„Ik wacht al zes jaar op de dag dat Willem ziek wordt Tweede bliksemactie voor hongerend Biafra Universiteit van Nanterre staakt FRED OSTER, DE VUIST ACHTER DUYS: mensen wat een mensen Ordebewakers wekken woede „Al word ik 500 jaarJans bekentenis vergeet ik nooit GELD VORIGE ACTIE UITGEPUT DINSDAG 4 FEBRUARI W99 DE LEIDSE COURANT Neem een kind, een paar dieren en een oude man, dan zit je altijd goed (Van t verslaggevers) HILVERSUM Fred Oster Willem Duys: „Vaak wordt het niet geloofd, maar Willem is een van de meest eerlijke-sentimente- le mensen die ik ken. Als Willem een traan wegpinkt, dan is dat een echte traan. Willem hoeft dat nooit te spelen. Willem is een emo tionele jongen". Oster zegt het. voorzichtig, zijn duim aan het kopje koffie. Buiten is het mistig; binnen, in het grote restaurant van de AVRO-studio is het centraal verwarmd en erg leeg. Oster heeft moeite ergens een asbak vandaan te toveren. Hij rookt veel. Hij is bijna een kettingroker, maar laat zijn gouden aansteker toch nooit op het tafeltje liggen, iedere keer weer verdwijnt-ie in zijn colbert. Zijn portret: rossig, dun haar. 32 jaar oud, familielid van acteur Guus Oster. Doorliep drie hbs-klas- sen, met nauwelijks zesjes voor de wiskundevakken. Ging daarna naar de toneelacademie „omdat to neelspelen me zo'n lui beroep leek". Dat viel al na drie jaar te gen. Kwam bij de AVRO terecht om er zich „desnoods beginnend als portier" op te werken. Is nu de belangrijkste televisieregisseur van de AVRO en regisseert de Lou van Burgshows en Willem Duys' „Voor de vuist weg". Presenteert nu de „Keerkwis". Willem Duys heeft de sentimenta liteit van zijn programma, mag je dat zeggen? Oster: „Ach, z'n ge 11 voeligheid is voor het programma uitstekend, dat is gebleken. Ik sta daar echt helemaal achter, ik con formeer me er volledig mee". U gaat ook recht op staan om het „Wilhelmus" mee te zingen? „Daar kan ik makkelijk iets op zeggen. Over het algemeen is die televisie eh, zo vól met linkse invloeden. Waarom is het zingen van het volkslied, je eigen nationale hym ne, waarom is dat een rechtse zaak? Hoe komt het dat wij door dat Wilhelmus zo ontzettend veel nieuwe leden gekregen hebben. Het heeft zeer positief gewerkt. U moet niet vergeten dat de groep die tegen iets is, opvalt omdat hij zich laat zién. De mensen die vóór iets zijn, zie je niet. Kijk maar naar Vietnam. De mensen die er tegen zijn die gaan met grote bor den lopen. De mensen die zeggen dat het wèl goed is dat de Ameri kanen er zitten, die mensen zie je nietIn een van de laatste uit zendingen vroeg Willem aan Viru- ly of-ie vóór het koningshuis was. Toen zei Viruly: Ik ben vóór het koningshuis omdat ik tégen de mensen ben die er tégen zijn. En dat is net zo met die demon straties". „Die hele televisie, die wordt ge- injekteerd door al die zaken die tégen zijn, het zijn altijd de ne gatieve zaken die zo vaak op dat scherm komen, of dat nou links of rechts heet.Als je je vandaag de dag wilt laten gelden, als je mee wilt in die grote molen, dan heet je automatisch links, dat vind ik altijd zo typisch. Fred. Oster (rechts) zou graag met Willem Duys op vakantie willen gaan. Voorlopig blijft een en ander beperkt tol het gezamenlijk consumeren van een haring (of zou het toch een uit zijn krachten gegroeide goudvis Die „Vuist" is gewoon om die an dere kant nou ook eens te laten horen, zeg maar om het evenwicht te bewaren". De Vuist en de oude man Het is dus een rechts programma? Oster: „Kijk. dat is nou dat hele griezelige vandaag de dag. Alles wat niet links is, is rechts. De „Vuist" wordt rechts genoemd om dat het programma niet links is. Wij proberen die middenweg te bewandelen". „De AVRO is een afspiegeling van het Nederlandse volk, dat blijkt. Het klinkt misschien een beetje gek, maar