Primeur in Haagse sporthal r. Geploeter op pastoraal concilie Jeugdschaker Mader moet topplaats delen PASTORAAL CONCILIE STAAT ACHTER NED. KATECHISMUS EUROPEES KAMPIOENSCHAP DRIEBANDEN BALANS NIET ZO GUNSTIG Juhnke al onbereikbaar Opstandige opflakkering van jeugd DONDERDAG 9 JANUARI 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Nog nooit op drie tafels tegelijk gespeeld (Van onze sportredactie) DEN HAAG. Bestuur en organisatoren van het veertig jaar bestaande district Den Haag van de Kon. Ned. Biljart Bond kunnen nog enige dagen krachten verza melen eer op woensdag 15 januari in de sporthal aau de Steenwijk- laan in Den Haag het toernooi om het Europees kampioenschap drie banden begint. Het grote werk is gedaan, alle moeilijkheden zijn overwonnen en de jubilerende organisatoren daarom kregen zij het toernooi te verzorgen weten bij voorbaat dat zij een uniek toernooi zullen krijgen. Het is nog nooit gebeurd dat bij een aantal van elf deelnemers op drie tafels tegelijk werd gespeeld. Die primeur is voor Den Haag wegge legd. Dat aantal van elf bracht evenwel ook moeilijkheden met zich. Het uitgekiende schema bevat toch voor elke deelnemer altijd een dag waarop hij twee partijen aohter elkaar zal moeten spelen. Om het scheef trekken door het oneven aantal te corrigeren, zal op zaterdag 18 januari in de ochtenduren een extra-seance worden gegeven, behalve de gebruikelijke om half twee, half vier, half acht en half tien. De Belg Raymond Ceulemans zal zijn titel komen verdedigen Hij treft tien opponenten, van wie de wispelturige Fransman Jean Marty de belangrijkste kan zijn. Voorts Laurent Boulanger, de Belgisohe kampioen driebanden, die ech ter ten achter blijft bij de verrichtingen van landgenoot Ceulemans, houder van het Europees record algemeen moyenne met 1.420 en van het particulier moyenne met 2.500. De Fransman Marty, erkend grootmeester in de kaderspelen, lijkt met zijn driebandenmoyenne van 0.954 en particulier gemiddelde van 1.428, gezien de cijfers, niet zulk een serieuze kandi daat, maar hij kent enorme uitschieters. Bovendien zal niet alleen worden ge streden om de Europese titel, want ook de tweede en derde plaats bieden per spectieven voor deelneming aan het toernooi om het wereldkampioenschap, dat in Tokio zal worden georganiseerd. De jongste Van Nederlandse zijde dingen mee kampioen Jan Doggen en Rini v. Bracht, met zijn eenentwintig jaren de jongste deelnemer. Het veld wordt gecomple teerd door de Deen Kurt Thögersen, de Duitser Dieter Haring, de Oostenrijker Johann Scherz, de Portugees Antonio Vinagre, de Spanjaard Avelino Rico en de Zwitser Jacques Blanc. De voorbereidingen tot dit toernooi hebben de organisatoren nogal wat hoofdbrekens gekost. Het lag in de be doeling de titelstrijd in het nieuwe Con gresgebouw te houden. Toen bleek dat de data samenvielen met het Nederlands schaatskampioenschap. Er werd „uitge weken", maar toen stuitte men op het wereldkampioenschap schaatsen in De venter. Geen pressie Andere data waren niet beschikbaar en men liet het oog vallen op de rotonde van de Houtrusthallen, tot in overleg met de gemeente werd besloten het toer nooi in de sporthal aan de Steenwijk- laan te organiseren. Er gingen geruchten dat het district Den Haag hiertoe min of meer was gedwongen vanwege de garantie van vijftienhonderd gulden die de gemeente geeft bovendien staat het ministerie van C.R.M. garant voor vijfentwintighonderd gulden maar de organisatoren stellen uitdrukkelijk dat er geen enkele pressie is uitgeoefend. Integendeel, men heeft alle medewerking van gemeentezijde ontvangen want ook aan het gebruik van de sporthal kleefden moeilijkheden. Niet „even" Met de onderwijsinspectie moest over leg worden