Amsterdamse Politie Kapel doorbreekt boycot musici %£eids£<5oii/ïa/nt TELEVISIE VANAVOND RADIO VANAVOND Tweede-Kamerfractie groep-Aarden Parlementair onderzoek nodig naar economische machtsvorming NIET ALLE LUSIES TERECHT AANGEGAAN Ziekenfondsen vrezen uittocht ambtenaren Kardinaal Frings wil ontslag nemen RADIO PROGRAMMA VARA start vanavond nieuwe televisieserie Hoofdrollen voor twee ..Forsytes" NASSER WEIGERT ONDERHANDELING Frans de Kok vervangt Dolf v.d.Linden Meer kleur in journaal DE LEID SE COURANT DINSDAG 21 JANUARI 196! J DIN' Kansen en risico 's De regering heeft nu officieel de maatregelen bevestigd om een in haar begroting voor het lopend jaar ontstaan gat te dekken en om tegendruk te kunnen geven aan de bestedingsgroei, die met de opleving van Nederlands conjunctuur gepaard gaat. Panische schrik behoeft niemand van deze maat regelen te krijgen. Of het zou moeten zijn, dat bij het afbreken van de in vesteringsaftrek geen uitzondering be loofd wordt voor investeringen in onze nationale ontwikkelingsgebieden. De poging om door inperking van de kredietmogelijkheid de bestedingen meer in de hand te houden, is lof waardig. De vraag is alleen of op wat langere termijn deze poging vruch ten zal afwerpen. Waarschijnlijk is het de regering dan ook op dit punt voor al om de psychologische schok te doen. Vele Nederlanders paaien zichzelf te gemakkelijk met een uitverkoopstem ming, waarbij ze dan noch met hun eigen Inkomen karig omspringen, noch met het gezamenlijke budget dat de overheid moet beheren. In zekere zin zijn dan ook de ander maal gebisseerde regeringsmaatregelen op het gebied van de accijnzen wel vervelend, maar ook begrijpelijk. Het patroon van ons wat verruimde be stedingsmogelijkheden weerspiegelt zich nu eenmaal ook sterk in de dagelijkse bezigheden van roken, drinken en ben- zinegebruiken. We geloven niet, dat na een eerste schrik de maatregelen van de overheid erg beperkend gewerkt hebben op het gebied van de produkten die zij met deze fiscale maatregelen treft. We zijn er zelfs zeker van, dat de overheid op de volgende gang van zaken specu leert: de verhoogde accijns brengt meer geld in de schatkist, dat nu nodig is om een paar gaten te kunnen op vullen. Bovendien remmen deze ver hoogde accijnzen dan elders weer mis schien bestedingen af. Het mes snijdt dan aan twee kanten. Het risico dat hierbij genomen wordt, is dan natuurlijk, dat besparingen mede de dupe worden. Misschien komt het mede hierdoor, dat in de regerings nota het verdrietige verwijt doorklinkt, dat bij de loononderhandelingen nog zo weinig aan de goede mogelijkheden van een spaarloon wordt gedacht. Wat niet in de nota staat, is de afkondiging, dat de inkomstenverlaging van 1970 afgelast of verder uitgesteld wordt. Voor het Vrije Volk van van morgen is dit gelet op de manier waarop de regeringsnota gepubliceerd wordt zelfs belangrijker dan al het andere nieuws. „Lekker politiek vuurtje stoken'' denkt men kennelijk op de socialistische redactie. Daarvoor ver geet men dan maar, dat volgens het bekende regeringsstandpunt over deze verlaging beslist wordt op het daarvoor geëigende ogenblik. De maatregelen die het kabinet-De Jong nu gaat nemen, hebben betrekking op het jaar 1969 en de belastingverlaging in de inkomsten sector zal betrekking hebben op 1970 en volgende jaren. De regering zou wel gek zijn, wan neer ze op dit moment reeds een be slissing zou nemen. Ze bevindt zich pas in het voorspel van de moeilijke be grotingsvoorbereiding van 1970. En met alle eerbied voor de taak die de regering heeft voor het algemeen wel zijn, de ministers moeten nu echt eerst maar eens serieus proberen uit hun eigen begroting uitgaven te halen, die vergeleken bij taken waarvoor het nieuwe geld nodig is niet strikt uitgegeven