arde bleek-blauwe saffier Astronauten djn weer terug >ij hun vrouw en kinderen - Touwtrekken om Jozef Smrkovsky Cabine in Pearl Harbour Aanval van dr. Husak Eind januari start dagelijkse bootdienst RAAD HUWELIJK EN GEZIN VERWERPT HUMANAE VITAE „Sleur de Kerk uit haar sleur" Jongeren verwerpen concilierapport "VA-NDAG 30 DECEMBER 1968 DE LEIDSE COURANT |j)USTON (AP, Reuter) Voor een mens, die om l| maan cirkelt, lijkt de aarde op een halve schijf pt de gloed van een bleek blauwe saffier op een I van zwart fluweel. Dit is door de astronauten de Apollo-8 vastgelegd op een film, die zij |bben teruggebracht naar de aarde. Het is een houwspel, dat astronaut Lovell jr. ertoe bracht, I aarde te beschrijven als een „oase in de enorme ^gestrektheid van de ruimte". k „close-up" van de maan, gefotografeerd uit de Apollo-8. Op Jvoorgrond de krater Goelenius met een diameter van plusminus fyenzeventig kilometer. Opmerkelijk zijn de „geulen", die de doorsnijden en zich erbuiten voortzetten. itty> V - M..m PRAAG (Reuter) Premier Oldrich G'ernik heelt gisteren het ontslag van zyn regering aan president Svoboda aangeboden om de fcderalisatie van het bestuur in Tsjecho-Slowakye mogelyk te maken. Cernik is verzocht aan te blijven tot een nieuwe regering is gevormd, die volgens waarnemers weinig veranderingen met de huidige regering zal vertonen. Veel minder zeker is echter de positie van de voorzitter van het parlement, de progressieve politicus Jozef Smrkovsky, die door de Russen als belangrijkste obsta kel op weg naar de door hen gewenste „normalisatie" wordt beschouwd. Krachtens de federale grondwet moet Smrkovsky als Tsjech zijn post afstaan aan een Slowaak, maar hij heeft tot dusver geweigerd dit te doen en wordt hierin gesteund door de progressieve arbeiders in het land. Behalve de 900.000 leden tellende vakbond van metaalarbeiders hebben nu ook vertegenwoordigers van de 45.000 employés van de energiecentrales gedreigd met staking als hij wordt afgezet en steeds meer bedrijven sluiten zich aan bij de actie. Ook van Slowaakse zijde wordt steun betuigd aan Smrkovsky, onder andei-e door de Slowaakse academie voor wetenschappen en de organisatie van film- en televisieartiesten. Een van Smrkovsky's voornaamste te genstanders, Gustav Husak, eerste secretaris van de Slowaakse communistische partij, heeft gisteren opnieuw een felle aanval gelanceerd op de parlementsvoor zitter. Volgens Husak is de steun voor Smrkovsky niet gebaseerd op diens ver diensten, maar op aandrang van rechtse elementen. De Slowaakse nationale ver gadering heeft in een resolutie aangedrongen op de benoeming van een Slowaak tot parlementsvoorzitter. 'JA Scheveningen-Engeland v. v. HOOFDZAKELIJK VRACHT, KLEINE RUIMTE VOOR PASSAGIERS Van c r verslaggevers) Nederlandse en Britse spoorwegen krij ten er binnenkort met hun boottreinen ?an en naar Hoek van Holland, een con current bij. Wanneer op zaterdag 25 janu- irl de Norfolk-line N.V. haar dagelijkse naar Great Yarmouth in Engeland opent, zullen tegelijkertijd 24 trailers op dekken van het roll-on roll-of ferry ip een plaats krijgen. Het ladingspakket naar Engeland zal hoofdzakelijk bestaan lit groenten en fruit, conserven, vis en Euivelprodukten. De Norfolk-line Scheveningen heeft in lotaal 100 trailers bij de DAF-fabrieken in bestelling. Hiermee is een orderbedrag van 2Vi miljoen gulden gemoeid. Za terdagmiddag werden de eerste 50 trailers van elk 10 meter lengte, naar het terrein naast de nieuwe visafslag in Schevenin gen gereden. Het is de bedoeling dat de trailers Nederland zullen doorkruisen om de exportgoederen naar Scheveningen te vervoeren. Het aan- en afvoeren van deze ladingen zal geschieden niet met trek- van de Norfolk-line maar die van onafhankelij ke transportondernemingen waaronder de