Wilde jacht op drietal bontdieven Brits voedseldeskundige Taylor: er wordt veel te lang gekookt BREUK MET ROME OVER CELIBAAT ZEER ONGEWENST Onlusten in Noord-Ierland eisen talloze gewonden ie ef irt Ir. Otten (73) overleden Duitser pleegt overval op taxichaffeur Verboden te roken, geen flitslampen Vermoeide Sophia Loren toonde zoon Carlo aan de pers Meer drukte dan bij filmpremière Uitgetreden priesters geen recht op pensioen Jeugd maakt politie uit voor moordenaars Boeing stort neer op huis: 52 doden Studenten opgewacht met stenen Vrachtrijder in Frankrijk gedood 1969 MAANDAG 6 JANUARI 1969DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 tj 'SM loofdbc irenigin. iH) hee: ogen- u det de kern dat z kunne da: Agent uxiagde leven Politieauto total-loss, enkele zwaar beschadigd ITRECHT (ANP) Dank zü het ingrijpen van de O-jarige Amsterdamse politieagent Mooy heeft de olitie gistermorgen vroeg op de Overtoom in de oofdstad na een urenlange achtervolging, die in itrecht was begonnen, drie inbrekers kunnen in- et drietal had uit een Utrechtse bontwinkel een antal bontjassen gestolen. Bij de wild-westachter- olging, die tegen vier uur begon, waren de politie- orpsen van Utrecht, Amstelveen, hoofddorp, Ouder- erk en Amsterdam betrokken. De auto van de ibrekers en een politieauto waren na de achter- olging total loss. Enkele politieauto's van Amster- am en Amstelveen liepen flinke schade op. et avontuur van de drie Amsterdammers (19, 30 en jaar) begon in de Witte Vrouwenstraat in Utrecht, 'aar zij omstreeks kwart voor vier bij een kraak een bontzaak werden ontdekt door een vrouw, de politie waarschuwde. Een toevallig passerende agenaar, A. J. Meier, zag twee mannen met bont- sen over de arm uit de winkel komen. Zij waren weg naar een auto die met een draaiende motor een man achter het stuur stond te wachten. Hij if een van de mannen een trap tegen de benen, die larop het evenwicht verloor en met achterlating an vier bontjassen het hazepad koos. De dieven ingen er in de auto vandoor met achter zich zeven Utrechtse politieauto's. Zigzaggend door allerlei straten en over polderwegen verdwenen de Am sterdammers in de richting van de hoofdstad. Bij Ouderkerk raakte de Utrechtse politie het spoor bijster, maar inmiddels waren andere politiekorpsen gewaarschuwd die de achtervolging overnamen. Een politieauto van Hoofddorp ontdekte de gezochte auto bij de grens van Amstelveen. In een wilde vaart werd de achtervolging kriskras send voortgezet waarbij enkele politieauto's van Amstelveen flinke schade opliepen. Er werd ook op inbrekersauto geschoten. In Amsterdam waar zes politieauto's gereed stonden om de inbrekers op te vangen, duurde het kat-en-muisspel nog een kwar tier. Toen de gezochte auto uit de richting van de Stadhouderskade de Overtoom wilde oprijden was juist agent Mooij per mobilofoon opgeroepen. Toen hij de Overtoom opreed zag hij de gezochte auto, die later bleek gestolen te zijn, aankomen, Hij reed zijn auto voor die van de inbrekers, waarop een botsing ontstond. De politieman kwam met de schrik vrij. Zijn auto werd geheel vernield, evenals die van de inbrekers, die na de botsing enkele malen over de kop sloeg. In de gestolen auto bevonden zich nog acht bontjassen. EINDHOVEN (ANP) In zijn woon- aats Valkenswaard is zaterdagmorgen ■erleden ir. P. F. S. Otten, oud-presi- t en oud-president-commissaris van N.V. Philips gloeilampenfabrieken. Otten bereikte de leeftijd van 73 De heer Otten werd 31 december 1895 Berlijn geboren waar zijn vader werk- am was als hoofdingenieur bij de AEG. het januari 