3)e£eidóe(3ouAcmt Fiscus hakt zwaar op vakantiegeld in THE GUARDIAN 2 Nederlander eet 47 kilo vlees per jaar In 2000 metselrobots en meeste werkers in Z.-Holland TEL AYIV: GEEN KERNWAPENS Minister Witteveen boort nieuwe belasting bron aan Drommen op zoek naar vakantieplek fu LAGERE LONEN WORDEN ONTZIEN Chauffeurs van streekvervoer tegen CAO Voorspellingen van planoloog drs. Verschuure Moeilijke tijd voor spoor- en busvervoer Frankrijk wil niet terugbetalen in de Leidse Courant PAPENGRACHT32-LEIDEN POSTBUS 11, TELEFOON 20935 REDACTIE 20015 en 25594 ADVERTENTIEAFDELING 20826 GIRO 10 30 03 Bank: Amro-Bank NV, Leiden DIR.: C. M DRABBE - J. F. J. M. KOENS HOOFDREDACTEUR: L. C. J. ROOZEN ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p.w 1.10, p. mnd. 4 70, p, kwart. 14.10; fr. p. post 16.95 ADVERTENTIES 22 ct. p. mm Telefoontjes 1 2.- KLACHTEN bezorging tel 33839 (18 00—19.00 uur) DONDERDAG 9 JANUARI 1969 ZUIDOOSTELIJKE WIND Droog weer met wolkenvelden en aanvankelijk plaatselijk mist, tot matig of vrij krachtig toe nemende zuidoostelijke wind. In het noordoosten van het land overwegend lichte vorst, elders tem peraturen om het vriespunt. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 60e jaargang, no. 17.644 Grote animo voor Zeeland (Vane r verslaggevers) DOMBURG De plaatselijke VVV's in de Zeeuwse kustgebieden signale ren een opmerkelijk groot bezoek van zogenaamde „kwartiermakers". Afge lopen zaterdag en zondag voor 't eerst kon men op verschillende plaatsen itedelingen uit de Randstad en uit Bra bant waarnemen, die soms met be hulp van landkaarten en door de VVV verstrekte gidsen op verkenning uit gingen in de bungalowparken, de huis- (Van c parlementaire redactie) jesterreinen en hier en daar zelfs al in de vakantiepensions. Het tijdstip waarop de kwartierma kers verschijnen valt van jaar tot jaar vroeger. Tot voor kort begonnen de vakantieplannen pas in februari vorm aan te nemen. Nu is men al zover dat bij de jaarwisseling al gedongen wordt om de beste plaatsen in de toeristen centra. Het zijn vooral de grote ge zinnen die vrezen dat zij laat op de markt zullen verschijnen. Voor hen is geschikte accomodatie moeilijk te vinden. De grootste gezinnen die zich in de Westhoek kwamen aanmelden, telden respectievelijk 12 14 personen. De exploitanten van bungalowparken, campings, pensions en soortgelijke be drijven in Zeeland zijn op de vroege belangstelling nog niet ingesteld. De meeste betrokkenen hebben nog geen gelegenheid gehad de kaarten bestemd voor de administratie en de planning van de VW's in te zenden. De WV's raden de exploitanten in het vakantie- bedrijf dan ook aan, haast te maken met het opsturen van hun gegevens, zodat men ofschoon de gedachten meer bij de ijspret eten bij strandver- maak verwijlen de noodzakelijke service aan de kwartiermeesters kan bieden, uiteraard ook ten bate van de ondernemers. DEN HAAG. Tegelijk met de gidsen met aanlokkelijke vakanties van de reisbureaus liet minister Witteveen van Financiën de nieuwe loon belastingtabellen verschijnen, waaruit blijkt, dat hij in het nieuwe jaar vakantiegeld voor werknemers met een jaarloon van meer dan 15.000 gulden aanzienlijk zwaarder gaat belasten dan tot dusver het geval was. Eenzelfde zwaardere belasting zal ook gelden voor tantièmes, gratificaties I en andere „bijzondere beloningen", alsmede indien gewenst voor over- werkloon. Weliswaar zal dit uiteindelijk uitmonden in een lagere aanslag volgens de inkomstenbelasting, maar feit blijft dat men over enkele maanden met het dan uitbetaalde vakantiegeld minder ferme sprongen kan maken dan men zich nu