ECONOMIE STAAT ER BEST VOOR Etentje uit diepvries heeft veel te weinig calorieën S)e Caicbe(SotiAcmt Kabinet zelf grote prijsopdrijver DEN UYL TREKT IN KAMER VAN LEER Laatste van treinrovers Grote jacht op Biggs in grensgebied van België en Duitsland Werkloosheid sterk gedaald in een jaar Delegatie uit Z.-Vietnam in Nederland Hoop om buit te vinden Ali Bhoetto: vasten tot de dood Midden-Oosten Y.S. AKKOORD MET FRANS VOORSTEL Meer reliëf voor Jarring BINNENHUIS '69 1 Horecaf dreigt met sluiting Soldaten op wacht beschoten PAPENGRACHT 32-EEIDEN POSTBUS 11. TELEFOON 20935 REDACTIE 20015 en 25594 ADVERTENTIE AFDELING 20826 GIRO 10 30 03 Bank: Amro-Bank N.V., Leiden DIR.: C. M. DRABBE J. F. J. M. KOENS HOOFDREDACTEUR: L. C. J. ROOZEN KLACHTEN bezorging tel. 33839 (18.0019.00 uur) ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p.w. 1.10, p. mnd. 4.70, p. kwart. 14.10; fr. p. post 16.95 ADV. (excl. B.T.W.) 22 ct p. mm, Telefoontjes 2,- DONDERDAG 6 FEBRUARI 1969 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIOEN EN OMSTREKEN KEGEN- OF SNEEUWBUIEN De weersverwachting, meegedeeld dooi* het KNMI, geldig tot morgenavond: Aanvankelijk zwaarbewolkt met tijdelijk regen, morgen in de loop van de dag verspreide opkla ringen en enkele sneeuw- of hagelbuien, mogelijk met onweer. Matige, aan de kust krachtige tot harde wind, ruimend van zuidwest naar noord west, iets kouder. 60e jaargang, no. 17.667 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Nederlandse economie staat er best voor. Maar overal heerst een sfeer van onbe hagen. Het kabinet draagt daar van de schuld. De regering voert een politiek van bestedingsbeper king en is tevens zelf de grote prijsopdrijver. Laat ik waarschu wen: Kabinet, kijk uit, ga met forse hand de inkomens- en ver mogensverhouding^ in ons land te lijf. Zo poende de socialistische oppositie leider Den Uyl vanmorgen in de Tweede Kamer het debat over de nota van de regering, waarin een aantal bestedings- beperkende maatregelen wordt aange kondigd om de Nederlandse economie ge zond te houden. Achter de regeringstafel zaten wel de ministers Witteveen (Financiën) en De Block (Economische Zaken), maar mi nister Roolvink (Sociale Zaken) ontbrak door ziekte. Drs. Den Uyl bestreed, dat de Neder landse economie fundamenteel verstoord zou zijn. Integendeel, er is rede tot grote voldoening over de ontwikkeling in het vorige jaar. Die gunstige ontwikkeling wordt mede tot stand gebracht doordat de uitvoer van aardgas vruchten gaat afwerpen. Door de prijsstijging js-^en gevoel yan onbehagen ontstaan. De verbetering van de sociale uitkeringen weegt bijvoorbeeld niet op tegen de grote prijsstijgingen. De grote fout van dit kabinet is geweest de B.T-W. in te voeren zonder een algemene prijsmaatregel. Als ons land met lonen en prijzen weer volop in de lift zit, is dat mede de schuld van deze regering, zei Den Uyl. Wat betreft de dekking van de rijks begroting tast de Kamer in het duister. Zij wordt aan het lijntje gehouden. Als de regering van plan is op de kapitaal markt te gaan lenen om de rijksuitgaven te financieren, dan wordt de financiering van de gemeente daarvan de dupe en raakt ook de kapitaalvoorziening op de bouwmarkt in de knel. Deze regering wil verlaging van de inkomstenbelasting tot elke prijs. De correctie van de loon- en inkomstenbe lasting schijnt een heilige koe te zijn- Maar de leefbaarheid van het land vraagt om hogere overheidsuitgaven. Daarvoor zullen de belastingen omhoog moeten. Drs. Den Uyl vroeg zich af of op de vermogensbelasting niet enkele opcenten kan worden gelegd. De oppositieleider wilde van de ministers duidelijk weten met hoeveel percent de kosten van le vensonderhoud dit jaar zullen stijgen. Hij meende dat er al wordt gedacht aan 5,5 procent, een cijfer dat ook enkele jaren terug bij de hoogste