moeten worden. Wij beschouwen het belastingverla gingsplan voor 1970 niet als een on schendbaar voornemen. Maar het ka binet zal eerst zekerheid moeten heb ben dat het niet anders kan. Op dit moment lijkt ons deze vraag nog niet aan de orde te zijn. Weinig succes voor PAK IfOOR de studieclub PAK, die het pro- gressief akkoord van socialisten, ra- dikalen en parcifisten wil ontwerpen, is het plezier al een beetje over vóór men begonnen is. De kans op deelname door D'66 is minimaal en nu de Anti-Revolu- tiionaire radicalen voor de eer passen om als belangstellende „outsider" aan het beraad deel te nemen, lijkt verbreding van de basis van de besprekingen wel uitgesloten. Heel juist hebben de Anti-Revolutio nairen begrepen dat aangezien de PAK-groep een akkoord van partijen en niet van particulier geïnteresseerden be geert hun deelneming zinloos zou wor den wanneer ze met de Anti-Revolutio naire Partij omwille van het PAK breken en een bron van verwarring, zo ze in de ARP en het PAK tegelijk praten. Verder heeft één van de AR-radicalen juist opgemerkt, dat het streven naar een progressief akkoord meer en meer gaat lijken op een wat „aangeklede" socialis tische partij. En dan moet nog maar afgewacht wor den of dit „aankleden" door sommige PvdA'ers zelf niet eerder als een „ui1*"'-'" den" zal worden ervaren. NVV bijzonder teleurgesteld UTRECHT (ANP) Met een opname van muziek van Robert Stolz en Ween- se walsen heeft de Amsterdamse Poli tie Kapel gisterochtend de op 12 novem ber door de bij de drie vakcentrales aangesloten kunstenaarsbonden begon nen boycotactie van de 17 Nederlandse grammofoonplatenmaatschappijen door broken. De drie bonden, die gesteund werden door de drie vakcentrales, wa ren tot nu toe bijzonder tevreden over het verloop van de boycot. Alle musici hielden zich aan het stakingsparool. Zo als bekend verlangen zij hogere tarie- per opname en een vergoeding voor het gebruik van banden en platen bij play-back voor de televisie. Bij de Algemen Bond van Kunstenaars, aangesloten bij het NW, is men bijzon der teleurgesteld over de plotselinge gang zaken. De opname voor de plaat de Amsterdamse Politie Kapel zijn gisterochtend in de studio Sound-Push Blaricum begonnen en worden van daag beëindigd. Als politie hebben wij niets met het conflict tussen de kunste naarsbonden en de platenmaatschappij- te maken, zei desgevraagd de woord- :rder van de Amsterdamse politie, commissaris K. Heijink, we voeren ge woon een contract uit". Niets officieel De eerste contacten tussen de Amster damse Politie Kapel en de platenmaat schappij (Negram) dateren van septem ber vorig jaar. Nadat de arrangemen ten waren voltooid, werden in de loop van december de afspraken voor de op name gemaakt. De boycotactie was toen weliswaar reeds begonnen, maar bij de Amsterdamse politie heeft men daarover nimmer iets offficieel gehoord. Aanvan kelijk meende men dat het bij de actie uitsluitend om begeleidingsmuziek ging. Sinds vrijdag jl. weet men bij de poli tie dat het ook om andere zaken gaat. De heer Heijink ontkende dat sprake zou zijn geweest van een dienstbevel aan de politiemusici: „niemand van de kapel heeft zich over het contract bij de hogere politieleiding beklaagd". De voorzitter van de Nederlandse Poli tiebond, de heer K. Mud, betreurt dat het zover is gekomen. De leden van de politiekapel zijn ambtenaren en moeten de opdrachten die zij krijgen dus uit voeren. De heer Mud, die ook eerst vrijdag op de hoogte werd gesteld van het dreigende conflict, vraagt zich overigens af of het wel juist is dat een representatief overheidsapparaat als de Amsterdamse Politie Kapel zich door zakelijke contracten bindt. De leden van de kapel worden daardoor onnodig voor I een gewetensconflict gesteld. Nadere bezinning; De