Clubs in het oosten wilden graag spelen VIER GROTE TENNISNATIES WILLEN „OPEN" DAVIS CUP SLOTAANVAL BRACHT WEER STIEN KAISER DYNAMO CUP GO AHEAD: LACHERTJE Wedstrijden inhalen op schaatszondag Streven is op 1970 gericht Ans Schut tweemaal verslagen MAANDAG 30 DECEMBER 1908 mono, sïrengj (Van onze sportredactie) tüoens-PEN HAAG Is de BTW (Belasting Toegevoegde cmjffVaarde) er oorzaak van geweest, dat gisteren onder rocent^rre weers- en tcrrcingesteldheden (vrijwel een unL dawutn in Nederland!) er toch op verschillende velden maxzAoetbal werd gespeeld? Zekerheid hierover is moei- gradenïük te kragen, maar wel is bekend, dat reeds zaterdag droe7£#'erSChillende clubs een sterke druk op de KNVB uit- ur: gofcfenden om het programma in elk geval niet in zijn droooPe^ce' *e gelasten. Zaterdag deelde ons de heer IVroon van de KNVB mee, dat men in het oosten van het land (NEC en FC Twente) in elk geval wilde nwari: sPclen- tempi INEC bijvoorbeeld had daarvoor zijn redenen. Het 'ing koploper Feijenoord en het stadion in Nij- [megen was geheel uitverkocht: 28.000 toeschouwers. (Rekent men een gemiddelde entree van 3,50 gulden, dan is de opbrengst van zo'n wedstrijd bruto onge veer 90.000 gulden. Wanneer NEC gisteren niet had spelen en de wedstrijd verschoven zou zijn [eworden naar het nieuwe jaar, dan had NEC over Idat bedrag ongeveer 6000 gulden BTW dienen te be- alen. En dat is natuurlijk nietgering. Dit kan ook lop andere plaatsen (Holland Sport 14.000 kijkei's, FC [Twente 15.000) de inspiratie zijn geweest om per se [te voetballen. gisteren is gespeeld mag in hoge mate ver wondering wekken. In het verleden kenmerkte de KNVB zich in voetballend Europa door een nogal snel afgelasten van wedstrijden. In elk geval bete- jkende het doorgaan van de wedstrijden gisteren een koerswending. Het spelen op zulke velden heeft zijn n tegenstanders. Voorstander jEen voorstander bleek in Sittard scheidsrechter Lau Ravens te zijn. Hij zei: „In mijn 20-jarige loop baan heb ik nog niet zo'n moeilijke wedstrijd gehad, i Mijn petje af voor de voetballers, die op dit veld toch nog redelijk gespeeld hebben." Van Ravens ver- der: „Ik ben voorstander van het spelen onder deze oekd omstandigheden. Men wil betaald voetbal, dus moet 'den men ook onder moeilijke omstandigheden aantreden. De bal rolde behoorlijk en er-bleef geen sneeuw aan kleven. Alleen tegen het einde werd het veld erg slecht." —b ïn hét Sittardse stadion had1-men ondgr he1-.tde£f^d! oog van traiïïer DébrüyriVanaf '8 üru---'s dchierrds met zes man aan de bespeelbaarheid van het veld gé- werkt. Maar de lijnen, die vrij gemaakt Waren, sneeuwden spoedig weer dicht, zodat de terreinknech ten ook tijdens de wedstrijd hun werk moesten hei-- Benadeeld Het commentaar van Go Ahead op het doorgaan van de wedstrijd loog er niet om. De Deventenaars waren fel gekant tegen het spelen op dit soort velden. Hulp trainer Joop Brand (trainer Fahdronc is met winter- vakantie) zei: „Een belachelijk schouwspel was het. Zakelijk was het zeker een lachertje, deze wedstrijd. Het was ook sportief gezien helemaal geen kwestie Lau van Ravens nam petje af vormde zich vrijwel onmiddellijk ijs en op de plekken waar niet was gerold kon de bal door de te grote