toneel Botwinnik regeert schaak- gebeuren in Wijk aan Zee ER VIELEN WEER VELE VLAGGEN Nederlanders stonden met lege handen De jeugdconcerten in het rapport-Lüske Traditie die sleur werd Rallyerijders hadden tijd om te zwemmen Rosenblatt bij uitvallers Toet al zeker van finaleplaats dammen Onverwachte nederlaag van De Koning JU 19 (INSDAG 21 JANUARI 1969 DE LEIDSE COURANT/ ACTUEEL (Door Jan Verstappen) heater Terzijde heeft deze week een uw programma gebracht. „Leonce Lena", een tamelijk kort stuk van Duitse auteur Georg Biichner, die jornamelijk bekend is om zijn twee tdere toneelstukken: „Woyzeck" en lantons Dood". Het is voor het eerst it Theater Terzijde werkelijk een neelstuk brengt, al moet gezegd orden, dat de wijze waarop dit hijnt te gebeuren zeker geen terug- naar conventionele theater- en- tradities. ïeater Terzijde, onder leiding van memarie Prins, is een groep van nge mensen, die hevig in theater geïnteresseerd. Uit idealisme (en betekent met een chronisch t aan financiële middelen) be- eden zij het merendeel van hun tijd werk voor hun groep. Theater irzijde bracht in het verleden o.a. programma ovér Vietnam en een ogramma gewijd aan het werk van Spaanse schrijver Lorca, die een ichtoffer werd van de burgeroorlog. Sen zaak Lorca is ons niet be- atd"). Theater Terzijde wil dus dui- lijk geëngageerd zijn, hetgeen zich n politiek gericht repertoire. .eonce en Lena" van de revolu- Büchner is een eenvoudig ver der twee jongelieden van adel, allebei vandoor gaan omdat willen trouwen met de hen bekende persoon, die hun vaders hen hebben uitgezocht. Op hun ucht ontmoeten de jongen en het eisje elkaar, worden op elkaar ver- fd en alles draait uit op een happy i. !gisseuse Annemarie Prins, vroeger werkzaam bij Studio, wil niet dat simpele verhaaltje blijven in. Zij ziet in het stuk veel meer, aanval namelijk van Büchner op sociale onrechtvaardigheid in zijn igen. Hoewel de omstandigheden in maatschappij wel wat gewijzigd er volgens Annemarie Prins de wezenlijke structuur te weinig rbeterd. Zij vond de sleutel tot interpretatie in „De Hessische ndbode", een pamflet dat Büchner Jireef met het doel de boeren in te al zeer prijzen gebo ondigingÉ^ns. a? 58, tele lime par) it eind jai aPJ. Di singel 23, envegen Sc len, tel. en herer nj gevestif laken] 95. Fa. ;terwoud£ ei npa Wasautoi icht", Z 14B. i Leesbibl: o^heker: ld-west es 30 ct ;boeken i 20 ct. p. Geen ins if 15 (inrichting Haarlen Isch Uw sM.1 Gratis ;ic hoes, zorgen. Sf 14, tel. taal is in Büchners stuk dan ook communicatie- maar een ihtsmiddel, vindt Annemarie De vertegenwoordigers van de sociale klassen bezigen ver lende soorten taal, en hoe hoger staan, hoe onbegrijpelijker zij eerste voorstellingen van deze nee en Lena" zijn gegeven in theaterzaal van het Instituut voor itische Kunst (het theater aan Amstel) in Amsterdam; de critici -aren hadden nogal wat voor- Theater Terzijde zoekt naar extreme toneelmiddelen en eertechnieken, die voor een be- grijk deel ontleend zijn aan het de Poolse theaterleider Gro- rski. Deze heftige' vorm ontmoette erstand. ander toneelexperiment: de ihting Dokumentair en Aktuecl sater (DAT), gaat een programma over rassendiscriminatie: Out". Het gaat in de Amstcr- ise Parkkerk, waar rond de preek- speelvloer is aangebracht, waar men films en dia's kan pro- xen. Evenals bij Theater Terzijde den bij DAT geen volwaardige ipsacteurs op: studenten, leerlin- van de toneelschool en der- ijke werken mee. De leider