heer Mud, die van oordeel is dat een aantal omstandigheden tot deze be- treurendswaardige situatie heeft geleid, acht het dienstig dat de overheid zich nader bezint op de positie van door za kelijke contracten gebonden reprentatie- ve gezelschappen. Door andere oorza ken kunnen de politiemusici nu geen blijk geven va., hun solidariteit met de stakende musici. Het plegen van con tractbreuk door de overheid is naar zijn oordeel eventueel ook 'n moeilijke zaak. Ook al zou er een wettelijk geregeld sta kingsrecht zijn geweest dan nog zou dat niet hebben gegolden voor ambtenaren en zouden de politiemusici voor een gewe tensconflict zijn gesteld. De heer Mud kan zich heel goed voorstellen dat vele politiemusici niet van harte medewerking hebben verleend aan de plaatopname. Vrijdagavond heeft de Algemene Bond van Kunstenaars nog een beroep gedaan op NW-voorzitter Kloos, die daarop con tact opnam met Amsterdams burgemees ter dr. I. Samkalden. Dit overleg leidde niet tot het door de vakbeweging gewen ste resultaat. De b(f de Algemene Bond van Kunste naars aangesloten musici, hebben tydens een in Hilversum gehouden latc-avond- vergadering met verontwaardiging ken nis genomen van het feit. dat de Am sterdamse Politie Kapel de boycotactie heeft doorbroken. De A.B.K.-musici be sloten echter de boycotactie voort te zet ten en onveranderd vast te houden aan hun eisen: eenovereenkomst betreffende de tarieven voor grammofoonplaatopna men en een vergoeding voor het gebruik van de banden bü televisieuitzendingen (play back e-d.). De heer Koelemü deel de mede. dat inmiddels overleg is ge pleegd met de twee grootste platcnmaat- schappijen (Phonogram en Boveraa). Dit overleg wordt volgende week voortgezet. De heer Koelemy kon niet zeggen welk resultaat hq verwacht. Optimistisch is h(j niet. Terug naar Ambon, Nico van Vliets. do cumentaire die gisteren door NCRV-t.v. werd gepresenteerd, had iets onbarm hartigs. Ze confronteerde in ons land wonende Ambonezen, die het vaderland nog steeds als een paradijs zien, met de trieste realiteit van de schrynendc armoede die er in werkeiykheid heerst. Deze vorm van mensenkyken vonden we byna gênant. Los van dit element werd een goed beeld gegeven van de tragiek van de Ambonezen. Zij die hier verblijven hebben een onuitspreekbare heimwee naar het eigen land; velen van wie re patrieerden betreuren die stap achter af en speciaal de jongeren onder hen hebben heimwee naar Neder land, dat hun nu als een paradijs voorkomt. Het nawoord werd gesproken door NEDERLAND I STER (Reclameuitzendingen o 18.55. 19.03, 19.56 20.16) NTS •18.50 uur: De fabeltjeskrant 19.00 uur Nieuws in het kort CVK/IKOR 19.07 uur: Kenmerk VARA 19.32 uur: Nicholas Nickleby, 22.20 uur: Hadimassa, cabaret 22.55 uur: Tweede journaal (NTS) 23.00 uur: Noten en tonen (Teleac) NEDERLAND II STER (Reelameuitzendingen om 18.55, 19.56 en 20.16) NTS •18.50 uur: De fabeltjeskrant 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.03 uur: De Vrijbuiters, 20.00 Scala, magazine Journaal 20.20 uur: De dubbelganger, 20.45 uur: Brazilië in reportage Verbinding met, schakelprogramma 22.25 uur: Tweede journaaal Televisie morgen NFRFRLAND I NTS/NOT 11.00 uur: Kijk, als je tekent, zie je meer 11.25 uur: Beeldverhaal va NCRV •17.00 uur: Kijkkast, jeugdprograma M raad keur voor akkc zoel« - loi heef Wetl voor schil de lwor< woni teruj stre\ haal aangegeven programma's zijn klenrentelevtsieprogramma's. dr. Klompé. Zij toonde begrip voor de situatie van deze men sen die wonen in twee werelden en zich in geen van beide thuis kunnen voelen. Zy stelde, met recht geloven we, dat de Nederlandse regering al het mogelykc doet in deze onmogelykc situatie. Maar ze leek ons wat te optimistisch in haar stelling dat het in Indonesië nu berg-op