door NTS-bestuur weer uitgesteld „Scalavoor omroepen steen des aanstoots Beslissing over vaste t.v.-avonden Contract met Bioscoopbond is „uniek „Gamma toont opzienbarend experiment Professor Petrucci kweekte leven in een reageerbuisje NATUURKUNDEPRIJS VIEL IN TILBURG Prijzen 6 en 7 in Delft en Den Haag Danstheater had pech Zl r Vc DE LEID SE COURANT DONDERDAG 23 JANUARI 1969 Het naderen van een onheilsdag WANNEER een hoogleraar, deskun dige van naam op het gebied van de pedagogische psychologie, de invoe ring van een nieuwe maatregel op het terrein van het onderwijs beschrijft als „de naderende onheilsdag", is men eerst geneigd te veronderstellen dat de man, om gehoord te worden, zijn toevlucht heeft genomen tot kreten zoals die in onze sterk door de reclame beïnvloede maatschappij schering en inslag zijn. Maar leest men dan wat de hoogle raar in kwestie, prof. dr. N. Perquin, onder genoemde slagzin betoogt tegen het verder uitbreiden van de leerplicht wet, dan zullen de meeste lezers wel tot de bevinding komen, dat deze slag zin meer is als een loze facade. Er wordt immers een bekend probleem aan de orde gesteld, maar dan aan een kant, die bij een meerderheid van onderwijs deskundigen en publieke opinie te wei nig belicht is geworden. Prof. dr. Perquin spuit zijn geladen kritiek in „Impuls", een maandblad voor begeleiding en vorming van de werken de jeugd. Zijn standpunt is, dat bij ver lenging van de leerplichtwet te weinig gelet is op de vraag of voor degenen in wier belang men de leerplichtige leef tijd uitbreiden gaat, een gewone leer plichtverlenging wel zinvol en toelaat baar is. Leerplichtverlenging is voor de meeste Nederlandse jongeren overbodig, omdat ze of uit eigen verkiezing of on der drang van hun ouders na hun veer tiende jaar op school blijven. Voor de minderheid die dit niet doet, kan een leerplichtverlenging, aldus prof. Perquin. gemakkelijk averechts werken. En daarom schrijft hij: „Met schrik zie ik de datum van invoering der ne genjarige leerplicht steeds naderbij ko men, die dan nog door andere verlen gingen gevolgd zal worden jTVT is nu eens een geluid dat radicaal afwijkt van andere. Verlenging van leerplicht is immers door velen bepleit; om de jeugd pas na een zo goed moge lijke vorming in de maatschappij binnen te laten stappen; om elk kind zo veel mogelijk gelegenheid te geven zich een gelijke kans te scheppen voor de toe komst; om met name een krachtige im puls te geven aan de actie om kinderen uit sociaal achtergeblevenmilieus een of meer treden op de maatschappelijke ladder te laten stijgen. Prof. Perquin heeft niets tegen deze schone bedoelingen; hij vindt alleen dat juist voor de gevallen die de wetge ver op het oog heeft, verlenging van leerplicht een ondeugdelijk middel is. En daarvoor brengt de pater-hoogleraar drie argumenten in het geding. Ten eerste is de leerplichtverlenging wellicht onrechtmatig, omdat de betrok kenen gedwongen worden tot iets waar van niemand weer of de maatregel voor de bevolkingsgroep die men hoopt te dienen wel goed is. De betrokkenen heb ben bewezen niet langer onderwijs te willen en het is een fictie te menen dat de wet begrip kan stimuleren. In de tweede plaats vindt prof. Per quin dat in haar huidige vorm leerplicht- verlenging een onheil is, omdat de over heid iets verplicht stelt, wat geen inhoud heeft. Z.i. bestaat er voor de jongeren die nu verplicht zijn langer op school te blijven, geen adequaat onderricht. Het derde bezwaar is, dat de jongeren voor wie de leerplichtverlenging nu be doeld is, vóór alles uit de „kinderwe reld" willen stappen om geld te gaan verdienen en te werken; ze hebben een heel andere mentaliteit dan hun leeftijd genoten en zelfs wanneer de docent met hen zo praktisch mogelijk over concrete zaken praat, aanvaarden ze de school niet als voorbereiding op een levens- Professor Perquin gelooft om deze