S>&£aidAe6oii/ïotit De Spaanse Brabander Nieuw proces in Bagdad begonnen Er zit een Haar in mijn soep: blijspel met sterke hoofdrollen De film van vanavond Brederodes blijspel, in versie van Erik Vos, als toonbeeld van verval Ambassade van Irak bestormd PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT WOENSDAG 29 JANUARI 1969 Kerkelijke financiën in het westen principiële overwegingen streefde naar nieuwe systemen voor kerkelijke finan ciën, is men al weer verschillende jaren geleden in de zuidelijke bisdommen begonnen met een financiële reorganisa tie. Parochieel werden er ook in de weste lijke bisdommen reeds verschillende ini tiatieven genomen, maar om begrijpelijke redenen bleef men daar, in afwachting van de ervaringen eleders, voorzichtig met initiatieven van bovenaf. Weer is het de dubbele reden, nood en deugd, die nu ook de bisdommen Haarlem en Rotterdam in beweging brengt; in het Haarlemse is, zoals dezer dagen uit een openbare ver klaring bleek, een drastische reorganisatie van de kerkelijke financieringssystemen in het beslissende stadium gekomen; in het bisdom Rotterdam zijn verschillende dekenaten intensief met deze zaak bezig. Onder meer blijkt in het dekenaat Den Haag de financiële commissie intensief te werken en bezig te zijn met het toetsen van haar eerste inzichten aan de meningen in verschillende parochies. Nu is binnen het geheel van de kerke lijke vernieuwing het financiële aspect bepaald niet de belangrijkste zaak. Maar daarom nu ook weer niet onbelangrijk. Bepaalde taken in katholiek Nederland, juister gezegd taken van katholiek Neder land, hangen mede af van de mogelijk heden om ze te financieren. de kerkelijke financiën maken sommi gen zich meestal met twee argumenten van de kwestie af: de kerkelijke instan ties zouden eerst maar al hun goedeien aan de gemeenschap moeten afstaan en vervolgens aansturen op ontvangsten uit een kerkbelasting. Die belasting in gebruik bij protes tantse kerkgenootschappen en voor katho lieken onder meer ook in Duitsland Oostenrijk is wel een technisch ge makkelijk middel, maar terecht schrikken in Nederland velen voor de bezwaren te rug. Men geeft de voorkeur aan vaste bijdragen op basis van vrijwilligheid, maar dan vrijwilligheid die uitgaat van moreel verplichtend verantwoordelijk heidsgevoel. Zou dit alleen beperkt tot het parochieel territorium worden toegepast, dan w de problemen waarschijnlijk in vele ge vallen minder groot dan ze thans menig maal blijken. Maar in het geding komen ten eerste de solidariteit tussen arm beter gesitueerde parochies en in de twee de plaats de financiering van taken waar voor hogere organen zoals dekenaten en bisdommen de parochianen via de paro chies moeten aanspreken. We hebben de indruk dat ook in de zui delijke bisdommen in de praktijk op deze punten moeilijkheden niet uitgebleven zijn. nieuwe kerkelijke financieringssyste men in de westelijke bisdommen van goe de en kwade ervaringen elders wijsheid worden opgedaan. Met name op hun punt van de centralisatie. Voorop stellen we, dat de tijd waarin een parochie financieel alleen voor zich zelf verantwoordelijk dacht te zijn, vol tooid verleden tijd is. De na 1945 bijzon der groot geworden verschillen in draag kracht, noodzakelijke onkosten en aantal actieve parochianen, sluiten een „iedereen zorge voor zichzelf'-mentaliteit volledig uit Dan komt onmiddellijk aan de orde de kwestie van de openheid bij de kerke lijke financiën. Parochieel zijn er in dit opzicht op verschillende plaatsen al be langrijke vorderingen gemaakt; de open heid van hogere kerkelijke