gepleegd omtrent het ver vallen van gymnastieklessen voor scho len; er waren verenigingen die enige dagen geen gebruik van de hal konden maken Het ging dus waarlijk niet om „even" een toernooi organiseren. Van daar dat de organisatoren een zucht van verlichting hebben geslaakt toen alles Het wachten is op woensdagmiddag half twee als Den Haags burgemeester, mr. V. Marijnen, het toernooi zal openen in de sporthal waar negenhonderd toe schouwers een plaats kunnen krijgen. Voorzitter J. Meere: ,.De ervaring heeft geleerd dat zeker in het weekeinde een dergelijk aantal kijkers kan worden ver wacht". Een weekeinde, waarin ook de televisie en radio aandacht aan het eve nement zullen schenken. Aan het eind van de derde plenaire zitting van het pastoraal concilie dient een korte balans te worden opgemaakt. Deze valt niet onverdeeld gunstig uit; zij is negatieve dan die van haar beide voorgangers. De vergelijking met Vaticanum II dringt zich op. Ook daar bij de eerste zitting zoiets als een pinkstergebeuren, dat zich bij verdere zittingen maar niet wilde herhalen. Ook daar na het charis matische begin, het moeizaam ge ploeter om tot een behoorlijk einde te komen. In Noordwijkerhout leefde een gevoel van onbehagen, dat nu en dan naar buiten brak. De eerste twee dagen liep het helemaal niet, de derde ging het, althans 's morgens, wat beter Kennelijk hebben de ontwerpers van het reglement en de daarop gebaseerde vergadertech niek dêT steen der wijzen nog niet ge- Het blijkt geen eenvoudige zaak de Kerk wat democratischer te maken. De grondfout lijkt ons hier te liggen, dat van de afgevaardigden uit spraken worden gevraagd over punten, die grotendeels buiten hun gezichtsveld liggen. Anders gezegd: zowel de rappor ten als de aanbevelingen zijn te veel in de studeerkamersfeer gehouden. Dit heeft tot gevolg, dat de vergadering bij wijlen zin krijgt, om de voorbereide stukken ter zijde te leggen en over voor haar belangrijker dingen te gaan praten. Het geen uiteraard niet kan, omdat men dan in een complete verwarring terecht zou komen. Het lükt ons aanbevelenswaar dig, zoals trouwens van verschillende kanten werd gevraagd, de hele proce dure nog eens grondig door organisatie deskundigen te laten bekijken. En daar bij qpk aandacht te besteden aan de manier, waarop de vergaderingen moe ten worden geleid. De inbreng van de jeugd op deze bij eenkomst is ronduit teleurstellend ge weest. Degenen, die haar vertegenwoor digden, hebben niet de aanpak weten te vinden, waarmee zij in dit hun welwil lende gezelschap iets konden bereiken. De enkele uitzondering, die er gelukkig ook was, bevestigde alleen maar de regel. In hun machteloosheid grepen veel jongeren ofwel naar de ludieke aanpak, die meermalen uit de hand liep en dan in eenvoudig onfatsoen ont aardde, ofwel naar de provocatie, die weieens de kant uitging van de terreur. Emotionele kreten, nu eens lief dan weer lomp, weren niet van de lucht. De vergadering heeft er over het algemeen netjes, misschien wel te netjes, op ge reageerd. Graag hadden wij gezien, dat de voorzitter de jongeman, die de af gevaardigden als „iekels" betitelde, op de vingers had getikt. En dat de jonge dame, die tegen de kardinaal een per soonlijk feit uitspeelde, tot de orde was geroepen. Dit zijn dingen, die men in een vertegenwoordigend lichaam niet kan doen, ook al is men nog zo jong. En die ook niet kunnen worden genomen. Degenen, die wy gemakshalve als „verontrusten" aanduiden, hebben op deze bUcenkomst hun rol gespeeld. Dat is ten opzichte van de vorige zittingen winst. Echte invloed verkrijgt men al leen door constructief mee te doen, niet door klagend in een hoek te gaan zit ten. Ook al was de vergadering het met bepaalde