realiseert bij het boeken van een vakantie. Ne de instant-pudding, de instant- sneeuw en de instant-bandeplakker is er nu ook de instant-tulp (natuur lijk made in Japan). Men plant de bol in een plastichouder, giet er water op en terstond zorgt een kunststof ervoor, dat de bloem „op slag" tot volle wasdom komt. Naast de tulp zijn er ook krokussen en narcissen „ontwikkeld" door de Japanse „bol-lebozen" Dijkverschuiving EP geen gevaar voor scheepvaart (Van o e correspondent) TERNEUZEN De dijkverschuiving over 100 meter, die zich in de nieuwe zeehaven van Terneuzen heeft voorge daan, levert geen gevaar op voor het achterliggende land en de zeescheep vaart naar Gent. Dergelijke verschuivin gen hij de aanleg van nieuwe dijken Zijn de laatste jaren meer voorgekomen in Zeeland. Het is gebeurd bij de aanleg van de Sloehaven, bij de kanaalwerken in Sluiskil en, vorig jaar, bij de haven werken in Terneuzen. Deze laatste af- ïchuiving heeft een kwart miljoen gul den gekost. De afschuiving van dinsdag heeft zich voorgedaan aan het onderwatertalud van de westelijke dijk van de voorhaven van het nieuwe zeehavencomplex in Terneu zen. De ondergrond van deze voorhaven bestaat uit fijn zand. Men is al enige tijd bezi gmet de uitdieping van deze voor- Frank Borman mogelijk naar administratie HOUSTON (AFP) Frank Borman, onder wiens leiding de eerste beman de vlucht rond de maan heeft plaats gehad, zal mogelijk zijn bestaan als astronaut rullen voor een administra tieve positie bij het Amerikaans bureau voor de ruimtevaart, NASA, zo is van welingelichte zijde in het ruimtevaart centrum Houston Een NASA-functionaris heeft ver klaard dat Borman mogelijkop korte termijn „grotere verantwoordelijkheid" krijgt in een nieuwe functie. Zou hij die aanvaarden, dan wordt hij vermoe delijk als eerste Amerikaanse astronaut bevorderd tot de rang van brigade generaal van de luchtmacht. ADVERTENTIE) morgen koffie- cognacbonbons 1 50 gram van 95 voor 85 UTRECHT (ANP) Nederland heeft vorig jaar 649 miljoen kilo vlees verorberd. Dat betekent een gemiddelde consumptie per hoofd van de bevolking van 51 kilo. 2,8 procent meer dan in 1967. De vleesproduktic steeg met 9 procent tot 951,2 miljoen kilo, de export met 18 procent tot ruim 389,1 miljoen en de uitvoer met 10,8 procent tot büna 120 miljoen kilo. De doorsnee-Nederlander consumeerde iets minder rundvlees, namelijk 19,7 kilo tegen 20,1 kilo in 1967 en meer varkensvlees: 28,7 kilo in 1968 tegen 26,5 kilo in 1967. De voorzitter van het produktschap voor vee en blees, mr. F. G. van Dijk, deelde op de openbare vergadering van het produktschap in Utrecht mee, dat de noteringen op de varkensmarkt aantrekken, al blijkt dat niet uit de cijfers. Dat is een gevolg van het feit, dat de noteringen sinds 1 januari exclusief de BTW worden opgegeven. De prijs voor varkens was in de week van 30 december tot 3 januari 3,10 per kilo, in de nu lopende week 3.05 (inclusief BTW: 3,17). In verband met de feestdagen werden er de laatste week van december maar 84.000 varkens geslacht. De week daarvoor bedroeg het aantal slachtingen echter 176.000. De afzet van de omvangrijke produktie verloopt nog steeds vlot. De in België geboren journalist, Jacques Marcuse tijdens een wande ling door Hongkong. Marcuse heeft zichzelf aan de Chinese regering aangeboden als ruilobject voor de Britse Reuter correspondent Anthony Grey, die al geruime tijd in Peking gevangen wordt gehouden. Kinderlijk in greppel gevonden SPAUBEEK (ANP) Twee kantoniers van de Rijkswaterstaat hebben woens dagmorgen in Spaubeek in een greppel langs de autoweg een plastic zak gevon den, waarin