2e DEEL HOOGKAMERBRUG VOOR VERKEER OPEN GESTELD Burg. van Leidschendam uit kritiek op het Rijk Middelbare land- en tuin bouwschool „Warmonderhof" gaat naar Betuwe verhuizen Voorbeeldige samenwerking op voortgezet onderwijsgebied Leidse agenda Micro-verlies voor Fluks Begin van integratie van kleuter- en basisonderwijs Noordwijkse politie slaat goede slag met arrestatie plezierrijder DONDERDAG 9 JANUARI 1969 DE LEIDSE COURANT Werk Voorschoterweg bijna klaar Duizenden guldens braak- schade in Voorschoten In de nacht van dinsdag op woensdag is voor duizenden guldens braakschade veroorzaakt in het hoofdkantoor van Hulshoff's Woninginrichting aan de Rouwkooplaan te Voorschoten (voorma lige fabriek van I.K.I.). Hoewel de da ders niet geslaagd zijn in hun opzet om een brandkast te kraken met een inhoud van 10.000,-, hebben zij wel kans ge zien om de kluis op de 3e etage te for ceren en de 2000 kg. wegende brandkast van de bovenste etage naar de begane grond te vervoeren. Dit transport heeft waarschijnlijk plaats gevonden met de lift, die echter maar een officieel draag vermogen heeft van 400 kg. De daders, die zich waarschijnlijk de avond tevoren hebben laten insluiten (aan de buitenzijde van het gebouw zijn geen sporen gevonden en de magazijn- I deur is van binnenuit geforceerd), heb- i ben in het gebouw zelf iedere la en kast i opengebroken benevens een koffieauto- maat. De inhoud van deze automaat is het enige financiële voordeel dat de I braak opgeleverd heeft voor de waar- I schijnlljk echte zware jongens. De rijks politie van Voorschoten heeft de zaak in onderzoek. In de eerste raadsvergadering van dit Jaar heeft burgemeester E. J. M. Kolf schoten kritiek uitgebracht op de financiële tegemoetkoming van het RJjk aan de gemeenten. Vooral aan gemeenten, die zich door uitbreiding grote financiële offers moeten getroosten. Als voorbeelden noemde spreker de Ryksbydrage van 96,per inwoner aan Den Haag, dat nog wel in inwonertal belangryk is teruggelopen terwyi de sterk toenemende gemeente Leidschendam slechts 55,per inwoner ontvangt. Ook is het volgens spreker onbegrijpelijk dat als Rijksinstellingen in de rond Den Haag liggende gemeenten worden gevestigd, het Rijk aan die gemeenten geen enkele bijdrage verleent voor aanleg van de nodige wegen naar die Rijks instelling. Leidschendam en Voorburg hebben zich daardoor grote opofferingen moeten getroosten. *Het aantal inwoners in 1968 steeg met deelde nog mede dat in november a s. 1892 tot 27710 inwoners per 1 januari met de bouw van het ziekenhuis St.-An- 19G9. In 1968 kwamen 37 woningen ge- toniushove begonnen zal worden. De reed en thans zijn nog in uitvoering 1002 Horzichttunnel zal woningen. In 1968 werd bouwvergunning eerst 1Q,7n eerste fase van het te verwachtte grote winkelcentrum „Leidsehage" in juni a.s. een aanvang zal nemen. De voorberei ding voor de bouw van de sporthal zul len einde van dit jaar hun beslag krijgen. Na deze ruim 1% uur durende nieuw- verleend voor verschillende sectoren bouwnijverheid tot een totaalbedrag van 33.333.065,—. In 1968 zijn hier 374 Haagse gezinnen aan een woning gehol pen. Het aantal woningzoekenden be draagt 753, dat is 172 minder dan op 1 jan. 1968. Aan de doorstromingsregeling jaarsrede kwamen de 13 agendapunten hebben 67 gezinnen deelgenomen wat de "li tifi A11° gemeente 96.858,85 heeft gekost waar