AD0 ontmoette de verschrikkelijke kerstman Brabant werkt koortsachtig aan sportpaleis JAN V. D. OEVER NEUS-, MAASSEN KNIEBLESSURE Ajax sloeg in laatste driemaal toe Gsng redde bij rust VOLGEND JAAR OPENING (Van onze sportredactie) BREDA. De gemeenten Roozen daal en Oudenbosch in Noord-Bra bant werken koortsachtig aan een plan voor het eerste Nederlandse sportpaleis waarvoor wielermanager Charles Ruys uit Klaaswaal het idee heeft aangedragen. Beide plaatsen zijn kandidaat voor de verwezen lijking van een opzienbarend initia tief en geven elkaar in die strijd niets toe. „Het is doodgewoon een kwestie van welke burgemeester het eerste de zaken met wethouders en gemeenteraad en financiers rond krijgt", aldus Charles Ruys, die erop rekent volgend jaar de sporttempcl te kunnen openen. Zowel architect Kooymans uit Mijnsheerenland als de bouwer, dc bekende ex-voetbalinter national Henk Pellikaan, die. enige jaren geleden een revolutionair type sporthal lanceerde, hebben hem ver zekerd, dat 't project in zeven maan den is te maken. De plannen zijn op de „inbreng" van de gemeenten Roozendaal en Ouden- bosch na compleet klaar. En de meest vermeldenswaardige punten uit de opzet zijn de volgende: 1. Het sportpaleis gaat plaats bieden aan 5000 mensen. 2. Op het middenterrein zijn geen staanplaatsen, maar loges vooi „belangrijke personen" en enige duurdere zitplaatsen. 3. De bouw van het middenterrein zal zo zijn, dat men er zelfs alle zaalsporten op kan beoefenen. Bovendien biedt de accommodatie gelegenheid tot het houden van bijvoorbeeld belangrijke bokswed strijden, blljartkampioehschappen en afwijkend van sportieve inslag muziekfestivals. 4. De wielerbaan is een copy vah de Gentse piste (166 meter) en zal bijna de gehele week worden opengesteld voor training en op leiding van jonge renners, Weke lijks zijn er populaire en grote wedstrijden, waarbij een voor lopige afspraak met de directie van het Antwerpse Sportpaleis is gemaakt dat West-Brabant de vrijdagavond reserveert voor be langrijke programma's en Ant werpen op zaterdag en zondag blijft draaien. Het winterseizoen wordt afgesloten met een zes daagse in maart of april. 5. In het gebouw komen voorzienin gen als modern uitgeruste mas sagetafels en saunabaden. Voorts zal er logies zijn voor ruim veertig in de wielrennerij werkzaam zijnde personen waardoor het sportpaleis in West-Brabant kan fungeren als opvangcentrum voor buitenlandse wielrenners en hun begeleiders en kan dienen als oefencentrum in groepsverband. Daarmee zal de wielrennerij een klein „Zeist" hebben. 6. Er komen een groot restaurant, drie royale snackbars en een aan tal buffetten in het gebouw. Het restaurant en de snackbars hebben gezamenlijk een capaciteit van 1460 personen. Voor eer bedankt „Ik heb", aldus Charles Ruys in zijn werkkamer vol wielerherinneringen, „ook contact gehad met Amsterdam en nog enkele, maar daar wil men het te duur maken. Ik ben daar tegen. Je krijgt de exploitatie van zo'n zaak nooit rond, tenzij je er zoveel toestanden als tentoonstellin gen en shows bijsleept, dat wielren nen secundair wordt. Daar begin ik niet .aan. In Rotterdam, waar niet zo lang geleden de eerste paal voor een sportpaleis is geslagen, speelt hetzelfde. Dat is geen echt sport paleis, maar een serie tentoonstel lingshallen met ruimte voor een baan. Ze hebben me gevraagd of ik die baan mee wil runnen, maar ik heb bedankt voor de eer. Op die basis is het niks, dat heeft Wenibley wel bewezen. Men had in de jaren vijftig ook zo'n