„MAG 'N MAN ASJEBLIEFT EEN HOBBY HEBBEN,, Meddens-directeur Giesbers MAZELENVACCIN IN „COCKTAILPRIK' ENE GEMEENTE GEEFT VEEL MEER FINANCIËLE STEUN DAN ANDERE „Als ik bij mijn duiven was kon de hele wereld vergaan..." mensen, wat een mensen Min. Debré verdedigt embargo Uitbarsting Merapie Reductie op duurder ziekenfonds erg gering „Nieuw wonen in oude wijken Grote verschillen vragen om voorschriften VRIJDAG 10 JANUARI 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA S DEN HAAG Wie in deze eerste januaridagen doordringt tot de stemmige directiekamer van het Meddensconcern in Den Haag (na een slopende hordeloop over uiterst attente verkopers, die net nog wat cor recter gekleed zijn dan de ge middelde klant) behoeft nau welijks de illusie te koesteren, dat hij directeur J. B. W. A. Giesbers een weldoortimmerd referaat over de B.T.W. of een puntgave visie over het huidi ge kamgaren kan ontwringen. Goed, Giesbers is welwillend genoeg om naar u te luisteren en hU zal op een gegeven moment ook nog zeg gen. dat de schandelijk lage lonen rond de eeuwwisseling de bron van alle ellende zijn geweest, maar op een gegeven moment smokkelt hij toch weer voorzichtig een kriel- hen of een Hollandse kropper de conversatie binnen. Een gesprek met hem komt dan ook in feite neer op een sterk verlate echo van net eens zo populaire radiospel: .Het hangt aan de muur en het likt: er zit een snuifje mineraal in, ?cn mespunt plantaardig („meneer, ik heb altijd mijn eigen weg ge tocht. Ik zit in dat crisisjaar 1929 in de bioscoop en opeens had ik het. (k zag de één na de ander kapot gaan, maar ik dacht: „Ik ga een pak met twee broeken verkopen voor 48 gulden". Het was een sim pel idee, maar ik heb het ermee <cred"), maar voordat hij het zelf goed beseft, heeft het onderwerp toch weer een uitgesproken dierlijk karakter. Hij grijpt vrijwel blinde lings achter zich en schuift een foto over het bureaublad. „Dat is mijn Hollandse kropper". zegt hij met een verzaligde glimlach, „dat was nog in de goeie ouwe tijd, toen deinsde ik er niet voor terug om honderd beesten naar zo'n tentoon stelling te sturen. En allemaal zelf gefokt. Deze keer stelt mijn inzen ding niet veel meer voor: vijftien duiven, zes ganzen en een trio kip pen, Dat is alles". Hij wijst naar de foto, zegt: „Die ke dijj Hollandse kropper heb ik veertig jaar gefokt. Dat vogeltje lag me Aviculturavoorzitter J. Giesbers: „Als je eenmaal vindt, wat je zoekt, ben je als een kind zo blij". toevallig. Het is een prettig dier, waar je leuke resulaten mee be reikt. Goed, je moest er wel eens 20 fokken, voordat je er twee had, die naar mijn zin waren, maar dat waren dan ook gelijk de kampioe nen. Mijn hemel, wat heb ik niet allemaal gewonnen. Een pakhuis vol prullaria. Op het laatst bewaar je die bekertjes niet eens meer en hang je alleen de medailles van het koninklijk huis in je prijzenkast. Daar doe je jaren over, voordat je die hebt. Ik weet het zeker: als ik nou mijn Toulouseganzen in Houtrust laat keuren, dan heb ik weer twee nieu we kampioenen. Ik kan het alleen niet doen, want als voorzitter van die club kun je niet de prijzen voor de neus van een ander gaan weg slepen. Ik heb ze wel ingestuurd voor de tentoonstelling in Utrecht. Ik wist het al van tevoren. Ik had de mooiste, ik heb in de Toulouse ganzen geen serieuze cncurrentie in het land. Ze waren in Utrecht alleen te jong. Vier maanden, kun je nagaan. Als die tentoonstelling een week eerder was geweest, had den ze met kale nekken in hun hok gezeten. Het ouderpaar heb ik uit Duitsland laten komen. Vroeger moest je voor een echte goeie Toulousegans in Frankrijk zijn, maar die Fransen maken er tegenwoordig gelijk paté van. Die eten ze allemaal op, om dat er meer aan te verdienen valt. Daarom koopt de kenner ze nou in Duitsland. Gemengd dubbel Ik ben van de duiven op de ganzen overgestapt, omdat je er minder omkijken naar hebt. Ze scharrelen wat rondom mijn huis in Warmond en als ze nou maar drie keer per dag goed te eten krijgen, zijn ze al dik tevreden. Alleen met fokken moet je geduld hebben. Je moet het bijvoorbeeld niet gek vinden, dat je zestig eieren nodig hebt om er twee gave Toulouses uit te krijgen. Ik weet niet, wat de beesten met hun eieren doen. Ik geloof, dat ze er mee tennissen. Een soort ge mengd dubbel. Daarom is het ook beter om ze onder andere beesten te leggen. Ik fokte al dieren in mijn h.b.s.