re- renen niet in de leerplichtverlenging; veel meer heil ziet hij in een partiële vormingsplicht, zodat deze jonge mensen in hun nieuwe levenssituatie, die een werkkring is, door verplichte ver dere vorming begeleid gaan worden. En dan niet als een noodoplossing, maar als hèt middel voor de jongeren wier levens geluk niet door een voortgezette school opleiding ontsloten kan worden. IJOEWEL wij de datum van de invoe- ring der negenjarige leerplicht niet zoals prof. Perquin als een naderende onheilsdag beschouwen, erkennen we dat zijn opmerkingen serieuze overweging verdienen vóór men verder gaat op de ingeslagen weg; ook al zijn er nabuur landen waar men beweert dat die weg tot goede resultaten leidt. Juist de laatste jaren zijn er van be voegde zijde boeiende en belangrijke wagen opgeworpen. Of bijvoorbeeld de intellectuele achterstand van kinderen uit lagere milieus niet eerder te wijten is aan him eerste jaren op school dan aan het voortgezet onderwijs? Of men bij leerplichtverlenging niet eerder aan het begin dan aan het eind van die leer plichtige leeftijd moet denken? Ook onze mening is het, dat ons al lengs zeer uitgebreide stelsel van voort gezet onderwijs feitelijk geen bij uitstek geschikte opleiding bezit voor de jonge mensen die nu naar een baan stappen in plaats van verder onderwijs te gaan vol gen. Men zou dan een nog veel verder gaande differentiatie moeten gaan toe passen en dan wordt het een redelijke vraag of de partiële vormingsplicht hiervoor niet een beter alternatief zou kunnen bieden. TYE vorming van de werkende jeugd la u tot nog toe te veel als stiefkind door overheid en onderwijsinstanties behandeld dan dat men haar als oplos sing zou mogen afschrijven. Daarom verdient het pleidooi van prol Perquin aandacht; ook al behoeft men dan nog niet zoals hij te hopen, dat op een reeds wettelijk genomen be slissing het negende leerjaar terug gekomen wordt. De verdere plannen bieden Immers weer nieuwe mogelijkheden. Oorlogsmisdaden NA twintig Jaar zwijgen zijn de emo ties over het plegen van allerlei ongerechtigheden in het voormalige Nederlands-Indië tijdens de woelige jaren van 19451950 hoog opgelaaid. Een stroom van mededelingen en belev- nissen over wreed optreden, ontoelaat bare behandeling van gevangenen en wat oorlogvoering zoal meer pleegt op te leveren, wordt de verbaasde Nederland se burger van thans onder de aandacht gebracht. Mededelingen, die in wezen weinig verschillen van wat men te ho ren krijgt over de strijd in Vietnam en enige tijd geleden vernam over de be geleidende verschijnselen van de oorlog in Algerije. Men kan stellen dat het dwaasheid is om na zo lange tijd „oude koeien uit de sloot te halen", ware het niet dat de kadavers deze oude koeien stinken en opgeruimd moeten worden. Het is goed weer eens uit een hardnekkige en zelf genoegzame droom te worden geholpen, namelijk dat de Nederlanders het enige volk op de wereld zijn dat in staat was vriendelijk en humaan oorlog te voeren. Er was in Indonesië geen sprake van een humane oorlog, net zomin als dit in Algerije was en in Vietnam nu nog is, hoewel in alle drie de gevallen met evenveel vuur ende verve geschermd is met orde, recht en vrijheid. In alle drie de gevallen springen twee aspecten in het oog. In de eerste plaats was er sprake van een guerrilla, een „kleine oorlog". Een oorlog(je) van pa trouilles, hinderlagen, besluipingen en overvallen. In de guerrillastrijd vormen gevangenen levensgevaarlijke belemme ringen en is het snel verkrijgen van in lichtingen over posities en kracht van de tegenstander een zaak van levensbelang. De patrouilles bewegen zich door een terrein dat van de vijand is (na de tweede politiële actie beheersten de Ne derlandse troepen alleen de centra en niet het land daar om heen). Iedere stap kan de hel doen losbreken, iedere be weging kan de laatste zijn. Het primaire lijfsbehoud