Nasser bereid tot concessies Eigen omroep van oud-strijders SCHOLIEREN VOOR VRIJE SCHOOLPERS Tegenstellingen tussen Nieuw Links en Democratisch Appèl scherper Ambtenarengerecht moet beslissen Kwestie rond Zaanse politie man Steun Sjaloom voor studentenpastores Buitenspel staan niet onvruchtbaar Leidenaar krijgt minister tegen zich Startbaan 19 brengt vliegers in de war RUSTVOOR KONINGIN MAANDAG 3 FEBRUARI 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 HAARLEM (ANP) In de voor het Haarlems ambte narengerecht voortgezette behandeling van het beroep van de heer J. B. L. de R., aan wie ongevraagd ontslag is verleend als hoofdinspecteur van politie van Zaandam, heeft mr. N. J. Geleijnse in een plei dooi voor de klager allereerst het rapport besproken, dat de rijksrecherche over de heer De R. had samen gesteld. Pleiter noemde het resultaat ..ontstellend tendentieus". Voorts zei hij o.m., dat het kwalijk te noemen was, dat er verklaard is dat de heer De R. in de oorlog fout geweest zou zijn. Volgens hem is de heer De R. een goed vaderlander geweest en heeft hij met gevaar voor eigen veiligheid vier mensen, die op het punt stonden te worden gedeporteerd, geholpen. Voorts zijn tijdens het verhoor van getuigen verklaringen afgelegd uit vertrouwelijke gesprekken. „Als men in collegiaal samenzijn zijn hart niet kan luchten over chefs, dan wordt de ambtenaar nog meer in een keurslijf gedrongen dan hij al is", aldus pleiter. De heer De R. zou hebben gezegd, dat de leden van de verkeersbrigade vrijbuiters en nietsnutters waren. Dit was echter uit zijn verband gerukt. Mr. Geleijnse noemde voorts een aantal verklaringen van niet ge hoorde politiemannen en bewoners van Zaandam. Zij spraken zich gunstig uit over de heer De R. Een en ander betekende, dat de heet' De R. geen omstreden figuur genoemd mag worden en wel aanvaardbaar is voor de Zaandamse gemeenschap, aldus pleiter. Tenslotte betreurde mr. Geleijnse de rechtsonzeker heid, omdat de heer De R. niets is meegedeeld hoe hij verder zal moeten leven. Een wachtgeld is hem niet in het vooruitzicht gesteld. Zeer moeilijk Dr. Th. A. M. van der Horst uit Den Haag voerde daarna als raadsman voor de burgemeester van Zaan dam het woord. Hij noemde de taak waar het ambte narengerecht thans voor staat, uiterst moeilijk. In het Zaandamse politiekorps is gaandeweg een uiter mate ernstige probleemsituatit schillend men thans kan denken over de aard, de oorzaken en de oplossing van deze situatie, over één ding kan men het unaniem eens zijn: deze situatie kon niet langer duren en er moest iets gebeuren. Dr. Van der Horst merkte op. dat de heer Laan (burgemeester) bij zijn komst in Zaandam zich geen afgerond oordeel had gevormd over de persoon van de heer De R. en over de situatie in het politiekorps. Vooi' de heer De R. was de komst van de heer Laan in zoverre gunstig, dat deze bij de voorgeschiedenis op geen enkele wijze betrokken is geweest en dat het besluit, dat na de schorsing van de heer De R. nodig was geworden, genomen moest gaan worden door een man. die er duidelijk prijs op stelt zich op verant woorde wijze een zelfstandig oordeel te vormen. Dr Van der Horst concludeerde te hopen, dat het ambte narengerecht de redelijkheid van de beslissing van de burgemeester inziet. Het is niet mogelijk de heer De R. in een hoge post te handhaven, zo stelde hij. Uitspraak 24 februari. President Nixon tijdens een bezoek aan een wijk i Washington, die nog de sporen draagt van de vernielingen, daar aangericht tijdens de grote onlusten van april vorig jaar. Naast Nixon burgemeester Walter Washington. KRITISCH LID VAN BOEREN GEROYEERD Van onze correspondent PURMEREND Het hoofdbestuur van de Boerenpartij heeft de heer H. YV. J. den Hartog uit Purmerend als lid ge royeerd. Het royement volgde op het ver zoek van de heer Den Hartog aan de officier van justitie in Arnhem om een onderzoek in te stellen naar de vreemde gang van zaken op de algemene verga dering van de B.P., kortelings in Barnc- veld gehouden. De heer Den Hartog heeft een foto kopie van de brief, waarin hij van het royement op de hoogte wordt gesteld, opgestuurd naar