Minister hoofdp tegen rijs m onbeperkte sporttoto In jaar 2000 geen zorgen water huishoud ing over Aan grens in 1968 200.000personen toegang geweigerd REGERING BLIJFT TEGEN ROULETTE 7000 man land uitgezet Burgemeester en advocaat tegelijk Psychopaten voortvluchtig Onderzoek wapenbezit Von Braun getuige in SS-proces BTW-loze benzine over de grens Heb lak aan de kou.... Osservatore kapittelt „progressieve theologen Tekkel- overlast in Geleen VMF beschermt zich tegen „overvallen OPTIERECHT BEVRIENDE GROEP Jaarlijks 32 miljard kub. meter zoet water Water voor Westland probleem Incident bij Tjechische en Duitse grens ZESTIG MAN ONTSLAGEN BIJ I.K.I. IN BREDA ZATERDAG 4 JANUARI 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering is niet van plan een onbeperkte hoofdprijs voor de sporttoto voor te stellen. Zij overweegt evenmin roulette of andere zogenaamde „tegen-de-bank-spelen" wettelijk mogelijk te maken. Dit schrijft minister Polak (Justitie) in de memorie van antwoord op zijn be groting aan de Tweede Kamer. Hierin zegt hij, dat hij in overleg met het ministerie van Binnenlandse Zaken werkt aan een landelijk beleid voor wat betreft speelautomaten. Het doel is het vergunningenbeleid van de burgemeester en het vervolgingsbeleid van Justitie op elkaar af te stem men binnen de huidige wet op de kansspelen. Er is een duidelijke maat staf nodig, waarover een circulaire in voorbreiding is. Regeling voor speelautomaten al bijna gereed DEN HAAG In de periode 1 januari 1967 tot 1 oktober 1968 is b(j personen controle aan de grens aan ongeveer 200.000 personen de toegang tot Nederland geweigerd. In die periode werden 7000 personen Nederland uitgezet. Deze cijfers heeft minister Polak (Justitie) de Tweede Kamer verstrekt naar leiding van vragen over de nieuwe vreemdelingenwet, die 1 januari 1967 in werking trad. Weigering aan de grens geschiedde volgens minister Polak in hoofdzaak wegens onvoldoende identiteitspapieren en gebrek aan middelen van bestaan. Dit laatste was meestentijds ook de reden voor uitzetting, naast andere redenen als veroordeling wegens misdrijf, laakbaar gedrag en het niet legaal aan werk kunnen komen. Minister Polak betoogt, dat grenscontrole ook voor ons land noodzakelijk zal blijven, zo lang andere landen in West-Europa dat blijven doen. Anders zou Nederland een opvangland worden voor hen, die elders als ongewenst worden be schouwd. In de Raad van Europa is men wel bezig de mogelijkheid te bezien van gemeenschappelijke controlesystemen, zoals in de Benelux, maar de eerste jaren zal daar volgens minister Polak niet veel van komen. De bewindsman deelt voorts mee, dat sinds 1 januari 1967 twee personen als vluch teling in Nederland zijn toegelaten. Het is volgens de minister meestal moeilijk vast te stellen of iemand inderdaad als vluchteling aangemerkt moet worden. In de praktijk vindt men dan een soepele oplossing door afgifte van een verblijfs vergunning. Ook de Tsjechen, die in verband met de gebeurtenissen in hun land in Nederland waren of kwamen, vroegen tot nu toe om een verblijfsvergunning, die in alle gevallen is verleend. Minister Polak verklaart, dat verwijdering van een vreemdeling vrijwel steeds plaatsvindt naar landen, waar de toelating is gewaarborgd of die tot terugname verplicht zijn. De commissie buitenlandse pleegkinderen beziet momenteel de eventuele ver anderingen in de richtlijnen voor toelating van buitenlandse pleegkinderen. Ver zoeken om een Biafraans pleegkind zijn vrijwel niet ontvangen. (ADVERTENTIE) kaas uit het vuistje de u van uit het vuistje in de mond Hogere vergoeding voor gevoegde advocaten (Van onze parlementaire redactie) Den Haas Minister Polak (Justi tie) vindt het redelijk, dat