Feijenoord ontdekte nieuwe wijze van scoren: via het zijnet Vitesse en Telstar verloren record Ajax kreeg het toch nog moeilijk EREDIVISIE IN VOGELVLUCHT FSC KAMPIOEN IN GELIJKE SPELEN spORTTOic Basketballers vroegen te hoge „vergoeding" NEDERLAAG MYY VIEL TE GROOT UIT ROMMELIG NA TREFFER GO AHEAD Wereldkampioen schap voor honkballers Jeugd streed twee dagen om badmintontitels MAANDAG 6 JANUARI 1969 NEC—Sparta Van onze sportredactie) DEN HAAG Sinds de achttiende voetbalzondag kent de Nederlandse betaalde sector geen team meer, dat zich vol trots op de borst kan slaan omdat het nog ongeslagen is. In Heemstede sneuvelde de fiere leider van de eerste divisie, Vitesse, dat het jaar 1968 weliswaar uitging met zes gelijke spelen, maar niet werd verslagen. RCH presteerde dat wel. Ironie voor Den Haag: het enige doelpunt kwam van de voet van ex-ADO'er René PasOok Telstar moest een record laten vallen. Eén waar men normaal niet bij stilstaat. Op eigen terrein had Telstar vijf jaar achtereen niet van PSV verloren. Op de zeventiende voetbalzondag voor Telstar won PSV. Aan de kop van de ranglijst veranderde weinig. Feijenoord en FC Twente dat dus allesbehalve van slag is geraakt na de nederlaag tegen Feijenoord wonnen met overtuigende cijfers van respectievelijk M.V.V. en D.W.S. Achter die twee heeft Ajax een duidelijke opmars ingezet, ten koste ditmaal van Go Ahead. Onderaan wijzigde wel het een en ander. Fortuna/Sittardia wacht, ook na gisteren, nog steeds op de eerste overwinning, maar de stijgende lijn is merkbaar. Tegen N.A.C. behaalde de combinatie het achtste gelijke spel. M.V.V. verloor van Feijenoord, bleef dus op „tien" staan en zag Volendam, D.O.S. en Holland Sport uitlopen. Volendam tegen A.D.O., dat wederom niet tot scoren kwam, D.O.S. door een magere overwinning op G.V.A.V. Toen de Duitser Kaminke D.O.S. via een strafschop aan de leiding had gebracht en D.O.S. met knap verdedigen de winst leek te pakken, bemoeide ook G.V.A.V.-doelman Tonnie van Leeuwen zijn: Aantal deelnemers: 794.512. Totale inleg: 741.010; voor prijzen beschikbaar: 783.455. Het bedrag van zowel de eerste als de derde prijs is: 235.036 gulden; voor de tweede en de 'extra-prijs' is 156.691' gulden béschik- Bij het bureau van de sporttoto hadden zich gisteravond acht deelnemers aan gemeld, die in toto 21 dertien juiste voorspellingen op hun formulier hadden NECSparta Fortuna/SittardiaNAC AjaxGo Ahead DOS—GVAV VolendamADO Holland SportAZ '67 Telstar—PSV RCH—Vitesse CambuurHaarlem Willem II—DFC zich met de aanval. Bij een hoekschop kwam Van Leeuwen zelfs oog in oog te staan met zijn collega Velkjovic. Holland Sport behaalde twee punten door winst op A.Z. '67, dat na een redelijke start in de eredivisie diep is weggezakt. Nijmegen zag voor de vierde keer in successie N.E.C. verliezen. Sparta trok aan het langste eind. Zwolle (8.000 toeschouwers!) hoopte gisteren kennis te maken met de Joego-Slavische ster Osim, maar Osim speelde niet mee. Achtduizend mensen voelden zich bekocht, toen pas vlak voor het begin bekend werd gemaakt, dat Osim fysiek nog niet honderd IN KORT BESTEK Eredivisie rechter: PJjper. Toeschm!iwMS^50ofCheidS Scheidsrechter: Boosten, Toeschouwers: Holland Sport—AZ "67 3—0 14. Van Mau- mond^ SportSVV jenlogen—De VolewUckers Wageningen 18 (Tussen haakjes s llinkwijk—Wageningen Boys—Lünburgia Eerste divisie TOPSCORERS Tweede divisie