Ingrid Haebler voor „Kunstkring voor Allen" J. Belt 40 jaar bij Raad van Arbeid Leiden Marktberichten W. F. Verhoeven 40 jaar in dienst Touwfabrieken GROFVUIb OPHAALDIENST. abcdefghijklmnopqRstuv wxn Retoucheur is eigenlijk de corrector van een foto DE LE1DSE COURAN'L DINSDAG 21 JAiNuAKi iy69 •m t -j de belofte van het eerate deel voldoen, IVlOZartVertOlKSter is het toch door de voordracht van deze pianiste een stuk behoorlijke muziek ge- 1 11 jij worden. Zij weet de romantiek te vrij- bll Ultnemenahelcl waren van aile sentimentaliteit. Zij J speelt bjjna vanuit een beschouwelijke zielstoestand, waardoor een gave rust Ingrid Haebler. de Oostenrijkse pianiste. heaar spel diepte geeft opvallend is ook gaf gisteravond in de Stadsgehoorzaal de aanslag van de linkerhand, die de een Mozart-Beethoven-Schubert concert, n.elodia een aparte ronde kiank geeft. Niemand van de aanwezigen zal spijt De 4 Impromptus werden met grote in- gehaa hebben naar de concertzaal te zijn i nigheid en met schijnbaar groot gemak getogen. Ook niet de meest progressie- gespeeld, maar verried een grote tech- ven. Ingrid Haebler is een Mozartver- nische zekerheid. Trouwens het gehele tolkster bij uitnemendheid met haar fijn- programma werd technisch met grote zinnig lichte toucher. Met de Fantasie innerlijke rust gespeeld. Van uit de zaal in d kl. t. ontdekten wij nu hoe muziek klonk een jubelend applaus dat door de op klare en bijna simpele wijze tot ons pianiste werd beloond met een van de gaat spreken. En in zeer subtiele voor- Moments Musicaux van Schubert. dracht van de Sonate in D. Gr. t. werd I Mozart meer dan de vriendelijke compo nist. Het Adagio daaruit werd een bo venaardse boodschap. In de 7 bagatellen op. 33 van Beethoven spreidde de pia niste een schat van kleinodiën voor ons uit met tedere hand. al moge haar aan slag wat aan de lichte kant zijn. Na de pauze vergastte Ingrid Haebler ons op de verrukkelijke Sonate in A. gr. t. Op. 120 van Franz Schubert die begint met de melodie uit de operette Das Drei- maderlhaus. Hoewel het walsthema van het derde deel en het Andante niet aan THEO TEN HOOVEN. tSITAIR J Oorlog en Vrede Debat jongeren conf. partijen het onderwerp „Oorlog en Vrede' „Wil men vrede, dan moeten de zaken van de oorlog worden weggeno- toor Van Well. De heer Geelkerken vond, dat al een flinke stap in de goede rich ting is gezet door de mensheid. „Vroe ger bad men het over de frischer fröh- liger Krieg, en je was geen man als je niet gevochten had. De jeugd van nu be schouwt oorlog als een kwaad, dat moet worden veroordeeld. De structuren van de huidige maatschappij, de verhoudin gen tussen onderontwikkelde gebieden de beschaafde wereld, tussen oost en west, moeten worden herzien wil er ooit vrede komen. Nederland moet trachten overal waar het iets heeft te zeggen, de vrede een duwtje in de goede richting te geven". Is oorlog een normale zaak en vrede iets buitensporigs? Of is oorlog een be dreiging van de normale toestand vrede Pastoor Van Well voelde het meest voor de eerste opvatting. Na de inleiding trok ken de jongeren zich terug om in groep jes over „Oorlog en Vrede" te discusië- Geen boycot van NS A-Leiden tegen verkiezingen De afdeling Leiden van het Neder landse Studenten Akkcbrd LNSA) -doet', wel mee aan de studentenverkiezingen van 11, 12 en 13 februari. Dit in tegen stelling tot het advies van het landelijk bestuur. Het NSA in Leiden is ervan overtuigd, dat het de eigen inbreng in het grondraadswerk kan bltjven behou den. Overeenkomstig het advies van het landelijk bestuur zal het NSA uit Lei den geen afgevaardigde naar de Neder landse Studenten Raad (NSR) sturen. F 150.