organen laat evenwel nog veel te wensen over. Deke naat en bisdom hebben zeker het recht om voor belangrijke taken de medewer king te vragen van katholieken die in staat zijn een financiële bijdrage te geven. Maar de tijd waarin men de verwachting dat dit gebeuren zou, kon schragen met als enige argument „dekenale of bisdom- melijke doeleinden" moet even radicaal afgeschreven worden als die van de suisse in de kerk en het klassensysteem binnen een parochie. deze openheid in bevredi- v gende mate betracht gaat worden, moet er opgepast worden voor een te ster ke mate van centralisatie. In het verleden heeft ons kerkgenootschap zeker niet uit gemunt in efficiency en op dit terrein valt er zeker het nodige te verbeteren. Maar efficiency wordt niet alleen be reikt door bij de kerkelijke financiën al les zo veel mogelijk te centraliseren. Uit gaande van charitas en solidariteit zullen onze parochies veel meer open moeten staan voor het verlenen van bijstand aan andere parochies en voor het mogelijk maken van interparochieel en boven- parochieel werk. Maar daarnaast moet een parochie ook mogelijkheden houden voor eigen initiatieven. Want op die manier kan men gelegen heid scheppen om solidariteit met maxi male resultaten te beleven; te veel centra lisatie blijft vaak hangen in een optimaal schema en een ondermaatse werkelijk heid. Het behoud van een redelijke mate pluriformiteit op dit gebied kan naar onze mening ook geen kwaad. Het kan, mits men iedereen tot de juiste mentali teit weet te brengen, zelfs eerder goed worden. Ouders als vergeten groep ZONDAG organiseert de Caland-Scho- lengemeenschap te Rotterdam een „hear-in" over het voortgezet onderwijs. Leerlingen en leraren gaan dan proberen een betere discussie op gang te brengen dan opgesloten lag in het fiasco van het Utrechts scholierencongres. Stof voor discussies ligt opgestapeld in vijf door de organisatoren opgestelde nota's over: de vrijheid op school, de leer lingeninspraak, de praktijk van de mam moetwet, de schoolkrant en de verhou ding leraarleerling. De nota's spreken in het algemeen gezonder taal dan die in Utrecht gesproken werd door Marja Oos terman c.s.; bovendien wordt meermalen erop gewezen dat de in de nota's gestelde vragen geen oplossingen suggereren, doch alleen uitgangspunt willen zijn voor een discussie. Des te meer verbaast het ons, dat in geen enkel van de bijna honderd vraag punten gerept wordt over de relatie tus sen de school, de leerlingen en de ouders. De ouders worden door de organiserende leerlingen en leraren kennelijk afge schreven als een groep die, inzoverre nog niet vergeter is, toch maar snel vi geten moet worden. Toch stellen wil ons voor dat de ouders een belangrijke rol spelen bij zaken als vrijheid om lessen al dan niet te volgen, algemene ordemaatregelen, de zedelijke normen die bij het onderwijs gehanteerd worden. Zo zijn er nog meer punten waarbij wij dachten dat de ouders belangrijke gesprekspartner behoorden te In de vorming, instructie en opvoeding neemt het voortgezet onderwijs een heel andere plaats in dan universiteit hogeschool; bij een „hear-in" passen hier zeker ook de ouders in. Leraren en leer lingen moeten dit vooral niet vergeten. Of gelooft men dat in deze kwesties de leerlingen de volmacht hebben ook te spreken namens de ouders? Eindexamenperikelen Blijspel van Terence Frlsby Regie Jan Retèl Decor CoMn Wlnslow Kostuums Frans Molenaar Medewerkenden: Ton van Duinhoven, Trudy Labij, Petra Dumas, Plet v. d. Meulen, Louis Borel, Ine Veen en Wiebe van der Velde. De vrije produkties komen dit