Furnesstransportgroep Rot terdam. De Norfolk-line stelt alle wagens ter beschikking van de laders. De tarie- Nederlandse geestelijke in Brazilië aangehouden RIO DE JANEIRO (AFP) Een Nederlandse katholieke geestelijke is in de Braziliaanse staat Rio de Janeiro aangehouden, zo wordt van kerkelijke zijde in Rio vernomen. Zijn naam en de reden van de arrestatie zijn niet bekendgemaakt. De geestelijke was verbonden aan de universiteit van Rio. ge tijd geleden zijn ln Belo Horlzonte en Santos buitenlandse geestelijken aangehouden op beschuldi ging van ondermijnende activiteit. ven hiervoor zijn aangepast aan het con ventionele verkeer. Zodra het schip in Great Yarmouth aankomt, zullen trek kers van Britse vervoersondernemingen gereed staan om de ladingen in Engeland te distribueren. Van Engeland uit zullen de wagens een navenante functie hebben als op de heenweg, echter alleen in min dere mate. De lading naar Nederland zal onder meer bestaan uit slachtvee en industriële goederen. Eerste schip Na de officiële ingebruikneming op 25 januari a.s. door de minister van Verkeer en Waterstaat, drs. J. A. Bakker, zal de ferry iedere 24 uur vanuit Scheveningen en uit Great Yarmouth vertrekken. De haveningang in Scheveningen is speciaal op diepte gebracht. Het eerste schip van de Norfolk-line de Duke of Holland is 75 meter lang en heeft een breedte van 13 meter. De laadcapapiteit bedraagt naast de 24 trailers van elk 25 ton, veertig per sonenauto's en ongeveer 100 stuks vee. De passagiersaccommodatie is gering. Hoog uit 20 personen kunnen per vaart naar Engeland vervoerd worden. De Duke of Holland zal een ligplaats krijgen in de eerste Scheveningse binnenhaven, waar men momenteel druk in de weer is om een brug, een opslagplaats en een par keerruimte voor de ferry aan te leggen. Ook is men bezig met de bouw van douaneloods. De plannen voor een e< tueel speciaal ferryhotel zijn voorlopig nog niet realiseerbaar. De kosten die hiermee gemoeid zouden zijn, zouden mi nimaal 25 miljoen gulden bedragen. Dooi de korte vaartijd tussen Scheveningen er Great-Yarmouth, bijna 7 uur, zal de Nor folk-line de maatschappij zijn, die de kortste verbinding tussen Nederland en Engeland tot stand brengt. Voor deze veerdienst op Engeland investeerde de Norfolk-line ongeveer 8 miljoen gulden. Maandag 13 januari zal de Duke of Hol land worden beproefd. Jongeman steekt vrouw neer AMSTERDAM (A..N.P.). Een 24- jarige Amsterdamse prostituee is zater dagnacht op haar kamer te Amsterdam door een klant met een mes aangevallen en ernstig verwond. Zij werd met steken in rechterdijbeen, rechteronderarm en in de buik opgenomen in het Binnengast huis. De dader, 'een 19 jaar oude Am sterdammer kon ter plaatse worden aan gehouden. De vrouw had de jongeman haar diensten geweigerd toen bleek dat hij geen geld bij zich had. Er ontstond een twist, waarbij hij haar schopte en sloeg. Toen het slachtoffer terugsloeg trok de aanvaller het mes. 'V zijn vrouiv Susan en zijn zot i kinderen Susan, Jay en Barbar Queen Elizabeth gaat terug naar werf LONDEN (Reuter) Het nieuwe vlaggeschip van Cunard, de „Queen E- lisabeth II", zal niet, zoals in de bedoe ling lag. op 17 januari zijn eerste offi ciële reis kunnen gebinnen. Ook een vijf daagse rondvaart, waarvoor het 65.862 ton metende luxueuze passagiersschip op 10 januari zou vertrekken, is uitge steld. oorzaak ligt in mankementen aan de scheepsmotoren. Om deze te verhel pen gaat het schip naar de werf in Southampton. De president-directeur van Cunard Line, Sir Basil Smallpiece, zei gisteren op een persconferentie, dat zijn maat schappij met het oog op de moeilijkhe den met de machines weigert het 30 miljoen pond sterling kostende schip van de bouwers te aanvaarden. Hij is ook niet tevreden over de passagiersac- comodatie. Het