loonstijgingen werd bereikt. De mentaliteit van dit ka binet is fout. Er wordt met verkeerde maatregelen gewerkt, aldus drs. Den Uyl. (Zitting duurt voort). (ADVERTENTIE) melkhazelnootjes 1 50 gram van 139 voor 125 niet te geloven voor die prijs! JAMIN Koningin terug uit Ethiopië SCHIPHOL (ANP) Koningin Juliana gistermiddag met gevolg op Schiphol teruggekeerd van een staatsiebezoek van een week aan Ethiopië. „Ik heb een diepe bewondering voor dit land. In een rela tief snel tempo heeft men er bereikt waar wij eeuwen over hebben gedaan. Wij zijn bijzonder gastvrij ontvangen in dit boeiende land dat geregeerd wordt door een zeer hard werkend en vredelie vend keizer. U moet er allemaal eens een kijkje gaan nemen", zo zei de vorstin na aankomst op Schiphol. (Van een onzer UTRECHT „Het aantal calorieën in de complete diepvries kant-en-klaar maaltijd bleek gemiddeld nauwelijks voldoende voor vrouwen en oudere mannen en volstrekt onvoldoende voor jongens van 16 tot 19 jaar, alsmede mannen die zware arbeid verrichten. Ook het zeer lage gehalte aan enkele belangrijke vitamines is een nadeel. Aanvulling van dit voedsel met een melkspijs, fruit en desgewenst extra-aard appelen is noodzakelijk." Dit is een belangrijke conclusie van het Nederlands Instituut voor Toegepast Huishoudkundig Onderzoek (NITHO) te Wageningen, na een uitgebreid on derzoek van enige in de handel zijnde diepgevroren kant-en- klaardiners. In een pas verschenen rapport schrijven de NITHO-deskundigen, dat er een aanvulling op het eten noodzakelijk is, indien men deze produkten als een volledig maal wil serveren. Om in de behoefte van vitamine C te voldoen is fruit of rauwkost noodzakelijk. En ter verhoging van het vitamine B-2-gehalte zou het aanbeveling verdienen een melkgerecht op te dienen. Het aantal koolhydraten en de calorische waarde kunnen worden verhoogd met een extra portie aardappelen. De door het-NITHO geteste etenswaren voldeden niet aan de eisen die men eraan zou mogen stellen. Men voerde het onderzoek uit, omdat men geregeld vragen kreeg over diepvries kant-en-klaarmaaltijden. Deze komen steeds meer in zwang in kantines, restaurants, maar ook in ziekenhuizen en andere instellingen. Het NITHO keurde de voedingswaarde en de zogenaamde organoleptische kwaliteiten (uiterlijk, kleur, geur, smaak en samenhangendheid). „Indien de commercieel verkrijgbare diepvriesmaaltijd in de fabriek of bij de detailhandel wat lang wordt bewaard en vooral In dien de goede temperatuur van min 19 graden Celcius tijdens transport en opslag niet kan worden gehandhaafd, zullen vitamen C-verliezen optreden", aldus constateert het NITHO, dat een verder onderzoek van in Nederland ver- krijgbafe diepvriesmaaltijden gewenst acht. Daarbij zou dan tevens aandacht moeten worden besteed aan de mogelijke verliezen van voedingswaarde tijdens het toebereiden. Het NITHO kocht de onderzochte produkten bij de Iglofabrieken in Utrecht. Kapers in Cuba moeten hard werken WASHINGTON (DPA) Volgens in lichtingen van het Amerikaanse minis terie van Buitenlandse Zaken is een aantal „vliegtuigkapers" in Cuba aan zwaar werk op het land gezet. De plaatsvervangende onderminister van Buitenlandse Zaken Frank E. Loy heeft gisteren een commissie van het Congres in Washington gezegd: „Wij weten, dat van hen geen helden ge maakt worden en dat enigen niet goed behandeld worden". Er zijn aanwijzingen, dat ook de Cubaanse regering de vliegtuigkaperij „noch aanmoedigt, noch goedkeurt". De regering van de V.S. heeft het Cu baanse regeringshoofd, Fidel Castro, bepaalde voorstellen gedaan, aldus Loy. Naar het. oordeel van het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Zaken zou een internationale overeenkomst voor de uitlevering van vliegtulgkapers aan deze kaperij een einde maken. Situatie in Drente nog minst gunstig (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In vergelijking met het vorig jaat was de werkloosheid aan het eind van jan. opvallend laag. Volgens cijfers van liet ministerie van Soc. Za ken telde Nederland ruim 65.000 werk lozen tegen 103.431 eind januari 1968. Dit betekent percentagegewijs een terugloop van de werkloosheid van 3,6 naar 2.2 procent. Deze cijfers gelden voor de af hankelijke mannelijke beroepsbevolking. Ten opzichte van december is de werkloosheid met ongeveer 4500 man aangetrokken. Gecorrigeerd vooi was er echter een daling I met 3000 man. De werkgelegenheidssi tuatie is ook sterk verbeterd door toene ming van de openstaande vraag. Eind januari was er werk voor handen voor 45.011 mannen en 47.011 vrouwen. Vorig jaar waren deze getallen respectievelijk 33.662 en 21.658. Bij seizoencorrectie was de openstaande vraag zelfs 96.400 man- I nen en vrouwen tegen 62.600 vorig jaar. Gehalveerd Een opmerkelijke verbetering gaf de situatie in Limburg te zien waar de werkloosheid in één jaar is gehalveerd: vorig jaar was 6,8 procent van de afhan kelijke beroepsbevolking zonder werk, terwijl dit percentage nu 3,4 is. Drente is met een werkloosheidspercentage van 5,3 er het minst goed aan toe. Ook Gro ningen en Friesland steken met respec tievelijk 4,4 en 4,5 procent nog ongunstig af bij het landelijk gemiddelde van 2,2 procent. Ook Overijssel (3,2), Brabant (3) en Zeeland (2,7) liggen boven het landelijk moyenne. De gemiddelde openstaande vraag be droeg eind januari 1,9 procent. Beneden dit percentage lagen Groningen (1), Friesland (1,5), Drente (1,1), Overijssel (1,7), Gelderland (1,3), Zeeland (1,5) en Limburg (1,2). Noord-Brabant hield zich exact aan het landelijk gemiddelde, ter wijl Utrecht en Noord-Holland (2) en Zuid-Holland (2,5) ook hier het meest gunstig in de markt lagen. (Van r verslaggevers) gers t DEN HAAG Een delegatie van Zuid-Vietnam brengt thans een bezoek aan ons land om goodwill te kweken voor het standpunt van het Zuidvietna- mese volk. De delegatie bestaat uit vijf i vrouw, vertegenwoordi- ,n een aantal politieke groeperin gen in het land, die streven naar Zuid- vietnamese eenheid en vrede onder niet- communistische leiding. De groep, die ook andere landen in West-Europa tijdens hun goodwillmissie bezoekt, wil beschouwd worden als ver tegenwoordiger van het volk als geheel. De groep is niet gekomen namens de re gering van president Thieu. Enkele leden van de delegatie zijn het op verschei dene punten ook duidelijk oneens met de politiek van Saigon. De leden van de delegatie hebben een onderhoud gehad met vertegenwoordi gers van de grote politieke partijen. Ze hebben ervaren, dat het standpunt van hun land hier slecht begrepen wordt. Het merendeel van het Vietnamese volk staat achter de beslissing om de bombar dementen op Noord-Vietnam te stoppen. „Noord- en Zuid-Vietnam willen beide vx-ede", aldus een van de delegatieleden, „maar Zuid-Vietnam wil zijix eigen be schikkingsrecht behouden en niet voor een fait accompli gesteld worden. Tach tig procent van het Zuidvietnamse volk", aldus de delegatie, „wil geen communis tische overheersing. Hereniging mét Noord-Vietnam sluit men niet uit, als ook het Noordvietnamese volk zich hier over in vrije verkiezingen kan uitspre- ADVERTENTIE) Vier mille als beloning voor tip diefstal EEFDE (ANP) Bij een inbraak in de zuivelfabriek in Eefde is in de afgelopen nacht een bedrag van 46.000 gulden buit gemaakt. Het geld werd ge stolen uit de brandkast van de fabriek. De sleutel werd gevonden in het bedrijfs- kantoor. Vooruitlopend op het onderzoek van de rijkspolite heeft de verzekerings maatschappij van de zuivelfabi-iek 4.000 gulden uitgeloofd. Wie inlichtingen kan verstrekken wordt verzocht zich in ver binding te stellen met de rijkspolitie groep Gorssel, of met de polite in de eigen