De maatschappij moet worden beschermd kruidendokters" DERDE DODE IN DRAMA TE WILP Boer Koekoek zitten op stoel blijft vast van partij Goudkoorts onder de soepeters Officier van justitie in Den Bosch: Uitbarsting van woede werd fataal Alles pais en vree op landelijke vergadering DINSDAG 21 JANUARI 1969 DE LEIDSE COURANT Van onze correspondent) SAS VAN GENT Wie in Sas van Gent en w(jde omtrek door Hotel Royal geserveerde soep eet en iets tusen de tanden hoort knarsen, moet niet direkt zyn beklag by de hotel- directie indienen. Integendeel. Het kan best zUn. dat het geschaakte voor werp de consument juist aanleiding geeft tot uitbundige tevredenheidsbe tuigingen. De soepeter kan eigenaar- (ares) worden van een heus gouden tientje. De goudvondsten in de Sassesoep mo gen reeds op zekere vermaardheid bogen. Het „gouden" idee is van de heer L. Hoogstad, eigenaar van het hotel. Op 1 april vorig jaar zette hy met vier wagens de Sassesoepcentrale op touw. De elke dag verse soep vond al direct gretig aftrek bij honderden huisvrouwen. Het denkbeeld van de Sassesoepcentrale is afkomstig van e enzoon van de heer Hoogstad en een van zijn medewerkers. Behalve zaterdags en zondags wordt de soep van de Sassesoepcentrale elke dag in Sas van Gent, Westdorpe, Zuiddorpe, Axel en Sluiskil aan de wagens met een luidrinkelende bel verkocht. Sinds het begin is d< soepverkoop tot het vijfvoudige gestegen. „Ik moet zo snel mogelijk uitbreiden", zegt de heer Hoogstad. „Daarom zal binnen kort begonnen worden met de bouw van een nieuwe installatie in.een an der gebouw. Als deze voorziening klaar is, zal men geheel Oost-Zeeuws Vlaanderen van soep kunnen voor zien. De gouden tientjes worden ver pakt in aluminiumfolie waardoor het muntstuk in de soep gaat zweven. Niemand van de verkopers weet wie er een gouden tientje in zyn koop waar heeft. Per week worden er twee gouden tientjes (waarde f 52,per stuk) in de soep gedaan. (Van onze correspondent DEN BOSCH „Van de Moosdijk heeft vaker terechtgestaan voor het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde. Hij is daarmee niet opgehouden. Ik acht het noodzakelijk, dat de maatschappij beschermd wordt tegen figu ren als „wonderdokters" of „kruidendokters" zoals Van de Moosdijk. Ik vraag tweemaal drie weken hechtenis", aldus de officier van justitie, mr. J. Peynenburg, gisteren voor de rechtbank in Den Bosch. Verdediger: Van de Moosdijk een gekweld en geteisterd t man!... Daar stond in hoger beroep terecht zoals de rol vermeldde „kruidenhan delaar" Wilhelmus Josephus Antonius van de Moosdijk (42) wegens het twee maal onbevoegd uitoefenen van de ge neeskunde. Volgens Van de Moosdijk zelf zou dat wel zijn meegevallen. Op 8 augustus van het vorig jaar had zijn ad vocaat bij de kantonrechter in Eindho ven als rechter alles toegegeven. Nu (ADVERTENTIE) 589ste Staatsloterij 21 januari 1969 Eerste klasse Prijzen van 7,50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 50,zijn gevallen op nummers eindigende op: f 50,zijn gevallen op nummers eindigende op: f 100,zijn gevallen op nummers eindigende op: 100,zijn gevallen op nummers eindigende op: f 200,zijn gevallen op nummers eindigende op: 400,zijn gevallen-op nummers eindigende op: 1.000,— zijn gevallen op nummers eindigende op: Een prijs van f 2.000,is gevallen op het nummer: f 2.000,is gevallen op het nummer: f 2.000,is gevallen op het nummer: 2.000,is gevallen op het nummer: f 2.000,is gevallen op het nummer: De prijs van f 5.000,is gevallen op het nummer: f 25.000,is gevallen op het nummer: D® extra-prijs van ƒ50.000.is gevallen in de serie K op het nummer: WILP (A.N.P.). Naar de politie te cello meedeelt is in de afgelopen nacht 74-jarige P. Jansen in het Sophia- kenhuis te Zwolle overleden aan het rsenletsel, dat hy opliep by de door zoon gistermorgen in Wilp aange- hte slachtpartij. De toestand van de dere in het