%£eidóe@otifta/nt AVRO's Radiojournaal 35 jaar oud Willem Vogt: „Reportage is het zout in de programmapap Ferdi Tajiri in Baarloo overleden VPRO niet gelukkig met nieuw Hilversum III PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT DINSDAG 4 FEBRUARI 1969 Wie van de drie?" in de P.v.d.A. 1ITIE zich herinnert, hoe redelijk vorig jaar de Katholieke Volkspartij te voorschijn is gekomen uit de op het eer ste gezicht omvangrijke crisis die naar aanleiding van de actie van drs. Bo- gaers c.s- scheen te bedreigen, zal niet snel de conclusie trekken dat uit de ern stige tegenstellingen die thans de Partij van de Arbeid beheersen, de ondergang van de socialistische partij in Nederland voortvloeien zal. Niettemin is het beeld binnen de Partij van de Arbeid op het ogenblik verward en verwarrend. Drie groepen zijn vast van plan alles te doen wat in hun ver mogen ligt om op het partijcongres van volgende maand een partijbestuur te laten kiezen dat naar hun mening nodig is om het gezag binnen de Partij van de Arbeid te herstellen. Nieuw Links en de groep Democratisch Appèl zijn daarbij niet alleen wat kandi daten persoonlijk betreft, maar ook ter zake van het te voeren beleid eikaars antipoden. Daartussen in opereert een klein legioen van gewestelijke bestuur ders, die een kandidatenlijst van ge mengde, redelijk afgewogen samenstel ling propageren en die proberen te ver wezenlijken waarin het zittende partij bestuur gefaald heeft: een compleet re presentatief bestuur kandidaat stellen, dat via een meerderheid op het partij congres zowel toevallige of berekende winst van Nieuw Links of Democratisch Appèl kan verijdelen. Precies zoals destijds bij de Katholieke Volkspartij gaat de machtstrijd in het bestuur via personen; maar ook in de Partij van de Arbeid zitten er aan de personen politieke tegenstellingen vast. Analyseert men de bestaande contro verse op dit punt grondig, dan blijken er zelfs wel meer dan drie richtingen te bestaan. WANT in Nieuw Links opereren poli tici, die in hun hart een program begeren dat niet veel afwijkt van dat van de PSP en anderen die qua men taliteit feitelijk dichter bij D '66 dan bij de pacifisten staan; de laatsten is het in de eerste plaats te doen om een einde te maken aan de invloed van de ,.oude garde"; voor hen is het tijdperk van Vorrink, Drees, Willems, Ruygers en eigenlijk ook dat van Vondeling voorbij- Ook in het Democratisch Appèl zitten vogels van verschillend plimage- Naast socialisten die het drijven van Nieuw Links verfoeien, maar wel voelen voor ideeën als stembusakkoord en het force ren van nieuwe politieke verhoudingen, vindt men er mensen die twijfelen aan de juistheid of opportuniteit van leuzen als „Nooit meer met de KVP" of „Vóór alles de ondergang van de christen democraten". Verder is het nog maar de vraag of politiek het grote centrumblok van fede ratie- en afdelingsvertegenwoordigers homogeen is. Voor dit blok is het dan ook van het grootste belang, dat het par tijcongres een bestuur gaat kiezen, waar in de bestaande stromingen op een rede lijke manier vertegenwoordigd zijn. An ders zal de politieke strijd in de P.v.d-A.