dustij and son ook VOOR JOU piek of the week voor de kinderen Als we de vele verwikkelingen rond het nogal roerige karaktertje van Dusty Springfield huiteii beschouwing laten, hebben we de laatste tyd bij zonder weinig actie bespeurd in haar streven naar nóg meer populariteit Haar muzikale perikelen „I close ray eyes and count to ten" en „Lil try anything" die op insiders gro te indruk maakten, zetten geen com merciële zoden aan haar verkoopdijk. Reden voor de lieve lezertjes van En- gelands meest gelezen popblad „New Musical Express" haar te laten vallen als beste zangeres. Natuurlijk kan de schuld niet alleen op haar slechte ver koopcijfers gegooid worden, want een Julie Driscoll verkoopt nóg minder en die wordt door diezelfde lezertjes ook nog steeds genoemd. Nee, de voor naamste oorzaak ligt in het feit, dat Dusty te veel op haar plannen voor uit was gelopen by het bepalen van haar repertoire. Dusty heeft een ge weldig stemgeluid, laten we wel we zen. Zelfs een stemgeluid, dat heel gemakkelyk te gebruiken is voor het moeilijke rhythm bluesgenre. Maar rhythm blues staat of valt niet met de stem van de solozangeres. Er is ook nog zoiets nodig als een grandi oos koortje (The Sweet Inspirations of The Ikettes) en een goede ritme- groep. En aan die twee laatste voor- waarden wenste Dusty tot voor kort niet te voldoen. Ze trok met een vocaal zeer zwak triootje door Engeland in de hoop, dat het orkest dat haar moest begeleiden iets van muziek af wist. In negen van de tien gevallen ging Dusty dan ook met haar liedjes ais „A natural wo man", „Respect", „Think" en „Chain of fools" letterlijk „de mist in". En toch waren deze magere maanden voor de carrière van Dusty van on schatbare waarde. Door haar rhythm blues-activiteiten kwam zij in de gratie van de Amerikaan Jerry Wex- ler de man achter Aretha Frank lin, Wilson Pickett, .Sam Dave en Joe Tex die haar onlangs uitnodig de naar de Atlantic-studio's in Mem phis om er haar eerste echte soulop- name te maken. Met begeleiding van The Sweet Inspirations. Het resultaat is verbazingwekkend geworden. Vocaal en instrumentaal een rhythm- bluestopper van de bo venste plank. Het ziet er dan ook naar uit, dat Dusty Springfield voor het laatst op de Nederlandse hitpara de gesignaleerd met „You don't have to say love me" de popschade be perkt zal weten te houden. Wellicht dat zy zelfs een top-tien-notering zal weten te behalen met dit weergaloze „The son of a preacher man". De Marsmannetjes Korte inhoud van 'het voorafgaande: Jan en Piet zagen op de hei een vliegende schotel landen. Op uitnodi ging van een vreemd uitziend manne tje gingen ze biunen een kijkje ne men. Ze vielen in slaap door een spuit je. Toen ze wakhpr werden ontdekten ze dat de vliegende schotel opgeste gen was. Eén van de Marsmannetjes heeft hen nu duidelijk gemaakt dat ze gaan landen op een andere pla- Vol spanning lagen Jan en Piet op hun matrassei» te wachten op de din gen, die er zonden gebeuren Ze hoor den ineens een luid gebrul en voel den dat ze kip hun matrassen ge drukt werden. Het gebrul van de mo toren werd «steeds luider totdat het ineens ophièld. Tegelijkertijd hield ook de druk op; Voor hun raampje zagen ze <aen levenloos; dor land schap, met allemaal bergen en dalen. Voor zover; ze vanuit de verte kon den zien. waren er geen bomen of planten. Ifiaar ineens zagen ze een enorm grote glazen koepel. Daaron