BLO-onderwijzeres van 25 in dienst als lekenkapelaan CRISIS IN LIBANON TUSSEN MOSLIMS EN CHRISTENEN Kerkgebouw van de toekomst: Vrijblijvende ruimte voor iedereen? GUNSTIG SEIZOEN VOOR HEINEKEN SLEPERS MOETEN NAAR DE STEMBUS Pool in hoger beroep voor doodslag vrouw ;a Zwaailicht op kappersdak Oplichting van ruim half miljoen Onveranderd dividend Kort geding Leen van Os enOYB Negerstad in N.-Carolina DINSDAG 14 JANUARI 1969 DE LEIDSE COURANT kerk ytweg lt gemoi rugdel; (Van onze correspondent) DEN BOSCH De advocaat-generaal bij het gerechtshof in Den Bosch, mr. Pheil, ziet geen aanleiding om verande ring te brengen in hel vonnis der Maas trichtse rechtbank, waarbij de Pool Wla- dyslaw L. uit Eysden wegens doodslag werd veroordeeld tot 3 jaar gevangenis straf. Maandag diende deze zaak in hoger beroep voor het Bossche gerechtshof. Zoals bekend heeft Wladyslaw in de nacht van 21 op 22 mei van verleden jaar de minnaar van zijn vrouw de Pool Stefan Kasiel, gedood met tien schoten uit een Flaubertgeweer, dat hij kort tevoren in Brussel had gekocht. Ook de advocaat-generaal te Den Bosch kon niet het bewijs leveren, dat Wla dyslaw L. met voorbedachte rade heeft gehandeld en dus een moord heeft ge pleegd. Het blijft bij doodslag, gepleegd door een tot het uiterste getergde en vernederde man, die zich zijn met hard werken en zuinig leven verworven huis zijn vrouw en vijf kinderen, zag ontno men door zijn rivaal. Eigen inbreng in Kerkvernieuwing (Van onze correspondent) der leiding van pastoor P. basis, ofschoon ik er finan- torale v STEIN Dit is Limburgs Mars. Binnenkort gaat Lim- cieel natuurlijk op achteruit „Probei"' eerste pastorale werkster: burgs eerste lekekapelaan mejuffrouw Addi Buys (25) zich ook voorstellen aan de Waarom afkomstig uit het Brabantse bisschop van Roermond. Hoeven en nog woonachtig in Na haar kweekschoolopleiding het onderwijs r de zielzorg? „Uit idealisme", zegt ze over- Roosendaal, waar ze reeds ging mej. Addi Buys in het tuigd en eenvoudig, vier jaar werkzaam is in het buitengewoon lager onderwijs, b.l.o.-onderwijs. Ze is met in- Daarnaast ging zij een twee- hebben in de vernieuwing v gang van 15 februari a.s. door jarige opleiding tot pastorale de Kerk. Tot deze de mensen hun tijd te laten begrijpen en die tijd belichten vanuit het evan gelie. Ik wil de mensen niets verkondigen, maar ik wil met hen meedenken en hen hei- het kerkbestuur van de St.- werkster volgen aan het op- Martinusparochie van Stein leidingsinstituut Maartenshof teamwerk benoemd tot pastorale werk- te Breda. Straks, als ze in Pastoors ei ster. Ze komt in loondienst Stein werkzaatn is, zal ze nog met leken van dit kerkbestuur. twee jaar begeleid worden zorg. door dit instituut. Vindt „Ja, u zou me inderdaad Mej. Buys, die ook lid is van progressief? lekekapelaan kunnen noemen, de Pax Christiwerkgroep in „Ik wil proberen in een parochie. Addi Buys. „Het ligt er maar kapelaans werken aan, wat je precies gaat doen. samen in de ziel- in een dergelijk team is de taakverdeling wel belangrijk, zich zelf modern of ik voel bijvoorbeeld het mees- het jongerenwerk, authen- Dat past het beste bij mijn het pastorale team in iand. „Vergeleken met de Stein", aldus mej. Buys, die twee andere pastorale werk- gressief genoemd te worden, een dezer dagen is gaan ken- sters verkeer ik in een unieke Dan word je meteen nismaken met het kerkbe- situatie, want ik kom in loon- vakje ingedeeld. Dat stuur en het pastorale team, dienst van het kerkbestuur, bedoeling niet". dat in Stein werkzaam i niet van modern of pro- speciaal aan het gespreks- groepenwerk". Een nadere taakverdeling in mijn het pastoraal team van de St.