NECSpalta Fort./Sitt.NAC AjaxGo Ahead DOS—GVAV VolendamADO Holland Sport—AZ '67 TelstarPSV RCH—Vitesse CambuurHaarlem Willem II—DFC Blauw Wit—Heracles EindhovenDen Bosch BaronieExcelsior Skititels jeugd familiebezit Züri GERLOS. Rolf en Linda Esser hebben de vrijdag en zaterdag in het Oostenrijkse Gerlos gehouden Ned. jeugdkampioenschappen ski beheerst. Bij de meisjes won de 15- jarigc Linda, zowel de reuz^slalom als de slalom, terwijl haar broer Rolf de reuzeslalom won en op de slalom tweede werd. Een verrassing bij de meisjes was de 11-jarige Sophietje Tjeenk, die vierd in de combinatie werd. Zij werd ontdekt bij een talentenjacht kampioenschappen alleen op borstel- banen getraind. De winnaar en de winna combinatie, Rolf en Linda Esser, zullen Nederland op 10 en 11 januari in Val d-Tsere tijdens de strijd tussen de zgn. Lage Landen vertegenwoordigen. lleuzeslalom (800 meter, 25 poortjes, ho°ete- Llndy Margadant 1.14.4, 3. Jooske Esser laiom (350 meter, 39 poortjes, hoogteverschil Reuzeslalom: l. Rolf Esser 1.00.0, 2. Ossip Fokke van Duyu 1.10.0, 3. Tjerk Boot 1.13.6, Slalom: 1. Ossip Fokke van Duyn 1 i. Rolf Esser 1-25.7, 3. Ernst Leyende Aanvoerder Willem de Vries (FC Twente) heeft zich tegen doelman Jongbloed geworpen. Dick van Dijk heeft vergeefs gesprongen. Niettemin is hij toch de vaderlandse topscorer. Jongbloed maakte ook geschiedenis door een partijtje te gaan pingelen en zodoende de oorzaak te zijn, dat zijn ploeg op een onover brugbare achterstand kwam. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. Feijenoord won tenslotte toch met vrij groot verschil, omdat scheidsrechter Bom van mening was dat een bal, die via het zijnet in het doel terecht komt, als doelpunt moet worden gerekend. Zijn arbitrale arm strekte zich in ieder geval vrij resoluut naar het midden, toen Henk Wery luttele minuten voor het einde zijn projectiel op het doel van MVV had losge laten. Feijenoord juichte niet, de roodwitte vaandels werden niet in triomf geheven. Tot een ieder zich realiseerde dat die uitgestoken arm van scheids- ROTTERDAM. Eddy Pieters Giaaf- land is gisteren, in'het Rotterdamse door tfek_£3s£Dp -toeschouwers toegezongen voor zijn vijfendertigste verjaardag. Nadat jarige een bos bloe handigd, hief het publiek „lang zal hij leven" a DEN HAAG. De basketbaleompe- Geselovsky en Zaturecky waren in de vrije-universiteitssporthal de grote schutters. Zij kregen van de studenten ook alle kans door te steriel spel. Mo gelijk was dit te wijten aan het feit, dat ze vlak voor de wedstrijd vernamen dat de Universiade, van 29 augustus tot 7 september in Lissabon, geen door gang vindt omdat de Portugese regering geen medewex-king geeft.. Het werd een zege van 77—64 voor de Tsjechen. Zaterdagavond kwam Bona Stars in de Leidse 5-Meihal tot een betere pres tatie door de eerste helft gelijk te spelen ((22—22) maar in de tweede helft met 61—41 te winnen, wat vooral te danken was aan goed werk van Peter de Jong. Bona Stars zou twee gastspelers op stellen, Smit en Boot, maar Ton Boot vroeg zoveel tientallen guldens dat Bona Stars bedankte. Toen kwam ook Boots vriend Smit niet opdagen. Het vergoe dingsprobleem bij SVE is gestraft en van het Zandvoortse Lyons is het in onderzoek. Maar deze twee Amsterdamse spelers mogen wel vragen. rechter Bom erkenning van een doelpunt betekende. M.V.V.