- top (die wanneer andere partijen het door hun fouten de socialisten het niet al te gemakkelijk maken, toch levendig zal blijven) een permanente bedreiging gaan vormen van de éénheid in de partij. Ergens is het van de D '66-kopstukken een handige zet geweest, niet deel te nemen aan besprekingen zoals die in de PAK-groep gevoerd worden en nog min der aan officiële besprekingen met de besturen van PPR, PSP en Partij van de Arbeid. De spanning onder de socialisten blijft daardoor levendig en daarvan moet voor geprolongeerd electoraal succes D '66 het ook hebben- ER is nóg een lastig probleem voor de de Partij van de Arbeid; weer een dat grote gelijkenis vertoont met de pro blematiek voor bijvoorbeeld de KVP. De kritiek, onrust en tweespalt spelen zich op dit moment waarneembaar voor al af in een relatief altijd nog betrekke lijk kleine groep van politiekbewuste mannen en vrouwen. Hoe zal straks, van eventuele beslissingen de weerslag op de kiezers zijn? Zolang de stembus niet van zolder gehaald is, weet de Katholieke Volks partij niet precies, welk deel van haar vroegere aanhang prefereert achter de vaandels van de PPR (of andere par tijen!) te lopen- Hetzelfde lijkt ons het geval te zijn met de Partij van de Arbeid anno 1969- Over de kwantitatieve kracht van Nieuw Links lopen in de socialistische partij zelf de meningen sterk uiteen; hoeveel socialistische kiezers er achter de opvattingen van het Democratisch Appèl staan is nog minder bekend. Ingezonden stukken in de partijpers noch die in dag bladen mogen geaccepteerd worden als een representatieve steekproef- De con sequenties die kiezers gaan trekken, zul len pas bekend worden bij de eerst komende Kamerverkiezingen, dus in 1971, met een kleine kans dat de sluier reeds bij de eerder te houden Staten- en Raadsverkiezingen wat opgetrokken wordt. WIE geen vreemdeling in het politiek Jeruzalem is, weet dat de eerstko mende Kamerverkiezingen de KVP ongeacht haar politiek program op zetelverlies te staan kunnen komen. Even groot is de kans, dat het de Partij v d. Arbeid, welk bestuur er in maart ook uit de congresbus komt, een deel van haar fluctuerende, zo niet ook van haar vaste aanhang kosten zal. Wanneer 's lands twee grootste partijen dan beide andermaal aangeslagen het politiek be drijf moeten voortzetten, zal er natuur lijk hardop gejuicht worden bij D '66, bij communisten en bij de vele Boeren- en aanverwante splinterpartijen. Maar of het regeringsbeleid dan nog enige stabiliteit zal kunnen krijgen en of het landsbelang dan veel perspectief krijgt? Vooralsnog menen we dit ernstig te moeten betwijfelen. Een te hoge prijs rf een opmerikehjke rede bij zijn ambte aanvaarding als hoogleraar aan de Rot terdamse economische hogeschool heeft prof. mr. H. van Maarseveen een even opmerkelijke conclusie getrokken over de kan» dat op korte termijn de struotuur van de Nederlandse staatsinrichting radi caal gewijzigd zullen worden. De nieuwe man die in Rotterdam staatsrecht en bestuursrecht is gaan doce ren, gelooft niet dat de huidige generatie in Nederland uit eigen kracht veranderin gen in onze constitutie zal weten te creëren: fundamentele wijzigingen lijken hder alleen mogelijk „onder de druk van binnenlands geweld of buitenlandse revoluties. Menigeen zal dan terecht menen we zich afvragen of het moderniseren van onze staatsinrichting zo'n prijs waard is. Hoe hoog de rekening van binnenlands geweld of buitenlandse revoluties kan op lopen. hebben we rondom ons heen. dicht bij en veraf, kunnen waarnemen. Er zijn everweel volkeren ongelukkiger als beter van geworden en wanneer men het risico dat de Nederlandse gemeenschap zou moeten nemen afweegt, tegen de winst van andere staatsrechtelijke patronen, zal de meerderheid van verstandig-denkende burgers waarschijnlijk voor de eer van een omgewoelde ooosifcutie passen. We hebben redenen om te klagen en te kritiseren. Maar bij welke constitutie is dit niet het geval? Begaan we een opgelegd monistisch staatsrechtelijk