Russische Venussatelliet moet nog veel raadsels oplossen üm ROND 15 MEI LANDING IN GROTE HITTE? s Electronische hulp bij geboorte van kinderen WOLKENLAAG TE DIK VOOR DUIDELIJKE WAARNEMING DINSDAG 4 FEBRUARI 1969 DE I.ETDSE COURANT PAGINA 7 (Van onze ruimtevaartredacteur) ledereen die in deze dagen de moeite neemt op een van de erg schaarse onbewolkte en heldere avonden, vlak na zonsondergang, de sterrenhemel eens wat aandachtiger te bekijken, zal het spoe dig opvallen dat er aan de westelijke horizon een bijzonder heldere ster staat te schitteren. In wer kelijkheid is dit echter helemaal geen ster. Het is de planeet Venus, het hemellichaam dat op de maan na het dichtst bij de aarde staat en dat van alle tot nu toe bekende planeten in ons zonne stelsel nog de meeste gelijkenis met onze eigen wereld vertoont. Om onze zon draaien in het totaal negen planeten, waarvan Mercurius het dichtét bij de zon staat, gevolgd door Venus, de aarde, Mars, de reuzeplaneet Jupiter, Saturnus, Uranus, Neptunus en Pluto. Hoe verder nu zo'n planeet van de zon verwijderd staat, hoe langer het ook duurt alvorens één volledige cirkel- of ellipsvormige baan beschreven wordt. Zo doet Pluto er niet minder dan 248 jaar over eenmaal rond de zon te komen, die vanaf deze buitenplaneet slechts een helder sterretje te zien moet zijn. Venus daarentegen voltooit één omloop in bijna 225 dagen, terwijl de aarde er ruim 365 dagen over doel. Dit heeft tot gevolg dat Venus in de „binnenbaan" onze planeet voortdu rend inhaalt, een verschijnsel dat zich eens in de 19 maanden voordoet. Op dat moment is de afstand Venus-aarde ook minimaal: circa 45 miljoen kilometer. Avondster Dit verschijnsel van uitlopen, inhalen, weer uitlopen en weer inhalen maakt tevens, dat Venus de ene periode vanaf de aarde gezien link» van de zon staat en de andere periode rechts. In het eer ste geval, zoals in deze weken duide lijk waarneembaar is, gaat Venus 's avonds na de zon onder en heet de planeet „Avondster". Staat Venus rechts van de zon dan wordt ze „Och tendster" genoemd omdat ze des mor gens vóór de zon boven de horizon verschijnt. Het feit dat Venus momenteel avond ster is betekent tevens dat ze de aarde over ruim vier maanden zal inhalen en er dus weer een moment komt waarop beide planeten een minimum afstand ten opzichte van elkaar bereikt zullen hebben. Dit verschijnsel nu, staat bekend onder de naam „oppo sitie". Sedert 1960 zijn er vijf van der gelijke opposities geweest en de zesde zal zich dit jaar voordoen in begin mei. latief weinig energie kost om een satel liet van de aarde in de richting van Venus te lanceren en ook hiervoor wordt de uitdrukking „lanceervenster" gebruikt, hetgeen na de vlucht van de Apollo-8 een internationaal begrip is geworden. Het prototype van de Venus ruimteschepen is een vreemd uit- Not| hctCf ziend apparaat met grote vleugels voor de zonnecellen en een grote straalvormige antenne. wolkenlaag. Dit heeft het ontstaan vah vele theorieën over het aanzien van het planeetoppervlak sterk in de hand ge- Zo zijn er astronomen die geloven dat Venus uit één grote oceaan bestaat. An deren zijn van mening dat de planeet grotendeels door woestijnen bedekt is en volgens een van de allernieuwste theorieën zijn er enorme poolkappen die alle water in de vorm van ijsvast- houderi, terwijl de equatoriale gebieden woestijnen zijn die naar het noorden en zuiden toe overgaan in meer gematigde streken. Zeker is alleen dat de Venusdampkring voor 70 tot 80 procent uit koolzuur be staat en nauwelijks zuurstof bevat en dat de planeet ongeveer dezelfde groot te als de aarde heeft. Een van de aller nieuwste ontdekkingen is dat Venus eenmaal per 243 dagen om haar eigen as draait in een richting die tegen gesteld is aan de aswenteling van alle andere planeten in het zonnestelsel. Ondanks nieuwe Russische en Ameri kaanse satellieten, zoals de Venus IV die op 18 oktober 1967 diep de Venus dampkring binnendrong en de Mariner 5, die een dag later de planeet voorbij vloog op een afstand van 4.000 kilo meter zijn de geleerden