1923 behaalde hij aan de chnische hogeschool te Delft het di- elektrotechnisch ingenieur. Op 1 igustus 1924 trad ir. Otten in dienst de N.V. Philips waar hij in mei 1927 LONDEN (AP) De bekende Britse voedseldeskundige dr. Geoffrey Taylor heeft beweerd, dat de wereld aan een „king size kater" lijdt, die echter niets te maken heeft met over matig drinken. Dat katerachtige gevoel zou veroorzaakt worden, omdat de restaurants, de kantines en de huisvrouw de aardappelen en groenten te lang koken. Na jaren daarvoor te hebben gevochten heeft dr. Taylor, voormalig officier van gezondheid en hoogleraar in de ge neeskunde in Pakistan, eindelijk officiële erkenning gevonden. Een Brits regeringsbureau is begonnen met een onderzoek naar dat katergevoel, waaraan volgens Taylor de mensen lijden omdat alle belangrijke vitaminen uit de aardappelen en groenten worden weggekookt. Na proeven te hebben ge nomen op Duitse metaalarbeiders in Düsseldorf en bespre kingen te hebben gevoerd met voedseldeskundigen uit vele landen, o.a. de Ver. Saten, Oostenrijk, Joego-Slavië, Tsjecho- -Slowakije en Israël, is Taylor ervan overtuigd, dat het pro bleem voor de hele wereld geldt. •noemd werd tot onderdirecteur. In no- mber 1936 verkreeg ir. Otten de func- 1 directeur. In juli 1939 werd hij moemd tot president van de Philipson- rneming als opvolger van dr. A. F. Grote waarde kende ir. Otten toe aan sportbeoefening, vooral door de jeugd. ;lf had hij een bijzondere voorliefde Dor het alpinisme. Ir. Otten was drager in vele hoge binnen- en buitenlandse iderscheidingen. De begrafenis vindt plaats woensdag 30 uur op de algemene begraaf - aats (Oude Toren) in Eindhoven. ,HET WAS VOOR DE GRAP" VALKENBURG. Een 22-jarige uitser heeft zaterdagavond op de Cau- :rg te Valkenburg een aanslag gepleegd i een jonge taxichauffeur uit Valken- ïrg. Motief van dc aanslag was de )rtefcuille van de taxichauffeur. Plotseling gooide de Duitsers een ekfcriciteitsdraad over het hoofd van /oor hem zittende chauffeur en trok man achterover. De taxichauffeur erzette zich hevig en gaf de overval- een dreun in het gelaat. Daarop luchtte hij uit de auto, maar zag de /ervaller weer tegenover zich slaan, nu iet getrokken mes. De chauffeur haalde jn portefeuille te voorschijn, doch in- laats van deze te overhandigen gooide die bliksemsnel tussen de struiken, de verwarring van de overvaller deze onverwachte reactie maakte de lauffeur gebruik om zich uit de oeten te maken. In Valkenburg aarschuwde hij de politie. De over- iller had de wijk genomen en liep iar in de armen van de inmiddels ge- aarschuwde Duitse douane. Deze ar- steerde de man en gaf hem over aan Kriminalpolizei te Aken. Daar legde j een bekentenis af. Na de aangifte is de taxichauffeur jn portefeuille weer op de Cauberg ian ophalen evenals zijn auto. Bij zijn arrestatie verklaarde de over- iller nog „Ich habe es nur zum Spasz smacht". Door zijn vlucht over de uitse grens zal deze „Spasz" echter echt begrepen worden. Na de vele taxi- loorden in West-Duitsland verstaat men aar geen „Spasz" met taxichauffeurs. In een interview zei hij: „Onder alle leeftijdsgroepen zijn er tekenen van geestelijke en lichamelijke vermoeidheid en traagheid. De ergste boosdoeners in ons tijdperk van te lang koken zijn de kantines van kantoren, fabrieken, ziekenhuizen, scholen en universiteiten." Hij acht het heel goed mogelijk, dat het zakken voor examens ten dele te wijten is aan het feit dat de studenten een tekort hebben aan vitamines en daardoor geestelijk moe zijn. Tayler stelt voor een internationale een