piste die erin en eruit kon als dat zo uitkwam. Nou, het was meer eruit dan erin want opbouw en afbraak vragen veel tijd. In zo'n toestand wil ik niet leven. Wel in een sportpaleis, maar niet in een hal waar af en toe ook nog sport is. In een sportpaleis dc sport voorop. Daarom maken we het middenterrein geschikt voor alle vormen van zaal- sport en zullen we er daarnaast voor Üvcrcn dat er aantrekkelijke toppers komen als bijvoorbeeld biljartloer- nooicn en bokswedstrijden. Over dat laatste heb ik al contact gehad inct Theo Huizenaar, die bereid is alle programma's te verzorgen. Daarnaast kunnen we op rustige avonden wel eens iets geks doen in de showbizz. Louis Armstrong laten komen bij voorbeeld of dc Beatles of Frank Sinatra. Als je voor 5000 mensen plaats hebt is dat rendabel". Belachelijk laag Maareersl moet of Roozendaal of Oudenbosch ja zeggen. Charles Ruys: „Ik heb de beste verwachtin gen. Mijn grootste probleem was dal men nauwelijks wil geloven, dat voor het door mij genoemde bedrag een sportpaleis gebouwd kan worden. Hel leek belachelijk laag. En dat is hel ook. Ik kan niet zeggen hoeveel hel is, want dat willen de burgemeesters liever even stil houden, maar de be groting ligt miljoenen beneden de prijzen van andere plannenmakers en daar moest men aan wennen. Nu is het zover en gaat het dm de mede werking die de burgemeesters nodig hebben. Ik ben klaar, het wachten is op de eerste reactie. Komt vandaag Oudenbosch, dan is Roozendaal morgen te laat en omgekeerd". (Van onze sportredactie DEN HAAG. In de slotminuten ontpopte Ajax zich als de verschrikke lijke kerstman. Terwijl een wankelende ADO-formatie tijdens de jacht van grimmige sneeuwvlokjes en knetterende hagelstenen naar het bevrijdende einde snakte, ontketende de niets-en-niemand meer ontziende Ajax-elf nog tweemaal een jacht op het witte leer dat de van schrik verstijfde Hage naars als een monster voor ogen kwam. Nog tweemaal haalde Ajax uit, met een tussenpoos van enige minuten want na de eerste succesvolle inzet van Swart (op dat moment zijn tweede en Ajax' vierde treffer) namen door dol enthousiasme verblinde Amsterdamse aanhangers bezit van het Zuiderpark omdat zij meenden dat de strijd al ten einde was. Maar scheidsrechter Schalks had slechts gefloten voor een doelpunt, wees resoluut naar het midden en beduidde dat er nog drie minuten te spelen waren. De martelgang van ADO in die laatste minuten moest op reglementaire gronden verlengd worden. En Ajax had er kennelijk plezier in, stroopte nog eenmaal de mouwen op en dreef ADO voor dé vijfde en nu laatste maal in de hoek waar de slagen vallen en de doelpunten geregistreerd worden. Dat laatste kwartier, die laatste tien minuten waren een geheel ongelijke strijd geworden. Een ongelijke strijd tussen de voorhoede van Ajax en de door flagrante fouten in eigen gelederen aangetaste achterhoede van de Hagenaars scheef en hij voelde zich enigszins dui zelig. Dokter Slager: „Met een dag of tien zal hij wel weer hersteld zijn. In ieder geval mag hij de eerste vijf dagen geen bal op zijn neus krijgen zodat hij zondag wel niet mee zal spelen". Jan van den Oever onmiddellijk na afloop: „Ik ga voor alle zekerheid naar het zie kenhuis Westeinde. Misschien is-ie wel gebroken. Jammer dat ik moest uitval len, je wilt zo'n wedstrijd fo graag uit spelen". Toen verscheen Piet de Zoete in het centrum van de achterste vier en Louis de Puyl completeerde (bijzonder ver dienstelijk) het Haagse team. De ver andering in de achterhoede