- Martinusparochie te Stein Dat geeft mij dus een goede Wat houdt uw werk als pas- moet nog plaatsvinden. De één din ten. Me •richt rverlijdf eling erwijs n het wa scho Sterksf moeilijl om de; ehuisve ;t het iverwac i ga: Oplaaiing van twist na 10 jaar BEIROET (A-P.) De Libanese rege ringscrisis zou kunnen leiden tot een ge vaarlijke politieke confrontatie tussen christenen en moslims. Oude twisten, die tien aar geleden tot een burgeroorlog leidden, laaiden aan het einde van de eerste week, dat het land zonder rege ring is, weer op. Een krant sprak van „groeiende economische ep politieke on rust", terwijl een andere krant waar schuwde voor een dreigende „politieke explosie". Op hefc bericht dat stakende studenten m plan waren om een mars buiten de universiteit te huden. stuurde van het leger maandag in allerijl troepen en brandweerwagens naar de universiteit. Het bericht was vals, maar de gebeur tenis toonde de nerveusiteit aan van de legerleiders, die belast zijn met de bin nenlandse veiligheid. De kabinetsformateur, Rashid Karami, tracht nog steeds de verschillende poli tieke leiders met elkaar te verzoenen in zijn pogingen om een kabinet te vormen. De vroegere president Camille Chamoun, de politieke leider van de christelijke ge meenschap van Libanon, dringt erop aan dat de drie christelijke partijen apart in ye regering vertegenwoordigd Tegenover hem staat de socialistische leider Kamel Jublat, die geweigerd heeft zitting te nemen in een regering waarin de nationale liberale partij van Cha moun vertegenwoordigd is. Jumblat. het hoofd van de Druzengemeenschap, heeft een belangrijke rol gespeeld bij de po litieke onrust in 1958. die Chamoun, die toen president was, ertoe bracht om de Amerikaanse mariniers te hulp te roepen. Arthur Ashe privé-prof CHRISTCHURCH Arthur Ashe, de sterkste amateurtennisser ter wereld, zal volgende maand, als zjjn dienst in het Amerikaanse leger is beëindigd, beroeps speler worden. De 25-jarige Amerikaanse luitenant zei in Christchurch (Nieuw-Zeeland): ..Zodra ik uit het leger ben, ga ik voor geld spelen. Maar ik zal geen contract ij een van de profgroepen tekenen. Ik il mijn eigen baas zijn. Ik zal dan geen basissalaris hebben, maar ik geloof dat eer wedstrijden kan winnen en meer geld kan verdienen", In. 1958 was Karami, die nu de nieuwe regering moet vormen, het hoofd van de opstandige moslims in Noord-Libanon- Er zijn ongeveer evenveel christenen als moslims in Libanon en in de grondwet is bepaald dat de president een christen moet zijn en de eerste minister een mos- Chamoun en zijn christelijke bondge noten zijn het slachtoffer geworden van een fluistercampagne, die hen ervan be ticht voorstanders te zijn van een poli tiek ten gunste van Israël. Volgens een krant zou Chamoun echter gezegd heb ben „als wij verraders zijn, berecht ons (ADVERTENTIE) kaas uit het vuistje de w van warempel dat smaakt me goed De Varyac, een 43.000 ton metende Russische torpedobootjager, uitgerust met raketten, neemt met andere schepen van de Russische Pacificvloot deel aan manoeuvres in de Stille Oceaan. De Varyac is uitgerust met zwaar geschut, terwijl op het achterschip een helikopter kan landen. Het schip is 142 meter lang en heeft een bemanning van 390 koppen. HARRIMAN: NIET PRATEN OVER WINNEN IN VIETNAM PARIJS (Reuter-AFP) Averell Har riman, leider van de Amerikaanse dele gatie op de conferentie over Vietnam Parijs, meent dat het overleg in Parijs zal leiden tot een