van T is Fons Eickholt. die in de tijdens de Brederotentoonstel- Amsterdam teksten van de intiende-eeuwer door zijn gezel- ap liet brengen (liederen en „De ht van dc Molenaar"). Ditmaal zij veel aan de inbreng van het iek over, dat zich vrij door de kruimte zal kunnen bewegen tij de voorstelling. Ruud Schuite- x stelde deze theaterdocumen- Nieuwe Komedie gaat gelijk experiment aan. De daar van afkomst Vlaamse ac- Cor Stedelinck, zal er een pro- mma regisseren dat geheel gewijd expressionistische Vlaam- auteur Paul van Ostayen. Inge- den was het bekend, dat Stedelinck i'ele jaren bezig is met een der programma. waarin hij Van 'yen op een heel eigen wijze be- Hij heeft voor dit program- de medewerking gekregen van Bensangon, die aan de radio i. Ook hier wordt denkelijk uia s en film gewerkt, men za veel geluidseffecten, beelden er >rmatie Van Ostayens werk betrek- op de actualiteit van van- De teksten worden op het to- gebracht door Anja Jansen-Schui- Tatiana Radder, Ineke Rosen, Reynink, Willem Wagter, Henk '1. Niek Pancras. De première zal B maant plaatshebben. 'bt :kzam ik 1 3° rei tg. (Van onze schaakmedewerker) WIJK AAN ZEE —Het 31ste Hoog ovenschaaktoernooi krijgt steeds meeer het karakter van een onderlinge kracht meting tussen de drie Russische deel nemers. Botwinnik regeert het gebeu ren in Wijk aan Zee, alsof hij inmiddels aan zijn tweede jeugd is begonnen. In zes ronden heeft hij slechts een half punt prijsgegeven (tegen Donner) en er zijn al enkelen, die vrezen, dat de oud wereldkampioen net zo gemakkelijk zal uitlopen als Kortsnoj. de winnaar van het vorig jaar. Dank zij de inspanningen van Keres en Geiler bleef gisteren de marge, waar mee Botwinnik leidt, tot één punt be perkt. Maar van de niet-Russen kon al leen de Joego-Slaaf Ciric, die sinds zijn echtscheiding wordt vergezeld door zijn moeder, de aansluiting behouden en zij het vermeld, dat Olafson zich enigszins herstelde door een winst van goede kwaliteit op Ostojic. Tegen de Russische score van honderd procent stonden de Nederlandse deelne mers met vrijwel lege handen. Lange- weg verloor van Ciric, Ree kon geen stand houden tegen Geiler, terwijl Don ner nadat hij in de ochtenduren in derde zitting alsnog van Portisch had De jeugdconcerten, zowat een halve eeuw bestaande, vormen een apart hoofdstuk in de historie van de muziekpraktijk, een hoofd stuk echter, waarin elk spoor van ontwikkeling lijkt te ontbreken. Want wat is er in feite gebeurd sinds de jaren twintig, de tijd, waarin, om ons even tot 's-Gravenhage te beperken, dr. Peter van Anrooy zich met groot enthousiasme en noeste vlijt op de leerlingen van de middelbare scholen wierp, ze dwingend om in te gaan? Alles is nog zo wat hetzelfde gebleven: we kunnen en moeten slechts constateren, dat ze onorganisch aan ons muziekleven zijn en blijven gekoppeld. Er is een traditie ontstaan, tot 'n sleur verworden: zulks wat betref', de concerten door de Nederlandse orkesten min of meer plichtmatig voor de Nederlandse jeugd gegeven. Om enkele problemen te stellen: heeft men wel eens de kwestie van de leeftijdsgrenzen aan de orde gesteld? Heeft men wel eens bewust een scheiding trachten te maken tussen de bezoekers, die volslagen-. Jtfelj 'zijn en. hen, die. enigermate op de hoogte zijn? Om te vervolgen: welke mensen, hetzij muziekpedagogen, hetzij uitvoerende toonkunstenaars, hebben zich ooit afgevraagd welke muziek nu eigenlijk voor het beoogde doel in aanmerking komt? En dan het