seizoen met (bijna) de regelmaat van een klok achter het doek vandaan. En dat meest al dank zij het producerstrio Hofman. Meerburg en Crane. Gisteravond zorg den zij voor de Nederlandse première het blijspel „Er zit een haar in m'n soep" (There's a girl in my soup) van de Engelsman Terence Frisby. Het stuk heeft in Londen al meer dan 1200 op voeringen beleefd en zal ook in Neder land wel lange tijd volle zalen trekken. De komedie bezit namelijk alle ele menten die een succes kunnen garan deren: en simpele opzet met een ge wiekste en humoristische uitwerking en twee ijzersterke hoofdrollen (Ton van Duinhoven en Trudy Labij). Ton van Duinhoven speelt de wat oudere vrijge zel tevens culiniar deskundige en sexbom die bij toeval verstrikt raakt in de geraffineerd uitgeworpen netten vam een jong, hip meisje. Nadat hij na melijk een van zijn vele vriendinnen „vaarwel" heeft toegeroepen (zij moest zich 's avonds om tien uur met een ander gaan verlovenkomt hij bij ver gissing terecht op een jongerenfestijn. Na de fuif denkt hij een leuk hip meisje te hebben versierd, maar merkt alras dat het kind zich uit louter balorigheid aan hem heeft opgedrongen. Haar vriendje zoende namelijk een ander meisje en daarom liep ze maar van hem Maar welke versierderstruc de gastro noom ook toepast: ze lopen alle stuk op de brutaliteit en de geraffineerde arge loosheid van het meisje. Ze weet hem zelfs zo ver te krijgen dat hij haar mee neemt op een wijnproefreis door Frank rijk. Maar als zij weer thuis zijn, hoeft vriendje maar te kikken en het meisje vliegt hèm weer in de armen, de vrijge zel overlatend aan zijn regiment vrou welijke kennissen. Men heeft al snel door hoe alles zal aflopen en dan is de grap er al een beetje af. En de aanloop het eerste be drijf duurt te lang en is eigenlijk hier en daar aan de flauwe kant. Zoals gezegd: de hoofdrollen zijn bij Ton van Duinhoven en Trudy Labij in meer dan goede handen. Van Duinhoven schijnt geschapen voor de vertolking van de gastronoom-vrouwen versierder, die zich ondanks zijn ruime ervaring niet kan verzetten tegen de vrouwelijke listen van het hippie. Trudy Labij maakte van het 19-jarige meisje een verrukkelijk type: brutaal, bedweterig, geraffineerd, vroeg wijs en droog-ko- STER (Reclameuitzendingen on 18.55, 19.03, 19.56 ei 20.16) NTS 18.50 uur: De fabeltjeskrant 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.07 uur: Scala, magazine 20.20 uur: Zendtijd Politieke Partijen (PPR) 20.30 uur: Uitzending Stichting Socutera 20.35 uur: Inburgeren 21.00 uur: Sweet smell of succe film 22.30 uur: Tweede journaal NEDERLAND II STER (Reclameuitzendingen o 18.55, 19.56 en 20.16) NTS 18.50 uur: De fabeltjeskrant. 19.00 uur: Nieuws in het kort KRO 19.03 uur: Journaal (NTS) 20.20 uur: De reporter, t.v.-serie 21.10 uur: Zelf doen. programma voor knutselaars 21.45 uur: Brandpunt, actualitei ten en meningen Televisie morgen McnERLAND I NTS/NOT 11.00 uur: Schooltelevisie 14.00 uur: Schooltelevisie De met aangegeven programma's zijn kleurentelevlsieprogramma's VARA 21.00—21.25 uur: Bij Dorus op schoot, reportage 23.20—23.55 uur: Radio-inzzmagazine HILVERSUM II NRU 19.30—21.50 uur: La Clemenza di Tito, 22.4P5—23.55 uur: X - een sprong in het duister, gevarieerd programma RADIO NIEUWSDIENST HILVERSUM I: 7.00. 8.00. 11.00. 13.00, 10.00. 18.00, 19.30. 22.30, 23.55 HILVERSUM II: 7.00. 7.30, 8.00, 8.30, 11.00, 12.30, 16.00, 18.30, 22.30, 23.55 HILVERSUM III: Elk heel uur vanaf 9.00 RADIO PROGRAMMA HILVERSUM I (402 m) •rzlcht. 