der lekeo wel gebouwen te staan, maar precies konden ze het niet zien, want heti was m een paar seconden weer verdwenen. Wel zagen ze, dat ze steecte lager gingen vliegen. Toen begonn'tu de motoren weer te brul len en de schotel draaide langzaam om hahr as. en het landschap ver dween uit het zicht. Ineens voelden ze eerj harde schok en toen was het stil. „JZouden we geland zLjn?" vroeg Jan. ."Hun deur ging open en één van de plannetjes kwam hen los maken van hun matrassen en hielp hen met het opzetten van de ruimte- helmen. Toen gingen ze naar buiten. Ze .'kwamen op een volkomen kaal gra<uw terrein, waar een paar grote ge'öouwen stonden. In de verte za- ge^n ze de glazen koepel, die ze ook al, vanuit de vliegende schotel ge zien hadden. Nu konden ze duide lijk een heleboel hoge gebouwen on derscheiden. Jan zei het tegen Piet. .-maar door hun ruimtehelmen kon Piet nlnts verstaan. Jan begon toen maar gebaren te maken, totdat één van de Marsmannetjes het zag. Hij drukte een knopje in. dat op Jan's ruimtépak zat en deed bij Piet het zelfde. Direct hoorden ze het opge wonden. hoge gepraat van de Mars mannetjes. „Hé Piet. kun je me nu verstaan"? riep Jan, ,Ja. we heb ben vast een soort walkie-talkie in ons pak zitten, machtig interes sant". Kjjk daar komt een vierkant ding aangereden. Zou het een Boort auto zjjn om ons naar de koepel te brengen?" En ja hoor, zodra het voertuig by hun gekomen was. stop te het en er gingen een paar deuren open. Een mannetje wenkte Jan en Piet en gebaarde hun achterin te stappen. Toen zij en nog 4 man netjes goed en wel zaten, sloegen de deuren dicht en ze zagen dat het voertuig begon te rijden in de rich ting van de glazen koepel. JANUS EN KEIZER AUGUSTUS Januari de eerste maand van hel jaar is genoemd naar Janus, de Romeinse god van het begin. De be volking van het grote Romeinse Rijk was oorspronkelijk een boerenvolk. Hoewel ze de meeste van hun talrijke goden van de Grieken overnamen, pasten ze die goden toch aan aan de Romeinse mentaliteit en manier van denken. Vooral huis en haard waren heilige begrippen. Ieder huis had zijn eigen huisgoden, de zogenaamde Pe naten. Men aanbad het vuur in de haard en vereerde de huisdeur als symbool voor het hele huis. Dit sym bool werd belichaamd door de god Janus, een god met twee gezichten, die nog uit de oorspronkelijke boeren- religie stamde. De twee gezichten zijn zo te verklaren: de deur kijkt naar binnen in het huis en naar buiten In de wereld. Zo is de „deur" naar hel nieuwe jaar aan zijn naam januari gekomen. De god Janus had natuur lijk zjjn eigen tempel in het oude Rome. Hy werd slechts in oorlogstijd geopend. Als er vrede heerste, had niemand toegang tot het heilige ge bouw. De Romeinen waren wel een erg krygszuchtig volk en de tempel werd in 200 jaren maar één keer ge sloten. Pas toen Augustus in de tyd van de geboorte van Christus keizer werd en voor vrede in het Romeinse Rijk zorgde, kon men de Janustem- r sluiten. Op de tekening staat 3 standbeeld van Augus tus en een Romeinse munt met de op vallende Januskop. LEIDSE TOP-10 1 1 Eloise Barry Ryan 3 2 Battle hymn of the republic- Andy Williams 4 6 Lily the pink Scaffold 1". -$fl 5 Obladi-Oblada Marmelade 6 i Son of a preacher Dustry Springfield 7 i Ain't got know I got live Nina Simone 8 5 Lea Cats 9 4 Jerushala'im Rika Zarai 10 In the beginning 1. „May be tomorrow" The lveys vyfde Appleplaat, die qua arrange ment sterk doet denken aan „Those ware the days" van Mary Hopkin Producer Tony Visconti maakte goed gebruik van enige leuke „loopjes" in de compositie van ene Tom. Voora door de intrigerende vocale kant een hit van pure klasse. 