3>e£ctd6e@otifói/nt Nieuwe stations met winkelcentra TITO SCHIPA JUNIOR Past. concilie in extra uitzending De film van vanavond John Lennon en Y oko Ono in „Rood Wit Blauw' Sobell komt spoedig vrij N.S. werken samen met kruideniers Belgische kruidendokter in St.-Janssteen ongewenst Stereospeakers naast hoofdkussen PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT WOENSDAG 15 JANUARI 1969 De NA VO niet overbodig, ivel oncon troleer baar YOOR cie gewone burger blijft het eer moeilijk te verwerken zaak, dat eer regering die vrijwel niet te bewegen is om voor door haar zelf als „belang rijk" gekenmerkte zaken enkele tien tallen miljoenen guldens meer uit de schatkist beschikbaar te stellen, wel met alle klem waarover ze beschikt 225 miljoen extra voor de NAVO laat vote ren. Natuurlijk vragen burgers zich dan wrevelig af, waarom die regering niet met dezelfde bereidheid gaat staan ach ter verzoeken om extra-geld dat nodig is om op de lagere school de klassen wat kleiner te maken, of achter aan vragen om meer subsidie, waardoor meer goedkope woningwetwoningen ge bouwd zouden kunnen worden. Deze burgers gaan dan meer sympa thie krijgen voor politici die, overigens om uiteenlopende redenen, altijd iets tegen de NAVO gehad hebben en ook voor de politici die hun standpunt ten opzichte van het militair bondgenoot schap wel laten beïnvloeden door het feit of ze tot een regeringspartij beho ren dan wel op de oppositiebanken heb ben plaatsgenomen. Voor het kabinet-De Jong is deze 225 miljoen extra een lastige zaak, omdat minister-president noch andere bewinds man bewijzen kan, dat 's lands veilig heid met de grotere offers voor de NAVO staat of valt. Zij kunnen een goed exposé geven, waaruit blijkt, dat het intact blijven van een reëel sterk Atlan tisch bondgenootschap een nationaal en internationaal belang is. Maar wanneer het gaat om concrete uitgaven zoals die waarop de 225 miljoen extra betrekking hebben, dan kunnen ze niet veel meer doen dan Kamer en publieke opinie uit nodigen hun regering, die wat meer ge legenheid heeft om achter de schermen te kijken, op haar woord te geloven. 70'N uitnodiging schept tegenwoordig, nu gezag een instituut is dat te recht kritisch wordt bekeken, op zich zelf al de nodige problemen. Daarom valt het bijzonder te betreuren, dat de Noordatlantische verdragsorganisatie fei telijk elk volksvertegenwoordigend col lege mist, dat haar doen en laten kan coAtroleren. Dat de parlementaire ver gadering, waarmee ze werkt, evenmin werkelijke bevoegdheden heeft als het Europees parlement. Natuurlijk zal een militair bondge nootschap nooit voor de holle honderd procent een open zaak kunnen worden; moet men begrip hebben voor verschillen bijvoorbeeld tussen de NAVO en de EEG. Maar er blijft toch te veel besloten in het kleine kringetje van re geringen en ministerscolleges, waarbij nog soms de vraag gewettigd lijkt, of zij wel van alles op de hoogte worden Zolang en zoverre als in deze lacunes geen verbeteringen zijn aangebracht, zullen de nationale regeringen toch van hun kant een zo groot mogelijke mate van openheid moeten bevorderen, waar bij dan van politici verwacht mag wor den dat ze het regeringsbeleid niet op portunistisch, maar reëel beoordelen. Liever principieel verklaren niets van de NAVO te willen weten, dan een re geringsvoorstel om meer geld voor de NAVO bestrijden, omdat het politiek voordeliger is te beweren dat het geld nuttiger ergens anders aan besteed kan worden. DRINCIPIEEL is het standpunt van hen die de NAVO weg willen hebben en daarmee de conclusie aanvaarden, dat dictatuur onder communistische su pervisie eerder geduld