- tijd. De hele klas lachte me uit, want een schooljongen had andere hobby's. Maar ik had nou toevallig gein in mijn duiven. Ik was in 1918 al commissaris op de tentoonstel ling en in 1941 werd ik voorzitter van Avicultura. Ik heb de tijd nog meegemaakt, dat die expositie in de Dierentuin werd gegeven. Fok ken was toen nog een exclusief onderonsje van een handvol land jonkers, die met ega en beeldschone dochters naar Den Haag reisden en rustig voor een week hun intrek namen in Des Indes of de Twee Steden. Dan hadden we een diner in Royal met prins Hendrik erbij. Een ongelooflijk feest. Dat is allemaal voorb(j. De grote buitens zijn opgedoekt en de land jonkers hebben zichzelf onthoofd. Maar de werkman heeft het volge houden en is doorgegaan, waar de landjonker het op een gegeven mo ment liet afweten. Er zijn nu hon derden fokverenigingen in ons land en daar is Avicultura de oudste van. Opgericht in 1886. In de Lig gende Os in Utrecht. Onze vereni ging was ook de eerste, die eer tentoonstelling organiseerde. Daar voor was niemand op het idee ge komen om de resultaten elkaar te vergelijken. Traditie Dit is de 73e keer, dat Avicultura gehouden wordt en het is nog steeds de belangrijkste tentoonstelling van het land. Dat is een kwestie van traditie, misschien ook wel van Haagse sfeer. Den Haag is de aan gewezen stad om zo'n expositie te houden. We hebben met Avicul tura één keer onze tenten opgesla gen in de Apollohal in Amsterdam. Stel je voor: er werd huis aan huis een propagandakrant bezorgd, maar het aantal bezoekers was lager dan ooit tevoren. Hier kunnen we altijd rekenen op zo'n 15.000 mensen. Of het moeteen dag vóór de opening zo barbaars gaan sneeuwen, dat geen mens zijn huis meer uit durft te komen. Dat hebben we een paar jaar geleden gehad. Toen werd er over de radio omgeroepen, dat men alleen de straat op moest gaan, als het strikt noodzakelijk was. Dat hebben we wel geweten. Ik vind beesten fokken nog steeds een geweldige hobby. Waarom? Omdat je er alles bij vergeet. Als ik bij mijn duiven was, dan kon de hele wereld om me heen vergaan zonder dat ik het merkte. Je werkt met levend materiaal, Je weet nooit, wat er uit komt en als je eenmaal hebt, wat je zocht, dan ben je als een kind zo blij. Nou heb ik nooit veel moeite ge had om mijn zaken te vergeten. Ik ben bereid om een jaar lang te sjouwen, maar in die veertien dagen vakantie per jaar moeten ze me nooit aan mijn kop komen zeuren met balansen en verkoop resultaten. Ik had ze het ook ver teld. .Je hoeft me alleen te bellen, als één van de zaken tot de grond toe afbrandt". Toen hier in Den Haag 'n jaar of wat geleden brand uitbrak was ik ook net op vakantie. „We zullen de baas maar niet bel len", zeiden ze, „zo erg is het nou weer niet". Ik kon ze achteraf al leen maar gelijk geven. Er is anders wel wat veranderd in de kledingbranche. Ik heb de tijd meegemaakt, dat er op zaterdag tot een uur of negen door werd ge werkt. De verkoop op zondag tot één uur heb ik goddank net ge mist. Eén klant kocht in die tijd een geklede jas met twee rijen knopen en als die versleten was, dan stuurde hij zijn butler met de boodschap, dat er als de donder weer zo'n zelfde jas moest worden bijgemaakt. Engeland was in die jaren het mek- ka van de confectie. Ik ging er zelf zo'n keer of zes, zeven per jaar heen, maar dat is ook voorbij. Als je nu