ruimtevaartbureau heeft negen afdrukken van door de astronauten op genomen films vrijgegeven. Eén ervan toont de aarde als een hal- schijf met een blauwe gloed op de achtergrond en de horizon van de maan, op de voorgrond; een gezicht dat over eenkomt met een, dat de wereld via de t.v. is getoond. De continenten op aarde zijn op de foto bruin getint. Wolken lijken op witte vlokken slagroom, die boven de oppervlakte van de aarde zweven. Een van de foto's toont een op een draaikolk gelijkende wolken formatie boven de Atlantische Oceaan. Het ruimtevaartuig Apollo-8 is giste l-en aan boord van het vliegdekschip „Yorktown" in Pearl Harbour aange komen. De ruimtecapsule werd op Ford Island Een woordvoerder van de marine deel de mee, dat hij vandaag aan proeven zou woeden onderworpen en dan terug gevlogen zou worden naar de fabriek van de North American Rockwell Co., in Downey, Californië, waar hij is ge maakt. De drie Amerikaanse astronauten Bor- nan, Lovell en Anders zijn gisteren met hun gezinnen herenigd. Duizenden inwo ners van Houston, waar de vrouwen van het drietal hun echtgenoten om de hals vielen, bereidden de maanreizigers een stormachtige ontvangst. OLIEKACHEL DEFECT Meisje (5) kwam om in vlammen ARNHEM (ANP) De vijfjarige Bri gitte Rijmer uit Arnhem is zaterdagmid dag na een brand in haar ouderlijk huis overleden. In het benedenhuis brak 's middags, vermoedelijk als gevolg van een defect aan de oliekachel, brand uit. De moeder rende in paniek met twee zieke kinderen onder de armen het huis uit. Twee andere kinderen, meisjes van zes en vijf jaar, moest zij achterlaten. Zij werden door politie- en brandweer lieden uit de vuurhaard gesleept. Voor de vijfjarige Brigitte was het reeds te laat. Zij overleed kort daarna in het ziekenhuis. (ADVERTENTIE) Vakmanschap is meesterschap Bierkenners vragen UTRECHT (KNP) De landelijke katholieke Raad voor Huwelijk en Ge zin heeft met het oog op de aanstaan de zitting van het Nederlandse pasto raal concilie, zijn mening kenbaar ge maakt over de encycliek Humanae Vi- tae. Kort na het verschijnen van deze encycliek verzochten de bisschoppen de Raad om advies. Uit de standpuntbepa ling, die geheel voor verantwoordelijk- van de Raad komt en niet voor die van het episcopaat, blijkt, dat de Raad fundamentele bezwaren heeft te gen deze encycliek. Deze bezwaren betreffen allereerst de gezagsopvatting, die in de encycliek en in de uitvaardiging ervan aan het licht treedt. Zo vindt de Raad, dat de be staande anderssoortige benadering niet serieus genomen is, dat het wereldepis copaat, de andere Kerken en de gelovi gen onvoldoende inspraak hebben ge had. Verder acht de Raad universeel geldende, uniforme en gedetailleerde uitspraken niet mogelijk, het beroep op de traditie ongeldig, een aantal aan de encycliek ten grondslag liggende motie ven onzakelijk en de oproep aan pries ters en met name aan moraaltheologen tot blinde gehoorzaamheid onaanvaard- Een tweede serie bezwaren van de Raad betreft de argumenten, waarop de Paus zich voor zijn standpunt beroept. Zo vindt de Raad dat een tijdgebonden moraalfilosofie in deze encycliek abso luut gesteld wordt, dal., het betoogvan, de Paus inconsequent is en dat achter-"* haalde opvattingen het stuk beïnvloed hebben. Met name het verbod tot ge bruik van kunstmatige methoden op grond van te vrezen misbruiken acht de Raad grievend voor een volwassen ka tholieke gemeenschap. De Raad vreest dan ook, dat de eeuwenoude angst van de Kerk voor alles wat met seksualiteit te maken heeft, heel sterk bij de tot standkoming van dit stuk heeft meege- In een derde serie bezwaren somt de Raad een aantal gevolgen op, die naar zijn mening uit deze encycliek zullen voortvloeien. Zo wordt o.a. bezorgdheid uitgesproken voor het morele gezag