Griep? Chefarine „4" doet wonderen! Gepakt in gestolen diplomatenauto „Bonnie en Clyde": beste vangst voor politie Ooievaarsfarm in Alblasserwaard Kard. Alfrink en mgr. Moors krijgen op pastoraal concilie het vuur na aan de schenen no«niet §enomeni Damyabrug naar Jordanië vernield Heel West-Europa was operatievelcl van Limburgers De Gaulle na 10 jaar ilysée Voordracht Colotka als opvolger Smrkovsky Adoptie mogelijk Conflict in Kerk moet aan orde komen Israël boos over Frans embargo WOENSDAG 8 JANUARI 1969 DE LEIDSE COURANT (Van e r verslaggevers) ROERMOND Met de vangst van de 37-jarige Willy V., die in een gestolen auto met valse num merplaten reed, heeft de Duitse douane in Haaren het afgelopen weekeinde een goede slag geslagen. Achter deze initialen biykt namelijk de man schuil te gaan die van begin 1964 tot 31 oktober 1966 tientallen autodiefstallen en berovingen van juweliersetalages pleegde, deels in samenwerking met zUn vriendin Coby van D. Het geraffineerde tweetal, de laatste tijd in Limburg woonachtig, bracht de opsporingsautoriteiten in Frankrijk. België, West-Duitsland en Nederland bijna tot wanhoop, totdat het onderzoek werd geconcen treerd in Roermond. Op Allerheiligendag 1966 klapte de val dicht. De Limburgse „Bonnie and Clyde" werden overmeesterd in een witte Mer cedes met Franse nummerplaat in de bossen te Renkum. Na zijn veroordeling te Roermond tot drie jaar gevangenisstraf, schreef Willy V. in de gevangenis zijn memoires, die een bestseller werden. In ver schillende opzichten is Willy V. een legendarische figuur. Geboortig uit Zeeuws-Vlaanderen wist hij met zijn lagere-schoolopleiding een aanstelling te krijgen als chirurg in het Stuyvenbergziekenhuis Gent. Daar verrichtte hij blindedarmoperaties, fungeerde als vrouwenarts, keurde voor de mili- taire dienst en schreef elke avond tot grote tevre denheid van zijn superieuren een medisch rap port. Wat hij niet wist, zocht hij wel even na in een medische encyclopedie. Snel werk Toen hij in Gent als gevolg van een misverstand door de mand viel, werd hij eerst opgesloten in een inrichting te Reken. Nadat hij hieruit ont vlucht was, begon hij zijn reeks misdaden. Zijn werkwijze bestond hieruit, dat hij in één nacht soms op vier of vijf plaatsen een etalageruit van een juwelierswinkel vernielde, snel een greep in de etalage deed en dan snel verdween met de auto, waarin Coby van D. op hem zat te wachten Het tweetal verdween via binnenwegen snel over de Duitse grens, verkocht het gestolen goed bij helers in Hamburg en leefde daarna teruggetrok ken in een vakantiebungalow aan de Rivièra of Als ze door hun geld waren ..repatrieerden" ze even om opnieuw een reeks diefstallen te plegen. Ook de auto's waren altijd gestolen en voorzien van valse nummerplaten. In het bureau der rijks politie te Roermond is in 1966 een complete ten toonstelling van valse nummerplaten en andere spullen ingericht geweest, die diende ter instruc tie van talrijke politiefunctionarissen. Er was ook een archief van kranteknipsels bij dat Willy V. zorgvuldig had bijgehouden. Berouwvol zondaar Willy V. toonde zich in juli 1967 voor de Roer- mondse rechtbank een berouwvol zondaar. Hij zei te willen trouwen met zijn vriendin Coby van D de Haarlemse leraarsdochter, die een tijdlang het beroep van prostitué had uitgeoefend. Hij heeft de drie jaar gevangeisstraf, waartoe hij werd veroordeeld, niet helemaal behoeven uit te zitten. Voorwaardelijk werd hij in vrijheid gesteld, maar blijkbaar is hij toch weer heel snel in zijn vroe gere stiel vervallen. Geheel in de stijl van zijn vroeger leven was de Citroen, waarin hij te Ech- terheide, tussen Echt en Posterhold, de Neder landsDuitse grens is gepasseerd, voorzien van valse nummerborden. Net als toen lag in de auto nog een complete verzameling valse borden. Volgens de Duitse politie zou Willy