moet worden dan een bewapeningswedloop. Opportunis me is het. wanneer men ervan uitgaat, dat de democratische wereldmogendhe- den maar voor de militaire veiligheid van het Westen moeten zorgen, omdat een kleine mogendheid thans toch wei nig of niets te betekenen heeft, zodat deze haar geld beter kan besteden aan het maatschappelijk welzijn van zich zelf of van anderen. Zo'n redenering klopt immers, tot op het moment waarop het misgaat. Maar dat misgaan is dan gewoonlijk wel zo radicaal, dat het beleid in het verleden door gedupeerden met de grond gelijk wordt gemaakt. Tussen de beide wereld oorlogen hebben de democratisch-gere- geerde volkeren zich noch voldoende in gespannen voor een wereldrechtsorde, noch voor hun binnen die rechtsorde noodzakelijke veiligheid. De generatie die nu al als „gisteren" afgeschreven wordt, weet wat de gevolgen van haar echec geweest zijn. Mag men stellen dat de generatie van „morgen" wel succes zal hebben, als zij omwille van de wereldrechtsorde haar eigen veilgiheid op de koop toe neemt? Wie met ons weigert of aarzelt die vraag met een duidelijk „ja" te beantwoorden, moet ook ontvankelijk gemaakt kunnen worden voor het argument dat zolang een wereldimperialisme vanuit het Oos ten dreigt, de NAVO niet overbodig is. Wel moet men tegelijkertijd dan ern stig ernaar blijven streven dit militair bondgenootschap zelfs de schijn van een ander imperialisme te ontnemen en zijn doorzichtigheid binnen redelijke gren- ""n zo groot mogelijk te maken. Een taak waarvoor ook nog heel wat te verzetten valt! Geen oplossing HILVERSUM Het pastoraal concilie van de Nederlandse katholieken is wereldnieuws geworden. Alle vragen die het hedendaagse katholicisme be roeren, werden in Noordwijkerhout op felle en open manier besproken, ook met vertegenwoordigers van andere Kerken. De NTS heelt in deze belang rijke bijeenkomst aanleiding gezien een extra-uitzending in te lassen vanavond om 22.55 uur op Nederland I. In het| programma, getiteld „Dialoog, geen schisma", interviewt pater S. Jclsma een aantal pèersoncn. Over „De ondergang van de Valiant", de film die de NTS vanavond via Ned. I uitzendt (20.3522.05 uur) schreef on ze recensent bij de première in 1962 o.m. het volgende: In 1941 zouden 2 kikvorsmannen van de Italiaanse marine het Engelse slag schip „Valiant" in de haven van Alexan drië hebben ondermijnd. De kikvors mannen worden zodra zij aan 't water oppervlak verschijnen krijgsgevangen gemaakt, maar zij weigeren te vertel len wat zij hebben uitgevoerd. Kapitein Morgan (John Mills) die vermoedt dat zijn schip elk moment in de luchtkan vliegen houdt tegen de Geneefse con ventie in de krijgsgevangenen aan boord om hen tot spreken te dwingen. Maar de mannen zwijgen en Morgan maakt een bange nacht door. Hoe het afloopt zullen wij u niet verraden want het filmwerk van Roy Baker heeft die onzekerheid van de afloop heel hard nodig om zo nu en dan nog spannend NEDERLAND I (STER- reclamcuitzendingen om 18.55, 19.03, 19.56.en 20.16) NTS: 18.50 uur: Fabeltjeskrant 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.07 uur: Scala, magazine 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Zendtijd Politieke Partijen (PGV) 20.30 uur: Stichting SOCUTERA 20.35 uur: De ondergang van de Valiant, film 22.05 uur: Eigentijds, dramatische muziek 22.50 uur: Tweede journaal 22.55 uur: Extra-uitzending Past. Concilie NEDERLAND II (STER- reclameuitzendingen om 18.55 en 20.16) NTS: 18.50 uur: De fabeltjeskrant 19.00 uur: Nieuws in het kort VARA: 19.03 uur: Coronation Street, tv-serie 19.52 uur: Feest in Coronation 20.00 uur: Journaal (NTS) 20.20 uur: Achter het