ziekenhuis opgenomen wonden geeft nog zorg. 3e politie heeft vrij nauwkeurig kun- vaststellen wat Henk J. tot de fatale ede-uitbarsting heeft gebracht. De idbouwerszoon leefde de laatste maan- op zeer gespannen voet met zyn rs en zijn broer, omdat hy meende deze bezwaar hadden tegen zijn innen om het boerenbedrijfje van zijn laarde vader over te nemen. HenkJ. er vast van overtuigd geraakt, dat et interventie Wilson dreigt m n Noord-Ierland rONDEN (RTR) Premier Wüson ft maandag in een vraaggesprek de Britse televise gezegd dat hij interventie in Noord-Ierland heeft reigd teneinde facistisch extremisme verhinderen. Hij voegde hieraan ech- toe dat een dergelijke interventie op ogenblik minder waarschijnlijk lijkt, premier sprak zijn voldoening uit r de door de regering van Noor-Ier- 1 voorgestelde hervormingen, die hij ter niet ver genoeg vond gaan. Hij ak in sombere bewoordingen over de 'ten en het handgemeen dat zich in afgelopen drie maanden tussen ns-katholieken en protestanten heb- voorgedaan. zijn eigen familie achter zijn rug om land had verkocht, dat bij de boerderij hoorde. 'De landbouwerszoon dacht ook, dat buurfamilie Klunder, althans de 42-jarige bouwvakker Henk Klunder, by deze transactie betrokken was. Vandaar ook dat hy heeft geprobeerd de familie Klunder uit te roeien, een poging die door het potige verzet van de bouw vakker niet lukte. De toestand van mevrouw Klunder is overigens zorgwek- Henk J. heeft in het huis van bewaring te Zutphen een volledige bekentenis afgelegd. Hy heeft de officier van justi tie, Temmink, verteld al dagenlang te hebben rondgelopen met het plan om zyn vader, moeder en broer om het leven te brengen. Hem zal moord ten laste worden gelegd. Tydens de eerste verhoren door de politie verklaarde Henk J., dat hy na zyn drie familieleden te hebben belaagd, rustig het huis en de schuur in brand heeft gestoken. „Alles moest weg", ver klaarde hy tegenover de politie. Het boerderytje brandde geheel uit. De schuur kon door de brandweer worden HenkJ. stond in de buurt gunstig bekend. Hy was een zwygzame man, die de laatste tijd voor weinig moeilyk- heden had gezorgd. De moeilijkheden zijn er negen jaar geleden overigens wel in ernstige mate geweest. Volgens de politie van Twello die het onderzoek leidt moest HenkJ. in 1960 in een psychiatrische inrichting worden opge nomen, omdat hy in een vlaag van ver- standsverbystering gedreigd had zyn ouders en zijn broer te zullen vermoor den en het boerderytje in brand te zullen steken. Zes leden van El Fatah gedood TEL AVIV (AFP) Vannacht zijn zes leden van El Fatah gedood bij scher mutselingen met Israëlische patrouilles in de buurt van Ein Yahav, ten zuiden van de Dode Zee. Dit heeft een Israëli sche militaire woordvoerder gezegd. Bij de lijken werden wapens ven Russische makelij aangetroffen. moest de rechtbank de bekentenis uit zijn mond trekken. „U hebt gezegd dat de kruiden een ge neeskundige werking hebben", stelde president mr. Th. van Geense. Van de M.: „Dat is min of meer niet President: „Wat is dat voor nonsens? Waarom verkoopt u dan kruiden?" V. d. M.: „Ja, van kruiden kan iemand natuurlijk beteren". President: „De vrouw door wie u werd geroepen, dacht dat ook". V. d. M.: „Haar man leed aan een kwaal. Die vrouw wist dat haar man ongeneeslijk ziek was. Ik heb de krui den gegeven om hem even de suggestie van een verbetering te laten hebben en zo is het gebeurd. Het was om die man zijn pijn wat te verminderen". Wellicht dat de propvolle publieke tri bunes Van de Moosdijk op de zenuwen werkten. „Maakt u zich maar niet ze nuwachtig. De televisie-affaire heeft met deze zaak niets te maken. Je moet niet met het opgeblazen gevoel praten", stelde de president Van de Moosdijk op zijn gemak. Zijn advocaat, mr. N. van Bakel uit Eindhoven maakte er echt „dankbaar" gebruik van. „Het lijkt of hier een roofmoordenaar terechtstaat". Mr. Peynenburg