Grootmeester zweefde tussen Raymond Ceulemans wondertjes en zakdoek EUROPESE TITEL DRIEBANDEN Schaakmeesters bedienden klokken als een mitrailleur Crosskampioen Van der Hulst: We hebben de schorsing verdiend VAN BRACHT EEN ZEGE OP ZWARE OPENINGSDAG Burgemeester Van acquit ,Als we achter staan, is het gebeurd" DWS ZONDER HOOP NAAR GLASGOW Wereldtitel moet je toch ook eens kunnen pakken DONDERDAG 16 JANUARI 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 DEN HAAG Bij Dieter Haring kon er niet meer af dan een zenuwachtige lach. De in internationale kringen vrij onbekende Duitser, die tot veler verbazing driebandenkampioen van zijn land was geworden, had bij zijn aankomst in het Badhotel, na het ver nemen van het wedstrijdschema al enigszins dramatisch uitge roepen: „Wat, de eerste partij tegen Ceulemans?". Die angst had hem niet meer verlaten en toen hij gistermiddag aantrad in de met vlaggen, palmen en een breder dan breed-tapijt tot een in tieme en fraaie biljartzaal omgetoverde sporthal aan de Steen- wijklaan in Den Haag, stond hij als aan de grond genageld. Zieke Raymond Ceulemans, na elke leurt sniffelend in een levensgrote zak doek, had geen medelijden met de Duit- Hij wilde zo gauw mogelijk naar de cantine om een glas water te vragen voor :ijn poeder. Met een moyenne van 1.578, dat de gehele eerste dag van het Euro- jees kampioenschap driebanden niet meer erd verbeterd wel benaderd door landgenoot Boulanger en Ceulemans zelf raasde hij over Haring heen. En men jing zich toen al afvragen wie in vredes naam de titelhouder moet gaan bedreigen ils hij, geplaagd door een hevige ver koudheid, al tot een dergelijke produktie tomt. Wat moet dat worden als hij zich dplekker voelt. Moeten er dan nog meer die wondertjes van biljartunst, steu- lend op een schier perfecte afstoot, op DEN HAAG Vier „zittingen" per dag telt het biljarttoernooi om de Europese titel driebanden. En bij de eerste genoten de organisatoren van het veertigjarig bestaande district Den Haag van de K.N.B.B. de eer burgemeester mr. V. G. M. Marijnen ran acquit te zien gaan. Ingeleid door dutrictsvoorzitter J. Meere trok Den Htags eerste burger een parallel tfissen biljarten en zijn stad. stad. Wij roodbruin dnebandenspel iSen Haag is et besturen de stad laken heen in de raadzaal, u speelt op een groen laken, maar voor beide taken zijn strategie en voorzichtigheid nodig, maar ook durf en doorzettingsvermogen om het succes te bereiken dat ik u toewens". De burgemeester deed nog de bekentenis, dat hij thuis „een levensgroot biljart heeft", stapte naar de tafel om de eerste stoot te doen en miste. Waarmee het toernooi was geopend. het laken worden getoverd om de tegen stander te deklasseren? Dieter Haring had maar een enkele verklaring: „Hij liep zo snel weg dat er geen inhalen meer aan was". Dieter Haring lachte zenuwachtig en dacht aan zijn schamel totaal van der tien, terwijl Ceulemans in één slok in de hoek van de kantine een poeder weg spoelde en met die grote, witte zakdoek zijn gezicht afwiste. Na die eerste dag zijn er nogal wat in „dezelfde ronde" ge bleven maar Ceulemans steekt er duide lijk boven uit. Tweemaal boekte hij winst, op Haring op zijn eigen leerling, de Waalwijker Rini van Bracht. Juist hij en de Duitser hadden de zwaarste openingsdag, met drie partijen. Maar terwijl Haring ze alle drie verloor kon Van Biacht er een op zijn naam laten schrijven. Niet die tegen