gaat en dat repatriëring daarom niet eens zo'n gekke oplossing was. Gezien de feilen die de documentaire onthulden zijn we geneigd daar een groot vraagteken bij te zetten. De voorlichting van Indonesische zijde schijnt verbeterd te zyn, we geloven dat de voorlichting van Nederlandse zijde erop gericht moet zijn dat vooral de hier geboren en getogen Amonezen terdege moeten bedenken dat tal van hun landgenoten die de kans kregen naar het paradijs van hun dromen te repatriëren inmiddels ervaren hebben dat hun droomparadijs in Nederland AVRO 19.3522.30 uur: Vanavond, gevarie programma NRU 22.55—2^55 uur: Muziek van deze e HILVERSUM II NIEUWSDIENST HILVERSUM I: 7.00, ,-0^ 8.00, 11.00, 13.00, 16.00, 18 00 19 30 22 30 23 55 20-°°-2115 UUr: HILVERSUM II: 7.00, College 7, poppenspel 7 30> 8 00 8 30 n 00 23.30—23.55 uur: 12 30 lfi 00, 18 30i 22.30. Nightwatch, 23.55 jazzprogramma HILVERSUM III: Elk heel uur vanaf 9.00 ligt. Vg. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Niet iedere bedrijfs fusie is gerechtvaardigd, ook niet iedere manier waarop fusies tot stand komen. Bovendien hebben de leiders van onder nemingen onvoldoende verantwoording. Hier en daar ontbreekt het hieraan zelfs geheel. Dit zijn de redenen, dat de pu blieke opinie zich in toenemende mate (en naar de mening van de Politieke Partij Radicalen terecht) zorgen maakt", aldus de PPR. De Tweede-Kamerfractie van de PPR (de groep-Aarden) is daarom met een voorstel gekomen om een parlementair onderzoek in te stellen naar de econo mische machtsvorming in Nederland tussen 1964 en 1968. In één jaar kan een commissie van vijftien dit onderzoek houden, aldus het voorstel, dat de groep- Aarden gisteren bij de Tweede Kamer ingediend heeft. De fractie kan nu reeds rekenen op steun van de PvdA, D '66, de PSP en de CPN. Het voorstel heeft echter weinig kans van alagen, omdat de regeringspartijen er zich niet achter zullen stellen. Men gaat er bij het voorstel vanuit, dat tussen 1958 en 1969 zeker vijfhonderd fusies tot stand gekomen zijn. De groep- Aarden wil thans laten onderzoeken hoe de economische machten geconcen treerd zijn door deze fusies en door het samengaan van ondernemingen. Zoals bekend heeft de heer P. J. J. Mertens, voorzitter van het NKV des tijds nogal opzien gebaard met zijn me- dedelingen, dat de economische macht in Nederland in handen is van misschien maar 200 ondernemers. Dit heeft in al- leriei kringen reacties veroorzaakt. Ge lijktijdig was ook de groep-Aarden met deze economische machtsvorming bezig, omdat bij de Foliteke Partij Radicalen ook veel klachten over de machtsvor ming binnengekomen waren. Nadien heeft de partij nauw contact onderhouden met het NKV om tot een afgerond voorstel te komen voor een par lementair onderzoek naar deze verhou dingen. Drs. J. M. Aarden verwacht, dat de Tweede Kamer in april zal beslissen over het al of niet laten doorgaan van dit parlementair onderzoek. Fractievoorzitter drs. J. den Uyl van de Partij van de Arbeid noemde het een goed voorstel dat volgens hem steun ver- Mr. R. J. Nelissen van de fractiecom missie Economische Zaken van de KVP merkte in dit verband op dat een onder- UTRECHT (ANP) Het Gemeenschappeiyk Overleg van Ziekenfondsorganisaties (GOZ) vreest, dat de activiteiten van de onlangs opgerichte Waarborgmaatschappü Ziektekostenverzekering Ambtenaren ernstige consequenties zullen hebben voor de vrijwillige ziekenfondsverzekering. De fondsen hebben hun verontrusting kenbaar gemaakt aan de ministers van Sociale Zaken en Volksgezondheid en van Binnenlandse Zaken. Daarin zeggen ze, dat ze met name bang zijn dat de door de nieuwe maatschappij te voei-en premie- politiek erop is gericht, het deel nemer schap aantrekkelijk te maken voor een deel van de momenteel in de