hoeveelheid sneeuw niet rollen", aldus de Haagse arbiter. Ook het al dan niet doorgaan van o.a. de wedstrijden SpartaNAC en ExcelsiorNOAD (twee de divisie) werd afhankelijk gesteld van de waar nemingen van het scheidsrechterlijk oog. Scheids rechter Koen Brouwer uit Schiedam en Charles Cor- ver uit Voorburg, die door de Grondtechnische Dienst „opgeroepen" waren zich naar Spangen, resp. Woude- steijn te begeven, moesten eveneens besluiten de spelers een snipperdag te geven. In totaal werden veertien van de zevenentwintig ontmoetingen in het betaalde voetbal afgelast. de Davis Cup broederlijk verenigd: i Dick van Dijk was de grote man bij de F.C. Twente. De drie doelpunten, die zijn club tegen M.V.V. realiseerde, kwamen alle van zijn voet. Dick van Dijk heeft nu een totaal van zeventien treffers. F.C Twente Speelde zeventien wedstrijden, en was een van de oostelijke clubs, die gisteren graag wilde spelen. de sterkste was. Het geluk speelde i i te gro' rol." „Deze voetballers worden hierdoor benadeeld in de uitoefening van hun beroep. Ik ben erg voor een winterstop per 15 december. De spelers, die gebles seerd zijn. kunnen dan herstellen. En het publiek krijgt weer honger naar het voetbal. Ik weet wel, dat die toto moet draaien, maar dat doen ze dan maar met Engelse wedstrijden. Dit soort vertoningen gaat niet langer. Organisatorisch moet hier in Neder land nog veel gebeuren." In dubio roeg genomenzou kunhen worden, na het binnen komen van de berichten van de consuls, respectieve lijk de aanwezige scheidsrechters. Aan de hand van deze berichten werd evenwel besloten niet tot alge hele afkeuring over te gaan. Wel werd door diverse consuls die In de vroege zondagochtend in dubio verkeerden via de Grond technische Dienst van de KNVB de vroegtijdige komst van de scheidsrechter verlangd. De Haagse scheids rechter- Leo van der Kroft, belast met de leiding van het eredivisieduel TélstarDWS, werd om half elf naar Velzen ontboden. Bij aankomst in het Sport park Schoonenberg constateerde hij, dat het veld on bespeelbaar was. „Daar waar het terrein was gerold (Van onze sportredactie DEN HAAG De wedstrijden in het betaalde voetbal, die gisteren geen doorgang hebben ge vonden, zullen in principe op zondag 16 februari worden ingehaald. Voor deze datum was door het sectiebestuur betaald voetbal van de KNVB geen competitieprogramma vastgesteld. Het- is het weekeinde van de wereldkampioenschappen hardrijden op de schaats in Deventer. Door de ervaringen van o.a. het vorige jaar vreest men, dat de sportliefhebbers 't volgen van dit schaak evenement op de televisie zullen prefereren bo ven een bezoek aan een voetbalwedstrijd. Boven dien wordt in deze periode cgjggjsval gevierd. Het ziet er dus echter naai' uil. dat een aantal clubs toch op 16 februari in het freld zal moeten verschij nen. „Maar", zo deelde een woordvoerder van de KNVB ons gisteravond mee, „dit besluit is gebaseerd op de situatie zoals die vandaag is. Het kan best zijn, dat in de loop van de maand januari nog een aantal wedstrijden wordt afgekeurd. Wellicht dat we dan nog naar een andere oplossing moeten gaan zoeken. Voor lopig echter dienen de wedstrijden op 16 februari te worden ingehaald, tenzij men overigens na goed keuring