20.15 Op' de' punt van c (402 m) VARA: 7.00 stiek. 7.20 Soclalis- Deze'0 dag.^VARA: jorpagina. 8.15 Z.O. intigers. 14.25 Uilenspiegel: nima. NRU: 14 45 Radio voorbij: radtoweekjoumaal. 17.55 Mededel HILVERSUM II (298 m) NCRV: Nieuws. 7.10 Het levende woord. 7.15 en actualiteiten. 8.00 Nieuws. 8.11 Ster geestelijke liederen voor de vrouw. 9.00 gang. 9.35 Gym luisterwedslrijd. 10.55 Tentoonstellingsagenda. 11.15 Solistenkamer, muzikaal vraaggesprek! 'olksgezondheld veel plaatjes. (10.00-18.Q2 Niet nieuwe langspeelplaten. NCRV: 13.00 Nieuws 13.03 Family Party: licht gevarieerd muziek programma. (opn). 14.00 Nieuws. 14.03 Nee, we noemen geen namen..: verzoekplatenpro- gramma. (15.00 Nieuws). 16.00 Nieuws. 16.03 Four O'clock Tea gevarieerd muziekprogram ma. (gr). 17.00 Nieuws. 17.02-18,00 Hier en Nu: wekelijkse sportshow met lichte gram- mofoonmuzlek. BRUSSEL NED (324 m) 12.00 Nieuws. 12.03 Gevarieerde muziek. (12.40 Weerbericht, mededelingen, programmaoverzicht en SOS- berlchten voor schippers.) 12.55 Buitenlands persoverzicht. 13.00 Nieuws, weerbericht en dagklapper. 13.20 Gevarieerde muziek. 14 f>0 Nieuws. 14.03 Noord en Zuid. 15.00 Nieuw*. 15.03 Platenprogramma. 16.30 Lichte orkest muziek. 17.00 Nieuws, weerbericht en mede delingen. 17.10 Klassieke muziek.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2