Explosie kwam een dag te laat „NIEUWE KEESSIE" NA ENORME HUILBUI IMPOSANTE RACE NAAR WERELDRECORD DE BESTEN VAN INZELL Druppels werden pegels op ijs van wonderhaan 500 M 1500 M 5000 M IN DEVENTER ZIEN WE ZE ALLEMAAL WEER Van onze sportredactie) INZELL Gerd Zim- mermann zat zater dagavond gehurkt in de sneeuwrand langs „zijn" ijsbaan en mom pelde: „Mijn Alma Ata, waarom ben je juist vandaag schuur papier?". De vraag echode omhoog langs de bergen en keerde terug in de straten van Inzeil waar iedere schaatssupporter zich afvroeg hoe dit drama kon geschieden, hoe de „wonderhaan" ineens zo slecht kon worden dat elke rijder, die na de 8e rit van de 5000 m moest rijden, volko men kapot kwam te zitten. Kees Verkerk was de eerste die dit zou ervaren. Tegen Or jan Sandler had hij een snelle openings ronde, maar hij finish te in 7.47.0. Sandler, de sterke Zweed, bleef maar juist beneden de 8 minuten. Schenk, die eerder mei 7-35.2 zijn persoon lijk récord had geëve naard op een toen al slechter wordende baan, zei: „In de kleedkamer hoorde ik de tussentijden van Kees. Ik snapte er niets van, ging naar bui ten en voelde het met een. Het was geen nor male regen meer die viel. zoals bij mijn rit. er zat Leen Pfrommer: ..Dooi de temperatuurdaling werd het onderkoelde regen en de druppels zetten zich als pegels vast op het ijs Alleen schaven Over de wijze waarop dit allemaal anders en beter had gekund, be stond weinig verschil van opvatting. Ard Schenk opperde: ..Ze hadden de baan niet moeten dweilen, alleen maar schaven Boven dien hadden ze beter niet meer kunnen vrie- laagje water op het ijs gekomen zijn, waarop je veel gemakkelijker glijdt'. Maar dat werd voor komen door een andere Nederlander, Henny Roos, in zijn kwaliteit als scheidsrechter. ,.Na de rit van Kees wilde men opeens het vriezen staken. Daar heb ik bezwaar tegen gemaakt want dan zouden de an deren in het voordeel zijn geweest". Zo kon het gebeuren dat de ijs- maker verontschuldi gend bij zijn machine opmerkte. ,,Ik zou wel willen stoppen maar ik mag niet. Daarom draai ik nu op minimale eapa- Hoogtepunt En het scorebord liep steeds hoger op. Het zou nog slechts bij de aller beste stayers en Jan Bols hoorde daar op dat moment zeer duidelijk bij onder de 8 minu ten blijven. Bij de min dere goden stegen de tijden tot soms boven de 9 minuten, met de 10.37.8 van de pure sprinter Er hard Keiler als triest hoogtepunt- Eddv Verheven profiteer de als enige nog van de opgehouden regen door meteen te starten de baandweiler na' lijks was vertrokken. Hij kwam tot een persoon lijk record van 7.46.7 Maar op dat moment had Kees Verkerk zijn kansen op de titel al verloren aan het dra ma van de baan in Inzeil. Het eindklassement van de beste 16 rijders is (tussen haakjes de plaatsingen op de verschillen^ i afstanden): FORNAESS (Noorwegen) VERKERK CLAESSON (Zweden) SCHENK ZIMMERMANN (West-Duitsland) THOMASSEN (Noorwegen) MAIER (Noorwegen) NOTTET STIANSEN (Noorwegen) TSJEKOELJ A J EV (Rusland) KOSKINEN (Finland) VERHEIJEN LAVROESJKIN (Rusland) BOLS TRAUB (West-Duitsland) KRIENBUEHL (Zwitserland) Fornaess tipt voor wereldstrijd Verkerk INZELL Na zijn prachtige rit op de tienduizend meter verklaarde Kees Verkerk dat hij niet had verwacht het wereldrecord te zullen breken. ..Ik mikte op een tijd van rond 15.30.0", zei hij. „maar ik bleef gemakkelijker hard gaan dan ik had gedacht en ik werd niet moe". Hij weigerde ronduit te zeggen of hij Europees kampioen zou zijn geworden als hij op de 5000 meter eerder zou zijn gestart. Hij gaf wel toe, dat hij op de 5000 meter ongeveer dertien seconden sneller had kunnen gaan. „Ik had zaterdag gewoon geen geluk", zei Verkerk, die geloofde dat de tienduizend meter onder de vijftien minuten kan worden