19.45 Stereo: nd: klankbeeld ove Bij Dorus op visite 21.25 Country- en westerr 19.35 Buitenlands Twee minnaars in „Er zit in m'n soep". Links Wiebe van der I Velde, rechts Ton van Duinhoven. De overige rollen in dit blijspel, dat werd geregisseerd door Jan Retel, kwam op deze premièreavond nog niet helemaal uit de verf. Het geraffineerde decor een luxe vrijgezellenfl;.t was van Co lin Winslow. rï deze kolom hebben we een te nadrukkelijk streven naar uniformiteit en efficiency wel eens de grote fout genoemd die beleidslijnen bij het uit voeren van de mammoetwet maken. Uniforme spelregels maken een beleid doorgaans eenvoudiger en ook goedkoper. Maar omdat onderwijs nu eenmaal een andere materie is als bijvoorbeeld een supermarkt, moet men zich hoeden tegen de fout te veel vanuit schema's te denken. Dit blijft ook gelden, wanneer men voorop stelt, dat het fout is te blijven zweren bij het verleden en wan neer men met het volste recht poneert, dat het Nederlandse onderwijsstelsel in vele opzichten vernieuwd moet worden. De moeilijkheden die staatssecretaris Grosheide op dit moment ondervindt bij het ontwerpen van een nieuwe eind examenregeling voor het voortgezet on derwijs, zijn naar onze smaak weer terug te brengen tot een overdreven begeerte naar uniformiteit. De bewinds man en zijn adviseurs hebben voor be langrijke onderdelen van dit voortgezet onderwijs het m.a.v.o. en het v-w-o- een zelfde eindexamenregeling willen ontwerpen, waarbij dan in de praktijk het schriftelijk examen de dominant worden zou en het mondeling slechts aanvullende betekenis kreeg, zo het niet helemaal afgeschaft zou worden. Op die manier zou staatssecretaris Grosheide ten minste op één onderdeel van de mammoetwet ook eens een bezuiniging kunnen melden. Met dit voornemen is de bewindsman met name bij het v.w.o- op veel verzet gestuit; slechts een minderheid vai lerarenvertegenwoordigers bij het over leg voelt voor de suggesties van de c heid; een meerderheid wil wel graag zodanige veranderingen dat het eind examen niet langer het gehele school' leven in het zomertrimester desorgani seert, maar zij verzet zich tegen eei procedure waarbij in feite het mondeling examengedeelte wordt opgeheven, zelfs wanneer in plaats hiervan de school zelf volgens een zelf te ontwerpen systeem voor een cijfer mag zorgen dat straks tezamen met de cijfers voor het schrif telijk examen de uitslag van het gehele examen bepalen gaat. Zijn er redelijke bezwaren tegen zo'n procedure? We dachten van wel. In de eerste plaats heeft een uitsluitend schriftelijk examen het nadeel van de onherroepelijkheid; één kleine fout in het begin, kan soms grote gevolgen hebben. Lang niet alle vakken bieden de mogelijkheid om in beperkte tijdsduur zelfs maar globaal via een schriftelijk examen de kandidaat te testen op zijn kennis van de gehele stof; een monde ling examen van twintig minuten is daarvoor soms meer geschikt dan een schriftelijk van twee uif", zeker is zo'n mondeling examen een welkome aan vulling van het schriftelijk gedeelte dat natuurlijk andere goede mogelijkheden biedt. Maar wordt het nadeel (of soms te grote voordeel!) voor de leerling dan niet getemperd, wanneer er naast de cijfers voor het door de overheid gearrangeerde schriftelijk examenwerk cijfers die de school verstrekt gezet mogen worden? Eén bezwaar is, dat op deze schoolcijfers dan alle controle gemist wordt en de vraag rijst of het onderwijs nog wel zo zal worden gegeven als bijvoorbeeld voor het volgen van wetenschappelijk onderwijs later gewenst is. Natuurlijk is er nog het centrale schriftelijk examen dat een niveau kan blijven eisen, maar niet ten onrechte