%£eidóe(2ou/fcaiit TROS Kirsti Sparboe: Noors tintje aan de Gert-en Hermienshow ^MHkemöfferfexfs krijgt „maand magazine Beëdiging Nixon via Early Bird Trollenmuziek gemengd met grijze haren PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT DINSDAG 14 JANUARI 1969 Pleidooi voor niets nieuws 1WANNEER sommige socialisten en pacifisten pleiten voor buiten parlementaire acties om doeleinden te bereiken, die via het parlement moeilijk haalbaar blijken, pleiten ze feitelijk voor Buiten-parlementaire acties zijn in Nederland schering en inslag. Misschien denken sommige burgers wel, dat dezen zich beperken tot de demonstratieve acties van studenten en/of pacifisten, maar bij hei haling wordt niet meer gewacht tot er op het Binnenhof het een of ander initiatief genomen wordt, maar gaan belangengroepen of verontrusten tot daden over. In toenemende mate hebben we dit de laatste jaren zien gebeuren in de vakbeweging, op onderwijsgebied en feitelijk ook bij het streven om tot bepaalde politieke hervormingen te komen. We komen in de bekoring om een parallel te trekken tussen de ont wikkeling in de Nederlandse burger lijke samenleving en de Kerk: zoals de ontwikkeling binnen de Kerk onder druk staat van verschuilende buiten-kerkelijke acties, zo heeft de Nederlandse burger veel meer dan vroeger belangstelling voor buiten-parlementaire acties. Maar zowel in het éne als in het andere geval moet men niet elke belangstelling het predikaat „actief" toekennen; de grote massa wacht af wat er gebeurt en wanneer ze het éne moment hoopt dat de actie van de „radicalen" succes hebben zal, maakt het volgende moment deze hoop weer plaats voor vrees. rtOUWENS op de conferentie, waar afgelopen weekend gepleit werd voor meer buiten-parlementaire acties, bleek, hoe verdeeld de „radicalen" zelf zijn. Sommigen willen alleen maar buiten parlementaire acties om de structuur van de Nederlandse parlementaire acties aan concrete doeleinden zoals het op zeggen van het N.A.V.O.-lidmaatschap of meer hulp aan Biafra; weer anderen vinden dat buiten-parlementaire actie een strijdmiddel moet worden, dat kan worden toegepast waar en hoe lang men Dat in het laatste geval de afstand tussen buiten-parlementaire actie en anarchisme niet erg groot is, blijkt voor anderen juist de reden te zijn om het gebruik van dit nieuwe politieke strijd middel te beperken. In het verleden en in het heden is er immers voldoende ervaring mee opgedaan om te moeten concluderen, dat bij deze tactiek het middel wel eens erger kan blijken dan de kwaal waartegen het gericht wa Terecht heeft de heer Laurens ten Cate, een van de „enfant terribles" de Partij van de Arbeid, wat dit laatste betreft de kritiék gelanceerd, dat i mige vormen van buiten-parlementaire oppositie door hun anarchistische ten densen zelf sterk-autoritaire kanten tonen en op die manier dus lijden dezelfde kwaal, die men in het bestaande regime van de parlementaire democratie veroordeelt. 1ITAT niet wegneemt, dat door de grote belangstelling voor buiten-parlemen taire acties bij een minderheid van onze bevolking en door het gebrek aan over tuiging bij de meerderheid dat men hier krachtig tegenin moet gaan, een gebrek aan vertrouwen in het huidige parlemen taire stelsel is ontstaan. Wanneer velen niets moeten hebben van de revolutionaire neigingen, die de minderheid bezielt, wil dit nog niet zeggen, dat ze positief staan tegenover de werkwijze van de vigerende wet gevende macht. Vrij algemeen is de mening verbreid, dat het Nederlandse parlement slechts bij wijze van uitzondering de teugels echt in handen heeft; de dienst zou feitelijk worden uitgemaakt door "samen spel of strijd tussen de regeringen allerlei pressiegroepen, plus dan nog de invloed van het op de achtergrond werkend, maar daarom beslist niet te verwaarlozen ambtelijk apparaat. Terecht wordt dan de vraag gesteld of in deze toestand veel