-doelman Frans Körver later: „Ik stond naast de rechterpaal. Wery schoot. Als het inderdaad een doelpunt was geweest, zou de bal in de andere hoek terecht hebben moeten komen. Maar de bal lag pal achter me. Dat was alleen mogelijk geweest was ik er met m'n handen aangekomen was. Maar dat heb ik niet gedaan. Waarom zou ik. Ik hoefde alleen maar naast de paal te gaan staan en goed te kijken naar de bal. Als het een doel punt was geweest had ik dat gezegd. Feijenoord had waarschijnlijk toch wel gewonnen. Zo is dat niet leuk. Het is veel beter voor je moreel als je naar Limburg terug kan reizen en zeggen: 21 tegen Feijenoord, da's toch niet gek. Zeg eerlijk, we hebben toch niet slecht gevoetbald". Ik miste Rinus Allesbehalve. M.V.V. gaf de Rotterdam se formatie bijzonder verrassend partij. Hoe groot was niet de opluchting toen Wim Jansen in het midden van de twee de helft Feijenoord naar een voorsprong van 21 schoot. Want Feijenoord was Feijenoord niet. Slechts de bundeling van individuele kwaliteiten verhief de forma tie boven de tegenstander. Als team im poneerde Feijenoord weinig. Het had daarvoor een geldig excuus. Rinus Israël door griep aangetast. Theo Laze- „Ik miste Rinus. Nu moest ik alleen twee man dekken. Piet Romeyn is typische back. En dat slaat over op je hele elftal. Neem Wim van Hanegem. Die jongen is gewend om een verdediging ach ter zich te hebben die veel fouten maakt. Wim was slecht vanmiddag". En zo was dus ook het falen van Feijen- oords voorhoede enigszins verklaard. Feijenoord dat eigenlijk had gehoopt een 'vreesd M.V.V. aan te treffen. Een •V.V. dat opkeek tegen de Rotterdam- ers en zich bij voorbaat al de mindere voelde. Maar sinds Ivan Mraz en Co Prins als regelrechte aanwinsten hebben aangediend, blijkt M.V.V. voor niemand bevreesd te zijn. Trainer Jung Schlangen heeft materiaal waarmee hij zeker hoger kan finishen dan in de staart van dè ere divisie. Willie Brokamp, Ivan Mraz, Co Prirts en Zef Geurten vormen een sterke aanval, waaraan zeker de gehandicapte Feijenoord van gisteren de handen vol had. Tikje bleef uit En Feijenoord mocht zich in de handen knijpen dat scheidsrechter Bom niet zag hoe de jarige Eddy Pieters Graafland (35 jaar) Ivan Mraz met de knie een por gaf om hem het scoren te beletten. Eddy Pieters Graafland en Feijenoord mochten ook blij zijn dat Theo Laseroms tot twee maal toe de bal van de doellijn trapte. Feijenoord was over het algemeen ge nomen sterker. Het kon zich ook niet permitteren te verliezen. Zeker niet van M.V.V. Maar hoe voedend het werk van vooral Henk Wery ook was, hoe dapper Wim Jansen ook draafde om zijn voor hoede van tikje, dat vaarlijke maakte bleef uit. Ove Kindvall kwam enige malen alleen voor het M.V.V.-doel. Ruud Geels dook eveneens tamelijk veel voor Frans Kör ver op, maar de push ontbrak. Ook toen Feijenoord na vijfentwintig minuten het overwicht in een doelpunt uitdrukte, bleef het geloof uit, dat het met we leg met dezelfde combinaties voordien tegenstanders zo ragfijn uiteen kon rafelen, ook M.V.V. zou kunnen weg drukken. Enige minuten voor rust, kwam M.V.V. naast Feijenoord. De pittige kanthalf door op een knappe pass Na de de aggressiviteit vat te krijgen op Feijenoord. Maar M.V.V. bezweek niet onder de druk van een massaal aanval lende opponent. Het bezweek onder de scheidsrechter Bom, die op zijn maakte de fout toch nog kijken of de bal inderdaad niet onder het zijnet was gerold, liep