Ceulemans want al nam Van Brecht bru taalweg de leiding tegen een zuchtende grootmeester Ceulemans, dat was niet voor lange duur. Van Bracht deed knappe dingen, zijn talent is onmisken baar maar hij kan dan ineens zo missen, dat het duidelijk is dat de benjamin van het gezelschap met zijn eenentwintig jaren ervaring en vastheid mist. Twee eigenschappen die Ceulemans in zo grote mate bezit. „Vastigheidjes" zijn bij hem caramboles en elke stoot is de voorbe reiding voor de volgende. Op de tribunes, die de eerste dag al wonderlijk goed waren bezet dat gebeurt zelden durfde men bij die subtiele stoten nooit te hard en nimmer te zacht, nauwelijks de handen op elkaar te brengen, bang om de concentratie te verstoren. Alles of niets Die publieke steun behoefde Rini van Bracht niet te ontberen. Hij proefde hem al in zijn duel met de schrale, lange Belg Boulanger die zich ineen moet vou wen om op de goede hoogte boven het biljart te komen. En hij merkte dat eens te meer na zijn zege op de Portugees Antonio Vinagre met het uiterlijk van een grootgrondbezitter die niets anders heeft te doen dan zijn biljartkunst ver edelen. Hoewel de Nederlandse kampi oen Jan Doggen dat spel niet zo edel vond. „Die man speelt-van begin tot* eind carotte", klaagde een nerveuze Doggen, die tegen Vinagre noch tegen de Oosten rijker Schei'z zijn draai kon vinden. Scherz, ook zo'n wonderlijke figuur die alles kan maar (soms) ook niets. Gis teren was het alles want hij versloeg eerst de slanke Zwitser Blanc en toen Doggen. Opbergen Als er over „opbergen" wordt gespro ken. mag ook de Spanjaard Avelino Rico zijn vinger opsteken. Hij had het onder spit gedolven tegen de ex-prof Jean KANON GEURTSEN FAALDE Marty, die het maar niet kan laten spec taculaire stunts uit te halen, als een vol leerd toneelspeler om het biljart sluipt om de stoot te bekijken en „rauwer" speelt dan Ceulemans. Tenslotte is Marty kaderkoning en is hij nog een „groentje" onder de driebandenspelers. Maar zijn techniek en routine stellen hem natuur lijk in staat ook op dit punt zijn manne tje te staan. Een mannetje zoals Rico die bijna voor de sensatie zorgde de be paald niet van talent gespeende Deen Kurt Thorgersen de das om te doen. Rico legde onverstoorbaar zo beroerd weg dat Thorgersen maar niet aan zijn laat ste van de zestig caramboles kon komen. Langzaam naderde de Spanjaard en toen de Deen eindelijk p'af+rj maakte, hhd Ried de nastoot nog met vier caramboles achterstand. Van .«cquit miste hij gru welijk en zo bleef hij de eex-ste dag zonder punt. Niet zonder meer Met hem eveneens Blanc, Vinagre en Haring en van dat kwartet zullen zeker Blanc en Haring nog wel iets van zich laten horen. Want Haring mag dan een onbekende grootmeester zijn, hij is niet zonder meer Duitslands kampioen ge worden en dat liet hij af en toen ook al blijken. Er bleek ook dat Den Haag een „bil- jartstad" is. De opkomst op de eerste dag is er het bewijs van en er kan nu al op wot'den gerekend dat het zaterdag >ndag zeer vol, hoogstwaarschijnlijk uitverkocht zal zijn. En er gaan toch negenhonderd toeschouwers in de met extra-tribune uitgeruste sporthal. Mond- reclame is de beste reclame, is een ge vleugeld gezegde. Daarvoor hebben de deelnemers op de eerste dag al gezorgd, inclusief de sniffelende Raymond Ceu lemans die constant broedde op „stoot om de adem in te houden". (Van onze sportredactie) WIJK AAN ZEE De handen waren nauwelijks snel