Kees Broekman wist niets van Noorse en Russische tijden STIEN: GEEN EXCUSES EINDKLASSEMENT Organisatiefouten Franse charme bedekt Oranje toch tweede en derde Elly werd de dupe van een slechte beveiliging MAANDAG 3 FEBRUARI 1969 SPORTBIJLAGE DE LEIDSE COURANT (Van onze speciale verslaggever Herman van Bergem) GRENOBLE Met elke slag griste Lasma Kauniste de grote vergissing scherper in het ijs van Grenoble. Kees Broekman had zich zaterdag geenszins uit het veld geslagen getoond, toen na het opmaken van de balans bleek, dat de eerste Nederlandse rijdster. Wil Burg meijer, pas op de achtste plaats kwam, Ans Schut op de negende, Stien Kaiser op de elfde, en dat de rest als kansloos moest worden beschouwd. „De grote klap valt op de lange afstand. Dan gaan we er wel een stel voorbij", zei coach Broekman. Dat gebeurde ook. Maar er was er één die taai kon volhouden, óók toen Ans Schut in een geweldige race Stien Kaisers wereldrecord op de 3000 m met 2.6 sec. had verbeterd en op 4.52.0 had gebracht. Dat was Lasma Kau niste, waarvan de Nederlandse ploeg een parig zei: „We hadden het van haar niet verwacht. Ze is wel al drie jaar de beste rijdster van Rusland en ze kan ook stayeren, maar dat ze wereldkampioene En dat stond vast toen ze in haar rit Stien Kaiser voldoende had kunnen volgen om niet de 15.2 sec. te verlie zen die nodig waren om haar nog weg te drukken. In de tweede race van de 3000 m wreekte zich al het in feite op los zand steunende optimisme in het Ne derlandse kamp. „Wie", zo werd gezegd, „kan een 3000 m beter rijden dan wij? £11 .met de 1500 nv.en dan is het afgelopen Hoe 'dat komt 'weten we ook niet. want als je anderhalve kik) mei er goed kunt rijden moet je er ook drie aan kunnen". Onder Ans' juk Dat kon Kirsti Biermann, na zaterdag als eerste geklasseerd, niet. Dat konden ook haar landgenoten Sigrid Sundby en Liesbeth Berg niet, evenmin als de Rus sinnen Titova, Nefedova en Motsjnatsje- va. Zij gingen allen onder het juk van Ans Schut en Stien Kaiser door. Maar ze hadden de race langer volgehouden GRENOBLE Toen Gre noble was aangewezen als stad voor het organiseren van de olympische winter spelen 1968 wist men dat het schaatsen een te ver waarlozen onderdeel vóór dc Fransen betekende. Men zei toen al dat het beter ware geweest een stad te kiezen die de belangstelling kon op brengen voor zowel skiën als schaatsen. Maar dat z*jn in hoofdzaak de Scandina vische landen en Rusland. Het I.O.C. schonk Grenoble de eer en het schaatsen kwam er bekaaid af. De In ternational Seating Union deed het zelf, tegen beter weter in. Maar er was een baan en zo verklaarde Henny Roos, de Nederlander in het bestuur van de I.S.U. „Als Grenoble deze titel strijd niet had gekregen was de baan afgebroken. En ze zijn juist bezig de jeugd te interesseren. We hebben het dus maar gedaan". Het is een argument. Maar men moet dan niet vreemd opkijken als er fouten wor den gemaakt. Men kan ook niet alles onder de Franse charme bedekken. Er is hard gewerkt door het organisa tiecomité maar er werd traag georganiseerd wat afbreuk deed aan de spanning die een toernooi kan opleveren. Met de Franse slag werden problemen opgelost. Toen na de eerste dag bleek dat er in de puntentelling een fout was geslopen, omdat aan hei eind van het getal steeds een 6 stond waar een 7 moest staan wat onmo gelijk, was werd dat op gelost met te zeggen: „We doen het mogen ook zo dan heeft niemand er nadeel Er was een gruwelijke fout bij de start van de 1500 mp- ter. De Noorse Sundby ver scheen niet, ondanks het feit dat de