gezichtspunten van deze ver ontrusten niet eens, zy heeft met open oren naar hen geluisterd en meerdere van hun suggesties overgenomen. We hebben de indruk dat dit naar beide kanten heilzaam heeft gewerkt. Verontrusten, die zich constructief op stellen, hebben de Kerk van vandaag iets te zeggen. En de durvers kunnen iets op hen overbrengen van hun levende Het episcopaat is op deze zitting niet krachtig genoeg naar voren gekomen. Voorzover het een college is, liet het zich vertegenwoordigen door kardinaal Alfrink, die nog altijd op wonderbaar lijke wijze voor zijn taak berekend blijkt te zijn. Intelligent en diplomatiek Optreden tegen werkschuwen heeft succes (Van ■respondent) MAASTRICHT De daling van de werkloosheid in Limburg, die minister Roorvink ..opmerkelijk verheugend" noemde, is niet alleen toe te schrijven aan de aanhoudende conjunctuurverbe tering in West-Duitsland. maar ook aan het volgen van een hardere lijn in de arbeidsbemiddelingsmethoden. De hardere lijn is gevolgd in opdracht van de minister en directeur-generaal voor de arbeidsvoorziening. Menonder- zoekt of er voor de ingeschreven werk lozen op ander terrein werk is te vin den. Indien een werkloze het hem aan geboden werk niet wil accepteren, moet hij de motieven voor zijn weigering ac ceptabel maken, wil hij het risico niet lopen dat zijn uitkering wordt ingehou den of verminderd. De bedoeling van de ze verscherping wil niet anders zijn dan een optreden legen excessen, ontstaan door de weigerachtige houding van werkschuwen. Mary Sirhan, de moeder van Sirhan B. Sirhan, bij hel betreden van de rechtszaal, waar haar zoon terecht staat, beschuldigd van moord op Robert Kennedy. Ze wordt geflankeerd door haar voorn AM en Motrin, De Wiener Sangerknaben maken van 15 tot en met 25 januari een tournee door ons land. Er worden concerten ge geven in Leeuwarden, Groningen, Hoogeveen, Stadskanaal, Venray, Vaals, Goes, Hulst, Breda en Rotter dam. wist hij alle delicate vragen, hij werd gesteld, van hun gevaarlijke elementen te ontdoen, zonder daarbij oneerlijk te worden. Hij had volkomen gelijk toen hij zei te veronderstellen, dat de vergadering hem volgde op grond van zijn argumenten en niet op grond van zijn waardigheid. Eigenlijk is het een wonder, dat de oudste man in het concilie ook verreweg het grootste gewicht blijkt te hebben,-maar waar dit tot terughoudendheid van de overige bisschoppen leidt, vinden wij het toch geen gelukkige zaak. Zij bleven te veel in de luwte van het college liggen, getuigden te weinig van hun persoonlijke inzichten en stelden zich te weinig bloot voor op hun per soon gerichte kritiek. Lag hier de oor zaak, dat de vergadering het episcopaat als geheel ditmaal minder welwillend tegemoet is getreden dan vorige keren? Wij kregen bepaald de indruk, dat zijn krediet er sinds de vorige zitting niet op vooruit is gegaan. Bij alle kritiek, die een balans nu eenmaal moet inhouden, mag niet on vermeld blijven, dat tijdens deze zitting het uitstekende rapport over de zedelijke levenshouding van de christen in grote lijnen werd aangenomen, principiëel ruimte is gemaakt voor hen die menen in geweten kunstmatige geboortenrege- ling te mogen toepassen en de waarde van de Nieuwe Katechismus als veilige geloofsgids opnieuw is onderschreven. Een en ander zal de verhouding met Rome wellicht iets moeilijker kunnen maken. Maar het is ook mogelijk, dat het eindelijk zal leiden tot de echte, door het concilie zo vurig verlangde dialoog. Dr. A. v. d. Weijer. NKV reageert op uitlatingen van bond beambten UTRECHT (ANP) Het verbondsbe- atuur van het Nederlands Katholiek Vak verbond vindt de uitspraken die de heer G. Kriek, waarnemend algemeen voor zitter van de bij het N.K.V. aangeslo