van de KNVB in onderling overleg zou willen besluiten de wedstrijd bijvoorbeeld op een midweekse dag in te halen. Naar ik heb horen ver luiden is dat o.a. een verlangen dat bij DOS leeft met betrekking tot de wedstrijd tegen ADO." ADELAIDE De afgevaardigden van de vier grote tennisnaties, de Verenigde Staten. Groot-Brittannië, Frankrijk en Australië, zijn het in Adelaide eens ge worden over de vraag of het Davis Cuptoernooi al dan niet rijp is voor het toelaten van beroepsspelers. Na het financiële echec van de juist beëindigde Challenge Round in Adelaide de organisatoren leden een verlies van bijna een 'halve' ton -willen deze lan den de andere zestig ledenstaten van de noodzaak van een open toernooi over- De oorzaak van de financiële strop was voornamelijk te wijten aan de uit tocht van de Australische spelers Fred Stolle, John Newcombe en Tony Roche naar de Amerikaanse profgroepen van George Maccall en Dave Dixon. Hierdoor werd Amerika sterk favoriet voor de zege en konden de organisatoren geen zaken doen met de televisie. Bovendien was de belangstelling van het Austra lische publiek danig gezakt, zodat vele plaatsen in het Memorial Drive Stadion onverkocht bleven- Sport- en sportwereld CHARLEROI De Belg Theo Ver- schueren, heeft gisteren in Charleroi een internationale wedstrijd achter dernies gewonnen. Peter Post, die de eerste se rie won, eindigde in de finale als twee de achter Verschueren, die winnaar was j geworden in de tweede serie Verschueren reed in de eindstrijd in veertig minuten bijna 37 kilometei'. DORTMUND Olympia Hengelo is zaterdag als derde geëindigd bij een in ternationaal zaalhandbaltoernooi in Dort mund. Het verloor met 75 van Ein- tracht Dortmund en met 104 van TV Mellinghofen. Daarnaast werd met 10 5 gewonnen van Phbenix Essen RODEN In de „Noorderveldhal" te Roden zijn gisteren twee" internatio nale zaalhandbal wedstrijden gespeeld Het herenteam van Attila uit Urecht OOST-BERLIJN Met een overwin- kreeg tegen Mlada Bpsna .uil Serar ning op de 3000 meter in 5.06,2 heeft wo (Joego-Slavië) geen enkele kans en wereldkampioene Stien Kaiser in Oost- verloor met 28—9 Berlijn voor de derilc achtcrcenvolgen- De dames van Olympia Hengelo ga- de maa, de wedstrijden om de Dynamo- beter partij tegen Slavoj Praha c gewonnen De IJl-jarige Oostduitse •rloren toch 1 LUIK Het Nederlandse juniorenijs- hockeyteam heel't gisteren te Luik met 81 gewonnen van de Belgische junio ren. Nederland nam in de eerste perio de een voorsprong van 41 en voegde er in de twee volgende periodes twee keer twee treffers bij. ZAGREB Turner Miroslav Cerar, winnaar van het olympisch goud bij het paardvoltigei-en, is uilgeroepen lot de beste sportman van 1968 in Jóego-Sla- Djurdja Bjedov. olympisch kampioe ne op de 100 meter schoolslag was de beste Joego-Slavische sportvrouw in BERLIJN Wereldkampioen Erik de Vlaominck heeft gisteren een cyclocross in West-Berlijn gewonnen. Hij had aan de finish na 1 uur 14 minuten en 20 se conden op het parkoers van 23 kilome ter slechts vier seconden voorsprong op oud-wereldkampioen Rolf Wolfshohl. Huub Harings eindigde op de vijfde plaats met een achterstand van bijna viereneenhalve minuut. Zege voor HOKIJ-combinatie DEN HAAG De gisteravond in