V. hebben bekend dat hij onderweg was om een overval te plegen op een juwelierswinkel in Duitsland. Hij heeft zijn daad echter niet kunnen uitvoeren en zal daarom over enkele dagen worden uitgeleverd aan Nederland. Hier zal hij zich moeten verant woorden voor de Citroen ID, die voorzien was van het diplomatieke kenteken 0616-CD. De auto was het eigendom van een hooggeplaatste Belgische functionaris in Lier. Willy V. zal nu wel eerst het restant moeten uitzitten van de drie jaar die hem voorwaardelijk werden kwijtgescholden, waarna de nieuwe straf volgt. Lifters Ofschoon hij gedomiliceerd is in Zandvoort schijnt Willy V. de laatste tijd in Frankfurt te hebben gewoond. Twee jonge lifters, die op het ogenblik van zijn aanhouding te Haaren (Duitsland) bij hem in de auto zaten, zijn maandag door de Duitse politie overgegeven aan de politie te Sit- tard. Zij zijn naar hun ouders in Amsterdam teruggestuurd. Zij hadden niets uitstaande met de diefstal van de auto. 'andaag, 8 januari is het precies tien aar geleden dat De Gaulle officieel president van de Franse republiek rrd. De maand daarvoor werd hy tot Resident gekozen en kreeg 78'/i rooent van de stemmen. iverziet men de afgelopen tien jaar, an moet men tot de conclusie komen, at De Gaulle weliswaar een uitzonder- ike figuur is, maar dat zijn betekenis de wereld meei' negatief dan positief geweest. Zijn grote do^L n.L van iuropa een derde macht te maken nder leiding van Frankrijk, los van merika en Rusland, heeft hij niet eten te bereiken. Het Verenigde Euro met toetreding van Engeland tot de emeenschappelijke markt heeft hij erijdeld. In plaats daarvan heeft hij ijn eigen land geïsoleerd door weg te )pen uit de NAVO. Amerika en Canada HLeve het vrije Quebec" eeft hij van zich vervreemd en met usland een gemeenschappelijke koers evaren die hem de bittere teleur- telling heeft opgeleverd van Praag. In an het vorig jaar hebben de takingen en de barricadegevechten em nog verder vervreemd van de ar- leidersbeweging en van de universi- aife jeugd. In november van het- lelfde jaar smolt de goudvoorraad van Ie bank van Frankrijk weg als sneeuw oor de zon. De geldspeculanten gaven voorkeur aan de Duitse Mark en de Zwitserse franc boven de eigen munt. het Midden-Oostenconflict moedigt ij indirect het Arabische terrorisme an, door Israël niet alleen de wapens iar ook de onderdelen voor wapens onthouden, waar deze kleine staat »p den duur niet buiten kan. In Frank- ijk zelf is zijn toverformule, de articipation een patriarchale mede- eggenschap die door 600 semi-fascis- lische burgerwachten openlijk en ach terbaks wordt gesaboteerd, n de bijbel staat, dat de jaren des lensen 70 zijn, zo wij zeer sterk zijn, .,maar", staat er bij, „het einde laarvan is moeite en verdriet". Dat tornt De Gaulle, bijna 80, na tien aar Elysée, aan de weet. Op die regel tnaakt zelfs hij, Charles de Gaulle, die :ich bij zijn ambtsaanvaarding Guide le France heeft genoemd, geen uitzon ering. Hij is niet de enige. Koersen bankpapier Notering Amsterdam 8 januari 47.70 48.70 Fr.fr. 68.70.80 50.00 51.00 B.fr. 6.88 8.96 - 60,25 70.25 Eng. 8.57 8.JT 5.06 5 20 Zw.fr. 83.26 84.25 1.33 3.38 PRAAG (Reuter) Het presidium van de Tsjecho-Slowaakse communistische party heeft dinsdagavond de Slowaakse vice-premier Peter Colotka voorgedragen voor de functie van voorzitter van het federale parlement. Voorgesteld werd dat Josef Smrkowsky, voorzitter van het oude parlement, eer ste vice-president van de federale volks vertegenwoordiging wordt. Colotka is een Slowaak. Volgens door het persbureau Ceteka verspreid commu niqué heeft het partijpresidium bevestigd dat Smrkowsky lid zal biyven van de hoogste partijleiding en dat zal worden voorgesteld hem kandidaat te stellen voor de posten van eerste vice-president van het federale parlement en president van Kamer van het volk, een