start was bepaald, en op de startlijn was aange geven, om 15.15 uur. Er was echter aan de Noren doorge geven 15.25 en ze hadden 15.35 uur verstaan Het verzoek van Henny Roos om strobalen aan to brengen in de bochten werd genegeerd. Er waren geen strobalen zei men. Toen Roos voorstelde om de gymna stiekzalen af te gaan en springmatten neer te leggen, werd ook dat weggewuifd. „Wij nemen de verantwoor ding", zeiden de organisato ren charmant maar roeke loos. Ze hadden echter wel de voldoening dat er meer publiek was dan men had kunnen hopen. Een deel stond wel gratis te kijken maar de rest had voor een staanplaats dan toch maar een frank (70 cent) en voor een zitplaats anderhalve Crank 1,05) betaald. En dat in een wereldkampioen- dan men had gedacht. En die ene die wel kon stayeren hield Nederland van een derde wereldtitel in successie af. Na Deventer 1967 en Helsinki 1968, bei de van Stien Kaiser. De concurrentie was, zoals dit toernooi heeft uitgewezen, eens klaps sterk uitgegroeid. En men had verzuimd zich hiervan op de hoogte stel len. Zo stellig was men van eigen kracht overtuigd dat coach Broekman noch de KNSB bleken .te beschikken over tijden ..die, Koorse en Russische rijdsters ia dit [seizoen hadden gerealiseerd. Men had kennelijk niet de moeite ge nomen zich via relaties of via de be treffende bonden op de hoogte te stel len. De rekening werd gepresenteerd door Lasma Kauniste. En de enige Ne derlandse, die tevoren voorzichtige uit spraken deed, was Ans Schut: „Ze heb ben ons als kampioen gedoodverfd, maar je weet toch eigenlijk niets van de even tuele vooruitgang van de buitenlandse rijdsters. Iedereen zegt dat we zullen winnen en dat is toch gevaarlijk". Hoé gevaarlijk dat was bleek al toen het toernooi nauwelijks was begonnen: Elly van de Brom tegen Kirsti Biermann op de 500 m. In de laatste bocht viel El ly van de Brom. Ze dook als lamgesla gen voorover en suisde in volle vaart te gen de balustrade. Een brancard kwam er aan te pas maar het viel allemaal nogal mee. Met een pleister op haar oor zei de stille studente, die als het groot ste teehnische talent van de ploeg moet. worden aangemerkt: „Ik zag die Biermann ineens gaan en dacht: wat gaat die snel. Ik wilde bij bliijven en viel. Hoe het is gekomen weet ik niet. Maar ik schrok zo van de vaart van Biermann". Elly van de Brom had helemaal niet geweten dat Biermann zo'n snelle sprint ster was geworden. Ze was niet ingelicht en geschrokken. Haar val joeg lood in de benen van de Oranje-equipe en de angst voor de bocht werd groot. De klap kon niet verzacht worden door de we tenschap, dat van de „nieuwe" Russin Stien Kaiser (links) feliciteert de Russische Lasz et haar wereldkampioenschap. GRENOBLE. Dc opgave was voor Stien Kaiser te zwaar. Op de 3000 m moest ze 15.2 seconden sneller zün dan de Russische Lasma Kauniste Ijjstaanvoerstcr na drie afstanden om de strijd om het wereldkampien- schap. Het werden er 9.6. Daarvoor had Stien Kaiser, de onttroonde we reldkampioene. een verklaring: „Ik wilde op de 3 kilometer eerst in mün slag komen, maar dat duurde le lang Ik had er drie, misschien vier ron den voor nodig en dat was te veel Daarom kon ik ook niet bij de tijd van Ans Schut komen. Ze was ge woon te snel voor me. Onder deze omstandigheden en op dit. ijs kan ik ook een wereldrecord rijden, maar niet vandaag". Stien Kaiser was op gewekt. Twee dagen had ze met een nors gezicht rond gelopen, de stilte opgezocht en zich nauwelijks met iemand, behalve met boezemvriendin Carry' Geyssen, bemoeid. De span- ning had haar te