grootste probleem in een complex van problemen: moeten er inleidende toelichtingen gegeven worden, en zo ja, op welke wijze? Merkwaardig bij dit alles is, dat men tot op de dag van heden nog steeds heeft nagelaten te onderzoeken, wat de jeugd over de zaak denkt en hoe deze op het haar gebodene reageert. Om één van de problemen weer op te nemen: wat denkt men over toelichting, wat denkt men over de aard ervan? Muziek geen geklets over muziek We missen het geld en de bevoegdheid hieromtrent een enquête te houden. Wat niet wegneemt, dat we, uit ervaring sprekend, weten, dat een groot quantum het land heeft aan „geklets over muziek", men wenst „muziek": niet meer of minder. op jeugdconcerten is ons meermalen opgevallen, hoezeer een inleiding, van welke kwaliteit ook, een auditorium verveelt en daardoor in hoge mate kan demoraliseren; hoe de man, die als explicateur optreedt in een zaal, die laten we zeggen, vijftienhonderd discipelen bevat, niet verder komt dan de eerste vier, vijf rijenvan medeleven van het auditorium is nooit enigerlei sprake: dat wordt absoluut niet in de gang van zaken betrokken. Moet de jonge consument dan maar „onvoorbereid" de concertzaal binnenstappen? Neen, het gaat er slechts om op welke wijze men hem prepareert. In Amsterdam bestaat op dit gebied sinds jaar en dag de volgende praktijk: de leiders van de scholen krijgen ruime tijd te voren het programmaschema, dat zij aan de muziekdocenten „ter behandeling" doorgeven: van een praatje door de dirigent behoeft dan geen sprake te zijn; de concerten zelf volgen dan op uren binnen het lesrooster: 13.30 en 15.15 uur. Jeugdconcert: uitvoerende repetitie? Wat moet het programma bevatten? Ook hier spreken we uit ondervinding, als we mededelen, dat de leerlingen, de geïnteresseerden althans, in dit opzicht zéér wantrouwend kunnen zijn; velen hunner beschouwen, wat hun geboden wordt, als 'n soort „uitvoerende repetitie" ten behoeve var de gewone concerten, die nog komen moeten Als ze gelijk hebben en we kunnen ons niet aan de indruk onttrekken, dat ze wel eens gelijk hebben! dan maken de organisatoren hier enkele ernstige fouten: ze depreciëren zelf, wat ze brengen en dat ten opzichte van jonge mensen, die instinctief altijd volmaaktheid wensen en ze nemen hun hoorders niet au sérieux, waar ze nalaten iets aparts te doen. Hoe dan ook: planmatigheid ontbreekt aan hun beleid. Planmatigheid, waarnaar men dan ook in 'n reeks jeugdconcerten, waar dan ook gegeven, steeds vergeefs zoekt. Om het repertoire aan de orde te stellen: hoe doseert men de preklassieke, de klassieke, de romantische muziek? En wat denkt men van de kunst van eigen tijd? Speciaal op het laatste zouden we de aandacht willen vestigen: de jonge mens, dus als hoorder onbevooroordeeld, is ontvankelijker voor nieuwe muziek dan de eenzijdig ontwikkelde concerthabitué. En waar die concerthabitué vergrijst en de jeugd 't toekemstige concertpotentieel uitmaakt, weten de organisatoren wat him te doen staat. We komen aan het einde van onze beschouwing nog even terug op het onlangs verschenen en door ons reeds besproken rapport Lüske en wel omdat ook hierin vragen en antwoorden op het gebied van jeugdconcerten voorkomen. De geënquêteerden vinden het in zéér grote aantallen van belang (vrijwel allemaal), dat er jeugdconcerten worden gegeven. Over de manier, waarop dat gebeurt, zijn de musici kennelijk niet allen enthousiast. a) Op de vraag: „Acht u de program ma's van de jeugdconcerten