- boete voor stelen van boot en moter In de tijd dat mede als gevolg van huiselijke omstandigheden een 24-jarige kantoorbediende uit Oegstgeest wat in het „wilde leven" terecht was gekomen, had hij zich een zeilboot toegeeigend. Het één bracht het ander mee: omdat hij de boot wilde camoufleren, hing hij er een andere buitenboordmotor aan, die hij eveneens had gestolen. De politie kwam er echter snel achter. Ei- was een schade veroorzaakt van 250 gulden, die inmiddels aan de eigenaar van de boot is vergoed. Daarmee rekening houdend en ook met het feit dat verdachte inmiddels in rus tiger water terecht is gekomen, wilde de officier volstaan met 150,boete en drie maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf. De rechter veroordeeld dienovereenkom stig. BURGERLIJKE STAND Geboren: Johannes Nicolaas, zn. van N. Rozier en J. E. Diederiks: Ronny Filippo Johannes, zn. v. J. Foks en T. M. A. van Veen; Richard Cornelis Arie Christiaan, zn. v. C. Verhoeven en E. van der Blom; Arina Paulina, dr. v. G. Nieuwpoort en P. C. Vooijs; Renato Lu ciano Mauro, zn. v. R. Di Gregorio en K. Diirr; Maria Jantina, dr. v. J. F. N. Roosjen en N. de Graaf; Maria, dr. v. W. van Beelen en S. Hartevelt; Fran* Bernard, zn. v. W. E. Deeders en Y. J. Fliars; Natasja, dr. v. E. R. Wouters éi E. Römelingh; Astrid Maria, dr. v. J. M. G. Kauer en E. M. A. Welling: Karin, dr. v. M. van Durjn en E. A. Ho- gewoning; Christiaan. zn. v. T. Heems kerk en J. W. van Duijn; Maria Johanna Antonia, dr. v. B. J. Koster en C. M. A. van der Krogt; Cecilia Henriette Fran- ciaca, dr. van P. M. L Fell res en A. R. Lakeman; Johannes, zn. v. J. Vooijs en N. Barnhoorn; Jolanda, dr. v. A. J. Buijs en P. W. Passchier; Annemarie Helena, dr. v. J. P. van der Pompe en H. H. C. Koek; Gerardus Johannes Maria, zn. v. G. J. M. Luk en E. A. van der Linden. Leonard Franklin, zn. v. L. van Durjn en J. M. van Wijngaarden. Gehuwd: N. Hbas en C. P. Schröder; F. Castelein en A. M. B. Poldermans. Overleden: A. J. Assié, 81 jaar, man; S. van Willengen, 4 jaar, dochter; P. Langezaal, 56 jaar, man; J. P. v. Barne- veld, 43 jaar, man; J. A. Bronk, 74 jaar, man; J. Labordus. 70 jaar, wed. van J. J. Pljnnaken; A. M. Walraven, 69 jaar, echtgenote van P. G. de Jong; A. Spie renburg, 52 jaar, man; J. le Febre, 71 jaar, man; H. C. van der Eist, 72 jaar, man; C. van Kregten, 3 maanden, doch ter. ZOETERWOUDE Nieuw secretariaat Scholen Meerburg In het bestuur van de Stichting Paro chiële Scholen Meerburg is een verande ring gekomen ten aanzien van het se cretariaat. Ir. G. H. H. M. Boelaars 1b afgetreden als secretaris. In zijn plaats is benoemd de heer J. H. J. M. Loh- meijer. Het secretariaat is thans geves tigd: Snipstraat 2, Leiderdorp, tel. 01710- 26792. E.H.B.O. In verband met EHBO- rayonwedstryden die morgen, woensdag 22 januari, in Voorhout gehouden den zal er die avond geen les zijn in het Wit-Gele Kruisgebouw. Ieder die de wed strijden in Voorhout wil bezoeken wordt verzocht om 19.15 uur bjj het wjjkge- bouw te zijn. waar enkele auto's klaar staan voor vervoer naar het parochiehuis te Voorhout, Heerestraat. Aanvang 19.30 JUNIOREN VAN P.I.T. '54 HERVATTEN DE COMPETITIE Afgelopen zaterdag hebben