nog steeds niet uit de problemen. Naar Venus De eerste pogingen van de mens een Venussatelliet te lanceren dateren van februari 1961 en werden ondernomen door de Sovjet-Unie. De proef werd echter een mislukking en de tweede satelliet (Venus I geheten) kwam wel los uit een aardbaan, doch verdween kort daarna spoorloos nadat alle radio contact verloren was gegaan. Drie Russische pogingen in augustus en september 1962 mislukten eveneens, gelijk de al in juli gelanceerde Ameri kaanse Mariner I. Op 27 augustus 1962 ging de tweede Mariner de ruimte in en deze satelliet vloog op 14 december Venus voorbij op een afstand van 34.000 kilometer, daarbij de eerste (nog schaarse) „close-up"-metingen naar de aarde seinend. Hoewel ook de Russische Sonde I in juli 1964 Venus dicht genacjerjl .moet zijn, boekten de Sovjetgeleerden hun eerste grote succes pas in tnèart 1966, toen zij erin slaagden de in november 1965 gelanceerde Venus II en Venus III in de buurt van de planeet Venus te brengen. Het grootste succes was wel, dat men dank zij een uiterst nauw keurige besturingsmethode de Venus IH op 1 maart in de dampkring kon laten neerstorten, terwijl nummer twee 48 uur eerder op 24.000 km gepasseerd Toch leverden ook deze proeven min der op dan men gehoopt had, want terwijl beide satellieten de hele reis goed hadden gefunctioneerd, liepen de temperaturen aan boord bij de nade ring van Venus zodanig hoog op dat de batterijen het lieten afweten en de radio's uitvielen. Zo zond Venus II geen televisiebeelden en stralings- en warmtemetingen uit en ook de Venus III, waarvan de radio's vier minuten vóór het berekende tijdstip van bin nendringen in de atmosfeer er de brui aan gaven, voorzag de astronomen niet van gegevens omtrent dichtheid, sa- Venus is voor de geleerden nog steeds een planeet waarvan maar bitter wei nig met zekerheid bekend is, omdat het oppervlak altijd schuil gaat achter een naar schatting vele kilometers dikke Volgens de Ruséische astronomen kwam de Venus IV op de Venusbodem te recht en hield toen pas op gegevens uit te zenden. De laatste metingen waren dat ter plaatse een temperatuur heerste van 280 graden Celsius en een luchtdruk die 17 tot 20 maal groter is dan die aan het oppervlak van de aarde. Het ruimtestation van de Russische Venussatelliet, zoals dit een zachte landing op de planeet maakte. Op de dag dat Venus 4 een zachte landing op Venus maakte, werd in Moskou op de t.v. een kleurenfilm uitgezonden waarop de voorbereidingen van de vlucht werden getoond. Hier zakt het ruimtestation aan een parachute langzaam naar de aarde. zeker geloofwaardiger, omdat ze niet alleen grotendeels overeenkwamen met de metingen van de Mariner 2 uit 1962, maar ook met uitgebreide radar- en spectroscopische waarnemingen vanaf de aarde. Volgens de onderzoekers dr. Kliore en dr. Cain bedraagt de tempe ratuur op het Venusoppervlak 490 gra den Celsius (tegen 450 gemeten door de Mariner 2) terwijl de luchtdruk 75 tot 100 atmosfeer bedraagt, hetgeen dus nog eens vier a vijfmaal zoveel is als de Russen meenden te meten. Pv^L^gens valt^hTé1-"'1 al. wel te con cluderen dat er weinig kans bestaat dat Venus levensvormen herbert zoals wij die hier op aarde ook kennen. Men moet n.l. bedenken dat bij de heersende temperaturen de metalen zink en lood alleen in gesmolten toestand kunnen bestaan. De Amerikanen verklaarden het grote verschil ten opzichte van de Russische bevindingen door erop te wijzen, dat de Venus op een hoogte van ruim 20 kilometer in de Venus dampkring verbrand moet zijn of dat daar in elk geval om welke reden dan ook het radiocontact uitgevallen moet zijn. Want de Russische metingen stem men precies overeen met wat de Mari ner 5 aangaf voor de druk en tempera tuur op een hoogte van 24 kilometer. Misschien zullen de raadsels ditmaal voorgoed opgelost worden, want sedert 5 en 10 januari zijn de Venus V en VI op weg naar Venus, waar de satelliet naar men hoopt rond de 15e mei zal arriveren. De ruimteschepen zijn van dezelfde klasse als de Venus IV en wegen ruim 1100 kilogram. Ze