Nieuw uit Japan: Honda 1300 Renault 6 komt later Sterfte mannen (55-64) is sterk gestegen Discriminatie van sigarettenrokers Recordbezetting in de nieuwbouw TOUWTREKKEN IN PROCES-SIRHAN VAATZIEKTEN HOOFDOORZAAK Westerse levenswijze ongezonde tendens Dronken man reed in op muziekkorps AUDI 100: gedistingeerd FIAT 124 SPECIAL: MINI-WINTERSET Verdediging vroeg 2 jury's WOENSDAG 8 JANUARI 1969 DE LEIDSE COURANT HONDERD DAGEN ZITTEN trslaggevers clerose is niet klinisch als zodanig te diagnosticeren; i kan alleen de ernstige, registreren. Hoewel de verbetering vai digheden en de toepassing fysiologisch, pathologische fatale klinische manifestaties •an de grote trekpleisters op de fofor Show uan Tokio die onlangs is iehouden was de nieuwe Honda 1300. Honda betekent dit de eerste gro- wagen, die in serieproduktie werd men. We hebben er nog niet in lereden, maar als we de fabrieks- l eg evens moeten geloven dan komt r iets heel bijzonders uit het land de rijzende zon. De Honda 1300 is 'n ie vierzitter met vier deuren, die ïooral ontworpen is voor degelijk rij- omfort, veiligheid en zuinigheid. De ■.rachtbron heeft een cilinderinhoud 1298 cc is luchtgekoeld en is dwars- eplaatst (voorin). De topsnelheid is 175 i. In Japan gaat deze 1300 onge- 6500 gulden kosten en dat lijkt liet duur voor 96 pk. De prijs Nederland is nog niet bekend. Vel werd nogmaals gewezen op de an de kleinere Honda's, loaarower e misverstanden bestaan. De N 60 kost 4490 gulden, de N 600 kost 4999 iulden en de S 800 kost 8995 gulden. Auto Union wil zün marktpositie in de middenklasse verder verstevigen met de Audi 100, een nieuwe wagen, die vanaf volgend jaar februari in ons land leverbaar zal zün. De motor van de „100" is een verdere ontwik keling van de Super-90-motor en heeft een inhoud van 1,8 liter. De Audi 100 zal in drie uitvoeringen op de markt komen. Dc Audi 100 met een vermogen van 80 DIN-pk, de Audi 100 S met een vermogen van 90 DIN-pk en de Audi 100 LS met een vermogen van 100 DIN-pk. Deze nieuwe Audi is 21 cm langer dan de huidige Audimodellen. De kruis- en topsnelheid is respectievelijk 156, 165 en 170 km/u. De tank heeft n inhoud van 58 liter en is goed voor een actieradius van 600 kilometer. Het opgegeven brandstofverbruik is 8,9 liter per honderd kilometer. De nieuwe Audi is aangedreven op de voorwielen. De prijzen voor de drie nieuwe typen zijn nog niet bekend, maar zullen vermoedelijk liggen tussen de negen- en tien duizend gulden. DEN HAAG De sterfte onder mannen, in het bijzonder in de leeftijdsgroep van 55 tot 64 jaar, is in ons land sinds 1950 sterk gestegen. Voor deze groep is thans de sterfte even hoog als in de periode 19371939 en de levensverwachting voor mannen is derhalve sterk gedaald. Vaatafwijkingen zijn daarvoor allereerst verantwoordelijk (hartinfarct). Voorts be paalde kwaadaardige gezwellen en tenslotte verkeersonge vallen. Tot deze conclusie komt prof. dr. .1. W. van der Tesch. voor- ziter van de gezondheidsorganisatie TNO. De nadelige fac toren van de Westerse levenswijze zijn: te hoge lichaamsge wichten. te calorierijke en te vetrijke voeding, overmatig (sigarettenl-roken, te weinig lichaamsbeweging, te veel in formatie en spanning. Het wordt algemeen aanvaard, dat de veranderingen in de vaatwanden niet een onafwendbaar gevolg zijn van ver oudering. Men kan de veranderingen in de vaatwand. die zoals blijkt bij onderzoek van door andere oorzaken overleden jonge volwassenen reeds vroeg kunnen optreden, samen vatten als „atherosclerose" of