was tegen het einde van de zitting van mening, dat de ad vocaat zijn doel voorbij was geschoten. Hij schilderde alleen de koopman van kruiden, maar hij sprak niet over de wet op de geneeskunst". Mr. Van Bra- kel had zich eerder afgevraagd: „Wat is hier eigenlijk te doen?" Het gaat ge woon om de verkoop van twee zakjes geneeskundige kruiden voor f 25,elk. Geen vergif". De kantonrechter in Eindhoven bleek er destijds in zijn vonnis een andere zienswijze op na te houden. Hij had Van de Moosdijk tot tweemaal een geldboete van f 10.000,veroordeeld. Volgens de beschuldiging had de „kruidendokter" tweemaal geneeskundige raad en midde len verstrekt in Eindhoven. In januari en februari van het vorig jaar had een Eindhovense vrouw hem gebeld voor haar zieke man. De tweede maal ook voor haar buurvrouw, die zich niet fit voelde. De man, die de kruiden kreeg toegediend van Van de Moosdijk is in middels overleden (overigens niet ten gevolge van de kruiden). In een oogopslag had Van de Moosdijk gezien, dat de patiënt een nieraandoe ning had, iets aan de blaas en iets aan de knieën. „Uw hart en longen zijn slecht", orakelde hij verder. Hij wist, dat de man en vrouw ten einde raad waren: huisdokter en ziekenhuisspe cialist hadden de man opgegeven. „Er is geen dokter, die u beter kan maken, maar ik wel", had de „kruidendokter" gezegd. Zo vertelde de rechtbankpresi dent. Het aanvankelijk hardnekkig ont kennend „Dat is helemaal nieuw voor mij" hielp Van de Moosdijk niet. Uiteindelijk: „Ik heb onbewust bij mijn geboorte talenten meegekregen, waar de mensen gebruik van maken. Zelf doe je er een praatje bij". Aanleunen „U laat zich graag die suggestie aan leunen", vond mr. Peynenburg. „Door suggereren maakte u hoge omzetscores. Ik begrijp wel waarom de mensen naar u toekomen", deelde president mr. Van Geense mee. „Een klare zaak", stelde de officier later in zijn requistor. „Hij heeft de kruiden als geneeskundig mid del aangeprezen. Hij zou zich zelfs te kort doen als hij zijn kruiden op ande re grond zou hebben verkocht. Dat zou ongerijmd zijn", aldus mr. Peynenburg, die sprak over de opkomst, de feilen en de afgang van Van de Moosdijk. Ondanks de nadrukkelijke toezegging van de rechtbankpresident dat de later gevolgde tv-affaire buiten deze recht zaak zou worden gehouden, bestond het pleidooi van mr. Van Bakel vrijwel ge heel uit afkeuringskreten naar aanlei ding van de „Vuist". Van de Moosdijks huis, er wordt zelfs op zijn chauffeur geschten. Men zegt, dat hij multimiljonair is. Maar hij is aan de bedelstaf geraakt. Allemaal door een kwartier televisie. Deze zaak is be langrijker geworden dan het Apollopro- ject", vond mr. Van Bakel. President mr. Van Geense interrumpeerde: „U hoeft hier niet over te spreken. Er wordt geen voorlezing gedaan van de de lachwekkende adhesiebrieven, die voor de rechtbank zijn binnengekomen". Zuiver „We moeten de zaak zuiver zien", zei mr. Van Bakel, waarna hij overi gens betoogde, dat er hier ten lande wel geaborteerd kan worden. Hij sprak over pornografie en marihuana. Hij haalde aan dat wielrenner Anquetil, prinses Kruidendokter Van de Moosdijk (geheel links) met zijn vrouw voor het gerechtsgebouw in Den Bosch. Paola en Paus Johannes de 23ste in Zuid-Frankrijk een „kruidenkoning" hadden bezocht. „Mijn cliënt heeft niets dan een huis met 100 procent hypotheek, hij heeft met f 50.000,verlies zijn be stelwagens moeten verkopen. Men wil een medemens vernietigen. Met het al gemeen belang als voorwendsel kan men rellen zoveel men wil. Het is zijn bedoe ling niet om de wet te overtreden. De mensen vragen naar zijn kruiden, niet naar Van de Moosdijk". Zijn vrijheids straf is verschikkelijk. Van de Moosdijk is een gekwelde, vernederde en geteis terde man", aldus mr. Van Bakel. Uitspraak 3 februari. Ovatie een reproductie van schilder Koekoek BARNEVELD Hendrik Koekoek blyft