van de gemeente van het rijk 50.402, heeft terugontvangen. Sinds 1945 is de woningvoorraad toegenomen van 2081 tot 7416 woningen. De i de orde. Alle punten werden aange- De Voorschoterweg nadert zijn voltooiing, onlangs werd de Hoog- In het midden links op de bovenste kamerbrug over de verbrede Korte Vliet in zijn geheel voor het verkeer fot? is ook iets te zien van de bouw- opengesteld. Voor wielrijders komende uit de richting Voorschoten «ttvltdten ™»r j* N.y. Kemsteer O, is men bezig met de aanleg van een rijwielpad, dat onder de brug door mansgeest bouwt Kamsteeg een bo- via een al bestaand laantje op de Leidseweg uitkomt. De drukke tencentrum. Binnen een half jaar hoopt Voorschoterweg behoeft dus niet meer overgestoken te worden. men dit bedrijf te openen. Hoogkamerbrug in de richting Voorschoten, links het nieuwe kanaal met daar achter de in aanbouw zijnde Botencentrum, met daar tussen de afrit voor de fietsen. Coah- en voetpad p 34 m brede Korte Vliet langs Aanleg provinciale weg de oorzaak De middelbare land- en tuinbouw- elders te verplaatsen heeft het bestuur ien van 2081 r-,-* burgemeester Slippartijen aan de vleet in Sassenheim Tevens wordt er langs de gehele westzijde van het al voor een groot gedeelte gegraven kanaal een ander half meter breed voetpad aangelegd, dat zal doorlopen tot aan de Haagweg aan de andere zijde maakt men een „coachpad" bestemd o.a. voor het van de kant af instrueren van wedstrijd - roeiers. Ook is er al een fietspad in aanleg van de Haagweg naar de 5 Mei- Het kanaal dat de vaarroute dooi Leiden vervangt is op de waterlijn 34 meter breed en heeft een diepgang van 3.30 meter. Er wordt gebruik gemaakt van een azobé beschoeïng, met idaai; boven een talud verdediging van. ko perslak-keien, een produkrt uit POost Duitsland. De Waddingersluis aan de Haagwe, zal gaan verdwijnen en vervanger worden door een uiteraard beweegbar brug. Het werk hieraan zal in februar worden begonnen en uitgevoerd doe de Amsterdamse Ballast Mij. school „Warmonderhof" te Warmond zal naar Kerk-Avezaath in de Betuwe worden overgeplaatst. De verplaatsing zal echter jiog niet dit jaar geschieden, maar vermoedelijk eind 1970. De middelbare land- en tuinbouw school „Warmonderhof". thans geves tigd op de buitenplaats „Haghewijde" van de familie Menten te Warmond, is in 1947 opgericht op articulier ini tiatief. In 1935 werd de school onder gebracht in de ..Stichting Warmonder hof." Met ingang van 1935 werd de school door de overheid gesubsidieerd, waarop in 1960 de erkenning als mid delbare land- en tuinbouwschool volg de. Overplaatsing van het complex naar elders werd reeds een aantal jaren overwogen. Over het school- en be drijfsterrein is nl. een vier-baans pro vinciale weg geprojecteerd, waarvan de aanleg vast staat. Mede in verband hiermee wordt de huur van het terrein, die per 1 september 1970 afloopt, niet verlengd. Deze provinciale weg zal het terrein van „Warmonderhof" in tweeën delen, terwijl de resterende oppervlakte te klein wordt. Compensatie van het terreinverlies door aankoop van grond a deonmiddellijke omgeving is uit- eslóten. Een eerste plan bm de sdiQpl naar Chr, algemeen voortgezet onderwijs in Leiden en omgeving gaf een boekje uit Aan 3000 leerlingen van de zesde klassen der christelijke lagere scholen in Lelden en negen omliggende gemeen ten wordt deze week een