ten unie van beambten en boger perso neel, gisteren heeft gedaan over de struc tuur van het N.K.V., onbegrijpelijk. Het verbondsbestuur heeft deze uit spraken op zijn vergadering besproken en daarna een verklaring uitgegeven, waarin het eraan herinnert, dat een spe ciale procedure is vastgesteld voor de behandeling van het rapport confessio- naliteit van het N.K.V. en de daarop gebaseerde beleidsconclusies. De bij het N.K.V. aangesloten bonden bespreken de desbetreffende stukken op het ogen blik in hun eigen beleidsorganen en de resultaten van deze besprekingen komen eind april aan de orde op een extra-ver- bondsraadsvergadering van het N.K.V. Het verbondsbestuur stelt, dat het overigens bepaald onjuist is dat in de beleidsconclusies zou worden gesproken over een streven naar een eenheidsvak beweging. Het bestuur wil het initiatief nemen tot een grotere samenwerking met het N.V.V. en het C.N.V. alsmede met de werknemersorganisaties die nu nog buiten deze centrales staan. Het verbondsbestuur vindt de uitspra ken van het bestuur van de unie met na me onbegrijpelijk, omdat dit bestuur zelf betrokken is geweest bij de studie over de confessionaliteit van het N.K.V. „Het verbondsbestuur wacht overigens de resultaten vn de discussies in de bij het N.K.V. aangelsoten bonden af", al dus de verklaring. Au pair in Engeland wordt uitgebuit LONDEN (Reuter) Veel meisjes die als „au pair" naar Engeland komen worden als goedkope arbeidskrachten gebruikt, zo meent de Britse consumen tenbond. In zijn orgaan „Which" schrijft de bond, dat veel van deze meisjes gedwon gen worden per week zeventig uur of meer te werken en dat zij nooit vrijaf krijgen. Van sommigen wordt verwacht dat zij slecht betaalde kantoor- of fa- brieksbaantjes vervullen, terwijl zij niet in het gezin worden opgenomen. Ondanks een ministeriële aanbeveling de „au pairs" niet langer dan vijf uur per dag te laten werken ligt het gemiddelde bij zeveneneenhalf uur, aldus de consumen tenorganisatie. Zuid-Vietnam akkoord met ronde tafel SAIGON (AFP) De Zuidvietname- regering gaat ermee akkoord dat het uitgebreide vredesoverleg over Vietnam in Parijs aan een ronde tafel wordt gevoerd, op voorwaarde dat het begin sel van „onderhandelingen tussen twee partijen" tot uitdrukking komt in een verdeling van de tafel in twee gelijke delen. Dit is van welingelichte zegs lieden in Saigon vernomen. Dit elfde voorstel van Saigon over e vorm van de onderhandelingstafel vormt naar mening van de zegslieden de uiterste grens van de concessies die de Zuitvietnamese regering wil doen om de vredesbesprekingen op gang te brengen. Zwitsers meisje doodgeranseld ZURICH (Reuter) In Zürich is van daag een proces begonnen tegen zes mensen, onder wie een geëxcommuni ceerde Duitse priester, die een 17-jarig meisje, Bernadette Hasler, in mei 1966 hadden doodgeranseld om „de duivel uit te drijven". Daarvoor gebruikten zij plastic buis, een rijzweep en een berketak. Het meis je stierf na de „behandeling". Haar ouders waren lid van de „internationa le gezinsgemeenschap voor bevordering an de vrede", een sekte die door de i9-jarige ex-priester, Josef Stocker, en de 54-jarige Duitse Maria-MagdaJena Kohier wordt geleid. De vier andere be klaagden zijn eigenaars van het chalet bij Ringwil-Hinwil, waar het meisje werd vermoord. GRONINGEN Met nog twee ronden te spelen in de finalegroep van het jeugd schaaktoernooi in Groningen, delen vier schakers de eerste plaats. Mader speelde zün eenzame koppositie door nederlaag met zwart tegen Simon Webb, die daardoor en door zün winst afgebroken party tegen Atanassov iyke hoogte met de Westduitser kwam. Hetzelfde deden Vaganian door degen overwinning op Turunen, en Ribli die voor Andersson