vrezen velen, dat in de praktijk dan dit centrale examen door slaggevend gaat worden met alle risico's van dien. Waarschijnlijk is het streven om ook de examenregeling voor het gehele voortgezet onderwijs zo uniform mogelijk te maken hier de grondoorzaak van de kwaal. Het niveauverschil tussen bij voorbeeld gymnasium-atheneum ener zijds en m.a-v-o. anderzijds plus het verschil in doelgerichtheid vereist ook in de examenpraktijk een differentiatie. Hiervan uitgaande moet het mogelijk zijn tot een opzet te komen die voordelen van het oude systeem aan nieuwe voor delen koppelt. Maar dan zullen de staatssecretaris en zijn medewerkers wat minder moeten dansen rond het gouden kalf van de uniformiteit. De meeste moderne dagbladen hebben een kolomschrijver (columnist), die zich vaak persoonlijk mag uitleven op mensen of zaken die het leven op aarde sieren of ontsieren. In ons land gaat het in die kolommen nogal* rustig toe, in de V. S. echter hebben deze kolomartiesten een ongemeen grote macht. Het werk van een kolomschrijver daar grenst vaak aan terreur; veel vooraan staande persoonlijkheden zijn ais de dood voor deze heren, want er hoeft maar iets te gebeuren of ze worden door hen voor de leeuwen gegooid. Vader Cats zei al: „Het puntje van een grauwe pen, is 't scherpste wapen dat Dit onderwerp wordt aangesneden in de film van vanavond: „Sweet smell of success" van Alexander Mackendrick Deze Engelse regisseur heeft door het wereldje van de columnists héén- gekeken; hij tekent de sfeer voortref felijk en zijn stijl vertoont het ruwe Amerikaanse leven onder het dunne laagje beschavingsvernis- Medespelen den zijn Burt Lancaster (de kolom- schrijver) en Tony Curtiss (diens slachtoffer). „Het Nederlandse Solistenensemble" is de nieuwe naam van de groep die voorheen optrad als „Het Nederland se Vokalistenensemble". Na enkele mu taties is de definitieve samenstelling: sopranen Thea Ekker-v. d. Pas en Ank Reinders; altën Meta Bourgonjen en Rijkje Wolleswinkel; tenoren Ru- dolf Grasman, Egbert Ravesteijn en Ruud Ruivenkamp; bassen Rob Holl, die ook de artistieke leiding heeft. JCC-concours voor jonge Nederlandse tonelisten AMSTERDAM (ANP) Vrijdag 25 zaterdag 26 april zal in het Nieuwe De la Martheater in Amsterdam het vijfde I.C.C.-concours voor jonge Nederland se tonelisten worden gehouden. De jury bestaat uit Caro van Eijk, Elise Hoo- mans, Sigrid Koetse, Ank van der Moer, Ida Wasserman, Joris Diels, Bob d« Lange, Egbert van Paridon, Gerard Re- kers, Jan Retel en Jan Teulings. De deelnemers moeten minstens een jaar professioneel zijn opgetreden en mogen niet ouder zijn dan 28 jaar. De prij zen bedragen f1000,f 600, f 400,—. Ned. I, 21.00 uur) rander wikkelingen i tenschap. 22.15 Sti tuallteltei erk: kt Jazz HILVERSUM II (298 .55 Stereo: Hobo, klavecimbel klassieke en moderne muziek. Magazine. 23.55-24.00 m) NCRV: 18.00 Kunstbezit, uitgevoerd do 13 School en huis. lezii di Tlto, opera van Moza BBC Symfonie-orkest pauze: plusmin -koor met solistei 20.25-20.45 De taal van het heelal: en muziek). 21.50 Spelen met taal. 22.00 Li te grammofoonmuzlek. NVSH: 22.20 Sext: radioweekblad van de NVSH. NRU: 2 Nieuws. 22.38 Parlementair overzicht. 22 45 rong In het duist< Nieuws en berichtei iten: toneel. 22.30 Jazz. erlandse en Belgische Nieuws. 23.45 DONDERDAG Hedendaagse symfonische r 8.50 Morgenwijding. jor de kleuters. 10.10 Arbeidsvltamiv» r.). (11.00-11.02 Nieuws). 11.30 Stereo: Pi irecital (opn.): klassieke i tuinbouw. 12.29 I PHHPI u. 13.30 Stereo: uur: I. Klavecimbelrecltat: Omroepkamerkoor: :de koorzang: III. lisch Octet: moderne mu- H is to rise h: een programma geschiedenis en archeologie. 