terug naar het Ook het vierde kwam er nog. Door Ruud Geels. Dat echter, was een treffer die de overwinning weliswaar bü de juiste ploeg bracht, maar de uitslag alleen ge- Van de vier doelpunten die Feye- noord tegen MVV maakte, nam Ove Kindvall dit tweede voor zün reke ning. Om niet al te veel achter te raken op de topscorerslijst. AMSTERDAM. Ajax heeft .1 een merkwaardige wedstrijd en verdiende zege behaald, waar voor de Amsterdammers de basis legden in een uitstekend gespeelde eerste helft. In deze periode namen zij een comfortabele voorsprong van 3—0. Na de rust werd het echter moeilijker voor Ajax. Go Ahead, dat ook al in de eerste helft aanvallend geenszins onge vaarlijk was, zette de Amsterdamse defensie nog meer onder druk en kwam na vijf minuten reeds door Schneider tot een tegenpunt. Dit doelpunt ver stoorde het karakter van de wedstrijd, die een rommelig aanzienkreeg, mede door het geloei van het talrijke publiek. Er dreigde zelfs nog gevaar voor Ajax toen Wietze Veenstra de bal over de uitgegleden doelman Bals in het net deponeerde: 32. De Amsterdammers wisten het gevaar door een grotere inzet LOS ANGELES De mogelijkheid be staat dat nog dit jaar het eerste toer- nooi om het wereldkampioenschap honk bal voor amateurs wordt gehouden. De voorzitter van de Amerikaanse teurhonkbalbond, W. P. Fehring, ze terdagavond in Los Angeles dat bond ernaar streeft nog dit jaar op Ho nolulu het eei-ste kampioenschap te or ganiseren met als deelnamende landen de Verenigde Staten, Philippijnen, Koi Japan, Canada, Mexico, Cuba, Porto Rico en misschien twee of drie Europe se landen. Fehring wil tot een jaarlijks wereldkampioenschap komen om het olympisch comité ervan te overtuigen dat, als de Spelen van 1976 in Los An- nog eens, zocht Frans Körver op en be-b HELMOND De prachtige sporthal De Braak in Helmond herbergde zaterdag en zondag de nationale titelstrijd bad minton voor de jeugd. Hjj was na afloop het domein van kleuters om de kapotgeslagen shuttles van de jeugdfavorieten in de hal op te vissen als blijvende herinnering aan het toer nooi om de jeugdtitels. De besten uit de zeven districten van de Badmintonbond en de kampioenen van verleden jaar hebben in twee dagen strijd geleverd op zeven banen. Twee van de vijf titels gingen naar de Residentie: Joke van Beusekom (Drop Shot) in het damesenkel en Joke van Beu- sekom en Pim Janssen in het damesdubbel. Piet Ridder van het Haarlemse Duinwij ck nam de titel hij de heren voor zijn rekening en Rudy Hartog (Limburg) en de Noordhollander Ruud van Wijk zegevierden in het herendubbel. Piet Ridder en Ingrid Schlegel wonnen het gemengd dubbel. Joke van Beusekom heeft het in dit toernooi weer uitstekend gedaan. In de tweede ronde speelde zij tegen de eveneens 15-jarige Mai'jolein Kroon van Vijfsluizen uit Vlaardingen. Joke van Beusekom had geen moeite met de zege: 110, 111. In de kwartfinale moest zij afrekenen met het zusje van Mai'jolein, Marjan. Zij deed dat met 111 en 113. In de halve finale versloeg zij met 112, 110 Ingrid Schlegel In het damesdubbel versloeg de Drop Shotcombinatie Joke van Beusekom en Pim Janssen met de cijfers 15—4, 15—11 de Duinwijckcombinalie Ingrid Schlegel en Marjan Lueske. Het Haagse duo was door de voorronden gewandeld en zege vierde in de halve finale over Marie Beekman en Gita Del- sing met 15—3, 15—0. Piet Ridder had liet in het herenenkelspel