nieuws, actualiteitenrubriek 20.45 uur: Radio Filharmonisch Orkest 21.25 uur: Rood Wit Blauw, magazine 22.05 uur: Tweede journaal (NTS) Televisie morgen NEDERLAND I NTS/NOT: 11.00 uur: Schooltelevisie 14.00 uur: Schooltelevisie De met e aangegeven programma's zjjn klenrenrelevisieprogramma's. QLECHTS met een schijnoplossing is de ruzie over de toekomstige bezetting van het partij secretariaat in de Partij van de Arbeid bijgelegd. Wel heeft dr. Vondeling nu verklaard, dat hij geen bezwaar zal maken tegen een verkiezing van zijn opponent drs. Van Dam als „secretaris voor cummu- nicatie en activeringszaken", maar er is geen enkele garantie dat dr. Vonde ling als het partijcongres over deze nieu we gaat stemmen, ook beamen zal, dat de functie het in de socialistische partij nogal schaarse geld waard is. Wel heeft drs. Van Dam verzekerd, dat hij niet van plan is naast de heer Baan-kandidaat met de zegen van dr. Vondeling- te dingen naar de post van gewoon partijsecretaris, maar tot op dit moment ontbreekt elke verzekering dat er tussen de heren Vondeling, Baan en Van Dam overeenstemming bestaat over de technische en politieke inhoud van «communicatie- en activeringszaken. Er moeten dus nog diverse hindernis sen genomen worden vóór dr. Vondeling en Marcel van Dam „in pais en vre de" naast elkaar samenwerken aan de top van het socialistische partij-apparaat. Ten eerste moet het congres in maart zijn zegen geven aan het instellen van een nieuw bestuurssecretariaat in de Partij van de Arbeid, een functie waar voor volgens vele socialisten geen geld beschikbaar is. En zou een meerderheid voor de post zijn, dan blijft nog altijd in het onzeke re of er ook een meerderheid te vinden is om de heer Van Dam in deze functie te benoemen. Want ook inzoverre zulks niet boven water te bespeuren valt, de controverse tussen Nieuw Links en de oude „sociaal-democratische" en „per- sonalistisch-socialistisché" groepen in de Partij van de Arbeid duurt voort. Naar veler mening is Nieuw Links numeriek slechts een minderheidgroep. Maar wanneer naast vice-voorzitter Van der Louw de heer Van Dam via een nieuw secretariaat plaats zou nemen in de topgroep van het partij-apparaat, wordt de invloed van Nieuw Links op de dagelijkse gang van zaken zeer groot. De grote vraag wordt dan onmiddel lijk, welke communicatie drs. Van Dam in het bijzonder gaat bevorderen. NEW YORK (ANP) Het hof van beroep in New York heeft dinsdag be paald, dat Morton Sobell, die in 1951 wegens medeplichtigheid aan spionage voor de Rassen tot dertig jaar gevan genisstraf werd veroordeeld onmiddellijk in aanmerking komt om op erewoord te worden vrijgelaten. Sobell stond destijds terecht met het echtpaar Julius en Ethel Rosenberg, dat in 1953 werd terechtgesteld. Het hof van beroep, het op een na hoogste federale gerechtsorgaan, was van oordeel, dat alsnog rekening moet worden gehouden met het feit dat Sobell zeven maandan in voorarrest had doorgebracht. Voorts zou de straftijd nog met dertien jaar moeten worden bekort wegens goed ge drag. De 51-jarige Sobell had al zeven vergeefse pogingen gedaan vervroegd uit de gevangenis te komen. Grotbewoners na 5 maanden boven grond ANDON (Reuter) Twee jonge Fransen hebben tijdens een gesïoleerd verblijf van bijna vijf maanden in een grottencomplex In het massief van Audi- berghe onbewust een cyclus van zesen dertig uur waken en twaalf uur slapen aangenomen. Het experiment dat van grote betekenis voor ruimtereizen kan blijken te zijn, is vandaag geëindigd. De twee Fransen, de 30-jarige Phi lippe Englender en de 29-jarige Jacques Chabert, namen op 22 augustus hun in trek in