2. „Bluebirds over the mountain" - The Beach Boys. Nieuwe hit voor de vijf wereldberoemde Californische jongens. Net als de Bee Gees inder- tyd met „World" combineren The Beach Boys hun vocale, stuwende kracht met het hullende gitaarwerk van Jimi Hendrix. Op de duur vooral tijdens 't instrumentale inter mezzo wat te langdradig. 3. „Live in the sky" Dave Clark Five. Rumoerige, maar vroiyke plaat van de Engelse knapen, die „Callow- la-vita" van Raymond Froggatt naar de „knoppen" hielpen. Typische Dave ZATERDAG 4 JANUARI 1969 4. „Back in the USSR" Cliff Ben nett. Een der beste nummers van de nieuwe Beatles-elpee op overdonde rende wijze „gecovered" door de man. die zich ook eens waagde aan 'n num mer van de „Revolver"-elpee 5. Something's happenning to you and me" Herman's Hermits. Vro lijke pretentieloze meezinger van de zanger, die binnenkort in Nederland zijn filmdebuut maakt met ..Mrs Brown you've got a lovely daughter". De vrij slechte persing zou wel eens een hitkans in de weg kunnen staan. 6. „Say goodbye" John Rowles. Geweldig sfeervol gezongen ballade van de man, die 't na „If I only had time" behoorlijk liet afweten. De fo liant bevat „M'lady", dat wy kennen in de Nederlandse uitvoering van Ben Cramer. Een tip voor de top. 7. „Russian whistler" Roger Whit- taker. Meedeinende opvolger van de ..Mexican whistler", waarmee hij vo rig jaar 't poppubliek imponeerde Ook de b-kant „Whitsle stop" is het beluisteren meer dan waard. Met een goede „plugging" kan er een hit notering inzitten. Correspondentie Vandaag nog een paar verhaaltjes over Kerstmis. Trudeke Wessendorp: De kerstboom Myn zusje en ik gaan ballen kopen, heel veel en erge mooie. We hebben er lang voor gespaard, anders kom je er niet. Ik heb al aardig wat en mijn zusje ook. Myn vader brengt een kerstboom mee. Wij hoeven daar om ons geld niet aan vader te geven, o nee, anders hebben we meteen niks meer in onze spaarpot. Nee, dat doen we lekker niet, maar we gaan bal len kopen van ons eigen geld. We zoeken hele mooie uit. Vannacht heb ik heel naar gedroomd. Ik vind dro men wel leuk, maar dit was een nare droom. Ik werd er wakker van. Het was erg donker nog, maar ik was zo slaperig, dat ik weer gauw insliep. Op school hebben we een leuk en geltje gemaakt van heel mooi papier in veel kleuren. Een jongen in de klas heeft een kerststal gemaakt. De juffrouw had nog mooie beeldjes die heeft ze er in gezet. ■José Ammerlaan: Kerstmis Jan en Piet. twee vriendjes gingen naar school. Ze wisten niet eens, dat hun klas versierd was. Dat zagen ze pas, toen ze binnen kwamen. Jan zei: „Ik heb thuis een mooie kerst stal. Ik ga aan de juffrouw vragen of ik hem mee mag nemen", „Ja, dat is leuk, dan neem ik de beeldjes mee" Samen gingen ze naar de juffrouw toe. Ze vroegen het aan de juffrouw en ze vond het goed. Toen begon de les. Eerst rekenen. Jan kreeg een beurt. Hij moest aan een nieuw rijtje beginnen. O, wat maakte hij veel fouten:' 10x10=20; 100+50=500 en zo ging het maar door. Zijn vriendje Piet begon te lachen, maar Jan begon te huilen en toen begon de hele klas te lachen. „Jan, wat doe je vandaag toch dom", zei