vrijwillige ziekenfondsverzekering opgenomen ambtenaren. De Waarborgmaatschappij werkt bovendien met een kinderpremie (bij de fondsen zijn de tot een gezin behorende kinderen zonder afzonderlijke premieheffing mee verzekerd) en een hoge premie voor bejaarden. Het gevolg daarvan is, dat voor alleenstaanden die jonger zijn dan 65 jaar en voor gehuwden zonder kinderen met een verhoudingsgewijs lage premie kan worden volstaan. Dit zou er volgens het GOZ toe kunnen leiden, dat een niet onaanzienlijk aantal ambtenaren de vrij willige ziekenfondsverzekering gaat verlaten. Als dat inderdaad gebeurt, ontstaat er een soortgelijke situatie als die waartegen de ziekenfondsorganisaties al waar schuwden bij de behandeling van het wetsontwerp ziektekostenvoorziening ambte naren (dat, zoals bekend, doo» de Kamer is afgewezen). In „De Zlekenfondsgids", orgaan van de Federatie van door Verzekerden en Mede werkers bestuurde Ziekenfondsen (VMZ) wordt felle kritiek geleverd op de op richting van de Waarborgmaatschappij. Gezegd wordt, dat het overheidspersoneel al voldoende dekking heeft bij ziekenfondsen en andere verzekeringsinstellingen. De Federatie acht voorts een categorale ziektekostenverzekering voor overheids personeel niet in het belang van de organisatie en financiering van de gezond heidszorg. Belangrijkste bezwaar is wel. dat als vele ambtenaren door de voor delen van de Waarborgmaatschappij uit de vrijwillige ziekenfondsen treden, de premie voor de ziekenfondsverzekering, die in vele gezinnen toch al een aanzienlijk deel van het gezinsbudget vergt, opnieuw moet worden verhoogd. „Een heilloze ontwikkeling", aldus noemt dat de VMZ. zoek naar de wijze waarop fusies tot stand komen een goede zaak is. „Er zijn in het recente verleden inderdaad wel fouten gemaakt", aldus de KVP-fractie- voorzitter. Nu de regering echter bezig is met het zoeken naar regelingen voor dergelijke fusies acht de heer Schmelzer het minder gewenst dat ook het parle ment nog een onderzoek instelt. Niets vertragen De groep-Aarden wil met dit parle mentair onderzoek niets vertragen: niet de spelregels, die de minister van Eco nomische Zaken voor fusies wil opstellen, ook niet de behandeling van wetsvoor stellen over de structuur van de onder neming. Wel wil zij bevorderen, dat ook de regering meer inzicht in deze materie krijgt en dat er meer bekend wordt over de verhoudingen, die thans het economisch leven beheersen. Het onderzoek moet zich beperken tot de manier waarop fusies en dergelijke vormen van samenwerking tussen on dernemingen tot stand komen; de werk wijze van de fusies; de belangen van hen, die bij de fusies betrokken zijn; de motieven en de ppersonen, die daarbij een rol spelen. Geruime tijd geleden heeft de rege ring al een overzicht gegeven van fu sies tussen 1958 en 1964 in de chemische industrie, de metaalindustrie, de textiel industrie, de papierindustrie, de rubber industrie, de keramische industrie, de tabakverwerkende industrie, de banken en het verzekeringswezen. Steekproefs gewijze zou, aldus de groep-Aarden, in deze sectoren het onderzoek kunnen plaatsvinden tot 1968. Maar aanbevolen wordt ook na te gaan hoe het gegaan is in de voedings- en genotmiddelensector, de scheepvaart, de groothandel, het groot winkelbedrijf en het perswezen tussen I 1964 en 1968. Hoewel de groep-Aarden op het stand punt staat, dat het parlementair onder zoek openbaar moet zijn. meent zij toch dat het horen van getuigen (directies, j personeelsleden, aandeelhouders, werk- gevers- en werknemersorganisaties, ambtenaren, de effectenhandel enz.) niet in hel openbaar moet gebeuren. ..Dit zou de belangen van ondernemin gen ernstig kunnen schaden". Aldus de toelichting op het voorstel. (Van onze correspondent KEULEN Josef kardinaal Frings, de 81-jarige aartsbisschop van Keulen, heeft Paus Paulus verzocht, hem van zyn ambt te ontheffen. De gezondheidstoestand van de kardinaal laat te wensen over. aldus een mededeling van het aartsbisdom. Kardinaal Frings was tijdens het Vati caans concilie een van de leiders der pro gressieve vleugel en een van de voor naamste opponenten van de romeinse curie. Hij had zitting in de commissie van kardinalen, dis op pauselijk bevel do Nieuwe Katechismus moest onderzoeken en aandrong op het serie wijzigingen. punt: discussierubriek voor actuele zakken. programma. 