de junio ren van PIT '54 de competitiedraad weer opgenomen. Het eerste meisjesteam moest in een spannende wedstrijd een veer laten tegen Docos 1. Maar liefst zes partijen werden in de derde game i beslist. Marijke Verdegaal en Corry Rot- DONDERDAG 28 JANUARI teveel wonnen ieder twee partijen en Buurt 13: Rijnsburgerweg. Terwee- Mirjam Paardekooper kwam eenmaal i park, Boerhaavelaan. Mariënpoelstr., LEI DEKDORPSE BRIDGECLUB Groep rood (6e ronde): Gerlich-Van Leeuwen/De Jong-v. Kins 28-8, +157; echtp. Danz/Danz-De VrieB 24-12, +95; dames Jans-v. Zonneveld/heren Bos-Jans 22-14. +95; echtp. Groesbeek/echtp. Van der Pool 21-15, +18; echtp. Pouw/Beek- Karstens 20-lè. 26: dames v. Gelder- De Jong/Blom-Schipper8 16-20, 70; Karstens-Rebel/Tijssen-De Winter 15-21. 5; echtp. v. Klaveren/echtp. Rompes 15-21, 34; echtp. Middelburg/Lenaers- Schutte 12-24. 44; echtp. Kiel/echtp. Wessels 7-29. —248. In het directie-kantoor van de Stedelijke Ga*- en Elektriciteits bedrijven is vanmorgen door wet houder P. F. Harmsen de zilveren ere-medaille behorende bij de or de van Oranje Nassau uitgereikt aan de heer C. A. Visser. De heer Visser is reeds gedurende 40 jaar werkzaam bij genoemd bedrijf. Hij vervult thans de functie van machinist lste klasse. „De belangrijkste oorzaak van oorlog is een bedreiging van het persoonlijke bestaan". Dit zei studentenpastoor J. A. A. van Well gisteren in de Kleine Burcht. De plaatselijke jongerengroepen Arjos, CHJO en KVPJG hadden daar een poli-™^* tike avond grorganlüeenl. nnarvoor, be- Gl™P «x*!: Han- I halve de heer Van Well, ook hel A R -ka- j son'l,r Bavelaar/mej. en hr. De Vrind nierlid rnr. dr. N. O. Geelkerken waa nit- 35"7- +265: echtP- Verduin/echtp. Ziva- genodigd. Deze belde heren zonden een nenburg 30-12, +95: echtp. Kruts/echtp. i inleiding geven tot een discussie Thesingh 28-14. - 167: mevr. v. Schen- wel-hr. v. d. Bijl/De Koning-v. d. Koog 28-14, +73; dames Schutte-Zwarts/De Koning-v. Zonneveld 27-15, +130; Blans- onvrijheid, ongelijkheid", aldus pas-1 jaar-Pul/Hoogervorst-v. d. Vliet 25-17, d. Kommer-hr. Kiel/v. d. Kommer-Leopardi 21-21, 14; cfarnes Bos-Gerlich/dames v. d. Bijl-Lenaers 18- 24. 31; v. d. Laar-Smit/Veldhuyzen-v. Vliet 14-28, —126; mevr. v. d. Brink-hr. De Vrind/v. Berge Henegouwen-Helver- steyn 12-30, 108; mevr. Ba velaar-heer Hanson/mevr. Onrust-hr. Stokhuyzen 10-32, —140; v. d. Akker-v. d. Bijl/Noor- an-Speckmann 4-38. 352. LEIDSE AGENDA DINSDAG 21 JANUARI Ars Aemula Filmclub 16. 20.00 u. Rijksherbarium Kon. Ned. Nat. Hisf. Ver. 20.00 uur. Doelenhuisje Politiek Café, 20.00 u. WOENSDAG 22 JANUARI Lidwinaachool Bijbelcursus door dr. L. Terstroet. 20.00 uur. Petruszaal Kath. Vrouwengilde. Le zing drs. J. Doove. 20.00 uur. Geb. Steenschuur Leidsche Ver. v. Postzegelverzamelaars, 20.00 uur. DONDERDAG 28 JANUARI Schouwburg Toneelgroep Globe voor K O: Spel der Vergissingen, 20.00 uur. Kleine Burcht Sted. R.K. Vrouwen beweging Jaarvergadering. 