pa troon? Worden we beter van een minister raad die aan het handje van de volks vertegenwoordiging loopt? Gaan we vrijer ademhalen wanneer we onze democratie gaan schoeien op de Amerikaanse leest of wanneer we ons heil zoeken in een soheut of scheutje volksdemocratie op zijn Joego-Slavisoh of op zijn Praags? Het klinkt niet erg radicaal maar we peuteren toch maar liever aan ons staats recht dan dat we bidden om de dag, waarop geweld en revolutie het mogelijk maken brandglas door vlammenwerpers of knopenhaakje door hakbijl te ver vangen. Want elk riskant avontuur kan uitlopen op een Mao-reglme, een kolonelsbewind of om het wat minder erg maar toch afstotend te houden op een De Gaulle of een Tito, op een vrijheid die in werke lijkheid tot anarchisme of tot een ver gulde dictatuur leidt. Laten we de noodzakelijke veranderin gen dan maar liever aan de tijd en aan de minder radicale omstandigheden over laten. Kard. Frings legt functie neer KEULEN (KNP)- De 81-jarige aarts bisschop van Keulen, kardinaal Frings, heeft na herhaald verzoek thans van Paus Paulus ontslag gekregen uit zijn functie. Zondag 23 februari zal hU offi cieel zijn functie overdragen aan zün op volger mgr. J. Hoeffner. die 20 decem ber jj. tot coadjutor met het recht van opvolging werd benoemd. Kardinaal Frings was sinds 1942 aarts bisschop van Keulen. Hij haalde zich het ongenoegen van de nazi's op zijn hals door direct na zijn bisschopswijding, waarvan overigens niets in de kranten mocht worden gepubliceerd, een serie herderlijke brieven tegen de maatrege len van de nazi's te publiceren. In het concilie was het kardinaal Frings, die de scherpe kritiek op de Curie opende en haar hervorming eiste daarmee een felle tegenreactie dinaal Ottaviani uitlokte. Adam); Variomatic (Hans van Manen/ Lennox Berkeley); Arena (Glen Tetley/ Morton Subotnick. Beide voorstellingen zullen worden begeleid door het Nederlands Ballet Orkest o.l.v. Bart van Beinum. HILVERSUM Vandaag, dinsdag 4 februari, is het precies 35 jaar geleden dat Neerlands oudste actualiteitenpro gramma in de radio, AVRO's radio journaal van start ging. Gustav Czopp werd de eerste radioverslaggever. Tot de Duitse bezetting heeft Czopp een maal per week op zondag voor de AVRO zijn rubriek gemaakt en daarin vele prominenten geïnterviewd. Van Charles Lindbergh, de koene aviateur tot Maria Montessori en van Aristide Briand, de grote Franse staatsman tot de Duitse ex-keizer Wilhelm in balling- Vooral in de jaren na de oorlog heeft de radiojournalistiek een stormachtige ontwikkeling doorgemaakt, mede ge ïnspireerd en geholpen door de snel evoluerende radiotechniek. En toch liepen de actualiteitenprogramma's in de vijftiger jaren de kans te ontaar den in zoete, onverplichte reflecties van het dagelijks gebeuren in binnen- en buitenland. De schuld lag hier voor namelijk in de komst van de beeld- journalen. Misschien heeft de televisie wel eens even frustrerend gewerkt op de radiojournalisten. Maar dat duurde echter heel kort, want al heel snel bleek, dat de tv qua snelheid het nim mer kon opnemen tegen de verslagge ving via de radio. Immers, bij de ra dio liepen de reporters meestal met een kleine, maar ultra moderne Na- gra (bandrecorder), waarmee ze inter views niet alleen direct op de band konden vastleggen, maar ook bin nen enkele minuten als het nodig was via speciale PTT-lijnen naar de stu- i dio's in Hilversum konden voorspelen. Dat de tv frustrerend op de radiomen sen zou werken is Jan de Visser, het 47-jarige hoofd van AVRO's radiojour naal beslist niet aan te zien. Integen