voorzitter van „zyn" Boerenparty. De voorzitter van de, na enkele afsplit singen, tot drie man geslonken Bóeren- fractie in de Tweede Kamer nam maan- dagmidag een daverende ovatie in ont vangst toen op de in het Barneveldse concertgebouw, gehouden algemene le denvergadering werd meegedeeld dat hy met 1016 stemmen tot voorzitter herkozen. De boerenleider ondervond deze dag weinig oppositie. De enige i wezige die kritiek van betekenis liet ho ren was de heer H. W. J. den Hartog, vroeger gemeenteraadslid van Purme- In een viertal ordevoorstellen legde hy zyn wantrouwen op tafel tegen de gang van zaken by de verkiezing van het hoofdbestuur. Hy eiste een controlecom missie uit de ledenvergadering aangezien hij de controle op de stembriefjes door de groep-Barneveld onjuist en onvol doende vond. De heer Van Marion vreesde malversaties by de geheime ver kiezing, zodat deze ongeldig zou worden. Voorts drong hij aan op de benoeming van een interimbestuur, dat binnen drie maanden een ledencongres moest organi seren, alsmede om volledig orde op za ken te stellen en de B.P. te saneren. De ordevoorstellen kwamen niet in stemming, toen na uitvoerige bespreking bleek dat het weerwoord van de heer Koekoek in grote meerderheid door de ledenvergadering werd gesteund. Hij zei Een montere boer Koekoek (met bloemen) voorstander van de „vrijt verkiezing" te zijn, waarby elk lid kan stemmen op wie hy maar wenst. Over de ordevoorstellen van de heer Den Hartog zei de heer Koe koek: „Hier is sprake van voorstellen van drie leden en niet van de afdeling Zaanstreek-Waterland. Want die bestaat niet". Vooraf had de heer Koekoek gezegd: „Ik heb helemaal geen zin om te ver wekken. Als de leden my willen hebben, blijf ik voorlopig. Ik ben wel bereid ge weest heen te gaan als fractievoorzitter. Dat was tijdens de onenigheid met de heer Harmsen. Toen heb ik terwille van Door BTW moeten studietoelagen hoger worden UTRECHT (ANP) De vereniging De Utrechtse Studenten Faculteiten", vaarvan 90 procent van de 14.000 stu- ienten in Utrecht lid is, heeft de mi- ister dr. G. H. Veringa in een brief .evraagd maatregelen te nemen opdat ordt vastgehouden aan het principe un de waardevastheid van de studie- oelagen. De invoering van de BTW, zo wordt gezegd, betekent een verhoging van de lasten voor levensonderhoud van de studenten. de eenheid aangeboden dat hy op mijn plaats zou gaan zitten, zuiver om de zaak te redden". Loftrompet Uit de vergadering was aangedrongen op maatregelen tegen die personen, die de party in discrediet wensen te bren gen. De loftrompet stak de boerenpoli- ticus over waarnemend secretaris Van Marion, die later door de vergadering definitief tot secretaris werd gekozen. „Wy hebben voor het eerst een echte secretaris. Van Van Harsseiaar en Harm sen heb ik nooit enige steun gehad. De organisatie is nu voor honderd procent in orde". Naast de definitieve verkiezing van de heren Koekoek en Van Marion werden op grond van een voorlopige uitslag in het hoofdbestuur gekozen de heren Ubak, Van der Waal en Steur. Na dc bekendmaking van de uitslag bood de heer Borsboom uit Den Haag dc herkozen voorzitter Koekoek een repro- duktie van een schildcry aan van de ne gentiende eeuwse schilder Koekoek, die zich toelegde op de vervaardiging van bosgezichten en winterlandschappen. Pers taboe Van het gros van dc journalisten, die zich bij de ingang van het Concertgebouw verdrongen bleef de vergadering verbo den. Alleen de NTS, het ANP en De Te legraaf mochten over de drempel. Hoe verontwaardigd dc journalisten ook wa ren, de heer Koekoek bleef onverbidde lijk: „Het is zo door het hoofdbestuur be sloten". Ook tydens de theepauze werd de [eden verzocht niet te spreken met de wachtende journalisten. Overste Ruygrok overleden bij auto-ongeluk (Van onze correspondent) EINDHOVEN Ten gevolge van een noodlottig ongeval Is gisternacht om het leven