of andere regeling van het Vietnamese conflict, hoewel dit over leg nog wel enige tijd kan 'duren en on getwijfeld geduld zal vereisen. Harri- man gaf deze mening maandag op een lunch, hem aangeboden door de Brits- Amerikaanse persvereniging in Parijs. De delegatieleider die binnenkort de finitief naar de VS zal terugkeren, hoop te dat het Amerikaanse volk zal erken nen dat „de Amerikaanse oogmerken in Vietnam beperkt zijn en dan ook niet meer zal praten over het winnen van een oorlog". De hele wereld, aldus Hav- riman, snakt naar vrede, en ik geloof dat de druk die hiervan uitgaat op het overleg in Parijs, uiteindelijk lot een re geling zal leiden. De Zuidvietnamese legerleiding heeft tot 17 februari alle buitengewone verlo ven ingetrokken in verband met een ver wacht grootscheeps Vietkongoffensief op de steden. In Zuidvietnamese en Amerikaanse kringen is men overtuigd van de komst van het offensief en is men alleen onze ker van de begindatum. Als belangrijke aanwijzing voor komende activiteiten wordt door sommige waarnemers de ver nietiging van Amerikaanse helikopters op het vliegveld van Can Tho gezien. Tij dens het Tetoffensief van vorig jaar was het voor een groot deel aan de bewapen de helikopters te danken dat de Viet- kongeenheden in de rijstvelden konden worden verdreven. AMSTERDAM (ANP) Op het dak van de kapperszaak Michel op het Stadion- plein in Amsterdam, waar de afgelopen weken verscheidene malen 's nachts is 'ingebroken en voor duizenden guldens aan pruiken en haarstukjes is gestolen, zal een alarminstallatie in de vorm van een zwaailicht worden aangebracht. Het ge bouwtje staat midden op het plein. Op verzoek van de politie zal de eigenaar van de zaak de medewerking van de bewoners van het plein inroepen om de politie te waarschuwen wanneer zij de alarminstallatie in werking zien. Amerika gaat marihuana kweken WASHINGTON (DPA) De Ameri kaanse regering laat in Mississippi een kwekerij voor marihuana aanleggen, zo is in Washington meegedeeld. Voor stu diedoeleinden zullen vijf „standaardsoor ten" marihuana worden gekweekt. On derzoekingen naar de invloed van mari huana worden volgens het ministerie van Gezondheid, Onderwijs en Sociale Zaken bemoeilijkt door het feit dat de kwali teit van in beslag genomen marihuana sterk uiteen loopt. Sohan Singh Jolly, de 66-jarige voorzitter van een organisatie van 140.000 Sikhs in Engeland, heeft gedreigd zich binnen drie maanden te verbranden als in Wolverhampton niet wordt toegestaan dat zijn Sikh buspersoneel in die stad turbans en baarden draagt. Jolly is getrouwd en heeft vijf volwassen kinderen. Vier jaar geleden kwam hij uit Kenia in Engeland aan. In Kenia had hij zijn rechterarm verloren toen hij als politieman in gevecht kwam met de Mau Mau. Amerikaan in Venlo gearresteerd (Van verslaggevers) VENLO De Venlose recherche houdt zich in samenwerking met Inter pol bezig met een oplichtingsaffaire waarbij een bedrag is gemoeid van meer dan een half miljoen gulden- Het onderzoek is zover gevorderd, dat vrijdag j.l. in Venlo een Amerikaan kon worden gearresteerd. De Amerikaan diende zich 's middags aan bij de Venlose bank van Haffmas en Steegh om een fiks bedrag in dollars op te nemen. De grootte van dit bedrag is niet exact bekend. In ieder geval vele tienduizenden dollars. Het bedrag was via een Zwitserse bank naar Venlo over gemaakt. Interpol had de Venlose recherche er van in kennis gesteld, dat het hier een geval van oplichting betrof. Toen de Amerikaan zich vrijdagmiddag bij een van de loketten van de Venlose bank vervoegde, werd