van de Kerk, het gevaar van gewetenscon flicten gesignaleerd en gewezen op de verlammende werking die de encycliek op een aantal bisschoppen moet hebben. De Raad vindt het noodzakelijk, dat alle ruimte wordt gelaten aan de opvattin gen, die van de encycliek afwijken. Deze standpuntbepaling van de Raad is toegezonden aan ruim 80 instel lingen, die met de betreffende materie te maken hébben, zoals bijvoorbeeld in stanties van geestelijke gezondheids zorg, kruisverenigingen, zusterorganisa ties van de Raad en het secretariaat van het Nederlands pastoraal concilie. Het doopwater was te koud. Johan Friso werd zaterdag gedoopt met enkele natte vingers van ds. Kater. Sprenkelen kon niet. Dat dacht Willem-Alexander ook al. Hij keurde onder de plechtigheid het doopwater. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT In Utrecht werden gisteren vele open (kerk)deuren ingetrapt. In het feestelijk voor kersl- balls ingerichte gebouw „Ariston" zweefden boven dien vaak de inconsequenties als kleurige zeepbellen van stoel tot stoel. Maar er werden ook heel zinnige dingen gezegd. Op deze nationale slotbijeenkomst van de bliksemactie „Sleur de kerk uit haar sleur", die reacties van jongeren moest losweken over het ont- werp-rapport „Ruimte lot menswording voor de jeugd". Dit raport zou (maar het werd verworpen) onderwerp van gesprek moeten uitmaken op het landelijk pastoraal concilie, dat van 5 tol en met 8 januari in Noordwijkerhout wordt gehouden. „Ik vind 't een hele prestatie van de vergaderleiding om uit de chaos van meningen nog een resolutie te halen, die aangenomen is door 'n grote meerderheid", aldus bisschop H. Ernst van Breda in een slotwoord. Kardinaal Alfrink en hij woonden de bijeenkomst bij. De kardinaal reageerde op een protestresolutie van een Utrechtse groep. Daarin werd geëist: „Sleur de hiërarchie de Kerk uit". De kardinaal: „Er staat gelukkig niet: sleur de hiërarchie de zaal uit, ik mag dus nog". En na een hartelijk applaus van de zaal: „In Noordwijkerhout heb ik de merkwaardige ervaring opgedaan, dat men als twee groepen komt, het episcopaat en „de overigen", maar dat er steeds duidelijker van een „samen" sprake is. Ik dacht dat hier hetzelfde gebeurde". Helemaal hetzelfde gebeurde er bepaald niet. Enerzijds wilde men de oude Kerkstructuur vaarwel zeggen, maar anderzijds wilden sommigen een telegram sturen aan de Paus om zelf dan eens te komen kijken wat er in Nederland gaande is. En zo wilde men ook het Nederlands episcopaat opdragen zijn Spaanse en Portugese collega's uit te nodigen het fascisme in hun landen af te wijzen en de eenheid van Kerk en staat te doorbreken. Een niet erg strakke, maar wel handig Jeugd wil niet gezien worden als aparte groep vrerende vergaderleiding wist de vele meningen toch te bundelen in een resolutie, die een grote meerderheid haalde. Met die resolutie komen de tien vertegenwoordigers van de jeugd straks in Noordwijkerhout naar voren. Resolutie In de resolutie, samengesteld uit ontwerpresoluties van Heerlen, Zwolle, Rotterdam en Huis ter Heide, wordt het zeer noodzakelijk genoemd, dat de Kerk, zoals die nu bestaat, met haar hiërarchale structuur, voor overleefd wordt gehouden. In plaats van een dergelijke Kerk zeggen deze jongeren levensvatbaarheid te zien in een beweging van mensen met eenzelfde levensbeschouwing, de christelijke visie, De Kerk is blijven steken in een oude, statische maatschappijstructuur, zegt de resolutie: „We leven nu in een dynamische maatschappij met een andere gezagsvorm. Ook de Kerk zal democratisch moeten worden, En omdat deze jongeren zeggen alleen geïnteresseerd te zijn in daadwerkelijke acties, verzoeken zij het pastoraal concilie zich te bezinnen op vragen als: komen wij als Kerk wel voldoende op voor mensen in mensonwaardige