20.00 uur. Levendaal 14 Kienavond Expogé, 20.00 uur. Geb. Staalwjjk Ledenvergadering D.E.V. 20.00 uur. VRIJDAG 24 JANUARI Lidwi naschool Contactcommissie Kinderbescherming. Voordracht dr. Stolker, 20.00 uur. ZATERDAG 25 JANUARI Schouwburg Cabaret Seth Gaaike- ma, 20.00 uur. Microtheater Imperium Toneel - Sartres „Vuile Handen", 20.00 uur. Lutherse kerk Concert Jeugd- kamerorkest Leiden ten bate Stichting Leidse Hofjes, 20.15 Vrijdag 24 jan. a.s., des avonds 9 uur, zal in het trappenhuis van Academie aan het Rapenburg een toonstelling worden geopend van schil derijen door Guillaume Lo A Njoe. De tentoonstelling, die duurt tot 21 febr. a.s., is georganiseerd door het Leids Aca demisch Kunstcentrum. Leidse Hengelaarsbond breidt viswater uit De Leidse Hengelaarsbond heeft be slag weten te leggen op het viswater van de Zuidbuurtsevaart te Zoeterwoude van de brug 2joeterwoude-Dorp tot de Geerbrug. Hiermede is zo goed al het viswater in Zoeterwoude Stompwflk door de L.H.B. gepacht ter bevissing door zijn leden. Huisvrouw stak onverhoeds over Een 34-jarige Leidse huisvrouw stak gisteravond omstreeks 10 uur al step pende op haar fiets zo plotseling het zebra-pad op de Willem de Zwijger laan over, nabij de Beatrixstraat, dat een 38-jarige Leiderdorpse automobi list niet tijdig meer kon remmen. Bij de aanrijding die volgde bekwam de huisvrouw een rechter dijbeenbreuk, een linker onderbeenbreuk, een her senschudding en enige ernstige hoofd wonden. Voor behandeling is zij per EHD in het Academisch Ziekenhuis op genomen. BOTSING OP FIETSPAD Gistermiddag, omstreeks half zes, vond op het rijwielpad langs de Herenweg te Noordwijk 'n vrij ernstige botsing plaats tussen een wielrijder en een bromfietser. Het ongeluk gebeurde toen een 15-jarige scholier uit Noordwijk twee andere fiet sers inhaalde. Allen reden zonder licht. Op dat moment naderde uit de richting Noordwijk een bromfiets, bestuurd door de 59-jarige heer N. A. Verkerk uit Lei den. Hij reed frontaal op de jeugdige wielrijder in, waardoor beiden tegen de grond werden gesmakt. Met een hersen schudding en andere kwetsuren moesten zij naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden worden overgebracht. Fiets brommer werden zwaar beschadigd. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben Provinciale Staten een dracht doen toekomen met het voor stel tot het verlenen van subsidie in de kosten van de restauratie van de toren op het schilddak van de Ned. Herv. kerk. Het voorstel betreft een bedrag ten laste der provincie van 20 pre. der rijkssubsidie tot een maximum 3.921.60. UNIVERSITAIR NIEUWS Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor kand. ex. W. Sociologie: de hr. D. J. v. Weizen (Leiden), J. Th. M. Brouwer, Den Haag; J. A. Blank, Haar lem; J. v.d. Zee, Bennekom en mevr. J. C. Lammerts v. Bueren-Treffers. Wage- ningen. Kand. ex. geschiedenis: E. C. L. v.d. Vliet. Leiden. Op 22 januari (morgen) hoopt de hr. M. J. van de Flier de dag te herdenken dat het zestig jaar geleden is. dat de heer Van Flier is gepromoveerd in de Staatswetenschap. Wassenaarse knapen stelen auto en plegen inbraak ee jonge knapen hebben vannacht omstreeks half drie ingebro- t>jj de Zuidliollantlse Loonbedrijven de Katwjjkseweg in Valkenburg. De Jongens, 16 en 20 jaar oud, afkomstig uit Wassenaar, hadden eerst in Katwijk auto gestolen, waarmee zij naar Val kenburg reden. Daar drongen zij binnen door het stukslaan van een ruit. Ze wis- echter slechts postzegels en wat kleine dingen te bemachtigen. Omwonenden, opgeschrikt door het glasgerinkel, wisten het kenteken van de auto te noteren en gaven dit door de Rijkspolitie in Rijnsburg. waar onder Valkenburg ressorteert. Het num- sr werd via de mobilofoon verspreid omstreeks half vijf werden de knapen de gestolen auto gevat in de omgeving n Wassenaar, door de Haagse politie. Zij hadden eerst nog wat in de auto ge slapen. Beiden zijn