het is zo. Als we kijken wat voor leden we hebben, of dat nou door de omroep of door Tele- vizier komt, dan blijkt dat onge- afspiegeling te zijn van de religie en de politiek in Neder land". U richt zich dus op die grote mid dengroep. Hoe maak je een goed programma dat door het midden loopt? „Ik maak de „Vuist" sinds okto ber 1963 en het programma heeft nog steeds eigenlijk zo'n beetje de zelfde inhoud. Soms wel wat poli tiek omdat dat er dan per ongeluk insluipt vanwege de actualiteit. „Over het algemeen proberen we het kind een ruime plaats in het programma te geven, wat op het moment een moeilijke zaak is van wege de arbeidsinspektie. Dieren doen het altijd en de oude man doet het altijd. Als je deze formu le neemt, als je deze drie elemen ten naast elkaar zet en je gooit er wat muziek doorheen en een paar actualiteiten, dan heb je een goed programma. Dan heb je voor het Nederlandse volk een ijzersterk programma". Dus 'n programma met sentiment? De Vuist en Willem Oster: „Waarom moet een kind, een beest en een oude man senti menteel zijn? Dat zie ik niet. Kijk voor wie maak je dat program ma?: Vrijdagavond uitzending, de werkweek zit erop, men komt thuis, gaat zitten, het is gedaan, morgen vrij, overmorgen vrij, nu de eer ste vrije avond.Die kijkdicht heid blijkt groot te zijn voor ons programma. De mensen willen op vrijdagavond relaxen, lekker ach teruit, kijken wat er op die tele visie gebeurt. Die mensen probe ren wij vele aangename dingen te laten zien waarin ze zichzelf kun nen herkennen. Want de „Vuist" is namelijk een programma waar van je kan zeggen: daar zou ik nou in kunnen, want ik kan zo snel tikken of ik ben wereldrecord houder ver-breien of noem maar op. Iedereen die in, iets excelleert, lean in het programma komen. De „Vuist" is belangrijk voor de mensen. De mensen die in de „Vuist" terechtkomen, maken over het algemeen in geen enkel ander programma een kans om erin te komen, omdat ze vaak gewoon te onbelangrijk zijn. Willem behan delt die mensen anders. Hij laat die mensen praten, hij forceert niks, hij laat ze gewoon even lek ker hun gang gaan. En daar iden tificeren zich natuurlijk een hele boel mensen mee. en daarom zal Willem ook altijd de sympathieke man voor het grote volk zijn...." De Vuist en Mies Hoe sympathiek is Mies Bouwman? „We hebben „Mies-en-scène" nooit als concurrentie beschouwd, meer als een programma dat er ook is. Mies heeft een meer gericht pro gramma, meer politiek gericht ook. Ik vind het een enig program ma, hoor, ik kijk er met plezier naar, maar haar kijkdichtheidscij- fers zijn lager dan die van ons. Willem blijft constant, dat is heel typischis ook een programma waarmee je tot het jaar 2020 kunt doorgaan. U houdt niet van politiek? „Ik ben volkomen a-politiek. Ik heb wel eens de politieke zendtijd van een partij geregisseerd, maar dan luisterde ik ernaar zonder iets te horen. Het ene oor in, het ande re uit. Het interesseert me ge woon nietIk kijk graag naar de Kamerdebatten en ik hoop dan dat Koekoek verschijnt, of Bakker, dat zijn prachtige sprekers. Ik stem VVD. omdat ik meneer Toxo- peus een aardige man vind en hem persoonlijk ken. En daarbij is hij voor mijn gevoel de beste televisie- presentator die er ooit in Neder land is geweest.... Die man dóét dat, hè, met een gemakAls je met die man een opname maakt en het mag tien minuten duren, dan wordt het geen twee seconden later, dan spreekt hij op de secon de precies. Prachtig" Oster vertelt dat er na iedere uit zending van „Voor de vuist weg" een paar duizend brieven binnen komen. De meeste ontvangt Wil lem Duys („Logisch, bij is de pre sentator. de man ,'an het pu bliek"), ongeveer tien procent zijn aan de regisseur gericht. Wie beantwoordt al die brieven? De Vuist en oma „Dat doe ik. Ik neem een dagje