zich het lijk bevond van een pasgeboren kind. De politie neemt aan dat deze zak uit een rijdende auto in de greppel is geworpen. Dr. Zeldenrust heeft sectie verricht. Het staat nog niet vast of het lijk betreft van een pasgebo ren kind of dat het afkomstig is van een abortus. Loonbelasting is voor werknemers met een inkomen van meer dan 15.000 gulden een voorheffing van de inkomstenbelasting. Werknemers, die een lager loon hebben (en geen bijverdiensten) betalen alleen maar loonbelasting. Voor de hoger betaalden wordt na afloop van een kalenderjaar een aanslag voor de inkomstenbelasting vastgesteld, waarop de reeds betaalde loonbelasting in mindering wordt gebracht. Bij het opstellen van de nieuwe loonbelastingtabellen is een poging gedaan om de inhoudingen volgens de loonbelasting zo dicht mogelijk bij de uiteindelijke aanslag volgens de inkomstenbelasting te brengen. Wat dit betreft betaalt men dus niet meer belasting, maar men betaalt de belasting op een eerder moment. De „witte tabel voor bijzondere beloningen" geeft voor tantièmes, gratificaties' en andere beloningen, die in de regel slechts eenmaal of eenmaal per jaar worden toegekend niet in te houden bedragen aan, doch percentages. Voor inhoudingen tot aan de jaarwisseling golden voor alle werknemers met een inkomen van meer dan 12.000 gulden dezelfde percentages. Dit jaar is de tabel verder uitgewerkt en daardoor, voor wie meer verdient, verzwaard. Voor de mensen met een loon van minder dan 12.000 gulden zijn de percentages iets verlaagd als gevolg van de ook overigens ingevoerde belastingverlaging. (Zie voor tabel pag. 5) UTRECHT (ANP) De groepsraad autobusdiensten van de bü het NVV aan gesloten Nederlandse bond van vervoers- personeel is van mening, dat de werk gevers by het overleg over de C.A.O.. autobusondernemingen onvoldoende aan dacht hebben getoond voor de positie van het personeel in de streekvervoer- bedrijven. Er is sprake van eei^ belang rijk verschil ten aanzien van het perso neel in de stedelijke vervoersbedrijven. In een tijdens een vergadering in Utrecht aangenomen resolutie, heeft de groepsraad als zijn mening uitgesproken, dat het eisenpakket volledig dient te worden gehandhaafd- Ook de adviescommissie autobus diensten van de bij het N.K-V. aangeslo ten katholieke bond van vervoerperso neel heeft zich in Utrecht beraden over de gang van zaken bij het C.A.O.-over- leg- Met teleurstelling werd kennis ge nomen van het feit dat de werkgevers tot nu toe naar het oordeel van'de com missie onvoldoende begrip hebben ge toond over de voorstellen van de vak organisaties. Deze voorstellen beogen, zoals bekend, in een periode van 3 jaar het verschil in beloning tussen de ge meentelijke en streekvervoerbedrijven weg te werken. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG In 1980 verwacht men medische kringen dat de moderne ziekten, hersenletsel, aderverkalking, kanker in zeer belangrijke mate zullen zijn teruggedrongen. Zelfs hoopt men in 1984 voor het probleem kanker een op lossing te hebben gevonden. Dat is een van de vele conclusies en voorspellingen uit een studie, samengesteld door drs. J. Verschuure, wetenschappelijk mede werker van de Rijksplanogische dienst te Den Haag. Hij heeft zijn werk de pakkende titel gegeven „Nederland en de wereld op weg naar het jaar 2000". Andere voorspelling. In 1975 zal de bouwnijverheid al driemaal zoveel kunst stoffen gebruiken als momenteel. Indien de „metselrobot" algemeen ingang zou vinden dan zou dit een grote omwen teling veroorzaken. Die robot zou 3000 stenen per uur kunnen verwerken, het geen neerkomt op een vervanging