de juffrouw „ik weet wel hoe dat komt. jy denkt teveel aan je stal letje en de beeldjes". En dat was waar. Hy was met zijn gedachten niet by de sommen. Een volgende keer zou hef wel beter gaan. Agnes Lodder: Het Kerstfeest Het is twee weken voor Kerstmis. Dat is een groot feest, want dan is Jezus geboren. De mensen versieren hun huis met een kerstboom en met een stalletje, daar staan beeldjes in van herders, schapen, Maria en Jozef en natuurlijk ook een kribbetje met het kindje Jezus. Er staat ook een engel by. De boom wordt versierd met mooie ballen, slingers en lichtjes Jan en Els mochten samen een kerst boom kopen. Vader ging de ballen kopen en moeder de kaarsen en het engelenhaar. Jan en Els zochten een grote boom uit. ze betaalden hem en droegen hem samen naar huis. Ze moesten wel een eind lopen, want ze woonden in een bos. Ze moesten met de boom een smal bruggetje over. Dat was moei lijk. Ze liepen heel langzaam en voor zichtig. Opeens hoorden ze wat piep piep piep. Een klein grijs muisje zat aan de kant van de sloot. „O", zei Elsje, „wat zielig!" „Zullen we hem helpen?" vroeg Jan „Goed. Even kijken of we een stok kunnen vinden". Daar horen ze op eens moeders stem; „Els en Jan bin nen komen!" 't Was al zes uur. Ze holden naar huis. Ze vergaten bijna de kerstboom. In huis was het al gezellig. Overal stonden kerststuk jes die moeder gemaakt had. Onder het eten vertelden de kin deren van het muisje. Vader ging later kijken en haalde het diertje uit de sloot, 't Zat met zijn pootje vast in een touw. Oé Peterae: MOLSHOOP IN HET NIEUWE JAAR B 52-68 Zaterdagmiddag gingen we de boom kopen en maandag zouden we hem optuigen. Voor op myn kamer mocht ik een namaakboompje kopen en die hebben we ook opgetuigd met een lampje er in. Na het eten ging ik naar myn kamer en deed het licht in het boompje aan. Het was best gezellig. Ik stak ook kaarsen aan, het waren er vier. Om tien voor ze ven ging ik naar de fabeltjeskrant op de T.V. kijken maar daarna ging ik weer naar mijn kamer tot 8 uur. De volgende morgen ging ik met m'n vriendje George buiten spelen op onze fietsen. We deden wie het hardst kon rijden, soms reed hij har der en dan haalde ik hem weer in. We speelden ook cowboytje op het veldje voor ons huis. Toen het donker werd, gingen we binnen spelen met lego, we bouwden aan kastelen en oorlogsschepen. Met kerstmis kregen we ook veel kaarten. Kerstmis Vrijdagmiddag om 4 uur kregen we vakantie. De juffrouw zei; „nou jongens, tot na de vakantie". We holden naar huis. Ik ook. Toen ik thuis kwam zei moeder: „dag Gé" en ik zei: „dag mama". - 1ËER Door zijn ingewikkeld gangenstelsel is de mol aan de oppervlakte gekomen om ons een gelukkig jaar toe te wensen. Kun je ontdekken welke gangen hy gevolgd heeft OPLOSSING OP PAGINA 3 WAT ZAL IK WORDEN? Een klein spelletje om je niet te vervelen, als het slecht weer is. Wat zal ik worden, als ik groot ben? Brandweerman, bioloog, kunstschilder, televisie ster. cowboy of kerstman? De spelregels zijn erg gemakkelijk: Je gooit om de beurt met dobbelstenen, schryft de punten op en tel ze op. Wie één van de getallen bereikt, die in de linkerbovenhoek aangegeven staan, weet dan precies, wat hij eens zal worden! Het Kerstfeest Vinden jullie het ook zo fijn kerst feest vieren met een mooie grote kerstboom T Hebben jullie ook mee mogen helpen de boom te versieren e>n de kaarsjes aan steken