afzonderlijke ruimten in een ho- lencomplex op zeventig meter diepte. Englender kwam na ongeveer zes we ken in de langere cyclus terecht. Bij Chabert was dat pas ongeveer een maand geleden het geval. De lichame lijke toestand en de hersenactiviteit van de grotbewoners werd met behulp van allerlei apparaten gecontroleerd en ge registreerd. Minister bekijkt bromfietsprijzen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister De Block (Econ. Zaken) heeft bevestigd dat een van de belangrijkste bromfiets fabrikanten, die zijn prijzen in oktober jJ. had ver hoogd, niet van plan is die prijzen na in voering van de BTW weer te verlagen. Dit terwijl het ministerie van Economi sche Zaken had gezegd, dat de prijs van bromfietsen na 1 januari jJ. met 3 tot 6 pet. verlaagd zou worden. In zijn ant woord op vragen hierover van het Twee de-Kamerlid Bakker (CPN) zegt minister De Block nu, dat in het onderhavige ge val onderzocht wordt in hoever een en ander gemotiveerd binnen de regels van het prijsbeleid is geschied. Zodra dit on derzoek afgesloten is zal de minister de resultaten en zijn standpunt aan de Tweede Kamer meedelen. (Van onze correspondent) UTRECHT De Nederlandse Spoor wegen en de NV Simon de Wit te Zaan dam laten binnen enkele weken de bouw beginnen van een spoorhal annex super markt in Heemskerk. Het NS- station, beter genaamd superspoorstation, wordt met ingang van de nieuwe spoorweg- dienstregeling, die op 1 juli ingaat, in gebruik genomen. Het is de bedoeling, dat er meer van deze superstations ko- De N.S. hadden reeds geruime tijd een bepaalde theorie over een nieuw station dat niet alleen louter voor de kaartver koop aan de treinreizigers moest dienen, maar als een soort ontmoetingscentrum kon dienst doen. Deze wens kwam naar buiten via allerlei jaarverslagen. Simon, de Wit was het eerste bedrijf in Ne- Dader dubbele moord wordt uitgewezen (Van onze correspondent) MAASTRICHT De rechtbank te Maastricht heeft maandag de uitlevering van de 33-jarige Duitser Heinrich K. uit Essen toelaatbaar verklaard. De minis ter van Justitie moet thans beslissen of deze uitlevering zal geschieden. De Duitser wordt ervan verdacht op 6 oktober j.l. in Oelde Münsterland een moeder en haar dochter te hebben ver moord. Hij wist naar Nederland te ont vluchten, maar werd enige dagen later in Geleen in een kosthuis, waar hij on der een valse naam vertoefde, door de Geleense polite gearresteerd. Tijdens de behandeling van zijn uitwijzing, waai'om door de Duitse justitie is verzocht, ont kende hij schuldig te zijn aan deze dub bele moord. derland, dat contact met de N.S. zocht. De Ned. Spoorwegen leveren de grond voor het nieuwe pand in Heemskerk. Si mon de Wit zal als tegenprestatie o.m. een plaatskaartenkantoor ter beschikking stellen en een passage naar de perrons. De perrons woi-den bekostigd door de N.S., maar Simon de'Wjt neemt de pver1- kapping boven een van de perrons voor haar rekening. De voorgevel heeft twee ingangen, een naar de supermarkt en daarnaast naai de passage, waarin de plaatsverkoop voor de N.S. wordt gebouwd. Naast de super markt zijn vijf ruimten gepland elke 25 vierkante meter, waarvan er vier zullen worden verhuurd. Simon de Wit denkt aan de verkoop van couranten, dranken en bloemen en bijvoorbeeld de vestiging van een kapper. Volgens de N.S. is men bereid ook met andere grootwinkelbedrijven of com binaties in contact te treden. De N.S. ziet de z.g. superspoorstations vooral verrijzen in de nieuwe wijken van fo rensensteden. MAOGRIEP RUKT OP NAAR ZUIDEN DEN HAAG Binnen nu en tien da gen zal de maogriep op grote schaal haar intrede doen in het zuiden van