over het al gemeen geschikt?", antwoorden de orkestmusici: ja: 25 procent; neen: 51 procent; soms wel: 8 procent; geen mening: 1 procent; totaal: 100 procent. b) Op de vraag: „Acht u de inleiding over het algemeen boeiend?", antwoord den zij: ja: 16 procent: neen: 55 procent; soms wel: 8 procent; geen mening: 16 procent; totaal- 100 procent. Drsv Jwde Jong, socioloog en verbonden als wetenschappelijk medewerker aan de economische hogeschool te Rotterdam, voorziet deze uitspraken in het rapport van het volgend commentaar: „Waar in deze enquête een ongunstige mening van de musici over de programmakeuze en vooral over de inleiders is bekend geworden, lijkt er alle aanleiding zich zorgen te maken over de praktijk van de jeugdconcerten, hetgeen grote consequenties in kan houden voor 't toekomstig concertbezoek en het voortbestaan van de orkesten als belangrijk cultuurgoed". Waaraan we niets hebben toe te voegen: een verder wetenschappelijk gefundeerd onderzoek is gewenst. Waarbij de jeugd zelf in eerste instantie betrokken wordtverbeeld u eens, dat uit deze enquête blijkt, dat deze helemaal niet op jeugdconcerten gesteld is: dat lijkt ons. eerlijk gezegd, helemaal niet zo onwaarschijnlijk. verloren in 26 zetten remise speelde tegen Benkoe. De ontmoeting Portisch- Van Scheltinga werd uitgesteld wegens familieomstandigheden van de Bever- wijkse meester. Hogere strategie De Amerikaanse passieve grootmees ter Lombardy verdedigde zich tegen Botwinnik via een stokoude variant van het Siciliaans, die het eerst in praktijk werd gebracht door Maroczy, de leer meester van Euwe. Botwinnik had er weinig moeite mee. Onverstoord werkte- hij weer aan de realisatie van zij ho gere strategie. De Rus heeft wat weg van een biljartmatador, die op serie speelt, hij houdt de ballen bij elkaar tot de allerlaatste carambole. Ditmaal was het een doorbraak op de konings vleugel, die de beslissing bracht. Ouderwetse opening De Pool Doda probeerde tegen Keres ook al een ongebruikelijke ouderwetse opening. De zwartspeler kreeg positio nele voordelen en werkte zich naar een eindspel, waarbij promotie via de h-lijn niet te verhinderen was. In verloren stelling viel. Doda's vlag. Olafson, die zondag op een dergelijke wijze had ver loren, zag nu hetzelfde gebeuren bij zijn tegenstander Ostojic. De Joego-Slavi- sche meester had een klein uur besteed aan de gevolgen van het schijnoffer van het paard. Toen hij er eenmaal toe be sloot, bleek hij zich te hebben misre kend. Olafsson veroverde het centrum en stond superieur toen Ostojics vlag Ruimte te kort Geiler demonstreerde met enkele krachtzetten dat de jonge Hans Ree de theorie van de Pircverdediging nog niet geheel beheerst. De Nederlandse kampioen liet de a-pion van wit onge hinderd oprukken, waardoor zwart met een dusdanig ruimtetekort te kampen kreeg, dat de zwakte op d6 al snel een beslissende rol ging spelen. Langeweg dacht tegen Ciric met een kwaliteitsof fer een sterke pionnenstelling in het cen trum op te bouwen. Hij raakte de plus pion echter weer kwijt, waarna .zijn ver dediging niet lang hield. Daarmee is Langeweg na gevallen op i e partijen 'gespeeld sehrijdtng), Langeweg (Neder])—Ciric (Joeg) 0-4, Botwinnik (Rusl)—Lombardy (VS) 1—0, Kavalek (Tsj-Sl)—Medina (Sp) 1—0, Portisch (Hong)—Van Scheltinga (Nederl) uitgesteld, j||| (Ned) Kozma (Tsj-Sl) 1—0. Hartoch (Ned)—Krabb» (Ned) 0—1, Bednarski (Polen)—Westerlnen (Finl) 1.4—Cortlever (Ned)—Gaprindasvill 6 n. Bednarski en 11. Kramer. Kozma. Krabbe. Sandor 2% p„ 12. UJtelky 2 p. uit 5 partijen. 