hij door een aantal re chercheurs, die hem hadden opgewacht, gegrepen. Men zoekt nog naar een twee de Amerikaan, die als de hoofddader wordt beschouwd. De politie had ver nomen, dat de hoofddader zich deze week naar Venlo zou begeven. Men stelde een val op, maar door een publikatie van de arrestatie van de eerste Amerikaan in een Venloos blad werd zijn landgenoot tijdig gewaarschuwd. De Venlose politie weigert ln verband met het onderzoek evenmin als Interpol en de directie van de bank Van Haffman en Steegh iets over de affaire los te laten. „Iedere publikatie op dit moment zou het onderzoek bemoeilijken", aldus werd van de zijde van de Venlose politie medegedeeld. Mensen maken toch de viering (Van e verslaggevers) ROTTERDAM Met op de achter grond kerkenbouwzondag, die voor a.s. zondag is vastgesteld, hebben gisteren tijdens een studiedag in Rotterdam vertegenwoordigers van bouwparochies en andere bij de kerkenbouw in het bis dom Rotterdam betrokkenen, zich diep gaand bezig gehouden met zaken, die. verder reiken dan de volgende week zondag. Centraal daarbij stond de vraag of het kerkgebouw van de toekomst mul- tifuncioneel bruikbaar voor vele doel einden moet zijn. Zo ja, hoe men zich een dergelijke ruimte dan wel dacht en hoe daarvan de financiering zou moeten zijn. De discussie spitste zich al direct toe op het al of niet sacrale karakter van een dergelijke ruimte. De bouwcommis sie van Hendrik Ido Ambacht maakte met het onderscheid profaansacraal meteen korte metten. Men accepteerde het niet meer: „Wij hebben geen be hoefte aan een heilige plaats, aan heilige handeling, die losgemaakt i: een geheel van ons alledaags leven. Dit komt ons steeds onwerkelijker voor". Zich aansluitend bij de ontwikkeling in het wonen, voelde men alles voor een multifunctionele ruimte, die zoals' een huis aan het gezin aan het „kerkge- zin" de mogelij kheid biedt tot velerlei activiteiten. Een ruimte, nodig ook voor de liturgie, waarin men op alle mogelijke manieren dienstbaar is aan wie maar komt. Dit komen en verblijven moet een geheel vrijblijvend karakter hebben. Lang niet iedereen was voor een zo vergaande distantiëring van het duide lijk sacrale. Men kwam met eigen er varingen, een enquête zelfs uit een jon ge parochie, waaruit kon blijken, dat er een aarzeling bij de gelovigen is om pro fane dingen te doen in wat men als een sacrale ruimte ervaart en dat men zich eerst thuisvoelt wanneer de schuif deuren het sacrale verbergen. Waarop weer twijfel werd geuit aan de waarde van dergelijke opvattingen, die de ge lovigen wellicht als erfenis meedragen, maar die nooit of zelden door hen op hun steekhoudendheid getoetst zijn kun nen worden. Er zou meer onderzoek verricht moeten worden over de vraag of de behoefte aan het duidelijk sacrale getuigt van een verouderde mentaliteit dan wel iets wezenlijks vertegenwoor digt. Hoe zou men dan in het laatste ge val het sacrale tot een integrerend deel van het gewone leven kunnen maken, terwijl het toch zijn eigenheid bewaart? Overigens bleek wel, dat de tegen standers van scheiding profaansacraal niet tegen het sacrale op zich waren, maar wel tegen een ruimte, die duide lijk sacraal op de mensen afkomt. De mensen maken de viering tot iets sa craals. De ruimte moet slechts zo zijn, dat zij die viering mogelijk maakt. Zo als een huis als het ware moeiteloos de passende ruimte is voor uiteenlo pende zaken als feesten, spelen, lezen, praten enzovoorts, en niet minder voor het plechtige, sacrale moment, zo moet ook de ruimte voor de kerkelijke ge meenschap de