genoeg om de orders van iet brein op het schaakbord over te brengen, zo groot was-de tijdnood in de tweede ronde van het Hoogovenschaaktoernooi. Het vechtschaak, waaraan alle zestien deelnemers zich met overgave hadden toevertrouwd, kostte uren van intensieve denkarbeid. Toen de partijen in een beslissend stadium kwamen, resteerden nog ilechts enige minuten. De grootmeesters bespeelden de klok als een typiste haar schrijfmachine. Geen vlag viel, maar er waren wel slachtoffers. Met illustere zelfs. Als eerste de Rus Geiler, drie jaar geleden gedeelde le-prijswinnaar in tijdnood bij de neuè genomen door de nerveuze Amerikaan Benkoe. Verder een tweede nederlaag van IBM-winnaar Kavalek, nu tegen Ostojic en als loupe de spectacle het verlies van Lajos Portisch tegen Fridrik Olafsson. Hans lee, die tegen oud-wereldkampioen Botwinnik voortdurend werd teruggedrukt, laaide daarentegen de tydcontrole en noopte de eenzelvige grootmeester een deel de tijd, die bestemd is voor het dineren, op te offeren aan het analyseren, .angeweg, van wie Ree in de eerste ronde verloor, versnipperde tegen Donner zijri trachten. De Nederlandse grootmeester weefde een matnet waaruit de witte koning vermocht te ontsnappen. Met anderhalf punt uit twee partijen heeft lonner aansluiting gevonden met de kopgroep. paardzet een pion was voorgèraakt, ge agiteerd zijn pantalon tot aan zijn kuiten op. Van Scheltinga noteerde tegen Keres nog alleen de eigen zetten. Met zijn vlag op het punt van vallen, gaf hij zich gewonnen. Maar de spannendste tonelen speelden zich af bij Benkoe-Gelier en Doda-Lombary. Geiler had nog twee minuten voor dertien zetten en Lombar- voor twaalf. De Amerikaan schreef met de linkerhand en sloeg met de rechter op de klok. Geiler, zichtbaar nerveus, noteerde in het geheel niet neer. Benkoe had nog een paar minuten «ver. maar gaf de Rus geen kans in ,zijn" tijd te denken. Ten koste van een geruïneerde stelling haalde Geiler nog net de tijdcontrole om vervolgens tot het besef te komen dat verder spelen geen zin had. Chaotische tonelen door tijdnood De tijdnoodfaze werd ingeluid door Mafsson. 24 zetten in nog geen twintig nlnuten. Niets bijzonders voor de IJs- ander, die het sterkst speelt als zijn vlag »p vallen staat. Hij bediende zich van ezelfde variant van het Nimzo-Indisch «aarmee Larsen in de kandidatenmatch egen Portisch succes had gehad. Zou de longaar een versterking hebben gevon- len? Het bleek van niet. Terwijl rondom agitatie groeide, bleef Olafsson ij se! ijk calm en toen Portisch promotie van de '-pion niet meer kon verhinderen en fle koning omlegde, had hij nog ruim minuten over. Toch verloren Intussen veroorzaakte de steeds groter 'ordende tijdnood chaotische tonelen op andere borden. De Pool Bednarski he iende zijn klok als een mitrailleur, "avalek raakte tegen Ostojic pardoes een oren kwijt. Jongsma werd door Kramer «haak gezet met het paard, en speelde en loper. Dat ls ongeveer de enige situa te waarin de stelregel ..aangeraakt is setten" niet opgaat. Hij mocht zijn loper terughalen en de koning verzetten. Een et later zag hij dat de partij desondanks Spannende tonelen Aan het tafeltje langs het raam haalde Wedina, die tegen Oiric door een knappe Verzet gestaakt Na het diner had Hans Ree aan de aanblik van Botwinniks onder couvert af gegeven zet voldoende om het verzet te staken. Doda-Lombardy en OLric-Medina namen nog even de tijd om le zien of de analyse-arbeid van de één klopte met die van de ander. Toen dat het geval bleok. besloten ze tot remise. De uitslagen in de tweede ronde: grootmeestergroep: Doda (Polen) Lombary (VS) Mi—V3. Portisch (Hong)—Olafsson (IJsl) 0—1. Kavalek (Tsj-Sl)—Ostojic (J-Sl) 0—1, Botwinnik (Rusl)—Ree (Ned) 1—0, Langeweg (Ned)—Donner (Ned) 0—1. Keres (Rusl)—v. Scheltinga (Ned) 1—0. Ciric (J-f (Sp) %- had het vol gende verloop: N1MZO—INDISCH Wit: Portisch (Hong) Zwart: Olafsson (IJsl) 1. d2d4 Pg8f6, 2. e2c4 e7—e6. 