twee keer naar Londen bent geweest, dan weet je het wel. Je moet het nu voor een groot deel zoeken in Italië, Duitsland, Zwit serland. Dat wil niet zeggen, dat we met alle winden meewaaien, want Meddens blijft een speciaal bedrijf, waar de exclusiviteit nog met hoofdletters geschreven wordt. Versta me goed: ik heb een heilig respect voor C A en zoals die mensen hun zaken aanpakken is formidabel. Vijftig procent van de Nederlandse kledingmarkt beheer sen ze. Ga daar maar eens aan staan. Maar als ik merk, dat C A als de modekleur van het jaar naar voren schuift, dan ziek ik toch gauw een andere kleur. Als je dat niet doet, ben je binnen de kortste keren verloren. Geweldig jaar 1968 is voor ons een geweldig jaar geweest. En waarom? Omdat we hier van hoog tot laag weten, wat een zaak als de onze kan verdra gen. Ik zit in een club met de elf beste herenconfectiezaken van Europa. Austin Reed uit Regent Street in Londen zit erbij en Ma- delios in Parijs. Als één van ons w^t leuk ontdekt, dan rapporteert hij het gelijk aan de anderen. Soms kun je het in je assortiment ge bruiken, vaak denk je ook: „leuk voor Italië, maar niet voor Neder land". Maar op die manier weet je wel, wat er in de wereld te koop Monumentenzorg Haastig terug naar de duiven, kip pen en konijnen. In zijn Haagse zaak, die in 1915 door Bouwmeester Berlage met de grootste monumen tenzorg uit de grond is gestampt, heeft hij één etalage uitgeruimd voor de zilveren bekers, waarmee straks in Houtrust de beste van de 4500 inzendingen zullen worden bekroond. In de hal hangt een kanariegeel affiche van Avicultura. „Sorry", zegt één van de verkopers, „de baas kan het niet laten". Even tevoren heeft de baas met geamuserde trots nog verteld, dat hij bij het aanwerven van twee commissarissen voor zijn zaak uit sluitend neeft gezocht in de kleine kring van zijn dierenvrienden. Het feit, dat beiden fanatieke liefheb bers waren van vogels, achtte hij een zeer sterke aanbeveling, die voor de benoeming de doorslag gaf. Minuten later vertelt hij pas en passant, dat één van die dieren vrienden directeur is van Unilever en de ander aan het hoofd staat van een solide bankinstelling. Hij geeft die mededeling door op de losse toon, die verraadt, dat hij dergelijke functies meegenomen acht. Het is duidelijk, dat hij in beide gevallen alleen onder ander mans duiven heeft geschoten. Een traan Achter zijn huis staan de duiven hokken ondertussen leeg. „Weet je", beent hij, „dat het me elke keer een traan kost, als ik er langs kom. Ik weet ook pertinent zeker, dat ze weer vol zitten, zodra ik er tijd voor heb. Ik heb nou de zaak nog, maar als ik er straks definitief uit stap, dan koop ik op mijn dooie gemak weer wat duifjes. Wat krijgen we nou. Mag een man, die deze maand zeventig jaar wordt, asjeblieft een hob by hebben?" Baanbrekend werk instituut volksgezondheid (Van e verslaggevers) BILTHOVEN Enkele jaren van stu die in het Rijksinstituut voor de Volks gezondheid in Bilthoven hebben voor de samenstelling van de zogenaamde „cock- lailprik" tot een heel goed resultaat ge leid. De wetenschappelijke onderzoekers zijn er namelijk in geslaagd om mazelen- vaccin te koppelen aan het gecombineer de vaccin tegen difterie-kinkhoestteta- nus en polio. De DKTP-prik, die bij voorbeeld aan kleine kinderen wordt ge geven, zal in de toekomst een DKTPM- prik worden. Het nu nog viervoudige vac cin zal dan afweerstoffen tegen vijf ziekten hebben. De laatste jaren is aanzienlijke voor uitgang met de ontwikkeling van het ma- zelenvaccin geboekt. De grote moeilijk heid was nog hoe het mazelenvaccin zou kunnen worden gekoppeld aan het vier voudige vaccin tegen difterie-kinkhoest- PARIJS (DPA-AFP-Reuter) Met het volledige wapenembargo tegen Israël heeft Frankrijk willen tonen dat 't een nltbreiding van het conflict in het Midden-Oosten niet aanvaardt, zo heeft de Franse minister van