mogelijkheid bieden tot velerlei vaak gelijktijdige activi- (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Ondanks de felle con currentie op de markt van flesscbier, die de laatste t(jd meer en meer toeneemt is het Heineken gelukt zich op deze markt, te midden van de zogenaamde eigen mer ken en goedkope bieren, te handhaven en zelfs te verbeteren. Het aandeel van het Heinekenbier in flesjes is wederom gestegen. Dit aandeel bedroeg over het verslagjaar 1967/1968 ongeveer 63 Heineken zette dit verslagjaar voor 277.848.000 gulden aan bieren om. Dit betekent een stijging van 17 in ver gelijking met het voorgaande seizoen. De export ontwikkelde zich ook gun stig. De toename beliep 17,7 van 651.000 lot 766.000 hectoliter, Aan deze stijging droeg vooral de U.S.A. bij Bin nen de E-E.G. is de omzet'in 10 jaar tijds met meer dan 400 toegenomen. Dit verslagjaar bedroeg het winstsaldo van Heinekens Bierbrouwerij Maatschap pij N.V. 9.860.000,Het vorig verslag jaar bedroeg.de winst 9.698-000,-—Uit de winst over 1967/68 wordt een onver anderd dividend bij Heinekens Bier brouwerij N.V. voorgesteld van f 3,50 per aandeel 'van f 25, In het jaarverslag van Heineken wordt tevredenheid geuit over de introductie van de Eurofles (50 cl). Dit standaard model, ontworpen door de gezamenlijke bierbrouwerijen in de E.E.G. vonden bij de handel en consument een uitstekend onthaal. Verontrust is Heineken over de gang van zaken in de horecawereld. Alhoewel het aantal bedrijven steeds toeneemt blijven deze bedrijven een bron van zorg. De steeds stijgende personeelskosten beïnvloeden de gang van zaken in de horecabedrijven in nadelige zin- De invoering van de B.T.W. brengt een onvermijdelijke stijging van de prijzen in cafés en restaurants met zich mee. In het jaarverslag wordt uiteraard melding gemaakt van de mammoetfusie tussen Heineken en Amstel. Het bod op de aandelen en de certificaten werd door de houders vrijwel unaniem geaccep teerd. Evenzo met aandelen en certifi caten Vrumona N.V. (frisdranken). Heineken en Amstel hebben een aan deel van 55 op de Nederlandse bier markt en de grootste bierexport ter wereld. Gemeenteraad gaat akkoord met regeling Vasco-mij HEERLEN Met 18 tegen 10 slem- men heeft de gemeenteraad van Heer len zich gisteravond laat geschaard ach ter de regeling, die het college van B. en W. met Vasco afgelopen vrijdag was overeengekomen. Hiermee is de open bare verkoop van het Vasco-huizenbe- zit van de baan, terwijl ook het faillis sement wend voorkomen. een dergelijke ruimte al schetsmatig op groot formaat papier had uitgezet: een ruimte, opgebouwd uit open elementen, waarvan het eigen karakter mede werd geaccentueerd door onder meer verlaag de plafondgedeelten en verhoogde vloer segmenten. Financiën Overigens bleek de mulifunctionaliteit bij alle bouwers wel een geaccepteerde gedachte te zijn. Geen kerk, kan men wel zeggen, wordt er meer gebouwd zon der nevenfunctie, hetzij een diensten centrum, gymnastieklokaal of ontmoe tingscentrum, maar men hield daarbij wel vast aan de scheidbaarheid van pro fane en sacrale ruimte. Door enkele aan wezigen die al min of meer krachtig met het multifunctionele bijltje hadden gehakt werd er wel op gewezen, dat het multifunctionele niet leidt tot alleen maar rozegeur en maneschijn. De slij tage is groter, het rumoer evenzeer, de bedrijfsvoering is niet eenvoudig. Ook de personeelslasten kunnen aanzienlijk stij gen en hier was men op het terrein van de financiën, waarover weinig te berde werd gebracht, dat niet met een vraag teken eindigde. (ADVERTENTIE) ROTTERDAM (ANP) De leden van de onafhankelijke bedrijfsorganisatie „verkeer", een bedrijfsgroep van de niet erkende vakorganisatie O.V.B., zullen zich deze maand nog uitspreken over de bestuurscrisis die enkele maanden gele den binnen de organisatie is ontstaan. Via een referendum gaan de 1100 leden aangeven of zij voorkeur geven aan de groep „Leen van Os" in het bestuur van de bedrijfsgroep, of dat het drieman schap Brehm-Sparreboom-Vos in het bestuur moet komen. Tot het houden van een referendum werd maandag besloten tijdens een kort geding tussen de groep Van Os en de groep Brehm over de vraag welke van beide groeperingen in het O.B.V.-bestuur zitting moeten hebben. Zowel de uit zes man bestaande groep Van Os, als de groep Brehm hebben voorheen het O. Voorraad boter en kaas mindert DEN HAAG (ANP) De voorraad in geleverde boter bij het voedselvoorzie- nings in- én verkoopbureau (VIB) is de laatste twee maanden teruggelopen van 53.000 tot 40.000 ton, terwijl in de periode tot 1 april een verdere vermin dering wordt verwacht. De kaasvoorra- den zullen tegen die datum vrijwel ge heel verdwenen zijn. Minister Lardinois heeft dit meegedeeld tijdens zijn maan delijks gesprek met 'n delegatie van 't landbouwschap. Een en ander betekent dat de Nederlandse zuivelproduktie van het melkpi-ijsjaar april 1968-april 1969 op 1 april a.s. voor het grootste deel zal zijn afgezet, zonder dat nieuwe voorra den zijn gevormd. De minister liet zich optimistisch uit over het eindresultaat van dit melkprijsjaar voor de melkvee houders. B.V.-bestuur gevormd, maar interne verdeeldheid' leidde tot een bestuurscri sis. In een aantal ledenvergaderin gen legden de twee groeperingen elkaar schorsingen op met als gevolg dat bin nen de organisatie grote onenigheid ont stond over de vraag hoe het bestuur nu eigenlijk was samengesteld. Het be- stuursconflict kwam in de publiciteit tij dens de Rotterdamse sleepbootstaking, begin januari, die door Leen van Os werd geleid. Tijdens het kort geding werd ook een oplossing gevonden voor de problemen die de groep Van Os had geschapen door tijdens de actie van de sleepboot bemanningen beslag te laten leggen op de stakingskas van de O.B.V. De groep Van Os verklaarde zich maandagmiddag tegenover rechtbankpresident mr. J. G. L. Reuder bereid het beslag op te hef fen. De O.B.V.-leden, die aan de sleep bootstaking hebben meegedaan, zullen vrijdag aanstaande uit de dan niet meer geblokkeerde stakingskas hun uitkerin gen ontvangen. WASHINGTON (DPA) Floyd B. McKissick, een van de leiders van de beweging voor gelijke burgerrechten voor vlank en zwart, heeft in Washing ton meegedeeld dat er in „Warren Coun ty" in de staat Noord-Carolina een stuk land is gekocht voor n half miljoen dol lar met de bedoeling daar een „neger- stad" te stichten bij wijze van alterna tief voor de negergetto's in de grote Amerikaanse steden. In deze stad, die „Soul City" zal he ten, zullen uitsluitend negers komen te wonen en wel in totaal rond 18.000 na tien jaar. „Soul City" zal door negers bestuurd worden. Minister Freeman verklaarde dat hij het project zal steunen. Ook de komen de regering-Nixon zou er welwillend te genover staan. In het afgelopen jaar is in de radicale vleugel van de beweging voor gelijke burgerrechten de idee naar voren gekomen om op het grondgebied van de VS een negerrepubliek te stich ten. Dit denkbeeld heeft echter nooit de instemming gekregen van de grote, tra ditioneel ingestelde organisaties voor ge lijk* burgerrechten.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5