verandering ten goede zal komen, wanneer Nederland gaat werken met enkele grote politieke concentraties of wanneer men het advies van D '66 zou gaan volgen en dan geconfronteerd zal worden met een par lement dat ten opzichte van de regering vrijwel geheel machteloos wordt. T)E kans is groot, dat er juist onder die omstandigheden veel meer behoefte gaat bestaan aan buiten-parlementaire acties en dan acties waarvan de om vang meer mensen zal gaan bestrijken als nu het geval is. Bij het streven naar politieke vernieuwing wordt dan ook nu te veel gelet op bepaalde onderdelen van de campagne en te weinig aan andere: de kwaliteit van het parlement dat overblijft, wanneer er een kabinet geformeerd is, bijvoorbeeld. Binnen de kortste keer zal de stem ming onder de publieke opinie straks even kritisch zijn als ze nu is. En de nieuwe tijd baart nieuwe buiten-parle mentaire acties. Misschien met nog meer steekhoudende argumenten dan nu ge- Niet afgetreden (ïyilE REDENEN heeft minister Schut in een Interview voor Ruim Zicht op gesomd voor zijn besluit om ondanks het fiasco van huurbelastdngswet in de Eerste Kamer niet af te treden. Eerlïjk gezegd maken twee van de drie motieven, op ons geen.diepe indruk;, het feit dat in de regeringsverklaring niets over hum-belasting heeft gestaan en de zekerheid dat de Tweede Kamer in meer derheid de minister wel gesteund heeft. Beide motieven zijn waar. maar wan neer de heer Schut heilig overtuigt zou rijn geweest van de juistheid van zijn wetsvoorstel, had hij toch kunnen af treden. Nu begint het er te lijken, dat veel van zijn pleidooien in de volksver tegenwoordiging meer vrijblijvend waren dan destijds werd voorgegeven. Tenzijhet derde motief het door slaggevende zou zijn geweest: de moge lijkheid, dat bij een aftreden van de heer Schut andere (anti-revolutionaire?) ministers consequenties zouden hebben getrokken en er dus ontstaan zou zijn ..een zodanige breuk in de bezetting van het kabinet .dat het neerkwam op een zeer grote gebeurtenis die wel eens con- seuqenties kan hebben die men niet wenst". Dit laatste een bijna letterlijk citaat van de minister. Dan moet de epiloog van het huur belastingechec dus als volgt worden uit gelegd: het kabinet vindt de verwerping van het huurbelastingsvoorstel geen regeringscrisis waard. Deze opinie onderschrijven we. Maar dan vinden we het wel vreemd dat minister Schut zich bereid heeft verklaard het in de begroting ontstane ..gaatje" in eerste instantie uit zijn begroting voor de volkshuisvesting te dekkem Aanleiding voor vragen van geïnteres seerde Kamerleden! 99 (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM De journalisten Pierre Huyskens, Martin Duyzings, Fred. Hoyte, Emile van Konijnenburg en als enige vrouw Lia Jongbloed zullen ieder een rubriek voor hun rekening nemen van het nieuwe maandmagazine, dat de TROS-televisie onder de titel „Deze maand" met ingang van maan dagavond 27 januari zal gaan uitzenden onder de supervisie van eindredacteur Pim Reyntjes. De actualiteiten zijn bij de TROS ge ruime tijd het onderweip geweest van langdurige stafbesprekingen. Het leek niet wenselijk om een echte actualitei- (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM De N.T.S. zal volgen de week maandagmiddag 20 januari van 16.45 tot 18.45 uur op Nederland-1 via Early Bird een rechtstreekse tv-repor- tage in kleur overnemen van de inau guratie van president Nixon. Deze uit zending wordt door Peter Schroder van Nederlands commentaar voorzien. Van 16.45 tot 17.00 uur worden opnamen uitgezonden van de aankomst van Nixon op het Witte Huis. waarna de reportage rechtstreeks wordt voortgezet om 17.00 uur, het tijdstip waarop Nixon en John son naar het Capitool vertrekken, waar zij om 17.15 uur aankomen. De ope ningsceremonie, waarin diverse toespra ken zijn vervat, duurt tot ongeveer 18.00 uur. Daarna leggen vice-president Spiro