in de week om die brieven te be antwoorden. Allerlei brieven. Van oma's-zonder armen die zo mooi kunnen breien tot verzoeken van huisorkestjes en zo". Wat antwoordt u die oma nou? „Het is nooit de oma zelf die schrijft, nee. Het zijn altijd de ken nissen of familieleden. Die schrij ven dan: zij weet het zelf niet. maar ik schrijf alvast.... D'r zit niet veel bruikbaars tussen die post. Als er uit zo'n stapel van vier weken twee of drie dingetjes te voorschijn komen, nou dan is het veel. Maar je moet 't toch waar deren dat de mensen Überhaupt schrijvenen dan telefoontjes natuurlijk hè. 's-Avonds om half 12 als je net aan je zesde borrel bezig bent. dan bellen ze op dat iemand zijn driehonderdste doelpunt heeft gescoord, of dat niks voor de „Vuist" is. De Vuist, Oster en Willem U kent Willem Duys nu al zes jaar. „We zijn zo op elkaar ingespeeld, we weten precies alles zo langza merhand van mekaar. Als ik met Willem niet overweg zou kunnen, zou ik nu dat programma niet mee doen. Er zijn een heleboel mensen hier bij de televisie die het graag zouden willen overnemen, geloof ik. Daarbij komt, en daar is geen woord van overdreven, dat ik in die jaren nog nooit een probleem >f moeilijkheid heb gehad. We heb ben nog nooit ruzie gehad, heel gek, nog nooit. Willem, ik kan pri vé bij Willem op visite gaan zitten bij wijze van spreken, ik kan met Willem op vakantie gaan, ja ik zou met hem gewoon een maand op vakantie kunnen, en dat zijn er niet veel hoor met wie ik dat kan. De „vuist" is mijn fijnste program ma. omdat ik achter Willem sta, in alles wat hij doet. Ik kan me vereenzelvigen met Willem. Dat kan ik bijvoorbeeld niet met John ny Hoes, dat is een heel andere denkwereld. Willem is een eerlijk jongen. Natuurlijk, ook over hem worden sprookjes verteld. Als je de buitenwereld gelooft, dan is Willem met Corry Brokken getrouwd ge weest en met Mies Bouwman. Ik ken op dat gebied geen integerder mens dan Willem. Willem is een jongen die iedere avond om tien uur in zijn bed ligt en die nauwelijks het glas in de hand neemt. Wat daarover voor sprookjes al niet gaan. U hebt er niet genoeg van, na zes jaar? „Nee hoor. De „Vuist" is heerlijk, het is ook voor mij een program ma om te relaxen. Ik heb natuur lijk wel ambitie om andere dingen te doen, maar die kans heb ik vol doende buiten de „Vuist". Daarom doe ik die quiz; «,mdat ik altijd graag aan de andere kant van de camera heb willen zitten Het is misschien een beetje gemeen om te zeggen, maar ik hoop al zes jaar de dag te be leven dat Willem ziek is. Dan ga ik het doen, dan stap ik zó voor de camera's. Maar helaas, Willem is niet ziek te krijgen PARIJS In de universiteit van Nan terre bij Parijs gaat het weer helemaal mis. 50 professoren, gevolgd door de stu- den, hebben maandagavond een algeme ne staking van onbeperkte duur afgekon digd. Aan die nieuwe spanning is het volgende voorafgegaan. Op 23 januari jl. werd het rectoraat van de Sorbonne door studenten bezet. Van deze studenten zijn er 35 door de rector gedurende het studiejaar 1968-1969 van de universiteit verwijderd. Een decreet van 13 decem ber geeft de rector daartoe het recht. Verleden week vrijdag braken in Nan terre gevechten uit binnen de universi teit tussen de studenten en „appari- teurs". Onder „appariteurs" verstaat men lieden, vooral gespierde lie- gummiknupel om de orde binnen de universiteit te handhaven. Deze ordebewakers zijn doodgewoon verkap te politieagenten. Zij werken vooral door hun gummistokken op alle studenten zon der uitzondering ook op de gematig de studenten als de rode lap op de stier. Het is als vanouds het voortduren de conflict tussen studenten en politie. Zodra de politie verkapt of niet te dicht bij of. in de universiteit komt, gaan de poppen aan het dansen. Het harde en