de officier van justitie. In afwachting van diens handelen zal de Purmerender als onafhankelijk raadslid in de raad Purmerend zitting blijven houden. Dit heeft hij vrijdagavond in deze raad bekend gemaakt. De B.P. wil, dat de heer Den Hartog zijn raadszetel ter beschikking stelt. (Van een onzer verslaggevers) BUNNIK. Tijdens de wekelijkse bijeenkomst van de Sjaloomgroep in Bunnik is een brief overhandigd aan vertegenwoordigers van de Amsterdamse studentenparochie, die de bijeenkomst bijwoonden. Deze brief, die een bijdrage wil leveren tot het gesprek over de positie van genoemde parochie, stelt dat de Sjaloomgroep zich kerkordelijk buiten spel heeft geplaatst en juist daar door tot een diepere beleving van de eenheid is gekomen. Deze eenheid is „van een totaal ander karakter dan de kunstmatige eenheid op bepaalde structuren binnen één be paalde Kerk". Sjaloom ontkent dat haar positie tot onvruchtbaarheid heeft geleid, het tegendeel was het geval. „Juist door de vrije 'opstelling kon er veel meer en veel intensiever gewerkt worden. De verkondiging en het breken van het brood werd zinvoller dan ooit te voren. Zij leidden ook onbelemmerd tot initiatieven, actiemodellen en technieken op sociaal-politiek terrein". Aan het adres van hen, die in de daad va: studentenpastores een „schisma" of iets dergelijks zagen, zeggen zij: „Als van mening zouden zijn, dat op structu rele meningsverschillen nieuwe schis ma's kunnen ontstaan, hebben we no( niets geleerd van de reformatie". Watersportbedrijf GRAFT Dc minister van Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening heeft bezwaar gemaakt tegen het voor nemen van de heer A. H. Beekvelt te Leiden om werken uit tc voeren ten be hoeve van een watersportbedrijf met jachtwerf en jachthaven gelegen ooste lijk van Driehuizen tussen de Kruissloot en de Lei onder de gemeente Graft. Dit gebied komt voor op een op han den zijnde herziening van de lijst van natuurgebieden voorzover deze Noord- Holland betreft. Het gebied is ook van groot belang als broeder- en voedsel- gebied van riet-, moeras- en watervo gels. De minister is van mening, dat de inrichting van een watersportbedrijf ter plaatse de natuurkwetenschappelijke landschappelijke waarden van dit gebi ernstig zouden aantasten. Bovendien zijn deze plannen in strijd met het door de gemeenteraad van Graft vastgestelde be stemmingsplan „De Lei", waarin deze terreinen bestemd zijn voor agrarische doeleinden. Onlusten in Gaza NEW YORK (Reuter - A.P.). Presi dent Nasser van Egypte heeft in een vraaggesprek met een Amerikaans blad gezegd vijf concessies te willen doen wanneer Israël zich uit de bezette ge bieden terugtrekt. Deze concessies zijn. verklaring Caravan blijkt zeer in trek AMSTERDAM (ANP) In meer dan een opzicht is de zondagmiddag geslo ten caravan-RAI 1969 een succes gewor den. Ten eerste steeg het aantal bezoe kers tot 76.986 of ruim 13 procent meer dan vorig jaar. De verkopen hielden hiermee nagenoeg gelijke tred, daar 't merendeel van de exposanten 'n grotere verkoop had dan vorig jaar. Er een zekere verschuiving van de vraag te bespeuren, vooral bij de toercaravai Er was namelijk vooral een toename de verkoop te constateren van de goed kopere en duurdere sectoren, dit blijk baar ten koste van de vroeger nogal grote middenklasse. Een opvallende toename vertoonde ook de verkoop staancaravans die door een groeiende be hoefte aan het tweede huis, grotere af trek vonden. De Spaanse ontwerpster Mitzou snéde en nappa heejt haar collectie voor voorjaar en zomer getoond. Dit is een avondjapon van donkerblauw suède met goudborduursel. Vergissingen op Schiphol Verkeersleiders niet eens met minister Bakker niet-oorlogyoeringde erkenning van het recht van elk land op leven in vrede; de territoriale onschendbaarheid van alle landen in het Midden-Oosten, met inbegrip van Israël, met erkende en veilige grenzen; vrijheid van scheep vaart op internationale waterwegen; een rechtvaardige oplossing van het Pale stijnse vluchtelingenvraagstuk. Nasser wilde niet zeggen of hij bereid is met de Israëliërs over andere kwesties te gaan praten wanneer zij zich hebben