Agnew en president Nixon de eed af. De uitzending wordt besloten met een inaugurale rede van Nixon. tenrubriek, zoals de Nederlandse tele visie er al verscheidene kent, voor de TROS met haar beperkte uitzendmoge lijkheden niet wenselijk zou zijn. Zo is het uitermate twijfelachtig of er naast de bestaande rubrieken nog behoefte zal bestaan aan een nieuwe. En zoals ge zegd is de frequentie van het aantal TROS-uitzendingen dermate gering, dat men moeilijk het nieuws en de achter gronden daarvan op de voet zou kun nen volgen. Tenslotte werd gekozen voor een maand magazine, omdat daarin de mogelijk heid besloten ligt van een terugblik, een overzicht van hetgeen Nederland in de afgelopen maand bezig hield. Nadruk kelijk wordt hierbij vermeld, dat het bij de inhoud van het magazine gaat om een keuze. Het is immers niet mogelijk en bovendien weinig boeiend om zelfs maar een poging te durven wagen in een dergelijke uitzending volledig trachten te zijn. Het ligt in de bedoeling van de programmaleiding om het magazine onder te verdelen in vijf afzonderlijke rubrieken, elk met een eigen presenta tor, ervaren journalisten, die stuk voor stuk geacht kunnen worden deskundig te zijn op een bepaald terrein. Zo zal de rubriek binnenland voor reke ning komen van Pierre Huyskens en zal Martin Duyzings zijn commentaren ge ven op het wereldgebeuren. Fred. Hoyte verzorgt de kunstrubriek in de breedste zin van het woord en de veelheid aan facetten van 't zakenleven en de econo mie zal worden behandeld door Emile van Konijnenburg. Tenslotte zullen de kleinere nieuwtjes, samengevat onder he hoofd „varia" worden gepresenteerd door Lia Jongbloed. De regie berust bij Gerard Trebert. De eerste uitzending is maandagavond 27 januari van 20.40 tot 21.35 uur op Nederland-I. Politiebescherming voor de Ofarims MüNCHEN (Reuter) liet Israëlische zangduo Esther en Abi Ofarim krijgt een bijzondere politiebewaking tijdens hun tournee door West-Duitsland. Het echtpaar heeft dit gisteravond in Mün- chen bekendgemaakt. De Keulse politie besloot tot veiligheidsmaatregelen met het oog op hun optreden op vrijdag in Keulen, nadat een anoniem dreigement met moord was ontvangen. Abi verklaarde: „Wij zijn niet bang. Wij zullen onze tournee voortzetten, want wij willen degenen die graag naar ons luisteren niet teleurstellen". Een woordvoerder van de organisator- ren van de toumee der Ofarims heeft ge zegd, dat de mogelijkheid bestaat, dat Arabische groepen de Ofarims slechts willen afschrikken van voortzetting van him tournee. „Maar wij moeten dredge- (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM Klein, zwart harige Kirsti Sparboe uit het Noorse Tromsö moet het van avond in de dolromamtische Gert en Hermienshow opnemen tegen de vaderlandse smartlappencul- tuur mitsgaders de steeds maar grijzer wordende haren van moe der. Volgens kenners zal ze dat spelenderwijs doen, want de 22- jarige Kirsti is al drie jaar de grote hitmaakster in het onder- gekoelde land der trollen. In 1965 verdedigde ze voor de eerste keer de eer der Noorse lichte muze op het Eurovisiesongfestival in Napels. Dat ze daar tussen het smeltende belcanto geen hoge ogen gooide, vindt ze achter af zelf een begrijpelijke zaak. „Noors". zegt ze stralend, „is geen taal om in te zingen. Je struikelt over de grommende medeklinkers en wekf'bij de luisteraars voortdurend de indruk, dat je net her steld bent van een zware keelaandoe ning. Afijn, ik hoef het een Nederlander niet eens uit te leggen. Als ik jullie hoor praten, heb ik ook steeds het ge voel, dat er een toilet wordt doorgetrok ken. Het is vervelend om het toe te ge ven. maar als je in dit vak een liedje moet zingen in de Scandinavische talen of in het Nederlands, dan heb je buiten je eigen grenzen geen schijn van kans tegen een concurrent, die in het Engels, Frans of Italiaans zingt. Eén grote familie Zolang ik in