zijn uit gerust met een speciale bolvormige capsule van ongeveer 200 kilogram, waarin zich speciale meetinstrumenten waarschijnlijk een remraketje en in elk Slaagt deze volledig, in tegenstelling tot eerdere pogingen en blijven de ra dio's functioneren, dan staan ons in de komende zomer bijzonder interessante kosmische gegevens te wachten. Er gaan tevens sterke geruchten, door de Westdultse professor Helnx Kamlnski in de wereld geholpen, dat de Russen via de Venus V er achter willen zien te komen of het mogelijk is over en kele jaren bacterieën in de Venusdamp kring uit te zaaien, die het vele kool zuur zouden kunnen omzetten in zuur stof, waardoor over vele eeuwen de planeet voor de mens bewoonbaar zou kunnen worden gemaakt. Over de betrouwbaarheid van deze geruchten moet echter, zolang de Rus sen daarover zelfs niets meedelen, sterk getwijfeld worden, te meer daar ook de Sovjet-Unie mede-ondertekenaar is van een verdrag dat erin voorziet te voorkomen dat andere hemellichamen „besmet" worden met aardse levens- Amerika achterop Geldtekort heeft de Amerikanen ervan doen afzien dit jaar een Mariner naar Venus te lanceren. Dat zal pas weer ge beuren ii» 1J)72 wanneer de NASA de plïmeet 'voorbij Wfl laten vliegen met Ar*500 kMd|ram zvëare Satelliet, waar uit tijdens de nadering een capsule van maar 45 kilogram moet worden gesto ten, die dan de atmosfeer kan binnen dringen. Zij zal er echter niet op ge bouwd zijn oo de klap van de landing te overleven. Wel zal in de loop van fe bruari en maart a.s. een tweetal Ameri kaanse Mariners in de richting van de planeet Mars gelanceerd worden en van dichtbij foto's gaan nemen van be paalde gedeelten van het oppervlak van de Rode Planeet. Daarop zullen wij te zijner tijd nog wel eens terugkomen. Bjj dit alles lijkt het er een beetje op. dat de Russen voor wat betreft het on derzoek van de planeten een ruime voorsprong hebben op de Amerikanen, zeker waar het landingscapsules voor Venus betreft. Men moet zich echter wel goed realiseren dat de ruimtevaart autoriteiten in de Verenigde Staten zich altijd weinig hebben bekommerd om de ontwikkeling van planetaire ruimtevaartuigen. GERARD J. PLUKKEL. EDERT onze voorouders een rechtstaande houding hebben aangenomen Is de bevalling een relatief moeilijke zaak gewor den. Sommige evolutionisten beweren zelfs dat het vrouwelijk bekken steeds kleiner en kleiner wordt in vergelijking met onze steeds groter en groter wordende hersenen. In de verre toekomst zou geen enkele baby nog langs de natuurlijke weg kunnen geboren worden. Iedereen zou met een keizersnede ter wereld komen. Maar dat zal de toekomst nog leren. In afwachting hiervan worden de meeste kinderen nog steeds geboren langs de traditionele weg. Deze weg is nochtans niet zonder gevaren. Als we de Amerikaanse statistieken mo gen geloven, sterven er jaarlijks on geveer 28.000 baby's op vier miljoen geboorten tengevolge van een moei lijke bevalling. Een aantal brengt het er levend af. maar behoudt min of meer ernstige hersenletsels. Het grote gevaar dat het kind be dreigt gedurende de bevalling bestaat uit een onderbreking van de bloed- voorziening. Indien deze onderbreking te lang duurt beginnen de hersenen van het kind hieronder te lijden en kan het blijvend letsel oplopen. In het algemeen geeft men twee grote oorzaken voor een tekort aan bloed voor de hersenen van de jong geborene. Enerzijds zijn er manke menten aan de placenta (moeder koek), het orgaan dat het ongeboren kind van bloed voorziet. Anderzijds gebeurt het wel eens dat de navel streng, de verbinding tussen de pla centa en het kind. dicht gedrukt wordt. Meestal tracht men zo vlug mogelijk te achterhalen of het kind In moeilijkheden verkeert. Dit ge schiedt door te luisteren naar de harttonen van het kind. De dokter plaatst zijn stethoscoop ter hoogte van de baarmoeder en telt het aantal hartslagen per minuut. Normaal schommelen deze tussen 120 en 180 per minuut met een gemiddelde van 140 per minuut. Bij het begin van iedere baarmoeder samentrekking vertraagt het hart ritme van