wereldonderzoek te coördineren. Hij beweert, dat er be wijzen zijn voor een verband tussen vitaminegebrek en zwe ren in de spijsverteringsorganen en hartziekten. Tot de eerste symptomen van het vitaminegebrek, afgezien van de ver moeidheid, nare smaak in de mond, pijnlijk gevoel en kleine schilfers op de huid. Zijn geneeswijze? Verse groenten mogen nooit langer dan tien minuten worden gekookt en moeten onmiddellijk worden genuttigd. (Van onze correspondent) GENèVE Een stralende Sophia Loren heeft zaterdag haar pasgeboden zoon Carlo jr. aan dc wereld getoond. Ver moeidheid en een lichte koorts konden de 34 jaar oude Italiaanse filmster niet be letten de wereldpremière b(J te wonen waarvan zü elf jaar heeft gedroomd. De première van haar meest succesvolle film zou trouwens ongetwijfeld minder belangstelling hebben getrokken. Meer dan 150 fotografen verdrongen elkaar in de overvolle collegezaal van de kraam kliniek van het kantonale ziekenhuis in Genève, om maar een goed plaatje te kunnen schieten van Loren plus baby. De gelukkige vader, Carlo Ponti, 55, en de Zwitserse gynaecoloog professor Hubert de Waterville verschenen met Sophia Loren voor de pei's. De kleine Carlo, die op 29 december werd geboren, nam de drukte om hem heen met het gemak van een geroutineerde filmster. Hij sliep toen hij werd binnengebracht, opende na een paar vermoeide geeuwen zijn ogen en keek rustig om zich heen wat er eigenlijk aan de hand was. Hij kwam niet onder de indruk en ging weer ondei' zeil, ondanks de po gingen van zijn moeder hem tot wat meer activiteit te bewegen. Sophia die er moe maar gelukkig uit zag, werd de collegezaal binnengereden in een ziekenhuisbed, opgemaakt met een bruine deken met de initialen van het ziekenhuis „H.C.". Zij droeg een citroenkleurige, met kant afgezette, nachtjapon en haar donkere haar viel in een v/rong over haar linkerschouder. Politie en veiligheidsagenten hielden de fotografen in de collegebanken en zorgden ervoor dat zij niet op het podium konden komen. Op een bord stond: „Carlo Ponti, jr. verboden te roken. Geen flitslampen". Sophia vroeg direct nadat zij was bin nengebracht haar de baby te geven. Zij drukte hem tegen haar wang en fluis terde hem zo nu en dan iets toe maar de kleine reageerde niet. „Ik voel mij een nieuw mens. Ik heb nooit zo iets moois bezeten als mijn kleine Carlo", zei Sophia. „Hij is een echte Ponti hij lijkt precies op zijn vader". De lachende Ponti sr. zei: „Sophia is nu mooier dan ooit. Onze zoon heeft ons leven volledig gemaakt". Hij verklaarde dat zijn zoon de Franse (Van t r verslaggevers) DEN BOSCH Op een bijeenkomst met ruim 80 uitgetreden priesters in Den Bosch heeft bisschop Bluyssen zaterdag middag over de ontkoppeling van pries terschap en celibaat gezegd „De bis schoppen van Nederland hebben niet de bedoeling langs publieke of clandestiene weg Iets te forceren- Zü willen geen breuk met Rome. Integendeel". Van de 150 uitgetreden priesters, die bisschop Bluyssen persoonlijk had uitge nodigd voor een contactmiddag, waren er 82 gekomen. 