het land. In het westen heeft hij een hoogte punt bereikt. Philips-Duphar, die het vac cin tegen de maogriep vervaardigt, houdt er rekening mee dat binnen drie weken ook in de zuidelijke provincies het aan tal influenzagevallen een top zal berei ken. Dr. Mazurel, directeur van het Influen- zecenti-um in Leiden en dr. Soeters van Philips-Duphar, deelden ons dit desge vraagd mede. Grote bedrijven in het zui den constateren 'n langzame maar niet verontrustende toename van het aan tal ziektegevallen. „Het is opgelegd pan- doei-", aldus dr. Soeters. „dat de mao griep ook het zuiden zal bereiken. Het is het normale verloop van een influen- za-epidemie. Er is altijd een vei-loop van enkele weken. „Philips-Duphar kan vol gens hem in redelijke mate aan de vraag naar het griepvaccin voldoen' Beatle Jqhn Lennon rechtsen zijn Japanse vriendin Yoko Ono (links) zullen veertig minuten lang te zien en te horen zijn in V.A.R.A.'s jongerenprogramma „Rood Wit Blauw", vanavond via Nederland II (21.25 uur). De journalist Abram de Swaan, die toegevoegd is aan het redactieteam van „Rood Wit Blauw" en die een aantal maanden in de Verenigde Staten is geweest, was i.. de gelegenheid een gefilmd interview met de beroemde Beatle en zijn vriendin te maken in de wachtkamer van een tandarts. (Van een onzer verslaggevers) ST. JANSTEEN De burgemeester van St. Jansteen en beide wethouders hebben besloten geen verdere medewer king te geven aan de plannen van de Belgische „kruidendokter" Th. Braem, die een praktijk wil beginnen in deze ge meente. Het gemeentebestuur heeft de heer Braem geen vergunning verleend om op een door hem gekocht stuk grond aan de Magdalenastraat een woning te bouwen om er zijn praktijk te kunnen uitoefenen. Dit komt omdat het perceel ligt in zogenaamd beschermd agrarisch De „kruidendokter" probeert nu een pand te kopen in de bebouwde kom van St. Jansteen. Als hij daarin slaagt, en een vestigingsvergunning aanvraagt, zal het gemeentebestuur hem die niet kunnen weigeren. Wel zal onmiddellijk de waar nemend inspecteur van de volksgezond heid in Zeeland, dr. S. Lelie worden in gelicht. Dr. Lelie heeft het St. Jansteense ge meentebestuur een brief gestuurd waarin hij er op wijst dat de heer Braem onbe voegd de geneeskunde uitoefent. Dr. Lelie wil verhinderen dat hij zijn activiteiten in Zeeland gaat ontplooien. De „kruiden dokter", die zichzelf fysiotherapeut noemt heeft in de buurt van Leuven voor zijn kruinen een laboratorium. Geruime tijd al houdt hij spreekuur in een voormalig winkelpand te Roosendaal. VARA: 21.00-21.25 uur: Bij Doi-us op visite, cabaret 23.20-23.55 uur: Radio Jazz Magazine NRU: 20.00-20.45 uur: Radio Filharmonisch Orkest 22.40-23.55 uur: X een sprong duister, amusements programma Radionieuwsdienst HILVERSUM I: 7.00, 8.00, 11.00, 13.00. 16.00, 18.00, 19.30, 22.31 het 23.55 HILVERSUM II: 7.00, 7.30, 8.00. 8.30, 12.30, 16.00, 18.30, 22.30, 23.55 HILVERSUM ni: Elk heel uur vanaf 9.00 RADIO PROGRAMMA WOENSDAG IM I (402 m) VARA: 18.00 6 Actualiteiten. 18.20 Uitzending munlstlsche Partij van Nederland dansorkest met solisten. 19.05 derkoor met pianobegeleiding. i Viool en piano: i voordi orkestmuziek uit Cuba (gj op visite: cabaretprogramma. 21.25 Country en westernmuziek. 21.45 Stereo: New Yoi Philharmonisch orkest: moderne muzii 22.15 Stereo: Nederlandse chansons. 22 Nieuws. 22.40 Mededelingen. 22.40 Actualitei ten. 22.55 Stereo: Tsjechisch Filharmonisch Jazz Magazine. 23.55—34.00 Nieuws.' HILVERSUM II (298 m) NCRV: Gewijde muziek. 18.30 Nieuws en weerpraat- je. 18.46 Hier en nu: actualiteiten. NRU: 19." Lichte orkestmuziek. 