nog even moeilijk de Arnhemmer Denis Kaijser. In de games Rudy Hartog, 114, de tweede ronde finale versloeg Piet Ridder in 116- In de halve finale had de nieuwe nationale jeugd kampioen al afgerekend met Huib van Wijk: 15—4, 15—2. Tn het herendubbel werden Rob Kneefel en Jan-Willem Kroon met 150, 150 verslagen door de Limburgs-Noordhollandse combinatie Rudy Hartog en Ruud van Wijk. Te weinig conditie In het gemengd dubbel ging de titel naar Piet Ridder en Ingrid Schlegel, die Joke van Beusekom en de zwak spelende Jan-Willem Kroon versloegen met 15—4, 10—15, 15—8. Jan- Willem Kroon kwam duidelijk conditie te kort. In de halve finale hadden Joke en Jan-Willem het tweetal Hennie West dorp en Jan Bruntink verslagen met 1512, 156. De twee dagen in de sporthal De Braak in Helmond gaven goed badminton te zien en de Nederlandse jeugd zal zonder twijfel binnenkort internationaal sterk gaan meetellen. en een doelpunt van Danielsson echter af te wenden. Dit doelpunt, evenals het eerste van Go Ahead, duidelijk in bui tenspelpositie gescoord, betekende de nekslag voor de ploeg uit Deventer, die op de valreep door een fraaie kopbal van Somer nog op 43 kwam. De tijd ontbrak om tenminste nog tot één winstpunt te komen. Bij Ajax ontbraken Muller en Keizer wegens griep. Zij i door Mühren en Daniels- Score: Cruyff 1—0, Danielsson 2—0, Cruyff 30, rust, Schneider 31, Veen stra 32, Danielsson 42, Somer 43. Scheidsrechter: Lau van Ravens. Jongbloed verspeelde kans DWS ENSCHEDE. Een onbegrij pelijke manoeuvre van doel man Jongbloed heeft veel bij gedragen tot de nederlaag van DWS tegen FC Twente. Enige minuten nadat Rensenbrink halverwege de tweede helft met een schitterend doelpunt de achterstand van de Amsterdammers tot 21 had verkleind en DWS mogelijkheden leek te hebben op een gelijkspel, waagde Jongbloed zich met de bal aan de voet ver buiten 't strafschopgebied. Inplaats van 't leer weg te trappen, ging hij in duel met Houwaai't, die hem prompt de bal af nam en Achterberg in staat stelde met een prachtig schot van zeker vijfendertig meter de stand op 31 te brengen. Achterberg maakte ook het doelpunt waarmee FC Twente kort voor de rust tegen de verhouding in de leiding had genomen. DWS bleek op het gladde veld veel beter uit de voeten te kunnen dan FC Twente en kwam daardoor ook tot beter voetbal, maar verzuimde te scoren, al hadden Rensenbrink en uitblinker Van der Vall pech dat zij het houtwerk raakten. FC Twente benutte de kansen beter en door een doelpunt van Pahlplatz werd het tenslotte zij het duidelijk geflatteerd zelfs Rinus Michels zag schotvaardig Benfica LISSABON Ajaxtrainer Rinus Mi chels heeft Benfica, op 12 februari tegenstander van de Nederlandse kam pioen in het toernooi om de Europese beker, gisteren in een produktieve bui aangetroffen. Michels, die naar Lissa bon was gevlogen om het spel van de Portugezen te bekijken, zag Benfica, dat de laatste weken weinig opvallende prestaties had geleverd, met 50 win- MEYEL Winnaars van de motor cross, die gisteren werd gehouden in de Simonshoekse Bossen onder Meyel in Limburg waren Frans Sigmans uit Ba- kel en Stef van der Sluis uit Amster dam. In de klasse van de 500 cc's ein digde Frits Selling (Amsterdam) op de tweede plaats achter Sigmans. Jan Roes- sink uit Diepenheim werd tweede in de kwartliters achter Van der Sluis.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 8