var 24 geroutineerde metselaars. De 'bouw kosten zouden met 30% kunnen worden verminderd. In het jaar 2000 kan het aantal werklozen worden geraamd op circa 100.000, nog geen twee procent van de beroepsbevolking. Enerzijds is dit een gevolg van een verder dalend sterf tecijfer (en dus een aanzienlijke stijging bejaarden) en anderzijds een ver dere daling van het aantal geboorten. Zuid-Holland zal de provincie worden met het hoogste aantal werkenden en Zeeland met het laagste aantal. Steenkool zal volgens de prognoses in de meeste verbruikssectoren van de Westerse energiehuishouding een even archaische verschijning zijn geworden als nu het geval is met turf. Aardolie zal haar positie op de energiemarkt goed weten te handhaven, terwijl het aandeel van aardgas in het Nederlandse ener gieverbruik omstreeks de eeuwwisseling op ongeveer 30 procent van het totaal wordt geraamd. Dan zal zo'n 40 pro cent van de elektriciteitsopwekking in Nederland voor rekening komen van de kernenergie. Het elektriciteitsverbruik per hoofd van de bevolking in de periode 19652000 zal verzesvoudigen. AUTO Een toeneming van de industrialisatie- dichtheid betekent onder meer, dat in het jaar 2000 Nederland ruim driemaal zoveel afvalstoffen zal hebben als nu het geval is. Drs. Verschuure schat het aan tal afgedankte auto's dan op 500.000. Hij concludeert tenslotte dat het spel gedrag van het kind, vergeleken met het begin van deze eeuw een duidelijke verarming heeft ondergaan, die mede het gevolg is van de moderne woning bouw. Het Nederlandse kind is volgens hem in de goede zin een „straatkind' Het blijkt dat in Nederland 87,3 procent van alle kinderen op straat speelt tegen 36,7 procent in Zweden, 27.5 procent in West-Duitsland, 6,7 procent in Enge land en 5 procent in Italië. De betekenis van de personenauto zal in 2000 nog zijn toegenomen. Zowel de bus als de trein zullen hierdoor worden bedreigd en men verwacht dan ook, dat dit vervoer tot de eeuwwisseling nau welijks enige vooruitgang zal boeken. VLIEGTUIG Het wereldpersonenvervoer per vlieg tuig zal een zeer snelle evolutie door maken. Tussen 1970 en 1980 zullen de vliegtuigen snelheden van ongeveer 3000 kilometer per uur kunnen bereiken, waardoor kostendalingen tot 45 procent binnen 25 jaar mogelijk zijn. Voor het toekomstige binnenlandse luchtverkeer in Nederland acht drs. Verschuure de zogenaamde luchtbus van betekenis. Ten aanzien van het goederenvervoer is de planoloog van oordeel, dat de vrachtauto op langere termijn een goede toekomst tegemoet gaat. De vrachtwagen zal bijzonder gaan profiteren van de oontainerisering. Geraamd wordt dat over tien jaar 75 procent van de aan- en afvoer met containers van en naai de havens voor rekening van de vracht auto zal komen. Drs. Verschuure verwacht in de ko mende jaren de volgende voor de spoor wegen minder gunstige ontwikkelingen in het goederenvervoer: verdere inkrimping van het kolen- vervoer; verplaatsing van de zware industrie naar de zeekust; snelle opkomst van het luchtvracht- nieuwe mogelijkheden voor het ver voer per pijpleiding; beperkte aantrekking van het con tainervervoer. TEL AVIV (DPA-AP) Israël ont kent kernwapens te bezitten of daar binnenkort over te kunnen beschikken. De Amerikaanse t.v. had dit gesugge reerd. De NBC baseerde zich op mededelingen van gehieme agenten, dat Israëlische agenten de laatste t(jd materialen zouden hebben gekocht, die nodig zün om kernwapens te vervaar- Intussen heeft Israël, zo meldt onze correspondent in Israël, S. Bonman, alle betalingen aan bij Frankrijk bestelde militaire uitrusting stop gezet en wenst terugstorting