13. Hartoch 114 P-. H- Gaprinasvlli 1 p. en 1 afg. partij 15. Jongsma a p.. 16. Bredewout p. uit 5 Internationale damesgroep tweede ronde Tuk (Ned)—Vreeken (Ned) hb—Vj. Vokralovt (Tsj-Sl)—Sokolov (Jo 'illen l'-i p.. 6. Soko lov 1 pnt. en a afg., 7. Vokralova V, p. en 1 afg., 8/11. Vreeken. Hellwig, Gutierrez en Tuk allen ij punt. 12. Litrmanovicz 0 punten. De bokaal, die voor de Franse cabaretière en chansonnière Juliette Greco staat, is niet gevuld met champagne. Er zitten slechts kokertjes in met briefjes, waarop de namen staan van de ploegen, die het heel ver hebben geschopt in de Franse bekercompetitie. Het is in Frankrijk de gewoonte, dat een bekend persoon uit de sport- of filmwereld of uit de gelederen van het chanson de trekking verricht. Met Juliette Greco werden twee categorieën tegelijk vertegenwoordigd: film en chanson. MONACO Overeenkomstig de wachtingen "hebben in de eerste faze van de 38ste Rallye Monte Carlo slechts weinig equipes dc strijd moeten staken. Toen gisteren de finishcontrole op de Boulevard Albert Premier werd geslo ten, hadden zich 167 equipes gemeld. Op de aanlooproutes naar Monte Carlo zijn 29 combinaties uitgevallen, in alle ge vallen door een mechanisch gebrek. Het goede weer en de in voortreffelijke staat verkerende wegen waren er de oorzaak van dat vrijwel alle equipes aanmerke lijk voor lagen op het tijdschema. Slechts enige rijders hadden strafpunten op gelopen omdat zij zich te laat aan een controlepost hadden gemeld. Vic Elford, winnaar in 1968, behoorde tot het grote contingent dat strafpunt- loos Monaco bereikte. Ook hij had steeds tijd over gehad. „Ik durf te wed den", zei Elfords co-equipier David Stone, „dat wij de eerste rijders in de meer dan vijftigjarige geschiedenis van de rallye Monte Carlo zijn, die op weg naar de finish hebben gezwommen. In Poznan scheen de zon heerlijk. We hadden zo veel tijd over, dat wij een duik in het verwarmde water hebben genomen". De deelnemers hadden even de tijd om uit te rusten van de ruim 3000 km lange tocht. Vanochtend startten zij voor het gemeenschappelijke traject Monaco-Vals les Bains-Monaco (1468,5 km) waarin ze ven klassementsproeven zijn opgeno- De zestig combinaties die na te rugkeer in Monte Carlo de ranglijst aan voeren, zullen elkaar donderdagnacht in de slotproef over 671,5 km de zege, de zil- wisseltrofee en 12.000 Franse francs, betwisten. De enige Nederlandse equipe die Mon te Carlo niet heeft bereikt, is de com binatie Rosenblatt-Luybregts, die met een BMW 2000 reed en in Reims is ge start. Slotemaker-Van der Geest (BMW 2000 ti), Gijs van Lennep-Klein (Volks wagen 411), Gerard van Lennep-Schwarz I (BMW 2000 ti), en de Belgisch-Neder landse equipe Van Pelt-De Jong meldden zich op tijd bij de finishcontrole. DEVIEZEN De blauwe BMW van de Poolse equipe Karei-Weiner heeft in plaats van de weg naar Monte Carlo de weg naar de ge vangenis genomen. De ploeg, een de drie Poolse die in Warschau zou star ten, is ingerekend door de politie omdat na een uitvoerig onderzoek zich in- de auto een grote hoeveelheid buitenland se deviezen bleek te bevinden. Eer Poolse avondkrant, die deze onthulling deed, sprak daarmee de berichten dat beide Polen door de griep zouden zijn geveld, tegen. Een van de Franse favorieten, Jean Vi- natier, in een Renault Alpine, liep gis teren een aanzienlijke achterstand op van 300 strafpunten. Vinatier werd op weg