15.00 Voor woord. 7.15 Badinerie: klassieke, semi-klassieke en moderne muziek (gr.). 8.30 Nieuws. 8.32 Voor de huisvrouw. (9.00-9.10 Gymnastiek voor de huisvrouw). NRU: 10.00 Wat heeft dat kind?, pedagogische lezing. 10.20 Stereo: Muziek uit de Barok (gr.). KRO: 11.000 Nieuws. 11.02 Voor de zie ken. 11.55 Mededelingen. NCRV: 12.00 Los. :k (gr.). 14.25 Stereo: Lich- strijkorkest (gr.). 14.35 Ste- moderne muziek (opn.). rmde^ middagdienst. NRU: 15.30 minder op de Nieuws). NCRV:HHPHH HILVERSUM III (240 m en FM-kanalen) NCRV: 9.00 Nieuws. 9.02 Voor de zieken. 9.40 The Kilima Hawailans Show. 10.00 Nieuws. 10.Muziek bij de koffie^ licht platenpro- 15.03 Holster: Pop- en Country- 16.00 Nieuws, 16.03 lORRRrrr: Hit- L7.00 Nieuws. 17.02 Actualiteiten. 17.07 laijlofdraailk: verzoekplaten. ^SOS-berlchter programma-overzicht ersoverzicht. fs-O^Nieuws/wecr- dagklapper. 13.20 Tafelmuziek. spi 14,00 Nieuws. 14.03 Schoolradio. (15.00-15.03 hel Nieuws). 15.30 Bultelingen. 16:00 Nieuws. v 16.03 Beursberichten. 16.09 Hand in hand met V1 Nederland. 17.00 Nieuws, weerbericht en me- rei dedelingen. 17.15 Gevarieerde grammofoon- Brik Vos ziet Bredero's blijspel „De Spaanse Brabander" als een uitbeelding van dat deel van de 17de-eeuwse Amsterdamse samenleving, waar de mens aan de zelfkant leefde. Volgens Vos schreef Bredero zijn stuk niet alleen om te amuseren, maar om te choqueren, „want hij was een opstandige, die fraaie schijn wilde ontmaskeren". Dit is het uitgangspunt geweest in de regie van Erik Vos over dit stuk, dat bij de Nederlandse Comedie dit jaar in de plaats is gekomen van Vondels „Gijsbrecht van Aemstel". Zoals men mocht verwachten is er op zijn minst een opmerkelijke voorstelling ontstaan, waarmee tevens is aangeduid regie ligt. Opmerkelijk is de uiterlijke vormgeving: geen weergave van de gebruikelijke Amsterdamse grachtengeveltjes, maar 'n bouwsel van Wim Vesseur op een draaitoneel. Het bestaat voornamelijk uit krotten, wankele trapjes, steigers (ADVERTENTIE) BEIROET (Reuter) Radio-Bagdad heeft vanmorgen vroeg omgeroepen dat het revolutionaire bof in Irak is begon nen met de berechting van een tweede groep mensen wegens spionage. Het proces is gisteren aangevangen, een dag na de ophanging in het openbaar van veertien personen, onder wie negen Iraakse joden, die schuldig waren be vonden aan spionage voor Israël. De president van het hof, kolonel Ali Hadi, had, volgens de radio gezegd, dat nu een nieuwe „C.I.A.-imperialistische" spionage-organisatie werd berecht Om hoeveel personen het gaat werd niet ge zegd. De kolonel had voorts meegedeeld dat de veertien terechtgestelden enkele ogenblikken voor hun dood tegenover een bisschop en een rabbijn volledige bekentenissen hadden afgelegd ove» hun activiteit en betrekkingen met Israël. „Dit onderstreepte de juistheid van hun vonnissen", voegde hij eraan toe. Eerder had de Iraakse minister van Cultuur en Voorlichting. Abdoellah Salloem, op een persconferentie gezegd dat zijn regering vastbesloten is nog meer mensen op te hangen als zij wegens spionage voor Israël veroordeeld worden. Twee betogers die gisteravond laat. toegejuicht door duizenden mensen, Is raëlische vlaggen uithingen van het dak van de Iraakse ambassade in Londen, zijn op heftig verzet gestuit van het am bassadepersoneel. Er ontstond een wor steling en er werden vei'scheidene scho ten gehoord. Enkele minuten later ver scheen een van de ..klimmers" wanke lend beneden. Hi: bleek in de zij te zijn gestoken. Op straat werd later