Olga Krijtova: „Ik voel me alleen gelukkig in mijn vaderland..." Nederland neemt wellicht initiatief voor hulpproject mensen, wat een mensen Hulp kost 150 miljoen per maand Joodse Kerken willen 3000 Iraakse joden naar Nederland halen Weinig hoop op slagen van actie Vrouw en 3 kinderen gedood bij autobotsing Half miljoen bezoekers op RAI verwacht WOENSDAG 29 JANUARI 1969 DE LEIESE COURANT (Van t i onzer verslaggevers) Het duurt even voordat Olga Krijtova de deur opent. Ze Js gekleed in een huiscoat en loopt nog op pantoffel*. Haar kapsel is nog warrig op dit ochtenduur. Eigenlijk zou ze liever geen bezoek ontvangen, want, zo vertelt ze in haar kleine bovenwoning: „Ik leef in een kater -. De kater is niet veroorzaakt door drank, ook niet door gebrek aan slaap. Integendeel, de 37-jarige Tsjechische ordent haar gedachten nog zeer snel. Vanwaar dan de kater? „Het is eigenlijk in n eigen schuld. Misschien ben ik wel te veel beïnvloed, te geëmotioneerd als het over mijn land gaat. Ik heb tegen journalisten dingen gezegd, die ik misschien niet had moeten zeggen, te meer omdat ze niet zo zijn overgekomen als ik had bedoeld. Maar wat ik wilde zeggen is. dat de mensen hier wel erg vriendelijk kunnen zijn, maar dat ik me alleen gelukkig kan voelen in mijn vaderland, al zitten er nu geen kolen meer in het hok en al zijn er soms geen eieren." Tsjechische vertaalt Nederlandse schrijvers voor landgenoten ZAANDAM Olga Krijtova, tot 21 augustus vorig jaar voor een studie in ons land, ontvangt vanavond in de Haagse raad zaal de Martinus Nijhoffprijs. De met de oud-Zaandammer' Hans Krijt getrouwde Tsjechi sche heeft dat te danken aan haar voortreffelijke vertalingen van boeken van onder meer Arthur van Schendel, Jan Wolkers, Jacob Presser, Jan de Hartog, Theun de Vries, Hugo Claus, Johan Fabrieius en Rinus Ferdinandusse. De boeken bereiken in het bezette land oplagen die hier slechts voor behouden zijn aan „bestsellers". Drie gebundelde detectives van Jan de Hartog bijvoorbeeld kwa men een dag na de bezetting door de Russen in n oplage van 114.000 exemplaren uit. Olga Krijtova: „Ik heb er mijn landgenoten ontspan ning mee kunnen brengen. Toen ik het boek in Praag ging kopen, zei de verkoopster tegen me „Neemt u dat maar. Het is goed u in deze tijd te ontspannen". Al6 de vertaalster de aarzeling van het begin een beetje overwonnen heeft en uitdrukkelijk heeft ge steld dat ze bij voorkeur politieke of sociale aspecten uit het vraag gesprek verwijderd ziet, praat ze honderd uit over haar werk. „De boeken die ik vertaald heb", zegt ze. „vind ik prachtig. De gedachten die erin naar voren komen, treffen me. Ik zou het zonde vinden al6 mijn landgenoten er geen kennis van zouden kunnen nemen." En niet zonder trots: „De Tsjechen lezen enorm veel. Veel meer dan hier. Ik doe er misschien geen goed aan om dat te zeggen, want ik weet. dat men het niet prettig vindt als ik dat als vreemdelinge opmerk, maar het is een feit dat de mensen in Nederland lang niet altijd tot lezen van boeken komen. Een tijdje geleden heb ik nog een vertaling van het hoorspel Geen partij voor ontevredenen van Jan Moraal naar Praag gestuurd. Bij de vertaling realiseerde ik me hoe gelukkig de Tsjechen toch zijn. In Nederland berust de luxe op ontevredenheid. In het hoorspel komt het zo goed tot uiting: een man gaat een nieuwe auto kopen. Niet omdat de wagen die hij nu heeft niet meer kan rijden, nee. omdat hij een nieuw model heeft gezien en zich ongelukkig en on tevreden voelt omdat hij die niet heeft. Zo Is het hier zo vaak. Men koopt iets omdat de buren het ook hebben of omdat 't voor de status van belang is. De Tsjechen kunnen zich nog niet zo bezighouden met het persoonlijke leed. Men heeft nog iets te