HOOGBOUW, het spook van verhuizers KWALITEIT VAN VERHUIZER BUJKT PAS ACHTERAF Baby mag (nog) geen Sidorova heten GEVECHT VAN TIEN MAANDEN OM NAAM DEN HAAG Het is vreemd gesteld met de Nederlandse ver huizer. Wetenschappelijk is vast gesteld, dat de mondreclame, de recommandatie, de basis is van elk goed verhuisbedrijf. De verhuizer is zonder meer een vertrouwens man. Men vertrouwt hem zijn hele hebben en houden toe. Tot de meest kostbare schilderijen en antiqui teiten. „Het is (ook) een delicaat vak", zegt de bedrijfsleider van een internationaal hoog aangeschreven verhuisonderneming, „de verhui zers moeten werken op plaatsen in een huis, waar men normaal niet eens iemand toelaat". Volkomen in tegenspraak met dal aureool van vertrouwen is de wettelijke status van de verhuizer. Het beroep kent geen specifieke bescherming. Het is ondergebracht bij het ongeregeld Vandaar dat het kan gebeuren, dat nietsvermoedende particulieren het telefoonboek opslaan, onder het hoofd •.verhuizingen" kjjken, een nummer draaien en op de afgesproken datum een veewagen voor de deur krijgen. Dank zij de verhuizer kan het gezin met een rood hoofd de nieuwe wijk binnenrijden. „Het is voor de klant moeilijk vast te stellen of hij met een echte ver huizer te doen heeft. De kwaliteit van de man ontdekt hij pas achteraf, maar dan kan het te laat zijn". Dit zegt de heer G. van den Doel, secre taris van de vakafdeling meubel transport van het NOB (Nationale Organisatie van Beroepsgoederen- vervoer). ..Ons land kent 650 ondernemingen die zeggen verhuizer te zijn. Daarvan zijn er vijfhonderd transporteur, die in verloren uren een verhuizinkje er bij nemen". Men kan er dus nog wel Hier konden de verhuizers tot hun opluchting wel werken met een takelbalk. Maar dan nog is het dikwijls n zwaar karwei, zoals de foto laat zien. eens naast grijpen. „Sedert 1954 zit het de bonafide verhuizer dwars dat zijn vak niet wordt beschermd", zegt de heer Van den Doel. Voordat de nieuwe wet van kracht werd, moest men een ontheffingsvergunning hebben om te mogen verhuizen. De verhuizers heb ben daarop zelf maatregelen genomen om een'betere, vakbekwamere branche te stichten. Het NOB heeft een erken ningsregeling gecreëerd, waaruit de vakbekwaamheid moet blijken. Elk be drijf dat erkend wil worden, wordt geballoteerd. Beunhazerij Voor het publiek belangrijke criteria zijn o.m. een voldoende schadever zekering, een minimum aantal verhui zingen, aangepast materiaal, enz. „On getwijfeld is er nog beunhazerij. Daar over krijgen we geregeld klachten binnen maar onze ballotage is zonder meer een waarborg voor het publiek. De toegelaten meubeltransporteurs krijgen een waarborgembleem, voor stellende een takelwiel met daarin af beeldingen van een schip, vliegtuig, verhuisauto en trein. Een erkende verhuizer moet de in boedel voor 25.000 gulden per wagen verzekeren. De aansprakelijkheid van een vervoerder (die ook verhuizen mag) ljgt helemaal anders. Een ver voerder is bijna niet aansprakelijk voor zijn vracht. „Herhaaldelijk krijgen we klachten van particulieren: „We heb ben de vervoerder gevraagd of hij ver zekerd was en dat beaamde hij, maar we hebben vrijwel niets van de schade vergoed gekregen". In die gevallen gaat zo n vervoerder toch vrijuit. Hij is verzekerd, alleen voor 1,50 per kg beschadigd goed. Dat houdt niet veel in als er een schilderij ter waarde van tienduizend gulden is beschadigd" aldus de heer Van den Doel. Per jaar worden er in Nederland 200.000 verhuizingen geregistreerd. Een aanzienlijk aantal. Maar door de enorme versnippering zijn er hier geen opvallend grote verhuisondernemingen. Enige tientallen door het hele land verspreid met vijf of meer wagens, vormen de bovenlaag. Ze ontlopen el kaar weinig in omzet. In de toekomst zal er voor de ver huizers voldoende werk zijn. Al was het alleen al, omdat er volgens een berekening van het NOB dertig tot veertig procent van de Nederlandse bevolking niet in het juiste huis woont; te klein, te groot, te