adervervetting. Deze atheros- de sociaal-economische omslan- an de kennis uit de biologische, n'nu ook sociologische research) de gemiddelde gezondheidstoestand hebben verbeterd, com penseren deze factoren toch niet de gesignaleerde toeneming van de sterfte onder mannen van oudere leeftijdsgroepen. Experimenten Het speurwerk over de hart- en vaatziekten kan zich ook bedienen van experimenten bij dieren en dit is vooral ver richt bij konijnen en ratten. Het bestaan van zogenaamde spontane atheroclerose is echter alleen bij apen vastgesteld. Behalve bij apen ziet men zelfs bij uitgebreide, experimen teel verkregen atheroclerose niet een echt hartinfarct ont- Met anti-stollingsmiddelen kan een soort secundaire pre ventie worden bereikt. Uit onderzoekingen, verricht in sa menwerking met de werkgroep klinisch geneesmiddelenon derzoek TNO is gebleken, dat bij degenen, die aan hartin farct hebben doorstaan, een voortgezette behandeling met anti-stollingsmiddelen effect kan hebben. Het is de vraag of een langdurige behandeling voor allen, die een hartinfarct hebben doorgemaakt, noodzakelijk is. Zeker is. dat hierdoor de onbekende oorzaak van het ontstaan van hartinfarcten niet wordt beïnvloed. ALKMAAR Honderd dagen gevan genisstraf waarvan 46 voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en ge- j durende deze tijd ontzegging van de rij bevoegdheid eiste de officier van justitie bij de Alkmaarse rechtbank tegen 'n 63- jarige veehouder uit Beets. Verdachte werd ervan beschuldigd op 12 sept, van het vorig jaar onder invloed van alcohol in Purmerend na een grote jaarmarkt met zijn auto op een muziekkorps te zijn ingereden. Er vielen enkele gewonden en de schade aan instrumenten bedroeg ongeveer f 5000. Na de aanrijding was de man doorgereden. Zijn nummer werd echter opgenomen door een van de korps leden waardoor hij kon worden achter haald. Toen de politie hem thuis bezocht wist hij zich alleen te herinneren dat hij zes of zeven glaasjes jenever had ge dronken, hij weigerde een bloedproef. Ook voor de rechtbank verklaarde ver dachte zich niets te kunnen herinneren. Hij verbleef 54 dagen in voorarrest zo dat als de rechtbank over 14 dagen met de eis van de officer van jusitite mee gaat de veehouder niet meer hoeft t« - Moeilijkheden rond invoer Belgische sigaretten DEN HAAG. De maatregel van de minister van Financiën om de strook vanaf de grens naar het binnenland, waarbinnen men als ..grensbewoner" wordt gekwalificeerd, büna te vervijf voudigen (van 5500 meter naar 25 km) heeft bij fervente sigarettenrokers in de grensstreek veel kwaad bloed gezet. Tot zelfs in hoge douanekringen is men slecht te spreken over deze maatregel. „Die past niet meer in de moderne maatschappij. Dat is discriminatie, vol slagen willekeur. Het lijkt me zelfs in Nóg beter Naast de Fiat 124 Sedan en de 125 Sedan heeft Fiat de 124 Special geïntroduceerd. Deze wagen is sneller, krachtiger en van binnen luxueuzer dan de 124 Sedan. Het grotere motorvermogen van 70 DIN wordt verkregen door de vergrote cilinderinhoud van 1197 1438 cc en de hogere compressieverhouding van 9 1. De 124 Special heeft verder een andere nokkenas, 'n nieuw inlaatspruitstuk en dubbele carburateur. Het ■rijkomfort en de veiligheid worden nog verhoogd door een verbeterd systeem ter bevestiging van de achterbrug aan de carrosserie en voorts door vier schijfremmen met servobekrachtiging en een remdrukregelaar op de achterwielen. De maximumsnelheid is 150 km per Vier koplampen typeren het front van de 124 Special. Andere