de vergoe dingen aan advocaten voor 'de behan deling van toegevoegde zaken worden verhoogd. Hij beraadt zich momenteel op voorstellen die daarover zijn gedaan door de Nederlandse Orde van Advo- (Van onze correspondent) BOCHOLTZ De afgelopen maand september voor zijn doctoraal rechten geslaagde burgemeester J. W. G. Bar- doul van Bocholtz heeft gisteren per ad vertentie laten weten, dat hij in zijn ge meente een advocatenpraktijk heeft ge vestigd. Mr. Bardoul (63) wil liever niets zeggen op de vraag of een advo catenpraktijk goed niet zijn burgemees terschap is te combineren. ..Dit is geen zaak om reclame mee te maken", vindt hij. „Ik zeg er liever niets over". „Bij die advertenties moet het blijven". De deken van de orde der advocaten n het arrondissement Maastricht, mr G. J. F. Huurman uit Maasticht geeft als zijn persoonlijke mening dat hij de combinatie burgemeester-advocaat „niet erg gelukkig" vindt. „Als je geraad pleegd wordt, wordt je als burgemees ter geraadpleegd. Je kunt dan niet in- s zeggen: nu ga ik op een andere stoel zitten", verduidelijkt mr. Huurman er volledigheidshalve aan toevoegt, mr. Bardoul zich alleen als advo caat heeft laten inschrijven en niet als procureur. Mr. Huurman acht de beslis sing van een burgemeester om in zijn gemeente een advocatenpraktijk tc begin nen „vrij zeldzaam in Nederland". DEN HAAG Minister Polak (Justi tie) heeft de Tweede Kamer cijfers ver schaft over het ongeoorloofd afwezig zijn uit inrichtingen van personen (psy chopaten). die ter beschikking van de regering zijn gesteld. Het blijkt dat in de periode 1 oktober 1967-1968 totaal 416 personen ongeoorloofd afwezig zijn geweest.' Hiervan ontvluchtten er 213 de inrichting waar men verbleef, terwijl de overige 203 niet terugkeerden van ver lof („bewegingsvrijheid"). Van deze 416 personen keerden er 194 vrijwillig terug, 205 keerden er niet vrij willig terug en de overige 17 zijn nog voortvluchtig. Tijdens de ontluchting werden 47 delikten gepleegd, waarvan 42 vermogensdelikten met geweld en 4 zedendelicten. Uit deze cijfers blijkt volgens minister Polak, dat ongeoorloofde afwezigheid geenszins samengaat met veelvuldig of ernstig delingauent gedrag van de betrok kenen. In een nota over de psychopaten zorg, die in de loop van dit jaar ver schijnt zal grote aandacht geschonken worden aan de problematiek van de voortdurende afweging van de belangen van de gemeenschap en de verpleegden Dieproblematiek speelt zoals bekend vooral op het stuk van het toestaan van bewegingsvrijheid Minister Polak deelt tenslotte mede een rapport te hebben ontvangen over de algemene aspecten van het beleid in het rijksasiel dr. van Mesdag in Gro ningen. (Dit asiel is zoals beleend ge weest). De minister zal dit rapport van de centrale raad van advies voor het gevangeniswezen, de psychopatenzorg en de reclassering tezamen met zijn be schouwingen vertrouwelijk ter kennis brengen van de vaste commissie van justitie uit de Tweede Kamer. (Van onze parlementaire reductie DEN HAAG Er wordt momenteel bij justitie en politie een omvangrijk- dossier- onderzoek verricht naar mis drijven met vuurwapens in de afgelo pen vijf jaar. Dit heeft minister Polak (Justitie) de Tweede Kamer medege deeld in de memorie van antwoord op zijn begroting. Hij beloofd daarin, dat de Tweede Kamer van, de uitkomsten van het onderzoek op de hoogte zal worden gesteld. ESSEN (AFP-Reuter) Een. rechtbank in Essen heeft de Amerikaanse raketspe cialist Wernher von Braun die directeur is van het centrum van de NASA tc Huntsville in de Amerikaanse staat Ala bama, gedagvaard om als getuige op te treden in een proces tegen drie voormali ge SS'ers die ongeveer honderd gevange nen in het concentratiekamp „Dora" in de Harz vermoord zouden hebben. In dit kamp werden destijds de rakel ten V-l en V-2 gemaakt, die door Von Braun ontworpen waren Von Braun zal moeten vertellen of raketten van dit type in 1944 en 1945 onbruikbaar waren als gevolg van constructiefouten of door sabotage. De drie ex-SS'ers beweren na melijk dat. er gevangenen zijn terechtge steld wegens sabotage. Over enkele andere punten beleid doet minister Polak de volgende mededelingen: ABORTUS Minister Polak is tegen wijziging ran de bestaande strafbepalingen- nu deze de medische praktijk niet in de weg staan. Het geheel vrijlaten van abortus komt. niet in aanmerking, een verbodsbepaling blijft nodig. Algemene regels zouden zeer moeilijk zijn te stellen en zouden ge makkelijk tot een ongewenste verstarring kunnen leiden. (Van een onzer verslaggevers) TUDDEREN „Ondanks B.T.W. toch goedkoop autorijden in 1969". Met deze kreet in een plaatselijk weekblad heeft de brandstoffenhandelaar M. Rutten uit Sittard gisteren autobezitters in de westelijke mijnstreek in elk geval ver rast. Geen loze kreet ook, aangezien de handelaar inderdaad zijn benzine bijna 9 cent goedkoper kan aanbieden als zijn collega's in het van B.T.W.-koorts bezeten vaderland. Weliswaar moet de auto bezitter voor deze goedkope brandstof een kleine „Grenzefahrt" naar het bijna tegen Sittard aanleunende Duitse Tud- deren maken. Het loont de moeite: kost de super sinds 1 januari aan deze kant van de slagboom 61 cent per liter, 200 meter voorbij dc slagboom staat handelaar Rutten klaar om dezelfde liter voor 52.1 cent in de tank te laten lopen. Voor nor male benzine ligt die verhouding op 57.7 tegen 49.4 cent. De heer Rutten windt er geen doekjes om, als hij zegt dat hij in vergelijking met de andere witte pompen in Duits land nog hoog ligt met zijn voor Neder landse begrippen bijzonder lage benzine prijs. vraag of Nederland de Deense situatie, waar zo goed als niets meer op dit gebied verboden is. tot voorbeeld moet nemen. Hij heeft zich nog geen gefundeerd oor deel kunnen vormen over het effect van de vrijlating van pornografie in Dene marken Hij vindt het meer voor de hand liggen als Nederland streeft naar een zekere gelijkheid in de regelen met de andere Beneluxlanden. Bij zijn beoorde ling of een geschrift, afbeelding of voor werp aanstotelijk is voor de eerbaarheid, gaat de rechter uit van de hier heersende zeden op het moment dat hij moet oor delen. Het wetboek van strafrecht kent dan ook op dit punt een „open" delicts omschrijving. Minister Polak vindt het niet gewenst die omschrijving te gaan wijzigen, omdat anders misschien de op vatting van een bepaald ogenblik tot norm voor de toekomst verheven gaat ECHTSCHEIDINGSRECHT De hiervoor ingestelde staatscommissie heeft haar ontwerp voltooid. Nog voor september komt de minister met een wetsontwerp. MEERDERJARIGHEID Eventuele verlaging van de meerder jarige leeftijd is een gecompliceerd vraagstuk, omdat de meerderjarigheid gevolgen heeft op zeer verschillende ter reinen Het is volgens minister Polak helemaal niet gezegd, dat de oplossing zal uitmonden in één en dezelfde leeftijd. Belangrijk is ook wat er internationaal op dit punt gaat gebeuren, met name in België en Luxemburg. De comimlssle- Wiarda studeert op deze vraagstukken. (ADVERTENTIE) laat een ■HONGKONG GRIEP W\ of 'n fikse verkoudheid dit jaar uw deur voorbij gaanj X' 'n Ouderwetse RUM GROG J (van HANSEN houdt je fit! VATICAANSTAD (Reuter-KNP) De Osservatore Romano heeft gisteren kritiek uitgeoefend op de internationale groep progressieve theologen die in het openbaar hebben aangedrongen op her vorming van de Vaticaanse congregatie voor de geloofsleer. Het blad zegt dat het niet de taak