oud, te duur, onaangepast, pendelen, foren- Het is een grote gok een uitgebreid verhuisbedrijf op te zetten. Andere vervoerbedrijven kunnen op lang lopende contracten en grote opdrach ten rekenen. De verhuizer niet. De kansen dat zijn speciaal aangepast wagenpark dagenlang maar ten dele kan worden gebruikt moeten zo klein mogelijk worden gehouden. Het grote verhuisaanbod ligt tegenwoordig; rond het einde van de ene en het begin van de andere maand. De veranderingen ten gunste bestaan onder meer uit een duidelijke snellere aanpak van elke opdracht. Verhui zingen zijn er door hun arbeidsinten sieve karakter niet goedkoper op ge worden. De werkwijze van de verhuis knechten heeft dus een verandering moeten ondergaan. Geen bullen „Het grote verschil met vroeger is dat de klanten minder in hun woningen hebben. Wat men vroeger alleen al op de rommelzolder had, staat nu niet meer in een flat", aldus de heer T. van Holten, bedrijfsleider van Stoofs ver huisbedrijf. ...De mensen hebben bijna geen om slachtige bullen meer. Vroeger moest je een hele partij kolen meenemen. De knechten moesten zelf de kolen opzakken. Kijk, zoiets is er niet meer bij". „Met onze eerste verhuisauto klaar den we in 1927 een karwei, waarover we drie dagen deden. Dat was van Breda naar Eindhoven. Een dag pak ken, een dag rijden en een dag los sen. Nu rijden we om half acht voor En als de wagen 's avonds om half zes nog niet terug is wordt er ge scholden in welke kroeg zitten ze nu weer?" Het is voor een goed toege rust verhuisbedrijf al niet vreemd meer dat het naar Znid-Spanje gaat. Het Nederlandse verhuizerskorps staat goed bekend. Het bedrijf van de gebr. Van de Berg Uit Breda bracht enkele jaren geleden met twee wagens de in boedel van een militair attaché over de weg naar Ankara in Turkije. Een ritje van bijna 8000 km. De 6500 km naar en van Kreta werden voor NAVO- functionarissen ook al enkele malen onder de wielen doorgedraaid. spook voor verhuizers. Afgezien van de meningsverschillen met huismees ters die er als een Cerberus op toe zien, dat de verhuizers geen gebruik maken van de liften, gaat een vijftig maal herhaalde wandeling over een galerij niet in de koude kleren zitten. Niet zelden wordt er een blok van zestig flats tegelijk opgeleverd. Dan is het normaal dat er zo nu en dan vijf ondernemingen tegelijk door dezelfde deuropening moeten. Dat geeft wel eens wrijvingen. Dat leed is nog wel te overzien. Moei lijker wordt het, zoals nu in de nieuwe Amsterdamse wijk Slotervaart. waar men met de auto niet meer in de direc te nabijheid van een flat kan komen. Verhuizers moeten dan met karretjes op en neer lopen over een afstand van enige honderden meters. Een niet geringe nagel aan de dood- verhuizer zijn de flats, architecten, die op het lumineuze idee kwamen hun schepping zonder takel- balken uit te voeren of die dat wel deden, maar recht boven een border rozen, waar geen enkele verhuizer mag komen. „De meeste veranderingen hebben 't werk meestal zwaarder gemaakt", stelt de heer Van den Doel. Rond hun 55ste gaan de meeste ver huisknechten dan ook naar wat ander werk omzien. In de pakhuizen of op de afdeling emigratieverpakking kan hij het wat rustiger aan doen. „Ze ko men altijd goed weg, want het zijn mensen die van aanpakken weten. Ze zijn bovendien overal een beetje van op de hoogte", aldus de heer Van den De laatste jaren is er één aanmerke lijke verlichting gekomen voor de knechten. Vele verhuisbedrijven (al leen de erkende) zijn overgegaan op het gebruik van pakdozen in plaats van de lompe, zware pakkisten. Een gemiddelde inboedel (25 tot 30 kubieke meter) kan naast de losse stukken in twintig kisten worden gevat. In 35 do zen gaat hetzelfde. Maar deze 35 kaï-- tonnen boxen zijn inklapbaar, zodat ze allemaal in een keer naar binnen zijn mee te nemen. Vol zijn ze ook handelbaarder. En de ruimtewinst bij het uitpakken is zeer aanzienlijk. De heer Van den Doel, stelt dat de gemiddelde inboedel aan waarde, maar eveneens aan kwetsbaarheid