bijzonderheden zijn de grotere schokbrekers, verzonken portier grepen en een achteruitrylamp. Nieuw zijn ook het instrumenten bord met verzonken bedienings knoppen en de ruitewisser met twee snelheden. De 124 Special heeft geen smeerpunten. hetgeen de onderhoudskosten beperkt. De Renault 6, „kruising" van het succesvolle „viertje" en de zestien, zal in tegensteling tot wat werd verwacht, pas volgend jaar september in Nederland leverbaar zijn. Achtergrond van deze beslissing is, dat Renault het niet verant woord acht de wagen te exporteren voordat de produktie zo ver is, dat een regel matige levering is gegarandeerd. De Renault 6 zal niet op de in februari te houden RAI-tentoonstelling te zien zijn. Als de auto door vorst, (jzel of sneeuw een wit winterpak heeft aangekregen, dan is het wel zaak de nodige maatregelen te treffen om veilig weg te kunnen rijden. Holt brengt enkele eenvoudige hulpmiddelen in de handel om bevroren ruiten snel te kunnen schoonmaken en om het beslaan van ruiten na het weg rijden te voorkomen. Voor 6.95 zijn deze hulpmiddelen als „Mini Wintersct" verkrijgbaar. De set bestaat uit een afsluitbare plasticzak, waarin de spuitbus met krabber (De-Icer) om dc ruiten te ontdooien en vrij te maken van vocht, een anti-mistdoek om voor langere tjjd tc voorkomen dat de ruiten beslaan, dc deurslotontdooier in de vorm van een handig spuitbusje (niet IN de wagen laten liggen!) en een spons. Achterstand waarborgfonds motorverkeer (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG. Het Waarborgfonds Motorverkeer heeft zün achterstand ge halveerd maar loopt nog zo ernstig achter bü het afhandelen van schade gevallen, dat minister Witteveen (Finan ciën) een speciale „inhaalgroep" wil vormen om weer bü te komen. Bij het waarborgfonds kunnen dege nen om een vergoeding voor in het ver keer opgelopen schade aankloppen, die de schade niet kunnen verhalen op de „schuldige". Eind juli van het vorig jaar had het fonds nog 5043 dossiers in be werking, eind december 3000. Normaal wordt geacht een werkvoorraad van een derde van het jaargemiddelde van aan gemelde schadegevallen. Vanuit deze stelling was eind 1968 de feitelijke ach terstand circa 1400 dossiers. Om de ach terstand in te lopen waren al extra ambtenaren ingeschakeld, nu wil minis ter Witteveen in versneld tempo de ach terstand inlopen door het vormen van een tijdelüke inhaalgroep. Daarmee kan nog niet worden aange geven, zo voegt minister Witteveen toe in zijn antwoord op desbetreffende schriftelijke vragen van de KVP-Kamer- leden Hutschemaekers en Notenboom, op welke termijn men „bü" zal zyn. Het tempo van afwikkeling wordt door ver schillende omstandigheden bepaald, zo als de aard van het ongeval, de duide lijkheid van de bewijsstukken e.d. Een eenvoudig schadegeval kan thans, mits het verzoek volledig is gedocumentee'rd, binnen één a twee maanden worden afgedaan. Maar soms is wel een half of een heel jaar nodig voor de afwik keling. strijd met de grondwet' In elk geval een duidelijke benadeling van een deel van de Nederlandse bevolking. Dit is geen rechtsbedeling meer. Stond tot vóór 1 januari het fiscaal belang voorop, nu moet bij zulk groot prijsverschil het persoonlijk belang prevaleren", aldus een leidinggevend douaneambtenaar. „Als men een lek van 45 cent verschil per pakje wil stoppen, moet men dat ten koste van de hele bevolking doen. Waarom heeft men op het ministerie het belastingvrij invoeren van sigaretten niet voor heel het volk beperkt tot één pakje. Dat is ten