gereden. „Maar dat zal niet gemakkelijk zijn", voegde hij m toe. De nieuwe Europese kampioen Dag Fornaess meende dat Verkerk kampioen had kunnen worden als hij op de vijfduizend meter gunstiger omstandigheden had ontmoet. „Onder normale voorwaarden wordt Kees wereldkampioen in Deventer op 15 en 16 februari", voorspelde Fornaess. „Ik verwacht een fysieke terugslag na deze overwinning en acht mijn kansen op het wereldkampioenschap daarom gering", aldus Fornaess. Dc minister ran Cultuur, Recreatie en Maatschappe lijk Werk, mejuffrouw dr. M. A. M. Klómpé, heeft Kees Verkerk naar aan leiding van zijn wereld recordverbetering een feli citatietelegram gestuurd. De tekst van het telegram was: „U toonde zich 'n for midabele vechtjas - stop - mijn complimenten - mi nister Klompi". tl 19( (Van onze sportredactie INZELL De nieuwe schaatsgeneratie heeft in Inzeil gezegevierd, maar het publiek kwam voor een staande ovatie overeind voor de oude garde, vertegenwoordigd door Kees Verkerk. Het grote Nederlandse legioen had toch zijn zin gekregen, hoe kansloos de vaderlandse schaats- elite na de eerste dag ook leek. Kees Verkerk had de teleurstelling over zijn 5000 meter al lang verwerkt met een enorme huilbui toen hij gistermiddag aan zijn 1500 meter begon. Hij was weer helemaal de oude en bewees dat met zijn zege op de anderhalve kilometer. Met zijn bekende danspasjes dankte hij het publiek voor de toejuichingen. Kees Verkerk had getoond weer de „onverslaanbare oude" te zijn. Dat betekent dan ook dat hij de 10.000 meter begint met rondjes van 34 seconden, als geldt het een 1500 meter, en een wereldrecord verpulvert op een imposante manier. Imposant en hartverove- rend, zo indrukwekkend zelfs dat recordhouder Per Willy Guttormsen met zijn vuisten op de tribunebanken beukte en van sportieve blijd schap een Noorse vriend om de hals vloog na de formidabele race van Kees Verkerk, de morele winnaar van deze titelstrijd. Met alle respect overigens voor het nieuwe talent dat Dag Fornaess heet en zijn eerste internationale titelstrijd op twintigjarige leeftijd afsloot met een Europees kampioenschap. VUOO inetei: I CUesson 7.31.2; 2. Maler 7.31.-1: 3. Fornaess 7.32.1; 4. Schenk 7.35.2; 5. Zlmmerniaiui 7.37.2: 6. Nottet 7.38.8; 7. Tsjekoel- lajev 7.40.0; 8. Koskmen 7.41.8; 9. Vrrheyen 7.48.7; 10. Verkerk -.47.0: 11 Bols 7.48.2; 12. La- roesjkin 7.49.6; 13. Stlansen 7.52.4: 14. Thomassen 7.55.5; 15. Traub 7.57.0: 16. KrlenbUhl 7.37J: 17. Sandler 7.50.7; 16. GUarduzzi 8.11.4 19. Kaplan 8.14.9; 20. Ivankai 8.18.0 21. Gloder 8.22.0; 22. Marto# 1.22.3; 33. Per ren oud 8.24.6; 24. Luosta- rinen 8.32.9; 25. Szandala 8.33.4; 28. Frankl 8.34.9; 27. Bastlan 8.42.1; 28. Hellmann 8.58.3; 29. Stensen 8.57.8. 30. Klottovski 9.04.8; 31. Braunecker 9.05.7; 32. MaljisJLn 9.10.0; 33. Smetana 0.24.9; 54. Kei- 10.000 M 10.000 meier: 1. Verkerk 15.03.6 (wereldrecord)2. Formats* 15.27.5; 3. Maier 15.28.4; 4. Claes- son 15.31.6: 5. Thomassen 18.34.6: 5. Zimmenmann 15.34.6; 7. Nottet li.35.»: B. Verheyen 13.37.4; en Lavroesjkln 16.43.7; II. Kos- kinen 15.48.2; 13. Schenk 15.48 8. 14. Tsjekoeljajev 15.34.6; 15 Kj-lenfcUhJ 16.07.6; 16. Traub 10.17..7 Na 2ijn formidabele race op de tien kilometer, was Kees Verkerk leeg. Hij werd opgevangen door coach Leen PfrommerNa. zijn eveneens grootse prestatie op de vijftienhonderd meter lag er toch nog 'zilver op „Keessie" te wachten. Na een minder goede eerste dag. helaas, was hij ónweerstaanbaar teruggekomen. De explosie van een dag woog echter niet geheel op tegen de mindere omstandigheden waaronder hij zaterdag moest jijden. Daarom het (fraaie) zilver in plaats van het (nog fraaieregoud. Op zulke grandioze dagen lykt h^t of Kees Vëfkerk zijn eigen mogelijkheden nog