scheen aan vankelijk geen verzwakking, want juist in de eerste faze na de hervating kwam ADO, zo geheel onverwacht eigenlijk, enorm sterk terug. Onverwacht omdat ADO bij de rust een achterstand van 20 noteerde en zelfs voor een nog gro tere achterstan was behoed toen Henk Groot na foutief wegwerken van Jan van den Oever ongehinderd kon oprukken. Maar de gong redde ADO. Scheidsrech ter Wim Schalks uit Leiden („geweldige' wedstrijd, zullen er bij elkaar tien over tredingen zijn begaan?") floot uitgere kend op Ret moment dat Henk Groot doelman- Thie ten derde male wilde passeren het rustsignaal. Met de chrono meter in de hand liep de heer Schalks verontschuldigend op de teleurgestelde Ajacied toe. „Sorry Henk, maar het was echt tijd". De schade voor ADO bleef derhalve beperkt tot een „sof'-doelpunt van 3e voet en een juweel van een doel punt van het hoofd van Nuninga. En wellicht putte ADO uit het uitblij ven van die genadeklap de moed om in de tweede helft in een stormachtig offen sief tegen de bulderende wind en al le trieste weersomstandigheden in de sprong 'naar de gelijkmaker te maken, althans de (nog steeds hatelijke) nul 'weg Je schieten. En ADO voelde hart stochtelijk aangemoedigd door het merendeel van de 26.000 toeschouwer dat het ging, dat het goed ging. Tegen een tegenstander die knap voetbal toe liet en bij wijze van uitzondering géén bastion voor eigen doel optrok. Maar ADO hoewel attractief leed nog steeds aan het euvel der schotloosheid. Op heupen Totdat na vijf minuten in de tweede helft aanvoerder Harrie Heijnen het op de smalle heupen kreeg. Tikketak, een schijnbeweging en een „juichende vuist" in het luchtdelige: het 20-meterschot van Heijnen sloeg hoog achter Gert Bals te gen het net: l2. Hagel en natte sneeuw, het deerde de Hagenaars niet. Zij ver keerden in de winning mood, zagen geen achterstand. Drie minuten later kenden ze de achterstand ook niet meer. Mans veld stormde naar voren op een hoge bal van Giesen, werd eerst aan het shirt gegrepen en vervolgens ten val gebracht door Muller. Strafschop. Het vonnis werd koelbloedig voltrokken door Schoenma- kers (2—2) een van zijn weinige goede daden want zijn vorm blijft de laatste weken angstvallig beneden zijn goede wil. Verder kwam ADO niet, al scheelde het bar weinig. Maar irt de minuten des gevaars voor Ajax rees vooral Vasovic tot grote hoogte, keerde met uiterste krachtsinspanning op de doellijn een. inzet van Maassen nadat de ADO-speler Bals al had gepasserd. Het offensief van ADO luwde, al bleef het immer gevaar lijk. Maar Ajax weigerde nog enig risi co te nemen en zuiverde niet altijd even mooi maar wel uiterst nuttig het doelgebied met verre trappen. En bereikte daarmee veelal de ongekend ijverige en excellerende Piet Keizer, de altoos gevaarlijke Cruyff of de zijn ach terhoede assistentie verlenende Swart. Maar ook Henk Groot, de sterke man op het middenveld die na de langzame te rugval van ADO en de achterwaartse gang van De Zoete een grote strook ter rein tot zijn beschikking kreeg. Niet hetzelfde En een van zijn passes leidde ADO's ondergang in. Maar die pass had niet fataal behoeven te worden, als Piet de Zoete hetzelfde gedaan zou hebben als Nederlandse boksers naar het buitenland DEN HAAG Twee Nederlandse boksers zullen in de komende dagen de Nederlandse kleuren in het buiten land verdedigen. De Amsterdammer Bas van Duivenbode, kampioen van Nederland in het halfzwaargewicht, bokst morgen in Zagreb tegen de Joe- go-Slaaf Ivan Prebeg. Een week