woonplaats. (Van onze correspondent) MAASTRICHT Het is Ronald Biggs (39), de ontvluchte Britse treinrover, weer gelukt door de mazen van het net te glippen, dat de Belgische en Duitse politie voor hem hadden gespannen. Enkele dagen geleden werd groot alarm geslagen bij de gerechtelijke politiediensten van Brugge en Luik in België. cheurs van Scotland Yard kregen het vermoeden dat Biggs de.'laatste tijd in België vertoefde en daar'zelfs als auto monteur werkzaam was. De grond onder de voeten zou hem te heet zijn geworden, waama hij een nieuwe schuilplaats zocht. Het wordt niet uitgesloten geacht dat hij naar Duitsland is uitgeweken en dat hij regelmatig naar België terugkeert met name naar Luik omdat zich daar de bergplaats zou bevinden van een deel van de bij de overval buit gemaakte 20 miljoen gulden. Ook de Luikse gerechtelijke politie boekte geen enkel resultaat. De vreem delingenpolitie van Luik controleerde een groot aantal hotels en pensions terwijl de hotelregisters nauwkeurig werden nageplozen. Op aanraden van Scotland Yard zou het niet in de bedoeling liggen Biggs bij ontdekking direct te arresteren. De opsporingsdiensten hopen namelijk de bergplaats van een deel van de buit te ontdekken. De opsporing wordt bemoeilijkt door het feit dat de gezochte zich niet alleen onder een valse naam en met valse pa pieren verplaatst, maar meer nog omdat de opsporingsdiensten niet beschikken over een actueel signalement van de verdachte. Biggs werd in 1964 tot dertig jaar gevangenisstraf veroordeeld, maar wist in 1965 te ontsnappen, waarna, afgezien van het onbevestigde vermoeden dat hij zich in België heeft opgehouden, ieder concreet spoor ontbreekt. De laatste jaren is ook enkele malen gesuggereerd dat hij misschien wel vermoord zou zijn bij een afrekening in „het milieu". Scotland Yard is echter niet bereid dit te accepteren zolang daarvoor het bewijs niet is geleverd en hoopt nog steeds de hand op Biggs te kunnen leggen. Tijdens de laatste dagen van vorige week en het afgelopen weekeinde zijn intensieve controles gehouden langs de wegen en in het Luikse Gare des Guille- mins, terwijl langs de grenzen een oogje in het zeil werd gehouden. De Luikse recherche waarschuwde tevens de col lega's van de opsporingsdienst van d( politie in Aken. De grensbewakings diensten van de koninklijke marechaus see en de andere politiediensten in Neder lands Limburg werden van deze ac tiviteiten echter onkundig gelaten. Ronald Biggs is de laatste van d< treinrovers die nog in vrijheid is na eer sensationele vlucht in 1965 uit de Wand- worthgevangenis in Londen. Recher- De zangers Tom Jones (links) en Engelbert Humperdinck flankeren hun manager Gordon Melis bij de studio's waar opnamen worden gemaakt voor de miljoenen kostende Amerikaanse teeveeserie „Dit is Tom Jones". De Rolls Royces, twee Silver Shadows en een Silver Cloud (midden), vertegenwoordigen een waarde van bijna een miljoen gulden. De heren, die niet onder een C.A.O. vallen, zitten elk op hun eigen vervoermiddel LAHORE (Reuter-) De Pakistaanse oud-minister van Buitenlandse Zaken Zoelfikar Ali Bhoetto heeft gisteren be sloten te zullen vasten tot de dood er op volgt, tenzij de noodtoestand die sinds de oorlog vain 1965 met India in het land van kracht is, wordt opgeheven. WASHINGTON (DPA-AFP) De Amerikaanse regering heeft verklaard in beginsel akkoord te gaan met het Franse voorstel voor overleg tussen de vertegenwoordigers bjj de Veiligheids raad van de Sovjet-Unie, de Verenigde Staten. Frankrijk en Engeland over 3e intern, beurs voor woninginrichting 7 t/m 16 februari - ahoy' rotterdam. „droomkamers 2000" ontworpen door verner panton (denemarken) compleet ingerichte drive-in euro-woning vele noviteiten voor de inrichting van woning in binnen- en buitenland. ruim 12000 rcfl woon-ideeën. nog i de crisis in