beheerst volkomen iedere geest en handeling. De vermoede vijand, onder normale omstandigheden in niets verschillend van ieder ander menselijk wezen, wordt een monster dat vernietigd moet worden zodra zijn aanwezigheid ook maar vermoed wordt. Een op het land werkende boer kan die vijand zijn en onder de produkten, die naar de pa sar gepikold worden, kunnen handgra naten liggen. En met nadruk moest vast gesteld worden: vriend noch vijand kon ontkomen aan de onvoorstelbare druk, die de guerrilla hem oplegde. En de hu mane guerrilla bestaat niet. Bestond niet in Indonesië, niet in Algerije en er is in Vietnam ook nog steeds geen sprake Er is nog een ander aspect, dat mee heeft gespeeld in oorlogen zoals ge schetst: het besef dat men van hogere orde zou zijn dan de Indonesië®», c.q. de Algerijnen of de Vietnamezen. Dit „van hogere orde" zijn (in de apartheids politiek tot in de uiterste consequenties doorgevoerd) was een bijzonder belang wekkend aspect in de vroegere Neder landse koloniale politiek. De uit Neder land afkomstige Nederlander (totok) vormde de top en kwam dus in een so ciale status waar hij vaak de eruditie niet voor had, de in Indonesië geboren Nederlander was iets minder, maar weer meer dan de Nederlander met enkele Indonesische voorouders (Indische Ne derlander) en deze hele Europese boven laag stond in zijn geheel weer gesteld boven de zelf weer zeer genuanceerde autochtone bevolkingsgroep. En uit deze opvatting vloeide bijna als vanzelf de gedachte voort, dat het leven van de „peloppor" (een verbasterd Ne derlands woord, namelijk „voorloper", dus „pionier") aanmerkelijk minder waard was, dan dat van de Nederlan der; men kon zich tegenover hem din gen veroorloven, waarop men, jegens eigen landgenoten, niet op de gedachte zou komen. Dit waren nooit bewuste re deneringen, maar even onrijpe als on bewuste gevoelens, die zelden overscha duwd werden door de overigens ver bluffend a*wnoudige gedachte dat dood, marteling en vernedering voor een „peloppor" even erg was als voor een Nederlander. Nogmaals gezegd: het is goed dat de oude koeien uit de sloot kunnen worden gehaald, opdat de stinkende kadavers met een hartgrondig gemeend „nostra culpa" opgeruimd kunnen worden. Playboy mag in Brussel BRUSSEL (ANP) Een Brusselse rechter heeft woensdag de directeur van een Belgische tijdschriftenonderneming vrijgesproken van de beschuldiging een Amerikaans tijdschrift (Playboy) met aanstootgevende foto's in omloop te heb ben gebracht. Het betrof een uitgave van het blad uit 1967, dat door dit von nis alsnog voor België wordt vrijgegeven. Een van de overwegingen van het von nis was, dat de gewraakte foto's afkom stig waren van een film die wekenlang zonder bezwaren in Antwerpen had ge draaid. De rechter verklaarde voorts dat het begrip „goede zeden" een evolutie doormaakt en tot een zekere versoepe ling en grotere vrijheid van expressie heeft geleid. Hij haalde ook een vroeger vonnis van een andere Brusselse rechter aan, dat verklaarde dat „een eerlijk mens niet preuts is en geenszins aan stoot neemt aan de naaktheid van het menselijk lichaam. Kunst en kunstenaars „Lc Prix des Deux Magots", groot 1000 Franse francs, die elk jaar in het be kende artiestencafé in de Parijse wijk St.-Germain des Prés wordt toegekend door een jury van dichters, prozaïsten en journalisten, is voor dit jaar ge geven aan Elvire de Brissac voor haar roman „A pleur joie". In Galerie Walenkamp, Nieuwsteeg 11 Leiden, wordt van 29 januari tot 19 februari een expositie gehouden van sieraden en draagbare objecten in alu minium, goud, zilver en roestvrij staal van Emmy van Leersum, Nicolaas van Beek en Gijs Bakker. Het Nieuw Rotterdams Toneel geeft op woensdag 29 januari en zaterdag 1 fe bruari in de Koninklijke Schouwburg nog een tweetal voorstellingen van „Caesar en Cleopatra" van Shaw in de regie van Rober'. David MacDonald en met Luc Lutz en Simone Rooskens in de titelrollen. Op vrijdag 31 januari speelt het NRT er „De onbekende sol daat en zijn vrouw" van Peter Ustinov onder regio van Julaa Royaards. (Van onze omroepcorrespondent HILVERSUM De beslissing over een nieuwe hergroepering van dc t.v.