f Hebben jullie ook gevoeld dat het engelen haar zo prikt* Ik deed een stukje iw mijn mond, niet doen hoor, niks prettig. We hebben liedjes bij de boom en het stalletje gezongen. Welke lied jes vinden jullie, het leukst* De her dertjes lagen bij nachte of Er is een kindeke geboren op aardt" We hebben een plaatje waar die versjes opstaan, Ronnie myn broertje wou de herdertjes horen en ik dat andere liedje. We krpgen ruzie. Tpen kwam mijn vader aangelopen. ,(Geen ruzie op Kerstmis. We doen eerst het liedje van Ronnie en dan ■dat van jou. Afgesproken zei vader. Toen was het pas goed. Ronald Dtakhof: Kerstboom versieren De kaarsen staan al by het stal letje. De boom staat ernaast, wy helpen de ballen in de boom hangen, „^ats" daar rolt er een op tafel. Het was een rode. Alles stuk. „Vlug veeg het op", zegt moeder. We gaan weer verder. Daar komt de piek. Voorzich tig haalt moeder de piek uit de doos. Ze gaat op de trap staan, want de piek moet er boven op. Nu komt vader thuis. „Dag moeder! dag kinderen" zegt hy „Wat wordt de boom al mooi". Kees ziet een fluitje en blaast er op. „Kom Kees die moet ook in de boom" „Mag het by de piek?" „Goed" zegt moeder en ze hangt het hoog op. Als de boom klaar is, doet moeder enge lenhaar er over. De boom is nu zo Vader en moeder beginnen te zin gen. Wij doen mee. We gaan dan eten. De kinderen zitten om de tafel en kyken naar het moois. Hoera! hoera! het is feest. Tineke Lamboo: Het Kerstfeest Over twee dagen is het Kerstfeest. Ik vind dat feest het fijnste van al les. Dan komt de kerstboom en de kerststal. We eten krentenbrood met spijs. De kaarsen komen op tafel en m'n zusje komt thuis. Het engeltje komt op de stal en het 1,eindje Jezus in de kribbe. Je mag lekker lang op- biyven en dan fijn uitslapen. In de boom hangen ook sterretjes en vogeltjes. Geen echte hoor! 't Is maar namaak. Ze zitten op die knip- dingen van yzer. Op school is ook de klas versierd met ballen, slingers en twee grote klok ken en ook drie kleine. We hebben een stal. die heeft Guus getimmerd. Voor thuis hebben we een engeltje geplakt. Het kribje is nog leeg, maar da.t komt nog wel vol. Drie koningen Morgen is het feest van Drie Ko ningen. Vandaag staat moeder deeg te kloppen want ze wil een drieko- ningenkoek gaan bakken. Annemieke staat er met haar neus by. Ze houdt iets heel styf in haar handje. Een boon, een doodgewone boon. Moeder gaat het deeg in de vorm doen maar daar heeft Annemieke op gewacht. Ze stopt de boon in het deeg. Je ziet er niets meer van. De vorm gaat in de oven en over een uurtje is de koek gaar. „Moeder mak ik de boon zoeken?" vraagt Annemieke. „Nee meiske. morgen snijden we hem aan". Als de volgende morgen de koffie klaar is, heeft moeder de koek in punten ge sneden. De kinderen staan vol ver wachting te kyken. Wie zou de boon hebben? Wie hem heeft is Koning. De kroon van goud papier gemaakt, ligt klaar. „Ik heb hem" riep Kees. Ja, het is waar. Vader drukt de kroon op zyn hoofd en nu mag Kees de hele dag zeggen welke spelletjes gespeeld worden en wat ze vandaag „toe" zullen eten. Nou dat weet Kees allang. Chocoladevla met slagroom. Mmmmm. Dag kinders. Tot de volgende week TANTE JO Alle derde klassertjes van de St. Antoniusschool. Boshuizerlaan, Lei den. Wensen Tante Jo en Oom Tom 'n heel fyn en voorspoedig 1969. Ook van onze Juffrouw.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 8