van de twee Ka mers van deze nationale vergadering. Als voorzitter van de andere Kamer, die van de nationaliteiten, wordt voorgedragen Dalibor Hanes. Het partijcomité van het eerste district in Praag heeft voorgesteld Smrkowsky te benoemen tot leider van de toekomstige Tsjechische communistische partij indien hij niet tot voorzitter van het nieuwe federale parlement wordt gekozen. Beslissing één postbestelling DEN HAAG Waar- schijnlijk al dit voorjaar zal de Nederlandse ver eniging tot bescherming van vogels in Alblasser waard een ooievaars farm oprichten om de stand van deze vogelsoort in ons land op hoger peil te brengen. Uit Turkije, Spanje of de Noordafrikaanse landen zullen volwassen ooie vaars worden gekocht en naar Alblasserwaard wor den getransporteerd, waar zij worden aangespoord tot broeden. „Geen ge makkelijke taak", zegt de heer K. van Dongen van de vogelwacht te Den Haag, „want ooievaars zijn nogal kieskeurig bij het zoeken naar een part- De vogels, die in de farm zullen worden opgeno men, kunnen door de schooljeugd worden ge adopteerd. Heeft men zijn keus laten vallen op een ooievaar, dan krijgt het dier een ring om de poot met de naam van de school er in gegraveerd. Het terrein, waar de farm zal worden ingericht, is een weiland van zes ha. Over de koopsom worden momenteel nog onder handelingen gevoerd tus sen de vereniging en het provinciaal bestuur van Zuid-Holland, doch hier over maakt men zich geen zorgen. Het idee om de ooievaars farm op te richten is min of meer overgenomen van de Zwitser Max Bloesch, die in zijn woonplaats Solothur al in 1950 een ooievaarsfarm begon. Re den daarvan was dat in dat jaar de laatste broed- vogel werd gesignaleerd in Zwitserland. Na een tiental jaren experimen teren gelukte het Max Bloesch jonge dieren te kweken. Van zijn aanwij zingen zal in Nederland gebruik worden gemaakt. Vorig jaar werden er in ons land dertien broedpa- ren gesignaleerd en wer den er in de lente 27 jon gen geboren. Een bedroe vend aantal in vergelij king met enkele tiental len jaren terug. De ooievaars, die in Al blasserwaard een nieuw home krijgen, zullen wor den gekortwiek, echter zodanig dat de slagpen nen weer kunnen aan groeien. Er zullen broed- nesten voor hen worden geïnstalleerd, die lager liggen dan men gewoon lijk ziet. Het kortwieken heeft ook tot doel de vo gels te beletten dat zij in de herfst zullen trekken. Omdat overwinteren in Nederland tegennatuur lijk zal den gezorgd, dat de ooie vaars voedsel krijgen. Uit eerder genomen expe rimenten is gebleken, dat de ooievaars dan geen be zwaar maken tegen het overwinteren. De ooie vaarsfarm krijgt ook nog een ander doel. De ver eniging wil er wilgen planten, een boomsoort die in Zuid-Holland aan het uitsterven is. Voor de inrichting van de farm is geld nodig, (giro nummer: 29213 ten name van de vogelbescherming Am sterdam met vermelding van: ooievaars) (Van onze speciale verslaggever) NOORDWIJKERHOUT De vergade ring van gistermiddag had een totaal ander karakter dan die van gistermor gen. Na de emotionele uitwisseling van gedachten tussen jongere en oudere ge neraties, naar aanleiding van het jeugd- rapport, kwam nu het dórre, misschien wel noodzakelijke, gehakketak over woor den. leestekens, toevoegingen en weg latingen in een serie aanbevelingen be treffende de zedelijke levenshouding van de christen in deze tijd. Onder leiding van ondervoorzitter Schneider is de vergadering eruit ge komen op een punt na, de aanbeveling betreffende het experiment. Tijdens het debat werden de bisschoppen opnieuw uitgedaagd zich uit te spreken over de vraag, welke waarde zij aan het concilie toekenden, met name waar dit zich zou uitspreken over de encycliek Humanae Vitae. Zagen zij een dergelijke uitspraak alleen als een opiniepeiling, een hea ring of als een besluit, waaraan zij zich te houden zouden hebben? De afgevaardigde Jongerius vreesde, dat de kardinaal in een „laatste woord'" een echt besluit van het concilie zal proberen te voorkomen, zoals hij dat ook bij vorige zittingen wel had gedaan. Hij vroeg met nadruk, dat ook na een dergelijk laatste woord in de kwestie Humanae Vitae aan de vergadering ge legenheid tot repliek zou worden gege- Kardinaal Alfrink ontkende, dat hij ooit het „laatste woord" had willen heb ben .