overgedragen aan de Kat- wijkse politie en ingesloten. VOORHOUT Foreholte handhaaft ongeslagen koppositie Met goed spel in de le helft heeft Fore- goed spel in de eerste helft heeft Fore holte haar achtste overwinning in suc cessie behaald. Na de openingstreffer Cilia v. d. Berg legden Elly v. Dijk, met goedgerichte. en Hanna Wang met enorme afstandschoten, de basis voor n veilige 8-0 voorsprong bij de rust. Na rust ging het aanvallend echter BODEGRAVEN, 21 jan. Kaas Aan voer 10 partyen Goudse kaas. Prijs 3.80—3.90; extra kwal. 4.08. Handel Bronzen medaille van Oranje Nassau De heer W. F. Verhoeven vierde gis teren zijn 40-jarig dienstverband bij de N.V. Vereenigde Touwfabrieken in Leiderdorp. De jubilaris, die als 17- jarige in dienst trad bij het bedrijf, werd vanwege zijn langdurige en trou we staat van dienst koninklijk onder scheiden met de bronzen medaille ver bonden aan de Orde van Oranje-Nas- Het opspelden van de koninklijke on- derscheiding geschiedde door de nieu- we burgemeester van Leiderdorp, de heer M. A. van der Have. De burge meester noemde de jubilaris een man van groot formaat, die geheel en al in zijn werk opgaat. De heer Van der Have zei pas enkele uren werkzaam te zijn in zijn nieuwe ambt. Het was hem een groot genoegen, dat hij nu reeds een ere-medaille mocht opspelden. Bij afwezigheid van de directie sprak de bedrijfsleider, de heer I. Vogelen zang. Hij noemde de jubilaris een man van grote toewijding en plichtsbe trachting. Tot de laatste jaren, waarin de heer Verhoeven om gezondheids redenen enigszins ander werk heeft moeten verrichten was hij steeds werk zaam in de afdeling hekelarii. waarir hij zich opwerkte tot een aH-round „hekelaar." Uit handen van de bedrijfsleider ont ving de jubilaris, die van zijn echt genote vergezeld was, het vererend getuigschrift van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel met het daarbij behorende zilveren draaginsigne. gouden V.T.-speld met briljant, gouden armbandhorloge alsmede geschenk onder couvert. De heren W. Kooien en A. Bey gaven de jubil. namens de jubileumcommissie hengeluitrusting cadeau. Vakkundig en fijn collega Een ongetwijfeld aan velen bekende buitendienstfunctionaris van de Raad van Arbeid te Leiden, de heer J. Belt (56), viert vandaag zijn 40-jarig dienst- jubileum. Als 17-jarige kwam de heer Belt bij de Raad van Arbeid en in de loop der jaren bereikte hij de rang van adjunct-inspecteur A. Mr. D. J. Gorter, de voorzitter van de Raad van Arbeid, prees de jubilaris die vandaag met echtgenote en kinderen „te werk" was gekomen, in hartelijke bewoordin gen vanwege diens vakbekwaamheid, ijver en goede omgangsvormen. De voorzitter noemde de heer Belt ook een vasthoudend man. In dit ver band memoreerde hij de inspanningen en de successen, die de heer Belt boek te bij het onderzoek in de koppelbazen- affaire in Leiden. Een ingewikkelde zaak waarmee grote bedragen aan ont doken sociale premies gemoeid waren. Het echtpaar Belt neemt de ge lukwensen in ontvangst van mr. D. J. Gorter. Naast het uitspreken van de alge hele waardering deed het mr. Gorter ook genoegen de jubilaris een grati ficatie te kunnen overhandigen. De heer J. Dusoswa, chef van de buitendienst, deed in waarderende woorden niet onder voor de voorzitter: een bijzondere vakkennis, sterk in het contact met het publiek en vooral een plezierige collega. Namens de collega's overhandigde hij een boekenbom Een boekenbon