het Het gesprek moet volgens de Ameri kaanse regering pas worden gevoerd na zorgvuldige voorbereiding tijdens twee zijdige besprekingen tussen de vier ver tegenwoordigers. De Amerikanen be schouwen het overleg uitdrukkelijk als een begeleiding van de pogingen die de speciale afgezant van de V.N. voor het Midden-Oosten, Gunnar Jarring, in het werk stelt om tot vrede in het gebied te komen. In de nota, die woensdagmiddag door de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, William Rogers, aan de Franse ambassadeur werd overhandigd, zegt de Amerikaanse regering dat de VS in beginsel akkoord gaat met het over leg, tijdens welk moet worden gespi-o- ken over „middelen en wegen ter onder steuning van de vredespogingen van am bassadeur Jarring". De VS stellen daar om voor onmiddellijk tweezijdige be sprekingen in New York te openen om vruchtbaar en constructief overleg in de Veiligheidsraad ter voltooiing van de missie-Jarring voor te bereiden. Nieuwe directeur KLM Nederland SCHIPHOL De directie van de K.L.M. heeft drs. F. Ledeboer (50) met ingang van 15 maart a.s. belast met de leiding van het gebied Nederland, in welke functie hij de heer J. F. van Oldenborgh opvolgt, die in verband met gezondheidsredenen een benoeming als hoofd van de vestiging Portugal heeft aanvaard. De nieuwe directeur trad op 18 maart 1946 in dienst van de K.L.M. waarna hij te werk werd gesteld bij de afdeling marktonderzoek. In 1949 volgde zijn be noeming tot hoofd van het jaar tevoren opgerichte centraal planbureau. Tot maart '59 vertegenwoordigde drs. Le deboer de K.L.M. in Iran en hij had daar na tot 1962 de leiding van de vestigng Frankrijk. In mei 1965 werd hij in zijn huidige functie als hoofd vestigingen or ganisatie benoemd. AMSTERDAM (ANP) „Wanneer de minister niet soepel reageert op de ver zoeken om ontheffing, die in ruime mate zullen worden ingediend, dan behouden wjj ons het recht voor terug te komen op recente voorstellen van de leden om de bedrijven als protest tijdelijk te Dit zei de voorzitter van Horecaf (de Nederlandse bond van werkgevers in hotel-, restaurant-, café- en aanverwante bedrijven), de heer G. E. van Goor, van morgen op een in Amsterdam gehouden persconferentie over de prijsstop voor de horecabedrijf stak. „Wij hebben naar aanleiding van deze prijsstop allerlei voorstellen gekregen: om een week lang alle bedrijven dicht te doen, maar ook bijvoorbeeld om ge durende een langere periode elke week een dag dicht te gaan. Het bestuur van Horecaf was echter van mening, dat een dergelijke maatregel niet verantwoord is en ook de buitenlanders in ons land erg zou benadelen". De heer Van Goor zei echter ook, dat een deel van de leden zeer verontwaardigd is. Vandaar toch het dreigement met tijdelijke sluiting. HAMBURG (DPA) .Kort voor mid dernacht zijn in Hamburg vijf 6choten gelost op drie soldaten van wie er twee bij de Böhmkazerne op wacht stonden. Naar de polite meedeelde werd geen van de soldaten getroffen. Hoeveel da ders bij deze gewapende overval beti-ok- ken zijn, staat nog niet vast, evenmin met welke wapens werd geschoten. Do Hamburgse politie is met een groot scheeps onderzoek begonnen. De Böhm kazerne ligt in de wijk Ralhstedt. Er is een pantsereenheid in gelegerd. Dode en zes gewonden bij autobotsing DOORJJ (ANP) Bij een botsing van morgen vroeg bussen, vier personenauto's op de rijksweg Doorn—Leersum ls een van de inzittenden om het leven geko men en zijn zes mensen gewond. Aan vankelijk kwamen twee auto's met elkaar in botsing. Twee andere auito'c, elk uit een andere richting komend, die de wrakken van de eerste verongelukte auto's wilden vermijden, kwamen daarna frontaal in botsing. Eén van de inzit tenden van de botsende auto's, een 39- Jarlge vrouw kwam heirblj om het leven.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 1