- avonden is uitgesteld tot de volgende vergadering van het NTS-bestuur op vrijdag 14 februari. Dan zullen de bestuurders zich definitief moeten uit spreken over het plan om niet alleen de NTS, maar ook de vier grote om roepen (AVRO, KRO, NCRV en VARA) wekelijks dc beschikking te geven over enige vaste uitzendavonden per week. Door de herindeling zou een nieuw „ritme" in de programmering onstaan. waardoor ten gerieve van dc kijkers meer duidelijkheid in het t.v.-schema wordt geschapen. Bovendien zouden nu ook de grote omroepen in de gelegenheid zijn om hun t.v.-series met een grotere frequentie en regelmaat op de beeldschermen te vertonen. De NTS met haar veertig procent zend tijd zou dan de beschikking krijgen over de zondagmiddag op Nederland-1 en de zondagavond op Nederland-2. Voorts over de woensdagavond op het eerste net en gedurende de werkdagen zendtijd in de vooravond o.m. ten be hoeve van „Scala" op een van de beide Als vaste tv-avonden voor de vier grote omroepen zijn de maandag en dinsdag gekozen. Met dien verstande, dat gedu rende een jaar, b.v. KRO, VARA. AVRO en NCRV resp. op een van de twee avonden via een van de zenders hun programma's kunnen verzorgen. Op de donderdagavond tot nu toe de vaste toneelavond zouden de VPRO en de TROS elke week variërend op Neder- land-1 of -2 mogen uitzenden. De vrijdag-, zaterdag- en zondagavon den (Ned.-l of -2) zullen dan worden opgedeeld tussen alle zendgemachtig- Filmavonden „vastgelegd" De langdurige voorbesprekingen zijn de laatste keer echter vastgelopen. Er is o.m. verschil van mening of de maan dagavond, waarop gewoonlijk de films kunnen worden vertoond, een jaar lang aan dezelfde groep van de twee grote omroepen dient te worden toegewezen. Deze omroepen zouden namelijk in dit schema sterk bevoordeeld worden, zo lang de Nederlandse Bioscoop Bond het contract met de t.v.-organisaties niet wenst te herzien. De bond staat het vertonen van speelfilms op het t.v.- scherm alleen maar toe op de maan dag- en de woensdagavond. Deze over eenkomst die destijds tussen bioscoop bond en NTS werd vastgelegd is „uniek" in West-Europa. In Hilversum kon men ons geen enkel land noemen, waar de t.v.-organisaties door de bioscoop exploitanten zo aan banden zijn gelegd. In West-Duitsland, België, Engeland en Frankrijk worden zelfs tijdens de weekends grote speelfilms op het scherm vertoond. Aangezien de omroepen en de NTS reeds in de komende weken hun con tracten moeten afsluiten voor de t.v.- programma's in vhet nieuwe seizoen, is het noodzakelijk, dat het NTS-bestuur uiterlijk de volgende maand de knoop doorhakt en de principiële beslissing neemt om voor het eerst na de start van de t.v. in Nederland in 1951 ook de grote omroepen dc beschikking te geven oyer vaste t.v.-avonden. „Scala" te uitgebreid Aangezien men in Hilversum nog steeds wachtende is op het uiteindelijke rap port van de „wijze mannen" uit het NTS-bestuur over de taak van de NTS en de inhoud van haar t.v.-program- ma's, heeft men in oktober al besloten om met ingang van het nieuwe seizoen de NTS-rubrieken te „bundelen" in het nieuwe t.v.-programma „Scala". Tot dat ogenblik lagen uitzendingen als in ternationaal agrarisch nieuws, open baar kunstbezit, van gewest tot gewest, Den Haag vandaag etc. verdeeld tussen allerlei andere t.v.