deel, hij staat onder zijn collega's be kend als een van de meest alerte ra diojournalisten van Hilversum. „Onze kracht ligt in de snelheid waarmee wij kunnen werken, ongehinderd door al lerlei apparatuur, waarmee de tv-col- lega's dag-in, dag-uit moeten rondzeu- len. Diverse meningen Sinds jaar en dag gaan we ervan uit, dat wij na de berichten van de radio nieuwsdienst informatie, tóelichtingen en commentaren op dit nieuws moeten geven. Maar daarbij staat één ding vast: wij willen op geen enkele wijze door onze bijdragen de publieke me ningsvorming bevoogden. Wij streven er naar om bij bepaalde voorvallen de verschillende meningen na elkaar te laten horen. De luisteraars moeten zelf hun conclusies trekken. Bij AVRO's radiojournaal is objectiviteit een allereerste eis. Onze redactie be staat thans uit Denise Kroner, Cees van Drongelen, Hans Engelman, Henk van Hoorn, Wim Verhagen, Eef Brou wers. Dick van Rijn voor de sport en Herman Emmink, die als free-lancer het nieuws van ons op Hilversum-3 pre- Naast onze vaste man in Washington, Klaasjan Hindriks, beschikken wij over een groot net van buitenlandse cor respondenten. Dat was al in 1946 het geval toen wijlen Tom Schruers en de huidige programmaleider en plv. di recteur van het radiobedrijf, de heer NEDERLAND I (STER- reclameuitzendingen om 18.55. 19.03,19.56 en 20.16) NTS: 18.50 uur: De fabeltjeskrant 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.07 uur: Kenmerk (CVK-IKOR) TROS: 19.32 uur: Het spook van Mrs. Muir, tv-serie 20.00 uur: Journaal (NTS) 20.20 uur: Programma-overzicht 20.23 uur: Melanie, Amerikaanse zangeres 20.40 uur: Frans Dohmen, gespi ek 21.05 uur: Carnaval in Rio, reportage 21.30 uur: De dief van Washington, tv-serie 22.20 uur: Geert Elfferich in Vanuit Nederland (HIRO) 22.30 uur: HIRO-magazine 22.40 uur: Tweede journaal (NTS) 23.00 uur: Noten en tonen (Teleac) NEDERLAND II (STER- reclameuitzendingcn om 18.55, 19.56 en 20.16) NTS: 18.50 uur: De fabeltjeskrant 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.03 uur: De vrijbuiters, tv-serie 19.28 uur: Scala, magazine 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: De dubbelganger, 20.45 uur: Denkbeeld 21.35 uur: Operatie-decompressi® 22.00 uur: Verbinding met, schakelprogramma 22.50 uur: Tweede journaal (NTS) Televisie morgen 6.F.DERLAND I NTS/NOT: 11.00 uur: Kijk als je tekent zie je meer 11.25 uur: Beeldverhaal van de AVRO: 17.00 uur: Geen woorden maar daen, jeugdquiz De met aangegeven programma's zijn kleurenteleviflieprogramma's HILVERSUM I AVRO: 19.35-22.30 uur: Vanavond, gevarieerd programma NRU: 22.55-23.55 uur: Signaal, muziek van eigen tijd KRO: 20.00-21.30 uur: Collage, Fabeldieren, spel met muziek 23.30-23.55 uur: Nigthwatch, jazzprogramma RADIONIEUWSDIENST HILVERSUM I: 7.00, 8.00. 11.00. 13.00, 16.00. 18.00, 19.30. 22.30. 23.55 HILVERSUM H: 7.00, 7.30, 8.00, 8.30, 11.00, 12.30, 16.00, 18.30. 22.30, 23.55 HILVERSUM Hl: Elk heel uur van 9.00 Wijzigingen programma Dans Theater DEN HAAG In verband met ziekte zijn de programma's van het Nederlands Dans Theater voor de voorstellingen op 4 en 5 februari in de Koninklijke Schou- burg als volgt gewijzigd: 4 februari: première Arena (Glen Tetley/Morton Subotnick); Metaforen (Hans van Manen/Daniel Lesur); Vario matic (Hans van Manen/Lennox Berke ley); Three Pieces (Hans van Manen Grazyna Bacewicz). 