de Houtrusthal gespeelde ijshockeywedstrijd tussen combinaties van HOKIJ en Rotterdam is door de Hagenaars met 13 gewonnen. Voor HOKIJ scoorden: J. Moorman (3), R. Quint (2) en P. Brouwer (2). De tegenpunten van Rotterdam kwamen op naam van P. de Groot (2) en R. Klein. De tussenstanden VfuretM 3—0, 3—3, 1—1. Ruth Schleiermachcr. die na de derde afstand t— de 1000 meter no-; de lei ding had. kon de aanval van Stien Kai ser niet weerstaan. Zij bleef met 5.25,9 (zevende) ver achter. Ans Schut kon haar prestatie van een week geleden, toen zij in Hcerenveen op de drie kilo meter niet alleen Stien Kaiser versloeg, maar ook een Nederlands record *(5.04,1) verwezenlijkte, niet herhalen. Met 5.09,0 werd de Apeldooi nse twee- Jeugdschaaktoernooi ujaclc. Payrhuber en Bellon allen pnt., 1/14. Ligterink en Ombard beiden 2 pnt. en afgebr. partij, 15/-16. Moles en'Pokojowszyk - 18/19 Fedder •etrltnck beiden i pnl i H Pnt SAN JUAN (Puerto - Rico) (AP) De cellist Pablo Casals heeft gisteren zijn 92ste verjaardag gevierd. Dit feest belette hem niet zijn normale oefenin gen te doen. De dag begon zoals gewoonlijk met een 'wandeling langs de zeé. 'Vervolgens speelde Casals op de piano een prelude en een fuga van Bach. Daaitaa werd op de cello geoefend. de. Ook op de 1500 meter moest zij za terdag haar meerdere in Stien Kaiser erkennen, al was het verschil miniem: 2.27.2, tegen 2.27.3. Rieneke Demming stelde op de 3000 meter met 5.09,5 (der de) haar persoonlijke record op deze afstand met een halve seconde scherper. Aan de tweedaagse wedstrijden werd deelgenomen door rijders en rijdsters uit Nederland, Oost-Duitsland, Rusland, Roemenië en Finland. Nederland had on der leiding van Kees Broekman en Ge rard Maarse de voorlopige dames-kern ploeg afgevaardigd. Bij de heren werd gestreden in twee leeftijdsklassen. Nederland vaardigde in de jongste leeftijdsgroep (15 en 16 jaar) Piet Kleine en Co Giling af en in de oudere groep Piet Vink en Theo Roo- zendaal. Verder werd aan deze wedstrij den deelgenomen door een oostelijke se- iectieploeg, waarvan de leden iets ouder zijn, omdat in Oost-Duitsland een ande re groepsindeling naar leeftijd geldt als in Nederland. (Rusland) 47.5; 5. .23,7; 7. Ruth Schleiermacher 6.25,9. Schleiermacher 196,850 (Oostduit: JEUGD 500 meter: 1. Gerd Bonke (Oost-Duitsland) 44,0; 2. Plet Kleine (Nederland) 44.3 enj. Co Giling (Nederland) 44.3 1500 m: 1. Piet Kleine 2.13,2; 2. Gerd Bon ke (Oost-Duitsland) 2.13,2; 3. Co Glling 2.15,9. 3000 meter: 1. Co Giling. 4.35.4: 2. Bonke (Oost-Duitsland) 4.35.7 (Oostduits record), I. Piet Kleine 4.40.5 en 4. Klaus Wunderlich (Oostduitsland) 4.48.4. 5000 meter: 1. Glling 7.36.0; J Bonke 7.65,2; 3. Kleine 8.08,1. Eindklassement: 1. Bonke 182,337 punten, 2. Giling 183.000, 3. Kleine 184,260. JUNIOREN 1 50# meter: 1. Wladlmlr Komarov (Rusland ♦«J» Jan Pa6mas (Norland*, Y«lk»ï Po- Non-playing captain Harry Hopman kon naast de routiniers Bill Böwrey en Ray Ruffels slechts beschikken over de nieuwkomers John Alexander en Phil Dent, die internationaal nog slechts weinig ervaring hadden opgedaan en niet konden optornen tegen de Ameri kaanse klassespelers Arthur Ashe en Clark Graebner en de dubbelspecialisten Stan Smith en Bob Lutz. Een eerste open Davis Cuptoernooi ligt voor het komende jaar echter nog BUI Bowrey redde tenniseer Australië ADELAIDE Bill Bowrey heeft de tenniseer van Australië gered in de Challenge Round van het toernooi om de Davis Cup. Want nadat Clark Graebner zaterdag door een overwin ning van 3—6. 