bereiken, men kan nog zoveel doen. Begrijp me alsjeblieft niet verkeerd, want ik bedoel het niet ongunstig. Ik wil alleen maar zeggen dat ik me gelukkig kan voelen in mijn vaderland. Ik ga terug omdat ik de indruk heb dat de mensen mij daar nodig hebben, en dat ik juist in mijn land iets nuttigs kan doen". De twee kleine zoontjes van Olga Krijtova, om niet helemaal duide lijke redenen vrij van school deze dag. beamen op een vraag van hun moeder dat ze niet andere willen dan terug naar Praag. „De mensen hier snappen dat niet als we zeggen dat we terug willen. Je hebt hier toch de vrijheid, zeg gen ze. De Nederlander speelt graag voor de barmhartige Sama ritaan. Men wil alles doen om die arme vluchtelingen te helpen. Dat is prachtig, inaar een Tsjec-h hoort in Tsjecho-Slowakije thuis. Daar hebben ze hem nodig. Ik begrijp dan ook zo slecht waarom nu ver schillende artsen naar het westen zijn gevlucht. Ze zijn in ons land nodig. In een Tsjechische krant heb lk kortgeleden gelezen dat in sommige ziekenhuizen nog maar drie of vier artsen werken waar er tien nodig zijn. Dat is ver schrikkelijk". Vertalen is dienen Of ze wil of niet, steeds dwaalt Olga Krijtova van de vertalingen en de letterkunde af naar wat haar emotioneel beweegt. Terug op het vlak van de vertalingen zegt ze: „In Tsjecho-Slowakije moet de ver taler als het ware de dienaar zijn van de schrijver. De lezer mag nooit merken dat het boek ver taald ls". Voordat men evenwel aan het ver talen toekomt, moeten eerst drie lectoren van de universiteit een lezersrapport uitbrengen over het boek dat vertaald zal worden. Een roos van vlees van Jan Wolkers dat Olgo Krijtova had gekozen, kon bijvoorbeeld niet door de beu gel. „Eerst was ik enorm kwaad, maar later ben ik er dankbaar voor geweest dat het niet mocht De mensen zouden Inderdaad ge schrokken zijn van bepaalde pas sages". Haar beste vertaling vindt Olga Krijtova Pan. onder de mensen van Theun de Vries. Op een goede tweede plaats komt het Fregat schip Johanna Maria van Arthur van Schendel. „Van zon boek worden de mensen in ons land „rijker". Tsjecho-Slowakije heeft geen zee, vandaar is het al aan trekkelijk. Bovendien is de stijl prachtig. Ook zonder dialoog ls de schrijver erin geslaagd de karak ters uit te beelden, da^ ls een toppunt van kunst. De drift om het schip te bezitten was zo sterk en natuurlijk beschreven, en het. bracht de Nederlandse volksaard zo goed tot uitdrukking". Veel bewondering heeft de tijdelijk- Zaandamse voor haar landgenoot- schrijver Pachonan. die fel heeft gereageerd op het ontslag van de legendarische Emile Zatopck. ..Hij heeft gezegd dat hij de dagen van de bezetting de mooiste van zijn leven heeft gevonden, omdat er zo n grote eenheid was in ons volk. Zover wil ik niet gaan. maai de gelukkigste tijd van mijn leven heb ik toch gehad door de hoop op de vrijheid die na 1 januari "68 voor ons lag. Daarom ben ik zo geëmotioneerd als het over mijn land gaat. Een schrijver als Pach- man heeft het zo goed gezegd: als ik voor mijn woorden moet worden gearresteerd, dan wil lk. dat ik ge arresteerd word. Maar mijn land verlaten zal ik nooit, ik hoor hier thuis". In het kleine bovenwoninkje in de Zaandamse Botenmakersstraat wordt sterk verlangd naar het ogenblik dat het huis in Praag weer betrokken kan worden. „We zijn Tsjechen en we gaan terug, al zijn er geen kolen en eieren". Olga Krijtova heeft haar volk wat te CATASTROFE WACHT BIAFRA (Van een onzer verslaggevers) I DEN HAAG De Nederlandse regering komt waarschijnlijk zeer binnenkort met I *en initiatief voor internationale hulpverlening aan Biafra. De Tweede-Kamer commissie voor Buitenlandse Zaken zal In ieder geval een beroep op het kabinet doen, om met een dergelijk initiatief