-programma's. Men is toen begonnen met de lancering van het informatief magazine „Scala", waarin het merendeel van al deze ru brieken een plaats kreeg. Maandag j.l. hebben de vertegenwoordi gers der omroepen in het programma- beleidscollege tegenover de programma commissaris, de heer J. Castelijns, hun misnoegen uitgesproken over de inhoud van „Scala", dat steeds meer begint te lijken op een pendant van het West- duitse actualiteitenmagazine „Hier und Heule". De gedelegeerden hebben de programmacommissaris duidelijk ge maakt, dat het niet tot de taak van de NTS behoort om naast haar journaal óók nog een actualiteitenprogramma te gaan presenteren. „Scala" is destijds duidelijk gezien als een verzamelpro- gramma voor losse NTS-rubrieken en niet als een zelfstandige actualiteiten rubriek. Het was de omroepgedelegeer- den opgevallen, dat b.v. dinsdagavond 14 januari „Scala" de volle 27 minuten was gewijd aan overigens uitstekend gepresenteerde onderdelen over actuele onderwerpen. Zelfs een tweede sport- item gesprek met Jorrit Jorritsma was er in opgenomen, alhoewel „Scala" zich wat de sport betreft zou beperken tot één uitzending per week in deze ru briek op zaterdagavond. Het heeft er nu alle schijn van, dat de onstuitbare werkdrift van de „Scala"- redactie en het hoofd van de program mastaf bij de NTS, Carcl Enkelaar, de omroepen troeven genoeg in handen speelt, om zich tegen deze expansie drift van NTS-zjjde teweer te stellen. Men ziet er ccn groot stuk concurrentie in met de actualiteitenrubrieken van de omroepen, die in tegenstelling tot de NTS in de omroepwet verplicht worden een „totaalprogramma" tc maken. Concurrent in eigen huis Bovendien concurreert „Scala" oi> dit vroege avonduur met zijn eigen NTS- journaal. De kijkers zullen meermalen hebben gemerkt, dat de parlementaire redactie van het journaal we zouden zeggen uiteraard dezelfde onderwer pen voor de t.v.-camera's bespreekt als de heer Joop van Os in de „Scala"- rubriek „Den Haag vandaag". Het heeft er alle schijn van dat de „onvrede" tussen de omroepen en de NTS nog genoeg gespreksstof zal ople veren voor de diverse besturen in Hil versum. Wil men in de toekomst de kij kers een grote dienst bewijzen dan zul len deze bestuurders in gemeen over leg rivaliteiten en prestige-overwegin- gen dienen uit te bannen. Indien straks blijkt, dat het maken van een actualiteitenrubriek niet kan wor den gerekend tot de taak van de NTS wij spreken hier dus niet over het journaal dan moet men duidelijk vastleggen boe dit in de toekomst kan worden voorkomen. De radio heeft al lang bewezen dat wensen en klachten door een goed overleg meestentijds kun nen worden gehonoreerd. Het oproepen en veroorzaken van tegenstellingen is dodelijk niet alleen voor de vele pro grammamakers. doch ook voor het le gioen kijkers, dat dit jaar diep in de buidel nioet tasten om de escapades in Hilversum te betalen. „Een dagje minister" was de titel van 't NTS-programma Inburgeren van gis teravond. Een bijzonder geslaagde af levering, met name ook omdat dc menstellers geen poging deden „candil-camera-affect" te bereiken. Wat speciaal voor deze uitzending in elkaar was gezet bleef duidelijk ah] zodanig herkenbaar. Dat was winst,'1 want de geloofwaardigheid van heel werd erdoor bevorderd. De minister in kwestie was een harte lijk medewerkende prof. dr. (Onder wijs en Wetenschappen) Veringa. Aan'l de hand van diens dagindeling konden, we constateren dat een minister drukbezet leven heeft, iets wat o1 gens ook in andere beroepen voorkomt dat het werk is met prettige en minde prettige (begroting verdedigen b.v.) kat ten en ook dat zelfs een minister heel wat routine- en representatieve bezig- h'adden heeft die eigenlijk niet passer bij 't uitoefenen van 'n topfunctie. Dat minister Veringa er als een erg-aardi- ge man uitkwam leek ons niet op te- levisionaire ogendienarij te berusten. Bij de VPRO zagen we later, het jeugd programma waarin „wordt gezocht naar wat van belang is voor jonge mensen". Dat belangrijke werd dit- maal gevonden in de Londcnse „under ground", waar behalve vreemde mu ziek ook idiote meningen opgang vin den. Naar onze mening uitzonderlijk