gekomen de luitenant-kolonel der huzaren A. Ruijgrok uit Eindhoven. Overste Ruygrok kwam in de nabijheid van het dorp Acht bij Eindhoven met zijn personenauto in botsing met een autobus. Hij was gehuwd en vader van twee kinderen. Betrokkene verrichtte zyn dienst in Nederland, in het voormalig Nederlands-Indië en in Korea. Hij is hiervoor verschillende malen onderscheiden. Hij was onder meer drager van het Kruis voor Orde en Vrede met de Gespen 1946, 1947, 1948 en 1949. CARNAVALS BIER VLOEIT NIET MEER VOOR TIEN STUIVERS BERGEN OP ZOOM Zal de carnavalsvierder nog ander schuim dan dat van bier op zijn lippen hebben? Schuim van woede mis schien vanwege het aantal dubbeltjes dat hij tijdens de vastenavondviering méér op de tapkast zal moeten leg gen voor een pilsje? Een steekproef bij horecabedrij ven in de grote Westbra bantse carnavalsplaatsen heeft namelijk geleerd dat de bierprijzen gedurende de vier dagen voor Aswoensdag gevoelig verhoogd zullen worden. Per consumptie verschilt het in vergelijking met een jaar geleden 20 tot 50 cent, inclusief BTW wel te verstaan. Jan van Giels. voorzitter van de stichting Vastenavond in Bergen op Zoom vindt de ho gere prijzen allemaal nogal meevallen. „Ze zyn reëel", zegt hy, „want de exploitatie lasten voor de horeca zyn flink verhoogd". „Bier is voor de carnavalvier- der, als slootwater voor de boer", zegt prins Driekus van Breda. „Het is niet te hopen dat de kasteleins van de gelegen heid gebruik maken om hun prijzen flink op te schroeven. Ik hoop op een hogere omzet, maar alleen van het bier, want dat is de enige alcoholhoudende drank waarvan je met carna val niet te vrolijk kunt worden. Je hebt het hard nodig. Het mag je tot de lippen stygen. Je moet alleen Zorgen er niet in te verdrinken. Het bier hos je er gewoon weer uit". Prins Mienus III van Ooster hout, dit jaar voor het eerst in functie, meent: „Zou er werke lijk iemand zijn, die zich ook maar iets aantrekt van die ho gere bierprijzen? Het is toch ook niet ononverkomeiyk om tijdens een feest als carnaval een (klein) beetje meer te be talen. En voor wie het wel erg vindt: wat let hem om een pilsje minder te drinken? Het carnavalsfeest blyft er even plezierig by. Als het leger car- navalisten zich dan boos wil maken dan maar op die om roeporganisatie, die zo nodig midden in de week, midden in januari een carnavalsfeest moet beleggen om Toon Hermans twee liedjes te laten zingen. Wat dan nog via de t.v. uitge zonden wordt ook. En dat alle maal omdat ene meneer Duys, toevallig directeur van een pla- liedjes van medewerker zyn. Dat die toevallig de Toon uitbrengt, er Duys ook nog van die omroep commercie heb". ik wel bezwaar tegen Per plaats en per bedrijf zul len de bierprijzen belangrijk verschillen. In de stadsschouw burg van Breda zal men met carnaval f 1.10 voor een glas bier van onder de boerenkiel moeten toveren. Dat is 10 cent meer dan vorig jaar carnaval, 30 cent meer dan de blerprijs van dit jaar buiten carnaval en 40 cent meer dan in de loop van vorig jaar. Het andere uiterste vinden we in het Krabbegat (Bergen op Zoom), de carna valsplaats bij uitstek voor bo- ven-de-Moerdijkers, waar men midden februari achter een dweilband een volkscafeetje kan binnen gaan en nog voor 11 stuivers een pint kan pak ken. In andere Bergse gelegen heden benaderen de bierpryzen toch ook wel een gulden. Er is een gemiddelde, ook bUvoor- beeld in Roosendaal, van drie kwartjes. Het Casino in Den Bosch torent daar met f 1.25 hoog bovenuit. Bij dit alles 'verwachten de brouweryen geen omzetdaling. Carnaval wordt tóch gevierd, gedronken wordt er tóch. Ze waarschuwen de exploitanten wel. om de pryzen niet te hoog op te schroeven. Want al gaat dan alles vier dagen onder het mom van „Agge (of Adde) mar leut et", een beetje prijs bewust zal de feestneus echt wel zyn.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5