te komen. Biafra staat namelijk vlak voor per dag zal veroorzaken. Alleen door het invliegen van 1500 ton basisvoedsel per dag zal veroorzaken. Alleen door het invloegen van 1.500 ton basisvoedsel per dag kan deze catastrofe voorkomen worden. atti-In- Weense lat 32, pruiken ben wij irtering. oor da- >f geen alle gere- 5-5536 (ook o.a. ken, !n- Oerle, 5, bi) de paratles de zaak 5-4468 telefoon vlugge larkeer- 5-4467 Volks- Leiden, •oude en donder- zaken- irkomlng i (loon)- enz. Me- t hen die le invor- ldposten. :eau v. d. igd sinds ïgin Em- 02159- 5-5325 Dit kost 150 miljoen gulden per maand, maar in samenwerking met bijvoorbeeld de Skandinavische landen, Amerika en andere regeringen kan dit mogelijk gemaakt worden. Aldus dr. J. Th. Degenkamp die hierover met een aantal andere Nederlanders een groot aantal gegevens verzameld heeft en deze gegevens gisteren aan de Ka mercommissie voor Buitenlandse Zaken aangeboden heeft. Doel van hun activi teit is Nederland te bewegen met an dere landen een gigantische luchtbrug tegen de hongercatastrofe te openen. De Tweede-Kamercommissie luisterde gisteren enige uren lang naar dr. De genkamp en zendingsarts Middelkoop, die juist teruggekeerd voor een kort verlof uit Biafra, de Kamerleden in een dramatisch verslag op de hoogte stelde van het lijden in dit gebied. „Wanneer binnen drie of vier weken niet een grootscheepse hulpverlening op gang komt, sterven in maart per dag 10.000 tot 20.000 mensen van de honger. Het wordt straks weer zo, dat je de mensen weer langs je kliniek ziet trek ken en dat je niets maar dan ook helemaal niets kunt doen", zei dr. Mid delkoop bitter. Hij deed een hartstochtelijk beroep op het parlement en de regering en op alle politieke partijen om met een internationaal initiatief te komen. „Niet alleen d^ wapenen, maar ook de uit hongering wordt als methode gebruikt om de Biafranen tot overgave te dwin gen", zei hij. Maar een internationale hulpverlening kan deze catastrofe voor komen als dit tenminste zeer snel ge beurt. De luchtbrug, waarmee nu nog steeds en. Het loud en Mulder, te Lei- 5-5322 Kernexplosies vooi aanleg van havens WASHINGTON (Reuter) President Nixon heeft de Amerikaanse commissie voor atoomenergie gemachtigd, onmid dellijk te beginnen met een onderzoek naar de mogelijkheid van toepassing van kernexplosies voor de aanleg van een haven in Noor Iwest-Australië. Het onderzoek zal twee maanden ver gen. Stemt Amerika in met het project, dan zullen in de loop van 1970 bij Kaap Keraudren, 1440 km ten noorden van Perth, vijf ondergrondse kernexplosies teweeg worden gebracht om de haven kom te vormen. De haven vormt een essentieel element voor de ontsluiting van pas ontdekte rijke ijzerertsvelden in het binnenland, Australië stelde de zaak vorige week in een boodschap aan het state deparmend aan de orde voedsel overgebracht wordt is namelijk niet toereikend genoeg. Deze luchtbrug kan slechts 120 ton voedsel per dag overbrengen naar Biafra De stichting „Hulp Biafra", die on langs onder voorzitterschap van mr. Van Walsum, oud-burgemeester van Rotterdam, dertien miljoen gulden in zamelde, begint volgende week aan een nieuwe actie. Deze heeft eveneens tot doel de organisaties die de lucht brug van Sao Tome verzorgen, aan voldoende geldmiddelen te helpen. Dr. Degenkamp legde namens een aantal Nederlanders de Kamercommis sie voor Buitenlandse Zaken het vol gende verzoek voor om de regering te bewegen snel tot actie over te gaan: „Wij vragen de Nederlandse regering alles te doen wat binnen haar vermo gen ligt de massale hongersdood in Biafra te voorkomen door bijvoorbeeld: 1. een luchtbrug te organiseren. Langs deze luchtbrug zouden ook overdag vluchten moeten worden uitgevoerd. De organiserende