„De zaal is wel zo zelfstandig", zei hij, „dat ze wat ik zeg- aanneemt op grond van mijn argumenten en niet op grond van mijn waardigheid". Hij stel de, dat men in het pastoraal concilie bisschoppen en afgevaardigden niet te genover elkaar mocht plaatsen. „Wij overleggen samen en proberen samen tot een besluit te komen", aldus de kar dinaal. Niet alleen kardinaal Alfrink werd door de vergadering uitgedaagd, ook mgr. Moors van het bisdom Roermond viel dit lot ten deel en wel van de zijde van zijn eigen delegatie. Hem en de an dere bisschoppen werd gevraagd zich duidelijk uit te spreken over de waar de die zij aan het tweede Vaticaans concilie toekenden. Was dit voor hen het laatste woord, waaraan ieder zich voor taan te houden had? Mgr. Moors bleef het antwoord schul dig. Het is niet onmogelijk, dat hij van daag de handschoen zal opnemen. De aanbevelingen over de zedelijke levenshouding van de christen in deze tijd werden na korte discussie aange nomen. Kapelaan A. J. Simonis uit Den Haag oogstte daarbij een niet gering succes, doordat hü 't merendeel van zün redactiewijzigingsvoorslellcn aangeno men wist te krijgen. De teneur van de ze voorstellen was, dat meer nadruk werd gelegd op het specifiek christelijke in de zedelijke levenshouding van de gelovigen. Wonderlijk genoeg vond hij in deze nog professor Maltha noch me vrouw Vos de Wael-Smulders aan zijn religieuzen had pater Vrolijks voorgesteld, een nieuwe aanbeveling over het experiment in te voegen. Na gezegd te hebben, dat het expiriment nodig was om de weg naar de toekomst te vinden, besloot deze aanbeveling met de woorden: „Deze weg dient niet door sancties van welke aard ook gebarri cadeerd te worden". Over dit voorstel is eindeloos gedis cussieerd. Velen in de vergadering wens ten aan de laatste zin, minstens wat de inhoud betreft, vast te houden. Kar dinaal Alfrink echter zag hem het lief ste vervallen. Hij vreesde, dat deze sin- snede later gebruikt zou kunnen worden om in ieder concrete situatie het gezag de mogelijkheid tot het nemen van maatregelen te ontnemen. Professor Haarsma zei het noodzake lijk te vinden, dat het vraagstuk van 't conflict in de Kerk aan de orde werd gesteld. „Wij staan er midden in", zei hij, „en het heeft een plaats in de Kerk. Met overleg alleen komen wij er niet helemaal uit. Soms zal er druk moeten worden uitgeoefend". De vergaderings leiding besloot deze moeilijke kwestie aan te houden voor nader beraad. Morgen zal een door de redactiecom missie geformuleerde versie van de be treffende aanvulling in stemming wor den gebracht. Hopelijk schiet er nog ruimschoots tijd over om een aantal brandende kwesties te behandelen, die bij de afgevaardigden kennelijk meer leven dan de rapporten en resoluties. Een van die vragen zal ongetwijfeld zijn welke waarde de bisschopppen toeken nen aan het Nederlands pastoraal con- DEN HAAG (ANP) Er is nog geen j definitieve beslissing genomen over het verminderen van het aantal postbestel lingen tot een per dag. maar de afweging j van enerzyds het verminderd dienstbe toon met anderzüds de belangrüke kos tenbesparing tendeert naar een vermin dering van het aantal bestellingen. Dit heeft de minister van Verkeer en Waterstaat, drs. J. A. Bakker, verklaard in antwoord op opmerkingen van leden van de Tweede-Kamercommissie voor Verkeer en Waterstaat over de begroting 1969 van zijn ministerie. TEL AVIV (Reuter, AP). Een Isra