even goed ge schreven als verzorgd boekje uitgereikt: Schoolportret. Vrijwel elke vraag, die by de ouders over het chr. a!g. voort gezet onderwys in Leiden en omgeving kan ryzen, wordt hierin op een prettig leesbare manier beantwoord. De ouders hebben dit te danken aan een voor ons land unieke vorm van samenwerking op het gebied van het christ. onderwijs, die gestalte heeft ge kregen in het „Convent voor het chris telijke algemeen voortgezet onderwijs in Leiden en omgeving". Dit samenwer kingsorgaan van alle verenigingen in Oud-4 RX'ers komen zaterdag naar Leiden Honderden oud-4 R.I.'ers uit het ge hele land keren zaterdag in hun oude regimentsstad terug. Zij zullen deelne men aan een reünie, welke gehouden wordt in verband met de 155ste ver jaardag van 't voormalig 4 R.I. Tussen 2 en 3 uur verzamelen zij zich in de Morspoortkazerne om daar weer eens sterke verhalen op te halen uit hun diensttijd en de kennismaking met hun „slapie" te hernieuwen. Om kwart over drie vertrekken zij voor eens mars door de stad, waarvan de route leidt langs de volgende stra ten: Morsstraat, Prinsessekade, Kort Rapenburg, Noordeinde en Rembrandt- straat (Doelenkazerne). In de Rembrandtstraat zullen zij defileren voor hiit.-generaal W. van Rijn, chef van de generale staf.. Het seniorenkorps van K. en G. verleent aan défilé en mars zijn medewerking. Na de snertmaaltijd volgt een optre den van Sempre Avanti's Jong en Jolig. Oud-R.I.'ers, die voor dit „weer zien der oud-wapenbroeders" nog niet hebben ingeschreven, kunnen dit nog doen op de dag der reünie (Morspoort kazerne). Leiden en omgeving, die scholen voor christelijk algemeen voortgezet onder wijs in stand houden omvat twintig scho len in tien gemeenten. Voorzitter is mr. C. J. Zwarts te Leiderdorp en secreta resse mevr. mr. I. Geelkerken-Brusse te Leiden. De conventsraad heeft een commissie voor het onderwijs ingesteld, waarin de rectoren van de scholengemeenschap pen en de directeuren van de Mavo- scholen zitting hebben. Deze commissie bereidt alle onderwijskundige aangele genheden voor, zoals de leerstof in de brugklassen, de boekenlijsten, de te vol gen leermethoden, de centrale proef werken en de doorstroming. Zo worden b.v. regelmatig op alle aangesloten scholen op hetzelfde tijdstip uniforme proefwerken gegeven voor de vakken Nederlands, Frans, Engels, wis kunde, aardrijkskunde, geschiedenis en biologie. Dit betekent, dat van augustus tot en met november een kleine 25.000 proefwerken uit de stencilmachines rol len, samengesteld door leraren van het Mavo. het Havo en het VWO. Tussen december en maart wordt tenminste nog één proefwerk gehouden. Op duidelijke wijze worden in „School portret" o.a. onderwerpen behandeld als de toelating (dit jaar voor het eerst via schoolvorderingstests). de brugklas (misschien wel het belangrijkste samen- werkingsterrein alle brugklassen van de bij het convent aangesloten scholen zijn op precies dezelfde wijze ingericht), het middelbaar algemeen voortgezet on derwijs (Mavo), het hoger algemeen voortgezet onderwijs (het Havo) en het voortgezet wetenschappelijk onderwijs (VWO): gymnasium en atheneum. Wim Kan's ABC- cabaret in T reslong-Hillegom Het 32 jaar „Oude" ABC-cabaret van Wim Kan en Corry Vonk gaf woens dagavond en de avond tevoren een voor stelling voor een uitverkocht „Treslong". Onder de titel „Hop, Hop, Hop" werd