19.10 Gastcollege: de de mens. lezing. st. Groot Omroep- Radlo Filhat en -filosofie. 18.50 Sport. 18.58 Taalwenk (herhaling). 19.00 Nieuws, weerbericht tig sporten op_ de ladder. 20.30 Komisc reo: Lichte grammofoonmuzlek. VPRO: 7. Deze dag. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.11 Radi journaal. 8.20 Stereo: Lichte grammofoo: muziek. (8.30-8.33 De groenteman). 8.50 Mo genwijding. 9.00 Stereo: Radio Fllharm nisch orkest: moderne Franse muziek (gi 9.35 Waterstanden. 9.40 Schooli-adlo. 10. Voor de kleuters. 10.10 ArbeidsvitamiiK (gr). (11.00-11.02 Nieuws). 11.30 Stereo: Or roep Orkest: semi-klassieke muziek. 11. Beursberichten. 12.00 Stereo: Licht instr mentaal ensemble. 12.26 Mededelingen. 12.29 Pauzetheater: Uedjesprogi Nieuws. 13.11 Radiojournaal. 13.30 ssleke 1 Inleiding tot muziekbegrip, muzikale lezing. 16.20 Moderne Nederlandse kamermuziek (opn). 17.00 Jeugd en ritme: licht muziek programma voor de jeugd. 17.30 Voor de Nieuws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Ba- dinerie: kloesieke en moderne muziek (gr). (7.30 Nieuws: 7.32 Actualiteiten; 7.50 Over weging; 8.00 Nieuws). 8.30 Nieuws. 8.32 Voor de huisvrouw. (9.00-9.10 Gymnastiek uit de Barok (gr.) KRO: 11.00 loekbespreking; 12.26 Nieuws: 12.41 Actualiteiten). 14.00 Stereo: Lichte grammofoonmuziek. 14.35 Stereo: Pianorecital: moderne muziek. 15.00 Her vormde middagdienst. NRU: 15.30 Meer Benoeming ROTTERDAM (KNP) De bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen, heeft in overleg met de provinciaal der franciscanen, aan pastoor Th. Noten boom OFM van de St.-Jozef parochie te Delft, op zijn verzoek eervol ontslag ver leend. Tot zijn opvolger werd benoemd pater \V. C. Prinsenberg OFM, thans ka pelaan van de O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangenparochie te Leiden. informatie over mensen en dingen die m der op de voorgrond treden. (16.00-1E Nieuws). NCRV: 17.45 Sportactualiteiten. HILVERSUM in (240 m en FM-kanalt NCRV: 9.00 Nieuws. 9.02 Voor de ziek- 9.40 The Kilima Hawaiians show. lt Nieuws. 10.03 Licht platenprogramma. (11 Nieuws). NRU: 12.00 Nieuws. 12.03 's-Gravesande en Felix Meurders. KR T.N.T.: licht platenprogrj Nieuws. 17.02 Actualiteiten. 17.07-18.00 Dra jijofdraaiik: verzoekplatenprogramma. BRUSSEL NED (324 m) 12.00 Nieu- 12.03 Gevarieerde muziek. 12.40 Weerberic mededelingen. programma-overzicht S.O.S.-berichten voor de schippers. 12.48 C varieerde muziek. 12.55 Buitenlands pe berichten en dagklapper. 13.20 Tafelmuzi 14.00 Nieuws. 14.03 Schoolradio. (15.00-1: Nieuws.) 15.30 Buitelingen. 16.00 Nieui 16.03 Beursberichten. 16.09 Hand in ha met Nederland. 17.00 Nieuws, weerberii en mededelingen. 17.15 Lichte muziek. Een superieur programma was giste ren de door David Frost geleide dis. cussic over het geval-Sikorsky, de Pool se generaal, die in 1943 bij een vlieg' tuigongeluk om het leven kwam. Goeb bels, Hochhuth (De Soldaten) en Davi Irving beweerden dat Churchill daar d- j hand in zou hebben gehad. Het were een bijzondere geëmotioneerde discus sie, waarbij het deelnemer Irving hee™ moeilijk werd gemaakt. Het is gelukkig dat onze tv, met de KRO en zoals gisteren de NT! de programma's van David Frost hew langer hoe meer gaan doorgeven. Hi is een ongewoon goed tv-maker, dit; zich voorbeeldig op zijn programma' voorbereidt, waardoor het schijnt dat hij van alle feiten haarfijn op de hoog te is. Dit. en het feit dat hij steeds volkomen eerlijke indruk maakt, geef hem de vrijheid om iets te doen da; andere discussieleiders niet is toege staan, te weten een duidelijk geënga geerd standpunt in te nemen ten aa zien van de behandelde kwestie. AVRO's Televizier bevatte