ëlische militaire woordvoerder in Tel Aviv heeft dinsdag meegedeeld dat Jor- daniërs de Damyabrug over de Jordaan hebben opgeblazen tydens een mortier gevecht met Israëliërs. Onder de brug was een lading dynamiet aangebracht, (ADVERTENTIE) Vier middelen in één tablet waaronder het betrouwbare maagmiddel Chefarox - helpen snel en... doen wonderen! De vier middelen, verenigd in Chefarine „4" elk afzonderlijk al beroemd - wer ken tezamen nog beter en helpen vaak ook dan wanneer andere middelen falen. De combinatie is ideaal om pijn of griep snel en doeltreffend te bestrijden. Prof. Houthakker benoemd tot adviseur Nixon NEW YORK (A.P.) De Amerikaanse gekozen president heeft de in Nederland geboren Hendrik S. Houthakker, profes sor in de economie aan de universiteit van Harvard, benoemd tot lid van de raad van economische adviseurs. De raad telt drié leden. Houthakker (44) is verleden jaar lid ge weest van de staf van de raad van eco nomische adviseurs van president John son. Hij is een deskundige op het gebied van internationale economie en de be talingsbalans. Op een conferentie zei prof. Houtbak ker dat naar zijn mening het huidige internationale monetair* systeem her vormd moet worden en minde* ster ge maakt. i f die tydens het gevecht tot ontploffing werd gebracht. Aan Israëlische züde werd niemand gewond. Eerder op de dag was een Jordaanse functionaris bij de brug komen kijken werd de brug aan Jordaanse züde or alle verkeer gesloten. De brug ligt 25 km ten noorden van de Koning Hoes- seinbrug, de voormalige Allenbvbrug. 50 km ten noordoosten van Jeruza- Volgens een Jordaanse woordvoerder zei hij dat de brug was beschadigd door Israëlische granaten, maar dat hij bin nen korte tijd kan worden hersteld. De Israëlische minister van Voorlichting, Israël Galili, heeft het Franse wapen embargo „een nieuwe vijandige daad van de president van de Franse repu bliek" genoemd. Frankrijk kan daardoor niet langer een constructieve rol spelen in het Midden-Oosten, zo meent hij. De Veiligheidsraad heeft sancties tegen Israël niet nodig geoordeeld, maar de Franse president heeft zich dat recht wel toegeëigend. „Frankrijk kan zich niet langer neu traal beschouwen in het Israëlisch-Ara- bische conflict. Het land heeft steeds ge zwegen over de voortdurende stroom Russische wapens naar de Arabische landen. De Israëlische militaire generaal Chaim Herzog zei gisteravond voor de Israëlische radio dat de overval op Bei roet slechts een voorwendsel voor de Franse maatregel was. „Het embargo moet gezien worden in het licht van de besprekingen tussen de Franse en de Russische regeringen en vormt daardoor een voorbereiding voor een poging tot het opleggen van een f regeling", aldus de generaal. Op het hoofdkwartier van de Verenig de Naties in New York verluidde giste ren dat de Sovjet-Unie een vredesplan voor het Midden-Oosten propageert waarin voorzien is dat de Veiligheids raad opnieuw een VN-vredesmacht naar het Midden-Oosten zendt. De erfgenaam ran Krupp, Arndt van Bohlen und Halbach (30). heeft zich dezer dagen verloofd met prinses Hetty von Auersperg (35). Het huwelijk zal in februari gesloten worden. Vragen over eventuele fusie Staatsmijnen en AKU DEN HAAG (ANP) Het Tweede-Ka merlid dr. if. A. P. Oele (P.v.d.A.) heeft de minister van Economische Zaken ge vraagd of de berichten juist zyn als zou den besprekingen worden gevoerd of voorbereid over een fusie of samenwer king van het chemisch bedrijf van de Staatsmijnen en de AKU. Hij vraagt de minister geen ingrijpende beslissingen over de positie van de Staats- mijnen-D.S.M. te nemen vóórdat de Tweede Kamer de gelegenheid heeft ge had zich hierover uit te spreken, en te verzekeren dat het beleid van de Staats- mïjnen-D.S.M. gericht blijft op vergro ting van de werkgelegenheid in Limburg.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5