het kind en worden de harttonen zelfs onhoorbaar. Tussen de weeën stijgt het ritme weer tot ongeveer 140 pei minuut. Dit is nor maal. Wanneer de navelstreng ech ter dicht gedrukt wordt zijn de hart tonen gedurende de baarmoeder samentrekkingen zéér wisselend, zo wel in kracht als in aantal. Dikwijls vallen ze terug tot 60 slagen per mi nuut. Bij stoornissen van de moeder koek treedt er een vertraging op. niet bij het begin van de weeën, maar wel op het ogenblik dat ze reeds over hun hoogtepunt heen zijn. Sommige verloskundigen zweren bij het beluis teren van de foetale harttonen Vol gens anderen heeft het luisteren maar een relatieve waarde. Tot deze laatsten behoort ongetwij feld dr. Edward Hon. een verloskun dige van het Yale-New Haven Hos pital. VS. Na dertièn jaar onderzoe kingen kwart hij tot het besluit dat de stethoscoop slechts beperkte waar de heeft om vroegtijdig uit te ma ken of er iets misloopt met de bloed- voorziening van het kind. Het bleek dat de hartslagen tussen de weeën in normaal konden zijn, ondanks het feit dat de bloedvoorziening geduren de de samentrekking te kort schoot. Anderzijds is het ook mogelijk dat men totaal geen harttonen meer hoort zonder dat dit noodzakelijkerwijze betekent dat het kind in de moeder schoot overleden is of in grote moei lijkheden verkeert. De zwaarlijvig heid van de moeder en de houding van het kind in de moederschoot kunnen de harttonen soms onhoor baar maken. Om zichzelf en de moe der niet in paniek te brengen hebben sommige verloskundigen hun stethos coop opgeborgen, ze luisteren hele maal niet meer naar de harttonen. ogenblik aan het bevallen zijn. Zodra de hartslag of de druk te sterk ver anderen, wordt de geneesheer van dienst onmiddellijk gewaarschuwd. Pijnloos Hulp Dr. Hon en zijn medewerkers ont wierpen een elektronisch apparaatje waarmee ze de hartslagen voortdu rend kunnen opnemen gedurende de bevalling, ook gedurende de baar- moedersamentrekkingen. wat met een stethoscoop onmogelijk is. Zodra de baarmoederhals voldoende ontsloten is hechten ze een kleine zilveren elektrode aan het hoofdje of stuit van het kind. Tezelfdertijd schuiven ze langs het kind een klein plasticbuisje in dc baarmoeder. De elektrode neemt de hartkloppingen op en het plasticbuisje de druk in de baai-moeder Beide worden voort durend gegregistreerd op een toestel dat naast het bed van de moeder ge plaatst is. Voorts heeft men vanuit een centrale controlekamer een over zicht over alle moeders die op dat De moderne vrouw, zeker de Ameri kaanse, neemt het niet meer dat een bevalling pijnlijk is. De eerste eis in de pijnloosheid. De geneeskunde moet er maar voor zorgen. Vandaar dat men in Amerika veel meer dan in Europa de neiging heeft de vrouw bij de bevalling te verdoven. Ook worden er meer geneesmiddelen toegediend om de bevalling kunstmatig Ln te zet ten. Aan deze werkwijze zijn nadelen verbonden, omdat de aanstaande moe der niet in staat is mee te werken. Ook het gevaar van plotselinge bloed drukverlagingen is groter. De Ameri kaanse moeder laat het werk meer aan de dokter over. Hij moet maar zorgen dat de kleine gezond op de wereld komt. Vandaar waarschijnijlk meer ongelukken bij de bevalling en ook de grotere angst van de Ameri kaanse artsen dat er bij de geboorte iets mis loopt met het kind De voor uitgang van de techniek, zoals het pijnloos maken van de bevalling, brengt op zijn beurt nieuwe proble men mee die men weer moet opvan gen met allerhande elektronische Het apparaatje van dr. Hon schijnt redelijk goed te werken. Gedurende het laatste jaar werd het beproefd op 250 kinderen met ..verhoogd geboor terisico" Geen enkele baby overleed en de geboorteletsels zakten tot de helft. Of dit nu „dè oplossing" zal zijn, is een andere vraag. Dc meeste verlos kundigen beschouwen een bevalling nog steeds als een natuurlijke zaak waarin men zo weinig mogelijk moet ingrijpen. We hebben de stelligste in druk dat de gemiddelde Westeuropese baby veiliger de wereld binnen komt dan zijn Amerikaans broertje of

Leidse Courant | 1969 | | pagina 7