later, op 3 januari, komt de Surinamer Ro nald Riedewald, Nederlands kampioen zWaarweltergewicht, in Berlijn uit te gen de Duitser Max Rozennitch. Uit de sport bibliotheek Er kwam een tijd dat de uitgevers in de jeugd een nieuwe markt ontdekten. Honderden kinderboeken en -pockets rolden daarna van de persen. Het is nog niet zolang geleden dat sportboeken tot de schaarse artikelen behoorden die de uitgevers aan de man trachtten te bren gen. Ook daarvoor bleek een ruime markt aanwezig te zijn en derhalve werd een stroom boeken, de sport betreffend, naar de boekhandel geëxpedieerd. LIET schaatsjaarboek van Jan Kleine (uitgave N.V. drukkerij Dico te Am sterdam) was al een jaarlijkse gast in de sportboekerij. Ook voor het seizoen —1969 heeft Jan Kleine weer zijn handig naslagwerk, dat geen schaatsfan kan missen, het leven doen zien. De data van de belangrijkste evenementen, de kernploegen, een duidelijk overzicht van het afgelopen seizoen, records, hoe wor den de punten berekend, beste perstaties, resultaten belangrijke wedstrijden, rang lijsten, schema's om de aanstaande titel strijden te kunnen bijhouden; dat alles ls overzichtelijk bijeengebracht, verlucht met foto's. Wie zelf geen documentatie heeft, wordt de helpende hand geboden door Jan Kleine. [T\e bal is rond door Dick Ariese (uit— U gave J H. de Bussy N.V., Amster dam) is een voetbalboek, de sport waar over „eindeloos" kan worden geschre ven. Het ligt er maar aan wie het doet en hoe. Dick Ariese. Amsterdams sport journalist, geeft zijn boek de slogan mee „speelse dribbel door het rijk van koning voetbal". En dat is het geworden. Er komt hier en daar wat geschiedschrij ving aan te pas, er wordt wat met cij fers gegoocheld maar er zijn vooral zo enorm veel dikwijls onbekende, voorval len in verwerkt, er wordt inderdaad zo speels door de vaderlandse en interna tionale voetbalwereld gedribbeld, dat men het boek nief weglegt vooraleer het uit is. Het is een boek achter het in teressante voetballeven geworden, boor devol „aanslaande" en op vlotte, veelal geestige maar altijd puntige wijze be schreven gebeurteissen. En men krijgt: tevens ook nog een inzicht in allerlei belangwekkende zaken. Veel vliegen in TIEN jaar II.IJ.S. HOKIJ door Jacques Ros. Een jubileumuitgave, waarvan i de Canadese speler van H.IJ.Sk HOKIJ, I Ron Naud, in zijn voorwoord zegt dat I veel clubs hun tienjarig bestaan vieren met recepties of iets dergelijks maar dat II.IJ.S. de voorkeur gaf aan geschied schrijving in boekvorm. Aldus (jit boek je van de hand van de Haagse sport journalist Jacques Ros, waarin is ver meden een dorre opsomming van feiten te geven. Hier en daar wordt een greep gedaan in de veelbewogen historie en toch slechts tien jaar van de Haagse ijshockeyploeg, van de Nederlandse kam pioensformatie. Op deze wijze krijgt men een goed inzicht in club, clubleven, lei ding en leden. Veel foto's, de resultaten van alle tien seizoenen van H.IJ.S HOKIJ,. alle doelpunten in die tien jaar. Dat moet voor ijshockeyfans, spe ciaal de Haagse en uit de omgeving waarvandaan nogal wat aanhangers van H.T.T.S. HOKIJ komen, eten en drinken 1 zijn. Ilct moment: Bennie Muller (midden) heeft de doorgebroken Aad Mansveld gevloerd en rent nu naar zijn doelman Bals om assistentie te bieden. Dat was niet meer nodig. Scheidsrechter Wim Schalks gaf ADO hetzelfde wat Louis dc Puyt (links achter Heynen) blijkbaar verlangde: strafschop. Lcx Schoenmaker school ADO naast Ajas.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 9