is van deze theologen om hun verlangens en voorstellen in het openbaar te be spreken en betreurt het dat zij een vorm van publiciteit hebben gekozen die „het karakter heeft van een protest en een pressiemiddel". Zoals bekend hebben de theologen in een verklaring, gepubli ceerd in het in Nijmegen uitgeven inter-, nationale theologische tijdschrift „Con-* cilium", diverse verlangens van de Va- tikaanse congregatie voor de geloofs leer. toekenning van het recht van theo logen, beschuldigd van dwaling of ket terij, op verdediging in het openbaar van hun stellingen en pensionering van de curiekardinalen op 75-jarige leeftijd. Zij drongen ook aan op instelling van een internationale commissie van theologen en benoeming tot lid van de congrega tie voor de geloofsleer van theologen die niet tot de conservatieve Romeinse school behoren. GELEEN De familie W. uit Geleen. die een groot aantal tekkeltjcs houdt in een flatwoning, moet voor 1 maart haar woning hebben ontruimd. Deze uitspraak heeft vrijdag kantonrechter mr. Enge len te Maastricht gedaan in het geschil tussen de familie W. en de woningvere niging Geleen. Omdat de andere flatbewoners over last hadden van de tekkeltjes van de fa milie W. sommeerde de woningvereni ging Geleen het echtpaar indertijd om voor 1 november 1968 ofwel de tekkeltjes weg te doen ofwel de woning te verlaten. De familie W. deed geen van beide, waarna de woningvereniging de zaak aan hangig maakte bij de kantonrechter te Sittard. „Amsterdam" gaat naar de Antillen DEN HAAG Maandag zal de on- I derzeebootjager „Amsterdam" van Den Helder naar de Nederlandse Antillen vertrekken voor verblijf van negen maanden in de Caribische wateren. Op 21 'januari zal het schip te Willemstad op Cui'aqao arriveren. Commandant is kapitein-luitenant ter zee I. C. de Regt. De „Overijssel" zal op 22 januari van uit de Antillen thuisvaren en wordt op 6 februari terugverwacht. AMSTERDAM (ANP) De VMF (Verenigde Machinefabrieken Stork- Werkspoor) heeft uit eigen beweging maatregelen genomen om zich te bevei ligen tegen een onverhoedse overval van binnen- en buitenlandse z(jde- Mocht zich het geval van een onver wacht bod op dc aandelen VMF voor doen, zonder dat het bestuur van de VMF daarin is gekend, dan zal van een optie-overeenkomst gebruik worden ge maakt. Deze optie blijft echter geheel buiten werking, indien de bieder met de VMF over een uit te brengen bod wil overleggen. Dit is gisteren meegedeeld op een persconferentie in het Amstel- hotel in Amsterdam. Het bestuur heeft zich reeds sinds september, na de actie van de. Rijn-Scheldegroep, afgevraagd hoe het aan een onverwachte overval het' hoofd' kart bieden, respectievelijk deze kan voorkomen of opvangen. Het middel meent het bestuur gevon den te hebben in een optie-overeen komst met een bevriende groep, die het I recht verkrijgt in dat geval tot het nemen van nieuw uit te geven aandelen in de VMF ad maximaal 90 miüoen gul den. De aandelen kunnen worden ver- j kregen tegen 100 maar zullen zodanig Edward Kennedy neemt de gelukwensen voor ondervoorzitter van de Senaatsfractie in ontvangst Mansfield. E. Kennedy is ondervoorzitter democratische Senaatsfractie WASHINGTON (AFP) Senator Ed ward Kennedy is gekozen tot ondervoor zitter van de democratische fractie in de Senaat. Hij versloeg met 31 tegen 26 stemmen Russell Long uit Louisiana die deze post tot dusver bezette. De democra tische senaatsfractie wordt geleid door Mike Mansfield uit Montana. in hun dividendrecht zijn beperkt, dat uitgifte beneden de beurskoers wordt gerechtvaardigd. De uitgifte zal niet be hoeven te leiden tot een vermindering van het dividend op de overige uitstaan de aandelen- De indruk bestaat dat men in de