de weg naar de kop groep definitief afsloot. In de kwalificatiegroep is de Westduit ser Juhnke onbereikbaar geworden de concurrentie. Böhm verloor van Fedder en Pokojowczyk kon uit zijn afgebroken partij met Payrhuber, met zijn veertien jaar de jongste deelnemer aan het toer nooi, geen remise halen. i de partijer (Van een onzer verslaggevers) NOORDWIJKERHOUT De plenaire zitting van het pastoraal concilie is ge ëindigd met een uitspraak over de Nieu we Katechismus. Hierin drukte zü op nieuw haar respect uit voor dit boek in zün oorspronkelijke vorm en gaf zü als haar mening te kennen, dat het nog steeds een veilige gids is by de catechese voor jongeren en volwassenen. De bisschoppen onthielden zich van stemming, aangezien het hier, zoals kardinaal Alfrink nog eens dik onderstreepte, niet om een act van het pastoraal concilie ging maar om een door het gelovige volk uitgesproken motie van vertrouwen in het beleid van de bis schoppen. De Rotterdamse delegatie, die het ini tiatief tot deze actie had genomen, wilde eigenlijk meer. Zij hoopte op een uit spraak van het concilie, waarin dit het besluit van het episcopaat om de discus sie rond de Nieuwe Katechismus uit res pect voor de Paus te beëindigen, zou be treuren en ondubbelzinnig zou uitspreken, die katechismus ook zonder de Romeinse aanvullingen als een veilige en betrouw bare gids te beschouwen. Tegen dit voorstel kwam van verschil lende kanten verzet. Hoe kon men een dergelijke uitspraak doen zonder de Ro meinse aanvullingen te kennen? Kwam dat niet neer op de stelling, dat de Ne derlandse Kerk zichzelf als oncorrigeer baar beschouwde? Prof. Kwant redde de zaak met zijn voorstel om de Rotterdam se verklaring tot een motie van ver trouwen in het episcopaat om te bouwen, welk voorstel door kardinaal Alfrink als „niet onwelkom" werd betiteld. De bis schoppen zouden zich dan gezien de aard van de motie van stemming moeten ont bonden. de stemming, die vólgAa, blo ken 90 afgevaardigden voor te zijn en 2 (prof. Maltha en mevrouw Vos de Wael- Smulders) tegen. 7 afgevaardigden, waar onder de heer Simonis, onthielden zich van stemming. De laatste middag van de plenaire zit ting stond net als vorige malen in het teken van de tijdnood. In vrij snel tempo werden de aanbevelingen behandeld, die naar aanleiding van het heftig bekriti seerde jeugdrapport waren opgesteld. Zij vroegen om een blijvende inspraak van de jongeren in het pastoraal concilie en zijn organen, speciaal om een jongeren- zetel in het conciliesecretariaat. Even kwam een tegenstelling aan het licht tussen de commissie en de katholie ke jeugdraad. Een vertegenwoordiger van deze raad protesteerde tegen de sugges tie, dat hij bij de voorbereiding en be handeling van het jeugdrapport verstek had laten gaan. Hij trachtte duidelijk te maken, dat het tegendeel het geval was geweest, maar kon de commissie daarvan niet geheel overtuigen. Na enig over- en- weergepraat, waarbij ook nu weer de nodige emotionele kreten door jongeren werden geuit (ons rapport wordt niet serieus behandeld, aan de bar zijn ze «mm MtM en Mee kt ten ze ons in de kou staan) kwamen de voorstellen met een royale meerderheid over de eindstreep. Even ontstond er nog een lichte deining, toen de jongerenafgevaardigde Kraan een stuk begon voor te lezen, waarin liU mede namens 25 anderen, de struetuur van het pastoraal concilie ondeugdeiyk verklaar de. De bisschoppen zaten op twee stoelen, zo meende hy, op de ene als lid van de plenaire vergadering, op de andere als leider van hun diocees. En waren aldus wel gedwongen, een diplomatiek gezicht te laten zien. „Het beraad blyft hangen in een schijn-democratie", aldus de heer Kraan. „Het pastoraal concilie heeft tot taak de mening van de gelovigen weer te geven. Daarbü moet het uitgaan van de wenseiykheid van haar voorstellen, niet van de haalbaarheid". Hy sprak van een schijn-dialoog. 