heeft ge wonnen. Over het laatste zeggen de verhuizers: „Als je tegenwoordig een deken van een gefineerde kast haalt heb je al kans dat er een stuk in de deken blijft zitten. Een stootje tegen dat spul en je zit er dwars doorheen. Daar moeten we veel aandacht aan besteden". Modern spul „We houden ons hart vast voor het antieke meubilair. Het is vaak zo oud dat het van ellende in elkaar valt als je het gaat verplaatsen. En dan claimen de klanten de schade ook nog. Maar als het er op aankomt verhuizen we nog liever zware antieke kasten dan het voor schade veel vatbaarder mo derne hoog-glansspul, waar je zo door- eêto pit affi&Tztt - heen Het d°<™taat „Probeer eens ronde. bepMint «auweHtks verhu.s.n* Piano's zijn zware, moeilijk hanteerbare stukken. Ze kosten de ver- huizers menig zweetdruppeltje. vijftigmaal de trap op en af te lopen naar en van de derde verdieping. Maar doe het dan nog eens met een kist boeken, een kist serviesgoed, een kist dekens, een bankstel, een bed en der gelijke op je nek", vertelt één van de verhuisknechten van Stoof. Twaalf hoog Alsof het een nachtmerrie betreft ver telt hij over die ene verhuizing naar Parijs, waar de spulletjes van een mili tair in een knus bovenhuis op de twaalfde verdieping moesten worden geïnstalleerd. „Twaalf hoog traplopen, dat is wel slopend. Transpireren is de grootste vijand van de verhuizer. Je bent verkocht als je liezen doorschu iven of als je „verbrande" voeten op loopt. Maar afknappen is er niet zo maar bij". Maandelijks herdenken verhuizers de nauwelijks één verhuizing". Allemaal extra-problemen voor de emballeur; de all-round verhuizer, die kan inpakken, takelen en vervoeren. Aan de buitenkant ziet men het er niet zo van af maar de man die als aanbrenger fungeert, loopjongen zou men zeggen, is een heel belangrijke schakel in het verhuisproces. Hij moet precies weten wat er binnen in een huis staat om de stukjes van de leg puzzel in de auto naast elkaar te krij gen. Er mogen geen gaten vallen in een wagen en in de buurt van een ra dio doet een tafelpoot het ook meestal niet zo goed. „In een aantal gevallen prefereren klanten het zelf in te pakken. Het schaderisico komt dan voor een groot deel voor hun rekening. Zelf pakken hangt tegenwoordig veel af van wie de verhuizing betaalt. Tegenwoordig geven steeds meer bedrijven een ver goeding voor de verhuiskosten en daar zitten de pakkosten bij. Het rijk en het leger (NAVO) zijn onze grote op drachtgevers en die maken het onze klanten niet moeilijk", aldus de heer Van den Doel. Het bedrijf van Stoof in Breda heeft onlangs een compromis geïntroduceerd. De container. Deze wagen wordt voor het huis van de klant neergezet. Deze pakt en laadt zelf. Daarna versleept Stoof de wagen, zodat de klant zijn inboedel weer zelf kan lossen. Het aan trekkelijke is het verschil in reke ningen. Normaal zou zo'n verhuizing een 250 gulden kosten tegen nu 75 gul- Aan de andere uiterste grens liggen de verhuizingen voor de NAVO naar het buitenland. De berg formulieren die hierbij onmisbaar is kan men bijna schillende teilen. Een enkele maal ge beurt het dat een gezin gepakt en ge zakt aan de'grens wordt tegengehou den. Een klein rampje. Meestal zijn de verblijfs- of werkvergunning niet in Meer moeite hebben verhuizers meest al met het naar binnen of buiten krij gen van heel oude meubelstukken, oude bedden of grote spiralen, aqua riums en werkstukken van doe-het- zelvers. Zo mi en dan moeten daar voor hele raamkozijnen worden weg gebroken. Een architect die in Deven ter flats had ontworpen maakte 't het gekste. Bij oplevering bleek, dat door geen enkele opiening van het huis de spiralen van de bedden naar binnen konden worden gebracht. Ten einde raad hebben de verhuizers er toen maar een smid met een snijbrander bijgeroepen. PIM OAANDERSB lev< Een nieuwe methode is de verhuislift, die maar liefst tot de zesde etage reikt. Wat echter te doen als m op de zevende woont De verhuizer mag fcen moet) het weten. halen. Mooie en