een mes gevonden. De toestand van de gewonde, vermoedelijk een Israëliër, is niet ern stig. De betogers waren via het dak van een aangrenzend huis op het ambassade gebouw beland. De betoging tegen de openbare terechtstelling in Irak van veertien mensen, onder wie negen joden, was begonnen als een stille fakkeldemon stratie. Een sterke politiemacht moest verscheidene golven betogers opvangen, die onder kreten als „nazi's, nazi's" de ambassade probeerden te bestormen, i de belangrijkste kwaliteit van Vos' en een vreemdsoortige toren. Het huis van Jerolimo is een soort fles. In dit geheel klimmen en draven de acteurs rond, zodat een zeer beweeglijke voorstelling mogelijk is geworden. Bredero schreef zijn stuk onder het motto: „Al ziet men de lui, men kent ze niet". Om deze stelling toe te lichten, laat hij de oplichter Jerolimo, een arm Antwerps edelman, door Amsterdam rondlopen. Hij houdt de schijn op en bedriegt allerlei mensen: zijn huisbaas, een paar snollen en vele anderen, stuk voor stuk figuren, die ook geen toonbeeld van deugdzaamheid zijn. Eén persoon in de onmiddellijke nabijheid van Jerolimo vormt een contrasterend element: Robbeknol, de eerlijke Amsterdamse volksjongen, die als enige in staat is tot enige compassie met de tragische edelman. Dit vitale stuk mag dan weinig dramatische ontwikkeling hebben; het is echter bijzonder sterk in de analyse van een maatschappelijke structuur, waarin de oneerlijkheid en oplichterij de boventoon voert. Het is dan ook zeker zinvol, dat Erik Vos dit thema als uitgangspunt heeft gekozen en als consequentie daarvan zich eerder liet inspireren door schilders als Breughel en Brouwer, dan door minder ..volkse" zeventiende-eeuwse meesters. Wanneer hij in zijn regie duidelijk was geweest en vooral ook consequent, had er zonder meer 'n fraaie voorstelling van „De Spaanse Brabander" kunnen ontstaan. Maar de ideeën zijn onvoldoende uitgewerkt. Een macht aan realistische deta.is (de vuilnishopen; het artsenijtafereeltje; de dronkenschap van schout en notaris) is in strijd met het ontbreken van realisme in het decor. De chaos op het toneel is zo effectief en metterdaad aanwezig, dat de „povere intrigue" van het stuk er achter verborgen gaat. Merkwaardig genoeg zijn het de monologen, die sterk zijn in de voorstelling en juist daarvan is in het verleden bij herhaling geconstateerd, dat zij de zwakke plekken vormen in Bredero's jtuk. .Verder son de vollen DE NEDERLANDSE met DE SPAANSE BRABANDER Auteur G. A. Bredero Tekstbewerking Guus Rekers Decor/belichting Wam Vesseur Kostuums Ellen de Zwart Regie Erik Vos Jerolimo Bob de Lange Robbeknol Henk van Ulsen de hondslager Wim v. d. Brink de snollen Marja Habranken en Elsje Scherjon Beatrij6 Neü Koppen Gierige Oeraard Will van Seist en verder: Wim Kouwenhoven, Jan Bundling, Wim de Haas, Hetty Berger, Anlta Menist, Joekie Broedelet, Lisette Mertens, Gerard Schild, Wim Poncla, Plen-e Myin, Hldde Maas, Paul Bran- zo duidelijk opgezet en is de verwording en oneerlijkheid van de figuren vanaf het begin reeds zo apert constateerbaar, dat de stelling van Bredero krachteloos is, omdat men de lui direct al kent. wanneer men ze ziet. Het is prachtig, dat een regisseur nieuwe, progressieve ideeën ontwikkelt. Maar wannee. zowel auteur als acteurs daar kennelijk hevig onder te lijden hebben, moet men vaststellen, dat hij te kort geschoten is. Erik Vos laat zijn voorstelling bovendien volledig uit de hand lopen in het laatste gedeelte, wanneer de Amsterdammers erachter komen, dat Jerolimo een oplichter Ook benadert Vos de verschillende