'die mede werd ver oorzaakt door de onderdanige houding van de vergadering ten opzichte van de kardinaal. Kardinaal Alfrink antwoordde, dat hij graag eens met de ondertekenaars van bedoelde verklaring wilde praten om na dere informatie te geven en te probe ren, of ei' een meer bevredigende oplos sing gevonden kon worden. De heer Kraan zei dit aanbod gaarne te accep teren. Ook werd nog een motie aangenomen, waarin de plenaire zitting verklaarde, dat „wanneer de situatie niet rijp is om een oordeel te vellen, de kerkelijke ge zagsdragers zich van definitieve richtlij nen dienen te onthouden en waar moge- lyk ruimte moeten laten voor het experi ment". Van de bisschoppen stemden de meesten voor, alleen Moors en Beel stem den blanco. 3 pnt., 7. Atanassov (Buig) en Schaufelbergee (Zwlts) 2V. pnt. 9. Lombard (Zwlte) 2 p.. Kwalificatiegroep. a'fgèbr FedderJuhnke partijen Se Payrhuber— -Vu jade 1—0. Pokojowzclk 1—0. Molc gdg ~ihnl_- ijade—Lt pterin k Zevende ronde: JuhnkeBdIon 1—0, I ir'czyk—Moles 1 ..tand Is: I. Juhnke (W-Dld) pnt.. 2. Böhm (Ned). Fedder (Den) en Pokojowc zyk (Pol) 4 pnt.: 5. Moles (Ierl) J1?, 6. Payr huber (Oost) en Vujadc (J-Sl) 3 pnt, a Bellon Sp) en Llgterlnk (Ned) 2% pnt., 10. Teirlinck (Belg) C pnt. OUD-WIELERKAMPIOEN JACQUES v.EGMOND OVERLEDEN HAARLEM Gistermiddag is in het Elizabethsgasthuis in Haarlem op büna 60-jarige leeftyd overleden de oud-wiel renner Jacques van Egmond. die vooral in het begin van de jaren dertig enige grote triomfen behaalde. Van Egmond kreeg voor het eerst meer dan nationale bekendheid toen hij in Los Angeles tijdens de Olympische Spelen niet alleen de sprinttitel verover de, maar ook op de 1 km tijdrit een zil veren medaille won- Een jaar later werd hij in Parijs wereldkampioen der ama teursprinters. Meteen daarop werd hij beroepsrenner, maar trad toen niet meer zo op de voorgrond als in z'n amateurtijd. Van Egmond had een ietwat eenzijdige eactiek en moest het vooral hebben van een lange op kop uitgevoerde sprint. Toch werd hij nog 4 keer (in 1933, '34, '35 en '36) kampioen van Nederland. In het internationale gezelschap speelde hij ecther een ondergeschikte rol en daar mede wilde de geboren en getogen Haar lemmer, die op 15 januari 1909 het levenslicht aanschouwde, geen genoegen nemen. Hij beëindigde daarom op be trekkelijk jonge leeftijd zijn loopbaan. Voordracht Hoge Raad DEN HAAG (ANP) De president van de Hoge Raad heeft de Tweede Kamer zes kandidaten voorgedragen voor de vacature van de raadsheerplaats, die door de benoeming van mr. M. A. van Rijn van Alkemade tot vice-presi dent is ontstaan. Deze kandidaten zijn: mr. G. Fikkert, vice-president van het gerechtshof te Amsterdam tevens raadsheer-plaatsver vanger in het gerechtshof te Den Haag en rechtsgeleerd lid van het hoog mil tair gerechtshof; mr. L. van Dijk, raads heer in het gerechtshof te Amsterdam; prof. mr. H. Drion, hoogleraar aan de universiteit te Leiden; mr. A. G. Lubbers, notaris te Amsterdam te vens rechter-plaatsvervanger in de ar rondissementsrechtbank te Amsterdam; mr. W. Snijders, rechter in de arron dissementsrechtbank te Rotterdam; en prof. mr. Ch. J. Enschede, hoogleraar aan de universiteit van Amsterdam en raadsheer-plaatsvervanger in het ge rechtshof te Amsterdam. Bariton Max van Egmond en pianist Rinus Groot vertrekken zaterdag 11 januari voor een concerttournee van vijf weken door de Verenigde Staten en Canada. De reis wordt gemaakt op uitnodiging van de internationale stichting Jeunessea Muaicalee.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 9