situaties, zoals eenzaamheid Ln een bureaucratische welvaartsstaat, heimelijke discriminatie in de Nederlandse burgermoraal, vergroting van de kloof tussen de rijke en de arme landen, bevorderd door otjze politieke laksheid. En de resolutie stelt tenslotte ook, dat de jongeren over het algemeen niet als aparte groep gezien en behandeld willen worden. Om die laatste reden werd het concilierapport, zelfs als discussiebasis voor de conciliebijeenkomsten afgewezen. Hetgeen niet wegneemt, dat de resolutie zo goed als in zijn geheel in het gewraakte rapport is terug te vinden. Sleutelen Tevreden was waarschijnlijk niemand. „Pas op", riep een vertegenwoordiger van Maastricht. „Straks denken ze in het pastoraal concilie nog, dat wij van mening zijn, dat het voldoende is een beetje aan de structuur van de Kerk te sleutelen. Maar we moeten eerst eens de vraag stellen of we de Kerk eigenlijk wel nodig hebben. Is het dan zo moeilijk het evangelie radicaal te lezen? Daarna zullen we dan nog wel zien of we er nog een structuur voor (moeten) vinden Ook op deze bijeenkomst leek het erop, dat de discussieleiding uiteindelijk toch radicaler kritisch tegenover de huidige Kerkstructuur stond dan de vergadering. Niet geheel ten onrechte kon drs. Herman de Lange, een man van de rapportagecommissie, opmerken: „De jongeren zien kennelijk toekomst in de Kerk". En de kardinaal vond, dat het feit van de aanwezigheid van zo'n vierhonderd jongeren aantoonde, dat men interesse heeft voor de Kerk. Bisschop Ernst doorbrak alle structuren in zijn slotopmerking: „De Kerk is daar waar men zich in het voetspoor van Jezus Christus bevindt". De vierhonderd leken het ermee eens te zijn. Uiteindelijk komt ook hun resolutie daarop neer: het gaat om de inspiratie, niet om de structuur. Hetzelfde hebben eigenlijk ook de jongeren gezegd, die de verschillende landelijke bijeenkomsten bezochten. Ook dat waren er telkens maar weinigen. Vandaar een van de eerste opmerkingen in Utrecht: „Het pastoraal concilie zou in de eerste plaats een onderzoek moeten instellen naar het grote gebrek aan interesse van de jeugd voor de Kerk". VRAGEN VAN KAMERLID Vele ongelukken bij militaire oefeningen in West-Duitsland (Van een onzer verslaggevers) EMMEN. Het communistische Tweede-Kamerlid VV. Kremor heeft de minister van Defensie gevraagd of het juist is, dat gedurende de militaire oefeningen in West-Duitsland, aangeduid met de naam „Edelmann", zich een groot aantal ongelukken heeft voorge daan, waaronder enige met dodelijke afloop? Een andere vraag is, of de minister kan meedelen hoeveel en onder wat voor omstandigheden Nederlandse militairen bij deze oefeningen om het leven kwa men, hoeveel en wat voor andere onge lukken er plaats hadden en onder wiens commando c.q. algehele verantwoorde lijkheid deze ongelukken plaats hadden. „Is het onder meer juist, dat bevel werd gegeven om met een AMX-voer- tuig een bevroren beek over te steken, zonder dat de betrouwbaarheid van het ijs vast stond en dat genoemd voertuig door het ijs zakte en een militair daarbij om het leven kwam? Is het eveneens juist dat de organisatie, inclusief die van de administratie, dermate te wensen overliet, dat ernstige stagnaties bij de ravitaillering werden geleden? Hebben aan genoemde oefeningen ook militairen deelgenomen, die pas hun eerste oefe ning hadden voltooid en met andere militairen bevel kregen 's nachts in tenten te bivakkeren? Zo ja, is dat ge bruikelijk?", zo vraagt de heer Kremer. Het Kamerlid vraagt voorts of de minister bereid is met spoed een alge meen onderzoek in te stellen, passende maatregelen te nemen om herhalingen te voorkomen en de resultaten van het onderzoek en eventueel genomen maat regelen kenbaar te maken.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5