pakken. Toen het verlies van de wereldtitel een feit was oordeelde ze nuchter en zonder omhaal: „Kauniste was nu eenmaal En nu kan ik wel excuses gaan zoe ken en smoesjes ophangen, maar het zat er al in. dat ik geen eerste zou worden toen ik de 500 m ronduit slecht had gereden. Je moet de sprint goed rijden om bij te kunnen blijven Ik ging de bocht verkeerd in en dat was fout. Daar is geen excuus voor Daarna heb ik steeds gedacht: „Zorg dat je zoveel mogelijk bij blijft, maai na een zwakke 500 m heb je al een flinke achterstand. Toch ben ik niet teleurgesteld, het zit er nu eenmaal in dat je het niet haalt en zo slecht vind ik een tweede plaats nu ook Ze keek rond en er was niemand die een andere mening had. Dat deed Stien Kaiser duidelijk deugd. Al ik mijn niet zo beste voorbereiding in aanmerking neem, heb ik een goed seizoen gemaakt. Ik ben dan wel niet voor de derde keer wereldkampioene geworden, maar als je de hele ploeg bekijkt, zijn we toch vooruit gegaan En vergeet ook niet dat het voor ons met die ene wedstrijd is afgeloper Kees Verkerk werd geen Europee kampioen maar die krijgt veertiei dagen later de kans om zich te her stellen. Wij niet. Wij zouden ook wc een Europees kampioenschap wilier hebben. Maar toen dat eens were voorgesteld in de ISU stemde Neder land tegen. Zie het er nu maar een: door te drukken. Nederland schrik al terug van de financiële conse quenties Dat moest er dus toch wel even uil De teleurstelling schemerde nog don toen ze zei: „Ik heb speciaal op d» kortere afstanden getraind. De 3001' meter loopt toch wel. Ik begrijp nop niet waarom het niet beter ging. Vooi het eerst in mijn leven ben ik tweedi geworden. Onbegrijpelijk. Onbegrijpe lijk. Maar ik ga door. Volgend jaai hoop ik erbij te zijn als dc wereld kampioenschappen in Amerika wor den gehouden". En met een veront schuldigende glimlach: „Je doet ei niets aan als het niet gaat zoals ie had gedacht, maar excuses zoek ik niet. Kauniste was de beste". Kraznova niet veel viel te duchten en dat de Finse Keskivitikka ook aan groot spraak had gedaan toen ze zichzelf een kans gaf op een medaille. Huilende Elly „Wij zijn nu eenmaal geen oersterk» sprintsters", oordeelde de leiding, die toch wel gen minder zekere indruk maak- tè. Na de 1500 m was-dit evenwel weer wat verstevigd, want. toenhad de leeuw geklauwd. Toen was Stien Kaiser eerste geworden en de ook mentaal sterke Elly van de Brom was huilend van vreugde in de armen van masseur Nederveen ge doken met een prachtige tweede plaats. Maar het gevaar Kauniste bleef loeren. Want zij was met Motsjnatsjeva op een gedeelde derde plaats geëindigd. En er was ook al duidelijk geworden dat voor Carry Geijssen vorig jaar derde, geen eer viel te behalen. De leiding had niet gegokt door haar op te stellen en niet reserve Rieneke Demming. Op de 500 m had Carry Geijssen een misslag ge maakt, zodat ze zich even moest laten uitdrijven. Op de 1500 m draaide ze haar handpalm, normaal open op de rug lig gend, om en greep ze naar de zwakke plek in haar rug. Met haar achtste olaats liet ze weliswaar velen achter zich maar voor een nummer drie in de vorige wedstrijd was het toch te min- Angst voor de bocht Nog zat de angst voor de bocht erin, v.ant Ans Schut moest in de eerste bocht .Act haar armen zwaaien om het even wicht te bewaren. Helaas, want dat cheelde in haar tijd, die zij zo brood nodig had om de onderlinge strijd met iet „andere deel van de ploeg" te kun- ten aangaan. Ans Schut was geladen, "ür hoeft niet zo zwaar aan getild te vorden dat er harde woorden