22.30 Nieuws. 22.40 Radiojour naal. NRU: 22.55 Muziek van deze eeuw: mo derne muziek (opn). 23 SS-24.00 Nieuws In de volksmond volksliedjesprogi eg. hooi spel 22.30 Nieuws. 22.38 Parlement. :.45 Overweging. 22.50 De zingende kerk, ontekst: magazine Lichte muziek 18.45 Sportkroniek 18 52 Taa wenken. 18.55 Amusementsmuziek 19 Nieuws, weerbericht en actualiteiten. 19 Amusementsmuziek, f9 45 Praatje. 19.55 Llcl te muziek 20 00 Klassieke muziek 21. Boekbespreking. 2120 Klassieke muzic 22 00 Nieuws en berichten. 22 15 De Zeve Ndfuwsjbs 35»2: 3V»2J5is Ligging van zeeschepen lfTLVf?R%U& T°<402Sn!)G- VARA 7.00 Nieuws en ochtendgymnastiek 7 20 Soclalri- tisch strijdlied. 7.23 Stereo: Lichte grammo- foonmuziek (7.307.35 Van de voorpagina). VPRO 7.54 Deze dag. VARA 8.00 Nieuws en actualiteiten. 8 20 Stereo: Lichte crammo- foonmuzlek (8.30-8.3S Van alle markten thuis, praatje voor de huisvrouw). 9 00 Ste- Semi-klassieke orkestwerken (gr) 9 35 :porkest: (opn). r boven "•HILVERSUM II (298 ;erste gehoor: lichte mu uziek (opn). 15.10 Ster der i punt bijdr BRUSSEL NED. (324 m) 12.00 Nieu\ 12.03 Gevarieerde muziek. 03-40 Weert ncht, mededelingen, programma-overzicht SOS-berichten voor de schippers(. 12.55 Bi Het zal de ongetwijfeld vele Jans nan de beroemde Russische danseres Ludmilla Tcherina binnenkort moeilijk vallen hun idool te herkennen. In de Franse televisiebewerking van het ballet A la mémoire d'un héros" laat zij namelijk haar vrouwelijke kwaliteiten voor wat zij zijn en kruipt zij in de huid van niemand meer of minder dan Napoleon. De leiding van het ballet berust bij Dirk Sanders, terwijl de choreografie in de vertrouwde handen van Serge Lifar is. Het ballet werd muzikaal getoonzet op de Marche Funèbre" uit de „Heroica" van Beethoven. Vanavond begint de VARA-televisie met twee nieuwe series. Om 19.32 uur start op Nederland I een televisiebewer king van Dickens' ...Nicholas Nickleby" en om 20.45 uur „Nooit een onvertogen woord". Merkwaardigerwys worden in deze series de hoofdrollen gespeeld door een acteur en een actrice die in de po pulaire ..Forsyte Saga" ook waren te zien, nl. .Martin Jarvis die de rol van Jon vertolkte en Nyree Dawn Porter die beter bekend is als Irene. Nadat Dickens zijn beroemde Pickwick Papers had geschreven en vervolgens Oliver Twist, verscheen „Nicholas Nick leby", waarin de schrijver protesteert tegen de zogenaamde sociale instituten van die tyd en hun harteloze beheerders. Nicholas Nickleby, zijn zuster Kate en zyn moeder zijn straatarm achtergeble ven na de dood van hun vader en echt genoot. Ze wenden zich voor hulp tot hun oom. Ralph Nickleby. een geld- Songfestival 69 Zolang vijand zich niet terugtrekt CAÏRO (AFP/Reuter) President Nasser van Egypte heeft gisteren in de nationale vergadering gezegd dat „wü nooit ook maar een klein stukje Arabisch grondgebied zullen afstaan en nooit zul len onderhandelen met een vyand die ons gebied bezet", aldus het persbureau voor het Midden-Oosten. „De vüand zal zich pas terugtrekken wanneer wy hem met de wapenen daartoe dwingen. Er be staat geen hoop op een politieke oplos sing, voordat hy weet dat wy in staat zyn hem militair te weerstaan. Ons land heeft geen woorden meer