3. Pbl— C7Cö, 5. Lfl—<33 0-0, e6—eö, 18. dtxeS Pc6xe5, 19. ec, ai. La2—bi g7—gS, Lc6xd8. 29. Pg3—c2 LC8—15. 30. I c7, 31. g2—g3 Lf5d3. 32. Pe2—f-i 1x13—13, aj. PÏ4dS Lc7d6, 34. Dd2—a5 Ld6—f8, 35. Daö d8 Kg8g7, 36. Pd4C7 Lf8—e7. 37. Dd8—b8 Kg7—h6, 38. Pc7xa6 DeSxb8, 39. Pa6xb8 Le7— Benkoe (VS)—Geiler (Rusl) 1 Ostojic. Langt ,._0- Medina punt; 13. t.m. 16. Van Scheltinga, Ree. Kavalek en Portisch allen 0 pnt. Tweede ronde meestergroep: l' Cock v. d. Hulst inclusief de sniffelende Raymond Ceulemans, die achter zijn zakdoek niet onaanzienlijke afmetingen, constant broedde op weer een „stc om de adem in te houden" (Vu» once sportredactie AMSTERDAM Tot aan hel begin van dit seizoen was geen Nederland se club er ooit in geslaagd in het toer- j nooi om de jaarbeursstedenbeker ver- I der te komen dan de tweede ronde. Het Amsterdamse DWS brak met die traditie. Terwijl DOS en het met de beste voornemens begonnen Feije- noord al in de eerste ronde struikel over resp. Dundalk (Ierland) en Newcastle (Engeland), bleef DW'S over. Beerschot (België) werd eerst uitge schakeld en vervolgens werd het roem ruchte Chelsea (Engeland) bedwongen. Twee keer deelden DWS en Chelsea de punten met 00. Het lot was de Am sterdamse ploeg gunstig gezind, want het door de Hongaarse scheidsrechter Tibor in Amsterdam opgegooide munt stuk kwam neer met de door DWS-aan- voerder Dijkstra gekozen kant boven. Bij de loting voor de 3e ronde liet 't ge luk DWS in de steek. Glasgow Rangers werd de nieuwe te genstander. Een van de sterkste clubs Groot-Brittanië. Gistteravond ver loor DWS voor 18.000 toeschouwers in het sinds kort over een formidabele lichtinstallatie beschikkende Olympisch stadion met 20. Een resultaat, dat voor de volgende week in Glasgow te spelen returnwed strijd weinig, of geen hoop biedt. Zelfs de grootste optimist zal DWS geen kansen durven geven. Niet omdat Glasgow Rangers zich in Amsterdam zo'n geweldige ploeg toonde. De Schot ten vielen tegen. Zij waren zelfs voor de rust in de minderheid, maar sloten de lste helft toch af met 'n voorsprong 10. Linksbinnen Johnston scoorde 37 minuten na een pass van de Zweedse linksbuiten Persson, die er offensief van DWS bliksemsnel tussenuit trok en na het afstraffen van een fout van Dijkstra een pass op maat gaf. Tegen verhouding Die voorsprong was geheel in strijd met de verhouding. DWS had de helft beheerst. Met voetbal delijke kwaliteit werden de Schotten ln de verdediging gedrongen. Er kwamen ook wel kansen, maar zelfs de eenvou digste werden door Geurtsen gemist. Zo knalde de falende aanvalsleider na een half uur naast het doel nadat hij zelfs de overigens goede doelman Mar tin al had omspeeld. En vijf minuten later slaagde Geurtsen er ook niet in een glanzende pass van Rensenbrink minder gevaarlijk dan gewoonlijk met een doelpunt te bekronen. Na de rust faalde Geurtsen wederom enige malen in kansrijke positie. Glas gow Rangers kreeg nog