met veel vaart dit staal van cabaret gedurende 2% uur voor het voetlicht gebracht. En wat is er die avonden ge lachenMet „Twaalf miljoen pape gaaien". waarin Wim Kan „de exacte, eigentijdse, communicerende en docto- randus-termige" spraakwaterval van modieuze makeiy op de hak neemt; de biljarters die om des gewetenswille in het café tot de kleine uurtjes aan stoot blQven, maar ook de liedjes „Ik hou zo veel van muziek" en „Ja dominee, fijn dominee", gebracht door Corry Vonk, dan wel Sant Heijermans en Rene, sloe gen hoor- en zichtbaar bij het publiek aan. Wim Kan zelf exceleerde als „Arie de Badman", „Knodde, een oude Har derwijker visser, en als „Wim Kan", een Scheveningse Hagenaar. Daarbij sprong de onontbeerltje vonk tussen publiek en kunstenaar over. Johan Mattijsen ver ving de vaste pianist Ruud van Veen. Tegen elf uur was er het meezingertje Hop, Hop, Hop. gevolgd door een mi nutenlange ovatie voor het gehele ABC- cabaret. LEIDEN Een 30-jarige Leidse barkeeper hing in een Vlaardings hotel nogal de grote meneer uit. Dat wekte argwaan bij de Vlaardingse politie. Bij aanhouding en daarop volgend verhoor bekende de „grootdoener" een diefstal van 200.- in Leiden en enkele insluipingen. Sikkens verkoop in nieuwe vorm Teneinde een betere coördinatie tot stand te brengen tussen de verkoop van ambachtelijke produkten, van autorepa- ratielakken en van de winkelverkoop, krijgt Sikkens Verkoop Nederland een nieuwe structuur. In het nieuwe Sikkens Verkoop Nederland worden onderge bracht de verkoop van huisschilderspro- dukten van Sikkens, Alpha en Sikkens Smits en van de autoreparatielakken enerzijds het sinds 1964 bestaande SVN en de winkelverkoop van Flexa- produkten thans verzorgd door het Flexa Verkoopkantoor te Amsterdam en van Cetabever-produkten, thans ver zorgd door Cetabever in Beverwijk. Tot directie van Sikkens Verkoop Ne derland nieuwe styi zyn benoemd de heren G. J. Dolphyn (voorzitter en tech nische leiding), H. C. Ekker (autorepa ratielakken en stafdiensten), P. Hollan der (huisschildersprodukten), drs. J. W. Pitlo (winkelverkoop) en A. Greshof adjunct-directeur winkelverkoop Sikkens Verkoop Nederland is geves tigd in Sassenheim, Rijksstraatweg 31, tel. 01711-6411. DONDERDAG 9 JANUARI Leidsche Schouwburg Voor K O: ABC-cabaret van Wim Kan en Corrie Vonk met „Hop, hop, hop", 8 uur. ZATERDAG 11 JANUARI Leidsche Schouwburg Voor K&O: ABC-cabaret van Wim Kan en Corrie Vonk met „Hop, hop, hop", 8 uur. ZATERDAG 11 JANUARI Antonis Clubhuis, aan de Mare: 20.00 uur donateursavond Franciscusband. To neelgroep „Elckerlyk" Sassenheim. Romanuszaal: 07.15 uur Jongerenmisvie ring. Micro theater: 20.00 uur, Imperium met „Vuile handen" van J. P. Sartre. moeten laten varen. Een geheel perspectief werd geopend door 'n aan bod van mevrouw J. Verhoeff-van Beu- ningen te Den Dolder, de school met het internaat te vestigen op haar land- gded „Thedingsweerth" te Kerk-Ave- zaath, op plm. 3 km afstand van Tiel. Van het landgoed „Thedingweerth," groot 65 ha, worden als zelfstandige ondernemingen het fruitbedrijf van 36 ha en het landbouw-veeteeltbedrijf van 22 ha afgesplitst. Aan de „Stichting Warmonderhof' wordt op lange termijn ter beschikking gesteld de kern van het bedrijf, te weten de villa, de voor de school bruik bare bedrijfsgebouwen en het omlig gende terrein van 7 ha. Het inter naat wordt