12 anderen hadden laten weten het initiatief toe te juichen maar zelf om persoonlijke redenen liever weg te blijven. Uitgenodigd waren alleen die uitgetredenen, die als priester binnen het gebied van het bisdom Den Bosch hadden gewerkt of daar nu woonden. Het idee voor de bijeenkomst was geboren in het enkele jaren bestaand contact, dat bis schop Bluyssen heeft met drie uitgetre den priesters. „Het initiatief is", aldus de bisschop, „primair om pastorale motieven genomen. Hiermee wil ik een duidelijke handvei- king bieden aan u allen". Bovendien hoopte de bisschop door dit contact „nog beter te zien welke verplichtingen de Kerk aan u heeft en welke dienst u aan de Kerk kunt bewijzen". Over de kwestie van de ontkoppeling van priesterschap en celibaat zei bisschop Bluyssen later in een persconferentie o.m.: „Het is voor mij ook niet helemaal een uitgemaakte zaak hoever die moet gaan. Ik wil graag verruiming van de verplichting die nu bestaat, maar in hoe verre weet ik niet. Wel moeten we", zo voegde hij er aan toe. „voor de priesters, die in moeilijkheden komen iets meer Hoe moeilijk dat is, is die middag wel gebleken. Een aantal van de uitgetreden priesters stelde het feit aan de orde, dat zij, voor de tijd dat zij als priester (dus in dienst van bisdom, resp. van de Kerk) hebben gewerkt, in het geheel geen pen sioenrechten kunnen laten gelden. Het bisdom kent slechts de zogenaamde eme- ritaatsregeling, maar hiervan krijgen de priesters die uit het ambt treden na hun 65ste niets. De financiële toestand van het bisdom en van de hele Nederlandse kerkprovin cie maakt het, aldus de bisschop, onmo gelijk deze uitgetredenen bijvoorbeeld in te kopen in een pensioenfonds. Dit zal tientallen miljoenen kosten. De indruk, die bisschop Bluyssen had van de (besloten bijeenkomst) van die middag was, dat er duidelijk „een wel willende en zeer toegewijde sfeer ten aan zien van de Kerk" heerste. Algemeen bleek een onmiskenbaar pastorale bewo genheid te leven. Het bleek ook. dat de grootste groep van de aanwezigen zich wel beschikbaar hield voor een functie in de Kerk, d.w.z. een aantal zou pas weer in „een andere Kerk" (met andere structuren) willen werken, anderen zouden ook in de be staande Kerk wel 'n functie willen accep teren. Zij worden echter weerhouden door de celibaatsverplichting. Veruit de meeste van de 82 aanwezige uitgetreden priesters waren getrouwd. Wat de celibaatskwestie zelf betreft is deze groep uitgetredenen echter niet verder gegaan dan de aanbe velingen, die onlangs de priesterbijeen komst te Noordwijkerhout reeds aan het adres van de bisschoppen had gedaan. NA FATALE SCHOT LAREN (ANP) Voor het politiebu reau in Laren is het zaterdag- en zon- I dagavond tot 'n botsing gekomen tussen de politie en groepen jongens en meis- I jes. De jongelui protesteerden op luid ruchtige wijze tegen het optreden van de Larense politie op vrijdagavond. Tijdens de achtervolging van een paar op heterdaad betrapte inbrekers werd toen de 18-jarige zeeman uit Hilversum zo zwaar gewond door kogels, afge vuurd door een der achtervolgende agenten dat hij korte tijd later over leed. De demonstrerende jongens en meis jes riepen onder meer: ..politie, moor denaars" en gooiden met stenen naar het bureau. Toen een van de ruiten sneuvelde, greep de politie in. Er wer den enkele charges uitgevoerd waarna de jongelui zich verspreidden. Tegen en kelen is procesverbaal opgemaakt. Bij het onderzoek naar het dodelijke schot is ook een rijksrechercheur inge schakeld. Bij elk wapengebruik door een politieman moet een rapport worden opgemaakt voor de korpsleiding. Daar het hier vuurwapengebruik met dodelijk gevolg betreft wordt, met het oog op de objectiviteit, het onderzoek door de Larense politie verricht in samenwer- 1 king met een rijksrechercheur, nationaliteit bezit, maar op 21-jarige leeftijd zal kunnen kiezen tussen de Franse of de Italiaanse nationaliteit. Sophia zei dat zij deze zomer haar filmcarrière weei' opvat. „Maar van nu af aan komt mijn zoon op de eerste plaats Hij zal alle aandacht krijgen en ik bedoel, van zijn moeder. Ik