raad van bestuur van de VMF, zo al niet weet dan toch vermoedt, van welke zijde eventuele belangstelling voor het concern aan de dag is gelegd. Bij de werk nemersorganisaties heeft men de indruk dat het hier wel eens om een petro chemische onderneming zou kunnen gaan, mogelijk van Amerikaanse origine, die via contacten in Zwitserland of in de bondsrepubliek Duitsland, poogt de VMF onder haar hoede te krijgen. Van VMF-zijde is in Amsterdam nog meegedeeld, dat van diverse zijden, zoals van bevriende personen, ook uit het buitenland, het bestuur van de VMF aanwijzingen hebben bereikt dat met de mogelijkheid van een bod op de aan delen, zonder voorkennis van het bestuur, rekening moet worden gehouden. Het bestuur van de VMF is alleen bereid onderhandelingen te voeren omtrent een overneming of een fusie, indien daarbij rekening kan worden gehouden met de belangen van aandeelhouders en perso neel teneinde de continuïteit van de onderneming en de werkgelegenheid in Nederland veilig te stellen. De VMF-groep heeft ruim 26.000 mede werkers in dienst en plaatst jaarlijks bij het Nederlandse bedrijfsleven bestellin gen voor een bedrag van ruim 300 mil- ioen gulden. Door de optie-overeenkomst wil het bestuur een eventuele bieder dwingen met de VMF in overleg te treden zo hij de fusie of overname beoogt. DEN HAAG In het jaar 2000 heeft Nederland 32 miljard kubieke meter zoet water nodig. Met deze immense hoeveelheid kan het hele land tachtig cen timeter onder water worden gezet. Tegenover deze behoefte staat een nog veel groter jaarlijks aanbod: 110 miljard kubieke meter. Het grootste deel hiervan (ongeveer tweederde) wordt geleverd door de Rijn. Aangezien er twintig miljard kubieke meter ver dampt, resteert er een aanbod van 90 miljard ku bieke meter per jaar. Deze en andere cijfers heeft rijkswaterstaat neer gelegd in de nota: „De waterhuishouding van Neder land", waarvan de belangrijkste conclusie is, dat aan de jaarlijkse waterbehoefte zal kunnen worden vol daan. Dat lijkt, als men de cijfers bekijkt, tamelijk logisch. Rijkswaterstaat geeft echter ook een op somming van de vele problemen, die met een goede en afdoende waterverdeling samenhangen. De belang rijkste zijn: in de zomer is de behoefte groter en het aanbod lager; verzilting en vervuiling vormen een steeds groter gevaar. Om aan het eerste vraagstuk, het ongelijkmatige aanbod, het hoofd te bieden, noemt rijkswaterstaat het noodzakelijk spaarbekkens aan te leggen. De nota doet de suggestie dergelijke spaarbekkens in te rich ten in het Grevelingenbekken en in het IJsselmeer. Ten aanzien van de Brabantse Beisbos bestaan zelfs al concrete plannen. Om de beschikbare hoeveelheid water goed naar tijd en plaats te kunnen verdelen voorziet rijkswaterstaat de kostbare aanleg van nieuwe kanalen, stuwen, sluizen, dammen en gemalen. De nota verdeelt Nederland in twee voorzieningsge- bieden, gescheiden door de „grens" van Arnhem via de Veluwe naai- Amsterdam en IJmuiden. Ten noor den van deze lijn zal men aangewezen zijn op hel IJsselmeer. Hiervoor zou in het zuidelijk deel van het toekomstige verkleinde IJsselmeer een slaarbek- ken moeten worden gemaakt van enkele honderden vierkante kilometers groot. Ten zuiden van de ge noemde lijn moet men zich oriënteren op Rijn en Veel aandacht krijgt het grootste vraagstuk voor de waterhuishouding: de bestrijding van de verzilting en de vervuiling van het oppervlaktewater. Deze be strijding wordt in hoge mate bemoeilijkt, doordat men ook rekening moet houden met de scheepvaart en industriële belangen. Het zijn juist de zeehavens, die de verzilting en vervuiling in de hand werken: betere toegangswegen en diepere kanalen bevorderen de zoutpenetratie. Ook