vaak onnodige slaan van de politie tijdens de barricadegevechten van vorig jaar mei is nog lang niet vergeten. Voor de studenten betekent C.R.S. (mobiele poli tie) S.S. van Hitier. Een blad als „Le Monde" heeft er meermalen over ge klaagd, dat weerloze studenten die al op gepikt in politieauto's zaten, zelfs daar nog werden afgeranseld, onverschillig of het jongens of meisjes waren. De zgn. ordebewakers (appariteurs) wekken spe ciaal de woede op van de studenten, die zich op hun beurt, zoals dat vorige week vrijdag is gebeurd, bewapenen met ijze ren latten, stenen en ook met gummi stokken. De appariteurs zeggen 7 stu denten als oproerkraaiers te hebben her kend en die 7 zijn zondag in de gevange nis opgesloten. Toen was het hek hele maal van de dam. Daarop hebben de studenten maan dagmiddag de algemene staking afge kondigd De 2 voornaamste eisen zijn: 1. vrijlating van de 7 opgesloten studen ten. 2 onmiddellijke terugtrekking van de appariteurs uit de universiteit van Nanterre. Als derde eis is daar door een deel van de studenten en de hoogleraren nog aan toegevoegd, dat de rector van de uni versiteit van Nanterre moet aftreden. De rector had zaterdag zelf al begrepen dat hij bepaalde appariteurs de gummi stok wel heel los in de broekzak zat, want 5 van hen had hij wegens wangedrag ontslagen. Zo liggen de zaken in Nanterre en geen sterveling durft voorspellen waar dat op uit loopt. MOORDZAAK KERKDRIEL VOOR GERECHTSHOF DEN BOSCH. „Och man, je jtaat te liegen". De getuige a decharge schoot met overtuiging uit haar slof tegen een opper wachtmeester van de rijkspolitie. Eerst had zij, mevrouw A. M. G. H.-Mulders uit Waalwijk, nog ge probeerd beheerst te zijn. Met grote stelligheid zei ze gisteren voor het Bossche gerechtshof de politieman naast haar te herkennen. En wel als degene, waarmee ze 2% jaar geleden in een ziekenhuis in Den Bosch had gesproken. Haar zwager, Jan G. A. H„ lag daar na een, wat zij beschouwde, auto-ongeval. Inmid dels heeft de rechtbank in Den Bosch geoordeeld, dat het geen ongeval was, maar een dubbele verdrinkingsmoord. De dader, aldus de rechtbank, is Jan G. A. H. (34) uit Kerkdriel, die zijn vrouw Nelly en zijn vriend Jan Kooiman opzettelijk het water in reed. Tot 20 jaar gevangenisstraf veroordeelde de recht bank hem. Jan houdt vol onschuldig te zijn. Daar om diende zijn zaak gisteren in hoger beroep voor het hof in Den Bosch. Offi cier van justitie, mr. J. Booster, had in juni 1968 tijdens de rechtbankzitting verweten, dat hij in het ziekenhuis al aan zijn alibi was gaan bouwen. Zijn schoonzuster kwam nu als nieuwe met de vrouw van die vriend verder zou kunnen leven", oordeelde de recht bank. Deze vrouw, Trees (29), is wegens uitlokking tot 10 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De twee andere getuigen a decharge die gisteren voor het eerst verschenen twee jongens die de auto op de fatale avond in het water hebben zien rijden zeiden allebei een tegenligger opge- getuige vertellen, dat niet Jan tegen de rijkspolitieman een en ander over zijn Ongeluk of met opzet vrouw en vriend gedood vrouw Nelly had verteld, maar dat zij dat tegen de „opper" had gezegd. „Jan kon haast niet praten, zo benauwd had hij het". De stoïcijnse politieman leidde tactisch in: „Het is anders gegaan, president". Nog netjes viel de getuige hem in de rede: „Je jokt, je jokt". De „opper": „Ik heb helemaal niet met deze vrouw gesproken". „Ik heb met hem gepraat. Zo'n avond vergeet je toch je hele leven niet?", zei de vrouw. Die avond betrof de 25ste augustus 1966, toen JanH. uit Kerkdriel met zijn vrouw Nelly en zijn vriend Jan Kooi man de Zuidwillemsvaart inreed. „Een ongeluk", heeft Jan gezegd, „ik werd verblind". „De uitgekookte chauffeur is met opzet het water ingeschoten om zijn vrouw