belangrijk dus voor jonge, middelbare of wat dan ook voor mensen. Ook bij de VPRO: Blikopener, de vreemde rubriek die over kunst en cul tuur heet te handelen. Begonnen werd met marihuana-aanprij zing en 'n serie blote-meidenfoto's die met kunst noch cultuur te maken hadden. Voorts was er onder meer een stuntelig optreden van Joost Nuissl en een in wezen goor liedje naar aanleiding van de Hueting- affaire. In zo'n ontext deed de eroti sche poëzie van Apollinaire. begeleid door tekeningen van Bantzinger, klef aan en was de humor de grote afw 2 Rij •agen [racht' lit Wo Vg. (ADVERTENTIE) Cadeau per post: Een platenbon is altijd raak Discussie over beëindiging van menselijk leven HLIVERSUM De televisiekijkers zullen vanavond om 22 uur in de KRO- rubriek „Gamma" (Nederland 1) niet alleen getuige kunnen zijn van een opzienbarend experiment, maar ook kunnen luisteren naar een gefilmde boeiende forum-discussie in het transistorium van de rijksuniversiteit te Utrecht. De film laat allereerst zien hoe de Italiaanse prof. Petrucci erin geslaagd Is een menselijk embryo te kweken in een glazen schaaltje en de ze vrucht gedurende 59 dagen in le ven te houden. Vervolgens geeft een aantal deskundi gen zijn visie op de vraagstukken, die met deze experimenten worden op geroepen. Het zijn mevrouw M. Brou wer, arts-psychotherapeute, prof. dr. W. Plate, vrouwenarts, prof. dr. W. van Doorenmalen, embryoloog, dr. C. Sporken, ethicus en prof. dr. C. Kuy- per, bioloog. Gespreksleider is Lam bert Tegenbosch en het auditorium be stond uit medewerkers van het katho liek nationaal bureau voor de geeste lijke gezondheidszorg, het Wit-Gele Kruis en de werkgroep 2000". Prof. Kuyper uit Nijmegen vroeg zich na het zien van de film af of er een redelijke zekerheid bestaat, dat het embryo in de „glazen wieg" 'n menselijke vrucht is en of prof. Petrucci bij een teleur stellend experiment de levenskraan mag dicht draaien. Of dit nu na een week, tien maanden of twee jaar ge beurt, blijft volgens hem hetzelfde. Pröf. Van Doorèhtrialën Wéttstè eeièt onder andere vfa microscopisch on derzoek van de weefselstructuur ze kerheid te hebben of het hier een men selijk embryo betreft, alvorens deze vraag te kunnen beantwoorden. Prof. Plate was van mening, dat indien het hier om een levensvatbare vrucht gaat, men positef kon staan tegen over dit experiment, omdat het straks een uitkomst kan betekenen voor on vruchtbare vrouwen. Het meest intri- greerde hem het gerucht, dat er al vijf kinderen zouden leven, die op de ze wijze verwekt zijn. Gespreksleider Tegenbosch deelde mee, dat deze vraag aan prof. Petrucci was voorge legd, maar die had verklaard dat een brief van hem naar Nederland onderweg is. Prof. Petrucci weigerde overigens deze vraag in Bologna tele fonisch te beantwoorden, omdat hij ze te delicaat vond. In Nijmegen? Er gaan trouwens geruchten dat der gelijke experimenten tc Nijmegen worden verricht. Prof. Kuyper van Nijmegen verklaarde echter dat het hier proeven met zoogdieren betrof. Van experimenten met dierlijke vruch ten kan men volgens spreker om we tenschappelijke redenen beëindigen, maar bij een menselijk embryo acht te hij het gelijk staan met abortus provocatus. Een der aanwezigen merkte nog op, dat indien prof. Petrucci toestaat zijn experiment met een menselijke vrucht af te breken, men ook juridisch ge dwongen zou kunnen worden de abor tus provocatus toe te staan. Nazi-idee? Dr. Lagerberg vroeg geëmotioneerd wie prof. Petrucci is. dat hij dit doen mag. Loopt men niet het risico su permensen te kweken, de gedachte waarmee destijds de nazi's speelden. De mensheid heeft het recht om te weten, wat- de hoogleraar in Bologna doet, nel zoals men op de hoogte dient te zijn van atoomproeven, biolo gisch oorlogswapens enzovoorts. De kunstschilder Van Summeren, wil de zich niet opwinden over het al of niet dicht draaien van