5 februari: Nouvelles Aventures m.m.v. Mieke Westra, sopraan (Jaap Vlier/Györ- gy Ligeti), Inge Frölich, alt, Rom Kalma, bariton- Pas de deux uit Le Diable a Quatre (Benjamin Harkarvy/Adolphe (Van een onzer verslaggevers) BAARLOO Dezer dagen overleed onverwacht op 41-jarige leeftijd in haar j woning, kasteel Scheres te Baarlo in 1 Noord-Limburg de kunstenares Ferdi Ta jiri, echtgenote van de beroemde Ja panse beeldhouwer Shinkichi Tajiri (45). Na haar lyceumjaren in haar geboor teplaats Arnhem, vertrok Ferdi naar Parijs, waar zij haar opleiding kreeg bij de beeldhouwer Zadkine. Daar leer- i de zij Shinkichi Tajiri kennen, die in I Parijs als zelfstandig beeldhouwer werk- I te. Aanvankelijk maakte zij gelaste sie- 1 raden van ijzer. Sinds 1948 waren Ferdi en Shinkichi Tajiri onafscheidelijk. In 1956 vertrokken zij naar Amsterdam, waar zij in 1957 trouwden. In Baarloo in Noord-Limburg begon Ferdi met het ma- I ken van haar exotische plastieken van textiel. Een bekend en karakteristiek werk van haar is „purple people eater", een hoge stofsculpture, die aan een boom doet denken, maar met een onaf wendbare associatie aan een slang die een grote prooi heeft ingeslikt Grote be wondering oogstte ook haar „pamsel dragonfly" een vijf meter lang fluwelig insekt met gazen vleugels in zachtstra- lende kleuren. Een kostbaar, zeer weel derig en luxe ding, waarop men kan gaan wedden, maar waarvan ondanks de verfijning een onmiskenbare dreiging uitgaat. Het plotselinge overlijden van Ferdi Tajiri betekent het einde van een zeer origineel, persoonlijIc «n daardoor onvervangbaar talenk VANAVOND NED. II „Operatie- decompressie" Na „Opcratie-tunneltest", „Operatie blindganger" en „Operatie-maanreis" zendt de NTS vanavond van 21.35 tot 22.00 uur op Nederland 2 „Operatie- decompressie" uit. In de moderne luchtvaart is de druk- cabine van vliegtuigen zeer belangrijk geworden in verband met de steeds toenemende vlieghoogten van het lucht verkeer. Op deze hoogten, waar de luchtdruk nu eenmaal belangrijk lager is, kan men dank zij de drukcabine voor passagiers en bemanning een druk handhaven, die ongeveer gelijk is aan die op de begane grond. Hoe hun reacties zouden zijn indien deze druk zou wegvallen, ervaren de vliegers in de speciaal daartoe gebouwde ..caisson" in het Nationaal Luchtvaart-Genees kundig Centrum in Soesterberg. „Operatie-decompressie" is een pro- duktie van Dick Dreux en Ger Roos. In het programma „Denk-beeld", dat de NTS vanavond van 20.45 tot 21.35 uur op Nederland 2 uitzendt, hebben W. L. Brugsma en Curtis Prendergast, chef-redact ie van de Londense Times, een gesprek met Anthony Sampson, ex- journalist van The Observer. Sampson verwierf bekendheid met zijn boek The Anatomy of Britain. Zijn nieuwste boek is New Europeans. Momenteel is hij gast-hoogleraar aan de Sorbonne Tom Nieuwenhuizen met Bob Wallagh het radiojournaal samenstelden. Ab Milhado in Londen en Max Tak in New York waren toen bekende namen in de huiskamers". Zout in de pap De heer Tom Nieuwenhuizen vertelt, dat ond-AVRO-directeur Willem Vogt destijds uitriep: „Reportage is het zout in de programmapap". Hij be doelde daarmee, dat men met-het zOut iets lekkerder en smakelijker kon ma ken Van het dagelijkse radiomenu. De radiotechniek heeft de groei van de verslaggeverij en reportage steeds, nieuwere mogelijkheden geboden. Na de oorlog werkten de reporters eerst nog met de sound-mirror. een pa pieren band waarop de opname werd vastgelegd. De kwaliteit was abomina bel. Toen kwam de wirerecorder met een geluidsdraadje, dat altijd kuren vertoonde en de gewoonte had om pre cies op het „moment-suprème" dienst te weigeren. De Nagra's, waarover de verslaggevers thans de beschikking heben, zijn uiterst verfijnde bandre corders van