en vriend te doden, zodat hij ongestoord merkt te hebben. Jan kan dus inderdaad verblind zijn. Maar officier van justitie, mr. Booster, die nu als getuige werd verhoord, dacht er heel anders over. Direct na het onge val in 1966 had een andere officier van justitie een onderzoek ingesteld, maar die had niets bijzonders kunnen 'ont dekken. Mr. Booster kreeg een jaar later, daags voordat Jan en Trees zouden gaan trouwen, een telefoontje. Dit deed het aanstaande echtpaar in een ander huis belanden dan het had gehoopt: in het huis van bewaring. Mr. Booster beet zich namelijk in de zaak vast, met een onverzettelijke kracht. Zelfs gisteren nog vergat hij soms dat hij getuige was in plaats van officier. Tijdens het vooronderzoek heeft hij enkele solide ideeën gehad. „Het was mij onmiddellijk opgevallen", zo zei de officier van justitie, „dat er onder water zoveel was gebeurd, volgens Jan". Om dat te controleren, heeft mr. Booster binnen 24 uur na het telefoontje in Culemborg een reddingsbrigade het tra gische gebeuren zoals dat. door Jan was geschilderd, weer laten afdraaien. In een zwembad reed de brigade een oefen- autootje, de „Yellow submarine", te water. Alle handelingen werden her haald. Chronometers tikten. Ze stopten na 1 minuut 54 seconden. Eerder had mr. Booster de twee jon gens, die de auto te water hadden zien geraken, weer hun brommertje laten starten en hen naar de onheilsplek op de dijk laten spurten. In één minuut 5 seconden. „De jongens hadden dus veel meer moeten zien. Ze hadden moeten zien dat Jan uitgeput naar de kant was geklauterd en even later weer terug het water was ingegaan, om zijn vrouw en vriend, die niet konden zwemmen, te redden, zoals hijzelf later heeft gezegd. Ik heb echter ook een chronometer laten stoppen op het moment, dat de man in het Culemborgse zwembad volgens sche ma naar de kant klauterde. Na iets meer dan één minuut zo bleek, toen was het verhaal duidelijk", aldus mr. Booster. „Jan heeft helemaal niet willen redden". Gisteravond werd de zitting in de openluoht voortgezet. De president, mr. W. van Roosendaal, verdachte Jan H. en een getuige-deskundige, maakten in een Taunus 12M, net als Jan op 25 augustus 1966, een rit over het stukje weg, dat haaks aansluit op de dijk langs de Zuid willemsvaart. Jan beweert, dat hij niet meer tijdig heeft kunnen remmen, toen hij pas laat het schrikhek langs de vaart opmerkte. Volgens de getuige-deskun dige had Jan ongeveer 25 meter van het hek met 70 km per uur nog tijdig kunnen stoppen. De president verhoorde telkens weer met veel nadruk de politiemannen om te weten te komen of er ooit tijdens de verhoren, zoals de raadsman zei, iets was misgegaan. Opmerkelijk was wel, dat Jan een driefazige verklaring heeft afgelegd, waarin hij tenslotte toegaf samen met Trees het plan van Trees te hebben uitgevoerd, maar dat hij tot deze verklaring is gekomen na zoals enkele politiemannen het noemden menselijke gesprekken. Zo van: „Jan, zie me nu eens niet als politieman, maar als mens". Een opperwachtmeester ge tuigde zelfs: „Al word ik 500 jaar oud, het schouwspel van de bekentenis van Jan vergeet ik nooit. Hij huilde niet, hij gierde. Ons stonden de tranen in de ogen. De officier was geen officier justitie meer, maar gewoon een mens, toen hij dat zag". Studentenprotest tegen verhoging PTT-tarieven (Van onze correspondent) TILBURG Een groepje van onge veer 20 studenten van de Tilburgse ho geschool heeft maandagochtend geruime tijd vrij rustig gedemonstreerd in de hal van het hoofdkantoor van de PTT in Tilburg, tegen de verhoging van de tarieven van het staatsbedrijf. De studenten beplakten de ramen met biljetten, waarop zij allerlei leuzen te gen de tariefsverhoging hadden geschre ven. Op die manier vestigden zij de aan dacht van het publiek, dat