Tromsö woonde, had ik daar geen erg in. Het is een heerlijk stadje, net klein genoeg om iedereen te kennen. Het ligt ook barbaars ver van de be- wonde wereld en daarom ben je wel ge dwongen om het vertier onder elkaar te zoeken. Weet je wat het gevolg is: bij ons in Tromsö wordt ongelooflijk veel muziek gemaakt. Iedereen zingt, ieder een bespeelt wel een instrument. Het is in feite één grote familie. Ik woon nu in Oslo en dal is gelijk an dere koek. Ik hoef nu niet meer met mijn zorgen bij een ander aan te klop pen en die gemoedelijkheid kan ik ook wel op mijn buik schrijven. Dat Is in de hoge prijs, die je voor je carrière en je populariteit moet betalen. Ik leef nu van radio- en televisiewerk, ik zit drie, vier keer per week in de studio's van de Noorse omroep en om van dat vak te kunnen houden, moet je wel dicht bij de bron zitten. Stel je voor. dat ik rustig in Tromsö was blijven zitten, dan had op dit moment nog niemand van me ge- Het best verkocht Kirsti, die tot nog toe dertig platen in het Noors en Duits heeft gemaakt, mag zich na haar gedwongen verhuizing van Poolstreek naar Oslo de best verkochte platenster van Noorwegen noemen. Ze kwam, zong en overwon ook op song festivals in Wenen, Warschau, Boeda pest en Rio de Janeiro. Sinds ze wat courante umlauten door haar repertoire strooit, is ze ook bij onze oosterburen een getapte artieste die moeiteloos haar draai vindt. Haar vertolkingen van „Du darfst nicht weinen" en „Von mir aus kann es regnen" kregen hoge noteringen in de Duitse top-tien. Dezelfde zwaar gedraineerde songs brengt ze ook vanavond in de Gert en Hermienshow en het zal gek moeten lopen, als ook Nederland niet voor deze muzikale natte moesson door de knieën Noorse Kirsti: „Topster in het hoge noorden". Beha's van nylon, tienermodel, voorgevormde cups 2.50 Beha's, boothals model, voor gevormd met beugel, A en B cups 2.98 Beha's in diverse kleurige des sins, voorgevormd met beugel 2.98 Beha's, sterk katoen, maag bandmodel met voorsluiting 7.98 Stepins en panties Stepins van Lycra, verschillen de modellen met kanten voorpand 4.98 Panties van Lycra, zonder jarretels, ideaal over pantynylons 2.95 Panties van Lycra elastiek, mo del met kanten voorpand, zon der pijpjes 5.95 Kousengordeltjes. mooie nylon, diverse moderne kleuren Elastisch corset van stevig tule elastiek, satijnen voorpand en zijsluiting 14.98 Corsetten van stevig katoen. Model met zijsluiting 17.98 Zelfde model met binnenband 21.98 Slips, fantasietricot 0.85 Slips, ribtricot met kantje Stretch nylon slips met bad stof kruisje. In diverse kleuren 1.88 Stretch nylon broekjes met klein pijpje. In diverse kleuren 2.95 Stretch nylon- breeches in di verse modekleuren 2.95 Nylon onderjurken, grote keus in elegante modellen 4.98 5.39 5.50 6.98 Nachthemd van brushed nylon, in bleu en rose 9.38 Negligé set - nachthemd en negligé - nylon met ruche garnering 9.88 Naadloze stretch nylons, Per twee stuks 2.25 3.90 Pantynylons, fantasiedeesin. moderne donkere kleuren 3.58 r FDERLAND I STER (Reclameuitzendingen om 18.55, 19.03, 19.56 en 20.16) NTS •18.50 uur: De fabeltjeskrant 19.00 uur: Nieuws in het kort CVK/IKOR 19.07 uur: Kenmerk AVRO 19.32 uur: De onbekende wereld, reportage 20.00 uur: Journaal (NTS) 20.20 uur: Televizier, actualiteitenrubriek •20.45 uur: High Chaparral, 21.35 uur: Gert en Hermien Shoiv 22.20 uur. Tweede journaal (NTS) 23.00 uur: Noten en tonen TELEAC) NEDERLAND II STER (Reclameuitzendingen om 1^55 en 20.16) NTS •18.50 uur: De fabeltjeskrant 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.03 uur: De vrijbuiters. t.v.-serie 20.45 uur: David Frost, discussie 21.35 uur: Amateurs actief, amateurtoneel •22.00 uur: Verbinding met, schakelprogramma 22.45 uur: Tweede journaal Televisie morgen NEDERLAND I NTS/NOT 11.00 uur: Schooltelevisie VARA 17.00 uur: Midweek, jeugdprogramma De met aangegeven programma's zfln klenrenteleviaieprogramma's. HILVERSUM I AVRO 19.35—22.30 uur: Vanavond, gevarieerd programma NRU 22.55—23.55 uur: Muziek van eigen tijd HILVERSUM II KRO 20.00—20.50 uur: Radio Kamerorkest 23.30—23.55 uur: Nightwatch. jazzmagazine RADIO NIEUWSDIENST HILVERSUM I: 7.30, 8.00. 