in de villa gevestigd, die door verbouwihg daarvoor geschikt zal worden gemaakt. Voorzover mogelijk en gewenst worden ook gedeelten van de schoolaccommodatie in de bestaande gebouwen ondergebracht, terwijl voor de resterende nodige ruimten een semi permanent gebouw zal worden ge plaatst. „Thedingsweerth" is op betrekkelijk geringe afstand van de Rijks Middel bare Land- en Tuinbouwschool te Tiel gelegen. Dit biedit enerzijds het pers pectief dat de lëerlingen van beide scholen door samenwerking op het-per sonele vlak' en op het terrein van de accommodatie meer mogelijkheden kunnen worden geboden, voorzover 't eigen karakter van elk der beide scho len daarbij niet in gevaar wordt ge bracht. Het onderwijs met betrekking tot landbouwwerktuigen en motoren zal voor de leerlingen van beide scho len worden geconcentreerd in de rijks middelbare land- te Tiel. EEN GEWONDE Tengevolge van de gladheid van het wegdek vonden gistermorgen weer een aantal slippartyen plaats met flinke ma teriële schade en één gewonde. De eerste was op Rijksweg 4. onge veer 8 uur. Een Simca slipte b(j het in halen, raakte daarby een Opel-Record en kwam in de lager gelegen berm te recht. De Simca werd vrijwel geheel vernield. Ook de Opel liep flinke schade op. Bij een inhaalmanoevre op het via duct Warmonderdam, om half 9, raakte een Vauxhall tijdens een slip in de naast gelegen sloot en werd geheel vernield. Op Rijksweg 4, richting Amsterdam, ook om half 9, kwam een Fiat in bot sing met een Volkswagen. De Fiat werd geheel vernield. De Volkswagen liep minder schade op. Om kwart over 9 reed op Ryksweg 4, richting Den Haag. een Peugeot tegen de vangrail op, met als gevolg een over de hele lengte ingedeukte linker zijkant. De laatste slipparty was om 10 uur op Rijksweg 4, richting Den Haag. Een Volkswagen raakte in een slip. sloeg over de kop en kwam in de berm terecht. De bestuurder, een 34-jarige reclame tekenaar uit Amsterdam, werd met rug klachten naar het Diaconessenhuis te Leiden overgebracht. De wagen was „total loss". Anderzijds mag de vestiging van „Warmonderhof" op „Thedingsweerth" niet belemmerend werken op de ont plooiing van de school in Tiel. Op „Thedingsweerth" zullen daarom geen externe leerlingen uit het voedings- gebied van de school Fluks speelde gisteravond in de 5- Meihal een redelijke wedstrijd tegen het Dordtse Regtnuoog. Ook nu werd ech ter verloren en wederom kwam men in de slotfase iets te kort om tenminste één punt te bemachtigen. Opvallend was dat de Leidcnaus me' een jnigs/.ins ge wijzigd team de lijnen. Jan v. Leek tuinbouwschool opende de sore reeds na 5 minuten. waarna het gc'ijk w<_r1. Na een tweede treffer van Gei da Stadt, nivelleerden de gasten wederom de stand. Toch ging Fluks met een voorsprong rusten, want Franca Verwoerdt maakte er 3-2 van. Reeds 3 min. na do hervatting was het gelijk en na 10 min. namen de gasten Tiel worden zelfs de leiding (3-4). Het bleef span- aangenomen als niet eerst de Rijks nen> want nu was het Fluks y middelbare land- en tuinbouwschool de leiding over nam na doelpunten van de gelegenheid heeft gehad deze ge- Jan Heinrichs en Co de Haas uit een gadigden en hun ouders grondig voor strafworp (5-4). In de slotfase echter te lichten omtrent de opleidingsmoge- j wisten de bezoekers de winst toch nog lijkheden die de rijks middelbare land- binnen te halen, waardoor Fluks nog en tuinbouwschool te Tiel voor hen steeds op de eerste punten wacht. Einde biedt. 