onderschat. Hij had een schema van IömO.O gekozen in de verwachting zijn persoonlijk record (15.28-7) te kunnen verbeteren. Coach Leen Pfrommer moest spoedig overgaan op 16.16.0 (het oude wereldrecord) en mikte tenslotte op 15 minuten. Het mocht niet zo zijn. ook al niet omdat tegenstander Tsjekoeljajev weigerde ruimte te maken voor dc „kleine vlo" die toen maar buitenom wipte. Maar met 15-03.6 haalde Kees Verkerk het wereldrecord met 12.5 se conden omlaag. Het was niet genoeg voor de Europese titel, want Kees Ver kerk had op de 5000 m in tegenstel ling met alle andere favorieten ge kozen voor de tweede startgroep. Daar keerden de omstandigheden zich tegen hem en verloor hij de strijd. Daar viel voor hem het risico uit naar de verkeer de kant- Zijn explosie was een dag te laat gekomen- Hij kon trouwens op de eerste dag niet losbarsten, zo waren de omstandigheden tegen hem Maar met 15.03,6 haalde Kees Verkerk het wereldrecord 12,5 seconden omlaag. Het was niet genoeg voor de Europese titel, want Kees Verkerk had op de 5000 meter in tegenstelling met alle andere favorieten gekozen voor de tweede startgroep. Daar keerden de om standigheden zich tegen hem en verloor hij de strijd. Daar viel voor hem het risico uit naar de verkeerde kant. Zijn explosie was een dag te laat gekomen. Hij kon trouwens op de eerste dag niet losbranden, zo waren de omstandigheden tegen hem. Sterk moreel Dat deerde hem allemaal gisteravond niet meer. Hij betrok Leen Pfrommer in de huldiging zoals hij dat eerder met Anton Huiskes deed. Hij noemde deze twee dan ook de beste schaatscoaches die Nederland kent. Zonder woorden bleek dat overigens ook al op de 1500 m. Ard Schenk, Peter Nottet en Eddy Ver heyen brachten in de laatste meters van deze afstand zoveel energie op, dat zij voorbij of naast hun tegenstanders kwamen. Dat was tekenend voor het sterke moreel, voor de goede sfeer en uitstekende voorbereiding op dit seizoen. Nederland heeft met alle vijf rijders bij de laatste zestien en met vier man bij de eerste twaalf een ongeëvenaarde prestatie geleverd. Onbegrijpelijk Kees Verkerk was de grote man, maai achter hem kwam toch weer Ard Schenk die als vierde eindigde. En Ard Schenk lijkt in elk kampioenschap op één be paalde afstand te moeten teleurstellen. Het was deze keer de 10.000 meter, waarover hij niet tevreden was. „Vóór de rit vroeg Dag Fornaess mij of ik hem in het begin wat wilde helpen met eer snelle start. Dat was natuurlijk dwaas maar toch probeerde ik hem bij te houden Soms lag ik zelfs voor. Maar toen liep hij weg en wat moet je dan. Ik wachtte even af en toen was het te laat. Bovendien kwam ik helemaal vast te zitten. Het tempo in de bochten bijvoorbeeld was helemaal verdwenen. Het ging gewoon niet meer. Ik was niet eens moe. En dat, terwijl mijn 1500 m juist zo lekker ging. Onbegrijpelijk". T-I'"urqesteld Ard Schenk licht teleurgesteld. Peter Nottet ook. Hoe goed zijn 10 kilometer ook was, toch had de Loosduiner ge rekend op een hogere eindklassering. Het verbeteren van enige persoonlijke records viel bij hem weg tegenover de teleurstelling. Niet echter bij Eddy Ver heyen, die bewees ook op goed glijdend ijs tot goede verrichtingen in staat te zijn. De Deventenaar zat in de kleed kamer verheugd naast Jan Bols. die de gevolgen van de griep nog voelde in al zijn botten en. in de eindklassering. 'Vr tweede groep En Keessie? „We krijgen allemaal wel eens een pak slaag. Nu is het mijn beurt geweest". Hij draaide de zilveren me daille tussen zijn vingers en mompelde: „In Deventer kies ik toch weer de tweede startgroep op de 5000 meter". Leen Pfrommer lachte en voegde eraan toe: „Ja, in Deventer. Daar zien we ze allemaal weer. Ook Dag Fornaess".

Leidse Courant | 1969 | | pagina 9