één mogelijk heid. en die leverde de tweede treffer op. In de 54ste minuut bereikte de als vervanger van Persson optredende Smith met een hoge voorzet de geheel vrijstaan de international Henderson, die met een fraai schotscoorde (02). Oude probleem DWS. dat Overweg wegens een bles sure nog moest vervangen door Corn wall, geloofde het toen wel. Zonder over- tuiging werd in het laatste half uur aan- j gevallen. Glasgow Rangers wist zich zeker van de zege. Het spelpeil daalde I zienderogen terwijl een hevige regen bui het veld glad maakte. Alleen de drif tig gebarende Belgische scheidsrech ter Loraux kon het publick nog enigs zins vermaken. „We hebben beter gespeeld, maar Glasgow maakte de doelpunten", zei DWS-trainer Frank Leslie Talbot. „Het is bij ons 't oude probleem: de doelpun ten. Als wij eenmaal achter staan, is 't gebeurd. Er wordt dan zonder zelfver trouwen gespeeld, omdat het nooit eens een keer echt lukt. Misschien gaat het volgend-? keer in Glasgow beter. Wie weet lukt hel dan een keer wel en krij gen we ons zelfvertrouwen weer terug". Uitwedstrijd besliste Newcastle United bereikte gisteravond de kwartfinales van het jaarbeursste- dentoernooi door op eigen terrein het Spaanse Zaragoza met 21 te verslaan. De eerste wedstrijd leverde een zege van 32 voor de Spanjaarden op. Het aantal doelpunten, gescoord in de uitwed strijd, besliste ten gunste van de Engel- Hamburger SV heeft zich gisteravond ook geplaatst voor de kwartfinales. In Edenburgh won het Schotse Hibernian de tweede wedstrijd tegen de Duitsers met 21. HSV zegevierde, in de eerste ontmoe ting met 10. Het feit dat HSV wel scoorde in de uitwedstrijd en Hiberian niet, bracht de Duitsers een plaats in de volgende ronde. Belangstelling op hoog niveau, niet alleen van de zijde van de biljarters onmiddellyk aan de matchtafel Raymond Ceulemans, Jean Marty (met armen over elkaaren geheel rechts biljartfabrikant Cees van Oosterhout maar ook van de gemeentelijke overheid. Hoogst mogelijke vertegenwoordiger burge meester Marijnen verrichtte zelf de opening van het Europese kampioen schap driebanden in de sporthal Steenwijklaan. (Van onze sportredactie) ZOETERWOUDE. Cock van der Hulst, de 26-jarige nationale kampioen cross country, is er niet kapot van dat hij met onder ande ren Cor Rutgers en Jan Harings door de Kon. Ned. Wielren Unie voor een week is geschorst. Hij is niet kwaad noch verontwaar digd, hij vindt het heel normaal. Van der Hulst, de grote, fors- gebouwde 80 kilo wegende coureur, onderuitgezakt in een luie fauteuil van zijn woning aan de Van Om- medijkseweg in de polder van het Zuidhollaudse Zoeterwoude, zegt: „Wij zijn fout geweest en daar zijn we nu voor gestraft.. Dat is toch heel normaal. Ik vind het helemaal niet zo erg. Eindelijk eens een weekje wat minder druk". Zijn vereniging, het Leidse Swift, is het met de straf wel eens, maar vindt het toch wel vervelend. Vooral omdat net deze week een jubileumcross op haar programma staat. Die jubileumcross Swift bestaat 50 jaar wordt zondag in Wassenaar op het landgoed van Swifts beschermheer graaf Van Zuylen van Nijevelt gehouden en als prominente crossers als Harings, Rutgers en het eigen clublid Cock van der Hulst bij deze veldrit ontbreken, verliest deze veel van haar glans. Cock van der Hulst vindt het wel beroedr voor zijn club, maar nu ook weer geen ramp- „Ik had misschien toch niet meegedaan", zegt hij. „Ik had een uitnodiging