5-6. Op nieuwe Paus Johannes XXIII-school Met de arrestatie van een jonge ple zierrijder blijkt de Noordwijkse politie een goede slag te hebben geslagen. De zer dagen kwam er een nachtelijk tele foontje van de rijkspolitie te Noord- wijkerhout dat een 20-jarige bloemist arbeider uit die gemeente er vandoor was met een aldaar weggenomen per sonenauto. Een patrouille ging toen op onderzoek uit. Men vond de wagen terug op 't Picképlein in de badplaats, zodat de veronderstelling voor de hand lag, dat de jongeman zich wel in een der nabijgelegen dancings zou ophou- Meit portofoons uitgeruste politieman nen namen daarop in de omgeving van de auto posten in en na een goed uur had men reeds succes. De volkomen verraste plezaerrijder werd bij de auto ingerekend en aan de politie overge- betrokken was geweest, kwam enige tijd later tijdens zyn surveillance op de gedachte nog eens te gaan kijken in de buurt waar de auto had gestaan. Hij trof daar toen een met verf be smeurde transtistor-radio aan, die, zo als later op de dag bleek, te Noord wij kerhout was gestolen. Toen de verdachte door de politie van zijn woonplaats en door de Noord wijkse recherche over een en ander flink aan de tand werd gevoeld, be kende hij verschillende diefstallen. Zo bleek hij in de badplaats tot driemaal toe een auito te hebben weggenomen om er plezierritjes mee te maken. De wagens liet hij onbeheerd achter na daaruit diverse van zijn gading zijnde goederen te hebben ontvreemd. Ook pleegde hij diefstallen uit op straat geparkeerde auto's, die hij open aan trof. Een deel van de buit ward in zijn geven. Een hoofdagent, die by de aktie woning teruggevonden. Overgang zo gemakkelijk mogelijk maken Dit is de nieuwe Paus Johannes VIII- school voor basisonderwijs aan de Doni- zettilaan in Leiden Zuid-West. Op 6 januari is de school in gebruik geno men door de leerlingen. Een officiële opening moet nog volgen, maar het r.k. onderwijs in Leiden Zuid-West, dat voorheen met grote ruimtelijke moei lijkheden kampte en gastvrijheid ge noot bij de chr. ulo in de Berlagestraat, kon daarop niet wachtenDe school, die onder leiding staat van de heer J. Montanus. heeft 'n belangrijke nieuwig heid. Er is ook een kleuterklas onder leiding van mejuffrouw E. A. M. Koo- men in onder gebracht. Dat gebeurde niet uitsluitend, omdat de Paus Johannesschool toevallig voor lopig nog enkele lokalen over heeft, maar meer nog, omdat men op deze school „een bescheiden experiment" wil uitvoeren, 't „Bescheiden experiment", zoals de secretaris van de stichting r.k. scholen mr. Tissen het noemde, houdt in, dat men het kleuteronderwijs in zekere mate wil integreren met het lager onderwijs. Echte integratie is wettelijk nog niet mogelijk, maar wel is mogelijk, dat de leerkrachten door het onderhouden van veelvuldig con tact en in samenspraak met elkaar die methodiek vinden om de overgang van kleuteronderwijs naar basisonderwijs zo gemakkelijk mogelyk te maken. Het leerprogramma voor de kleuitere dient daarom in zekere maite gericht te worden op het startpunt van het basisonderwijs. De nieuwe school, die gebouwd wordt volgens het HBO- 80-systeem, omvat acht klassen. Er is ook een gemeenschapsruimte in op genomen.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 3