8—6, 2—6, 6—3 en 61 op Ray Ruffels de stand op 40 voor de Verenigde Staten had ge bracht (de trofee was inmiddels reeds na overwinningen in de eerste twee enkelspelen en het dubbelspel in het bezit van de Amerikanen gekomen), zorgde Bowrey tenslotte voor een kleine slotverrassing door Arthur Ashe te verslaan. Dat gebeurde in vier sets waarvan de derde 36 minuten duurde met de cijfers 26, 63, 11—9 en 8—6. Hiermee kwam de eindstand op 41 in het voordeel van de Amerikanen- Australië dat sinds 1950 slechts vier maal verslagen werd in 1954, 1958, 1903 en thans in 1968 steeds door de Amerikanen werd 23 maal win naar van de Davis Cup- De Ameri kanen veroverden, met het huidige succes meegeteld, de trofee 21 maal. Groot-Brittannië en Frankrijk legden respectievelijk negenmaal en zesmaal beslag op de beker. De eerste Davis Cup Challenge Round, in 1900 in Boston, tussen Amerika en Groot-Brittannië werd door de Amerikanen met 30 gewon nen. Sinds deze eerste uitdaging wa ren er twee onderbrekingen tijdens de eerste en de tweede wereldoorlog in de jaren 1915—1918 en 1940—1949. niet in het verschiet, aangezien de in schrijving reeds gesloten is. De activiteit van deze tennislanden richt zich dan ook op het jaar 1970. Inmiddels heeft de voorzitter van de Deense lawntennis- bond zaterdag in Kopenhagen verklaard eveneens voorstander te zijn van een „open" Davus Cuptoernooi. Bij een stem ming zal hij zeker zijn stem voegen bij die van de eerdergenoemde vier landen. Blue Stars won eigen basketbaltoernooi AMSTERDAM The Blue Stars heeft zijn éigen vijftiende internationale kerst- basketbaltoernooi gewonnen. Het is voor de eerste keer dat een Nederlandse ploeg dit toernooi won. De blauwe sterren be reikten dit resultaat door zaterdagavond in de beslissende wedstrijd te winnen van het Belgische Vilvoorde met 87 82 na aanvankelijk met rust een achter stand (3836) te hebben gehad. Ton Boot me 8—11 en Smit (6—16) waren de topschutters bij de Amsterdam mers, terwijl Cordie met 1421 en Tho- non met 137 bij de Belgen het beste schoten. Slovan Bratislava moest met de derde plaats genoegen nemen door een zege op Punch met 6156 via een ruststand van 28—23. Lange tijd konden De Haan (316) en v. Woèrkom (134) de Tsjechen bijhouden, maar de betere conditie gaf de doorslag. De eindstand is: 1. The Blue Stars 3—6, 2. Vilvoorde 3—4. 3. Slovan Bratis lava 3—2, 4. Punch 3—0. Badmintontitels naar Haagse jeugd DEN HAAG In de sporthal aan de Haagse Steenwijklaan werden vrijdag en zaterdag de districtsjeugdkampioenschap- pen badminton van Zuid-Holland gehou den. Er werden deze twee dagen liefst I 235 partijen gespeeld Bij dc dames ging de Zuidhollandse kampioenstitel naar Erica Fikenscher van Drop Shot. die de in de finale haar zusje Ingrid met 12—10 en 11—4 versloeg. Bij de heren ging dc titel naar dc Hagenaar Rob Knevel van Mariahoeve. Hij zege vierde in de finale over Jan 1 Willem Kroon van De Vijfsluizen met 153 en 15—9. Australië leidt in tweede testmatch MELBOURNE Australië heeft op de derde dag van de tweede testmatch egen West-Indië met ruime voorsprong de leiding genomen. De „Aussies" kwa men tot een totaal van 510 runs in de eerste innings. 