liggen om in Berlijn te Waarom is Cock van der Hulst, de wielrenner die pas op 18-jarige leeftijd, dank zij een buurjongen, met een fiets met een krom stuur, zoals hij zelf zegt, serieus aan het wielrennen begonnen, eigenlijk geschorst Even weg Zijn lezing: ..In november moesten we ergens in Rotterdam rijden. De wedstrijd zou om 3 uur beginnen en toen we aan de start stonden, zeiden de offiicals: „Het spijt ons wel maar jullie moeten nog een half uurtje wachten. En aan gezien het weer nou ook niet zo lekker was, gingen we even weg. Een kwartier later kwamen we terug. En wat zagen we? Een heel stel onbetekenende ren ners dat bedoel ik nou ook weer niet denirerend wags ons voor en stond vooraan. Nou was het zo, dat het stukje weg voordat je het veld inging maar een meter of zeventig bedroeg en ten hoogste 3 m breed was- In die zeven tig meter kunnen we die meute nooit voorbijkomen, dachten we en gingen vooraan staan. Wij waren favoriet en kanshebber. Nou weet ik wel, dat ieder een gelijke kansen moet hebben. Maar dan hadden ze er maar voor moeten zorgen dat dat stukje weg de verplichte driehonderd meter" lang was geweest. Wij gingen dus vooraan staan, maar dat mocht van de officials niet. Wij bleven staan en er werd wat over een weer gepraat, zonder dat er bijzonder harde woorden bij vielen. Wij hielden voet bij stuk. De officials stelden toen maar voor dat we wel konden ophoepelen- Dat hebben we prompt gedaan. Fout natuur lijk, maar ja, je bent even te recalci trant. Dat je daarvoor een gepaste straf krijgt, vind ik niet zo erg, hoogsten ver velend". Bijverdienen Cock van der Hulst, opperman bij een Zoeterwoudse aannemer, behaalde zijn titel vorig jaar in Soestduinen. Als gevolg daarvan krijgt hij veel uitnodi gingen uit het buitenland en kan hij er aardig bijverdienen omdat de premies daar voor .veldrijders' niet zo minnetjes zijn als in Nederland. Hij crosst, zet hij. „omdat hij daar niet zoveel tijd aan hoeft te besteden als aan wegrennen. Hij hoeft er minder voor te doen- „Dat kan ik ook niet, want ik moet ook aan mijn gezin denken. Als Neder lands kampioen kun je lguke dingen doen. Je krijgt veel uitnodigingen, meestal via de Belgische manager De Me.ver, een leuke onkostenvergoeding en aardige premies. Maar als je niet bij de top zit, is crossen meer een verrekt dure sport. Als ik dan ook dit jaar weer geen Nederlands kampioen wordt, nou, dan weet ik het nog niet. Dan kan het wel eens een boel geld gaan kosten en dat kan ook weer niet". Geknipt Om het Nederlands kampioenschap wortd dit jaar gereden in het Limburgse Sibbe. Cock van der Hulst zegt daarover: „Dat is een parcours, geknipt voor Harings, die woont er vlak bij". Veel hoop heeft de renner uit Zoeter woude dus niet. Maar even later zegt hU weer, als hü het over het wereldkam pioenschap heeft (vorig jaar werd hij derde): „Het moet toch mogelijk zijn ook die titel een keer te pakken". DEN HAAG Jan van Dooyeweerd moge de succesvolste pikeur van 1968 zijn geworden, de foto die de reportage over zijn 116 overwinningen illustreerde, was een minder groot succes. Vooral de paardesportliefhebbers zal het niet zijn omgaan, dat dezerzijds een portret van Jan Wagenaar jr. bij het artikel werd geplaatst. Ofschoon het aan de successen van Jan van Dooyeweerd geen enkele afbreuk doet, bieden wij voor deze vergissing onze verontschuldigingen aan.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 7