regeringen garanderen dat geen wapens en dergelijke worden vervoerd; 2. de aanleg van een vliegveld in Biafra, alleen bestemd voor voedsel; 3. de capaciteit van de nu reeds be staande luchtbrug te helpen vergroten door uitbreiding van de financiële en materiële steun aan de organisatie die deze luchtbrug nu organiseren. Wij vragen de Nederlandse regering contact op te nemen met andere rege ringen om te trachten deze hulpactie nu reeds te internationaliseren, de re sultaten van dit overleg dienen echter niet te worden afgewacht, de Neder landse hulpactie moet nu beginnen, an ders is het te laat. Wij vragen het Nederlandse volk, alle maatschappelijke groeperingen, de Ne derlandse regering en de Tweede Ka mer dit initiatief te steunen en te realiseren". „OORLOGSMISDADEN1 EX-MILITAIR STUURT ZIJN ERETEKENS TERUG Van onze correspondent I SLUISKIL De 43-jarige benzine pomphouder A- J. de Krijger uit Sluiskil (Zeeuws-Ylaanderen) heeft uit, naar hij zelf zegt, klemmend protest tegen de geruchtmakende uitzending van VARA's „Achter het nieuws" over de vermeende oorlogsmisdaden gepleegd door Neder landse militairen in Indonesië, zijn mili taire ereteken voor orde en vrede en de erkentelijkhcidsbetuiging van prins Bern- hard bij de burgemeester van Terneuzen, de heer J- C. Aschoff, ingeleverd met het verzoek deze onderscheidingen aan de minister van Defensie terug te sturen. De heer Aschoff heeft inmiddels aan dit verzoek voldaan. De heer De Krijger diende van 1947 tot 1950 als dienstplich tig sergeant bij de koninklijke land macht in Indonesië. Hij zegt zeer geschokt te zijn door de beschuldiging van dr- Hueting in de bewuste VARA- uitzending- „Deze ex-Indiëvaarder heeft hierdoor een onuitwisbare smet geworpen op generaal Spoor, de gevallenen en hun nabestaanden" De heer Krijger betreurt het dat de Nederlandse regering de heer Hueting na de tv-uitzending niet onmid dellijk ter verantwoording heeft geroe pen. De heer De Krijger heeft volgens zijn zeggen in Indonesië nimmer iets ge zien of gehoord dat als oorlogsmisdaad gebrandmerkt kan worden. Van de acties van kapitein Westerling hoorde hij pas toen hij weer terug in Neder- ..Toen mijn eigen dochtertje van 12 mij na die uitzending van „Achter het nieuws" vroeg, Papa heb je ook aan het doodschieten van Indonesiërs meegedaan, dacht ik dat ik door de grond ging. Hoe moet je nu zo'n kind duidelijk maken, dat je daar je handen niet aan hebt vuilgemaakt? Je denkt als soldaat een dienst te bewijzen en dan wordt je maar voor de televisie voor oorlogsmisdadiger uitgemaakt". In Hilversum wordt op 14 februari aan de Vaartweg 163 het centrum „De Vaart" geopend. Een daar te houden tentoonstellingencyclus wordt begon nen met olieverven en gouaches van Gerrit Benner, tekeningen van Geni Peter en kleinplastieken van Fons Bemmelmans. Een schilderij van Rembrandt, zijn moe der voorstellend, dat in november j.l. werd gestolen uit een museum in Ge- nève, is teruggevonden. De politie heeft een man op verdenking van de diefstal is gearresteerd. De geestelijke leiders van de drie joodse kerkgenootschappen in Neder land, v.l.n,r.: opperrabijn Rodiguez Parrera, opperrabijn A. Schuster en rabbijn Drükareh. Kamerlid vraagt maatregelen tegen snorders DEN HAAG (ANP) Het Tweede- Kamerlid drs. E. van Thijn (P.v.d.A.) heeft de minister van Verkeer en Wa terstaat gevraagd spoedig een herziening van de Wet Autovervoer Personen voor te bereiden om een doeltreffende bestrij ding van zgn. „Snorders" mogelijk te maken. In een toelichting op zijn vraag zegt drs. Van Thijn dat herhaalde beroepen op de politie, een einde te maken aan het optreden van illegale chauffeurs die vooral 's nachts taxichauffeurs „het brood uit de mond stoten" vrijwel zon der resultaat zijn gebleven omdat het bewijs op grond van de Wet Autovervoer Personen bijzonder moeilijk te leveren is. Het moet gebleken zijn dat de snor der personen tegen vergoeding heeft vervoerd en voorts dat hij snorren als bedrijf of nevenbedrljf uitoefent. Re cente botsingen tussen taxiohaufferus en snorders tonen aan dat de situatie on houdbaar wordt, aldus drs. Van Thijn. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De drie joodse kerk genootschappen in Nederland gaan een beroep doen op de Nederlandse regering om te proberen, uitreisvisa te krijgen voor de drieduizend joden, die nog in Irak leven. Zij willen deze rasgenoten die dan de status van vluchteling zou den krijgen naar ons land halen om de gedesimeerde joodse gemeenschap alhier te versterken. Maar veel hoop, dat de actie succes zal hebben, is er niet. Tijdens een gezamenlijke persconferen tie gisteravond in Amsterdam onthulden de opperrabijnen van de drie joodse kerkgenootschappen, dat in 1967 een poging om 50 joden, die in Egypte in de gevangenis zaten, met vluchtelingenvisa naar Nederland te krijgen, op onwil van de regering schipbreuk heeft geleden. Egypte was bereid, om de gevangenen te laten gaan inderdaad zijn zij la ter door andere landen, onder meer Span je. geaccepteerd maar de Neder landse regering weigerde zonder moti vering iedere medewerking, aldus de drie opperrabijnen. Vooruitlopend op nadere stappen heb ben de drie joodse kerkgenootscahppen gisteravond namens de 25.000 Nederland se joden een telegram gestuurd aan de Nederlandse regering en aan de voor zitters van de beide Kamers, waarin een beroep wordt gedaan op premier De Jong om bij de V.S. invloed uit te oefe nen teneinde aan de moord in Irak een einde te maken. Voorts lieten de joodse kerkgenootschappen bij monde van op perrabijn A. Schuster de volgende ver klaring horen: „De Nederlandse joden hebben met ontsteltenis kennis genomen van de moord op een aantal joden en niet-joden in Irak. De totale ontrechting van de joden in Irak is reeds lang een feit. Radio en telefoon zijn hun reeds lang ontnomen. Zij hebben huisarrest. Zij zijn in feite vogelvrij. Het is ab surd te menen dat 'n van hen de dwaas heid zou begaan om de spionage te bedrijven, waarvoor zij nu ter dood zijn gebracht. Om met de Times van van morgen te spreken: „sinds 1967 heeft de joodse gemeenschap in Bagdad zo in zijn bewegingsvrijheid beperkt, dat het ondenkbaar is, dat een van hen effec tief als spion heeft kunnen opereren. De barbaarse wijze, waarop het pu bliek wordt opgezweept om als actief toeschouwer aan het gebeuren deel te nemen, herinnert aan de wreedste pe riode van vervolging. Wij doen een be roep op het wereldgeweten, op de lei ders van alle Kerken en regeringen om stelling te nemen tegen deze afschuwe lijke misdaden, zodat een halt wordt toe geroepen aan hun optreden, dat niet kan worden afgedaan met de dooddoener, dat het slechts een interne kwestie betreft". Opperrabijn J. Soetendorp voegde aan deze verklaring toe: „Niemand in Irak hoeft meer zijn schuld aan joden te be talen. De joden mogen geen baantjes meer hebben. Zij zijn allemaal onslagen. Uitreisvisa worden hun volkomen ont houden. Ze worden beschoud als gijze laars, als vijanden. Dit vervult ons met buitengewone zorg. Wat in Irak gebeurt, moet men zien tegen de achtergrond van de wankele positie waarin de hui dige regering verkeert. Zo'n regering zal altijd proberen, om de massa voor zich te winnen door de joden als pion nen en slachtoffers te misbruiken. Dat heeft de historie bewezen. Wanneer radio Irak laat weten: dit is nog pas het be gin, dan moet de gehele beschaafde we reld ingrijpen. Het is niet ondenkbaar, dal Irak de joden laat gaan, wanneer de Nederlandse regering