teruggetrokken. De enige manier waarop een blijvende oplossing in het Midden- Oosten wordt bereikt is, dat Israël een land wordt dat niet op één godsdienst is gevestigd, maar op alle, dus een land van joden, islamieten en christenen wordt. Deze hebben eeuwenlang zonder noemenswaardige moeilijkheden samen geleefd. Zolang de Israëliërs de Palestij- nen him rechten blijven ontzeggen, zal de crisis nog wel veertig jaar kunnen duren. Nasser verwacht dat pas van de komende generaties van Israël. In de stad Gaza hebben zondag drie ennegentig Arabische schoolmeisjes ver wondingen opgelopen, toen Israëlische veiligheidstroepen een einde maakten aan een betoging. De middelbare scho lieren, drieduizend in getal, liepen met vlaggen en spandoeken door de straten, waarbij zij passerende auto's en voorbij gangers met stenen bekogelden. Een Israëlische vrouwelijke militair en een burger werden gewond en verscheidene auto's liepen schade op. Toen de beto gers probeerden met behulp van takken en stenen barricades op te richten, kwamen de Israëlische militairen in actie. Twee Israëlische vliegtuigen hebben vanmorgen stellingen in Jordanië ge bombardeerd. De aanval volgde na een beschieting van Israëlische troepen in de buurt van Neveh Oer, in het Beisan- dal, ten zuiden van het Meer van Tibe rias. Dit heeft een Israëlische militaire woordvoerder meegedeeld. SCHIPHOL (ANP) De verkeerslei ders van de Rijksluchtvaartdienst op Schiphol, die iedere verantwoordelijk heid voor de vergissingen op de start banen van het vliegveld van de hand wijzen, zijn van mening dat de minister van Verkeer en Waterstaat er beter aan zou hebben gedaan ronduit toe te geven, dat de situatie bij het begin van baan 19 links onoverzichtelijk en verwar- Men zegt het volstrekt oneens te zijn met de verklaring van de minister in vergadering van de vaste commissie „LASTER ONDERMIJNT GEZAG" (Van onze correspondent) HOOGERHEIDE De afdeling Hoo- gerheide-Woensdrecht van de „Bond van oud-strijders" is niet tc spreken over dc wijze, waarop via radio en televisie het Nederlandse militaire optreden in Indo nesië is 'n naar hun mening kwaad daglicht wordt gesteld. De oud-strijders in Woensdrccht en Hoogerheide hebben daarom zaterdag een eigen omroepver eniging opgericht, die de naam draagt van „Nationale Radio- en Televisie- stichting". Door middel van deze eigen omroep vereniging willen de oud-strijders in eerste instantie zorgen voor een naar hun mening objectievere voorlichting en me ningsvorming over de politieke acties in Indonesië. Verder wil men zich. aldus een com muniqué, kunnen verweren tegen „ge zagsondermijnende laster" en recht kun nen doen aan vele slachtoffers van de politiële acties in Indonesië en hun na bestaanden Als omroepvereniging gaat men ook een eigen programma-, en in formatieblad uitgeven. In het voorlopig bestuur zitten o.m. M. Velterop. voorzitter, en A. Fórman. secretaris. Het eerste wat dit bestuur nu gaat doen, is trachten 15.000 leden aan te werven om recht te krijgen op een zend vergunning. Alle 70 leden van de Woens- drechtse afdeling van de bond van oud- strijders zijn lid geworden. Naar aanleiding van een en ander zei voorzitter M. Velterop ons gistermiddag: „De uitzendingen via radio en televisie over de politiële cties in Indonesië hebben ons zo geschokt, dat we gemeend hebben hiertegen iets te moeten doen. Het is bijzonder moeilijk om een civiel rechtelijk verweer te voeren, maar we moeten ons toch verweren tegen al die beschuldigingen." De heer Velterop was van mening, dat de huidige omroepverenigingen de oud- Indiëstrijders te weinig gelegenheid ge ven om voldoende tegenargumenten te gen al die beschuldigingen naar voren te brengen. Inmiddels is bekend geworden, dat reeds meer dan 20 jaar een rapport c misstanden onder Nederlandse militairen in Zuid-Celebes, geschreven door de commissie-Enthoven, vertrouwelijk ter inzage van de leden der Tweede Kamer heeft gelegen. Dit is nooit voor nader c derzoek gebruikt. Het Kamerlid F. Goedhart (PvdA) had daarom destijds In een motie gevraagd. ADDIS ABEBA (ANP) Koningin Ju- liana is gisteren naar een groot en uit- i gestrekt