nodig, ons volk wil daden". Nasser dankte de Sovjet-Unie voor haar hulp bü de herbewapening van de Egyptische strijdkrachten na de oorlog van 1067. Er moeten grote sommen wor den uitgegeven aan de strijdkrachten, „maar ik ben er zeker van dat u daarmee akkoord gaat met het oog op de belang rijke rol die van deze strijdkrachten wordt verwacht". De Arabische landen hebben niet ge noeg gezamenlijk gedaan, zei de presi dent. Hij prees echter Saoedi-Arabië, Libië en Koeweit voor hun financiële hulp. De rol van de Arabische comman do-organisaties wordt steeds belangrijker. Zij verzwakken de kracht van de vijand en moeten de vrije hand krijgen, aldus Nasser Het Israëlische ministerie van Buiten landse Zaken heeft verklaard dat de rede van Nasser bewijst dat hij in een ver warde en hopeloze situatie verkeerd. Directeur-generaal Gideon Rafaël van het ministerie van Buitenlandse Zaken zei in een verklaring* dat Nasser „de de- ztructieve politiek voorzet die de Arabi sche regeringen in de afgelopen twintig jaar hebben bepleit en die zoveel ramp spoed over bun volkeren heeft gebracht". (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM Het orkest dat de so listen zal begeleiden tydens het Neder lands Songfestival 1969 zal onder lei ding komen te staan van Frans de Kok. Wegens drukke werkzaamheden (onder meer samenhangend met de voorberei dingen voor de maandelijkse tv-shows) heeft Dolf Van der Linden af moeten zien van de directie van het Festival orkest. De heer Van der Linden die dertien maal tydens dit nationale lied- jesfeest het orkest heeft gedirigeerd, zal wel nauw bij de voorbereiding van het festival worden betrokken. De voor bereidingscommissie heeft een beroep op hem gedaan om als adviseur op te traden. schieter. Nicholas wordt als aankomen leraar naar Dotheboys Hall gezonder waar de boosaardige Wackford Squeei veertig kinderen op barbaarse wijze soort opvoeding geeft. Zyn wreedhei is speciaal gericht op een ziekelijk< linkshandige jongen, Smike. Nichola. geschokt en woedend door hetgeen h ziet, weet met Smlke te ontsnappen de handen van Squeers en de beide jon gens gaan naar de provincie w; zich uitgeven als acteurs. Het tweets Squeers en Ralph Nicklebey laat het echter niet bij zitten en zij bezorge Nicholas nog een hoop narigheid. (Ned. I, 19.32 uur). De actrice Nyree Dawn Porter (Ir uit de Forsyte Saga) speelt met Paul Da neman de hoofdrol in de televisieser „Nooit een onvertogen woord" (Neve a cross word). Deze reeks, die uit delen bestaat, begint de VARA t avond uit te zenden. Het echtpaa Deidre en Ronald Baldock zijn de hoofd personen in deze luchtige tv-serie tegenstelling tot de titel, laten 5 degelijk zo nu en dan een onvertoge woord vallen. Dat is ook te begrijp» want Deidre ziet kans om de meest ge duldige man tot wanhoop te brenger, terwyl Ronald niet bepaald de geduldig ste man ter wereld is. Zo ontstaan amusante en soms pikante avontutei met onverwachte gebeurtenissen, die he Engelse publiek, de reeks enige tijd ge leden zag. tot groot enthousiasme brach ten. De eerste aflevering heeft tot ondertit« ,,Mr. en mrs. Baldock en kostganger Naast Nyree Dawn Porter en Paul Da neman, die ook in werkelijkheid e< echtpaar vormen, zijn in deze aflevt ring te zien John Alderton als de ko^ ganger Anthony en Sam Kydd als d< garagehouder Alf Hawkins. Ned. I, 20.45 uur). (Van c n roepcorrespondent HILVERSUM De hoofdredactie val het NTS-journaal heeft het contract het Amerikaanse persbureau Unite* Press International ten behoeve va afname van nieuwsfilms dit jaar verlengd. In plaats daarvan is een tract gesloten met de Amerikaanse CBS aangezien deze filmnieuwsdienst i' staat is om meer journaalbeelden kleur voor da (televisie te leveren.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2