laboratorium- kranen. Dagelijks worden immers de levenskranen van duizenden mensen op de slachtvelden afgesloten. Hij v ond het hypocritisch thans reeds stel ling te nemen tegen deze proeven. Toch vroeg het auditorium zich af of men in Bologna wel beseft dat er op deze wereld een derde moedersoort wordt gekweekt. Naast de natuurlijke en de stiefmoeder komt er nu nog een surrogaat-laboratorium-moeder. Wat heeft dat voor implicaties op het men selijke leven, verwekt in een „glazen DEN HAAG De staatssecretaris van O. en IV., mr. J. II. Grosheide, heeft op het ministerie te Den Haag de prijzen uitgereikt van de eerste Natuurkunde- Olympiade, die in 1968 werd gehouden. In een toespraak sprak mr. Grosheide de hoop uit, dat in de toekomst ook nog voor andere vakken dergelijke olympiades ge houden zuilen worden. (ADVERTENTIE) „Wat geef ik aan een tiener cadeau?" Een platenbon is altijd raak te Tilburg; (Hij behaalde de zesde prijs i in de Wiskunde-Olympiade); 2. J. van der Leer. leerling van het christelijk ly ceum te Dordrecht; 3. J. Vergeest, leer- i ling van het Canisius College te Nijme- i j gen; 4. M. de Groot, leerling van de chr. j h.b.s. Charlois te Rotterdam-zuid: 5. R. de i Jong, leerling van het prof. ter Veenly- ceum te Emmeloord; 6. H. K. Zohngen. leerling van het gymnasium Haganum te l Den Haag; 7. J. Bol. leerling van het St Stanislascollege te Delft; (hij behaalde 1 ook de derde prijs in de Wiskunde-Olym- I piade 1968); 8. W. van Dijk, leerling van I het Dévelsteincollege te Zwijndrechl; 9. j J. A. van Winsum. leerling van de scho- lengemeenschap Kampen; 10. M. A. Schrijver, leerling van het Rijnlandsly ceum te Wassenaar. De winnaar van de eerste prijs kreeg het verblijf en de reis aangeboden voor deelneming aan de elfde International Youth Science Fortnight, die van 30 juli tot 13 augustus te Londen wordt gehou den, waar 500 begaafde jongelui uit de gehele wereld samen komen. De tweede prijs bestond uit een bouw doos elektronica. Voor de prijzen drie tot en met tien waren waardebonnen ter waarde van vijftig gulden beschikbaar gesteld. Al zijn de grenzen tussen solisten en corps de ballet bij het Ned. Dans Theater hiërarchisch wat vaag, toch had 'n bles sure van Jaap Flier tot gevolg dat gis teren in de Kon. Schouwburg de pre mière van Glen Tetleys ballet Arena tot 4 februari a.s. moest worden uitgesteld. Ook Harkarvy's Nocturne verviel het geen wij zeer betreuren en in plaats daarvan gingen wij wederom in Mythical Hunters van Tetley met Freud op jacht naar de menselijke oerdriften, terwijl het programma verder alleen 'n Van Manen aangelegenheid was. Diens ballet Point of no return, dat in anderhalf jaar niet werd gedanst, was opnieuw ingestudeerd. De bevreemdende mannenmaillots, een soort verknipte bad- mode anno 1900 of een voetbalelftal, dat door zijn fans nogal gehavend is, waren helaas gebleven. Het Ned. Balletorkest onder Leo Driehuys speelde de emotioneel geladen neo-romantiek van Pijpers Zes Adagio's uitermate mooi. De ruis-, sinus- en zaagtandgeneratoren van de elektro nische muziek staken daar schril bij af, maar copgrueerden daarmede juist met de droom- en schrikbeelden van dit hal lucinatoire danswerk, waarin naar onze smaak nog te veel met de podiumdoeken wordt gemanoeuvreerd. Meer voldoending schonk v. Manens Metaforen al is dit ballet veel zwak ker dan Dessins pour les Six van John Taras dat eenzelfde nostalgie naar de jeugd wil uitbeelden ook al omdat we hier konden kennismaken met twee nieuwe aanwinsten: de zuiver en lyrisch genïspireerd dansende Vlaamse Arlette van Boven en de Engelse danser Simon Mottram, die geen hoogvlieger is, maar met zijn nobele en rustige techniek goed mee kan. Solo for Voice T werd ditmaal gedanst door Willy de la Bije en Hans Knill. Eerstgenoemde kon ons Susan Kenniff niet doen vergeten. De sopraan Anne Haenen zong haar abacadabra van John Cage wederom met de visueel hin derlijke loopmicrofoon. Overigens wel een geslaagde mélange van spitzentech niek en moderne bewegingskunst P.ede- lijke belangstelling. D-y STER (Reclameuitzendingcn om 18.55, 19.03. 