zijn geval- en in de tijd van spanning voor het oernooi. Maar het werd steeds opvallen- Ier dat het drietal Kaiser-Geijssen- troekman steeds bijeen was en de ploeg 'een ploeg meer was. maar een gesple- en equipe waarvan Wil Burgmeijer, El- y van dc Brom, Ans Schut, Rieneke 'lemming en de heren Nederveen Chari- ius en Holleboom het andere deel vorm- Er wreekte zich ook het gemis aap en lid van liet hoofdbestuur van de CNSB, die dezé toestand wellicht had unnen wijzigen. Men gaf elkaar wel teun, maar alleen als iemand van het igen deel van de ploeg op de baan was Cr was helaas geen eenheid te bespcu- Wil: Geen sensatie Intussen bleef Kauniste het grote ge aar vormen. Ze had na de 1000 m o; de tweede dag Biermann van de top ver drongen waar zich ook nog altijd de Oost duitse Ruth Schleiermacher. de Russir Titova en de Noorse Sundby voor de in middels naar de zesde plaats opgerukt» Stien Kaiser hadden geschaard. En tus sen haar en Ans Schut stonden nog Motsjnatsjeva en Liesbeth Berg. En hoe wel Wil Burgmeijer 'n-goede 12de plaats innam mocht van haar geen sensatie meer worden verwacht. Die leverde wel steeds weer Elly van de Brom. altijd in de voorhoede eindigend en medailles op de aparte afstanden verzamelend zodat ze toch successen behaalde sinds twee jaar geleden werd besloten dat ook de eerste plaatsen op de afstanden als we reldtitel werden erkend. „Ik zie de toe stand optimistischer in dan menigeen", zei Kees Broekman. Maar 'hij durfde geen enkele uitspraak meer te doen toen de 3000 m begon. Stien: nog 10 jaar Ans Schut met haar wereldrecord in de race tegen Biermann werd gevolgd door Stien Kaiser tegen Kauniste. Dc me- daiilestand kon toen worden opgemaakt: 1. Kauniste, 2. Stien Kaiser. 3. Ans Schut. Wil Burgmeijer werd 6de en Carry Geijssen eindigde in de achterhoede. „Ze feliciteren me nog ook, ze den ken dat ik Ans Schut ben", giechelde ze zenuwachtig op weg naai- de kleedka mers. Ze moet gevoeld hebben dat haar Elly v. d. Brom ging op de vijfhonderd meter onderuit en maakte een flinke smak. Z\j moest met enkele (lichte) verwondingen van de baan worden gedragen. Later was zij zover hersteld, dat zij verder kon deelnemen en tweede werd op de vijftienhonderd meter. lichamelijke conditie, buiten haar wil, te wensen overlaat en dat er wel eens een eind aan haar carrière als topsportster gekomen kan zijn. Zij, en de anderen, hebben ook terdege gevoeld, dat na dit wereldkampioenschap de verhoudingen anders liggen, dat andere landen opruk ken en Nederland een „doorbraak van de dam" moet toestaan. Zilver en brons, het is zeer fraai, maar de hegemonie is ver dwenen. En er staan buitenlandse talen ten te dringen om verder op te rukken. Er kan gelukkig wel gesteld worden, dat Nederland ze ook heeft. Want zonder die val had de pas 19 jaar oude Elly van de Brom heel ver kunnen komen. Met Wil Burgmeijer. Rineke Demming en Ans Schut vormt zij de groep die het in de volgende jaren zal moeten doen. AI zei Stien Kaiser, zelf beseffend dat ze wel wat overdreef: „Ik blijf nog 10 jaar schaatsen". GRENOBLE Elly van dc Brom startte toch. In de vergaderzaal de voetbalclub Grenoble op het c» plex waar de Olympische ijsbaan ligt, stak de Oostduitse ploegleider zijn hand op na de vraag van hoofdscheids rechter Henny Roos of iemand nog iets had op te merken. Oost-Duitsland had geprotesteerd tegen het deelne men van Elly van de Brom op de 3000 meter. Het protest was door Roos, de big boss van de Internationale Seating Union, niet geaccepteerd. Vóór de loting van de 3000 meter probeerden de