Buitenlandse /aken, Debré. gisteravond in een I vraaggesprek voor de radio gezegd. I De Franse politiek is tweeledig: ener zijds heeft de staat Israël recht van be staan, op bescherming en op de norma le garanties van het internationale recht, anderzijds bestaat de Franse politiek ten opzichte van de Arabische wereld in het ontwikkelen van goede betrekkingen met deze landen, zei hij. Debré zei met nadruk dat de tijd ge- komen is dat de grote vier meewerken »an de regeling van het conflict, en dat ?r snel gehandeld moet worden. De Israëlische ambasade in Parijs Leeft laten weten dat Israël niet om te- rugbet ling zal vragen van de gelden, gestort voor de aankoop van militair materiaal in Frankrijk dat niet meer 1 geleverd mag worden. Israël, zo zei men, zal wel blijven aandringen op le vering van dit materiaal. tetanus en polio. Aanvankelijk bleek uit onderzoekingen in de Verenigde Staten dat het verkregen resultaat onvoldoende bescherming bood. Later leidden o.m. Duitse onderzoekingen tot gunstiger resultaten. Hoewel het thans gelukt is tot volle te vredenheid mazelenvaccin aan de „cock- tailprik" toe te voegen, is nog niet be slist om het mazelenvaccin het het rijks- inentingsprogram op te nemen. Aldus heeft staatssecretaris Kruisnga van Volksgezondheid meegedeeld. Nog meer De staatssecretaris bracht donderdag een werkbezoek aan het rijksinstituut. De directeuren, dr. J. Spaander en dr. H. Cohen en een groot aantal medewerkers hebben de staatssecretaris uiteenzettin gen gegeven over een aantal belangrijke onderzoekingen. Zo onder meer de berei ding van het zogenaamde antilymfocy- tenserum, hetgeen wordt toegepast bij orgaantransplantaties. Ook stelde hij zich op de hoogte van de wijze waarop luchtmonsters uit het proefnet ter me ting van de luchtverontreinging in Twen te worden onderzocht. De staatssecretaris was vol lof over het baanbrekende werk van het Rijksin stituut. Niet alleen worden hier nieuwe geneesmiddelen gecontroleerd en proeven ter ontwikkeling van afweerstoffen geno men, ook adviseert het instituut de re gering over beleidsmaatregelen op het terrein van de volksgezondheid. Interna tionaal zijn de wetenschappelijke resul taten eveneens van grote waarde. Het speurwerk komt bijvoorbeeld de ontwik kelingslanden ten goede. In Bilthoven is een gevaarlijkse stof in aardnoten „thuis gebracht", die waarschijnlijk een kanker verwekker in Afrika is. Het instituut is na de tweede wereld oorlog tot ontwikkeling gekomen en heeft zich intussen internationaal een gezag hebbende faam verworven. Binnen en kele jaren zal de bouw van onderzoek ruimten zijn afgerond. Er werken meer dan 1000 mensen, van wie 73 academici, artsen, biochemici, dierenartsen enz. DJAKARTA (AP) De vulkaan de Merapi die ruim 30 kilometer ten noor den van Djokja ligt, is tot uitbarsting gekomen. Ten minste drie mensen wor den vermist en zestig huizen zijn be schadigd in het plaatsje Mocntilan waar lava is binnengestroomd. Men verwacht dat het niet bij deze ene uitbarsting zal blijven. Er is een hulpploeg naar Mocntilan onderweg om de bevolking bij te staan. Men verwacht dat het niet bij deze ene uitbarsting zal blijven. Er is een hulpploeg naar Moentilan onderweg om de bevolking bij te staan. DEN HAAG In kringen van de par ticuliere ziektekostenverzekeraars ver wacht men, dat ook hun maatschappij en binnen afzienbare tijd verhoging van de premies zullen aankondigen. Er be staat echter nog onvoldoende inzicht in de stijging van honoraria, verpleegprij- zen en dergelijke. Er moet worden ge dacht aan eenzelfde orde van grootte als voor de premies van de vrijwillige ziekenfondsverzekering (16,6 procent) sinds de jaarwisseling geldt. De ziekenfondsen hebben op 1 janua ri j.l. de premies voor de vrijwillige verzekeringen met gemiddeld 16,6 pro cent verhoogd. Het systeem van vereve ning was geen onverdeeld succes. Hier en daar