kwam ook van de personeelsvereniging, die bij monde van de heer N. Aartsma dankte voor de actieve inbreng van de heer Belt ge durende een 36-jarig lidmaatschap. Van de afdeling Leiden van de ARKA was de heer Belt ongeveer 35 jaar lid. De heer P. J. Bergers bracht de felicitaties namens het bestuur van de Leidse afdeling over en droeg een grote taart aan als bijdrage aan het huiselijke feest, dat verder na !t dank woord van de heer Belt in huiselijke kring werd gevierd. tot winst. Het tweede team kwam uit stekend voor de dag en klopte Docos 2 met 10-0. Het le jongensteam overwon Avanti met 7-3 dankzij drie punten van Peter v.d. Salm, twee van Wim den El zen en één van Ton Paardekooper. Het andere jongensteam ging tegen dezelfde vereniging met 9-1 ten onder waarbij Sjaak Paardekooper de eer redde. In verband met de wedstrijden is er van avond in de gymzaal geen training voor junioren, wel woensdag om half zeven in het Don Boscohuis. MEERBURG Vrijdag a s. if kantine van de v.v. Meerburg w klaverjassen. De opbrengst is nieuwe kantine. Aanvang acht eer prijs- voor de Kc gerstraat, Brasemerstr., Zweiland- laan. Van Swietenstraat. Faljerilstr., Houtlaan, Antoine Duycklaan, v. Beu- ningenlaan, Van Slingelandtlaan, Jo- han de Wittstraat, Joha v. Oldenbar- neveldstraat, Hogerbeetsstraat, War- monderweg, Nachtegaallaan, Mezenstr., Vinkenstraat, Lijsterstraat, Roodborst- straat. Merelstraat, Wassenaarseweg, Leeuwerikstrast. Buurt 15: Stationsweg, Paviljoens hof, Stationsplein, Morssingel, Pest huislaan. Piet Paaltjespad, Morsweg, Paul Krügerstraat, Pres. Steynstraat, Transvaalkade en -hof, Joubertstraat, Wolmaransstraat, v. d. Tasstraat, Lop- senstraat, Rijnzichtstraat, De Wetstr., VRIJDAG 24 JANUARI Buurt 14: Herenstraat, Prinses Wil- helminastraat, Bloemistenlaan, Lelie straat, Pioenstraat, Pioenhof, Linde straat, Resedastraat, Pieter de la Court- straat, Koninginnelaan, Acaciastraat, Tulpenstraat, Zoeterwoudsesingel (van Herenstraat tot Lammenschansweg). Buurt 16: Schelpenkade, Andries Schotkade, Leuvenstraat. Gerrit v.d. Laanstraat, Leeuwkenstraat, Valdez- straat, Stadhouderslaan, Magd. Moon- straat, Drie Octoberstraat, Duivenbo- destraat. Staalwijkstraat, Buitenrust- straat, Kastanjekade, Meidoornstraat. Provinciale subsidies voor restauraties te Leiden Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben Provinciale Staten een voor dracht doen toekomen met betrekking tot door hen voor te stellen subsidies ten behoeve van de restauratie van oude mo numenten. Op de voordracht staan ook een aantal objecten in Leiden en wel: Doopsgezinde kerk, Pieterskerkstraat 1 (subsidiale kosten voor herstel van voor malige kelder van kasteel Lokhorst ƒ833,35)); panden Boommarkt '22/22a, 23/23a en 24 (ƒ3.191,—); pand Oude Rijn 186 (ƒ149,40); Oude Singel 72/72a 486,—); Aalmarkt 19/20 (ƒ1.840,40); Grenohazengracht 10 en Doelengracht 1 en 2 (subs, in hogere kosten ƒ1.991,20); Hogewoerd 140 903,20) en tenslotte de .200,in de ho- „Je bebt bet in je vingers of niet; kwestie van aanleg Dingen mooier maken dan ze werkelijk zijn „Retoucheren betekent in het Frans eigenlijk heraanraken. In feite gaat het om het bijwerken van een foto. Je moet stpfjes en witte puntjes verwijderen. Ver der gaatjes zwart maken en stre pen wegwerken, maar dat is echt het eenvoudige werk. Het is ge woon routine. Met portretten heb je het ook vaak, dat je even een puistje moet verwijderen. Wat ik aan