19.56 en 20.16) NTS •J8.50 uur: De fabeltjeskrant 19.00 uur: Nieuws in het kort KRO 19.06 uur: Jos van der Valk, presenteert: Piste 19.46 uur: De keerzijde van de medaille 20.00 uur: Journaal (NTS) 20.20 uur: Brandpunt, actualiteitenrubriek 20.45 uur: John Gabriel, t.v,-spel 22.00 uur: Gamma, weten schappelijk progr. 22.40 uur: Tweede journaal (NTS) 22.00 uur: Kijk eens wat ik zeg (Teleac) NEDERLAND II STER (Reclameuitzendingen om 18.55, 19.56 en 20.16) NTS •18.50 uur: De fabeltjeskrant 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.03 uur: Scala, magazine VARA 19.30 uur: Coronation Street t.v.-serle 20.00 uur: Journaal (NTS) •20.20 uur: De Lucy Show 20.45 uur: HaarHem 21.20 uur: Ten lange leste de 1948 show 21.45 uur: Acht,er het nieuws, ^aiXuah^Atenrubriek 22.10 uur: Je moet er geweest zijn (als neger) 23.00 uur: Tweede journaal (NTS Televisie morgei NEDERLAND I NTS^NOT 11.00 uur: Verkennen en ontdekken 11.25 uur: Walter and Connie De met aangegeven programma's zijn kleurentelevisieprogramma's. HILVERSUM I AVRO 20.05—22.00 uur: Philharmonisch Orkest 23.30—23.55 uur: Kamerkoor La vita HILVERSUM II NCRV 20.00—20.25 uur: Sil de strandjutter, luisterspel 22.45—23.55 uur: Onvoorzien, sluitpost RADIO NIEUWSDIENST HILVERSUM I: 8.00, 11.00, 13.00, 16.00 18.00, 19.30, 22.30, 23.55 HILVERSUM II: 7.30, 8.00, 8.30. 11.00 12.30. 16.00. 18.30. 22.30 23.55 HILVERSUM III: heel uur vanaf 9.00 RADIO PROGRAMMA HILVERSUM I (402 m) - AVRO 18.00 Nieuws. 18.16 Radiojournaal. 18.20 Uitzending van de Anti Revolutionaire Partij. Spreker: Mr. Dr. W. de Kwaadstenlet. secretaris van de A.R.P. 18.30 Stereo: Licht combo met zangsoliste. 18.S0 Gesproken brief. 18.55 Voor inisch orkest irlsch prograi 19.35 Stereo^ Licht orke Stereo: Lichte grammo: i Spektrum: (opn). Dr sticbitng Vrienden van het Nationale Ballet belegt op donderdag 20 februari een avond in het Paviljoentheater te Schevenlngen, waar zal worden ge toond wat de jongerengroep van het gezelschap presteert ht en actualiteiten. 19.40 Lichte mu- ^Belglsche muziek. 20.30 Hoorspel. ik. VPRO: 7.54 Deze dag. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.11 Radiojournaal. -8.33 De Groenteman). 8.50 Morgenwijding. eert: klassieke Een platenbon is altijd raak! (ADVERTENTIE) „Ze houdt van muziek. Dus?" Een platenbon is altijd raak 9.40 Voor kleine bezetting: Pianorecital: Kla sieke muziek. AVRO: 10.00 Voor de kleutei 10.10 Arbeidsvitaminen (gram.). (11.00-11 Nieuws). 11.30 Stereo: Alt-mezzo en plan moderne liederen. 11.55 Beursberichten. NRU 12.00 Blik op de wereld: Vakonderwijs kernprobleem, informatief programma. Actualiteiten. 1 Stereo: Seml-klassieke kamermuziek 14.00 Wikken en wegen: consumentei vorming, lezing. 15.00 Klein chanson. VPRO 1.600 Nieuws. 16.02 Thuis, programma thuiszittenden. 16.45 Concert: A. Nederlant Studentenorkest met solist: moderne en kli sieke muziek: B. Pianorecital: klassieke m ziek: gr.) 17.40 informatie: achtergronden HILVERSUM II: 298 m) KRO: 7 Nieuws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Badin rie: klassieke en moderne muziek (gr). (7 Nieuws; 7.32 Actualiteiten; 7.50 Overwegin 8.00 Nieuws). 8.30 Nieuws. 8.32 Voor de hu vrouw. (9.00-9.10 Gymnastiek voor de hu Spotlight op Nana T HILVERSUM III (240 m en FM-kanalei VARA: 9.00 Nieuws. 9.02 Klink-klaar, zont nonsens. (10.00 Nieuws). NRU: 11.00 Nieu 11.03 Micro-notities. VPRO: 12.00 Nieuws. 12.1 Agent 000 13.00 Nieuws. 13.03 Hans Kem> 13.30 Help. TROS: 14.00 Nieuws. 14.03 Lvi Kamermuziek. 16.00 Nieu richten. 16.09 Amusements muziek. 17.00 Nieuws, weerbericht en medi delingen 17.15 Lichte gram De Bcursb l'i 1967

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2