van alel betalingen, die reeds voor de 50 Mirages en ander oor logsmateriaal gedaan zijn. Het gaat om bedrag van rond de 4 miljoen gul den. Frankrijk is evenwel niet van zins iets terug te storten, aangezien alles af geleverd zal worden, zodra het wapen embargo wordt opgeheven. Dit opheffen zal pas plaats hebben als Israël zich neerlegt bij de VN-resolutie van 1967. De Franse president wordt nu open lijk als vijand van staat en volk van Israël afgeschilderd, vooral nu geruch ten de ronde doen, dat De Gaulle van plan zou zijn de Mirages en het oorlogs-, PROEF IN FRIENDSHIP Prins Claus gewicht kwijt AMSTERDAM (ANP) Prins Claus heeft aan boord van een Fokker Friend ship C-4 een gewicotsloosheidproef on dergaan, zoals die door het evenwichts- laboratorium van de keePneus-en-oor- kliniek van het Wilhelmina Gasthuis in Amsterdam worden gedaan. De Friendship vertrok van Soesterberg. De prins, die aanvankelijk tijdens de duikvluchten die voor de proeven ge maakt worden, waarbij de zwaartekracht tijdelijk wordt opgeheven, vastgebonden zat, wilde zelf ook de ervaring van ge wichtsloosheid ondergaan. Hij bleek er goed tegen te kunnen en is niet luchtziek geweest. materiaal aan Saoedie-Arabië en Liba non te verkopen. Volgens de Israëlische chef van de staf, generaal Haim Bar-Lev hebben ge vangen genomen Arabische terroristen verteld, dat veel van hun kameraden de strijd moe zijn- Er zouden veel gevallen van desertie voorkomen. Israël is gisteren begonnen met de evacuatie van El Kantara, dat gelegen aan het Suezkanaal, door Israël bezet wordt gehouden. De (Arabische) bewo ners zullen 144 km verder naar Is Arisj, worden overgebracht. Dit in verband met de herhaaldelijke Egyptische be schietingen. In Libanon probeert de 47-jarige Rasjid Karami, een progressieve Ara bische nationalist, de regeringscrisis op te lossen, die ontstaan is door het aftre den van Abdoellah Al Jafi. De crisis is het gevolg van de Israëlische overval op het vliegveld van Beiroet. Karami is reeds zes maal premier geweest. Uitbreker sliep in bed van zijn rechter NASSAU (Reuter) Een uit een ge vangenis op de Bahama-eilanden ont snapte gevangene heeft zich vorige maand een week lang verborgen gehouden In het huis van de rechter die hem in juli wegens een gewapende roofoverval tot tien jaar gevangenisstraf veroordeelde. In die tijd, waarin ook de kerstdagen vielen, at de man de provisiekast leeg en sliep in het bed van de rechter, die opvakantie in Europa was. De rechtbank toonde geen bewondering voor de koel bloedigheid van de uit- en inbreker en legde gisteren 'n straf van twee jaar op het oude vonnis. Sovjetschepen in Noorwegen opgebracht FLEKKEFJORD (AFP) De Noorse kustwacht heeft gisteren vier Russische en twee Oostduitse visserschepen opge bracht wegens binnendringen in verboden militair gebied in de Listerfjord aan de zuidpunt van Noorwegen. Met hen zijn ook twee Deense vissersvaartuigen om dezelfde reden aangehouden. Vandaag kunnen onze lezers voor het eerst kennismaken met de nieuwsdienst van het befaamde Britse dagblad The Guardian, waarvan ons blad, tezamen met enkele andere bladen in Nederland, de exclusieve publicatierechten heeft verkregen. Behalve oor onze eigen Nederlandse correspondenten in het buitenland zullen onze lezers dus voortaan ook door de correspondenten en commentatoren van The Guardian van het wereldgebeuren op de hoogte worden gehouden. De eerste büdrage betreft een beschouwing van onze nieuwe man in Saigon. Peter Jenkins, over het dilemma waarvoor Nlxon zich ten aanzien van Vietnam ziet geplaatst.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 1