retoucheren doe, is achtergronden bijwerken en luchten op een foto hoger maken dan ze in werkelijkheid zijn, om zo het te weinig aan tekst in een artikel op te vullen. Soms moet je gevels bijwerken en steentje voor steentje bijtekenen. Ik heb hier enkele voorbeelden, zoals een foto van een kamer met een achtermuur van steen. Dat is niet mooi en dan moet ik de muur egaal maken. Een retoucheur maakt eigenlijk de dingen mooier dan ze zijn. De foto's zijn niet altijd even mooi en soms staan er apparaten op, die verouderd zijn. Mijn taak is het dan om dat in orde te maken. Ik heb een keer een gaehaard gehad. Daar was de fabriek mee bezig, maar het model was nog niet helemaal klaar. Toen heb ik voor een folder een kolenhaard genomen en die zo geretoucheerd, dat het een gashaard gehad. Daar was de fabriek klaar, terwijl de haard er nog niet was. Zo werkt men vooruit. De heer J. H. van Wijk, 34 jaar, van beroep retoucheur: „Je moet'ëfiorm Ik retoucheer met een spuitje ter grootte van een flinke vulpen, waar verf ingaat. De kleuren meng ik zelf. maar in het algemeen werken we met zwart en wit. Met zo'n spuitje kan je tekenen. Het fijnste lfjntje. dat maar te maken is, kan je ermee trek ken. Je moet er wel een bijzonder vaste hand voor hebben. En verder natuurlijk het inzicht. Waar zet ik m'n schaduwen en hoe vallen die? Tonen spuiten Naast zwart en wit kun je ook tonen spuiten. Het gaat om een be paalde toonwaarde. We noemen dat tonen, maar het zijn kleuren. Het is gewoon een vakterm. Je ziet van die prachtige kleurenfoto's in dure tijd schriften staan, maar die zijn bijna altjjd bijgewerkt. Er is echt wel even, zoals wij dat noemen, een spuitje op- Vroeger kon Ik al aardig teke nen en toen ben ik. op de grafische school gekomen, waar ik ook het vak retoucheur zag. Op school zelf kon je het niet leren en door een toeval ben ik het toch geworden. Het ls vaak een beroep, dat van vader op zoon gaat, maar de laat ste jaren ls het ook mogelijk, dat je b\| een bedrijf wordt opgeleid. Ik heb momenteel ook een leer ling. Over het algemeen zie je vrij gauw of iemand aanleg heeft. Er zijn maar weinig mensen, die het in hun vingers hebben. Je moet enorm secuur zyn. Ieder streepje, wat je zet, moet verantwoord zijn, omdat er vaak iets totaal veran dert. Geen kunstenaar Ik voel me geen kunstenaar. De mensen zien het meestal wel zo, maar ik zelf niet. Je moet eigenlijk kun nen tekenen om retoucheur te zijn. Daarom heb ik naast dit werk ook nog veel tekenwerk te doen. Ik ben retoucheur-tekenaar. dat wil zeggen, dat ik beter ben in het eerste dan in het tweede. Je hebt het ook om gekeerd. Ik kan niet illustratief tekenen. Als iemand my vraagt, teken eens gauw een poppetje, kan ik het niet. maar als ik het moet retoucheren, saat het wel. Dat is heel gek. Het belangrijkste bij ons vak is dat je de zuivere kleurnuances gaat zien Verder moet je weten, als je fles tekent, waar je het licht en donker moet maken. De mensen moe ten kunnen zien. dat is een fles. Het zetten van de lichteffecten is wel het voornaamste. Je zou de retoucheur de cor rector van de fotograaf kunnen noemen. Van een slechte foto kan hij vaak nog een goed ding maken. Er is praktisch geen foto of ik kan er nog iets aan ver beteren. Wij retoucheren eigen lijk van alles. Schilderijen, boek omslagen, platenhoezen. Je kan het zo gek niet bedenken of ik heb het wel geretoucheerd."

Leidse Courant | 1969 | | pagina 4