op het verle nen van vluchtelingenvisa zou aan dringen. In ieder geval zou een derge lijke stap de machthebbers in Bagdad tot voorzichtigheid manen. Ook dat is in het verleden gebleken". Slachtoffers van verkeer (Van een onzer verslaggevers) Een Duitse truck met oplegger reed gisteren op de Midden-Peelweg in #f> Limburgse plaats Sevenum een personen auto, die de weg wilde kruisen, in de flank- De gevolgen waren verschrikke lijk. De 35-jarige mevr. Van der Vight- van Enckevort, haar twee kinderen, een jongetje en een meisje, werden dodelijk gewond. Een kind van baar zwager werd levensgevaarlijk gewond in een zieken huis opgenomen. De chauffeur van de truck, die in Rotterdam 20 ton pinda's had geladen, liep een .shock op. De 43 jaar oude employee van de Staatsmijnen, P. Palmen, kwam om het leven toen hij met zijn DAF-bestelwagen langs op de weg liggende rioolbuizen bij Urmond reed. Op een gegeven moment schoot de wagen tegen een betonnen buis; door de klap werd de employee uit de auto geslingerd. Hij overleed ter plaatse. Een 3-jarig jongetje werd te Kortenhoef door een vrachtauto over reden en op slag gedood. Hij reed met een vliegende hollander achter een ge parkeerde auto plotseling de rijbaan op. In Voorts werd een 14-jarig meisje door een auto gegrepen en zo ernstig gewond dat zij in een ziekenhuis overleed. Het verkeer tussen Amsterdam en Haarlem was gisteravond zwaar gestremd door een verkeersongeluk. De bestuurster van een auto was door een rood verkeers licht gereden en reed een 19-jarige kan toorbediende dodelijk aan- Een 73-jarige man stak in Aalten voor zijn woning de weg over. Hij werd aangereden door een wielrijdster en kwam bij het vallen zo ongelukkig met het hoofd op het weg dek terecht, dat hij aan de gevolgen overleed. Vanmorgen werd een 28 jaar oude vrouw op de rijksweg Nijmegen- Den Bosch aangereden door een autobus toen zij de weg overstak. Dc vrouw overleed kort daarop in een ziekenhuis- (ADVERTENTIE) Expositie personenauto's AMSTERDAM De heer J. L. Lang, voorzitter van de RAI, verwacht op de 58ste expositei van personenauto's (13 tot en met 23 februari) in het nieuwe RAI-gebouw ongeveer een half miljoen bezoekers. De voorzitter deelde onder meer in zijn rede gisteren voor de pers mede, dat alle Nederlandse automobilisten dit jaar ongeveer 2.5 miljard moeten op brengen aan accijns, BTW op benzine en motorrijtuigenbelasting. Gemiddeld komt dat neer op 1200 gul- den per automobilist, i Fel trok de heer Lang van leer te gen wat hij noemde de verkeerschaos I in de grote steden. Hij stelde daarbij de vraag of deze chaos niet doelbewust in de hand wordt gewerkt. Ondanks al le moeilijkheden verwacht de heer Lang dat 1969 voor de autohandel een uit zonderlijk goed jaar zal worden, omdat naast de gestegen welvaart de betrek kelijk lage prijs van de auto's de voor naamste oorzaken zijn van de motori sering in het huidige tempo. De primeurs in Amsterdam, de echte dus die het publiek nog nergens te zien heeft gekregen, zijn beperkt. Nieuw is de Russische ZAZ, de opvolger van de Yalta. De Zaz is uitgerust met een 1200 cc v4 motor en lijkt evenals zijn voorganger een robuuste degelijke wa gen. Voorts zijn nieuw voor Nederland de Datsun 1800, de Isuzu 117 coupé en de suzuki Fronte heeft een achterin ge plaatst tweetakt drie cilinder motor met een totale inhoud van slechts 350 cc. De prijs van deze auto is nog niet bekend. De 58ste rai is onderverdeeld in 190 stands. In totaal zullen 70 merken per sonenauto's afkomstig uit 11 landen te zien zijn. Ir. W. F. Schut, minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Orde ning zal de tentoonstelling donderdag 13 februari offioieel openen.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 7