grimmige. ..Hel las tige van het verhuizen is. dat we wel een huis zien, dat de klant gaat ver laten, maar niet dal, waar hij in trekt. Onze wagens zijn veertien meter lang. 2,50 meter breed en vier hoog. Dat vergeten de mensen wel eens. Zelf rijden ze met hun personenauto tot aan de deur", vertelt de heer Van Holten. „Wij moeten op vijfhonderd meter af gaan uitladen. In Italië zo'n verhuizing met een n heuvel. Met een ezels- i wat bouwvakkers uit de we toen maar op en neer te bei (Van een onzer verslaggevers) WORMER Hel echt paar Meijer-Bakkuni uit Wormer bezit een klein kereltje, een welgescha- den. Vader en moeder noemen hem Sidor, maar wanneer hovenier Otto Meijer wordt gevraagd le bewjjzen of het kerel tje z(jn zoon is moet hü een ontwijkend antwoord geven. Het zoontje staat namelijk niet ingeschre ven. het is nog steeds naamloos. Een bewijs van Nederlanderschap heeft de heer Meijer voor hem dan ook niet. De Neder landse autoriteiten wei geren de naam van het kind Sidorova, die de ouders hem willen ge- i, te aanvaarden. Op oude naamlijsten komt deze naam niet 'enier Meijer heeft gewend „Ik heb haar om dispensatie voor het gebruik van de naam Sidorova gevraagd. Wan neer ze mij meedeelt dat de naam niet kan wor den geaccepteerd zal ik me bij haar beslissing neerleggen. Je moet hel sportief blijven zien en de regels van het spel in acht nemen". 44,2 seconde Elf maanden geleden stapte de heer Meijer blij en welgemoed, omdat rUn vrouw een flinke zoon ter wereld had ge bracht. naar het stadhuis van Zaandam. Het kind van de familie Meijer was geboren op de dag dat de Russische schaal- senrijdster Sidorova het wereldrecord op de 500 m voor dames had ge bracht op 44,2 seconden. „Ik vond dat toen zo'n prestatie van formaat dat we direct besloten ons kind Sidorova te noemen. Zonder natuurlijk te we ten dat die naam niet in de oude naamlijsten voorkomt. Voor ons was hel Sidorova, zonder meer", zegt de heer De ambtenaar van de burgerlijke stand van de gemeente Zaandam keek verbaasd, zette zijn bril af en deelde de heer Meijer mee dat de naam niet zou worden geaccep teerd. Vader Meijer was teleurgesteld. In Rusland wordt de naam Sidorova zowel als achter- en voornaam gebruikt. De lange weg van erken ning van de naam begon toen voor de Zaankan- ter. De justitiële we reld, do rechtbank te Baby Meyer heeft nog geen weet van de problemen rond zijn naam. Thuis is het voorlopig „Sidor". Haarlem. keurde de naam Sidorova af. Hove nier Meijer ging door en volgens de regels van het spel kwam hij terecht bij de koningin, die nu maar moet beslissen of het zoontje van echtpaar Meijer eens eindelijk* in het trouwboekje kan worden ingeschreven. Spaarbankboekje Hü zegt: ..In deze tüd van Europese eenwording is het dacht ik beslist niet gek om buitenland se namen die lraai in het gehoor liggen, over te nemen. Neem büvoor- becld de Turken. Itali anen en Spanjaarden die hier wonen, trouwen en vader worden. ZU mo gen terecht vind ik Turkse, Italiaanse en Spaanse voornamen ge bruiken. Is het dan zo gek als wij buitenlandse De man van de Burger lijke Stand in Zaandam wilde wel Sido aanvaar den, maar dat weigerde ik. Die naam doet me denken aan do-re-mi-fa- sol-la-si-do. Over d© kinderbijslag behoeft de heer Meijer zich geen zorgen te ma- zaak heeft. Eap inen tingsboekje bezit hij niet. ..Mijn vrouw krijgt dat boekje niet mee vóór heeft. Wij hebben spaarbankboekje voor onze zoon. Het ataa»t niet op zijn naam. Zouden we met oni gezirtnetje naar het buiteitland gaan, dan zou dat ook tot complicatie* kunnen leiden. Als we zonder controle de grens over gaan. we komen terug en de beambte vraagt naar onze papieren, dan zouden we niet kunnen aantonen dat het kind in onze wagen van ons is. Het echtpaar heeft na alle hoop op de koningin gevestigd. Maar het blüft nog altüd Sidor in de huiskamer van hove nier Meijer, waar de dreumes, zonder te we ten dat rondom zün per soontje zoveel deining is ontstaan, rustig van zijn

Leidse Courant | 1969 | | pagina 7