minste eerlyk en het is nog eenvoudig ook". Gisteren berichtten we, dat er voor de grensbewoners een regeling bestond, di erin voorziet, dat zij eenmaal per maand een grotere hoeveelheid (honderd sigaretten) belastingvrij kunnen „invoe ren". De voorschriften noemden de uit zondering wel, maar deze leiddraad is in de praktijk nooit tot gelding gekomen. De grote administratieve rompslomp, die elke maandelijkse notering van duizen den „grensbewoners", die de periodieke hoeveelheid sigaretten komen halen. Om over de controle op de naleving van de bepaling maar je zwijgen.^ ggg. De-voorzitter van dc Kamer van Koop handel voor West-Brabant, dr. ir. F. Smits van Waesberghe. vindt, dat Belgen die in Nederland aankopen doen, de hier betaalde BTW terug zouden moeten krijgen. De Kamer heeft al eerder een brief dienaangaande aan de minister van Economische Zaken gezonden. In de nieuwjaarsrede, die hij gisteren heeft gehouden, vroeg hij nogmaals om een tijdelijke maatregel naar Duits voor beeld. In België wordt de BTW pas in 1970 ingevoerd. Als gevolg hiervan ont staat tijdelijk een prijsverschil dat na delig is voor de detailhandel in de Ne derlandse grensstreek. lieuw type Citroen pe Citroen heeft aan haar verkooppro gramma een nieuwe bestelwagen, de Ami 6 „Service" toegevoegd. De „Ser- speciaal bestemd voor het ver van lichte goederen, heeft een laadvermogen van 360 kg. De wagen is constructief gelijk aan de Ami 6 Break, doch heeft een gesloten laadruimte, waarvan ook de zijpane len en achterspatborden van plaatstaal zijn vervaardigd. Dit in tegenstelling tot eerdere berichten waarin over kunststof werd gesproken. De prijs van de Citroën Ami „Service", bedraagt inclusief B.T.W. f 5.100. Heden overleed tot ons groot ver driet, mijn lieve vrouw, onze liefste moeder, schoonmoeder, oma, doch ter, zuster, schoonzuster en tante Hildegard Karoline Martha van Rooijen-Langer op de leeftijd van 57 jaar. Leiden; H VAN ROOI JEN Haarlem: I- A. U. PIMENTEL- E. PIMENTEL IVO Londen: S- I. C. SALEH- van Rooijcn A- SALEH Parijs: E. Y. M. v. ROOIJEN en verloofde en verdere familie Thuis liever geen bezoek De overledene is opgebaard in het rouwcentrum Van der Luit, Haag- weg 31. Leiden. Bezoek donderdag van 3-00-4.00 uur en van 7.00-8-00 De begrafenis is bepaald op vrij dag 10 januari a-s. om 1.30 uur op de Alg. Begraafplaats aan de Hoogmadeseweg te Leiderdorp PRODUKTIE STEEG MET 15,5 MILJARD DEN HAAG (ANP) Een record bezetting noemde vandaag in zijn nieuwjaarsrede in Den llaag de voor zitter van de stichting raad van bestuur Bouwbedrijf, de heer L. J. te Pas. de totale arbeidsbezetting begon oktober 187.800 man <13.800 meer dan een jaar tevoren) op werken met een bouw som van 10.000 gulden en meer. In over eenstemming hiermee is de werkloos heid onder dc bouwvakarbeiders ge daald. aldus de voorzitter van de stich ting, het toporgaan van ondernemers in de bouwnijverheid, toen hij de econo mische ontwikkeling van het afgelopen jaar schetste. Minder tevreden toonde hij zich met het verschijnsel van een zogenaamde werkonwilligheid bij bepaalde werk lozen. Dit verklaart voor een deel hoe het mogelijk is, dat ondanks een zeer omvangrijke werkloosheid, aan de vraag naar arbeidskrachten door de ar beidsbureaus niet kan worden voldaan. Het besluit van de directeur-generaal voor de arbeidsvoorziening omdit pro bleem. in overleg met het bedrijfsle- i ven, krachtig aan te pakken, verdient jlle lof. zo meende de heer Te Pas. I In overeenstemming met deze gun- stige ontwikkeling nam de