hun optreden nogal lakoniek over zich heen had ia- ten gaan, op het feit dat de PTT voor het vervoer van brieven een prijsver hoging heeft doorgevoerd van 25 procent. Wandelend door de grote hal riepen zij onder andere „geen BTW bij PTT". En kele PPT-ambtenaren sleurden de bil jetten van de ramen en de pilaren, tot dat zij opdracht kregen van de directeur om aan het werk te gaan. Nadat de politie was gewaarschuwd verdwenen de studenten zonder nog al te veel moeilijkheden te maken. Eén van de vliegtuigen, waarmee de Kerken en het Rode Kruis de luchtbrug naar Biafra, nacht-in, nacht-uit in stand honden. Met deze vliegtuigen gaat liet voedsel, gekocht van Nederlands geld naar de hongerende bevolking. Na de Verenigde Staten geeft Nederland het meeste geld (14,2 miljoen gulden) voor hulp aan Biafra. (Van verslaggevers) DEN IIAAG Donderdag wordt de tweede grote geldinza meling voor Biafra gehouden. De Stichting Vluchtelingenhulp Biafraconflict vindt een nieuwe actie nodig, omdat de op brengst van de augustiisinzameling (13 miljoen gulden) in middels is verbruikt. De mede met dit geld in stand ge houden luchtbrug tussen Biafra en Sao Tomé heeft sinds augustus 1383 voedingscentra van voedsel voorzien. Hiermee konden 1.315.000 mensen driemaal per week worden gevoed. De luchtbrug was voorts van groot belang voor de duizenden zieken in de hospitalen en de 900.000 mensen in opvang kampen. De stichting wijst erop. dat al deze hulp geen definitieve op lossing heeft kunnen bieden. De luchtbrug moet instand worden gehouden en zelfs uitgebreid. Tot nu toe kon de ondervoeding van de slachtoffers van de Nigeriaanse oorlog enigszins het hoofd worden geboden door de aanvoer van 150 tot 180 ton eiwitrijk voedsel iedere nacht en de beschik king over uitgebreide fondsen. Volgens dr. Middelkoop, een van de initiatiefnemers, dreigt momenteel de voedselsituatie in Biafra weer slechter te worden. De stichting hoopt derhalve, dat door internationale samenwerking op regeringsniveau een aanvullende en veel uitgebreider luchtbrug zal worden mogelijk gemaakt. In dit verband juicht men het door minister Luns in Ethiopië ont plooide initiatief toe. De r.-k. stichting „Mensen in nood", de protestantse slichting „Oecumenische hulp aan Kerken en vluchtelingen", hot Nederlandse Rode Kruis en de Unicef, gezamenlijk deel uitmakend van de stichting Biafraconflict. zullen de binnenkomende gelden bestemmen voor alle slacht offers van het conflict, zowel onder Biafraans ais onder Nigeriaans bestuur. Anders dan de vorige maal zal de actie niet via grootscheepse t.v.-werving verlopen. Wel zullen radio en televisie intensief op het bestaan van de actie wijzen, maar de stichting wil de aandacht vooral trekken door een paginagrote advertentie in de dagbladen Via een aangehechte bon kan men melden do actie te willen steunen. De toegezegde gelden zullen worden opgehaald door de stichting Nederlandse Federatie van Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening. Volgens de Unicefnieuwsdienst hebben op het ogenblik 5 miljoen mensen directe hulp nodig, waarvan 4 miljoen Biafranen. Men neemt aan, dat dit aantal volgende maand met de helft zal zijn toegenomen. Unicef becijfert, dat Nigeria maandelijks 18.000 ton voedsel nodig heeft, terwijl Biafra tussen de 30.000 en 60.000 ton zou behoeven. Het Rode Kruis zoekt momenteel plaats voor rtiim vijftig zwaargewonde Biafranen, deels in krijgsgevangenschap, deels in eigen gebied vertoevend. Voor 58 andere gewonde mili tairen is in Europa inmiddels een onderkomen gevonden. Van een belangrijk gedeelte van de wachtenden is door over brenging naar Europa het leven te redden. Zowel Biafra als Nigeria^hebben het Rode Kruis toestemming voor deze actie

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5