wildpark aan de Awasjrlvier ten oosten van dc hoofdstad Addis Abeba ver trokken. Hier zal zij na de inspanningen van de twee voorafgaande dagen uitrus- de Tweede Kamer op 29 januari, waarbij de minister verklaarde: „De vergissin gen die zich op de landingsbaan 09-27 hebben voorgedaan moeten in het geval van het Alitaliavliegtuig worden geweten aan een misverstand tussen de vlieger en de verkeersleiding". „Dit is in strijd met de ware toe dracht", aldus de verkeersleiders. „Wij viragen ons af waarom er niet ronduit wérd gezegd dat 'cie vlieger een fout had gemaakt en waarom niet rondplt werd gezegd dat de 'situatie bij het begin van baan 19 links onoverzichtelijk en ver warrend is". Verwarring Er is geen mogelijkheid om de kop van baan 19 links te bereiken via uitsluitend taxibanen. Men moet altijd een stuk startbaan van 09-27 gebruiken. Het ge volg is dat natuurlijk ook de verlichting van beide banen brandt. Dit heeft er toe geleid dat al ettelijke vliegers bij het bereiken van baan 09-27 in de war raakten en meenden dat zij daar al op baan 19 links stonden. De meest mar kante vergissing maakte op 2 december KLM-gezagvoerder J. de Laat, die met een DC-8 het laatste stukje van 09-27 afstoof en nog maar net op tijd bij het einde van de baan loskwam. Er is op Schiphol trouwens nog een ander punt waar twee startbanen samen komen. Baan 01-19 links raakt niet al leen aan het noordeinde 09-27, maar meer naar het zuiden splitst baan 24 zich er in westelijke richting vanaf. Ook dit punt noemen de verkeersleiders onover zichtelijk. Wijzigingen op katechismus nog niet definitief UTRECHT. By het aartsbisdom is uit Rome bericht ontvangen, dat er wensen leven ten aanzien van de presen tatie van de wyzigingen in de Nieuwe Katechismus, die op bevel van de kardi nalencommissie door de redactiecommis sie Dhanis-Visser-Fortmann zUn uitge werkt en door de bisschoppen als byi&ge op de Nieuwe Katechismus zouden wor den gepubliceerd. Waaruit de nu aangekondigde correc ties zullen bestaan is nog niet precies bekend. Wel is meegedeeld, dat het grootste deel van de kleinere, overwe gend redactionele wijzigingen komt te vervallen. Ook zullen er ten aanzien van de grotere punten enkele amende menten op de tekst worden voorgesteld. De bestudering van de nieuwe gegevens zal enig overleg vragen, zodat betwijfeld moet worden of de uitgave nog in februari kan verschijnen, zoals oorspron kelijk het plan was. Pater yj. Blegs, directeur van het Hoger Kateohetisch Instituut te Nijme gen, verzekert, niet te weten van- wie de nieuwste wijzigingen komen noch wat ze inhouden. Kardinaal Alfrink heeft veertien dagen geleden het nieuws via de nuntiatuur vernomen en meteen de uitgever Paul Brand gewaarschuwd, dat hij met drukken moest stoppen. De beide mede-uitgevers van de Nieuwe Katechis mus, Malmberg en Romen en Zonen, doen aan de publikatie van de aanvul lende brochure niet mee. Ombudsman voor oplossing van problemen De heer en mevrouw O'Donell, omringd door hun drieëntwintig kinderen O'Donell, een weduwnaar met dertien kinderen, en zijn echtgenote, een jaar geleden kennen. ROTTERDAM (ANP). Meer dan 650 middelbare scholieren en 175 leraren uit alle delen van het land waren zaterdag op een hear-in van de Calandscholcn- (\a woedt I Koningin Juliana keerde zaterdag terug van een bezoek aan Asmara in Noord- Ethiopië. In deze stad, die een Italiaans karakter heeft, opende zij de Asmara- expo, een tentoonstelling die een beeld geeft van de economische en culturele ontwikkeling in dit deel vanEthiopië. Prins Bernhard bezocht ondertussen het hoofdkwartier van de Ethiopische Lucht macht. Hij zal zich in het wildpark aan de Awasj bij koningin Juliana voegen. Woensdag keert het gezelschap naar Ne derland terug. DEN HAAG. Sinds zaterdag er in dc Party van dc Arbeid een soort koude oorlog tussen de aanhangers van het Democratisch Appèl en die van Nieuw-Links. Democratisch Appèl heelt de strijd aangebonden tegen de wat het noemt onevenredig grote macht. Nieuw Links In dc party veroverd heeft en op het socialistisch voorjaarscongres in maart nog wil vergroten. Nieuw Links beschuldigt Democratisch Appèl