personen merkwaardig, zoals blijkt uit de uiteenlopende stijl mannenrollen gezel zijn ten opzichte van de vrouwenrollen. Ondertussen komen enkele acteurs en actrices met formidabele prestaties voor de dag, steeds solo's, die het publiek terecht tot groot enthousiasme konden brengen. Niet Henk van Ulsen, die allerminst op zijn plaats en gemak leek als Robbeknol, wel Bob de Lange als Jerolimo, met een schitterende openingsmonoloog en een zeer genuanceerde en tragikomische dronkemanssevne. In de voornaamste bijrollen waron Nell Koppen, Wim van den Brink en Will van Seist met enkele prachtige monologen uitstekend: maar zij deden dat op eigen initiatief, waarbij zij zich in zekere zin buiten het kader van de voorstelling plaatsten. Het is waar, dat deze „Spaanse Brabander" meer het bezien waard ia dan de afgesleten „Gijsbrecht", maar men moet toch spreken van gemiste kansen. Gisteravond was de voorstelling te zien in een zeer goed bezette Koninklijke Schouwburg, waar het publiek zeer enthousiast was over de acteurspreatatles. De VPRO-rubriek „Maandelijks" was gewijd aan knelpunten van de span ning in het Midden-Oosten. Dick Ver kijk was naar Israël geweest en Roe lof Kiers bezocht Jordanië en Libanon. Wat beiden meebrachten was een re delijke kwaliteit, maar er werden geen nieuwe gezichtspunten getoond. In ve le vorige reportages konden we al ken nis nemen van wat hier nogmaals te berde werd gebracht. Bovendien was het die vorige malen in actueler ver band dan thans. Het nieuws van gis teren uit het Midden-Oosten leverde de excecuties in Irak en de reacties daar op in de gehele wereld. Dat een kleine omroep als de VPRO niet onmiddellijk kan reageren op echt-actueel nieuws ligt voor de hand. Maar dan moet zij zich in haar portage-onderwerpen niet gaan bepalen tot zaken die al lang en breed op het scherm zijn geweest. En als zij dat toch doet, dan moet zij de zaak ook goed afronden. Voorbeeld: de huidige leider van het Palestijnse Bevrijdings front zei tegen Kiers dat zijn voorgan ger Shukari nimmer had beweerd dat alle Israëli's in de zee moesten den gedreven. Wat de heer Shukari wél gezegd heeft is kort voor de ju- ni-oorlog op t.v. geweest. Het zou betrekkelijk eenvoudig geweest zijn de ze ontkenning op waarheid te toetsen. Zoals dc zaken nu op het scherm kwa men gaven ze de indruk of de VPRO iets goed te maken had na een 1 gere uitzending waar men achteraf niet gelukkig mee geweest is. In dit geval zouden we zeggen: ga heen en zondig niet meer, want de boete moeten de kijkers mee dragen! „Vrijdag de dertiende" is een i we serie van de VPRO over bijgeloof en vooroordelen. De eerste aflevering leek een beetje op een cursus ove onderwerp, waarbij nederig gestart werd op kleuterschoolniveau: lieve beer tjes en stoute wolfjes is helemaal fout, we mogen niet dis-cri-mi-ne-ren. Op II zagen we in NTS'vcrbinding met „Einer wird gewinnen", de Duit se quiz onder leiding van Hans Joa chim Kuhlenkampf. „Der Kuhli" de favoriet van onze vroegste t.v.-jaren. Het merkwaardige is dat hij het nog 'asc precies zo doet als toen, met moderne t.v.-begrippen ongelooflijke brtedsprakcrigheid. Ook echter steeds met een uitgesproken charme hij en hoffelijke gevatheid. We hebben advi met veel genoegen gekeken. Een beetje van „jeugdsentiment" wellicht, en bepaald scèr, ook met bewondering voor de wijze toch waarop de show werd opgebouwd en an h voor het feit dat het „bijwerk" uit lou- ter topnuramers bestond. Maar, eerlijkjkrax is eerlijk, „Per seconde wijzer" Is Vg. is blie dan

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2