professionele kwaliteit. Hoewel het aantal uitzendingen van het radiojournaal in die 35 jaar steeg van de ene uitzending op zondag tot 17 uitzendingen per week, thans over drie zenders verdeeld, behoeven de repor ters niet zoveel „arbeidsonaangena- me" uren meer te maken als in de tijd van Tom Nieuwenhuizen. Laatst genoemde vertelde, dat hij in de jaren na de bevrijding doorlopend 70 uur per week in touw was. Toen wijlen di recteur Repko hem eens op 1 januari een „gelukkig nieuwjaar" wenste, maakte Tom een grapje door op te merken, dat hij een jaar op vakantie kon gaan, wilde hij al zijn compensa tiedagen achter elkaar opnemen voor de overuren, die hij had gemaakt. Als wij Jan de Visser vragen of hij in de toekomst nog meer zendtijd wenst voor zijn radiojournaal, haalt hij zijn schouders op en zegt: „Ik zit niet te dringen. Er is nu eenmaal een optimale grens. Met meer zendtijd en faciliteiten moet je ook veel meer men sen in'dienst kunnen nemen". Geen claim Over de samenwerking met de colle ga's van de andere omroeporganisa ties is De Visser best te spreken. Hij ontmoet ze wekelijks als voorzitter van de werkgroep radioreportage van de NRU. Indien nodig pikken we soms eikaars berichten met bron vermelding over. Het gaat bijzon der prettig en de luisteraars zijn er mee gebaat. Het oude claimrecht op Jan de Visser, hoofd van AVRO's „Radiojournaal", welk programma vandaag 35 jaar bestaat. bepaalde nieuwsitems is gelukkig over boord geworpen en de jacht op het nieuws is du&vrij. Bovendien hebben wij bij de AVRO een programmaleiding met gevoel voor de belangrijkheid van „hot news". Indien nodig kunnen bij ons altijd de radio programma's worden onderbroken voor een éxtra-ultzending van het radio- jpurnaql. De zwaarste handicap van het ogenblik is vooral de stijging van onkosten. Speciaal de PTT weet van wanten. Als wij speciale lijnen bestel len voor een reportage, dan moeten wij in de toekomst zelfs de „waak- uren" aan de PTT gaan betalen. En als je dan weet, dat in Hilversum dooi de regeringscommissaris over een half jaar pas onze begroting 1969 wordt goedgekeurd en er komen plotseling zulke maatregelen van PTT-zijde. dan zit je in het laatste kwartaal aardig Maar Jan de Visser lacht zorgeloos. Zijn enige taak is het bevredigen van de nieuwshonger en wel zo snel moge lijk, want dat is hij aan de grote re putatie van het 35-jarige radiojournaal verplicht. Het zal hem en zijn colle ga's zonder twijfel gelukken. Netty Rosenfeld presentatrice van „Scala" Netty Rosenfeld is toegetreden tot het team van de NTS-rubriek „Scala". Voorlopig blijft zij tot mei haar activi teiten bij de VPRO-televisie nog voort zetten en onder andere het programma gen. Haar medewerking aan VARA's consumentenrubriek „Koning Klant" heeft zij echter gestaakt. RADIO PROGRAMMA HILVERSUM I kinderen. 19.00 Trefpunt: fond: gevarieerd piogram- 22.40 Radiojournaal. NRU: 'HILVERSUM ïl (29 Uitzending iliteiten. 19.05 Licht ensemble e Conciliepostbus. 19.45 Zoeker programma gepraat. 23.30 Nigh BRUSSEL NED (324 m) 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paardesporluit- slagen. 18.30 Franse taalwenken. 18.32 Lichte muziek. 18.35 Verkeerswenken. 18.40 Lichte muziek. 18.45 Sport. 18.52 Taalwenken. 18. Lichte muziek. 19.00 Nieuws, weerbericht actualiteiten. 19.40 Lichte orkestmuziek. 19. Sijndicale kroniek. 19.55 Lichte orkestmuzie 20.00 Koorzapg. 21.25 Boekbespreking. 21. 