Oostduitsers het nog eens. In een Babylonische spraakverwarring die nauwelijks tot klaarheid kon worden gebracht door tolken stelde Oost- Duitsland nogmaals dat Elly van de Brom de 500 meter niet had uitge reden en niet gerechtigd was de laat ste afstand te rijden. Voor haar moest Oost-Duitslands Rose-Marie Taupadel in de plaats komen, die op een 17de plaats was gekomen. Nogmaals wees Henny Roos erop dat Elly van de Brom weliswaar door een eigen fout was gevallen maar zonder twijfel de finish had kunnen halen als ze niet tegen de balustrade was gedaverd ,waar ze met een bloedend rechteroor, een dikke rechterwang, en een geblesseerde rechter dij en heup bleef liggen. „Er had een afdoende beveiliging moeten zijn", oordeelde Roos, die het organisatiecomité er hierop wel had gewezen maar het zorgeloze Franse antwoord had gekregen: „Dat hoeft niet. De verantwoording nemen wij". Het liep mis. En gezien deze bijzon dere omstandigheden had Henny Roos beslist dat Elly van de Brom toch mocht rijden, hoewel ze natuurlijk kansloos was zonder punten van de 500 meter. Oost-Duitsland beriep zich op het reglement en stelde dat Tau padel wel drie afstanden had gereden, Elly van de Brom 'twee en dat de Oostduitse dus moest rijden op de 3000 meter. Roos bleef bij zijn be sluit. Waarop Oost-Duitsland, dat irt- middels steun had gekregen van F land, nog meer vertalingen en i gelijkheden tot minder juiste expli caties een tussenvoorstel d»ïed. Elly van de Brom zou mogen starten maar als nummer 17, en dus alleen, buiten de eigenlijke race, moeten rijden. En Taupadel moest bij de laat ste 16 komen. Wees schudde Roos be slist het hoofd. Er werd geloot voor de laatste afstand. Toen de ritten voor voor de helft waren verwerkt, klonk de monotone stem van de speaker: „Taupadel zal als 17de Henny Roos: „Als ze dat zo graag willen kan ik er geen bezwaar tegen hebben". Oost-Duitsland zal alsnog protesteren b(j de ISU. Het is vreemd dat zowel Roos als Oost-Duitsland met het reglement in de hand eisen kunnen stellen. Verbolgen zei dc Oostduitse ploegleider: „Als Roos geen Nederlander was geweest Taupadel hebben gereden". r Kees Broekm GRENOBLE Het gedetailleerde eindklassement v wereldkampioenschap hardrijden voor dames (tussen 1 slaan de plaatsingen op de verschillende i 500 3000 1000 1500 1. Lasma Kaoeniste (Rusland) 45,8 3) 1.31,2 1) 2.23,7 3) 5.02,8 6) 2. Stien Kaiser 48,1 (18) 1.32,7 5) 2.21,5 1) 4.53,2 2) 3. Ans Schut 47.1 (13) 1.33,7 9) 2.23,9 5) 4.52,0 1) 4: Ruth Schleiermacher (Oost-Duisland) 45.5 2) 1.32,3 4) 2.26,1 (11) 5.08,7 (10) 5. Lodmilla Motsjnatsjeva (Rusland) 47.2 (14) 1.33.4 7) 2.23,7 3) 5.00,5 4) 6. Willie Burgmeijer 46.6 (101 1.35.2 (161 2.25,1 7) 4 49,1 3) 7. Kirsti Biermann (Noorwegen) 45,1 1) 1.34,0 (10) 2.24,2 6) 5.14,3 (14) 8 Luedmilla Titova (Rusland) 45,9 6) 1.32,1 3) 2.26,4 (12) 8. Lisbeth Berg (Noorwegen) totaal 45,6 3) 1.34,2 (13) 2.26,9 (15) 10. Galina Nefedova (Rusland) 189.567 i8,3,(7) 1-34,2 (13) 2.25,7 9) 11. Sigrid Sundby (Noorwegen) 190.483 4"''8 1.33,3 6) 2.26,6 (14) 12. Diane Holum (VS) 190 583 48-9 1.33,5 8) 2.26,5 (13) 13. Ka ja Lisa Keskivitikka (Finland) 191 800 48,2 (19) 1-34-1 <12> 2-26,0 (10) 14. Carry Geyssen 191.883 487 (20) 1 340 <10> 2.25,1 7) 15 Akeyko Aruga (Japan) 192.417 49,5 (24) 1 34 8 (15> 2.27,0 (16) 16. Elly van den Brom 192.550 gevallen 1.S1J 3) 2 23,4 2) 5.12,4 (13) 192.817 5.08,2 9) 193.034 3.06,7 7) 193.083 5.17,7 (16) 194.267 5.14.4 (15) 194.883 5.07,7 8) 195.200 5.08.7 (10) 195.517 5.11.6 (12) 197.833 5.02.5 5)

Leidse Courant | 1969 | | pagina 7