een discus sie over het onderwerp BTW en de prij zen. Het werd een goed gesprek onder E. Peerebooms kundige leiding. Overi gens misten we in deze discussie de belangrijkste vraag: als iedereen wat hij ook koopt een aantal percenten meer gaat betalen door de BTW, blijft dit geld dan? Het ligt vo hand dat dit de Witteveense koffers zijn, maar hoe zit het dan met die be grotingstekorten? Financiële deskundi gen zal het allemaal wel duidelijk zijn maar is het nu echt zo moeilijk ons leken in verstaanbare tv-termen uit de doeken te doen? Gert en Hermien kweelden ook Driemaal over rozen, eenmaal over viooltjes en vele malen over de liefde We vinden hun liedjes verschrikkelijk maar we gunnen ieder zijn eigen mi ning. Alleen vonden we het kwalijk d< Hermien opnieuw haar privé-rassendis-j criminatietje bedreef met „Blaekie" Naar onze smaak steekt ten opzichte van G. en H. alles gunstig af. Dus heb ben we met genoegen de prestaties be keken van Kirsti, het Lowland Trio, Ria Valk en (zelfs!) The Cats. (Van onze kunstredactie) UTRECHT Eind 1965 overleed in New York de wereldberoemde lyrische tenor Tito Schipa, 75 jaar oud. Tot op hoge leeftijd behield zijn stem dank zij een supere belcantotechniek haar glans en draagkracht. Deze legendarische zan ger, die 35 jaar aan de Milaanse Scala zong en ook in Noord- en Zuid-Amerika met primadonna's als Amelita Calli- Curzi en Lucrezia Bori grote triomfen vierde, was evenals Richard Tauber een all-roundmusicus. Hij dirigeerde en componeerde, maar zoals hij nog in 1956 ter gelegenheid van een concert in zijn geboorteplaats Lecce opmerkte zijn meesterwerk was Tito Schipa ju nior, toen 10 jaar oud. En toch is Tito jr. geen zanger gewor den, maar operaregisseur. De vocale roem van zijn vader drukt te zwaar op hem om deel uit te maken van de zin gende scene. Dat is jammer, want hij heeft een rijk tenorgeluid en tenslotte heeft Gigli's dochter Rina het ook en niet zonder succes geprobeerd. Tito Schipa jr. is dezer dagen even Geen zanger maar operaregisseur in Utrecht bij de ..Schipoloog" Carlo Bino, platenhandelaar en zangpedagoog. Bino, die al een kleine 40 jaar tot de intimi van de familie Schipa behoort, heeft de grootste cpllectie Schipaopna- men ter wereld. En meer dan dat: het beroemde kostuum uit Massenets ..Wer- ther" behoort eveneens tot de pronkstuk ken van zijn verzameling. Aan deze musicalia zijn nu twee schatten van gro te historische waarde toegevoegd: Schi pa's kostuum uit Verdi's „Rigoletto" en., het beroemde flesje, dat de liefdesdrank uit Donizetti's gelijknamige opera be- Geen wonder dat Carlo Bino zijn geluk niet opkan. Zijn vrouw en leerlinge, Vik- toria Spans, een geboren IJslandse van wie de Nederlandse zangerswereld eerst daags wel meer zal horen, deelt zijn Ook popmuziek Tito Schipa jr. is een kind van zijn tijd. Hij belijdt zijn liefde voor de vocale grootheid van zijn vader in rap Italiaans, maar bekent te gelijkertijd zijn warme belangstelling voor elektronische en popmuziek. Hij kent praktisch alle gangbare opera's uit het hoofd, want overal waar zijn vadei optrad, zat zoonlief in de loge. Tito jr., die dezer dagen een regie-as- sistentschap bij Gian Carlo Menotli aan de Hamburgse Staatsopera beëindigde, gaat nooit slapen zonder muziek. Naast zijn hoofdkussen staan twee stereo-spea kers. Hij woont in Rome, waar hij bin nenkort in het Teatro Sistina een nieuwe versie zal uitbrengen van Gershwins „Porgy and Bess". Tito Schipa jr., mezzosopraan Viktoria Spans en de Schipoloog Carlo Bino met het Rigolettokostuum en het beroemde flesje uit „Elisir d'Amore",

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2