leeft de vrees, dat men in de toekomst naar verdergaande tariefdif ferentiatie zal gaan. Met name in Zuid- Holland zou dit het geval kunnen zijn. Intussen heeft de regering het bedrag, dat zij jaarlijks de ziekenfondsen be schikbaar stelt om reducties op de pre mie voor de vrijwillige verzekering te verlenen, slechts weinig verhoogd. Vo rig jaar werd voor dit doel 8,5 miljoen gulden beschikbaar gesteld. Dit jaar 9 miljoen, een verhoging derhalve met 6 procent tegen een premieverhoging van bijna 17 procent. De reducties gelden onder meer voor studerende en invali de kinderen en voor bepaalde kleine zelfstandigen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Nieuw wonen in oude wijken", wordt alleen mogelijk met een rigoureuze aanpak van de wijkvernieu wing en de wijkverbetering. Gemeenten kunnen dit niet meer afzonderlijk. De problemen lopen over de gemeentegren- heen. Daarom moeten er veel stads gewesten komen. Dit is een van de conclusies uit een rapport, dat de Tweede Kamerfractie van de PvdA opgesteld heeft over krot opruiming en woningverbetering. De socialistische Tweede Kamerfrac tie wijst op een aantal punten de nota krotopruiming van minister Schut van Volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning af. Het is, aldus deze fractie, na melijk geen probleem van slechte wo ningen, maar een probleem van slech te wijken. Het is ook geen probleem van woningverbetering, maar van wijkverbe tering. Daarmee komt, men tot totaal andere resultaten dan de minister van Volkshuisvesting. Het opruimen van slechte wijken bijvoorbeeld maakt het nodig, dat de bouw van nieuwe wonin gen in drie jaar opgevoerd moet worden van 125.000 tot 140.000. Op deze manier kan men volgens de socialistische Ka merfractie in 1973 meer krotten afbre ken dan erbij komen en kunnen binnen 15 jaar alle bestaande krotten vervan gen zijn. Circus Roberil heeft als winterverblijfplaats Trudeau: Canada nog tenminste één jaar in de NAVO LONDEN (AP). Pierre Trudean, mi nister-president van Canada, beeft beden te Londen gezegd dat Canada zijn strijd krachten nog een jaar In de NAVO wil houden maar, voordat bet zijn gedrags lijn heeft vastgesteld, geen verplichtin gen op lange termijn ten aanzien van de Europese defensie zal aangaan. Aan de hand van het resultaat van het onderzoek, dat thans aan de gang is, zal worden beslist of Canada in de NAVO zal blijven of niet. Voordat het zover is zal niet op de beslissingen wor den vooruitgelopen. Hij bevestigde dat Canada voornemens is om communistisch-China te erkennen: „Je komt geen stap verder door een regime dat een kwart van de wereldbe- bevolking vertegenwoordigt, niet te er kennen", zei Trudeau op een lunch die hij met verslaggevers te Londen ge bruikte. (Van onze correspondent) ALMELO Er heerst een chaotische toestand bü de toepassing van de algemene bijstandswet, de A.B.W. Deze conclusie dringt zich op bij het beschou wen van de resultaten van een enquête, die het NVV (e Rotterdam b(j 65 gemeenten heeft gehouden. De enquête werd in augustus opgezet. De resultaten zün thans bekend. I De opzet van de enquête was. als volgt: er werden vijf „gevallen" samengesteld van volledige en on- j volledige gezinnen in verschillende omstandigheden, j Die vijf gevallen werden aan 65 gemeenten toege- i zonden met het verzoek daarop op reële wijze in te gaan en vqst te stellen of die gevallen voor de bij- standswet in aanmerking kwamen en zo ja, vooi hoeveel. Van de 65 gemeenten hebben er 60 hun volledige medewerking gegeven. De resultaten zijn zonder meer frappant te noemen. Er zijn verschillen in bijstand uitgekomen, die variëren van nul gulden tot 34 gulden, maar ook van 21 cent tot bijna 20 gulden. Het N.V.V. heeft met deze enquête willen aantonen, dat de toepassing van de A.B.W. dringend onder worpen dient te worden aan algemene normen en dat het niet langer verantwoord is elke