ervan zich niet te houden aan de Rotterdamse resoluties van eind vorig jaar. In deze resoluties werd het optreden naar buiten van groepen in de PaVtij van de Arbeid nadrukkelijk aan banden ge legd. Volgens de Nieuw Linkers heeft de rechtse groepering zich daaraan sinds zaterdag in Utrecht niet gehouden. Zij heeft namelijk na afloop van een strikt Over en weer besehuldigingen Appèl zijn. De rechtse socialisten, verenigd in De mocratisch Appèl, wensen geen samen werking met de PSP in een eventuele progressieve concentratie. Alleen D '66 en de PPR komen daarvoor in aanmer king. Democratisch Appèl staat daarbij lijnrecht tegenover een aantal kopstuk ken in hun partij en tegenover Nieuw Links. Een aantal van deze Nieuw Linkse leden wil zelfs komen tot een fusie van de Partij van de Arbeid met de PSP, Democratisch Appèl wil, zo bleek zater- dag in Utrecht, vooral de macht van Nieuw Links terugdringen. De groep be- schuldigt de linkse socialisten ervan ten koste van alles zelfs van het ijlings lid maken van zeer linkse figuren de leiding van de Partij van de Arbeid in handen te krijgen. In het huidige partij- bestuur van 21 leden telt Nieuw Links 7 het aantal Nieuw partij mag, vol gens Democratisch Appél, hoogsten 2 of 3 zijn, ook in het nieuw te kiezen partij bestuur. Sommige aanhangers van de rechtse socialistische groepering verwij ten Nieuw Links zelfs een soort over- valcommando gevormd te hebben om. de macht in de Partij van de Arbeid in handen te kunnen krijgen. Als reactie op het optreden cn de uit latingen van Democratisch Appèl van zaterdag gaat Nieuw Links opnieuw in het openbaar actie voeren. Deze groep had zich neergelegd by de resolutie van Rotterdam om alleen binnen de party te biyven discussiëren. Zy past cr nu echter voor om zich in het openbaar door De mocratisch Appèl tc laten beschuldigen zonder ook in "t openbaar weerwoord te geven, „wy hebben ons destyds als fat- socniykr leden neergelegd by de meer derheid van dc partyraad. maar wat er nu gebeurt kunnen we niet over onze kant laten gaan", aldus aanhangers van Nieuw Links. Het partijbestuur van de Party van de Arbeid zal zich in de komende dagen over deze nieuwe situatie beraden. Men vreest binnen de partij namelijk, dat in de komende weken de tegenstellingen tussen beide groepen nog scherper zul len worden en dat de strijd zich vooral gaat toespitsen op persoonlijke aanvallen over en weer. gemeenschap in Rotterdam, waar in mo ties is gevraagd om persvryheid voor de schoolkranten en schoolraden van lera ren en leerlingen, samengesteld volgens evenredige vertegenwoordiging. puim 150 er vrij wel allen over eens, dat er op deze punten iets moest gebeuren. Zij vinden dat leraren niet het recht hebben om vooraf de kopij van de schoolkrant door te zien, zoals op een vrij grote reeks van scholen nog gebeurt. Ook willen zij het dat de schoolraden mee gaan spreken in het onderwijsbeleid. Enig rumoer ontstond, toen afgevaar digden van de scholierenbelangenorga nisatie die onlangs in Utrecht ook een congres organiseerde toegang ver langden. Er bestaat enige wrijving tussen de werkgroep van de Calandscholenge- meenschap en deze scholierenbelangen organisatie. De SBO-scholieren lieten duidelyk merken, dat ze deze hear-in maar een tamme vertoning vonden. Niet alle gesprekspunten mondden uit in moties. Toch bleek er in het alge meen, dat er in het onderws zeer veel zal moeten veranderen en dat ook de leerlingen bij deze veranderingen een rol willen spelen. Enige verlangens uit de zaal: een betere pedagogische oplei ding van de leraren, een ombudsman voor „onoplosbare problemen", betere afspraken over proefwerken, geen dis criminatie op grond van kleding. ROTTERDAM (A.N.P.). De Kon. R'damse Lloyd heeft het m.s. Slamat (12.280 dwt) voor de vaart verkocht aan Pacific International Lines Ltd. in Sin gapore. De Slamat, die accommodatie heeft voor 35 passagiers, kwam in 1948 in de vaart Het schip keerde dezer dagen van een charterreis terug uit Vera Cruz in Antwerpen, waar de overdracht van het schip op of omstreeks 13 febru ari zal plaatsvinden.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5