8.30, 1 12.30, 16.00, 18.30, 2) 23.55 HILVERSUM II: 7.00, 8.00, 11.00, 13.00, 16.00. 18.00, 19.30, 22.30, 23.55 HILVERSUM III: Elk heel uur vanaf 9.00 RADIO PROGRAMMA HILVERSUM I (402 m) AVRO: 18.00 Nieuws. 18.16 Radiojournaal. 18.25 Stereo: Licht instrumentaal sextet met zangsoliste. 18.50 Paris vous parle. 18.55 Voor de kinde ren. 19.00 Trefpunt: discussierubriek voor ac tuele zaken. 19.30 Nieuws. 19.35 Vanavond: gevarieerd programma. 22.30 Nieuws. 22.40 Radiojournaal. NRU: 22.55 Signaal - muziek van eigen tijd (opn.). 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II (29B m) KRO: 18.00 In de volksmond; volksliedjesprogramma. 10.19 Uitzending van de Pacifistisch Socialistische Partij. 18.30 Nieuws. 18.46 Actualiteiten. 19.05 Licht ensemble en solisten. 19.40 Conciltepost- istlge HILVERSUM I (402 m) VARA: 7.0 Nieuws en ochtendgymnastiek 7.20 Socialis tisch strijdlied. 7.23 Stereo: Lichte grammo toonmuziek. (7.30-7.35 Van de voorpagina) VPRO: 7.54 Deze dag. VARA. 8.00 Nieuws ei land. 12.26 Mededellni kest: populair klassieke Londens Symfor 16.02 Stereo: Romantische operettemuziek (gr.). 16.50 Stereo: Tango rumba orkest met zangsolisten. 17.20 Voor de Jeugd. 17.55 Me dedelingen. HILVERSUM n (298 m) - NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Op het gehoor: lichte de militairen. (8.30-8.32 Nieuws: 9.00-9.1 Gymnastiek voor de hulsvrouw). 9.35 Voor d< kleuters. 9.35 Stereo: Populair klassieke ei semi-klassieke grammofoonmuziek. 10.3 Voor de vrouw. 11.00 Nieuws. 11.02 Piek-Uur wedstrijdprogramma. 11.45 Actualiteiten KRO: 12.00 Van twaalf tot twee: gevarleeri programma. (12.22 Wij van het land; 12.2 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw^ 12.3 maar..,.. 13.15 Ondernemend). NCRV: 14.00 Stereo: Radio FUharmonisch orkest: klas sieke en moderne muziek. 14.40 Stereo: Mo derne kamermuziek (gr.). 15.00 Stereo: Sil de strandjutter, serie hoorspel, (deel I en n - informaties over onze sociale verzekeringen. Samenstelling en presentatie Herman v. d. Hoeven en Claude Belloni. HILVERSUM ni (240 m en FM-kanalen) MOBSjj Zing, zing, zing: langspeelplaten :le lichte muziek (12.00 i op: vrolijk platenpro- journaal3n!05-i8oV Popm'uziekRdC BRUSSEL NED (324 m) - 12.UO Nieuws. 12.03 Gevarieerde muziek. 12.40 Weerbericht, mededelingen, programma-overzicht en SOS- berlchten voor de schippers. 12.48 Gevarieer de muziek. 12.55 Buitenlands persoverzicht. 13.00 Nieuws, weerbericht, dagklapper en beursberichten. 13.20 Tafelmuzlek. 14.00 Nieuws. 14.03 Gevarieerde muzfek. 14.30 Voor Nieuws). 15.15 Voor de kinderen. 16.00 Frans de Zwaan contacthoofd KRO (Vü! troepcorrespondent HILVERSUM Met ingang van 1 fe bruari is dc heer Frans \V. de Zwaan uit Voorburg bü de K.R.O. benoemd tot hoofd van de dienst externe contacten. Sinds anderhalf jaar was dc heer De Zwaan fungerend perschef bü deze om roep. Ilü zal zich in de toekomst niet alleen belasten met perszaken en pu blieksinformatie. doch ook met de werk zaamheden op het terrein der lcdencon- tacten, vormgeving, ledenwerving en de gidsredactie. Voorts is dezer dagen de heer .Jacques Grijping, chef van het actualiteiten programma „Brandpunt" en voorzitter van de groepsraad van het K.R.O.-pcr- soneel, aangewezen als afgevaardigde zonder stemrecht in het K.R.O.-bestuur. Tot nu toe was er van enige medezeg genschap van het personeel in' dit be stuurscollege geen sprake. Onlangs gaf de V.A.R.A. het voorbeeld door vijf per- soneelsvertegenwoordigers eveneens zonder stemrecht toestemming te ver lenen tot „inspraak" in het dagelijks bestuus.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2