hoop dat ik nog meer kinderen zal kunnen Na tien minuten werd hij weer weg gebracht. Vijf minuten later verliet Sophia, met een vermoeide glimlach op het gezicht, de collegezaal. Tegen het einde werd zij duidelijk moe en keek zij een beetje angstig terwijl zij nerveus het haar van haar voorhoofd streek. De pers fotografen en verslaggevers gaven haar een enthousiast applaus toen zij weg ging. Corazon Amuran getrouwd SAN LUIS (AP) De 35-jarige ver pleegster Corazon Amurao, de enige over levende van de slachtpartij die Richard Speck in 1966 in een tehuis voor pleegsters aanrichtte, is zondag ii Philippijnse stad San Luis met jeugdvriend, de 22-jarige Alberto Atien- ze getrouwd. Mejuffrouw Amurao kreeg enorm veel aandacht van de Filippijnse pers. Meer dan tien verslaggevers en de Filippijnse televisie versloegen het huwe lijk. Het is bijna twee en een half jaar geleden dat Speek de slaapzaal van d< meisjes binnendrong. Hij stak zeven ver pleegsters en een bezoekster dood. Me juffrouw Amurao slaagde erin zich on der een bed te verbergen. GATWICK (AP) Een boeing 727 straalverkeersvliegtuig van de Afghaan se luchtvaartmaatschappij Ariana, op I weg van Kaboel naar Londen, is gister ochtend vroeg ten zuiden van Londen neergestort. Bij dit ongeluk zijn 52 men sen om het leven gekomen. Het vliegtuig dat 54 passagiers en ne gen bemaaningsleden aan stortte in een dichte mist stuk land en boorde zich in t De politie zei dat 48 me: boord van het vliegtuig v ongeluk om het leven waren gekomen. Twee van de 17 overlevenden, die uit de wrakstukken gehaald werden, over leden later in het zieknhuis. Een Engels echtpaar, dat in het huis was op het ogenblik van het ongeluk, is vermoedelijk onder de niet geïdenti ficeerde slachtoffers. Hun dochtertje van 6 maanden werd van onder het puin ge boord had, en, die aan bij het LONDONDERRY (AP) De mars voor de burgerrechten van Ulster, die zaterdag eindigde in onlusten en geweld, is verbitterd aangevallen door de premier van Noord-Ierland, kapitein Terence O'Neill die dreigt met poitieoptreden tegen de herriemakende extremisten. Terwijl O'Neill gisteravond sprak, stonden 5000 katholieken achter barrica den in de stad klaar om op te treden tegen militante protestanten. De wijk van de katholieken, ongeveer 2% m2 km, w«rd hermetisch afgesloten. De grote wegen waren versperd met vernielde sortkarren. In de straten wordt gepatrouilleerd door de „home guard" van de katholie ken 800 man die tot taak hebben in dringers te verdrijven. De politie kreeg de waarschuwing „weg te blijven. Wij zullen zelf onze wijk wel bewaken". Kapitein O'Neill, zei van de wanorde lijkheden in Londonderry: „Wij zijn allen ziek van de betogers en tegen- betogers. Ulster heeft nu toch wel genoeg gehad"- Hij voegde er aan toe: ..Wij hebben nu genoeg gehoord over burger rechten. Laat ons nu eens iets horen over burgerrechten. Laat ons nu eens iets horen over burgerverantwoordelijk- heid". Bij de botsingen van zaterdag werden meer dan 100 burgers en 22 politieman nen gewond, waardoor het totaal over de twee dagen de 200 dicht genaderd is- Tientallen mensen werden ter plaatse behandeld door het Rode Kruis. De on lusten volgden op de aankomst in de stad van 200 studenten dl* aiohzelf de „volksdemocratie" noemen. Zij hadden 115 km gelopen vanaf Belfast- Op de laatste 10 km werden zij door militante protestanten met stenen gegooid Pater Boulogne droeg mis op PARIJS (AFP) De Franse pater Boulogne, die na de Zuidafrikaanse tandarts Blaiberg het langst leeft met het hart van een ander, heeft gisteren de mis