23?lor Klassiel 5 Ligging ze- Mr. Wüst voor KRO in NTS-bestuur HILVERSUM De KRO heeft in de vacature, ontstaan door het vertrek van de heer J. Castelijns. de heer mr L. Wüst, adjunct-directeur van d< KRO, aangewezen als lid van het NTS- In verband met gepubliceerde geruch ten als zou de heer Wüst door de KRO worden voorgedragen als opvolger de heer Castelijns als programma-c missaris van de NTS, deelt de KRO thans mede dat mr. Wüst, gelet op zijn veelomvattende taken bij de KRO, zich voor deze laatste kandidatuur niet be schikbaar kan stellen. Tot hoofd de dienst externe contacten van KRO is met ingang van 1 februari, als gemeld, benoemd de heer F. de Zwaan, tot die datum chef van de af deling perszaken. Met ingang van de zelfde datum is benoemd tot opvolger van de heer De Zwaan, de heer C. van der Knaap. De heer Frits de Blauw is met ingang van 1 maart a.s. benoemd tot adjunct-hoofdredacteur van KRO-programmablad „Studio", heer Blauw is momenteel chef-redactie van „Studio". WOENSDAG HILVERSUM I (402 m) VARA: 7.00 Nws en ochtendgymnastiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Stereo: Lichte grammoloonmu- vooipagina). VPRO: Lichte grammotoonmu- iziek (gr) 9.35 Waters >lradio. 10 Lichte grammofoon- muziek. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de vrouw. 11.40 Stereo: Semi-klas- sieke en moderne Russische orkestmuziek, (gr). 12.00 Amusementsmuziek (gr). 12.21 Voor het platteland. 12.26 Mededelingen t.b.v. land kinderen. 15.00 Tenor en piano: klassieke - seml-klassieke liederen (opn). 15.30 Stere Pianorecital: klassieke muziek (opn). 16. VARA: 17.20 1 gen. HILVERSUM II (298 r gehoor: lichte muziek met nie kunnen: verzoekplatenprogra n solisten: populair klassieke n gram: muzikaal wedstrljdprogra 12,41 Actualileifen: 13.00 Raden maar: 13.15 Ondernemend). NCRV: Stereo: Radio Kamerorkest: moderne en klassieke muziek. 14.40 Semi-klassieke orkestmuziek (gr.). 15.00 jeugd. 17.00 Voor de tier ichting: 17.r itzending Zaken. NCRV: HILVERSUM in (240 NCRV: 9.00 Nieuws. 9. lichte vokale i Mengelmuze: i USA. NRU: 11 rolijk platenprogramma. (14.00 ws). 15.00 Nieuws. 15.30 Arbeidsvita- n: populair verzoekplatenprogramma. 16.03 Gimmick: licht gevarieerd ïnprogramma. 17.00 Nieu' 12.03 Gevarieerde muziek. (12.40 Weerbericht, programmaoverzicht en SOS- dagklapper. 13.20 lededelinger berichten, beursberichten e Tafelmuzlek. 14.00 Nieuws. 14.03 Schbolr. 14.30 Waarom wij niet? 14.50 Meisjeskoor. (ADVERTENTIE) ondi'i HILVERSUM. Zoals bekend is er al geruime tyd overleg gaande over een andere opzet van Hilversum-3. De plannen hiervoor zijn door een com missie onder leiding van de heer Jan de Troye van de VARA. verdeeld over twee fazen. De eerste faze is gisteren gestart. De VPRO beeft zich steeds op het standpunt gesteld zo werd mee gedeeld dat slechts een vrij rigou reuze herstructurering van het derde net zin zou hebben. Zij heeft daarom aan haar bereidheid tot medewerking aan de eerste faze de voorwaarde ver bonden van een voldoende zicht op de tweede faze, die onder ondere het door lopen van het lichte programma tot in elk geval middernacht zou moeten be- heizen. Het zicht op die tweede faze wordt na j enigszins verduisterd door het onder houd dat op 16 januari jl. plaata had tussen de minister van C.R.M. en het dagelijks bestuur van de raad van de NRU en de raad van beheer van de NTS. Tijdens dit onderhoud is de moge lijkheid ter sprake gekomen voor wat wordt genoemd „een gematigd third program" in de avonduren op hel derde Deze ontwikkeling is voor de VPRO aanleiding een afwachtende houding aan te nemen, hetgeen betekent dat de VPRO-programma's op het derde net voorlopig niet zullen worden aangepast of vervangen. De vertegenwoordiger van de VPRO in de commissie-De Troye zal aan het overleg blijven deel- Zodra de bestemming van de zendtijd uitbreiding van het derde net definitief is vastgesteld op een voor de VPRO aanvaardbare wijze, zal de VPRO als nog aan de eerste faze deelnemen en ook dan onder andere het eerder in de publiciteit gekomen programma met Joost de Draayer verwezenlijken. 