bouwpro- du kt ie eind 1968 verder toe tot ongeveer 15.5 miljard gulden. Dit komt neer op een stijging van ongeveer twaalf pro cent, waarvan ongeveer vijf procent Sardiniër bij ontvoering doodgeschoten SASSARl (AFP) Een Sardinër, de 68-jarige landeigenaar Pietrino Corda, is bij Sassari voor de ogen van zijn 25- jarige zoon met een mitrailleur dood geschoten omdat hij zich verzette tegen, zijn ontvoering door vier gemaskerde bandieten. De zoon weid «matig gewond. als gevolg van de volumestijging en zeven procent prijsstijging. De voor de ze bedrijfstak als producent van in vesteringsgoederen zo belangrijke be sparingen hebben de stijgende tendens van de voorgaande jaren voortgezet en liggen met circa 20.5 procent van het nationaal inkomen wederom een procent hoger dan over 1967. De voorzitter zei te hopen, dat deze stijgende tendens zich ook in de komende jaren voortzet om daarmee de groei van onze wel vaart op gang te houden. Canada mogelijk uit NAVO LONDEN (Reuter) Premier Trudeau van Canada heeft in Londen gezegd dat Canada mogelijk uit de NAVO zal tre den voordat het bondgenootschap mid- oden april z'n lentevergadering in Wash ington houdt. De Canadese regering is bijna gereed met een diepgaande bestu dering van de kwestie, die een half jaar heeft geduurd. Meer dan een jaar heeft de Amster damse beeldhouwer M. van der Wal gewerkt aan de houtsculptuur in „Jeugd waarheen". Het reliëf zal worden aangekocht door de Am sterdamse aankoopcommissie voor sociale opdrachten. Volgende vlucht van Apollo op 28 februari WASHINGTON (AP) De Ameri kaanse dienst voor lucht- en ruimte vaart (NASAJ heeft besloten, dat de ApoIlo-9 op 28 febr. om 17 uur (WJ.T.) zal vertrekken voor een tocht, die be doeld is als een onderdeel van de ope ratie een mens op de maan te brengen. De -Apollo-9 zal tien dagen lang een baan om de aarde beschrijven. Die baan loopt op afstanden van 200 tot 500 km van de aarde. Bovendien zal een van de astronauten voor de eerste maal de capsule verla ten om een ruimtewandeling te maken. Als alles goed zal gaan zal de Apollo-10 later in het voorjaar de maan van dicht bij gaan bekijken en zal de Apollo-11 halverwege de zomer de eerste mens naar het oppervlak van de maan zen den. De bemanning van de Apollo-9 zal bestaan uit de luehmachtkolonels Ja mes M. McDivitt en David R. Scott als mede de burger Russell L. Schweickart. LOS ANGELES (DPA). Rechter Herbert V. Walker, die in het proces tegen de van de moord op senator Robert Kennedy beschuldigde 24-jarige Jordaniër Sirhan Blshara Sirhan alleen het gerecht vertegenwoordt, zolang de jury van twaalf personen niet is geko zen, heeft gisteren op de eerste dag van het proces het verzoek van de verdedi ging om twee jury's te benoemen ver worpen- De verdediging wilde een jury om zich uit t« spreken over de schuld voor het bepalen Een ander verzoek van de verdedi ging. namelijk het annuleren van de aanklacht op grond van een onjuiste samenstelling van de grote jury die haar geformuleerd heeft, moet volgens Walker schriftelijk worden gedaan. Dat zal nu gebeuren en woensdag zal Wal ker daarover beslissen. De beklaagde, die onder zware be waking door een met pantserplaten af geschermde gang de kleine rechtzaal werd binnengeleid, hoorde dit juridische - touwtrekken zwijgend aan. Op de pu blieke tribune, die 75 plaatsen telt, zaten de moeder en een jongere broer van Sirhan. Het zal vermoedelijk twee weken duren voor het proces definitief een aanvang neemt.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 9