gemeente maar op eigen wijze te laten pionieren. Er zijn na melijk gezinnen, die in gemeente A een bijstand krijgen van ruim 100 gulden. Datzelfde gezin zou. wonend in gemeente B, slechts 30 of 40 gulden ont vangen. Het N.V.V. is van mening, dat de uitkomsten van de enquête wijzen op een grote rechtsongelijkheid In het land en dat de minister met de meeste spoed moet trachten daaraan een einde te maken. Ter illustratie volgen hier thans de vijf gevallen, die in de 60 gemeenten zijn behandeld. Het eerste gezin bestaat uit een echtpaar met vier kinderen van 3, 8, 10 en 16 jaar. Het gezinshoofd is invalide en ontvangt een W.A.O.-uitkering van 106,72 gulden netto per week, alsmede 26,94 gulden kinder bijslag per week. De oudste zoon verdient 30 gulden per week. De uitgaven zijn o.a. aan huur 26,65 gulden. De bijstand zou in de volgende gemeenten zijn: Groot-Ammers: 55,30 gulden per week; Zwolle: 17,27 gulden per week; Apeldoorn: 5,08 gulden per week; Arnhem: 35 cent per week; Groningen: 27,20 gulden per week en 's-Hertogenbosch: 0. Het tweede geval: een gescheiden vrouw met zei? inwonende kinderen van 22, 20, 18, 15, 13 en 12 jaar Drie zoons werken in loondienst. Een zoon bezoekt de l.t.s. De inkomsten bestaan uit: alimentatie 35 gulden per week. De oudste zoon verdient 90 gulden per week en draagt daarvan 35 gulden af. De twede zoon verdient 80 gulden per week en draagt daarvan 25 gulden af. De derde zoon verdient 60 gulden per week en draagt daarvan 20 gulden kostgeld per week af. De uitgaven aan huishuur zijn 18,25 gulden per week. De bijstand zou zijn in: Ameide: 35,88 gulden; Hellevoetsluis: 129 gulden; Zwolle: 91,64 gulden; Apeldoorn: 87,23 gulden; Arnhem: 79,79 gulden en Groningen: 95,20 gulden. Bij dit gezin blijkt, dat Hel levoetsluis geen rekening houdt met de inkomsten van de werkende zoons en Ameide 50 gulden daar van bij het inkomen rekent. Het derde geval: een weduwe met twee zoons van respectievelijk 17 en 15 jaar. De oudste zoon verdient 55 gulden per week en draagt niets af. De jongste zoon bezoekt de mulo. De inkomsten bedra gen A.W.W. 92,20 gulden per week. De huishuur is 22,75 gulden. De bijstand zou zijn in: 's-Gravendeel 48,06 gulden; Ameide: 0; Apeldoorn: 21 cent; Arn hem: 12,46 gulden; Zwolle: 2,37 gulden en Gronin gen: 19,40 gulden. Het vierde geval: een bejaard echtpaar dat leeft van een A.O.W.-uitkering van 92,20 gulden per week, alsmede een onverplichte uitkering van de laatste werkgever van 8 gulden per week. De uitgaven voor huishuur zijn 16,85 gulden. De bijstand zou zijn in: Numansdorp: 34 gulden; Nijmegen: 0; Leerdam: 0; Apeldoorn: 0; Zwolle: 6,80 gulden; Groningen: 13,45 gulden; Arnhem: 7,48 gulden en Assen: 20,29 gulden. Het vijfde en laatste geval betreft een bejaarde alleenstaande, die leeft van een A.O.W.-uitkering van 64,80 gulden per week en een ouderdomsrente van 3 gulden per week. De uitgaven aan huishuur be dragen 17,50 gulden. De bijstand zou zijn in: Zwarte waal: 35,50 gulden; 's-Hertogenbosch: 2,49 gulden; Groningen: 16,65 gulden; Arnhem: 5,94 gulden; As sen: 15,51 gulden; Zwolle: 4,12 gulden en Apeldoorn! 4,32 gulden. De grote verschillen ln uitkeringen zijn te verklaren naar de normen, die elke gemeente op eigen houtje vaststelt. Zo blijkt in het laatste geval, dat Den Bosch de norm voor een alleenstaande heeft vastgesteld op 62,46 gulden en Zwartewaal op 75,20 gulden. Daar rekent men dan allerlei noodzakelijke uitgaven bij en dan komt 's-Hertogenbosch op een totaal aan inkomen van 70,29 gulden en Zwartewaal op 103,24 gulden. Het verschil met het werkelijke inkomen wordt dan vla de A.B.W. bijgepast. Het N.V.V. vindt dat zo langzamerhand een onaan vaardbare zaak en meent met het uitbrengen van deze enquête te hebben aangetoond, dat er dringend wijzigingen van de wet en de normen noodzakelijk zijn.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5