589ste JSisEi Staatsloterij 4 februari 1969 Derde klasse Prijzen van f 25, zijn gevallen op nummers eindigende op 6 f 50,- zijn gevallen op nummers eindigende op: 16* f 50.- zijn gevallen op nummers eindigende op 62 f 50.- zijn gevallen op nummers eindigende op 96* f 50,- zijn gevallen op nummers eindigende op 42 f 100,— zijn gevallen op nummers eindigende op 68 f 200,— zijn gevallen op nummers eindigende op 882 f 400,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 291 f 1.000,— zijn gevallen op nummers eindigende op. 284 f 2.000,— zijn gevallen op nummers eindigende Op: 2522 Een prijs van f 5.000,— is gevallen op het nummer 040076* f 5.000.— is gevallen op het nummer: 046038 f 5.000,— is gevallen op het nummer: 093601 f 5.000,— is gevallen op het nummer: 089601 f 5.000,— is gevallen op het nummer: 001250 De prijs van f 10.000,— is gevallen op het nummer: 047913 f 25.000,— is gevallen op het nummer: 088470 f 50.000,— is gevallen op het nummer: 014545 f 100.000,— is gevallen op het nummer: 001163 D® extra prijs van f 500.000,is gevallen in d® serie „F" op het nummer: 023889 Let wel: op dit nummer zijn twee prijzen gevallen Een t.v.-documentaire, zelfs over het meest ernstige onderwerp, zal onder houdend moeten zijn in die zin dat men geïnteresseerd blijft kijken. Is dat niet het geval dan schiet men het doel voorbij, want de kijker draait de knop om. Het AVRO-programma „De verde digers" van gisteravond was allerminst onderhoudend, dus werd het doel voor bij geschoten. Of liever de vele doelen die de makers voor ogen hebben gestaan. Want er kwam nogal wat op tafel: defensie, in clusief het stelsel van multilaterale be veiliging van het westen en de geschie denis van het ontstaan daarvan, burger lijke verdediging in breed verband, de taak van de B.B. daarin, de wenselijk heid van een mentale voorbereiding op oorlog, bezetting en passief verzet en de wenselijkheid tot opvoeding tot de mocratisch denken binnen het onder- Het was voldoende hooi voor een tien tal uitzend-vorken in vijftig minuten ge perst. Op zich al iets onmogelijks. Daarbij voor een belangrijk deel gego ten in de vorm van ouderwetse inter viewstijl, waarbij tal van excellente en anderszinnige autoriteiten werden on dervraagd door steeds dezelfde man die dus meer in beeld was dan alle an deren (zijn hoofd ging daardoor iets irritants krijgen). Het enige dal te zien was werd nagenoeg een B.B.-oefening. De ijverigoefenenden maakten daarbij de indruk van amateurtoneelspelers van een bijzonder laag allooi. Voor de hand liggend uiteraard, maar misschien zijn het zijn dit soort beelden die de B.B. het odium van een „lachertje hebben opgedrukt. Vooraf: De Mounties met hun vijfde show van dit seizoen. Hun teksten wa ren ditmaal van een onvoorstelbare platvloersheid. Onder hun gasten was Karin Kent, frequenter op het scherm dan de nieuwslezers van de NTS, zon der dat dit haar merkbaar kwaad doet. Iets wat op kwaliteit duidt. Omdat t.v. meer dan wat ook slijt, zal Karin er toch verstandiger aan doen zichzelf eni ge beperkingen op te leggen. Zij lijkt ta lent genoeg te hebben voor een lange carrière. Daar moet zij dus zuinig Vg.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2