de industrie produceert een toe nemende hoeveelheid afvalwater. Westland De zoetwaterinlaat voor het Westland bü de Park sluizen in Rotterdam zal definitief ophouden, dit TIRSCHENKEUTH (Reuter-DPA) Het beierse ministerie van Binnenland se Zaken heeft bekendgemaakt dat en kele Tsjeclio-Slowaakse grenswachten, kennelijk bij dc achtervolging van ccn vluchtelingen, het zuiden van Wcst- Duitsland zijn binnengedrongen. Inwoners van een dorp bij de Tsjecho- Slowaakse grens hadden donderdag schoten en hulpgeroep gehoord. De Beierse grenspolitie had twee Tsjocho- Slowaaksesoldaten gezie n die zich op Westduits gebied bevnden. De politic mannen hadden de soldaten echter niet achterna kunnen gaan vanwege de dik ke laag sneeuw die in het gebied aan de grens ligt.' Bij nader onderzoek vonden de politiemannen gescheurde kleren en sporen bloed die naar de Tsjocho-Slo- waakse grens liepen. Tsjeclio-Slowaakse militairen hebben een andere lezing van het incident ge geven. Zij lieten de Beierse grenspoli tie weten dat twee vluchtelingen een Tsjecho-Slowaakse soldaat die hen ach- tevolgde op Tsjecho-Slowaakse grond gebied overmeesterd hadden en naai West-Duitsland hadden meegesleurd. Op het geroep van hun kameraad waren twee soldaten te hulp gesneld die de soldaat bevrijd en de twee vluchte lingen meegenomen hadden. De Beier se politie acht deze lezing niet erg ge- ondanks het al in uitvoering genomen ondieper ma- j lool'waardig, daar men geen sporen heeft ken van de Waterweg en de Nieuwe Maas. Volgens gevonden die op twee vluchtelingen de nota moet voortaan de Hollandse IJssel ten oosten duiden van Rotterdam worden beschouwd als de nieuwe, permanente inlaat van zoet water voor het Midden- j Westen, „behoudens in uitzonderlijke gevallen van korte duur". De alternatieven van deze aauvoermo- geiykhcid zouden, hoewel hiermee hoge kosten zjjn gemoeid, in principe aanwezig zjjn. Zo zou het water ook onttrokken kunnen worden aan het Amsterdam- Rijnkanaal via een nieuw te graven kanaal naar de Oude Rijn bij Woerden. Afsluiting van dc Oude Maas levert volgens dc nota geen wezenlijke bijdrage in dc strijd tegen de verzilting. Wel zou nog enige ver betering te verwachten zijn van verontdieping van dc Oude Maas. Deze mogelijkheid is in studie. Omdat het IJsselmeer zo'n speciale plaats inneemt gaat de nota uitvoering in op de vraag wat er moet gebeuren als zich eventueel verontreinigingsrampen voordoen. Een volledige verversing van het IJssel- meerwater kan misschien wel meer dan een jaar duren, zodat rijkswaterstaat de mogelijkheid oppert liever een apart spaarbekken te maken van 200 250 vierkante kilometer met een inlaat bij het Ketel- diep. Dit zou echter niet kunnen voorkomen, dat de rest van het IJsselmeerwater onbruikbaar wordt voor de landbouw. De nota suggereert daarom ook pla nologische maatregelen te treffen, op grond waarvan sommige industrieën alleen onder bepaalde voor waarden rondom het IJsselmeer mogen werken. Rijkswaterstaat dringt met name op de grootst mo gelijke zorg aan bij de opsporing en winning van olie. (Van een onzer v erslaggevers) BREDA De I.K.I. (internationale kunststoffen industrie NV) te Breda, die schuim-, folie- en spuitgictartikelen fa briceert. zal op korte termijn een belang rijke reorganisatie doorvoeren. Geduren de een reeks van jaren zijn de resultaten in de spuitgietsector teleurstellend ge weest. Als gevolg daarvan zal de pro- duktie van spuitgietartikelen worden ge staakt. Er zullen ongeveer 60 personeels leden moeten afvloeien, waarover reeds contact is opgenomen met de vakbon den. Gistermiddag is de ondernemings raad van het bedrijf over het besluit in gelicht.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5