310 meer dan de Westin- Aanvoerder Bill Lawry was de grote man. Hij moest pas na een schitteren de serie van 205 runs zijn bat afstaan. De Westindiërs, die de eerste testmatch wonnen, kwamen in de eerste innings niet verder dan 200 runs. In de tweede innings kwamen zij al spoedig in moei lijkheden en zagen het eerste wicket tegen slechts 25 runs verloren gaan. Bij deze stand werd de partij zaterdag afge broken. Fred Hemmes uitgeschakeld MIAMI BEACH Fred Hemmes, die donderdag dank zij een overwinning op de Tsjech Jan Pisecky de kwarteind strijden van het „Orange Bowl'Vtennis- toernooi voor junioren in Miami bereikte, is vrijdag in deze ronde uitgeschakeld door de Amerikaan Paul Gerkin. De set standen waren 64. 4—6, 61. In de eerste ronde van het dubbelspel verloren Jan Hordijk en Fred Hemmes met 26, 79 van de Amerikanen Dick Stockton en Pancho Walthall. De overige uitslagen van Wlm de Rooy. Damesdubb Fikenscher—Marjolljn Kroi tendorp (Vijfslutzen) 154 dubbel; Erica Fikenscher Henny Westendorp en J en Jan Willem en TIenny1 Wes^ 5—5. Gemengd n Rob Knevel- Willem Kroon Stien Kaiser zette in Oost-Berlijn nog weer eens ev elkaar en het resultaat was het geprolongeerde bezit v venijn zat 'm in de staart, toen Stien de drieduizend de leiding in het algemeen klassement voo\ 71 stevig de tanden op :n de Dynamo Cup. Het meter won en daarmee zich opeiste. iet Vink (Nederland) 44,5. 1590 meter: 1. Ratner Klehr (Oost-Duitsland) 2.14.5; 2. Karl Heinz Stroeh (Oost-Duitsland) OVERUSE Haico Scharn (De Kei- I land) 4.38.1. 2. Plet vink 4.42.2, 3. voiker Ien' Uden> heeft gisteren in het Belgi- I Poness (Oost-Duitsland) 4.43.2,' 4 Rainer sche Oyerijse een internationale veld- K«lïr wn 'a0 V fsi?w L V4-2 '®n 5' Theo Ro°" I l00,;i Se wonnen. Hij legde de zevendui- sow meter: Wehr 'a 04.5: J. Vink 8.05.3. J *end ™ete'- f' in ^minuten en 7 secon- In het eindklassement bezette Klehr de eer- den- De Belgen Gijselmck en Janssens ete plaats en Vink werd tweede, i eindigden als tweede en derde. Bas van Duivenbode bokste onbeslist ZAGREB De Nederlandse kampioen in hel halfzwaargewicht Bas van Duiven- bode heeft zaterdag in Zagreb in een gevecht over tien ronden onbeslist ge bokst tegen de Joego-SIaviscbe bokser Ivan Prcbeg. Prebeg, een van de opkomende ster ren van het Europese boksen had het moeilijk tegen de Nederlander. Na in de eerste vijf onden een kleine puntenvoor- sprong te hebben opgebouwd, werd hij in de tweede helft van het gevecht meer dere malen in de verdediging gedrongen door Van Duivenbode, die over het ge heel genomen 'n iets betere indruk maak te vooral omdat hij beter counterde. In de vijfde ronde had Prebeg een kans zijn tegenstander uit te slaan. De gong kwam toen de Nederlander te hulp. In de derde ronde voltrok zich het ongewone schouwspel dat beide boksers down gin gen, na een hevige slagwisseling. Scheids rechter Hrenar telde toen voor alle twee. Het gevecht werd bijgewoond door 2000 toeschouwers.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 7