opgedragen in de kerk van Saint-Laurent in Parijs. De dienst werd via de Franse radio en televisie uitgezonden. Toen de pater naar het altaar liep, zong het kinderkoor van de kerk „Heer, geef ons een nieuw hart". De pater toonde tijdens de dienst, die bijna een uur duurde, geen tekenen van vermoeidheid. Zijn stem klonk diep en krachtig. VERKEERSONGELUKKEN (Van verslaggevers) DEN HAAG Het afgelopen week einde is het aantal slachtoffers van het verkeer aan de lage kant gebleven, waarmee het nieuwe jaar goed is begon nen. In FrankrUk kwam bü Roubaix een 40 jaar oude vrachtrijder uit Nispen om het leven toen hü bezig was z(jn opleg ger te laden. NabU de Constant Rebec- quekazerne in Eindhoven raakte een militaire jeep van de weg. Daarbü werd de 20-jarige dienstplichtige soldaat Van Compel uit Bergeyk gedood- Omtrent de toedracht van het ongeval is nog niets bekend. In Weerseloo reed een personenauto frontaal op een bromfietser. De auto kwam in een bocht op de verkeerde weghelft. De 20 jaar oude rijder van de bromfiets werd op slag gedood. Te Ter Apel wilde zaterdagmiddag een 40 jaar oude manufacturer in zijn langs de weg geparkeerde auto stappen. Hij werd ge grepen door een uit de andere kant ko mende auto, die over de weg slingerde- De man was op slag dood. De auto, die het ongeval veroorzaakte, is doorgere den- In Best stak een 4-jarig jongetje onverhoeds de weg over en raakte onder een auto. Het knaapje was vrijwel op slag dood. In Zeist overleed een 23-jarige chauffeur. Hij werd op 22 augustus van het vorige jaar op zijn brommer bij Bun- nik door een auto aangereden, waarbij hij zwaargewond raakte. Zonder bij ken nis te zijn gekomen is het slachtoffer thans overleden. Het stoffelijk overschot van het 7 jaar oude Amsterdamse jon getje Christiaan Wijsters. die sinds de vorige week donderdag werd vermist, is uit de Admiralengracht vlakbij de ouder lijke woning zondagmiddag opgedregd. Hond doodt twaalf schapen (Van onze correspondent) PETTEN Op een weiland nabü Petten heeft een hond een koppel van 25 schapen zo aan het schrik ken gemaakt dat twaalf beesten In een slott sprongen, waar zü de dood vonden en één naderhand nog moest worden afgemaakt. Toen de eigenaar de schapen wilde voeren was het erg mistig. IIU kon daardoor niet direct zien dat er iets mis was. BU het weiland gekomen ontdekte hü tot z'n grote schrik dat zü er niet waren. Spoe dig kwam hü tot dc ontdekking dat er een ware slachting was aangericht, overal in de sloot lagen dode dieren. De schade wordt op 5000 gulden geraamd. Russen lanceren Venus vaartuig MOSKOU (Reuter) De Sovjet-Unie heeft zondag een onbemand ruimte vaartuig naar de planeet Venus gelan ceerd, zo heeft het persbureau Tass bekendgemaakt. Het vaartuig heeft de naam Venus-5 gekregen. Het is de be doeling dat er half mei na een reis van 250 miljoen kilometer een zachte landing op Venus wordt gemaakt, zoals ook de Venus-4 in oktober 1967 heeft gedaan, die toen bij de anderhalf uur durende landing aan een parachute gegevens over de atmosfeer van de planeet aan de aarde seinde. Uit deze gegevens bleek nog eens, dat er op Venus geen leven mogelijk is zoals op de aarde. De Venus-3 was op 1 maart 1966 op de planeet te pletter geslagen, nadat de eerste twee ruimtevaartuigen Venus op ongeveer 25.000 km hadden gemist. De Venus-5 weegt 1130 kg, of ongeveer 24 kg zwaarder dan de Venus-4. De tocht naar Venus begon vanuit een parkeer- baan, waarin het ruimtevaartuig eerst was gebracht. Volgens Tass volgt de Venus-5 de juiste koers.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5