naar Monaco door de politie aange houden, omdat hij een gesloten witte streep op het wegdek negeerde. BONTJE OP „WERELDLUST" Nederlandse scheidsrechters voor Europese judotitelstrijd DEN HAAG De Europese judo unie heeft de heren Buchel (Zandvoort), Ko ning (Amsterdam) en Wagenaar (Am sterdam) uitgenodigd om als scheids rechter te fungeren bij de Europese kam pioenschappen voor senioren, die in mei in Oostende worden gehouden. De heren Essink (Eindhoven), Luiten (Leiden) en Bontje (Den Haag) werden geïnviteerd wedstrijden te leiden tij dens de Europese kampioenschappen voor aspiranten en junioren, die in maart in Berlijn plaatsvinden. De internationale judofederatie heeft de Hagenaar Bontje op de lijst van we- reldscheidsrechters. die zeventien namen bevat, geplaatst. Johan Westerhoff - secr.jgen. IOC - afgetreden LAUSANNE Het Internationale Olympische Comité heeft gisteravond in Lausanne bekend gemaakt dat de Ne derlandse secretaris-generaal van het IOC, de heer Johan Westerhoff (54) zich heeft teruggetrokken. Als reden wordt opgegeven dat Wes terhoff in verband met andere werk zaamheden niet meer genoeg tijd be schikbaar heeft voor zijn functie bij het IOC. Hij heeft er echter in toegestemd zich de komende maanden als adviseur beschikbaar te houden. Westerhoff nam in april 1966 de post van secretaris-generaal over van de Zwit ser Eric Jonas die slechts enkele maan den actief was. Al voor de Olympische Spelen in Mexico waren er geruchten dat Westerhoff om persoonlijke redenen wilde aftreden. Kernploeg verkende wonder baanInzeil INZELL De Nederlandse schaats ploeg is gisteravond in opperbeste stem ming in Inzeil gearriveerd, waar za terdag en zondag de Europese kampioen schappen zullen plaatsvinden. Onmiddel lijk na aankomst gingen dc rijders de baan verkennen. Alleen Jan Bols bleef achter in het hotel. De koorts is verdwenen maar de. Lap achtte het verstandiger de Hooge- vener ook vandaag nog binnen te hou den. Het is vrijwel zeker dat Jan Bols zaterdag zal starten. De technische commissie heeft na overleg met coach Leen Pfrommer als reserve voor de Europese titelstrijd Ka- rel te Winkel aangewezen. De keuze werd verklaard met de mededeling dat Ar ie Eriks ee6t naderhand aan de kern ploeg Is toegevoegd. Voor de samenstel ling van de ploeg voor de wereldkam pioenschappen liggen de kansen voor al le rijders in principe echter volledig Niort De 39-jarige Franse scheids rechter Marcel Podkova is na afloop van de voetbalwedstrijd tussen Saint Pierre des Echaubrognes en 'n ploeg uit Noirt tijdens het douchen om het leven ge komen door gasvergiftiging. Zeven spe lers werden min of meer door het gas bedwelmd. Barbra Streisand toch echt wel iets gewend nadat men haar ongekende musicalkwaliteiten op het New Yorkse „Broadway" had ontdekt greep gisteravond naar haar charmante hoofdje, omdat een ongekende ovatie haar deed duizelen. Het voorval vond plaats, toen men in Parijs een galavoorstelling gaf van Funny girl", waarin Barbra de hoofdrol vertolkt, Dbaten waren bestemd voor een liefdadig doeL ZUIDHOLL. BOKSTITELS Den Haag twee kampioenen ROTTERDAM Met de nieuwelingen en amateurs in de C'-klasse zjjn gisteren in gebouw „Odeon" te Rotterdam de Zuidhollandse bokskampioenschappen begonnen. Den Haag boekte twee suc cesses. In de lichtwelterklasse junioren werd Verboom kampioeg door een pun- tenzege op zijn stadgenoot Vonk en in hel zwaarwellergewieht bij de nieuwe lingen versloeg Wesseling in de eind strijd J. Jansen (eveneens Den Haag). De resultaten van de overige finales in de nieuwelingenklasse waren: ban- tamgewicht: v. d. Heijden (R'dam) w.o.p. van Vissers (Den Haag); weltergewicht Van Dongen (R'dam) w.o.p. van De Ruij- ter (Den Haag); middengewicht: Van Leeuwen (R'dam w.o.p. van Zegeling (Vlissingen); halfzwaargewicht: G. Jan sen (R'dam) w.o.p. van Batens (Den Haag); zwaargewicht: Abel (Vlissingen) w.o.p. van De Bruin (R'dam). In de C-klasse werden de volgende partijen gebokst: weltergewicht: Grup- pen (Den Haag) w.o.p. van A. Beens (R'dam); zwaarweltergewicht: Van Zet ten (R'dam) w.o.p. van Steijn (Don Haag); middengewicht: Gommers (R'dam) w.o.p. van v. d. Poel (R'dam). (Van onze dammedewerker) DEN HAAG Met nog een ronde voor de boeg in de selectiewedstrijden voor de Haagse hoofdklasse damtitel is alleen dc RDG-er Toet al zeker van een finaleplaats. Met een zege in blikscm- tempo schakelde hij Grouwstra uit. In de eerste groep verbeterde Roozén- burg zijn kansen aanzienlijk terwijl in groep twee Rotteveel en Tims de beste papieren kregen na de onverwachte nederlaag van De Koning tegen Van Achter Toet in de derde groep strijden Jacobs jr. en Van der Vodden in een nek-aan-nek-race om de tweede De uitslagen waren: Groep 3: B. G. Grouwstra—K. 'lot L. W. Peterson—A. J. F. Jacobs 0—2. I Vossen—Z. M. A. Karamat All 2—0, Doon—H. de Grc Jeugdtitel De wedstrijden om het jeugdkamp schap in Den Haag begonnen glstera Betty Stöve zorgde voor verrassing KEULEN Betty Stöve heeft giste ren op de eerste dag van het toernooi orri de Westduitse tennistitels overdekte banen in Keulen voor een verrassing gezorgd. In de eerste ronde van het en kelspel zegevierde de Rotterdamse met 6—3. 62 over de als vierde geplaat ste Britse Robin Lloyd, die tegen het sterke aanvalsspel van Betty Stöve geen had. Coupe International DEN BOSCH Den Bosch heeft gis teravond in De Vliert de ijshockeywed- strijd voor de coupe international tegen Brussel met 87 verloren. De tussen standen waren: 81, 22, 25. ZELF Vi BETALEN Weinig interesse in schaatstrips (Van onze sportredactie) DEN HAAG. De samenwer king met de Stichting Schaats sport wil de KNSB enige groepen b-rijders en -rijdsters een aantal wedstrijden in het buitenland laten rijden. De betrokkenen moeten zelf de reis- en verblijfkosten be talen. Nog slechts weinigen heb ben gereageerd op de uitnodiging van de technische commissie. Ook op de uitnodigingen voor deel neming aan de Nederlandse junioren kampioenschappen, in het aanstaand weekeinde in Heerenveen, is nauwelijks reactie gekomen. Voor een trip naar Oslo van 1 tot en met 12 februari zijn uitgenodigd Jan Derksen, Jan Derksen, Jan Palsma, Henk ten Hag. Jacques de Koning, Piet Vink, Adrie Hekman, Piet de Rijke. Jappie van Dijk, Anne Brouwer, Ab Krook, Wim Borgeis. Piet Kleine en Gerard van Gelder. De laatste twee gaan op in vitatie van het Van der Karfonds. Een groep dames is uitgenodigd voor een aantal wedstrijden in Inzeil van 1 tot en met 12 ebruari :Marjolein Taris. Truus Dijkstra, Jannie Goorman, Beppie Geyssen, Marie Willems, Ans Sloof. Annie van Dalsen, Hennie Lorent en Trijnie Rep, welke laatste ook op uit nodiging van het Van der Karfonds gaat. Vooi* de sprinters worden op 28 en 29 januari in Cortina d'Ampezzo wedstrijden gehouden. Frits Bartling en Jan Bazen hebben reeds toegezegd te zullen deel nemen aan deze wedstrijden waarvoor ook Marten Hoekstra een uitnodiging heeft ontvangen,

Leidse Courant | 1969 | | pagina 7